Z informačního bulletinu č. 124
/březen 2006/

Klubové zprávy _____________________________________

44. celostátní setkání Aviation Fan Clubu se uskuteční v sobotu 8. dubna 2006 od 9 do 15 hodin opět ve velkém konferenčním sále objektu Letecké školy Řízení letového provozu ČR na starém letišti Praha-Ruzyně. Srdečně zveme všechny členy klubu.
Nejpozději na tomto setkání můžete odevzdat dotazníky, případně zaplatit členské příspěvky. Zda budeme moci uskutečnit zase nějakou akci na letišti, třeba se pokusit "ulovit" A 321 ČSA v/u hangáru F, to bude asi opět těžko naplánovatelné dopředu - musíme se nechat překvapit!

Abychom mohli sestavit aktuální sběratelské žebříčky a klubový "Adresář 2006", potřebujeme od všech členů klubu vyplněné dotazníky. Kdo jste vyplněný dotazník dosud neodevzdal či neodeslal, učiňte tak, prosíme, neprodleně.
>> Posledním termínem je dubnové 44. setkání AFC. <<
U člena, který dotazník neodevzdá, budou uváděna data, která máme k dispozici.
Náš adresář by měl být nejen aktualizovaný, ale měl by také "jít s dobou", proto bude obsahovat nejen korespondenční adresy, ale také e-mailová spojení, telefonní čísla včetně mobilních, případně i adresy webových stránek.
Dotazník obsahuje i položky, které jsou nutné pro plánované návštěvy ve vybraných objektech letiště, typicky v hangáru F, tj. rodná čísla a čísla občanských průkazů plus souhlas s možností předání za účelem podání žádosti ke vstupu do letištních objektů, k exkurzím a podobným příležitostem - v rámci společných akcí AFC. Počítejte s dalším zpřísněním režimu na letišti, který nám již byl avizován.

_______________________________________________________________________

Sběratelské akce KSK:

18. 03. 2006   8-12 hod.   Setkání sběratelů pohlednic   Menza ČVUT Studentský dům, Praha 6, Bílá 90
22. 04. 2006   8-12 hod.   Setkání sběratelů pohlednic   Menza ČVUT Studentský dům, Praha 6, Bílá 90
13. 05. 2006   8-12 hod.   Setkání různých sběratelů    *Menza UK Jednota, Praha 1, Opletalova 38
20. 05. 2006   8-12 hod.   Setkání sběratelů pohlednic   Menza ČVUT Studentský dům, Praha 6, Bílá 90

* Sběratelů papírových předmětů a různých oborů (čepelkové, čokoládové a žvýkačkové obaly, vinné, likérové a sýrové etikety, nálepky z ovoce a zeleniny, kalendáříky, papírové ubrousky, likérové a vinné miniatury, cukry, odznaky, ořezávátka, propisovačky, přívěsky, figurky z Kinder vajíček, vše okolo čaje a další).

Prosíme vás o zasílání informací o zajímavých sběratelských akcích, nejlépe průběžně. Můžeme je zařadit do aktuálního informačního servisu na našich internetových stránkách a podle možností je zařadíme i do nejbližšího Informačního Bulletinu.

_______________________________________________________________________

Zajímavosti z dopravy

ČSA - České aerolinie České aerolinie nejsou sice nízkonákladovým dopravcem, ale pokud se snažíte a víte jak na to, i na jejich stránkách se dají pořídit levné lety. Jednak v rámci různých nabídek, a pak rezervací v dostatečném předstihu. 12. prosince zahájily provoz pravidelné letecké linky z Prahy do Brna, které propojily se svými destinacemi po celém světě. Spojení zajišťují v obou směrech 2× denně letouny ATR 42 a předpokládají, že linku budou nejvíce využívat tranzitní cestující. Cena letenky se pohybuje od 990 Kč bez poplatků.

ATR-42-500 OK-KFM (foto Petr Popelář)

České aerolinie úspěšně absolvovaly audit bezpečnosti a kvality mezinárodní letecké organizace IATA - International Air Transport Association a v oblasti bezpečnosti jsou na špičce mezi světovými leteckými společnostmi. Auditní program IOSA (IATA Operational Safety Audit Programme) prověřuje bezpečnost a kvalitu provozu leteckých společností. Společnosti zapojené do programu musí prokázat plnění rozsáhlých požadavků mezinárodních standardů provozní bezpečnosti a kvality. České aerolinie splnily ve všech směrech klíčové požadavky standardů a audit absolvovaly bez jediného nálezu. Audit v prosinci 2005 komentoval ještě Jaroslav Tvrdík, bývalý předseda představenstva a prezident Českých aerolinií: "Hloubková kontrola prozkoumala 661 provozních parametrů bez jediného nálezu. Prokázali jsme, že splňujeme nejpřísnější bezpečnostní předpisy a patříme k nejbezpečnějším společnostem světa."
Již 19. ledna 2006 byl správními orgány ČSA, tj. představenstvem a dozorčí radou, jmenován prezidentem a předsedou představenstva ČSA Radomír Lašák.
ČSA v roce 2005 přepravily rekordních 5,2 milionu cestujících, což znamená meziroční nárůst o 20 % (v roce 2004 přepravily 4,3 milionu cestujících) a zároveň jde o nejvyšší počet přepravených cestujících v historii ČSA. Podíl charterové přepravy se v loňském roce zdvojnásobil - na 706 000 cestujících. Zvýšil se také počet uskutečněných letů, a to na téměř 40 000, tj. meziroční nárůst o 18 %. Naopak o 0,4 % (na 70,1 %) poklesla loni obsazenost sedačkové kapacity letadel.
České aerolinie již druhým rokem získaly ocenění "Nejlepší letecká společnost ve východní Evropě" (Best Airline in Eastern Europe) v rámci každoročního udílení cen amerického prestižního časopisu Global Traveler Magazine. Americká odborná veřejnost ocenila zejména perfektní péči o cestující na palubách letadel ČSA. Slavnostní ceremoniál u příležitosti předávání cen Annual Global Travel Tested Awards se uskutečnil 17. ledna 2006 v luxusním hotelu Grand Hyatt v New Yorku. Nejlepší aliancí leteckých společností roku 2005 byla vyhlášena aliance SkyTeam, kam ČSA patří od roku 2001. Ocenění získal kromě ČSA i další členský dopravce aliance - společnost Air France, ta jako Nejlepší letecká společnost pro lety přes Atlantik. Průzkum časopisu Global Traveler, který se zaměřuje na hodnocení služeb leteckých společností, letišť a ubytovacích zařízení na mezinárodní úrovni, proběhl od února do srpna 2005. Časopis je distribuován po celých Spojených státech amerických a má přes 60 tisíc předplatitelů. Více informací o průzkumu naleznete na: www.globaltravelerusa.com.

Společnost Smart Wings Nízkonákladová letecká společnost provozovaná Travel Service. , provozovaná Travel Service Airlines Travel Service je největší českou soukromou leteckou společností a současně jednou z nejdynamičtěji se rozvíjejících charterových leteckých společností ve střední Evropě. , zahájí 12. června 2006 lety na pravidelné lince do Bruselu (6× týdně - bez soboty). Letenky bude možné zakoupit od 190 Kč bez poplatků. V červnu také nově zprovozní linky do Benátek (4× týdně), Barcelony (3× týdně) a Kodaně (2× týdně), samozřejmostí budou oblíbené spoje z Prahy do středomořských letovisek - Palma de Mallorca, Heraklionu na Krétě a do kyperské Larnaky. Společnost v současnosti létá na pravidelných linkách do několika významných metropolí, např. Paříže, Říma, Milána, Amsterdamu a Madridu.

Letouny Boeing 737-800 OK-TVC a OK-TVD Travel Service Airlines Travel Service je největší českou soukromou leteckou společností a současně jednou z nejdynamičtěji se rozvíjejících charterových leteckých společností ve střední Evropě., toho času pronajaté k Malaysia Airlines , se na léto vrátí do Prahy a cca do 31. 10. 2006 budou operovat opět pro "svoji" společnost, ovšem v barvách MAS. Na zimu odletí zpět do Malajsie a tentokrát i s B 737-86N OK-TVQ. Návrat prvního letadla se očekává kolem 1. dubna, druhé by mělo dorazit do konce dubna. Přerušení provozu v Malajsii je na žádost Malaysia Airlines jako součást úsporných opatření, která byla zavedena v prosinci po změně managementu.

B737-86N OK-TVD (foto Jan Jurečka)

_______________________________________________________________________

EVROPA:

Do společnosti Tatra Air vstoupí noví majitelé, kteří přebrali garanci za případné další ztráty z provozu letecké linky Praha - Sliač, kterou provozuje společně s ČSA, aby nebyla zrušena (což ČSA chtěly a logicky - Tatra Air jim nesplácí dluh 4 milionů Kč), na naopak, aby lety byly provozovány opět 2× denně. V čele nových majitelů stojí Železárny Podbrezová, dalšími jsou SCP Ružomberok a pravděpodobně i Slovalco Žiar nad Hronom (o podílech ještě není rozhodnuto, ale podbrezovské železárny budou dominantní).

SkyEurope Airlines převzaly první Boeing 737-700 OM-NGA v novém, nepřehlédnutelném barevném zbarvení a s novým logem. Dodávací let se uskutečnil 10./11. března 2006 po trase Seattle/Boeing Field - King County International - Keflavík - Bratislava.B737-700 OM-NGA (fotografie z oficiálních stránek SkyEurope) Pro nás je ale ještě důležitější, že do svých expanzivních plánů významně zapojily i mezinárodní letiště Praha/Ruzyně, na kterém budou mít - jako druhý nízkonákladový dopravce - svoji základnu, z níž od 10. dubna zahájí pravidelné lety do sedmi destinací. A na Ruzyni budou mít základnu právě dva nové letouny Boeing 737-700 s kabinami uspořádanými pro přepravu 149 cestujících v pohodlných kožených křeslech. Prodej letenek na všechny oznámené linky byl zahájen. Konkrétně se jedná o Amsterdam (denně), Barcelonu (4× týdně), Milána/Orio Al Serio (denně), Neapol (2× týdně), Nice (3× týdně), Paříže/Orly (2× denně) a Říma/Fiumicino (denně), přičemž linky na letiště Paříž/Orly, do Nice a Neapole jsou zcela nová přímá spojení z ruzyňského letiště. A v blízké budoucnosti mají následovat další nové linky. SkyEurope Airlines jsou lídrem na trhu levných linek v ob- lasti střední Evropy. V současné době pravidelně létají do 30 evropských destinací. Přímé lety po Evropě zajišťují ze Slovenska, Maďarska a Polska, Česká republika přibude v dubnu. O služby levných dopravců je v Evropě vzrůstající zájem - jen z/do Prahy od začátku roku cestovalo asi 1,2 milionu cestujících a na Ruzyni operuje 16 nízkotarifových linek. Flotilu SkyEurope Airlines tvoří 12 letadel Boeing 737 - 7 B 737-500 (s kabinou pro 133 cestujících) a 5 B 737-300 (se 149 sedadly), ale postupně ji rozšiřuje. Pro letošní letní sezónu má být posílena o 4 nové stroje B 737-700. Loni ale objednaly celkem 16 letadel B 737-700 (12 financují prostřednictvím operativního leasingu u společnosti GECAS a čtyři zakoupí přímo od společnosti Boeing) a ještě mají zajištěna předkupní práva na dalších 16 letadel Boeing 737-700 na období let 2007-2010.

Nízkotarifová společnost easyJet 10. března zahájila lety na spoji Praha - Basilej/Malhúzy, tedy na letiště, na které dosud žádný dopravce z Prahy přímo nelétal. Zpáteční letenky stojí od 3100 Kč včetně poplatků. Provoz zajišťuje švýcarská pobočka easyJet Switzerland letouny Airbus A 319 pětkrát týdně. První let absolvoval A 319 HB-JZG.

Swiss International Air Lines ohlásily novou frekvenci do New Yorku (JFK) od 1. května 2006. Bude operována A330-200 denně pod číslem LX014 s odletem z ZRH ve 13:00 hod a příletem do JFK v 15:40 hod. Od letního letového řádu přerušuje SwissWorldCargo provoz nákladových letadel do destinací Istambul (IST), Karachi (KHI) a Ryiadh (RUH).
Do RUH létá Swiss International Air Lines nadále s osobními Airbusy A330 nebo A340. Také do IST létají s A321 a bude zvýšena frekvence o dva lety týdně s A320. Jednou z dalších destinací, kterou začnou během letního letového řádu operovat bude Santiago de Chile (SCL). Společnost připravuje rozšířit nabídku o nové destinace které operuje její partner Lufthansa.

Croatia Airlines Chorvatská společnost létající do Dubrovníku koncem března zastaví lety do Prahy (operují na třech linkách denně) - v době platnosti letního letového řádu naopak zvýší počet letů do Záhřebu ČSA (místo 4× týdně na 8× s tím, že "dnem dvou linek" bude pátek).

Bulharská společnost VIA přivítala 14. března ve Varně první Airbus A 320, a to LZ-MDT, v.č. 2108, vyrobený v roce 2004, který do 10/05 létal u zkrachovalé německé společnosti Aero Flight. VIA tak před zahájením letních charterů posílila svoji flotilu letadel Tupolev Tu-154M.

Společnost LOT  se do konce letošního roku hodlá zbavit dvou svých nejstarších letounů Boeing 767-200 SP-LOA, v.č. 24733/261, a SP-LOB, v.č. 24734/266, které převzala v roce 1989, a to jako první tohoto typu v zemích "východního bloku". Nahradí je letounem Boeing 767-300 SP-LPF, v.č. 24876/413, ex ZK-NCF Air New Zealand, který by měl v Polsku přistát již v dubnu. Ve stejné době má převzít také první nový Embraer 175 - LOT stane prvním provozovatelem tohoto typu v Evropě.

Lufthansa Lufthansa je německý letecký dopravce č. 1, patří mezi největší dopravce světa. po třech letech v Praze opět představí letoun Junkers Ju-52/3m, a to 20. června, kdy uskuteční několik vyhlídkových letů. O den později bude v Bratislavě.

Společnost European Air Express  6. března zahájila lety na lince Münster/Osnabrück - Amsterdam - v pracovní dny 3× denně, o víkendu 2× denně letouny ATR 42-300 se 46 místy pro cestující. Lety jsou značeny také kódem KLM a cestující mají možnost pokračovat přes Amsterdam do dalších destinací.

Britská regionální společnost RockHopper změnila název na Blue Islands, a to v souvislosti se změnou vlastníka - novým je Healthspan Group. Společnost provozuje pravidelné lety mezi jednotlivými Normanskými ostrovy a spoje mezi jižní Anglií a severozápadním pobřežím Francie.

Danish Air Transport  bude na trati Kodaň - Praha od 29. dubna konkurovat společnostem ČSA, SAS a Sterling. Na spoji bude 4× týdně operovat s letounem ATR 72 (v pondělí, ve čtvrtek, v pátek a v neděli).

Polská regionální společnost Sky Express, založená v roce 2004 na torzu cargo divize zkrachovalé společnosti Air Polonia, zahájí na jaře obchodní činnost na polském trhu letecké dopravy. S letouny Saab 340 hodlá operovat na linkách z Lodže do Berlína, Mnichova a Kyjeva, z Vratislavy do Gdaňsku a z Vídně, Mnichova a Gdaňsku do Berlína. A v červnu chce připojit trati z Poznaně do Krakova a Vídně.

Společnost Wizz Air  má od 18. června létat z Varšavy do Göteborgu, a to 3× týdně s letounem Airbus A 320.

Společnost Finnair Mimo přímých linek mezi Prahou a Helsinkami nabízí Finnair lety přes Kodaň. Tyto nejen zvýší počet leteckých spojů do Finska, ale navíc zlepší přípoje  návazných spojů do/z Pekingu, Sanghaje, Kantonu*, Bangkoku, Singapuru, Hong Kongu, New Yorku, Toronta** a Bostonu**. letos v červnu převezme svůj první letoun Airbus A 340-300 (ex Virgin Atlantic Airways) a první obchodní let s ním uskuteční v červenci. Přechodně tak vyřeší nedostatek letadel pro stále žádanější dálkové linky do Asie. Objednané má 3 nové letouny A 340-300E pro doplnění flotily strojů MD 11 dokud nebude mít k dispozici stroje nové generace Airbus A 350-900, avšak na první letoun A 340-300E si musí počkat až do roku 2007. Finnair bude např. do Hongkongu od května létat non-stop 3× týdně a od července 4× (dosud je let s mezipřistáním v Bangkoku), od 1. července je plánováno zvýšení počtu letů do Šanghaje (denně, nyní 5× týdně) a Guangzhou (4× týdně, nyní 3×) a do Singapuru má Finnair létat 7× týdně s mezipřistáním v Bangkoku. Novými destinacemi se mají letos stát Nagano (od 03. 06. 06) a Díllí (od 30. 10. 06).

_______________________________________________________________________

RUSKO:

Aeroflot Ruská společnost č. 1 Vás přepraví do celého Ruska a dálný východ. založí specializovanou pobočku pro charterovou přepravu, a to ještě letos s tím, že bude provozovat minimálně 6 letounů Iljušin Il-86 z flotily vlajkového ruského dopravce. Než se vedení Aeroflotu rozhodli pro tento krok, jednalo o převzetí Continental Airways, ze kterých by vytvořili "svého" charterového dopravce.

Sibir Airlines neobjednají nové letouny Russian Regional Jet, i když před časem souhlasily s objednáním až 60 kusů. Od té doby ale údajně došlo k velkým změnám v původním konceptu a nové parametry letounu již nesplňují požadavky aerolinií. Letoun je nyní určen pro lety na linkách délky 3500-4000 km a mají tedy vyšší celkovou vzletovou hmotnost a zvětšila se také pořizovací cena

Yakutia Airlines podepsaly smlouvu na nákup tří letounů Antonov An-140, kterými na linkách v Jakutském regionu nahradí letouny Antonov An-24 a Jakovlev Jak-40.

_______________________________________________________________________

USA:

American Airlines  2. dubna zahájí lety na své první lince do Číny. Na trase Chicago - Šanghaj, jedné z nejdelších v síti aerolinií, budou denně létat letouny Boeing 777-200ER. Let z Chicaga bude trvat více než 14 hodin. Nová linka je zajímavá i pro domácí lety: podstatná část cestujících zahajuje svoji cestu do Šanghaje v různých městech USA a využívá tedy návazné spoje z ostatních států do Chicaga (a po návratu z Číny zase z Chicaga).

Hawaiian Airlines  posilují flotilu dalšími čtyřmi letadly Boeing 767-300 (zatím provozují 14 strojů tohoto typu). Letouny nedávno vyřadily ze své flotily Delta Air Lines, procházející rozsáhlou restrukturalizací. Termíny dodávek ještě nebyly stanoveny.

Alaska Airlines  oznámily, že do konce roku 2008 vyřadí všechny letouny MD 80 a postupně je nahradí letouny Boeing 737NG - v letech 2006-2008 mají převzít 39 nových letadel Boeing 737-800.

_______________________________________________________________________

AUSTRALIE:

Qantas Airways  daly ve svých plánech na obnovu své flotily letadel přednost nabídce společnosti Boeing před Airbus SAS. Oznámily, že pevně objednají 65 letounů Boeing 787 Dreamliner a na dalších 50 si zajistí předkupní práva (společnost Boeing uvádí 45 pevných objednávek, 20 opcí a 50 předkupních práv). Buď jak buď - každopádně se jedná o objednávku až 115 letadel Boeing 787 a jejich katalogová cena činí cca 13 miliard USD. Qantas má zájem o verzi 787-8 standardně pro 210-250 cestujících a s doletem až 15 700 km i prodlouženou verzi 787-9, která bude mít kabinu upravenu pro 250-290 cestujících a dolet prodloužený až na 16 300 km. První dodaný Boeing 787 převezme v srpnu 2008 nízkonákladová pobočka JetStar, konkrétně její nově zřízená dceřinná společnost JetStar International, která má být od ledna 2007 jednou z prvních low-cost společností operujících na dálkových linkách a v první fázi se bude zaměřovat na Dálný Východ. JetStar Int´ l má mít letouny 787-8 s kabinou cestujících uspořádanou do dvou tříd, tudíž s počtem sedadel zvýšeným až na 300. Qantas Airways svůj první letoun mají převzít až v červenci 2009. Letouny Boeing 787 postupně nahradí B 767-300ER (těch nyní mají 24). Nyní jsou vybírány pohonné jednotky (General Electric GEnx, nebo Rolls Royce Trent 1000 - v první fázi Qantas Group jedná o nákupu 145 jednotek). Kdy začnou dodávky letounů verze 787-9, nebylo zatím specifikováno, ale první let tohoto modelu výrobce naplánoval na rok 2011. Je otázka, zda budou B 787 provozovat i Australian Airlines, další pobočky - její budoucnost je ovšem po spuštění projektu JetStar Int´l nejistá. Připomeňme si, že společnost Boeing do 30. listopadu 2005 zaregistrovala objednávky na 806 letounů, konsorcium Airbus mělo ke 31. říjnu 2005 jen 494 objednaných letounů. Letos Boeing registruje zájem o 871 letadel, Airbus SAS jen o 822 letounů.

Společnost OzJet  zahájila 14. března lety z Melbourne do Perthu v západní Austrálii. Linku denně obsluhují letouny Boeing 737-200 vybavené all-business třídou. Pro řadu cestujících je důležité i to, že společnost nabízí i návazné spojení Melbourne - Sydney, a to několikrát denně, navíc v průběhu roku mají být zahájeny non-stop lety Sydney - Perth. Společnost od března provozuje již 5 letounů.

Australská vláda nedala povolení Singapore Airlines operovat na spoji Sydney - Los Angeles, který dosud obsluhují jen Qantas Airways a United Airlines. V příštím roce by se na něm chtěly létat společnosti Virgin Blue a Air Canada, které plánují provoz na lince Toronto - Los Angeles - Sydney. Povolení australské úřady ale dosud neudělily.

Japan Airlines a OneWorld uzavřely dohodu o porozumění týkající se vstupu japonských aerolinií do této letecké aliance. Memorandum obsahuje mj. plán, podle něhož by se aerolinie mohly stát součástí OneWorld už za rok. A proces vstupu jde velmi rychle kupředu, jak potvrdily obě strany, a to také díky velkému zájmu aliance na vstupu JAL a označila proces jejich začlenění za svoji hlavní prioritu.

_______________________________________________________________________

AFRIKA:

Nová egyptská soukromá letecká společnost Sun Air, společný podnik Orascom, Sun Air a Khartago Group, oznámila, že s letounem ATR 72-210 zahájí obchodní činnost a že zakoupí i letoun nové verze -500.

Kenya Airways  objednaly 6 letounů Boeing 787, kterými postupně nahradí stroje Boeing 767 (hodnota kontraktu činí cca 878 mil. USD, není ovšem dosud znám dodavatel pohonných jednotek). První dva letouny B 787 mají převzít v roce 2010, 4 v roce 2011. Aerolinie si také zajistily předkupní práva na další 4 letouny. Kenya Airways jsou třetími africkými aeroliniemi, které objednaly letouny B 787 - prvními byly v únoru 2005 Ethiopian Airlines (objednaly 5 a na 5 mají opce) a druhými Royal Air Maroc (v červenci 2005 pevně objednaly 4 B 787 a mají opce na další jeden letoun). Kenya Airways se zaměřily výhradně na letadla Boeing - provozují 3 B 777-200, 6 B 767-300, 3 B 737-200, 4 B 737-300 a 4 B 737-700. Největšími podílníky aerolinií jsou KLM (26% podíl) a keňský stát (23 % akcií).

_______________________________________________________________________

VIP letouny:

Ministerstvo obrany České republiky a Airbus SAS podepsaly 9. března 2006 smlouvu o nákupu dvou letounů Airbus A 319CJ (ACJ - Airbus Corporate Jetliner) pro středně dlouhé trati. Nahradí v dopravním letectvu Armády ČR sovětské letouny Tupolev Tu-154M. Budou mít variabilní interiér pro přepravu ústavních činitelů se 42 místy, nebo pro transport vojáků se stovkou míst. Interiér je možné přestavět během několika hodin. Dodává jej firma Lufthansa Technik AG se sídlem v Hamburku. Letouny jsou vybaveny pohonnými jednotkami CFM International CFM56-5.

A319-111 G-EZIA (ilustrační foto WOM)

Součástí kupní smlouvy je dohoda o realizaci programů průmyslové spolupráce, "offsetů". V návrhu dohody se dodavatel zavazuje realizovat tyto programy ve výši 100 % ceny kontraktu s podílem přímých offsetových transakcí ve výši 25 % ceny zakázky. První letoun bude dodán letos v prosinci, druhý v září 2007. Způsob zadání výběrového řízení byl zvolen s ohledem na předpokládanou spolupráci s Českými aeroliniemi v oblasti logistické podpory a výcviku. Letouny A 319CJ zaplatí ministerstvo obrany z rezervního fondu.

Kuba zakoupila dva letouny Iljušin Il-96-300 a jeden z nich je speciálně upravován pro potřeby nejvyššího kubánského představitele Fidela Castra. Cena letounů je přibližně 110 milionů USD, tj. přibližně 2,7 miliardy Kč).

IL-96 RA96005 (ilustrační foto Petr Popelář)

A ruští designeři se prý velmi vynasnažili, aby Fidel Castro měl maximální komfort - sedět bude v ergonomicky tvarovaných kožených křeslech, k dispozici bude mít pohovku, chybět nebude knihovnu, DVD přehrávač, bar. Maximální pozornost byla věnována zabezpečení letounu. Nákup nového prezidentského letounu byl i kritizován s tím, že je to pro Kubu nákladný luxus. Kubánské vedení oponuje a pozornost obrací ke druhému letounu, který bude využíván pro dopravu pracovníků z/do Venezuely. Kuba si 85 % finančních prostředků půjčila u ruských bank.Navíc již brzy má Kuba podepsat dohodu o nákupu dalších pěti letadel. Pro firmu Iljušin je velmi zajímavé i to, že Kuba bude asi jen začátek a následovat budou objednávky i od dalších zemí z této oblasti.

_______________________________________________________________________

novinky uzavřeny ke dni 18.3.2006 (Některé zprávy byly převzaty od AIRWAYS.CZ)

— Jan Pěnkava —

 

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů