Z informačního bulletinu č. 122

Klubové zprávy _____________________________________

42. celostátní setkání členů Aviation Fan Clubu se uskutečnilo v sobotu 16. dubna 2005 od 9 do 14 hodin ve velkém konferenčním sále objektu Letecké školy Řízení letového provozu ČR na starém letišti Praha-Ruzyně za účasti pouhých 19 členů klubu (sic!).

Program:
* Výroční členská schůze:
1) Zpráva o hospodaření, členské příspěvky - klub má nyní 45 členů.
2) Diskuse o směřování klubu a všech důležitých otázkách, například kolikrát ročně Informační bulletin a kdo se na jeho tvorbě může podílet, zda obnovit některé projekty (jako jsou tzv. oběžníkové akce - balíčky s časopisy, katalogy a jinými publikacemi, ovšem včetně možných zdrojů), zda a případně jak změnit koncepci webových stránek klubu a kdo se na jejich tvorbě může podílet atp.
3) Volba výboru a členů redakce IB + webu. Výbor AFC: Jan Pěnkava (předseda), Jaromír Král, Roman Decastello, Libor Zeman a Pavel Kvasnička. Redakční rada: Jan Pěnkava (IB), Miloslav Wolf (web), Roman Decastello, Pavel Kvasnička a Tomáš Opočenský.
* Výměny sběratelských materiálů a neformální část programu.

Domluvena byla tři vydání IB v roce 2005. Letní se Vám dostává právě do rukou, podzimní bude obsahovat pozvánku na prosincové setkání předběžně naplánované na 03. 12. 2005. Přesně podle dlouhodobého plánu budeme připravovat přehledné sběratelské žebříčky a klubový "Adresář 2006", do kterého plánujeme zařadit nejen korespondenční adresy, ale také e-maily, telefony, webové stránky a další informace, které si každý individuálně přeje uvést. Pro plánované případné návštěvy ve vybraných objektech letiště, typicky hangáru F, budeme potřebovat rodná čísla a čísla občanských průkazů + souhlas s možností předání za účelem podání žádosti ke vstupu do letištních objektů, exkurzím a podobným příležitostem.

_______________________________________________________________________

Co jsme udělali pro www.aviation-fan-club.com?

Byla zaregistrována doména aviation-fan-club.com. Umístění webu AFC bylo objednáno na serveru PIPNI.CZ jako FREE 500MB prostoru s měsíčním přenosem dat 2 GB bez garance. V lednu byla založena nová emailová adresa klubu a spuštěna opravená verze původních stánek.
Do července 2005 byly doplněny následující rubriky:
Aktuality: Poslední zprávy určené pro členy klubu.
Klubové akce: Byly doplněny dostupné fotografie některých akcí, které AFC pořádal. Uvítáme zaslání fotografií, které na webu chybí a měly by tam být.
O sběratelství: Bylo rozšířeno o fotografie, (obsah dodal Petr Popelář) a modely (autor Miloslav Wolf).
Kontakty: Každý zde může zanechat svůj kontakt. (Zatím využívá jen Petr Popelář.)
Letiště, letenky Odkazy na naše vnitrostátní i mezinárodní letiště, letecké společnosti, online nákup letenek, vše o nizkonákladových společnostech, které operují na našem území i ve světě, webkamery na letištích.
Zajímavosti: Zpravodajsky zaměřená rubrika určená pro zajímavé zprávy z letectví a letišť. (Očekáváme Vaše originální příspěvky.)
Doporučujeme navštívit: Zajímavé odkazy na letecké společnosti, letiště, fankluby, stránky sběratelů, výrobce modelů, dění okolo Microsoft Flight Simulátoru, zahraniční i domácí akce.
Fotogalerie: Galerie vytvořená specielně pro členy AFC, kde si každý sám může přidat fotografii i s popisem.
Více v návodu "Jak na to?". Po mnoha vylepšeních je dnes fotogalerie už ve verzi 7.8.
Výměny: Specielní rubrika, která byla vytvořena na bázi již fungující fotogalerie, kde si může každý (i nečlen klubu) otevřít svůj stůl "Galerii" nabídek výměn svých sběratelských materiálů. "Návod i příklad stolu" je také umístěn na našich webových stránkách přímo u výměn.
Byla vytvořena anglická mutace hlavních rubrik našich stránek. (Chybějící stránky přeložil Pavel Kvasnička.)
Co očekáváme od Vás? Korekce textů našich stránek, další podněty a příspěvky. Máte-li vlastní web, nabízíme možnost recipročního umístění linku.

— WOM —

_______________________________________________________________________

Sběratelské obory: p o h l e d n i c e

Výběr z novinkových pohlednic vydaných leteckými společnostmi:
typ: společnost: stručný popisek:
Airbus A 330 LTU bílý rámeček, 50. výročí
Boeing 747-200 Virgin Atlantic nové barvy, bílý spodní okraj, nápis, logo
Tupolev Tu-204 Rossija malý formát, bílý okraj, nápis Rossija a adresa
ATR 42 Air Contractors záběr zpředu
Bombardier CRJ IBEX Airlines při startu, bílý rámeček
Metro OLT
Saab 340 OLT
Saab 2000 OLT
Boeing 747-400 Eva Air nové barvy
Boeing MD 90 Hello nad lesy
Boeing MD 90 Hello nad Alpami
Boeing 737-300 Pluna zpředu, čtverečkovaný podklad,
Fokker 50 VLM v letu, nové barvy
Boeing 737-800 Hapag-Lloyd nové barvy, asi Palma de Mallorca)
Sada 10 pohlednic Air Sahara — indické stavby, v pravém horním rohu Boeing 737)
Sada 8 pohlednic All Nippon Airways — včetně interiérů, gastronomických lahůdek, Boeing 787 atd.

Novinek je přirozeně mnohem více. Prosíme členy klubu, kteří pohlednice sbírají, aby nás informovali o svých úlovcích – nejlépe
e-mailem, ale i jakkoli jinak.

— připravil Zbyněk Otáhal —

_______________________________________________________________________

CAPC: Prague Convention

Pravidelné pražské setkání fanoušků letecké dopravy, fotografů letadel a sběratelů pohlednic, diapozitivů, fotografií, CD, DVD a videokazet, odznaků, přívěsků, letových řádů, modelů, bezpečnostních instrukcí, knih a časopisů, samolepek, plakátů a dalších sběratelských materiálů se koná
v sobotu 24. září 2005 od 9 do 15 hodin
na letišti Praha Ruzyně – v kantýně budovy Cargo Menzies

Vstup: veřejný – zdarma
Pronájem stolu: 300 Kč na celý den
Zájemci o stůl, prosím, pište, nebo volejte o rezervaci.

Prosím, informujte sve „letecké“ přátele o této akci.
Kontakt: Martin.Stepanek@csa.cz , mobil: 606 763 948

_______________________________________________________________________

Zajímavosti z dopravy

Česká správa letišť koncem dubna zveřejnila přepravní výsledky ruzyňského letiště za první čtvrtletí 2005. Počet odbavených cestujících byl oproti stejnému období loňského roku vyšší o 17,7 % – 2,023 mil. cestujících. Počet pohybů rostl ještě rychleji – o 23,2 % a dosáhl 32 282 pohybů (startů a přistání). Nákladní doprava měla menší dynamiku: přeprava zboží a pošty zaznamenala nárůst jen o 3,6 %. Z průměrných 400 denních pohybů jsou 4 speciální nákladní – cca 2 % celkového provozu letiště. Jak si stojí Praha ve srovnání s Vídní a Budapeští? Vídeňské letiště v 1. čtvrtletí letošního roku odbavilo 3,113 mil. cestujících (nárůst o 7,3 %) a budapešťské 1,446 milionů (nárůst o 35,6 % – zejména díky většímu počtu letů nízkonákladových společností). A objem nákladní přepravy na Ruzyni je ve srovnání s letišti ve Vídní a Budapešti je podprůměrný.

České aerolinie po přibližně pětiměsíčních jednáních 5. dubna podepsaly s Airbus SAS smlouvu na nákup 12 letounů rodiny Airbus A 320: v období let 2006 až 2008 převezmou 6 strojů A 319 a 6 A 320. V roce 2006 mají získat 3 letadla, v dalším roce 5 a v roce 2008 pak 4 letadla. Letouny A 319 budou vybaveny motory CFM Int´l CFM 56-5B6/P, A 320 CFM 56-5B4/P. Letouny budou mít uspořádání kabiny ve dvou třídách: A 319 budou mít celkem 135 míst, A 320 budou v konfiguraci pro 162 cestujících. Celková hodnota kontraktu je 10 až 12,5 miliard korun. Smlouva vymezuje podmínky pro nákup a dodání letadel a další související služby a formy vzájemné spolupráce – např. dodání letového simulátoru pro letouny Airbus A 320, podpora technického zázemí, výcvik pilotů a technických pracovníků, technická a poradenská asistence při údržbě a servisu zakoupených letadel, ale také práva konverze a kupní práva, která ČSA umožňují bez změny obchodních podmínek případné pořízení až dalších 12 letadel.

Dne 5. května ČSA uskutečnily slavnostní křest dvou letounů Airbus A 320 a dvou ATR 42-500. A 320 OK-GEB nese název Strakonice, A 320 OK-GEA Rožnov pod Radhoštěm, ATR 42 OK-KFM Benešov a OK-KFN Přerov. A 9. června pokřtily první své letouny Airbus A 321: OK-CEC Havlíčkův Brod a OK-CED Nové Město nad Metují. Slavnostního ceremoniálu na ruzyňském letišti se zúčastnili i fotbaloví brankáři Petr Čech z Chelsea a Sparťan Jaromír Blažek. Letoun OK-CEC byl poté přelétl do Curychu kvůli odstranění závady na podvozkové noze. S letouny A 321 s kabinou v úpravě pro přepravu 215 cestujících počítají ČSA pro své charterové linky nasmlouvané s cestovními kancelářemi do prázdninových destinací např. v Egyptě, Řecku, Turecku a Tunisku. I koncem července musely ČSA na charterové lety do Řecka, Egypta, Španělska ad. nasazovat místo A 321 OK-CEC letouny A 310, nejčastěji OK-WAA, který se objevil i na několika charterech z Brna a Ostravy.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) měl údajně letos 13. července předběžně schválit fúzi společností ČSA a Travel Service , což by znamenalo splnění základní podmínky pro další jednání o spojení těchto dopravců. Tuto informaci však ÚOHS popřel, řízení má prý nadále probíhat... Nicméně zdá se, že spojení je již „na dohled“.

Největší evropská nízkonákladová společnost Ryanair inaguračním letem 24. března zahájila pravidelné lety na nové lince Londýn/Stansted–Brno/Tuřany, které tak má opět pravidelné letecké spojení se zahraničím. Nová linka je provozována denně letounem Boeing 737-800 s kapacitou 189 cestujících. Odlet z Brna je podle letového řádu v pracovních dnech v 18 hodin, o víkendu v 17:50, přílet na Stansted je v 19:15, o víkendu v 19:05. Odlet z Londýna je ve 14:30, o víkendu 14:20, plánovaný přílet do Brna je v 17:35, o víkendu v 17:25 hodin.

Společnost LTU , zaměřená hlavně na charterové trati do atraktivních turistických destinací, má od listopadu zahájit nízkotarifovou přepravu pod obchodní značkou City Quickies. První linky mají vést z Düsseldorfu do Alicante, Athén, Ibizy, Lisabonu, Madridu, Malagy, Palma de Mallorky, Říma, Soluně a Vídně. Ceny letenek do všech těchto destinací mají začínat na 29 euro. Pod stejnou značkou hodlá LTU nabízet letenky i do vybraných vzdálených destinací: do New Yorku má být cena jednosměrné letenky od 149 euro a do Bangkoku a Kapského Města od 199 euro. Flotila City Quickies by pro evropské linky měla čítat 9 letounů Airbus A 320 a 4 A 321.

Poté, co Lufthansa převzala Swiss International Air Lines , je připravováno jejich začlenění do Star Alliance. Mělo by se uskutečnit do 12 měsíců, avšak předpokládá se, že to bude ještě letos. Dalším adeptem na členství v této alianci jsou South African Airways . Až se i ony stanou její součástí, bude mít Star Alliance 18 členů, kteří budou operovat do 846 destinací ve 151 zemích.

Společnost FlyBe plánuje nahradit své stroje BAe 146 letouny Embraer 195: pevně objednala 14 a na dalších 12 má předkupní práva. Převzít je má postupně od podzimu 2006 do roku 2009 – v té době bude mít flotilu přibližně 59 letadel. Tři letouny Boeing 737, jimž příští rok končí leasing, možná bude používat i nadále.

TAP – Air Portugal a Varig , partneři ve Star Alliance, uzavřely předběžnou dohodu o kapitálovém propojení, které by pomohlo brazilského dopravce zachránit před bankrotem. Kapitálový vstup by měl být až 20% plus převzetí managementu.

Společnost Malév směřuje do aliance OneWorld, s níž podepsala předběžnou dohodu o přistoupení. Členem se stane po splnění požadavků aliance, mj. po přizpůsobení služeb jejím standardům a po provedení auditů služeb a bezpečnosti plus dodání nového obchodního plánu, nejspíše již v roce 2006. Připomeňme si, že cesta maďarských aerolinií do této globální aliance nebyla přímá: nejprve usilovaly o členství ve formující se alianci Wings, v roce 2002 projevily zájem o asociované členství v alianci SkyTeam, v čemž jim pomáhaly ČSA jako prostředník. Nyní tedy společnost Malév stojí jednou nohou v alianci OneWorld, která je pro ni, zdá se, ze strategického hlediska nejvýhodnější, mj. i z toho důvodu, že by v ní byla prvním dopravcem z oblasti střední a východní Evropy.

Northwest Airlines objednají 18 nových letounů Boeing 787-800 Dreamliner a na dalších 50 si zajistí opční práva. Byť nejsou prvním americkým objednatelem, budou prvními americkými aeroliniemi, která je zařadí do pravidelné provozu. Northwest Airlines jsou 20. objednatelem letounů Boeing 787 a své stroje budou používat hlevně na transpacifických linkách. První letouny mají být dodány v roce 2008. Společnost Boeing celkově registruje už 255 pevných objednávek s tím, že některé kontrakty dosud nejsou uzavřeny.

Společnost Air Mauritius se rozhodla pro svoji dálkovou flotilu objednat tři letouny Airbus A340-400/300E, nikoli Boeing 777. První dva letouny má převzít již koncem roku 2006, třetí do poloviny roku 2007. Součástí objednávky má být i opce na další dva letouny stejného typu s termínem dodání v roce 2009. Nové letouny postupně nahradí starší stroje Boeing 767 a A 340. S dodávkou nových letadel je naplánováno také sloučení první a obchodní třídy v “Business First“ a nový design interiéru.

America West Airlines a US Airways se rozhodly sloučit. Jakmile se tak stane, budou pátými největšími aeroliniemi v USA. Hlavně ale po navýšení kapitálu a restrukturalizaci bude jejich postavení na trhu letecké přepravy stabilní. V současné době jsou US Airways pod ochranou před věřiteli podle kapitoly 11 amerického zákona o bankrotech. Navíc o spojení se sloučenou společností projevila zájem Air Canada .

Společnost Germanwings Germanwings večer 9. června zahájila prodej letenek na lety ze zimního letového řádu 2005/06 včetně letenek na novou linku Berlin/Schönefeld - Praha, na které bude zahájen provoz 1. listopadu. Jednosměrnou letenku do Berlína bylo možno pořídit od 1 Kč bez letištních tax.

Jihokorejská regionální společnost Jeju Air Jeju Air objednala 5 letounů Bombardier Q400 a na další 3 má opci. Jeju Air od konce března operuje mezi ostrovem Jeju a pevninskou Koreou.

Air Canada bude od 30. října létat na nové lince Toronto - Curych – Díllí (denně B 767-300ER, dosud do Díllí létá 3× týdně non-stop s A 340-300). Air Canada počítá i se spoluprací se Swiss International Air Lines, budoucím členem Star Alliance.

Etihad Airways oznámily, že v říjnu zahájí lety na své první lince do Severní Ameriky – s letouny Airbus A 330-200 na trati Abu Dhabi - Brusel - Toronto 3× týdně. A v roce 2006 mají následovat lety do USA, nejprve do New Yorku.

Valuair a Jetstar Asia , dvě singapurské nízkonákladové společnosti, se dohodly na fúzi, která by se měla uskutečnit do konce roku. V Jetstar Asia mají 49% podíl Qantas Airways .

V půlce července zahájila pravidelné lety nová brazilská nízkonákladová společnost WebJet Linhas Aereas . V první fázi používá jeden Boeing 737-300 a obsluhuje města Brasilia, Porto Alegre, Rio de Janeiro a Sao Paulo.

V první půli července posílila společnost Air Senegal International svoji flotilu třetím letounem Boeing 737-700, který zakoupila přímo u společnosti Boeing s garancí americké Ex-Im Bank. Byla založena začátkem roku 2001 jako společný podnik se společností Royal Air Maroc, která vlastní 51% podíl.

V Číně se v roce 2008 uskuteční letní olympijské hry a to je událost, která se projeví i v oblasti letecké dopravy – už jen růstem přepravních výkonů. A na nich se již mají podílet nové dálkové letouny, mimo jiné i nejnovější Airbus 380-800 a Boeing 787, jejichž první kusy mají být i čínským společnostem dodány ještě před olympiádou. Největší objednávku učinila společnost Air China , když China National Aviation Holding, Co., její mateřská společnost, 27. ledna 2005 objednala 20 letadel Airbus A 330-200, které budou sloužit na linkách do Evropy, Severní Ameriky a Austrálie, ale i do důležitých čínských destinací, např. do Lhasy v Tibetu. Dodávky se mají uskutečnit v rozmezí poloviny příštího roku do konce roku 2008.

Do konce letošního roku má Air China a dalších 5 čínských společností uzavřít kontrakt s Boeing Company a na dodání 60 letadel Boeing 787 Dreamliner. Dohodu podepsali 28. ledna ve Washingtonu oficiální představitelé státní agentury CASCG – China Aviation Supplies Im-Ex Group Corporation. Právě u této příležitosti byl původní projekt 7E7 oficiálně přejmenován na 787 a byl zařazen mezi standardní sériově vyráběné řady dopravních letounů Boeing. A jak jsme již v souvislosti s A 380-800 uváděli, číslo 8 je v Číně považováno za šťastné – podřídil se mu dokonce i začátek olympiády naplánovaný na 8. 8. 2008. Air China z celkového počtu 60 kusů převezme 15, stejně tak China Eastern Airlines 15, China Southern Airlines mají zájem o 13 letadel, 3 převezme dceřinné společnost Xiamen Airlines , Hainan Airlines mají zájem o 8 a Shanghai Airlines by do své dálkové flotily měly zařadit 9 letadel. Všem těmto společnostem má být první letoun dodán ještě před zahájením LOH v Pekingu.

Konsorcium Airbus Industrie podepsalo s China Southern Airlines a CASCG dohodu o všeobecných podmínkách na nákup 5 strojů Airbus A 380-800, které by měly být dodány také před LOH 2008.

_______________________________________________________________________

Airbus A 380

V minulém IB jsme reflektovali slavnostní roll-out a pompézní inauguraci dlouho očekávaného megahitu – obřího letounu Airbus A 380. Akce se uskutečnila 18. ledna za přítomnosti francouzského prezidenta a předsedů vlád Německa, Velké Británie a Španělska a šéfů leteckých společností, které tento typ objednaly. Na obrázku v pravo je vize "CARGO".
Další dychtivě očekávanou událostí se stal první let A 380 a zahájení programu letových zkoušek. První let prototypu označovaného MSN-1 však byl odložen na druhou polovinu dubna a prováděny byly jen pojížděcí zkoušky, testy zrychlení a brzdění na vzletové dráze a další zkoušky. A konečně 20. a 21. dubna přípravy na první let z továrního letiště Toulouse-Blagnac vrcholily, obří letoun pojížděl po ranveji letiště a probíhaly poslední testy před prvním vzletem. Na těchto finálních přípravách se podílela šestičlenná osádka. Do prvního startu zbývalo již jen několik dní – letecká událost roku již měla stanovený termín: středeční dopoledne 27. dubna, ovšem s otazníkem kvůli možné nepřízni počasí. Kapitán Claude Lelaie a zkušební pilot Jacques Rosay, který se na start připravoval 8 let na simulátoru, byli základem šestičlenné zkušební osádky, která měla pro případ krajní situace připraven i katastrofický scénář: odpálení nákladových dveří a seskok s padáky. Počasí i další okolnosti největšímu Airbusu ale přály.
Ve středu 27. dubna ráno ozářilo ranvej slunce, krátce po deváté hodině nastoupila do letounu šestičlenná osádka a v 10:29 SELČ čtyři motory Rolls Royce po dlouhém rozjezdu odlepily dvoupatrový pětisettunový kolos od země k jeho „panenskému letu“. Naplánován byl podle okolností na 1 až 5 hodin. A nejsledovanější premiéra nového letounu od startu nadzvukového Concorde v roce 1969 se vydařila. Zatímco slavnostnímu odhalení letadla v lednu přihlíželo 5000 lidí, jeho první start sledovaly davy. První let proběhl bez komplikací, letoun po necelých čtyřech hodinách letu hladce přistál opět na letiště v Toulouse. Zkušební letoun má na palubě si 20 t měřicích přístrojů, které sledují kolem 150 tisíc rozličných parametrů. Po 11 letech příprav byla tedy uzavřena další etapa a nyní již běží program letových zkoušek směřující k získání potřebných letových osvědčení. A 380 nyní skutečně převzal titul největšího dopravního letadla pro přepravu osob po Boeingu 747 .
Srovnatelný s A 380 je nákladní šestimotorový Antonov An-225 Mrija , vyrobený ve dvou exemplářích původně hlavně pro transport sovětských raketoplánů. Ten je o 11 m delší a má o 8 m větší rozpětí křídel, je ale nižší. An-225 si můžete prohlédnout v naší Fotogalerii, když v r. 2003 přepravovala z Prahy do Taškentu těžkou zemní techniku pro stavbu plynovodu.
Podle předpokladů se megajet A 380 v červnu stal hvězdou 46. ročníku aerosalonu na pařížském letišti Le Bourget. Největší dopravní letoun světa předvedl i dva ukázkové lety. Na druhou stranu ale společnost Airbus musela oznámit, že první dodávky A 380 budou mít asi půlroční zpoždění oproti plánu. Je to nemilé mj. i proto, že společnosti, které si tyto letouny objednaly, budou chtít finanční kompenzace. Singapore Airlines , které plánovaly nasazení tohoto typu na trati ze Singapuru do Londýna a Sydney už v květnu 2006, převezmou první letoun až na podzim 2006. Singapore Airlines mají objednáno deset kusů A 380-841. Druhému provozovateli, Emirates , bude první letoun dodán až v prvním čtvrtletí 2007. Obdobně budou zpožděny i dodávky pro Qantas Airways (první v dubnu 2007), Air France (ve druhé polovině 2007) i Virgin Atlantic Airways (až koncem roku 2008).
Airbus SAS registruje přes 150 objednávek od 15 leteckých společností (139 pevných). Největší flotilu bude společnost Emirates, která objednala 43 letounů. S nasazením A 380 se nejčastěji počítá na dlouhé trati spojující východní Asii a Austrálii s Blízkým Východem, Evropou a USA. Na odbavování A 380 se připravuje Londýn/Heathrow, New York/JFK, Singapur, Los Angeles, Tokio, Soul, Hong Kong, Bangkok a Frankfurt.
Mezi prvními zákazníky na A 380 jsou i čínské společnosti, jak uvádíme výše. Francouzský premiér Jean-Pierre Raffarin při své třídenní návštěvě v Číně podepsal smlouvu na dodávku 5 Airbus A 380, 18 A 320 a 7 A 319 (smlouva zahrnuje i francouzské nukleární a železniční zařízení... – premiér Raffarin také označil zbrojní embargo Evropské unie vůči Číně za diskriminační a zastaralé a řekl, že bude usilovat o jeho zrušení...).

_______________________________________________________________________

Airbus A 380 versus Boeing 787 Dreamliner










Na pařížském aerosalonu samozřejmě nechyběly ani letouny Boeing: velkému zájmu se těšil Boeing 777-240LR – letadlo s největším doletem a především prezentace velmi diskutovaného a dychtivě očekávaného nejnovějšího typu – Boeing 787 Dreamliner . Během jediného roku společnost Boeing získala na tento elegantní a rychlý letoun s velkým doletem 266 objednávek. Zatímco Airbus A 380 vychází z předpokladu, že letecké společnosti budou stále víc potřebovat obří letouny pro přepravu velkého počtu pasažérů mezi významnými letištními uzly, Dreamliner je koncipován pro komfortní přepravu menšího počtu cestujících na velké vzdálenosti. A někteří analytici upozorňují, že vývoj na trhu letecké přepravy může nakonec „dát za pravdu“ Boeingu. Airbus hlavně argumentuje úsporností provozu: A 380 má být prvním dálkovým letounem se spotřebou v přepočtu na jednoho cestujícího 3 litry leteckého petroleje na 100 kilometrů. Proto také jeden z marketingových sloganů Airbusu zní: „Úsporné jako průměrné auto“... Faktem je, že A 380 je vysoký jako sedmipatrový dům – jeho svislá ocasní plocha strmí do výšky 24 metrů, je 73 m dlouhý a má rozpětí křídel bez 20 cm 80 metrů. Plně naložený má hmotnost 560 t a jeho maximální dolet s plným zatížením je téměř 15 tisíc kilometrů. V základní verzi může přepravovat až 555 cestujících, ovšem např. na charterových linkách v celoturistické verzi má maximální kapacitu až 853 cestujících.
Společnost Boeing ale letos boduje i s letouny Boeing 737 pro krátké a středně dlouhé trati: jenom Japan Air Lines ,Ryanair a leasingová společnost SALE letos dohromady pevně objednaly 120 letadel a následovala objednávka největší indonéské soukromé společnosti Japan Air Lines , Lion Air , která dala B 737 přednost před A 320. Společnost předběžně objednala 60 letadel Boeing 737 především verze -800 a -900X (ta se od základní -900 bude odlišovat větším počtem sedaček a delším doletem a Lion Air je první, kdo o tuto verzi projevil vážný zájem). Nové letouny mají být dodávány postupně během pěti až šesti let – od začátku příštího roku a budou nahrazovat starší MD 80. Síť leteckých linek Lion Air spojuje 22 destinací hlavně v Indonésii, ale létá také do Singapuru, Kuala Lumpuru a Ho Či Minova města a plánuje otevření linek do Austrálie, Indie a Číny, na které hodlá nasadit typ Boeing 737-900X.

Zajímavosti z dopravy připravil ve spolupráci s Airways.cz.

— Jan Pěnkava —

 

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů