Air One

Air One SpA je dceřiná nízkonákladová letecká společnost Alitalie, jejíž základny se nacházejí v Catanii (letiště Fontanarossa), v Palermu (letiště Falcone-Borsellino ) v Pise a v Benátkách (Venecia, letiště Marco Polo).
Před sloučením se společností Alitalia byl Air One největším konkurentem Alitalie. Byla to druhá největší letecká společnost v Itálii se sítí 36 destinací v Itálii, Evropě a v Severní Americe. Jeho hlavní základny byly na letištích Leonardo da Vinci-Fiumicino v Římě, letiště Linate v Miláně a Turin.

Jméno "Air One" je sice odvozeno z angličtiny, ale AIRONE v italštině znamená volavka (pták, který se stal i součástí loga společnosti).

Historie

Společnost Air One byla založena v Pescaře v roce 1983, kde začala operovat pod názvem Aliadriatica. První nabízené služby byly v oblasti letecké taxi služby a později zajišťovala regionální linkovou dopravu. V roce 1988 firma Gruppo Toto, jedna z hlavních stavebních a inženýrských firem v Itálii se stala majoritním akcionářem letecké společnosti. Pořízením prvního Boeing 737-200 zahájila v červnu 1994 pravidelné a charterové lety po Evropě. Dne 27. dubna 1995 Aliadriatica začala poskytovat pravidelné lety mezi Milánem (Linate), Brindisi, Reggio di Calabria a Lamezia Terme.
Dne 23. listopadu 1995 byl přijat nový název Air One a letecká společnost zahájila provoz na pravidelných linkách mezi Římem a Miláně . V roce 1996 přepravila společnost 713 000 cestujících
V roce 2000 Air One oznámila partnerství s Lufthansou a na základě spolupráce byly všechny lety opatřeny sdíleným kódem s německou Lufthansou.
Od června 2006 byly do letadlové flotily začleněny letouny Bombardier CRJ-900, které poskytovaly regionální lety pod označením Air One CITYLINER.
V roce 2007 Air One už přepravuje 5,5 miliónů cestujících na pravidelných i charterových spojích, čímž se stává druhou největší italskou leteckou společností v oblasti osobní dopravy. Příjmy za rok 2007 činily EUR 750 milionů s čistým ziskem ve výši EUR 6.8 milionů.
V srpnu 2008 bylo oznámeno, že Air One bude sloučen s Alitalia a dne 13. ledna 2009 se Air One oficiálně stává součástí společnosti Alitalia.

od leva: A320-216 Air One EI-DSS, EI-DST a A320-214 Air One I-WEBB (Foto ©: WOM)


Air One "Smart Carrier" - Low Costová společnost

Dne 28. března 2010 Air One Smart Carrier, opět už jako samostatný dopravce, zahájuje provoz low-cost letů z milánského letiště Malpensa. Devět domácích a pět mezinárodních destinací byly zpočátku obsluhovány pěti Airbusy A320 s kapacitou cestujících 180 míst.
V prvním čtvrtletí Air One přepravuje 320 000 cestujících se sedadlovým vytížením 89%. Dne 2. února 2011, Air One oznámuje, že v letní sezóně 2011 rozšíří své působení mimo letiště Milán Malpensa také o novou základnu na letišti v Pise. Dne 21. prosince 2011 Air One oznámil novou základnu v Benátkách (Venice, letiště Marco Polo) s provozováním letů od května 2012. Dne 1. října 2012 byla otevřena další základna v Catanii (letiště Fontanarossa). V září roku 2013 byla otevřena v pořadí už pátá základna v Palermu (Falcone-Borsellino) s lety plánovanými od března 2014, včetně nové trasy na londýnské letiště Gatwick, na které létala z Milánského letiště Malpensa. 26. října 2013 Air One uzavírá svou základnu na letišti Malpensa.

Flotila Air One

Současná flotila Air One s průměrným stářím letadel 6,4 let představuje pouze letouny Airbus A320.
10x Airbus A320-214 (kapacita cestujících 180)

Z historie flotily:
V lednu 2006, letecká společnost podepsala smlouvu se společností Airbus na dodávku 30 letadel Airbus A320 a 60 opcí. V té době si letecká společnost projanala i tři letadla Avro RJ70. Letadla byla pronajata včetně posádek od Transwede Airways. Dodnes a jsou používaná společností Alitalia na lince Milán Linate - London City.
V červnu 2008 Air One objednala 24 letadel Airbus za 4,8 miliardy dolarů. Společnost také zamýšlela nákup dalších 20 letadel za 3,8 miliardy dolarů. Představitel společnosti Carlo Toto však na tiskové konferenci sdělil, že 12 letadel Airbus A330 a 12 Airbusů A350 se stanou součástí letadlového parku Alitalia pro použití na mezikontinentálních linkách a tím nejen zvýší kapacitu dálkových spojů, ale budou sloužit jako náhrada za dosluhující Boeingy 767, které Alitalia v současné době stále používá.

Destinace

Vnitrostátní doprava:
Albenga, Alghero, Ancona, Bari, Bologna, Brindisi, Cagliari, Catania, Crotone, Genoa, Lamezia Terme, Lampedusa, Milan, Naples,Olbia, Palermo, Pantelleria, Pescara, Pisa, Reggio Calabria, Rome, Trapani, Trieste, Turin, Venice, Verona

Mezinárodní linky:
Addis Ababa, Algiers, Amsterdam, Athens, Barcelona, Belgrade, Berlin, Boston, Brussels, Budapest, Chicago, Copenhagen, Corfu, Düsseldorf, Geneva, Hamburg, Heraklion, Ibiza, Istanbul, Kiev, Larnaca, London, Lyon, Madrid, Mahón, Marrakech, Moscow, Munich, Mykonos, New York, Palma de Mallorca, Paris, Porto, Prague, Rhodes, Rostov-on-Don, Saint Petersburg, Samara, Stuttgart, Thessaloniki, Tirana, Toulon, Tunis, Vienna, Warsaw,Zurich

Pro AFC zpracoval Roman Decastello 24. srpna 2014 (zdroj Wikipedie)


> Sběratelské materiály Air One <


Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Profily leteckých společností