AKTUALITY - AFC

________________________________________________________________________________

26. června 2018

MILITARY DEN v leteckém muzeu Kunovice

V letošním roce postrádá Spitfire eliptické plné křídlo, které dává Spitfirům nezaměnitelnou siluetu. Stephen Roger Stead letos zkouší, jak létala takzvaná hloubková verze letounu, která měla křídla "zastřižená". S takto upravenými stroji přiletěli z Anglie po válce českoslovenští piloti domů.

WOM

________________________________________________________________________________

31. května 2018

For summer season, TVS/Smart Wings are leasing plenty of aircraft

Starting 15th May, 737-800s of U.S. Swiftair, still in "XTRA Airways" livery began to arrive in PRG and immedietaly starting their daily routine charter fls..
18th May, taxiing for take-off just cca 14 mins one after another...:
N624XA in FULL SWIFTAIR-XTRA Airways livery,
N917XA in original livery, with "SmartWings.com" title.

Another 737-800(wl) leased by TVS for summer season, is EI-CSG.
For the fourth consecutive year (since 2015), this ac serves always with mongolian MIAT in winter and Travel Service in summer.
Photographed also 18th May, it has full Travel Service livery except:
-winglet with (blue+yellow) MIAT logo
-Mongolian state flag just behind cockpit, in front of "Travel Service" title.

Petr Liška

________________________________________________________________________________

31. května 2018

The most important new airline in Prague in summer 2018 is AMERICAN AIRLINES

The most important new airline in Prague in summer 2018 is AMERICAN AIRLINES
AA flies for the first time in history regularly to PRG. AA started 5th May DAILY non-stop fls. Philadelphia - PRG with 767-300: PRG 09:20-11:30.
Philadelphia is also new destination in PRG's history (never flown before).
Winter period = absolutely NO NON-STOP fls. between PRG and North America.
Previous summer (2017) = three operators, three destinations: JFK, YUL, YYZ.
Present summer (2018) = four operators, four destinations:
apart of AA, the same as 2017:
DL 763 New York JFK, now 5x a week, 30May-20 Oct daily,
Air Canada Rouge 763 YYZ, 19.05.-15.10. 3x a week, June-Sep 6x a week, Air Transat A330-200 YUL, 15.5.-16.10. once a week, 22.Jun-28.Sep twice a week.

767-300 + 767-300 + 767-300 = not so different types used, aren't they ?! Included are photos of two
AA fls. to PRG with the same Boeing 767-323ER N381AN, taxiing in opposite direction: -15 May photographed from official Photohill near crossing of RWYs, when RWY06 in use.
-18 May photographed from Parking of Menzies Aviation Cargo Terminal, when RWY24 in use.

Petr Liška

________________________________________________________________________________

25. května 2018

12. Dobový letecký den 2018 Mladá Boleslav

V roce 2002 byl v Mladé Boleslavi uspořádán první Dobový letecký den. Od té doby se stal již tradicí, která láká i zahraniční hosty. Pro letošní 12. ročník bude hlavním tématem výročí ukončení 1. světové války a vznik samostatné Československé republiky. Historickou leteckou techniku této doby doplní historická auta, traktory, dobové kostýmy a bojové scénky.
Hlavní pořadatelé Aeroklub Mladá Boleslav a Nadační fond Metoděje Vlacha, ale nezapomněli do programu zařadit i moderní letouny Armády ČR, akrobatické vystoupení a seskoky parašutistů. Pro letošní ročník budou mít na Boleslavském letišti premiéru P-38 Lightning, F4U Corsair a replika Caudron G3 z roku 1913. Během celého programu leteckého dne, čeká návštěvníky řada dalších překvapení.
Důležité informace jsou k dispozici na stránkách http://www.historical-airshow.com včetně odkazu na předprodej vstupenek. Pro zájemce nebude chybět možnost letů po okolí.
Těšíme se na shledanou 16. června na letišti v Mladé Boleslavi.
Hlavními partnery akce jsou Škoda Auto, Odbory KOVO MB, Ško-energo, Středočeský kraj a magistrát města Mladá Boleslav.

WOM

________________________________________________________________________________

5. dubna 2018

Aviatická pouť 2018 - Pardubice

Pardubická Aviatická pouť je oblíbená jak u diváků, tak u pilotů a mnozí zahraniční piloti již při odletu říkají, že na následující ročník by opět rádi přiletěli. Do této skupiny již léta patří sympatický tým s historickými letadly vyzdobenými rudými býky na svých trupech. Pochopitelně nebudou chybět ani na letošním osmadvacátém ročníku Aviatické pouti, který se uskuteční 2. a 3. června na pardubickém letišti.
Ve skupině letos přiletí i legendární dvoutrupý stíhací letoun Lockheed P-38 Lightning z druhé světové války. Právě k tomuto kusu dodává Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti několik informací. "Lightning není na Avaiatické pouti novinkou, již jsme ho zde přivítali dvakrát a vždy vzbudil u diváků zaslouženou pozornost. Jednak zaujal svým krásně vyleštěným celokovovým povrchem a také neobvyklým konstrukčním uspořádáním s malou trupovou gondolou a dvěma dlouhými nosníky pokračujícími za motory až k ocasním plochám. Ovšem zcela jedinečné je letové vystoupení. Dvojice motorů Allison disponuje značným výkonem a Lightning je na obloze dynamický a ladný zároveň a diváci se mají opravdu na co těšit. Vedle samostatné letové ukázky se Lightning na pardubickém nebi představí i ve velkoskupině historických letadel, v takzvaném Balbu, se kterým v programu počítáme i v letošním roce. Tato jedinečná podívaná má u diváků i pilotů značný ohlas."
Historický Lightning je jen jedním z řady vystupujících letadel zařazených do více než pětihodinového letového programu. Pro návštěvníky bude pardubické letiště otevřeno ve dnech 2. a 3. června vždy od 8.00 hodin a vedle letových ukázek na ně čeká i bohatý pozemní program s velkým množstvím rozličných aktivit pro děti.

WOM

________________________________________________________________________________


Starší Aktuality si můžete přečíst v historii >    Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC