Aktuality historie:

21. dubna 2015 Burza leteckých materiálů

Pravidelná burza sbětatelů PRG CONVENTION se bude konat v sobotu 25. dubna 2015 v hotelu Holiday Inn Prague Airport na pražském letišti, od 09:30 do 14:00 hodin. Vstup je veřejný a zdarma. Na burze najdete sběratelské materiály (pohlednice, samolepky, modely, šňůrky na ID, bezpečnostní instrukce, diapozitivy, fotografie, letové řády, plakáty, odznaky, časopisy, prospekty atd...), týkající se dopravních letadel, které můžete koupit, prodat nebo vyměnit.

WOM

________________________________________________________________________________

26. února 2015 Přípravy programu jubilejní Aviatické pouti v plném proudu

O víkendu 6. a 7. června 2015 se na pardubickém letišti uskuteční již pětadvacátý ročník Aviatické pouti. Připravit pro návštěvníky rozmanitý plnohodnotný program vyžaduje dlouhodobé přípravy a s tím, jak se termín významné letecké akce blíží, celý, nepočetný, organizační štáb intenzivně dolaďuje i ty sebemenší detaily hlavního leteckého programu. Letošní ročník nese podtitul "Čtvrtstoletí s legendou" a tou legendou se Aviatická pouť během svých uplynulých čtyřiadvaceti ročníků opravdu stala. Tak jako k Pardubicím patří perník, dostihy, plochá dráha, tak se k nim neodmyslitelně zapsala také Aviatická pouť.
V letošním roce je program z velké části zaměřen na ukázky řady druhoválečných letadel různých typů. Právě kulaté, sedmdesáté výročí ukončení druhé světové války bude tématem jedné z velkoprostorových scén. Program samozřejmě neopomene ani další významné výročí, a to 75 let od slavné letecké Bitvy o Británii, do které významně zasáhli také českoslovenští piloti bojující v řadách britské RAF.
"Pro letošní ročník jsme se snažili pozvat také historická letadla, která jsme na českém nebi doposud neviděli. Jejich představování budeme však zveřejňovat postupně, jakmile nám jejich majitelé plně potvrdí účast. Již dnes však můžeme říci, že máme potvrzeno vystoupení historických unikátů s červenými býky na trupu. Budou to přesně ta letadla, jejichž přílet do Pardubic v loňském roce překazily technické závady. Věřme, že letos to již stoprocentně vyjde," říká k připravovanému programu Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.
Chybět nebude ani tradiční pestrý pozemní program s řadou ukázek a rozmanitých aktivit pro děti.
Více informací o aktualitách z připravovaného programu lze získat na stránkách www.aviatickapout.cz

WOM

________________________________________________________________________________

5. února 2015 DREAMLINER = létající sen - dnes v Praze po více než 2 letech

Před více než dvěma lety (prosinec 2012 - leden 2013) byl v Praze 10x či 11x Dreamliner prvního evropského dopravce, který ho dostal = polský LOT.
Ve čtvrtek 5. února 2015 přilétl na výcvikovém letu z Baku nejnovější přírůstek do flotily národního dopravce Azerbajdžánu AZERBAIJAN AIRLINES.

Ráno a dopoledne mrzlo. Teplota -3 až -4 °C (viz kopii hlášení ATIS z 10. hodiny). Pokud by letadlo mělo zpoždění, do mrazu bych nejezdil. Na serveru "Air Traffic Live" jsem ho nemohl najít. Ještě jsem zkusil "PlaneFinder", zadal jsem si filter "AHY" a nad střední Evropou byl jediný - viz přílohu.

"ATIS + PlaneFinder"


Vzhledem k dosti silnému větru 10 uzlů = cca 18,5 km/h od východu (cca 020 °) byla používána dráha 06 místo běžné 24. Tam nelze veřejnou dopravou a nelze tam dojet ani autem (v Hostivici v podjezdu pod železniční tratí je značka "Zákaz vjezdu - neplatí pro dopr. obsluhu", a později je na úzké asfaltové silničce bytelná závora s visacím zámkem).

Tak jsem se musel přiobléknout, přendat trochu věcí do brašen a nastartovat jízdní kolo. Když jsem přijel k vyhlídkové plošině, tak tam bylo asi 10 jiných fandů a DVĚ JÍZDNÍ KOLA. Jedno z nich patřilo fandovi až z Drážďan...ne nepřijel na kole až tamodtud. Přijel autem, nechal ho u nádraží v Hostivici a na kole dojel na vyhlídku...


Dreamliner měl na odletu zpoždění, neb celý interiér předvedli zástupcům letiště a novinářům. Naštěstí zrovna svítilo Slunce, když jel okolo. Slunce svítilo po celý den, ale tu a tam se schovalo za mrak.

B787-8 Dreamliner Azerbaijan Airlines VP-BBS


Těsně před průjezdem Dreamlineru přijelo auto "Airport Security" a postavilo se mezi nás a pojížděčku. Mysleli jsme, že si také chtějí letadlo vyfotit. No - asi na něho zírali také. (viz fota z průjezdu Dreamlineru). Ale byli tam opravdu služebně - chviličku po Dreamlineru jelo na start židovské letadlo izraelské spol. "UP by El Al" a to mají bezpečáci vždycky pohotovost...

B787-8 Dreamliner Azerbaijan Airlines VP-BBS


Nakonec přikládám dva detaily = příď a záď. Jméno letadla = Ordubad. To je sice 2. největší město v Nachičevanské autonomní oblasti Azerbájdžánu, ale má jen 10,5 tisíce obyvatel. Přesto je jeho jméno na nejnovějším, nejmodernějším, dálkovém letadle státní letecké společnosti !

B787-8 Dreamliner Azerbaijan Airlines VP-BBS


B787-8 Dreamliner Azerbaijan Airlines VP-BBS==================================================================================

DREAMLINER in Prague today...Azerbaijan Airlines crew-training flight

The second airline to show its Dreamliner in PRG, after POlish LOT (Dec 2012 + Jan 2013, some 11 times), is AZERBAIJAN AIRLINES. No advance mention on Prague Airport official page (www.prg.aero).

Freezing temperature today = minus 3 up to minus 4 °C. If the aircraft has a big delay, I will stay at home... So I looked first for the aircraft on "Air traffic Live" - I was unable to find it ! So I looked to "Plane Finder", where after giving filter "AHY" I found it very soon.

LKPR ATIS Info had shown RWY in use 06, i.e. from the West. No possibility to catch the place by public buses, no access by car allowed ! So I took WARM clothing and started my bicycle !!!

In aaprox. half-an-hour I got via village/townlet Hostivice to the official "Spotters place". There were TEN other spotters already, there were two other bicycles parked by the observation deck. One spotter with bicycle was from DRESDEN, Sachsen !!! ...Not by bicycle from Dresden, he arrived by car with bicycle inside. He parked his car in front of Railway sta. Hostivice and the last 3,5-4 kms by bicycle, as there is no access for cars on the perimeter thin road. There is a barrier locked by padlock.

Dreamliner departed not after one hr. stay, but after 1 & a half hr. stay, as they organized a visit of the interior of Dreamliner for Airport representatives and for journalists.

It was still slightly below zero, but luckily full sunshine when Dreamliner passed by on TWY. (There were some clouds for some time, but not grey sky).

See my photos in chronological order, except two details of the nose and rear part.

Name of this Dreamliner = ORDUBAD, the second largest in Naxcivan Autonomous Province of Azerbaijan (= azerbaijani exclave, divided by Armenia from main Azerbaijan). This town has just 10.500 inhabitants and despite that its name is on a such huge, most modern Dreamliner !!

Petr Liška

________________________________________________________________________________

30. ledna 2015 zajímavé pohyby v lednu na LKPR


V lednu rumunská letecká společnost TAROM v Praze na pravidelné lince předvedla kromě standardního typu na této lince, tj. Boeing 737-300 i 2 jiné typy a 1 jinou (delší) verzi Boeing 737.

A310-325 Tarom YR-LCB


Jednou spol. TAROM spojila dvě linky do jednoho letu po "trojuhelníku" Bukurešť - Praha - Frankfurt - Bukurešť s největší a nejnovější verzí Boeingu 737 ve své flotile: 737-800.
Jednou byl na lince úplně nejmenší letoun výrobce Airbus: Airbus 318 (= nejkratší verze Airbusu 320).
Naopak jednou přilétl na lince největší letoun ve flotile TAROM-u, jediný "širokotrupý" typ ("widebody") ve flotile, Airbus 310. (viz poslední přílohu se zvláštními letadly v Praze 14.-27 ledna 2015, kde jsem všechny tři uvedené TAROMy podtrhl SVĚTLEMODŘE. Na 737-800 a A318 jsem bohužel nebyl v Praze. Na widebody A310-325 jsem se jel podívat.
Díky špatným přípojům a zpoždění mezi busy (l. 180 a 100) jsem na letiště přijel o 15 minut později, ale TAROM A310 jsem naštěstí viděl pojíždět blízko mne na start a po jeho otočce i z jeho druhé strany.

Když jsem přijel, právě startovalo letadlo nízkonákladové spol. Ryanair. Ta má přes 200 letadel ve flotile a téměř všechny v úplně stejném standardním nátěru. Toto však má CELOPLOŠNÝ reklamní nátěr britského národního autobusového dopravce NATIONAL EXPRESS. Toho jsem tedy propásl, když pojížděl blížeji "fotoplacu" a taktak jsem ho "chytl" při startu.

B737-8AS(WL) RYANAIR EI-DLJ


Švýcarský "swiss" většinou létá do Prahy s menším letadlem, ale toho dne dopolední linka byla s nejdelším "úzkotrupým" Airbusem vůbec vyráběným = verze Airbus 321. (pro srovnání přikládám i 1 foto mnohem kratšího A319, neobvykle malá verze na lince Turkish z Istanbulu).
(Na fotu "SAME COLOURS" je též A321 spolu s A319 /ČSA/).

"SAME COLOURS"


A319 Turkish TC-JLY


Úzkotrupý Airbus 321 je dlouhý 44,51 m a v "namačkané" turistické třídě uveze až 236 cestujících, ale "swiss" v něm má jen 176 sedaček.
Širokotrupý Airbus 310 je jen nepatrně delší: 46,66 m a je certifikován max. pro 265 cestujících, ale TAROM v něm má jen 209 sedaček.

Petr Liška

________________________________________________________________________________

12. ledna 2015 POBEDA = VÍTĚZSTVÍ, zahájila lety 1. prosince 2014

Ruská nízkonákladová společnost POBEDA, dceřinná spol. Aeroflotu, zahájila pravidelné lety o 2 týdny později, než bylo původně oznámeno (a než jsem uvedl v aktualitě ze 2. 11. 2014).
První let, symbolicky z Moskvy do "Města - hrdiny Volgograd" (za 2. sv. války Stalingrad) se uskutečnil 1. prosince 2014.
Pobeda, česky "Vítězství" během prosince zahájila lety do 9 měst v Rusku, všechny z/na moskevské letiště Vnukovo, postupně:
Volgograd, Samara, Jekatěrinburg, Belgorod, Perm, Tjumeň, Vladikavkaz, Čeljabinsk a Surgut.
Všechny pravidelné lety, které provozuje, létá denně. Do každého města 1x denně s výjimkou jeden a půl milionového Jekatěrinburgu, kam létá 2x denně.
V lednu zahájí lety do 10. města, Machačkaly, a zvýší počet letů do Volgogradu na 2 denně. Krom toho provozuje jednotlivé sezónní lety do Soči (30.12.-11.1.) a na letiště Mineralnyje Vody (30.12.-28.1.).
Používá výhradně nové Boeingy 737-800 s winglety, všechny pro 189 cestujících:


Viz fota z prvního letu, převzatá z ruských pramenů, včetně letenky ČÍSLO JEDNA!

Pobeda na letišti Volgograd


První odlet z letišti Vnukovo


První letenka spolecnosti


Pobeda zimní letový řád=================================================================================

POBEDA = VICTORY, started fls. on Dec 1st, 2014

Russion low-cost carrier POBEDA = VICTORY in Russian, a wholly owned subsidiary of Aeroflot, started regular fls. two weeks later than originally announced (and than I had written in my earlier report).
The first flight, on Dec 1st, was symbolic from Moscow-Vnukovo to "City - Hero" VOLGOGRAD (Stalingrad during WWII).
During December, Pobeda started gradually fls. to 9 russian towns, namely (shown in order of the 1st flight):
Volgograd, Samara, Yekaterinburg, Belgorod, Perm, Tyumen, Vladikavkaz, Tchelyabinsk & Surgut.
All regular fls. are DAILY. There is one fl. daily to/from each town, except Yekaterinburg (1 and a half million inhabitants) with 2 fls. daily. The second daily fl. to Volgograd will be started during January, as well as 1 x daily fl. to the 10th town, Machatchkala. Additionally, it flies individual seasonal fls. to Caucasus airports of Sotchi (30 Dec - 11 Jan) & Mineralnyie Vody (30 Dec - 28 Jan).
Pobeda has one-type fleet of Boeing 737-800s with winglets, all factory new, all for 189 pax:
See photos from the first flight, reproduced from various Russian media sources, incl. air ticket NUMBER ONE!

Petr Liška

________________________________________________________________________________

12. ledna 2015 5 RUSKÝCH SPOLEČNOSTÍ PŘIŠLO O POVOLENÍ K PROVOZU v prosinci a lednu

Ruský úřad pro civilní letectví ROSAVIATSIA odebral v prosinci 2014 a počátkem ledna 2015 osvědčení 5 leteckým společnostem.
Dvě z nich v minulosti létaly i do Prahy, takže je již neuvidíme:
POLET-FLIGHT provozoval především velkokapacitní nákladní letadla AN-124, občas měl i charter do/z Prahy. Se Saabem 340/2000, později s AN-148 létal do Prahy na pravidelné lince z Voroněže.

Vlevo: AN-148 Polet Flight RA-61709 ( Foto ©: Petr Liška )
Vpravo: AN-148 Polet Flight RA-61709 spolu s TU-154 Belavia ( Foto ©: Petr Liška )


Vlevo: Saab 2000 Polet Flight_vp-bpm ( Foto ©: WOM )
Vpravo: AN-124 Polet Flight RA-82068 ( Foto ©: WOM )


MOSKOVIA létala do Prahy krátce na lince z Belgorod-u, jako vůbec první dopravce pravidelně v Praze s nejmodernějším letadlem ruské konstrukce: Suchoj Superjet.

SSJ 100-95B Moskovia RA-89001 "Valentin Vasin" ( Foto ©: Petr Liška )


Dalšími v podstatě zkrachovalými leteckými společnostmi jsou:
AIR SAMARA, RUSSKOJE NEBO a BYLINA.

=================================================================================

5 RUSSIAN AIRLINES LOST THEIR AOC in December and early January

Russian civil aviation authority ROSAVIATSIA suspended AOC (= air operator's certificate) for 5 airlines in December '14 and early January '15.
Two of these carriers served regularly Prague in the past...what a pity, we shall see them never again...:
POLET-FLIGHT was well known especially for its fleet of very large cargo Antonov AN-124s. These ac visited Prague several times on cargo special fls. Regular pax route to Prague from Voronezh was served by this airline with Saab 340/2000, later with a new AN-148.

MOSKOVIA served for a brief period from Dec 2013 to spring 2014 regular fls. to Prague from BELGOROD. These fls. were the first regular fls. to Prague with the newest Russian airliner, Sukhoi Superjet.

The other three airlines losing its AOC are:
AIR SAMARA, RUSSKOJE NEBO & BYLINA Airline.

Petr Liška

________________________________________________________________________________

18. prosince 2014 Prahu dnes navštívil 100. dodaný B777 pro Emirates

Dnes v Praze přistál novotou vonící B777-31H(ER) společnosti Emirates. Letoun nosí registraci A6-ENV a byl dodán 28. 10. 2014 (sn 41368, ln 1243) pro Emirates jako 100 kus flotily tohoto typu.

B777-31H(ER) Emirates A6-ENV


WOM

________________________________________________________________________________

28. listopadu 2014 daroval nejméně 75 Boeingů 727 muzeím a letištím

FedEx, největší zásilková společnost světa, byla také největším uživatelem letadel typu Boeing 727:
Jeden čas jich měla ve flotile 170 z 1.832 vyrobených (obou verzí) !!
Poslední obchodní let pro FedEx Boeing 727 uskutečnil 21. června 2013. Historii služby letadel B727 u FedEx-u a popis posledního letu viz:
End of an Era as FedEx Express Retires Last B727 

Nejméně 75 Boeing-ů 727 bylo společností FedEx darováno letištím, muzeím a technickým vysokým školám, většina z nich v letuschopném stavu (ačkoliv poté již nikdy letoun nevzlétl). Některé prameny uvádějí 75 darovaných letadel 727, jiný pramen uvádí 78.
Rozdíl je zřejmě způsoben několika málo případy, kdy nebyl zachován celý letoun, ale např. jen pilotní kabina s kouskem trupu, a to z prostorových důvodů, jak na místě uložení, tak možnosti dopravit na místo.

Absolutně poslední let Boeing 727 společnosti se uskutečnil 20. listopadu 2014.

Šlo o pouhý 26 minutový "skok" z letiště Indianapolis na letiště Dayton.
Viz článek:
FedEx donates Boeing aircraft to Beavercreek City Schools for STEM classroom 

Za nejzajímavější dodávací lety (oba pro letecké akademie) považuji dva lety do Fairbanks-u a Merrill Field, oba na ALJAŠCE. Zvláště na posledně jmenované letistě s dráhou pouze pro letadla kategorie všeobecného letectví s únosností cca 6 tun (přesně: 12.500 liber) a délkou 4.000 stop = cca 1.200 m.

Letecká akademie/FedEx dostaly výjimku pro jedno přistání, a to v zimě, kdy na Aljašce mrzne, až praští.

Všichni doufali, že zmrzlá dráha unese i Boeing 727... Kapitán nejprve za krásného počasí udělal dva okruhy, prohlédl si shora dráhu a poté přistál přesně "na čísla" (tj. na označení směru dráhy na jejím začátku) a zbrzdil na pojížděcí rychlost (tj. kdy by již bezpečně mohl odbočit) po pouhých cca 2.100 stopách, tj. cca 700 metrech ! Viz:
FedEx donates two 727’s to University Aviation Programs in Alaska 

Většina darovaných B 727 je v USA, 2 v Kanadě, ale jsou i v Muzeu letectví a kosmonautiky v Paříži-Le Bourget, v Turecku, Číně, Salvadoru a na ostrově Trinidad - o něm viz:
FedEx Donates Boeing 727 to Trinidad & Tobago Civil Aviation Authority 

Po předání posledního darovaného B 727 byla vytvořena interaktivní mapa, kde jsou "špendlíky" označena všechna místa, kde se B 727 nachází. Přesněji: špendlík ukazuje umístění sídla současného majitele, které může být několik km od umístění letadla. (Některá z letadel nejsou viditelná z veřejně dostupných míst). Na mapě lze kliknout na "špendlík" a ukáže se adresa. Mapu je samozřejmě možné přibližovat a přepínat z mapy kreslené na satelitní snímek. Viz:
Aircraft Donation Map 

B727 na základně ve městě Memphis


=================================================================================

donated at least 75 B 727 to various airports, museums & schools !!

FedEx, the largest express delivery company in the world, was also the largest user of Boeing 727:
Out of 1.832 B727s made by Boeing, FedEx operated 170 Boeing 727s in its fleet at any one time !!

The last commercial FedEx 727 service took place in June 2013 - see:
End of an Era as FedEx Express Retires Last B727 

Out of this enormous number, at least 75 B 727s have been donated by FedEx to various airports, schools & museums. (one source says 75, another says 78 B 727s donated. The difference is probably caused by the fact, that in a few cases just cockpit + front part is preserved for space reasons).

Absolutely the last flight of any took place November 20th, 2014.

Just a 26 minutes hop from Indianapolis to Dayton - see:
FedEx donates Boeing aircraft to Beavercreek City Schools for STEM classroom 

Myself, I consider the most interesting the arrivals in Alaska - see article:
FedEx donates two 727’s to University Aviation Programs in Alaska 

Most of donated 727s are located within USA, but 2 are in Canada as well, and one each in France (Musée de l'air et espace Paris-Le Bourget), Turkey, China, El Salvador & Trinidad - the last mentioned see:
FedEx Donates Boeing 727 to Trinidad & Tobago Civil Aviation Authority 

Very interesting is interactive map of the world with pins at every point, where donated 727 is located:
Aircraft Donation Map 
It's possible to enlarge the map, as every Google map and to switch from map mode to satellite photo mode.
After clicking the pin, precise name and address of the irport/company/university/museum is shown !!
See for yourself !

Petr Liška

________________________________________________________________________________

14. listopadu 2014 POZVÁNKA na Výstavu

Pozvánka

našeho člena klubu Jiřího Hanibala

VZPOMÍNKY NA SLAVNÉ OSOBNOSTI

Náš dlouholetý člen klubu Jirka Hanibal, který je vášnivým sběratelem poštovních známek s leteckou tématikou, ale na př. i autogramů osobností veřejného života Vás všechny srdečně zve na svou výstavu autogramů.
Výstava je pořádána v objektu Úřadu MČ PRAHA 7, Nábř. kpt. Jaroše 1000, Praha 7.
Vernisáž proběhne 19. listopadu 2014 od 17:30 hod. a potrvá do 9. ledna 2015 (vstup volný). Na vernisáži vystoupí zpěvačka Hana Křížková.

WOM

________________________________________________________________________________

2. listopadu 2014
Nová ruská nízkonákladová let. spol. POBEDA = VÍTĚZSTVÍ

Aeroflot založil novou dceřinnou nízkonákladovou společnost. Ponese jméno POBEDA, tj. česky VÍTĚZSTVÍ.
Letenky měli prodávat od 1.11., 31.10. oznámili, že se prodej odkládá na 5.-6. 11..
Lety zahájí 17. 11. z moskevského letiště Vnukovo do 8 měst Ruské federace. Zatím neplánují žádné zahraniční lety, ani lety do Simferopolu na Krymu. Flotila se zatím skládá z úplně nových Boeing-ů 737-800 (wl).
Společnost byla založena 16. září 2014 pod názvem OOO "Bjudžetnyj perevozčik", tj. "Nízkonákladový dopravce, spol. s r.o.".
Předtím krátce provozovala lety do Simferopolu na Krymu dceřinná nízkonákladová spol. Aeroflot-u DOBROLET. Ta byla založena 4. října 2013 a první let na Krym uskutečnila 10. června 2014. Předseda vlády Medveděv si přišel prohlédnout letadlo před prvním letem a cestujícícm zcela vyprodaného letu popřál šťastný let (viz foto).

Dobrolet


Jak EU vyhlašovala další kolo sankcí vůči Rusku, tak 30. července zařadila do seznamu tuto nízkonákladovou aerolinii s odůvodněním, že je 100 % vlastněna státem a létá pouze mezi Moskvou a Krymem.
Nato irská leasingová spol. SBMC Aviation Capital vypověděla leasingovou smlouvu na pronajaté B737-800 a Lufthansa Technik vypověděla smlouvu o údržbě těchto letadel. Nato vedení Dobroletu oznámilo 3. srpna, že ke 4. srpnu 2014 zastavuje činnost.
Prodané letenky cca do 15. srpna honorovala let. spol. Transaero, držitelé letenek na pozdější datum dostali plnou náhradu. Název "Dobrolet" odkazoval na původní sovětskou leteckou společnost (zal. 1923):
Rossijskoe obščestvo Dobrovolnogo vozdušnogo flota - "Dobroljot",
která byla v r. 1930 spojena s jinými v té době existujícími let. spol. v SSSR do jediné a o dva roky později přejmenována na Aeroflot.

Nyní vymysleli mnohem údernější název "POBEDA" = "VÍTĚZSTVÍ" (anglicky "VICTORY").
Což je velice šikovný název v dnešní době zvýšeného národního uvědomění ruského národa, jeho semknutosti ve světle zahraničních sankcí. Odkazuje též na vítězství SSSR ve 2. světové válce. Jedním z cílových letišť hned od 1. dne je "Město-Hrdina VOLGOGRAD" (v době 2. sv.války Stalingrad) (viz foto letiště).

Webové stránky společnosti jsou zatím jen v ruštině. Na domovské stránce v okénku uprostřed přeskakují fota-záběry na cílová města. Z nich jsem zachytil a přikládám foto reprezentující Volgograd, tj. největší volně stojící sochu světa nad městem.
Do Simferopol-u na Krymu létá mnoho ruských leteckých společností, a to jak státní Aeroflot, tak soukromé společnosti, včetně letů B 747-400 let. spol. Transaero.
Viz foto nedělních odletů a příletů, kde jen do Moskvy je téměř 20 letů za den cca 8 dopravců (vzhledem k tomu, že mnohé lety jsou pod kódy dvou dopravců, je obtížné stanovit přesný počet společností skutečně provozujícících letadla na této lince).
Je velice zajímavé, že oficiální stránky letiště Simferopol (SIP) mají i k dnešnímu dni koncovku ".ua":
http://airport.crimea.ua/

Pobeda


Pobeda + TEANSAERO


=================================================================================

NEW RUSSIAN LCC "POBEDA" = "VICTORY"

Aeroflot founded new wholly-owned low-cost subsidiary. On 16 September 2014, it was announced that Aeroflot had registered a new company, OOO "Bjudžetnyj perevozčik", (English: Budget Carrier, LLC).

At the end of October, its final name, "POBEDA" = "VICTORY" was announced.
Air tickets sales should start on 5th or 6th November, with the first flights on 17th November, 2014. All fls. from Moscow Vnukovo airport to 8 cities in Russian Federation. As of today, they have no plans for int'l fls., nor fls. to Simferopol on Crimea. Fleet consists of factory-new Boeing 737-800(wl) s.
The chosen name is more striking at present, than "Dobrolet", as "Pobeda" = "Victory" reminds all Russians of Soviet victory in the 2nd World war. This name is very appropriate in present atmosphere, when whole Russian nation feels more together in spite of sanctions and the "hostility of the whole world against Russia".

Web page of Pobeda LCC is in Russian only. On the home page, there are alternating photos of all destinations. Town-hero VOLGOGRAD (Stalingrad during WWII) is represented by the tallest free standing statue in the world, overlooking victoriously the town - see enclosure.
------------------------------------------------------------------------------
Aeroflot's first ever LCC was Dobrolet, LLC, registered on 4 October 2013 with Aeroflot as the only shareholder. Dobrolet operated its first commercial flight on the Moscow to Simferopol route on 10 June 2014. Prior to the flight, which was fully booked, the aircraft was inspected by Dmitry Medvedev.
On 30 July 2014 the EU placed additional sanctions on Russian individuals and entities, amongst them Dobrolet, LLC. The EU justified the sanctions on Dobrolet as it was state-owned and Dobrolet had operated only on the Moscow to Simferopol route.
Irish-based SMBC Aviation Capital cancelled leasing agreements for a 737-800, and Lufthansa Technik cancelled agreements to provide maintenance on the Dobrolet Boeing-fleet.
On 3 August 2014 the management of Dobrolet announced that all flight operations would cease as of the next day.
------------------------------------------------------------------------------
DOBROLET name in 2013-2014 waw a reminder of the first soviet airline:
Dobrolyot, or sometimes Dobrolet, is an abbreviation of:
Rossijskoe obščestvo Dobrovolnogo vozdušnogo flota - "Dobroljot", (The Russian Society of Voluntary Air Fleet). It was formed in 1923 and existed throughout the remainder of the 1920s. It was formed in imitation of the Russian Merchant Navy Volunteer Fleet (Dobroflot), which had previously been formed back in 1878. On October 29, 1930, Dobrolyot was abolished, forming the basis for the Central administration of the Civil air fleet (GU GVF), later becoming Aeroflot.
------------------------------------------------------------------------------
It is very interesting, that until now, official web page of Simferopol Int'l Airport has a suffix ".ua":
http://airport.crimea.ua/

There are almost 20 fls. per day between Simferopol and Moscow + fls. to other destinations. Operated by state-owned Aeroflot as well as by private carriers, incl. 747-400 of Transaero. See Sunday's movements at SIP.

Petr Liška

________________________________________________________________________________

14. října 2014
Blackpool Int'l Airport končí úplně a definitivně 15. října 2014

Oficiální zkratka letiště ICAO: EGNH
2 VPD s asfaltovým povrchem mají délku 1869 m a 1004 m

a zde je PrtScn oficiálního oznámení o úplném zavření letiště


Letiště se pyšní historií téměř nejdelší v celém Spojeném království. První letištní plocha - na místě dnešního - byla již v r. 1909 (=před prvním letem českého letce). Uskutečnil se tam letecký den s 200.000 návštěvníky.
V dalších letech se na ploše konaly koňské dostihy, po 1. sv. v. tam byla zotavovna pro válečné invalidy až do r. 1924.

největší operátor letiště Jet2


letiště EGNH s takovouto historií se přesto 15. října 2014 uzavře


více o tomto letišti si můžete přečíst    ZDE.

Petr Liška

________________________________________________________________________________

3. září 2014

3 vzácná letadla konstrukce Antonova a Jakovleva v Praze v 1 týdnu

Nejprve od 3. do 6. 9. AN-74 společnosti Jet 2000.
Jde o verzi typu AN-72, která je určena i pro extremní podmínky Arktidy a Antarktidy, pro starty a přistání v teplotách od -60 °C po + 40 °C. Zajímavé je, že tento primárně nákladní typ byl v Praze v salonní verzi (viz fota interiéru z webu společnosti).


Pro zkrácení startu a přistání (kategorie STOL) má motory umístěny těsně nad křídly. Coandův efektLetoun využívá Coandův efekt, objevený jedním ze TŘÍ PIONÝRŮ LETECTVÍ RUMUNSKÉHO PŮVODU, Henri Coandă. Princip nejlépe vysvětluje pokus s obyčejnou lžící v poudu vody (viz obrázek).
ČeburaškaKonstrukce AN-72/74 pochází z UKRAJINSKÉ konstrukční kanceláře ANTONOV. (Její zakladatel, Oleg Antonov, byl Rus narozený nedaleko od Moskvy, konstrukční kancelář zal. za studené války v 50. letech v Novosibirsku /=daleko od případného nepřítele/, v 60. letech přenesena do Kyjeva).
Tvar letounu, zvláště při pohledu zepředu, Rusům velice připomíná oblíbenou ušatou postavičku kreslených seriálů "Čeburaška" (viz obr.). Čeburaška je neoficiální přezdívka tohoto typu.

AN-74D Jet 2000 RA-74015 ( Foto ©: Petr Liška )


AN-74D Jet 2000 RA-74015 ( Foto ©: Petr Liška )


================================================================================

Od 4. do 7. 9. byl v Praze Jak-42D společnosti SARAVIA.
Tento typ má asi nejladnější tvarování zádi se třemi motory ze všech typů letadel této koncepce = TŘI MOTORY NA ZÁDI. Obě jmenovaná letadla registrovaná v Rusku.
Jak-42 ruské Saravie má nátěr v barvách, které vypadají jako UKRAJINSKÉ NÁRODNÍ BARVY.
Při podrobnějším zkoumání uvidíte, že odstíny jsou jiné. Jde o zbarvení předchozího provozovatele, spol. Fly Jet Kz, tedy o národní barvy KAZACHSTÁNU (viz pro srovnání Kazašskou vlajku).
Letoun tehdy měl i znak OSCE, česky OBSE = Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

UP-Y4201 with OSCE-logo + Kazakhstan-flagJak-42D SARAVIA RA-42557 taxiing for to Rside ( Foto ©: Petr Liška )


================================================================================

Nejvzácnější z těchto letadel byl Antonov AN-12A.
Vojenský transportní AN-12 byl vyvíjen Antonov souběžně s civilním AN-10 "Ukrajina". Mají stejný trup, křídlo, pilotní kabinu i motory, liší se tvarem zádě (AN-12 = sklopná záď = nájezdová rampa, AN-10 = trup v plném profilu delší, poté konické zakončení bez sklopné zádě).
První prototyp AN-12 vzlétl 16. 12. 1956.
Je zajímavé, že tento typ nebyl nikdy vyráběn na Ukrajině. Byl vyráběn v Rusku v závodech GAZ č.34 Taškent, GAZ 40 Voroněž a GAZ 90 Ulan Ude. Několik kusů bylo vyrobeno i v GAZ č. 22 Kazaň. Celkem bylo vyrobeno 1.248 ks mnoha verzí. Nejprve pro vojenské letectvo, od r. 1965 i pro civilní použití, tj. Aeroflot.
V roce 1981 začala Čína vyrábět (bez licence, samozřejmě) kopie AN-12BP pod označením Y-8. Původní kokpit byl zaměněn za delší, prostornější kopii kokpitu bombardéru TU-16...
Letoun, který 7. 9. 2014 navštívil Prahu, byl vyroben v r. 1962, je stár 52 let.
Grodno AviakompanijaGrodno tank + dramteatrJde o vojenskou verzi AN-12A, výrobní číslo 2340806. Po sovětském vojenském letectvu vystřídal několik civilních provozovatelů, až se náhle objevil v Bělorusku u společnosti Grodno Aviakompanija s reg. EW-427TI. Společnost má sídlo ve městě Grodno (bělorusky čti Hrodna, i když se píše Grodno) Město leží několik málo km od trojmezí Bělorusko/Polsko/Litva (viz obr. z města z netu).

AN-12A + its cargo, AN-12A starting engines, AN-12A at holding point ( Foto ©: Petr Liška )


Při startu za letadlem zůstávají 4 charakteristické kouřové stopy ( Foto ©: Petr Liška )


Na fotoplacu na parkovišti Menzies bylo nezvykle mnoho fotografů, neboť kromě místních Prahu navštívila větší skupina německých spotterů (a ti obratem fotky dali na německé i jiné světové servery) - viz 3 fotky.


Na závěr 2 fota Boeingů 737-500, která v barvách národního Běloruského a Ukrajinského dopravce ve stejný den, 7.9., navštívila Prahu + maličké foto, kde jsou najednou dvě letadla dvou různých spol. z Běloruska v Praze.


-------------------------------------------------------------------------

2014 Sep 3th

3 rare soviet types in Prague within the first week of September

From Sep 3rd until Sep 6th = AN-74 of Russian company "Jet 2000".
AN-74 is a version of AN-72 for extreme weather conditions in Siberia and Antarctica, for ops from -60 °C up to + 40 °C. This primarily cargo transporter visited PRG in a VIP saloon version ! (see interior photos from company's web).
For shorter TO & landings (cat. STOL), this type uses Coanda effect, discovered by one of THREE Roumanian pioneers of flying, Henri Coandă. This principle is simply explained by a picture of flowing water and a spoon.
Construction AN-72/74 is of Antonov Design Bureau, seated in Kiew.
(The founder, Mr. Oleg Antonov, was Russian born nearby of Moscow. Design bureau secretly founded in the 50s in Novosibirsk = in a safety far from enemy attack during the Cold war...in the 60s moved to Kiew.
Russian nickname of this type is = Tcheburashka = the name of very popular soviet cartoon hero with large ears. The aircraft, especially from the nose, ressembles him.
================================================================================

Yak-42D of russian company Saravia was in PRG Sep 4th - 7th.
This type has probably the most harmonious shape of its rear part of all types with this conception = 3 engines mounted at rear of fuselage.
The livery of RUSSIAN Saravia looks like UKRAINIAN national colours, but the shades are slightly different.
The livery is of previous operator Fly Jet Kz from Kazakhstan. The colours are national KAZAKH colours (see flag for comparison).
For some period, the aircraft worn also OSCE logo, flying on duties for this organisation.
================================================================================

The rarest of all of those three was Antonov AN-12A.
Military transport AN-12 was developed alongside civilian (pax) AN-10 "Ukrayina". They share the same fuselage, wing, engines, cockpit. They have different shape of their rear part:
AN-12 = long ramp, while AN-10 has longer fuselage of the full diameter, finished by conic end.
The first prototype of AN-12 flew on 16th Dec 1956.
It is interesting, that this type was NEVER produced in Ukraine. Made my State ircraft Factory (=GAZ) GAZ No.34 Tashkent, GAZ 40 Voronezh & GAZ 90 Ulan Ude. A few AN-12s made at GAZ No.22 Kazan.
Together 1.258 AN-12s of many versions built. At first for Soviet Air Forced, since 1965 also for civil use by Aeroflot. China began to made copies (without license) in 1981 under "Y-8" designation, using longer cockpit from TU-16 bomber !On Sep 7th, Prague was visited by AN-12A cn 2340806, made for military use in 1962, so now 52 years old ! After Soviet Air Force it served with several civil operators. Now serves with GRODNO AVIATION from Belarus, reg. EW-427TI. The company has its headquarters in town Grodno, a few kms from triangle point of Belarus/Poland/Lithuania (see photo of the city centre from internet). After take-off, the aircraft had shown its typical smoke trail (see photo).

At the photoplace at Menzies Parking, there was unusual number of spotters and expecially of ladders (see 3 photos) due to a visit of large group of German spotters (Sat & Sun). German spotters immediately posted their photos onto several world aviation photo webs...

Last, there are two photos of two Boeing 737-500s in the livery of national operators of Belarus and Ukraine, visiting PRG Sep 7th as well + tiny photo of two different aircraft of two different operators in PRG at once, both from BELARUS.
================================================================================

Petr Liška

________________________________________________________________________________

10. září 2014

Prezident Švýcarské konfederace v Praze - Swiss President in Prague


Ve středu 10. 9. 2014 navštívil Prahu President Švýcarského spříseženstva pro rok 2014, zároveň předseda OBSE, pan Didier Burkhalter.
Přiletěl a odletěl největším letadlem pro přepravu VIP osob, které bohaté Švýcarsko vlastní: Bizjet Falcon 900.
Ten Švýcarsko zakoupilo z "druhé ruky" v roce 2013. Letoun vyroben v r. 2007, prvním vlastníkem a uživatelem byl Monacký kníže.
Pan President pro rok 2014 (ve skutečnosti ministr zahraničních věcí Švýcarského spříseženstva, přičemž jeden ze 7 je vždy na jeden rok zároveň předsedou vlády) přiletěl zahájit konferenci OBSE. Jednal též se svými resortními protějšky: předsedou vlády Sobotkou a min.zahr. Zaorálkem. Zeman je ještě v Paříži. Falcon 900 přiletěl ráno z Bernu a odletěl s malým zpožděním do Rigy.


CzechArmy honour-unit and red carpet ... finished ( Foto ©: Petr Liška )


První foto ukazuje celkovou situaci: vlevo vládní terminál, vpravo roh Terminálu 3 pro soukromé lety. Z žádného veřejného místa není možné vyfotit najednou celé letadlo parkující před vládním terminálem. Poslední 3 fota (pořízená odjinud) ukazují letoun pojíždějící ke startu z RWY24 = několik km dlouhé pojíždění.


-------------------------------------------------------------------------

Swiss Air Force Falcon 900 visited Prague Int'l Airport on Wednesday, Sep 10th, 2014

Parked at Apron South, in front of Terminal D = the original terminal Bldg. from 1937.
Now owned and used by Czech Gvmt, operated by Czech Air Force - Air Transport Division.
President of Swiss Confederation Didier Burkhalter came to Prag to start OSCE meeting and also he talked with Czech Prime Minister Sobotka & Foreing Minister Zaorálek.
Falcon 900 arrived in the morning from Bern. Departed with a small delay to RIGA, (Latvia). Aircraft bought by rich Switzerland "secondhand". The aircraft was built in 2007 and until 2013 used by Prince of Monaco.

See photos taken before Swiss delegation boarded the plane and afterwards.
The first photo shows the situation: left = Gvmt Terminal, right = Terminal 3 (Private Fls.) and the position of Falcon 900.
Not possible to take a photo of complete aircraft from any public place.
Last 3 photos taken from another place show Falcon 900 taxiing (very long path) for TO RWY24.

Petr Liška

________________________________________________________________________________

23. června 2014

V současnosti z Prahy létají 2 letadla v podstatě v plných barvách předchozích asijských provozovatelů:


- AIR ASIA (z Malajsie): ČSA od této nízkonákladové let.spol. koupila A320. Nasadila hned na letní chartery pro TVS.
K radosti leteckých fandů letadlo stále létá v ÚPLNĚ PLNÝCH BARVÁCH AIR ASIA, jen s českou registrací OK-NES.

- Spice Jet 737-800 si půjčila TVS od indické nízkonákladové společnosti. Letadlo létá stále s indickou registrací a v plných barvách "SpiceJet" kromě nápisů na trupu. Ty jsou nahrazeny nápisy "smartWings.com". Ostatní nápisy zůstávají, včetně názvu společnosti "SpiceJet na vnitřní straně wingletů, jména "Baswil" = česky "Bazalka" a loga hlavního akcionáře "SUN Group".
Vtipné je, že stejně jako vloni, kdy byla v Praze 3 letadla SpiceJet, indický šéfkuchař do Evropy neposílá letadla s pálivými názvy typu "paprika", "chili" či "česnek"...

Ve středu 23.7. obě letadla pojížděla na start pouhých 6 minut po sobě - viz fota.

Airbus A320-216 AirAsia / Travel Service OK-NES ( Foto ©: Petr Liška )


Boeing B737-8GJ(WL) Spicejet / Smartwings VT-SPQ ( Foto ©: Petr Liška )


ATR-42 ČSA OK-KFO má vzadu dveře v neobvyklém nátěru (dveře jsou vypůjčené z ATR od Binter Canarias, originální leží zapomenuté v příbramském hangáru, když tam KFO létalo výsadky). Krom toho má na zadní části trupu neobvykle dlouhý reklamní text o (znovu-) zahájení letů na lince Praha - Bratislava - Košice. Logo u textu zobrazuje bratislavský zavěšený most neobvyklé konstrukce s pilířem jen na jednom břehu Dunaje a s restaurací na jeho vrcholu.

ATR-42-500 ČSA OK-KFO ( Foto ©: Petr Liška )


-------------------------------------------------------------------------

At present, TWO AIRLINERS FROM ASIA are based in PRAGUE: - AIR ASIA (from Malaysia): A320 bought from this Malaysian low-cost airline by ČSA and used for charters for Travel Service ! except the reggie, changed to Czech one: OK-NES, it has absolutely full AIR ASIA cs, no Czech Airlines title !
- SpiceJet 737-800 is leased by Travel Service for summer peak charter season. It has full Spice Jet livery EXCEPT titles. Titles changed into "smartWings.com", despite that leased by Travel Service ! The aircraft retains its Indian reggie VT-SPQ, its name "Basil" (all SpiceJet aircraft are named after some kind of a spice. Like in 2013 /3 737-800s were leased by TVS from SpiceJet/, Indians send to Europe for lease aircraft with not so hot spices /not "chilli", no "paprika"/).

Also interesting is ČSA ATR-42 with unusual back door livery + additional advertisement about (re-)start of fls. PRG - Bratislava - Košice. Logo shows the second Bratislava bridge accross Danube river (supporting pillar on one embankment only, not vertical, with look-our restaurant at the top...).

Petr Liška

________________________________________________________________________________

30. června 2014

Reklamy na letadlech


Emirates je oficiálním sponsorem MS ve fotbale v BRAZÍLII. Na všech letadlech je na přídi toto logo.


Ve stejné době Ural AL přilétl do Prahy s A320 s nápisem, že Jekatěrinburg chce uspořádat Expo 2020.
Jekatěrinburg - za sovětské éry Sverdlovsk (proto dodnes trojpísmenná zkratka letiště SVX) - má okolo 1,5 milionu obyvatel.
Tedy asi o pětinu více, než Praha. Leží v podhůří Uralu, je hlavním městem Sverdlovské oblasti, nedaleko od Tjumenské těžební oblasti.


Norwegian již má tolik letadel, že na směrovky dává takové osobnosti, které znají místní lidé, ale pro svět musí napsat jejich profesi.
Viz foto.


-------------------------------------------------------------------------
Emirates is an official sponsor of FIFA World Cup in BRASIL. So, there is official World Cup logo on the nose of all their ac.

Ural Airlines at the same time had shown in PRG its A320 with a promotion of its home base city as a candidate of EXPO 2020.
Ekaterinburg - during Soviet era named Sverdlovsk (hence three-letter-code of the airport until today SVX) - has around 1 and a half million inhabitants, i.e. cca one fifth more than Prague. It is positioned under the huge Ural Mts. range, capital of Sverdlovsk Region, close to very important Tyumen oil/gas producing region.

Norwegian operates so many aircraft, that there are personalities probably known to locals, but for the world it is necessary to write their profession on the tail.

Petr Liška

________________________________________________________________________________

17. června 2014

Na Klárově byl dnes odhalen památník letcům RAF


Českoslovenští letci, kteří za války bojovali v barvách britského letectva RAF, mají na pražském Klárově svůj pomník. Slavnostního večerního odhalení se zúčastnil také vnuk tehdejšího britského ministerského předsedy Winstona Churchilla a další vládní činitelé.


Po odhalení přeletěla nad Klárovem stíhačka Spitfire, s registrací a barvách slovenského stíhacího esa Otto Smika v době, kdy velel jedné ze dvou letek 312. perutě. V listopadu 1944 se stal velitelem 127. stíhací perutě. Otto Smik se nevrátil z bojového letu dne 28. 11. 1944 nad okupovaným Holandskem. Zahynul při nouzovém přistání, když jeho stroj těžce poškodil německý flak.Supermarine Spitfire Mk.XVI G-MXVI (TE184/DUN) nad Prahou pilotoval jeho majitel Stephen Stead.


Autorem bronzového památníku je britský sochař Colin Spofforth. Pomník má podobu dvoumetrového okřídleného lva, který stojí na betonovém podstavci pokrytém českou žulou. Kruhový podstavec při pohledu shora vypadá jako znak českého vojenského letectva. Oplátování a nýtování na jeho boku má napodobovat plášť letadla.
Myšlenka na vznik pomníku připomínajících dva a půl tisíce letců pochází od britské komunity žijící v Praze. Na tento projekt vybrala během jednoho měsíce 3,3 milionu korun.


Umístění památníku na Klárově, kde už navíc jeden památník stojí, ale odmítají pražští památkáři, kteří k němu odpoledne vydali zamítavé stanovisko.

WOM

________________________________________________________________________________

23. března 2014

Společný let A350XWB MSN2 a MSN4 se konal 26. února 2014 nad Toulouse


Celý článek o této události si můžete přečíst: ZDE:

Společný let A350XWB MSN2 F-WWCF a MSN4 F-WZNW nad Toulouse 26. února 2014 ( Foto ©: Airbus )


WOM

________________________________________________________________________________

15. března 2014

Prahu navštívil Airbus A380 společnosti KOREAN AIR


Celý článek o této události si můžete přečíst: ZDE:

A380-841 KOREAN AIR HL7614 ( Foto ©: Standa Vacek )


WOM

________________________________________________________________________________

4. března 2014

Airbus A380 společnosti Korean poprvé přilétne do Prahy

Airbus A380 v pořadí třetí letecké společnosti zavítá na letiště Praha-Ruzyně. Letecká společnost Korean Air nasadí na svůj pravidelný páteční let 14. března Airbus A380. Tento velkokapacitní letoun nasazuje společnost v rámci světového IT veletrhu CeBIT který se koná v Hannoveru ve dnech 9. až 14. března 2014.
České aerolinie plánují při této příležitosti vypravit dva zpáteční lety z Prahy do Hannoveru ve dnech 9. a 14. března v obou případech s dobrou návazností na pravidelné linky do Soulu.

A380-861 Korean Air HL7615 ( Foto ©: Jaromír Béda Král )


WOM

________________________________________________________________________________

12. února 2014

Předčasně ukončené projekty


Celý článek o tomto typu si můžete přečíst: ZDE:

VFW Fokker 614 DLR D-ADAM přilétá na LKPR ( Foto ©: TC )


WOM

________________________________________________________________________________

18. ledna 2014

Jak-42D TULPAR AIR v Praze.

KHL = Kontinentální Hokejová Liga (i v angličtině se užívá zkratka KHL, nikoliv CHL !!!). Hraje ji 28 mužstev převážně z Ruska. Jedinou výjimkou je 6 mužstev ze 6 států, vždy z hl. města státu: CZ (Lev Praha), SK, Chorvatsko, Bělorusko, Lotyšsko, Kazachstán (Astana).

Vzhledem k velkým vzdálenostem, liga je rozdělena, podobně jako US-kan. NHL, do Západní a Východní konference. Pokud ruské mužstvo hraje v Evropě, tak nejméně 3 utkání v řadě. Charter z hokej. týmem vždy přilétá do Prahy z Rigy a pokračuje do Blavy či opačně.

Důležité je, že Amur Khabarovsk si najal Jak-42 TULPAR AIR-u pro svoji "evropskou tour". Tulpar Air má sídlo v Kazani, hl.městě Tatarstánu. Stejně jako měla spol. Tatarstan Air (po ostudné havárii B737-500 nyní včleněná do let. spol. AK Bars Aero se sídlem v Bugulmě, také v autonomní rep. Tatarstán).

Chabarovsk je druhým nejvzdálenějším městem hrajícím KHL od Prahy. Nepatrně dále (vzduchem) je pouze Vladivostok, obě města řádově 8.000 km od P. nejkratší trasou po ideální křivce po povrchu Zeměkoule.
Tulpar je pro Kazachy, Baškiry, Tatary, Kyrgyzy i Rusy okřídleným koněm v mytologiii Turkických národů. Odpovídá nám známějšímu PEGASOVI.
Let. spol. TULPAR ho má ve znaku - viz PrtScn jejich www.stránek, ale ne na letadle. Tulpar je ve státním znaku dvou států: Mongolska a Kazachstánu.

TulparEjr and TulparGelikopters


Viz má vlastní fota pěkného Jaku-42 při přiblížení na přistání a při přistání v Praze ve čtvrtek 16.1.2014.

Yak-42D Tulpar Air RA-42365 landing at RWY 24


Poté na stojánce mezi Terminály 3 (= soukromý VIP) a T.4 (= vládní VIP) na tzv. starém letišti.

At apron South between T.3+T.4. Tulpar Air - tail+integrated-rear-stairs


A poté na jeho místě "odpočinku" až do soboty na neužívané RWY22.

Yak-42D parked on RWY22


Název spol. je na obou stranách trupu jen rusky:

Name in "AZBUKA" only


Legrační je, že v ruštině používají fonetický přepis angl. slova "AIR" do azbuky, tedy po přepisu písmeno-po-písmenu zpět do latinky "EJR".

Na hokejová mužstva čekává před Terminálem 3 luxusní autokar v celoplošném zbarvení Lev Praha + dodávka s přívěsným vozíkem. Tentokrát (poprvé) jsem viděl jiný autokar, spol. "H+S Bussi".
Hokejisté donáší velká zavazadla s potřebami na hokej do malé dodávky a do přívěsného vozíku. Do "podpalubí" autokaru si dávají osobní zavazadla s tím, co mohou užít na hotelu.


Amur Khabarovsk players + Club-logo-incl


KHL standings as of 2014 01 19 and Lev vs. Amur Jan 17th, 2014


=======================================================================

Friday Jan 18rd, 2014

Yak-42D TULPAR AIR in Prague.

KHL = Kontinental Hockey League is played by 28 teams, of which vast majority are Russian. The only exceptions are 6 clubs from 6 countries, always from a capital of each country: Czechia (Lev Prague), Slovakia, Croatia, Belaruss, Latvia, Kazakhstan (Astana).

Due to large distances, KHL is divided into Western and Eastern Conference, like US-Canadian NHL. When Russian Club travels to Europe, it playes with at least three clubs in a row. Here in Prague, we have always a club arriving by charter airplane from Riga, after 2 days departing to Bratislava or vice versa.

Amur Khabarovsk has leased TULPAR AIR aircraft for its "European Tour". Tulpar Air is another airline based in Tatarstan, in its capital Kazan (+ now defunct Tatarstan Air, amalgamated into AK Bars Aero based in smaller town Bugulma within Tatarstan Autonomous Republic).

Khabarovsk is the 2nd most distant town of KHL from Central Europe. The only farther, by a small margin (by air) is Vladivostok - both roughly 8.000 kms by the shortest (great circle) distance from Prague.
Tulpar (Kazakh, Bashkort, Tatar, Kyrgyz, Russian, Turkish, - Tulpar) is a winged or swift horse in Turkic mythology (for example, Kazakh and Tatar mythology), corresponding to Pegasus. Tulpar is also in state emblems of Kazakhstan and Mongolia.

See my own photos of Tulpar Air Yak-42D arriving in Prague, on apron in front of T.3(=private VIP) and T.4(= air force operated for gvmt VIP) and finally on its resting place on unused RWY22.
The name of the airline is on the fuselage in RUSSIAN ONLY. It is funny: they use the word "Air" written in cyrillic (=azbuka) PHONETICALLY from English according to English pronounciation of this word. I.e. when we write it back into latin, it is: EJR.

Hockey Teams after passing through passport control at Terminal 3 are usually awaited by luxury coach in "LEV PRAGUE" full colours + small pick-up with a trolley car. In this case, they used a coach of private bus company "H+S Bussi".

Petr Liška (foto: autor)
________________________________________________________________________________

3. ledna 2014

Po delší době TU-154M v Praze. Tentokrát na lince Belavie z/do Minsku. TU-154M Belavie byl vyroben v r. 1991.

Přílet Tu-154M Belavia RA-85703


Tu-154M Belavia RA-85703


Let ruské společnosti "Polet - Flight" z/do Volgogradu byl předem oznámen s turbovrtulovým Saabem 2000. K překvapení a radosti fandů-fotografů přiletěl Antonov AN-148.

An-148-100E Polet - Flight RA-61709


(Volgograd = slavný Stalingrad, nyní ve zprávách kvůli neradostným zprávám o 2 bombových útocích během 2 dnů...).

Belavia i Polet mají podobné zbarvení: modrý pruh a modré tvary na bílém základu. Viz obě letadla na stojánkách nedaleko od sebe!


Po delší dobu byla v zálivu mezi T.1 a T.2 pouze 3 letadla: dvě výše uvedená + Swiss Avro RJ100. Viz foto, na kterém jsou spolu jen Avro RJ100 a Antonov AN-148 !


Avro RJ100 a AN-148 jsou letadla cca stejné velikosti, stejné kategorie = regionální proudový letoun. První verze Avra, ještě pod označením BAe-146-100, vzlétla v r. 1981. První prototyp AN-148 o 23 let později, v r. 2004. Mezi fanoušky se mu říká "dvoumotorové Avro".
Před odletem při čekání na pojížděčce Bravo AN-148 dal přednost přistávajícímu Embraeru ERJ-170 let.spol. LOT - viz foto pro srovnání.


ERJ-170 je nejmenší zástupce rodiny regionálních proudových letadel brazilského výrobce. Je zajímavé, že brazilská firma zvolila dolnoplošník, když mohla očekávat odbyt v rozvojových zemích, kde je mnoho letišť se štěrkovou a pod. plochou. Na takové povrchy je lepší hornoplošník.
I jinak se koncept ERJ liší od letounů Avro a Antonov: má užší, zato delší trup se sedačkami v uspořádání 2+2. Avro má u většiny leteckých společností napříč pohodlné uspořádání 2+3, ale např. evropský CityJet má nepohodlné uspořádání 3+3. AN-148 má uspořádání 2+3.

=======================================================================

Friday Jan 3rd, 2014

After several months, there was TU-154M in Prague: on a scheduled Belavia flight from/to Minsk.
Charter fl. of Russian airline "Polet = Flight" from Volgograd was announced with Saab 2000 turboprop, but to spotters's delight Antonov AN-148 arrived.

(Volgograd = famous ex-Stalingrad, these days sad news worldwide from Volgograd due to 2 terrorist explosions in 2 successive days...).
Airlines Belavia and Polet use almost the same livery: Blue on white base. See them on a mutual photo !
In the apron bay between Terminal 1 and Terminal 2, there were just three ac at the moment: abovementioned two + Swiss Avro RJ100. See mutual photo of Avro RJ100 + AN-148 with same size, same category (regional jet).
The designs are more than 20 years apart: The first BAe-146-100, later redesigned as Avro RJ70, made its first fl. in 1981. Avro RJ100 is the longest version.
Antonov AN-148 made its first fl. in 2004, i.e. 23 years later. It is nick-named by aviation fans as "two-engined Avro".
Another regional jet of the same size is family of Embraer ERJ-170, 175, 190 & 195, Brazilian made. The first prototype of the shortest variant, ERJ-170, made its first flight in 2002. See photo of AN-148 waiting for a TO on TWY Bravo together with landing ERJ-170 of LOT.
ERJ differs from the first two designs in having low wing and narrower, longer fuselage, seating 2+2 abreast. It is interesting, that a design from Brazil has low-positioned wing, which is not ideal for rough-field airports found mostly in developing countries...
High-wing of Avro RJ100 and AN-148 is better for rough-field ops.
Avro RJ seat 2+3 abreast with most airlines, but squeezed 3+3 seating is used by some airlines even in Europe, like CityJet. An-148 has 2+3 seating.

Petr Liška (foto: autor)
________________________________________________________________________________

22. prosince 2013

Vánoční dárek pro pražské spottery:
Neděle 22. prosince 2013 - na plánu bylo mnoho zajímavých letadel.

Nejzajímavější:
První návštěva typu SUCHOJ SUPERJET v Praze a první návštěva společnosti MOSKOVIA v Praze = začátek pravidelných letů (1x týdně) na lince z/do Bělgorod-u.
+:
odložený odlet (původně plánovaný v pátek, poté přilétl v sobotu) AN-12BP Ukraine Air Alliance, Royal Air Force Hercules - pro srovnání s AN-12, vzácný Jak-42 na pravidelném 1x týdně letu z/do Saratova spol. SARAVIA, Astra Airlines BAe-146-300 na charterovém letu ze Soluně.
Také byl na plánu A320 polských aerolinek Bingo AW, ale tento let z Vídně do Athén byl tak opožděn, že na něj nikdo nečekal (přilétl až za hluboké tmy večer).
Jak-42 přistál bezprostředně po startu AN-12, tj. starší sovětský proudový typ přilétl hned po odletu starého sovětského turbovrtulového typu. První foto přistávajícího Jak-42 cca 20 vteřin po posledním fotu kouřícího AN-12 na odletu !
O pár minut později přistál Lockheed Hercules britského královského letectva - pro srovnání s AN-12 (porovnání základních technických dat - viz tabulka na konci článku).

An-12 Ukraine Air Alliance UR-CGW odlétá s nákladem CARGA na slovenské letiště Poprad-Tatry


Přílet a odlet Yak-42D Saravia RA-42328


Více o společnosti Moskovia a Valentinu Vasinovi, po němž se první SSJ v Praze jmenuje - viz v profilech leteckých společností - Moskovia:

Přílet a odlet L-130 Hercules RAF ZH888


Přílet vánočního charteru BAe146-300 Astra Airlines SX-DIZ


Na posledním fotu jsou spotteři na parkovišti Cargo terminálu Menzies. Další byli u paty dráhy 24 a mnozí další na vyhlídkové plošině naproti u Kněževse.

=======================================================================

Christmas gift for Prague
Sunday 22. Dec. 2013 - expected many, many extraordinary airplanes.
The most important:
the 1st ever visit of SUCHOJ SUPERJET to PRG, on a first ever MOSKOVIA AIRLINES flight to/from PRG = the start of once weekly regular fls. Belgorod - PRG - Belgorod.
+:
postponed departure (originally planned for Friday, then Saturday) of AN-12BP Ukraine Air Alliance, RAF Hercules for comparison with AN-12, rare Yak-42 on a regular once weekly Sunday fl. by Saravia from Saratow, Astra Airlines BAe-146-300 on a charter fl. from Saloniki.
There was also planned Polish Bingo AW A320, but this fl. from Wien to Athens was so late, that nobody waited for it...finally arrived cca 19-20:00 instead of 12:45.
Yak-42 arrived IMMEDIATELY after AN-12 departure. My first photo of arriving vintage-jet Yak-42 taken just some 20 sec after my last photo of departing vintage-turboprop AN-12 ! Vintage-type Hercules of RAF arrived just a few minutes later - for comparison with AN-12 (technical data comparison see last table).
More info about MOSKOVIA AIRLINES and about Mr. Valentin Vasin, whose name bears the first SSJ in Prague - see "Airline Profiles - Moskovia".
The last enclosed photo shows many spotters by a fence at Parking in front of Menzies Cargo Terminal. The other fans/spotters had been near threshold RWY24 and some on a small artificial heap prepared as a viewing terrace at opposite side of RWY24 (from the north, reachable from village Kněževes).

Technická data:
Typ Antonov An-12 Lockheed C-130 Hercules Lockheed C-130J Hercules
Rozměry:
Rozpětí: 38.00 m (124 ft 8 in) 40.40 m (132 ft 7 in) 40.41 m (132 ft 7 in)
Délka: 33.10 m (108 ft 7 in) 29.80 m (97 ft 9 in) 34.36 m (112 ft 9 in)
Výška: 10.53 m (34 ft 7 in) 11.60 m (38 ft 3 in) 11.84 m (38 ft 10 in)
Plocha křídel: 121.7 m2 (1,310 ft2) 162.1 m2 (1,745 ft2) 162.1 m2 (1,745 ft2)
Váhy:
Maximální vzletová: 61,000 kg (130,000 lb) 70,300 kg (155,000 lb) normal 70,305 kg (155,000 lb);
až do 79,378 kg (175,000 lb)
Prázdná: 28,000 kg (62,000 lb) 34,400 kg (75,800 lb) 34,274 kg (75,562 lb)

Petr Liška (foto: autor)
________________________________________________________________________________

16. prosince 2013

Nákladní charter bulharské let. spol. AIR BRIGHT

V pondělí 16.12.2013 bylo po několika dnech s mrznoucí mlhou krásné počasí. Zcela modrá obloha.
V Praze byl nákladní charter bulharské let. spol. AIR BRIGHT s jejich jediným letounem AN-26. Sovětský výrobek z r. 1986.
Do května 2013 mělo letadlo "normální" civilní zbarvení: bílý trup a ocas s modrým nápisem, pruhem atp..
V říjnu a nyní byl v Praze v "maskovacím" zbarvení s lebkami a zkříženými hnáty. Navíc krkavec (či jaký druh dravce...) sedí na lebce a klove do ní. Na obou stranách trupu je 7 lebek s hnáty jako symbol počtu sestřelů, kterých tento letoun docílil. Příď jako otevřená tlama žraloka (jako to mívají bitevníky USAF i jiná vojenská letadla).

Použili ho pro natáčení filmu THE EXPENDABLES 3. Názvy filmů Expendables se do češtiny překládají "POSTRADATELNÍ" nebo nepřekládají.
Expendables 2 i 3 byly celé natáčeny v Bulharsku. V Expendables 2 je závěrečná příšerná střílečka v hale letiště (viz mou koláž).

Při porovnání záběrů z filmu s oficiálními fotkami letiště Sofia, tak opravdu jde o halu nového Terminálu 2 letiště. Terminál 2 byl otevřen v prosinci 2006. Jeho půdorys i tvar ze strany má připomínat kosmickou loď, která přistála v Sofii...takže se hodí pro natáčení takovéhoto filmu. Ovšem natáčení bylo mnohem později, než 2006, není jasné, kde po dobu natáčení odbavovali cestující.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Strana AN-26 nasvícená Sluncem byla k vidění na stojánce u Cargo terminálu jen velice zdálky. Fota zblízka jen proti světlu.

V podstatě načas pojížděl AN-26 s lebkami na start. Musel čekat a sedal jiný AN-26 Genex-u. Viz dvě různá fota, na kterých jsou najednou 2 AN-26 v Praze v r.2013 !

Později jsem z tzv. vyhlídkové terasy vyfotil najednou dvě běloruská letadla, dvou různých typů, dvou různých druhů motorů, dvou různých společností.

Viz též stažené stránky bulharské společnosti Air Bright, kde např. říkají, že budoucnost je bright = světlá, jasná. Air Bright můžeme též přeložit jako "Vzduch je čístý"....díky tomu, že tento letoun všechny nepřátele sestřelí...již má sedm sestřelů...

=======================================================================

After frozing fog on Friday and Saturday, the weather went better on Sunday. Monday Dec 16th, 2013 = absolutely clear sky for the part of the day, later a few clouds.
On Monday, very special livery AN-26 visited Prag ! That of: AIR BRIGHT from Bulgaria.
This ac had "classical" livery at least until May 2013: white fuselage and tail + blue title + strip etc..
Although civilian ac, it now carries livery painted for filming of the film EXPENDABLES 3: military-like camouflage painting + a skull + bones + a raven (or similar bird species) on the tail. + 7 skulls + 7 x bones on both sides of the fuselage, showing how many enemies this ac already shot down, so that it can firmly state "Air Bright" = no enemies in the sky...

"The Expendables 2 & 3" were both shot entirely in BULGARIA (not BTS !). Bulgaria gives large tax-free incentives to film makers now.

Expendables 2: final biggest cross-firing takes place in an airport hall. The last enclosure shows AN-26 as it appeared in the film.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Luckily for several spotters present, regular cargo fl. of Genex also with AN-26 was arriving just before this charter cargo fl. could depart.
So that you can see both of them on one photo - see two different shots of TWO AN-26s in PRG in 2013 at once !!! Later, from the so-called "Viewing terrace", I photographed two different aircraft types of two different operators, both from BELARUS.

Petr Liška (použitá fota: fotogalerie AFC a autor)


________________________________________________________________________________

20. listopadu 2013

Výstava k 90. výročí založení Českých aerolinií, která probíhá ve středočeském muzeu T.G.M. RAKOVNÍK v Lánech.


Celý článek o této výstavě si můžete přečíst: ZDE:WOM


________________________________________________________________________________

17. listopadu 2013

Airlines Profiles - Air Lituanica:


Celý článek v angličtině si můžete přečíst: ZDE:, autorem je Petr Liška.WOM


________________________________________________________________________________

11. listopadu 2013

Prague - Romania regular flights history + TAROM:


Celý článek v angličtině si můžete přečíst: ZDE:, autorem je Petr Liška.WOM


________________________________________________________________________________

10. listopadu 2013

Nová letecká spojení s Prahou pro příští letní sezonu

Germanwings zahájí lety na lince z Hamburku do Prahy. Linka bude provozována od 30. března 2014 pětkrát týdně. Cestující bude přepravovat letoun typu Airbus A319.
Adria Airways, člen Star Alliance zahájí lety na lince Lublan - Praha. Od 30. března plánuje slovinský národní dopravce provozovat čtyři lety týdně. Cestující budou přepravováni letouny Bombardier CRJ200.
Řecká letecká společnost Aegean Airlines, člen Star Alliance ohlásila nové sezonní lety do Heraklionu a na Rhodos. S platností od 24. května do 1. října 2014 bude nová linka létat na Krétu dvakrát týdně. Lety na Rhodos budou provozovány jednou týdně od 24. května 2014 do 27. září 2014. Nová spojení bude obsluhovat Airbus A320.

WOM


________________________________________________________________________________

3. listopadu 2013

Nové letecké společnosti v Praze

Mnoho společností začalo létat do Prahy V PRŮBĚHU letního letového řádu 2013. Vesměs z bývalého SSSR + z Rumunska:

1.let - let.spol. - typ letadla - odkud - frekvence
05.08. - TAROM - ATR-42 - Cluj - 3 x týdně
11.08. - SARAVIA - Jak-42 - Saratov - pravidelné chartery 1x týdně
20.09. - airLituanica - ERJ-175 - Vilnius - 3 x týdně
01.10. - Motor Sich - AN-140 - Užhorod - 2 x týdně, ale po pár letech byly lety potichu zastaveny =bez oficiálního vyjádření společnosti

+od zimního let. řádu:

27.10. - TAROM - 737-700 - Bukurešť - 3 x týdně

S koncem letního let. řádu skončila lety do Prahy švýcarská let. spol. Darwin Airline, která do P. létala ze Ženevy, Curychu a Florencie !
Korean Air v létě létal do P. 4x týdně Jumbem B747-400, v září a říjnu B777-200ER.
Protože ČSA má pronajatý 1x A330-300 od Korean-u a s ním létá 2x(3x ?) týdně do Soulu, Korean na zimu nasadila menší letoun A330-200...škoda pro fandy do letadel. Jumbo je pastva pro oči a zážitek i pro většinu "laiků".

Všimněte si dvou různých zbarvení Jaků-42 Saravia.
Typ AN-140 před zahájením letů Motor Sich v Praze nikdy nebyl.
=========================================================

It's interesting, that several airlines started their presence in PRG during summer period, not starting with the change of summer/winter timetable. All newcomers are from ex-USSR + Romania:

first fl. - airline - type - destination - frequency
05.08. - TAROM - ATR-42 - Cluj - 3 x a week
11.08. - SARAVIA - Yak-42 - Saratow - once weekly regular charters
20.09. - airLituanica - ERJ-175 - Vilnius - 3 x a week
01.10. - Motor Sich - AN-140 - Uzhhorod - 2 x a week, but after a few weeks fls. abolished without no official anouncement...
27.10. - TAROM - 737-700 - Bukarest - 3 x a week

On the contrary, Swiss DARWIN Airline ceased flying to PRG. Last fl. 26.10. with Saab 2000. Darwin AL had flown to PRG from GVA, ZRH and Florenz !

Korean Air had flown to PRG 4 x a week with B747-400 this summer, changing to a smaller B772 in Sep and Oct. ČSA has leased 1 A330-300 from Korean in full ČSA livery from May 2013, flying 2 a week to Soul (+ Almaty, MOW, Tel Aviv). So, unluckily for spotters, for winter period Korean changed its own aircraft type for this winter to A330-200.

Mention two different liveries of Saravia Yak-42 !
Type AN-140 had not visited PRGT before the first regular Motor Sich flight.

Petr liška


________________________________________________________________________________
< Aktuality úvodní strana    Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC     následující strana >

NAVRCHOLU.cz