Z informačního bulletinu č. 115
/červen 2003/

80. výročí ČSA 1923 - 2003 _____________________________________

ČSA, které letos oslavují kulaté jubileum – 80. výročí svého založení – v pátek 18. dubna krátce po poledni slavnostně představily Boeing 737-500 OK-DGL s designem vytvořeným speciálně k tomuto výročí. Jeho dominantním prvkem jsou reprodukce prvního letounu ve flotile ČSA, Aero A-14 Brandenburg, umístěné na svislé ocasní plochy. Autorkou grafického ztvárnění letounu je akademická malířka Yveta Absolonová. Slavnost se uskutečnila na Ruzyni před hangárem F a její součástí byl i druhý křest letounu OK-DGL, který byl podroben dlouhodobě plánované generální revizi, jejíž součástí je i nový, slavnostní nátěr. Ten byl realizován v Southendu, kam stroj odletěl letos 25. března. Po technickém přeletu z tohoto letiště poprvé na Ruzyni přistál s novým nátěrem v pátek 4. dubna ve večerních hodinách. Již následující den byl nasazen na pravidelnou linku do Londýna/Stansted a poté se letoun objevil i na dalších evropských letištích, kde pochopitelně vzbudil zájem zejména leteckých fandů. Se svým speciálním nátěrem by měl operovat čtyři roky.


Boeing 737-55 S OK-DGL (foto Petr Popelář)

Možná právě i vzhledem k letošnímu jubileu naši veřejnost poněkud zaskočil požadavek pilotů ČSA na podstatné zvýšení platů, pro jehož prosazení piloti začali „zpožďovat lety“ – údajně puntíčkářským dodržováním veškerých předpisů(?). Po jednáních sdružení CZALPA s prezidentem ČSA Miroslavem Kůlou se piloti rozhodli svůj protest přerušit a pokusit se dohodnout za jednacím stolem. Ovšem co bude, pakliže k dohodě nedojde?
A v poslední době zaujala ještě jedna zpráva týkající se ČSA, resp. dění na našem leteckém nebi: týdeník Euro uveřejnil článek, v němž uvádí, že se schyluje k velmi zajímavé fúzi. České aerolinie údajně připravily projekt kapitálového vstupu do Travel Service Airlines. ČSA by to mělo přinést celou řadu výhod – od znovuzískání pozice v charterových letech, přes zvýšení příjmů za různé služby, které Travel Service platí jiným společnostem, až po možnost vytvořit nízkonákladovou pobočku, která by konkurovala zahraničním low-cost přepravcům. A ještě poznámka: dodávky nových letounů Boeing ČSA jsou uvedeny na str. 6.
V sobotu 7. června ve 20 hodin 44 minut na ruzyňském letišti přistál očekávaný třetí Airbus A310 našich aerolinií – již ve standardním barevném schematu ČSA zářícím novotou. Letoun až do úterý 10. června bude ještě nést imatrikulaci F-OHPX, nad níž je „přeškrtnutá“ česká OK-YAC. Připomeňme, že A310-325(ET) (ex F-WIHP, v.č. 672) byl vyroben v roce 1993 a od března 2000 operoval u společnosti Air Calédonie Int´l – AirCalin na základě leasingu přímo od Airbus Industrie Financial Services. Za zmínku jistě stojí fakt, že na rozdíl obou A310-304(ET) ve flotile ČSA, poháněných motory General Electric CF6-80C2A2, je vybaven pohonnými jednotkami Pratt & Whitney PW4156A s vyšším maximálním statickým tahem. Letoun má tudíž i vyšší vzletovou hmotnost (164 000 kg, OK-WAA/-WAB jen 157 000 kg), což bude zejména na transatlantických letech, kde je často nutné překonávat silný protivítr, bezpochyby výhoda. Pohonné jednotky mají také jiné ovládací a kontrolní zařízení. Letoun má méně sedadel, 18 v Business Class a 183 v turistické (celkem tedy 201 sedadel, kdežto OK-WAA/-WAB operují v konfiguraci s 209 sedadly – 21 v obchodní a 188 v turistické). Po týdenních přípravách na uvedení do pravidelného provozu bude na svůj první obchodní let v barvách ČSA nasazen v pondělí 16. června, kdy ve 12:40 bude startovat na let do New Yorku/JFK.

Airbus A310-325(ET) OK-YAC (foto Petr Popelář)

V pondělí 31. března, tedy po pětiměsíčním provozu, zahájila německá nízkonákladová společnost Germanwings pravidelné lety z Kolína nad Rýnem do Prahy. Od platnosti letního letového řádu přibylo dalších osm destinací – kromě Prahy to jsou Benátky, Boloňa, Drážďany, Edinburgh, Izmir, Lisabon a Soluň (do té doby společnost z Kolína nad Rýnem létala do 11 destinací: Barcelony, Berlína, Curychu, Istanbulu, Londýna, Madridu, Milána, Nice, Paříže, Říma a Vídně). Její nabídka je velmi lákavá: Germanwings patří ke skupině opravdu levných „low cost“ dopravců a ceny jejích letenek začínají už na 19 euro (i s letištními taxami a samozřejmostí je možnost platit i v českých korunách). Obvykle dostupné ceny jsou sice cca 49 euro za jednu cestu, avšak i ty se na trhu rozhodně řadí k těm nižším. Kupříkladu společnost easyJet, která „dobyla“ Prahu, má nejnižší nabídku cca 50 euro, avšak běžné jsou ceny dvojnásobné. Není divu, že o létání s Germanwings je značný zájem (už prodala přes milion letenek). Společnost operuje s pěti letouny Airbus A319-112 (D-AKNF, D-AKNG, D-AKNH, D-AKNI, D-AKNJ od Eurowings, své mateřské společnosti) a jedním Airbus A320-211 (D-AIQR od Lufthansy, která zase má 25% podíl v Eurowings, který plánuje zvýšit až na 49 %). Od letního letového řádu přibyly další dva A320-211 od Lufthansy (D-AIPC, D-AIPD – po revizi v Shannonu, do té doby náhradní D-AIPH). Plánuje otevření druhé základny v Německu – pravděpodobně v Düsseldorfu.
Air France a British Airways oznámily, že stáhnou z provozu letouny Concorde. Letečtí fandové si zpočátku pěstovali určitou naději, že British Airways by mohly dva stroje v provozu ponechat ještě po nějakou dobu, byť jen pro speciální použití, avšak vedení aerolinií tuto spekulaci záhy jednoznačně vyvrátilo – poslední let Concorde British Airways se má uskutečnit 31. října 2003 a tím skončí téměř třicetiletá služba Concorde na pravidelných a charterových linkách. Poslední let Concorde Air France se už uskutečnil 31. května a tento památný den nepostrádal určitou symboličnost: v době, kdy „poslední“ letoun po „posledním letu“ na pravidelné transatlantické lince ukončil přistáním na pařížském letiši provoz francouzských supersoniků, byl stále ještě ve vzduchu jiný Concorde Air France, a to na okružním letu, jehož start se kvůli technicé závadě opozdil. Důvodů pro ukončení provozu těchto elegantních nadzvukových letounů je více: současná krize letecké dopravy plus úbytek cestujících (zejména těch, kterř vyhledávají luxusní služby), vysoké náklady na provoz, ale samozřejmě také technické problémy dnes již opravdu letitých strojů. British Airways budou po dobu letní sezóny se svými Concordy operovat jednak na pravidelné lince Londýn/Heathrow–New York/JFK, jednak na Barbados v Karibiku. Ještě ale přeci jen zbývá malá naděje, že Concorde letos nezmizí zcela z leteckého nebe, a tou je možnost odkoupení jednoho, lépe dvou či více kusů jiným leteckým dopravcem. Zájem kupříkladu projevil britský multimilionář Richard Branson, který nabídl za flotilu nadzvukových letadel symbolickou cenu jedné britské libry. Pravděpodobnější však je, že se chtěl pouze mediálně zviditelnit… Reálnější se jeví splnění plánu British Airways: provoz Concorde skončí a letouny budou k vidění již jen jako muzeální exempláře.
Společnost bmi 1. června obnovila lety na lince Manchester – Washington. Na spoji operuje denně kromě úterý s letounem Airbus A330-200, který se vrátil z pronájmu u South African Airways. A ještě jedna zajímavá zpráva: bmi a Virgin Atlantic Airways přiznaly, že již delší dobu vedou jednání o vzájemné strategické spolupráci. Obě společnosti zkoumají možnost nejen code-sharové spolupráce, ale i propojení ostatních aktivit. Na stole je i možné převzetí bmi společností Virgin Atlantic. Sítě linek obou dopravců se velmi vhodně doplňují. Dodejme, že 49 % bmi je v rukou zakladatele Michaela Bishopa a 49% podíl drží alianční partneři SAS a Lufthansa.
Společnost Finnair vykázala za první tři měsíce letošního roku ztrátu 14 milionů euro, přičemž však tržby vzrostly o 2,6 % na 400,3 milionu euro. Společnost připravuje plán, který má v krátkodobém výhledu snížit výdaje a jehož součástí je propouštění personálu až na šest měsíců. Společně s tím nebudou přijímáni noví zaměstnanci a ani nebudou obnovovány smlouvy těm, kterým v této době jejich smlouvy vyprší.
Nízkonákladová společnost Snowflake bude od 27. října létat ze Stockholmu do Bejrútu (1× týdně) a od 29. října do Bělehradu (2× týdně), Lyonu (2× týdně) a následně bude její síť linek rozšířena o spoj Kodaň – Istanbul (2× týdně). Stále velmi ztrátová společnost Swiss má do konce června připravit nový obchodní plán, jehož součástí je i možné uzemnění až 25 dalších letounů. Přetrvávající nepříznivý vývoj má za následek i fakt, že ještě tento měsíc opustí společnost Thomas Hoffman, viceprezident pro finance.
Dne 1. července by mělo dojít ke sjednocení služeb pro cestující letecké aliance SkyTeam na letišti Brusel – Zaventem. Základem bude společný prodej letenek a společné odbavování pasažérů členských aerolinií. To by mělo zvýšit efektivnost a produktivitu práce vedle zjednodušení daného procesu pro cestující. Brusel je 13. městem, kde je daná služba k dispozici. Stávající zařízení jsou mimo jiné zatím umístěna v Benátkách, Paříži, Atlantě nebo Soulu. Na 14 letištích včetně Prahy je dostupný společný salónek pro držitele daných karet frequent flyer. Nabídka je samozřejmě doplněna řadou salónků jednotlivých aerolinií, kam mají cestující partnerských dopravců také přístup.
Společnost KLM popřela zprávy nizozemského tisku, že se rozhodla pro vstup do aliance SkyTeam. Tiskový mluvčí KLM uvedl, že společnost stále jedná se dvěma aliancemi: SkyTeam i oneworld. Od 23. července má operovat na lince z Amsterdamu do Malaba v Rovnikové Guinei s prodloužením do kamerunské Doualy (2× týdně létat s letouny Boeing 767-300).


V prosinci letošního roku plánuje Ryanair uskutečnit první let na lince Debrecín – Frankfurt/Hahn. Letiště v Debrecíně je od Budapešti vzdáleno přes 200 kilometrů. Oficiální představitelé Debrecínu věří v postupné rozšiřování počtu destinací. Ceny letenek by měly začínat již na 9,90 euro.

Styrian Spirit, rakouská soukromá letecká společnost, která zahájila pravidelnou dopravu 24. března inauguračním letem na lince Graz – Stuttgart, operuje se třemi letouny Canadair CL-600-2B19 Regional Jet z letiště v Grazu do Frankfurtu (11× týdně), Mnichova (6×), Stuttgartu (17×), Düsseldorfu (6×), z letiště v Linci do Frankfurtu a Düsseldorfu (5×) a z Vídně do Frankfurtu (5×). Všechny tři letouny má pronajaté přímo od firmy Bombardier (OE-LSC, v.č. 7329, ex N786BC, OE-LSD, v.č. 7283, ex N785BC, a OE-LSS, v.č. 7299, ex N781BC). Společnost se dostala do sporu s dominantními rakouskými aeroliniemi, Austrian Airlines, které v reakci na nízkonákladové společnosti zavedly nabídku letenek za „Magic Price“: s až 50% slevou, např. zpáteční letenky do Budapešti a Prahy začínají již na 99 euro a do řady německých měst stojí 110 euro. Společnost Styrian Spirit podala na Austrian Airlines žalobu za zneužívání svého monopolního postavení s cílem vytěsnit novou společnost z rakouského trhu. Austrian Airlines se však brání: nikdo jim nemůže určovat vyšší minimální ceny než jaké mají ostatní společnosti. Austrian Airlines překonávají méně příznivé období: pociťují pokles v dálkové přepravě způsobený válkou v Iráku a epidemií SARS na Dálném Východě a byly nuceny přijmout úsporná opatření, jejichž součástí je i uzemnění čtyř letadel v rámci celé skupiny (jeden Airbus A 330-200, jeden Boeing 737 u Lauda Air a dva letouny Dash 8 u Tyrolean Airways) a také zrušení dalších pracovních míst.
Koncem března začala v Rakousku působit také pobočka německé charterové společnosti Aero Lloyd – Aero Lloyd Austria. Operuje se čtyřmi letouny Airbus A321 z letišť v Salzburku a ve Vídni. Zajišťuje přepravu pro zákazníky cestovních kanceláří a zbylá místa prodává i jednotlivým cestujícím.
A v létě by v Rakousku měla zahájit operační činnost třetí nová společnost: Fairline. Ta by měla provozovat pravidelné linky typem Saab 2000 z Grazu do významných evropských měst, např. Barcelony, Florencie, Milána, Paříže a Říma. Prodej letenek by měl být realizován prostřednictvím internetu.
Air Pullmantur je nová letecká společnost se sídlem v Madridu, která operuje s jedním letoun Boeing 747-300 (je od Ansett Worldwide a dodán byl 24. května).
Koncem července má zahájit činnost nová low-cost společnost LO CO – s pěti letouny A320 by měla létat na linkách z německých měst Laarbuch a Niederrhein. Je podporována IMCA Group, která neúspěšně jednala o převzetí AirLib. Prvními destinacemi mají být Berlín, Kodaň, Hamburk, Helsinky, Mnichov a Nice.
El-Al Israeli Airlines zavádějí lety do Chicaga a Miami svými vlastními letadly. Do Chicaga budou letouny Boeing 777 létat s mezipřistáním v Newarku/Liberty International Airport. V případě Miami budou mít mezipřistání nejspíš na letišti New York/JFK.

Ukrajinský dopravce UM Air převzal svůj první letoun Airbus A320-211, jenž byl v minulosti provozován Ansett Australia. První komerční let byl ale zpožděn kvůli typové certifikaci A320 od ukrajinských úřadů.
Od 1. června operuje nová letecká společnost s názvem Air Armenia, a to s několika stroji bývalých Armenian Airlines.
Představenstvo Thai International Airways před časem schválilo nákup sedmi letounů Boeing 747-422 od aliančního partnera United Airlines (dohodnutá cena jednoho stroje se pohybuje kolem 55 milionů USD). Jenže samotné uskutečnění obchodu je blokováno některými věřiteli amerického dopravce, který se nachází pod ochranou před věřiteli.
Turkmenistan Airlines objednaly další dva letouny Boeing 717-200 s termínem dodání v roce 2004. Aerolinie již provozují tři stroje tohoto typu společně se třemi Boeing 737-300 a čtyřmi Boeing 757-200. Letouny budou v úpravě pro 120 cestujících. Kontrakt mezi oběma stranami byl podepsán 16. května v Ašchabátu.
Gulf Air oznámila významnou expanzi svých linek vedoucích z ománského Muškátu. Od července se počet týdenních odletů zvyšuje ze 74 na 116, přičemž budou zavedeny nové destinace jako Frankfurt, Dháka, Islámábád a Lahore. Vše následuje dříve oznámené prohloubení spolupráce mezi Gulf Air a Oman Air.
Společnost Emirates příští rok pravděpodobně do své sítě linek zařadí vedle New Yorku a Chicaga také Vídeň. Emirates by také mohla na letošním pařížském aerosalónu učinit další objednávku většího počtu letadel, nejspíš Airbus A380, A340, nebo Boeing 777-300ER. A dále: Emirates nedostala povolení létat na lince Dubaj – Sydney 2× denně. Na druhé straně od října může společnost 2× denně obsluhovat Melbourne, Brisbane a Perth a také získala práva operovat mezi Austrálií a Novým Zélandem, což je reakce úřadů na snahu Qantas Airways a Air New Zealand „spojit zde své síly“. Za zamítnutí dalších letů do Sydney však aerolinie také zčásti vděčí Qantas Airways, které se usilovně snaží zachovat své postavení na tzv. Klokaní stezce – trase do Londýna. A konečně: Emirates převzala svůj druhý Boeing 747-400F. Zajímavosti o výstavbě a rozšiřování letišť v Dubaji si můžete přečíst zde.
Dne 23. května uskutečnil letoun Airbus A319 Royal Jordanian Airways první let mezi Ammánem a Bagdádem. Letoun byl celý zaplněn humanitární pomocí.
Iraqi Airways, které se potýkají s problémy způsobenými válkami a se sankcemi OSN a které zcela přerušily svoji činnost v době příprav amerického a britského útoku na Irák, se připravují na obnovení činnosti. Jejich vedení spolupracuje s americkými okupačními jednotkami. S jejich pomocí chce nejen obnovit činnost aerolinií, ale vést je také k ziskovosti. Americký Úřad pro obnovu a humanitární pomoc v Iráku dokončuje technické přípravy, které umožní obnovit přepravu osob. Než budou Iraqi Airways skutečně moci obnovit svoji činnost, bude nejprve nutné opravit letištní budovy i technické zázemí, zničené nebo značně poškozené během války. Letadla by však měla být k dispozici, minimálně ta, která jsou hangárována v Damašku a Ammánu. A jak se asi bude nově nazývat bagdádské mezinárodní letiště, donedávna nesoucí jméno Saddáma Husajna? Americko-iráckého přátelství?
Libyjské Afriqiyah Airways zahájily lety do Bruselu (3× týdně) a od července plánují otevření nové linky do Brazzaville.
Po více než 40 letech existence opustila nebe další tradiční letecká společnost: nigerijská vláda ve středu 21. května oznámila likvidaci těžce zadlužených Nigeria Airways. Dluhy aerolinií, které se v 80. letech minulého století řadily k nejvýznamnějším africkým dopravcům, se pohybují ve stovkách USD.
Vedení Air Canada, chce v příštích třech letech propustit 7100 zaměstnanců. Společnost před časem oznámila, že tento rok propustí 3600 lidí (cca 1/10 své pracovní síly). Podle CEO společnosti Roberta Miltona je nutné okamžitě změnit „kulturu společnosti“. Air Canada se před časem musela uchýlit pod ochranu před věřiteli kvůli finančním ztrátám trvajícím od roku 1999 a pohledávkám v celkové hodnotě 12,9 miliardy kanadských dolarů.
Kanadská společnost ADC, která společně s Montreal Airport díky svým investicím či sjednaným půjčkám zajistila výstavbu terminálu 2B na letišti Budapešť – Ferihegy, zažalovala maďarskou vládu, která ji v prosinci 2001 neočekávaně zbavila práv dané letiště provozovat. Původně měla až do roku 2010 letiště spravovat společnost FUF, ve které má ADC více než 30% podíl, jenž získala díky realizaci projektu terminálu. Společnost byla ovšem nucena předat správu letiště jiné firmě, 100% vlastněné maďarskou vládou, přičemž zmíněné finanční úvěry byly na tuto firmu převedeny také. Jelikož zkrachovala i jednání mezi novou maďarskou vládou vedenou Peterem Medgyessym, požaduje nyní FUF zpět přibližně 90 milionů dolarů. Celá věc je ostře sledována dalšími, byť i potencionálními investory, neboť Ferihegy uvažuje o další expanzi.
American Airlines přidají 16 sedadel do svých letounů Airbus A 300 a 12 do letounů Boeing 757. Stroje v této konfiguraci budou létat hlavně na turistických linkách se zlevněnými terify.
Dne 23. května udělil JAA certifikát typu Airbus A318 vybavenému motory CFM-56-5B. Osvědčení od amerického úřadu FAA, které je očekáváno v červnu, otevře cestu dodávce prvního stroje tohoto typu Frontier Airlines. Osvědčení pro letouny A318 s motory PW6000 je očekáváno na podzim roku 2005.
Republic Airways Holdings oznámil změnu 12 opcí na letouny Embraer 145LR v pevné ojednávky. Ještě do října letošního roku budou dodány 4 stroje. Dalších 8 bude následovat až v roce 2004, neboť Republic Airways ještě musí dokončit jejich financování. Výše zmíněný holding vlastní dvě americké regionální společnosti – Chautauqua Airlines se základnou v Indianapolisu a Republic Airlines s centrem v Louisville.
US Airways představily novou elektronickou verzi letového řádu, kterou si může každý cestující stáhnout z jejich internetových stránek a která mu následně poskytne nejaktuálnější přehled letů nejen samotných US Airways, ale i jejich partnerů, kteří jsou kódem US označeny. US Airways od 1. června obnovily lety mezi Pittsburgem, Frankfurtem a Londýnem. Lety jsou v provozu denně. Na první lince jsou používány letouny Airbus A330-200, na druhé Boeing 767-200. Na linku do Frankfurtu bude v blízké budoucnosti dodán i kód společnosti Lufthansa.
DHL začala nedávno létat na nákladní lince Bahrajn – Bagdád – 3× týdně s letounem Antonov An-12.
Avianca oznámila redukci své flotily: vrátí tři letouny Boeing 757 a jeden Boeing 767. ACES, její partnerská společnost v rámci Alianza Summa, která není pod ochranou před věřiteli, vrátí pronajímatelům tři letadla Airbus A320. Opatření má společnostem pomoci ušetřit ročně 32 milionů USD. Alianza Summa se také chystá propouštět zaměstnance – až 30 % ze své pracovní síly. Bude také rušit některé domácí spoje.
Jednání o spojení společností Varig a TAM by měla být dokončena v září tohoto roku, tedy o tři měsíce později, než se původně očekávalo. Zatím nebylo rozhodnuto o názvu takto vzniklých nových aerolinií.
Společnost LanChile založila v Latinské Americe další pobočku: LanDominica má od 16. června operovat s jedním letounem Boeing 767-300 na lince Santo Domingo – Miami, a to 3× týdně (pondělí/středa/pátek).

(Zajímavosti připraveny ve spolupráci s AIRWAYS.CZ.)

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů