Z informačního bulletinu č. 118
/březen 2004/

_____________________________________

Dozorčí rada ČSA na svém zasedání 25. února projednala a následně vzala na vědomí Strategii rozvoje Českých aerolinií pro období let 2004-2006, kterou jí předložilo představenstvo ČSA. Pro řádné zasedání dozorčí rady ČSA v květnu vedení společnosti zároveň připraví ke druhému čtení aktualizovanou verzi strategie a v červnu bude v souladu se stanovami společnosti celá strategie předložena ke schválení nejvyššímu orgánu aerolinií - valné hromadě ČSA.
ČSA - České aerolinie České aerolinie nejsou sice nízkonákladovým dopravcem, ale pokud se snažíte a víte jak na to, i na jejich stránkách se dají pořídit levné lety. Jednak v rámci různých nabídek, a pak rezervací v dostatečném předstihu. podpořily snahu společnosti Malév o získání asociovaného členství v alianci SkyTeam. Maďarská společnost projevila o tuto formu členství již koncem roku 2002 a podle předpisů aliance musí mít každý takový uchazeč mezi stávajícími členy "garanta", který by plnil úlohu prostředníka mezi uchazečem a aliancí a důležitou podmínkou je i uzavření bilaterální dohody s tímto garantem. Po několikaměsíčních jednáních mezi zástupci obou společností byl projednán a zpracován okruh prohloubené spolupráce, například v oblasti koordinace a harmonizace společné sítě linek, údržby a technického zabezpečení letadel, pozemního zabezpečení nebo cateringu. Memorandum o spolupráci bylo podepsáno prezidenty obou společností Jaroslavem Tvrdíkem a Laszlo Sandorem ve čtvrtek 26. února v Budapešti. Malév musí do září tohoto roku splnit podmínky vstupu, poté SkyTeam zahájí audit a v listopadu 2004 by členství mohlo být odsouhlaseno.
Připomeňme, že většinovým vlastníkem společnosti Malév Malév Vás dopraví do Budapešti a dále do celé Evropy. je maďarský stát prostřednictvím privatizační agentury APV, ale očekává se, že v průběhu roku budou oznámeny konkrétní záměry, jak by mohla proběhnout privatizace. ČSA a Malév podepsaly letter of intent vztahující se k o rozšíření vzájemné spolupráce formou koordinace letových řádů. U této příležitosti šéf Českých aerolinií Mr. Jaroslav Tvrdík v Budapešti oznámil plán na vyhlašení dubnového tendru na dodávku 15 letadel středního doletu pro ČSA. Na veřejnost také pronikla informace, že pro dálkové lety ČSA získají (nejspíš přímo od výrobce) tři letouny Airbus A330.
Travel Service Airlines Travel Service je největší českou soukromou leteckou společností a současně jednou z nejdynamičtěji se rozvíjejících charterových leteckých společností ve střední Evropě., druhá největší česká letecká společnost, potvrdila, že od 1. května 2004 začne provozovat nízkonákladové lety, a to pod novou obchodní značkou Travel Servis, a.s. - Smart Wings Nízkonákladová letecká společnost provozovaná Travel Service.. V květnu zahájí pravidelné přímé lety z Prahy do Amsterdamu (1× denně), Curychu (2× denně), Kodaně (1× denně), Madridu (1× denně) a Paříže/Beauvois (2× denně) a ve druhé polovině roku 2004 plánuje rozšíření počtu destinací. Smart Wings bude v první fázi operovat se dvěma letouny Boeing 737 - jedním verze 400 ve vlastnictví Travel Servis a s kabinou v konfiguraci se 168 místy a jedním -500 pro přepravu 130 cestujících, který teprve převezme a má se jednat o letoun vyrobený v roce 1995 a dosud operující u Air France. Při postupném rozšiřování sítě linek bude letadlový park posilován, a to opět letouny Boeing 737. B737-522 OK-SWU A cenová politika? Tarify mají být jednoduché a na rozdíl od některých dalších nízkonákladových společností budou zahrnovat všechny poplatky, včetně letištních. Cena jednosměrné letenky bude začínat na cca 1500 korunách. Zpáteční letenka bude dvojnásobkem jednosměrné. Letenky jsou v prodeji od 1. března prostřednictvím internetu na adrese www.smartwings.net a call-centra - zelená linka 800 1718 1920). Počítá se i s přímým prodejem v centrále společnosti a v letištní hale, letenky bude možné zakoupit i v pobočkách CK Čedok, ale i v dalších cestovních kancelářích a u běžných prodejců letenek. Část letenek bude dostupná i prostřednictvím rezervačního systému Amadeus, kde budou k dispozici dražší tarify. Ceny letenek se budou vyvíjet podle poptávky na základě principu "first minute": cestující, kteří si zakoupí letenku dříve, zaplatí méně než ti, kteří nechají koupi na poslední chvíli. Společnost Smart Wings bude přirozeně zajímavou konkurencí klasických společností, zejména ČSA.
Společnost Hemus Air  v letní sezóně otevře další linku do Bratislavy. Od 3. července do 28. srpna bude do Bratislavy létat nejen ze Sofie, ale také z Varny, a to jednou týdně letounem BAe 146-200 v úpravě kabiny pro přepravu 76 cestujících. Z Varny bude odlétat v sobotu v 11 hodin, odlet z Bratislavy je naplánován na 12. Dvojice BAe 146-200, v její flotile novinkových, odkoupila od společnosti NJS, ovšem v minulosti byly oba letouny provozovány australskými dopravci Qantas a National Jet.
Britská nízkonákladová společnost Jet2  6. února ohlásila otevření druhé linky do Prahy, a to ze severoirského Belfastu. Praha tak má poprvé v historii přímé letecké spojení se Severním Irskem. Je zajímavé a potěšitelné, že naše hlavní město, po Amsterdamu teprve druhá destinace na evropském kontinentu, do které lze z Belfastu letět přímou pravidelnou linkou, je pro cestující Jet2 jednou z nejoblíbenějších destinací. V letošním roce by z Belfastu měly být zahájeny další mezinárodní linky: například od 1. března odtud pravidelně létá do Bruselu nová místní společnost Primeflight, společnost EasyJet, která nyní denně létá do Amsterdamu, jedná o zahájení letů do Paříže a další mezinárodní spoje zvažuje i Jet2.
Společnost KLM  do konce roku 2003 převzala čtyři stroje Boeing 777-200ER, kterými obnovuje svoji flotilu letounů pro mezikontinentální spoje a nahrazuje starší typy Boeing 747-300 Boeing (Douglas) MD11 PH-KCE Audrey Hepburn a McDonnell Douglas MD 11. První z nich (PH-BQA) přistál B767-306(ER) PH-BZK Zeeland Bridge na amsterodamském letišti Schiphol 25. října 2003.B777-206(ER) PH-BQE S novým typem ve své flotile KLM představila také modifikované barevné schema svých letadel - s elegantní tmavě modrou linkou podél trupu na rozhraní horní světle modré a dolní šedé. Později dojde k náhradě strojů Boeing 767 letouny Boieng 777-200ER spolu s Airbus A 330-200. Čtyři dosud dodané B 777 operují na pravidelných přímých linkách do Toronta, New Yorku, Kapského Města a Nairobi. Postupně ovšem přibudou další destinace v Kanadě, USA a na Dálném Východě (Peking a Dillí - na těchto linkách dosud operovaly právě stroje Boeing 747-300 a MD 11). Celkem nizozemský vlajkový dopravce objednal deset strojů Boeing 777-200ER, desátý kus má být dodán v roce 2005. A krátce k plánům KLM: od 15. června otevře linku Amsterdam-Tbilisi (3× týdně, B 737-900 ve dvoutřídním uspořádání pro 180 cestujících; odlet z Amsterdamu je plánován vždy na úterý, čtvrtek a neděli).

Společnost Swiss zvažuje další změnu ohledně objednávky letounů Embraer - namísto 15 Embraer 195 si přeje menší model Embraer 190. Za rok 2003 Swiss vykázala ztrátu 400 milionů USD, avšak pokud se do částky zahrnou i náklady na restrukturalizaci, celková ztráta před zdaněním se zvýší až na 553 milionů (oproti ztrátě 707 milionů za rok 2002 se ovšem jedná o jisté zlepšení). Vedení společnosti předpokládá, že výsledky restrukturalizace se plně projeví až v letošním roce.
Neapolská společnost Cosmic Air plánuje v brzké době zahájit lety se dvěma letouny Fokker F100, které budou provozovány společností EU Jet.
British Airways Britská letecká společnost č. 1 patří mezi nějvětší světové dopravce. mají zahájit lety na lince Londýn/Gatwick-Budapešť, kterou chce společnost Malév opustit. Linka by měla být v provozu celý týden kromě úterý a soboty. Letouny B 737-400 by měly z Londýna startovat ve 14:15 a v Budapešti přistávat v 17:35, ke zpátečnímu letu mají startovat v 18:20 a v Londýně přistávat v 19:50.
Společnost Air Berlin  by v dohledné době měla do své flotily zařadit letouny Fokker F 100: F100 D-AGPE koncem března si má tři tyto stroje pronajmout od německé low-cost společnosti Germania, ktará je poskytne i s piloty. Další palubní personál bude společnosti Air Berlin. Letadla budou létat mezi Berlínem, Hamburkem a Düsseldorfem.Vedení společnosti také potvrdilo, že ještě koncem jara bude realizována velká objednávka 60-70 nových letadel.


Společnost Virgin Express  od 28. března rozšiřuje počty letů do destinací převážně v oblasti Středomoří, zejména do destinací jako je Malaga, Andalusie, Palma de Mallorca, Nice, Lisabon, Faro, ale také do Athén, kde se uskuteční letní Olympijské hry.
Společnost BMI  převzala první letoun Airbus A 319,Airbus A320-232 G-MIDR který byl nasazen na lety z Londýna/Heathrow do různých evropských destinací a následně převezme důležitou trasu Heathrow-Brusel. Druhý letoun A 319, určený pro linku Heathrow-Teesside, mají převzít v květnu. Třetí bude následovat v červnu a další tři v polovině příštího roku. Ve flotile společnost by mělo být celkem 28 letadel výhradně značky Airbus.BMI baby Britská letecká společnost, ideální pro cesty do Birminghamu, Cardiffu, Manchestru a Nottinghamu. zveřejnila svůj záměr zahájit nové lety z Manchesteru na Ibizu. Celkem se tak počet destinací nalétávaných z Manchesteru zvýší na 13, z nichž šest bude ve Španělsku. Kromě této destinace ještě bmi baby zahajuje lety do Jersey, Bordeaux, Paříže a irského Knocku.
Lufthansa Lufthansa je německý letecký dopravce č. 1, patří mezi největší dopravce světa. expanduje do Ruska. Jedná se v první řadě o Rostov na Donu, kam budou od 1. května třikrát týdně létat letouny Bombardier CRJ. Jakmile Lufthansa obdrží potřebná povolení, zahájí lety také do Ufy, centra Baškortostánu, a to se stroji Airbus A 319 (3× týdně s mezipřistáním v Samaře - počet letů do Samary by se tak zvýšil ze současných 4 na 7 týdně).
Air France  a Vietnam Airlines  uzavřely dohodu, na jejímž základě budou společně nabízet 11 letů týdně mezi Francií a Vietnamem - a od 27. července dokonce 12.
Společnost Meridiana  plánuje, že všechny své letouny MD 82 nahradí 17 stroji rodiny Airbus A 320. Již si pronajala 4 A 319 (3 od BLB Germany a jeden od ECA; všechny byly dříve provozovány zkrachovalou společností Sabena).

MD82 Meridiana I-SMER (foto Petr Popelář)

Air Malta bude pro britské cestovní kanceláře létat charterové lety - namísto Azzurra Air. Z tohoto důvodu bude mít jeden její Airbus A 320-200 základnu v Birminghamu a druhý v Manchesteru.
Společnost Aeroflot Ruská společnost č. 1 Vás přepraví do celého Ruska a dálný východ. vyhlásila soutěž na dodávku až 60 letadel pro krátké trati, které mají v její flotile nahradit stroje An-24 a Jak-40. Dále oznámila nové smlouvy code-sharing: s Bulgaria Air na trase Moskva-Sofia, s Finnair na trase Moskva-Helsinky a s Cathay Pacific Airways na linkách do Hongkongu.
V Singapuru byly založeny Tiger Airways, nízkokladové aerolinie, které ze 49 % vlastní konsorcium Singapore Airlines, 11% podíl má státní investiční firma Temasek Holdings, která je současně majoritním podílníkem v Singapore Airlines, 24 % akcií vlastní Indigo Partners LCC a 16% podíl má společnost Irelandia Investments, patřící zakladateli společnosti Ryanair Tonymu Ryanovi. Tiger Airways mají být řízeny zcela odděleně od Singapore Airlines a Silk Air a mají ve druhé polovině roku zahájit lety do destinací ve vzdálenosti 3-4 hodiny letu od letiště Singapur/Changi, ještě ale nebyl specifikován typ letounů, ale v první fázi by flotila měla sestávat minimálně ze čtyř letadel. Ještě před začátkem operační činnosti nových aerolinií se ozvala malá britská společnost stejného názvu - Tiger Airways , která provozuje z letiště Gloucestershire příležitostné lety se stroji De Havilland DH.82, Stampe SV4, Boeing Stearman a Bücker Bü-131 Jungmann a právní cestou chce bojovat - a to plným právem - o své obchodní jméno.
Čínský úřad pro leteckou dopravu udělil povolení historicky prvnímu čínskému soukromému dopravci Yinglian Airlines. Navíc se Čína rozhodla více zpřístupnit svůj vzdušný prostor pro zahraniční aerolinie, které nyní mohou s výjimkou měst Peking, Šanghaj a Guangzhou létat do všech čínských měst přes Hainan, Haikou a Sanyo.
V dubnu by ve Vietnamu měly zahájit operační činnost Vasco Airlines, nové, státem vlastněné aerolinie, které budou se dvěma letouny An-38 létat z Hočiminova Města do Ca Mau, Can Tho a Con Dao.
Nízkonákladová společnost Cebu Pacific  plánuje navýšení počtu letů do Číny, resp. zahájení letů do nových destinací Pekingu a Šanghaje. Nyní létá 6× týdně do Guangzhou.
Continental Airlines  budou od 17. června s letouny Boeing 757 létat na lince Newark-Oslo a norské hlavní město bude 19. městem v transatlantické síti Continental Airlines (a Norsko 12. státem). Tuto trasu 28. března jako neziskovou opustí SAS.
United Airlines  před několika dny předvedly své nové barevné schéma. Je součástí změny jejich image, kterou doprovází reklamní kampaň zaměřená na obchodní klientelu se sloganem "It's time to fly".
Aerolineas Argentinas v říjnu uvolní 15 % akcií a nabídne je veřejnosti. Do konce roku by mělo následovat dalších 25 %. Prezident ATA uvedl, že by aerolinie mohly do dvou let provozovat transatlantické trati. ATA by se zaměřily na linky vedoucí z turisty vyhledávaných destinací jako je Orlando do méně důležitých evropských měst. ATA se budou snažit také o code-sharing s evropskými dopravci.
První americkou business destinací kanadských CanJet bude Chicago/Midway: z Toronta/Lester B. Pearson bude společnost provozovat od pondělí do pátku 2 lety denně a o víkendu 1× denně.

(Zajímavosti připravil J. Pěnkava ve spolupráci s AIRWAYS.CZ, fotografie Petr Popelář)

WOM

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů