Z informačního bulletinu č. 126
/prosinec 2006/

Klubové zprávy

_____________________________________

Novým členem klubu je Jan Chudoba z Litoměřic. Závěrem roku 2006 má Aviation Fan Club 43 členů.
Členské příspěvky na rok 2007 zasílejte na současnou adresu klubu (AVIATION FAN CLUB Jan Pěnkava, Jana Masaryka 2, 120 00 Praha 2 ), anebo to můžete nechat na dubnové klubové setkání.
45. celostátní setkání členů AFC plánujeme na polovinu dubna 2007 (klasicky od 9 do 14 hodin a bude-li to možné, tak opět ve velkém konferenčním sálu Letecké školy Řízení letového provozu ER na starém ruzyňském letišti (Terminál Jih). Rozhodujeme mezi dvěma termíny (sobotami): buďto 14. 04., anebo 21. 04. 07. Je-li některý z těchto termínů vysloveně nevyhovující (např. důležité zahraniční sběratelské burzy atp.), prosíme o vyjádření nejdéle do konce ledna 2007.
Zpráva administrátora klubových webových stránek Miloslava Wolfa (WOM):
Každý den navštěvuje naši prezentaci na internetu cca 10 až 20 návštěvníků. Mezi nejnavštěvovanější stránky (nebo články) patří např. Modely FS, Seznam modelu Herpa, Bulletin 102, Létající Češi, Bulletin 125, Odznaky, Profil ČSA, Hostivice 1945, ... atd.
V současné době prezentuje v naší Fotogalerii své fotografie: Jan Jurečka, Josef Mrkvička, Jan Pěnkava, Petr Popelář a Miloslav Wolf. Ve fotogalerii se otevřela nová témata:
V adresáři „Muzea“ si můžete blíže prohlédnout exponáty vystavované v lokalitách: Kunovice, Vyškov, AIR PARK Zruč u Plzně, připravují se Kbely.
V adresáři „Pomníky“ si můžete prohlédnout některé pomníky letecké techniky na našem území, které se podařilo vypátrat. V současné době obec Hodovíz a Bakov nad Jizerou, připravují se Líně a Hradec Králové. Máte fotografie nějakého podobného pomníku?? (třeba i takového, který už nenávratně zmizel)? Pošlete je na naši adresu, uveřejníme je i s Vaším autorstvím, popř. dejte tip, kde se objekt nachází.
V sekci Sběratelství / Modely a skutečnost vzniká malá databáze modelů s krátkým textem o skutečném vzoru, včetně dostupných fotografií kokpitů apod.
Musím se omluvit touto cestou všem, kteří přispívají do fotogalerie, občas se stane, že příspěvek je odmítán, a nebo že se smažou při chybném vložení texty dříve vložených fotografií. Pokud se tak stane, informujte mě, pokusím se vše napravit ze zálohy, kterou občas dělám. Není to vinou našich stránek, ale naší volbou „free“, která je bez jakékoli podpory a občas se stává, že stránky se načítají chybně. V takovém poípadě je třeba poslat poíspěvek ještě jednou cca za hodinu. Bohužel smazané texty se už dají zachránit jen ze zálohy. I já jako administrátor s vyššími právy jsem na tom stejně jako Vy. Dokonce si myslím, že nespolehlivost stránek u "pípni" se postupně začíná zvyšovat. Budeme rádi za jakoukoli formu prezentace vašich sbírek, kterou pošlete na naši adresu. Texty můžete posílat v jakékoliv formě, od ručně psaných až po World. Sběratelské předměty posílejte ve formě fotografií nebo scanů.

_______________________________________________________________________

Pro zájemce o výměnu uvádíme adresy zahraničních i českých sběratelů:

Juan Manuel Duran, Airline Keychain Collector, Casilla de Correo 13, 1876 - Bernal, Argentina.
Specializuje se na klíčové přívěsky, ale za ně nabízí např. bezpečnostní instrukce, pohlednice, odznaky, samolepky, hygienické sáčky a další sběratelské materiály.
Specializace: Klíčové přívěsky

Martin Štěpánek, Česká republika, nabídky prosím na e-mail:
stepanem@seznam.cz   nebo tel.: 606 763 948.
Sháním odznaky a pilotní křídla leteckých společností a dále bezpečnostní instrukce z letadel. Nabízím protihodnotou jiné sběratelské materiály, případně odkoupím.
Specializace: Odznaky, pilotní křídla, bezpečnostní instrukce.

_______________________________________________________________________

Sběratelské akce KSK:

21. 07. 2007   10:30-14:00 hod.   Setkání sběratelů všech oborů               Menza ČVUT Studentský dům, Praha 6, Bílá 90
17. 02. 2007   08:00-12:00 hod.   Setkání sběratelů pohlednic                   Menza ČVUT Studentský dům, Praha 6, Bílá 90
24. 02. 2007   08:00-12:00 hod.   Setkání sběratelů modelů a figurek         Menza ČVUT Studentský dům, Praha 6, Bílá 90
17. 03. 2007   08:00-12:00 hod.   Setkání sběratelů pohlednic                   Menza ČVUT Studentský dům, Praha 6, Bílá 90
07. 04. 2007   08:00-12:00 hod.   Setkání sběratelů modelů a figurek         Menza ČVUT Studentský dům, Praha 6, Bílá 90
21. 04. 2007   08:00-12:00 hod.   Setkání sběratelů pohlednic                   Menza ČVUT Studentský dům, Praha 6, Bílá 90

_______________________________________________________________________

Zajímavosti z dopravy

ČSA - Českým aeroliniím České aerolinie nejsou sice nízkonákladovým dopravcem, ale pokud se snažíte a víte jak na to, i na jejich stránkách se dají pořídit levné lety. Jednak v rámci různých nabídek, a pak rezervací v dostatečném předstihu. se podařilo snížit pololetní ztrátu 773 milionů Kč o téměř 450 milionů - za tři čtvrtiny roku 2006 vykázaly ztrátu 324 milionů. To je podle mezinárodních účetních standardů ztráta 25 milionů Kč (rozdíl způsobuje hlavně jiná metodika účtování finančního leasingu letadel). ČSA předpokládají, že konečná ztráta za celý letošní rok bude na úrovni roku 2005. Náklady aerolinií neustále rostly rychleji než výnosy; provozní výnosy meziročně vzrostly za 9 měsíců o 948 milionů Kč (+ 5,6 %), náklady ale o 1005 mil. Kč (+ 6,0 %), tudíž meziroční provozní hospodářský výsledek za uvedené období je horší o 57 milionů Kč. Nejvýrazněji vzrostly přepravní výnosy z charterové přepravy (o 34,9 %), výnosy z pravidelné přepravy jen o 2,6 %. Za tři čtvrtě roku ČSA přepravily 4,25 milionu cestujících (to je vzrůst oproti stejnému období loňského roku o + 5 %); na tomto výsledku měla největší podíl pravidelná přeprava (cca 3,56 milionu cestujících, tj. + 3,3 %). Přeprava na charterových letech zaznamenala 15% vzrůst počtu přepravených cestujících (od ledna do září bylo přepraveno více než 685 tisíc cestujících). Pokles výnosů je podle ČSA způsoben hlavně nárůstem konkurence na evropských linkách a posílením kurzu koruny, což se projevilo poklesem cen letenek.Negativní dopad měly také zvýšené náklady na palivo (o 609 milionů Kč, + 16,6 %), a to přestože jsou ČSA proti růstu cen ropy zajištěny pomocí hedgingu (bez zajištění náklady by byly vyšší o dalších 100 mil. Kč). Rostly i mzdy a odvody z mezd (meziroční zvýšení o 394 mil. Kč, + 13,1 %). Rostly i výdaje za leasing letadel a odpisy (meziročně vzrostly o 201 mil. Kč, + 14,2 %), a to hlavně kvůli pořízení třech letadel Airbus A 320 na jaře 2006 (růst nákladů byl ale nižší díky posílení koruny). ČSA snížilo ostatní náklady o 217 mil. Kč (-1,4 %). Pojišťovacím brokerem je nově konsorcium firem Renomia a JLT - ČSA ušetří na pojistném až 100 mil. Kč, tj. téměř 50 % původního. ČSA také dokončily centralizaci nákupu, zredukovaly vozový park atp atd. Navíc podle vedení ČSA je potenciál dalších úspor až 450 milionů Kč (zejm. úspory za navigační a letištní poplatky, handling v zahraničí, ubytování, zpracování dat, pronájem prostor, náklady obchodních zastoupení aj.)

ČSA - České aerolinie České aerolinie nejsou sice nízkonákladovým dopravcem, ale pokud se snažíte a víte jak na to, i na jejich stránkách se dají pořídit levné lety. Jednak v rámci různých nabídek, a pak rezervací v dostatečném předstihu. koncem listopadu oznámily rozšíření evropských charterových služeb.
Letouny Airbus A 321 budou v prosinci dopravovat turisty z Irska do norského lyžařského střediska Fagernes a v průběhu zimy budou létat také do norského Trömsa nebo Stavangeru. Během prosince se letouny A 321 také poprvé vypraví za polární kruh, když budou z Dublinu přepravovat irské rodiny s dětmi na turistické pobyty spojené s návštěvou Santa Clause do finského Rovaniemi. Stejným směrem zamíří i letouny Travel Service (stejně jako loni).

CSA A321-211 OK-CED "Mové Město nad Metují" na řeckém LGKR "Ioannis Kapodistrias" (foto JB)


Letiště Planá u Českých Budějovic by mohlo do konce roku získat licenci pro mezinárodní provoz s tím, že velká dopravní letadla bude moci přijímat asi nejdříve v roce 2008, případně 2009, až bude vybaveno novým terminálem a dalším zázemím - jak pro cestující, tak i osádky letadel. Větší letadla zde ale budou moci přistávat už v roce 2007, byť ve skromných podmínkách. Nejde navíc jen o samotný servis, letiště je třeba oplotit, realizovat osvětlení vzletové a přistávací dráhy i drah pojezdových a celkově letiště vybavit i pro provoz za snížené viditelnosti, vybudovat zmíněný terminál, ale také opravit řídicí letovou věž a postavit zázemí pro hasičskou jednotku. Úpravy letiště si vyžádají minimálně 400 milionů Kč. Jihočeský kraj v příštím roce investuje 50 milionů - prostřednictvím společnosti Jihočeské letiště, kterou založil spolu s městem České Budějovice. Kraj chce také získat dotaci z evropských fondů. Žádost o navýšení kategorie na neveřejné mezinárodní letiště pro ministerstvo vnitra v současné době zpracovává Úřad pro civilní letectví, ministerstvo také musí rozhodnout o zřízení nového hraničního přechodu do ČR - letiště získá licenci až po udělení statutu hraničního přechodu. Jihočeské letiště od zahájení provozu letos v dubnu zaznamenalo 2600 pohybů letounů a přes 1100 průletů. Provozovatelé předpokládají, že do 5 let od zahájení provozu mezinárodního letiště bude dosaženo 3000 pohybů letadel a přeprava 40 000 cestujících ročně. Připomeňme si, že Letiště v Plané u Českých Budějovic získalo licenci na civilní vnitrostátní provoz 29. prosince 2005 a původně se předpokládal smíšený provoz s armádou, na který ale vojenské velení nepřistoupilo. Letecký provoz v Plané vojáci ukončili loni v červnu.

Letiště Planá LKCS z výšky 4000 stop (zdroj Wikimapy)

Společnost Aer Lingus po zvýšení počtu letů z Corku do Prahy ze 3 na 4 týdně od 4. prosince oznámila, že od února 2007 zvýší počet letů z Dublinu do Prahy ze 6 na 7 týdně. Poprvé bude na nové sobotní frekvenci Airbus A 320 operovat již 3. února 2007.

Aer Lingus A320 EI-DEO (foto: Martin Krupka Airplane-Pictures.net)
Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France KLM zvýšila ve druhém čtvrtletí provozní zisk o 8 % na 568 milionů euro. Podle tržeb je největším leteckým přepravcem na světě a počítá i s výrazným nárůstem celoročního provozního zisku.

Společnost Alpi Eagles bude postupně od srpna 2007 nahrazovat 9 letadel Fokker 100 ve své flotile letouny Embraer ERJ-195. U firmy Embraer objednala 10 pevně a na dalších 10 si zajistila opci.

Společnost BMIbaby na jaře 2007 rozšíří nabídku letů z Birminghamu: nově odtud bude létat do Barcelony (denně od 25. března 2007), Říma/Fiucimino (denně od 24. května), Marseille a Lisabonu (4× týdně od 25. května); celkem bude z Birminghamu létat do 20 destinací. A zvýší také frekvence letů do Aberdeenu (na 3 denně) a Glasgow (na 4 denně).

Italská vláda prodá část svého podílu ve společnosti Alitalia (z celkem 49,9 asi 25 %) s tím, že noví akcionáři ji budou muset reorganizovat. Italská burza reagovala zastavením obchodování s akciemi společnosti. Alitalia vykazovala v posledních letech ztráty kvůli vyšším cenám paliv, konkurenci nízkonákladových společností, ale i kvůli stávkám zaměstnanců.

Společnost Austrian Airlines v roce 2007 v rámci restrukturalizace linek výrazně omezí dálkové lety, zejména z Vídně na Střední a Dálný východ, do jihovýchodní Asie a Austrálie - v letním letovém řádu kupříkladu nebudou destinace jako Singapur, Kuala Lumpur, Sydney a Melbourne. Důvody jsou finanční, dálkové linky jsou prodělečné (což ví i vedení společnosti Malév a Českých aerolinií). Linky do USA zůstávají zatím zachovány.

Společnost Finnair využila i svoji poslední opci a objednala další 4 letadla Embraer ERJ-190. Převezme je v letech 2008 a 2009. Její flotila pak bude čítat 20 letounů rodiny Embraer 170/190, přičemž v současnosti provozuje 10 letadel ERJ-170 a nově převzala první ERJ-190.

Finnair Embraer ERJ-170 OH-LEF (foto: Martin Krupka Airplane-Pictures.net)
Společnost Malév nahradí své dva letouny Boeing 767-200 dvojicí B 767-300.

Společnost FlyAir chce nahradit své letouny A 300B4 a MD 83 stroji A 300-600 a B 737-400.

Společnost FlyBe z Velké Británie převzala první ze 14 objednaných letounů Embraer ERJ-195.

Flybe-British European Embraer ERJ-195 G-FBEA (foto: Robert Pittuck Airplane-Pictures.net)
Společnost MyAir (My Way Airlines) z Velké Británie převzala první ze 14 objednaných letounů Embraer ERJ-195.

Nízkonákladová společnost Iceland Express od června 2007 zahájí pravidelné spojení Egilsstadir - Kodaň (2× týdně s MD 90). Je to vítané posílení spojení Islandu s Evropou.

Společnost Frontier Express, dceřinná společnost Frontier Airlines, bude od května 2007 operovat v Denveru a 16 destinacích v Rocky Mountains a Coloradu s letouny Bombardier Q400. Má jich objednáno 10 a převezme je mezi květnem a prosincem 2007, na dalších 10 má zajištěna předkupní práva.

Společnost Alaska Airlines nabídla svých 20 MD 80 k odkoupení a ve své flotile je nahradí letouny Boeing 737-800, které se vrátí z leasingu, a to do konce roku 2008. Dalších 6 MD 80 se jim zjara vrátí z leasingu. Prodají také letouny Boeing 737-200 (jeden bude umístěn v leteckém muzeu v Anchorage).

Společnost Commutair převzala 16 letounů Dash 8-200 od společnosti Horizon Air; nově působí jako Continental Connection z Clevelandu.

Společnost Southwest Airlines hodlají převzít Boeing 737-700, který stáhla z provozu Fordair.

Společnost Mexicana bude postupně přejímat 14 letounů rodiny Airbus A 320 (na dalších 26 má opce) a ještě se rozhoduje, jaké tři letouny objedná pro svoji dálkovou flotilu. Bude to Boeing 777, anebo Airbus A 340-300?

Společnost Avianca si objednala u společnosti Boeing a u leasingového koncernu 30 letounů Boeing 737-800, kterými nahradí stroje MD 80 a Boeing 757-200. Modernizace flotily bude pokračovat v roce 2010 nahrazením strojů B 767 deseti pronajatými letouny Boeing 787 Dreamliner, přičemž pronajaté B 767-300 budou na linkách do Frankfurtu, Paříže a Říma operovat i nadále

Nová kolumbijská společnost AerOasis si v listopadu pronajala Boeing 737-300 a zahájila s ním lety mezi městy Bogota, Medellin, Cartagena, Santa Marta, Barranquilla, Cali, Pereira a Bucaramanga.

Společnost ConViasa operující s dvojicí ATR 42 zakoupila další dva stroje stejného typu a plánuje pořízení jednoho letounu Airbus A 340-200.

Společnost Mongolian Airlines si od ILFC pronajaly jeden Boeing 767-300 ex Blue Panorama a létají s ním do Evropy.

Bratři Roman a Alexander Abramovičovi, kteří vlastní Kras Air a podíl v alianci AirUnion, založili novou ruskou nízkonákladovou leteckou společnost SkyExpress . První Boeing 737-300 do Moskvy přiletěl 12. listopadu, druhý jej následoval za týden, kdy se také uskutečnil první inspekční let a během prosince byl zahájen pravidelný provoz. Společnost klientům nabídla možnost zaregistrovat se na bezplatné lince do databáze a získat výhodné letenky za 500 rublů (450 Kč), další úvodní tarify mají začínat na 999 rublech. Společnost má hlavní základnu na letišti Moskva/Vnukovo a první destinace budou Čeljabinsk, Jekatěrinburg, Murmansk, Rostov na Donu, Petrohrad, Ťumeň, Volgograd, Soči, Ufa a Mineralnyje Vody. Mezinárodní linky budou zahájeny až v dalších letech. To již má společnost provozovat 20-40 letadel Boeing 737-300/-500. A co se týče Air Union/Kras-Air-Group, ta bude v létě 2007 posilovat svoji flotilu o letouny Boeing 737-300, B 767-200/-300 a také B 747-200/-300.

Společnost Ural Airlines zařadily do obchodního provozu svůj první Airbus A 320. Letoun A 320-211, v. č. 140, VP-BQY, poprvé přistál v Jekatěrinburgu 18. listopadu v poledne místního času. Zalétán byl 6. listopadu 1990 a 16. ledna 2003 byl jako VH-HYI dodán Ansett Australia, u které létal do 4. března 2002. Od 1. září 2003 jaj vlastnila tuniská společnost Nouvelair (TS-ING). Ural Airlines patří od 1. listopadu 2006, ale do provozu jej nasadily až ve středu 29. listopadu na pravidelnou linku U6 3715/6 Jekatěrinburg - Istanbul, poté operoval na pravidelné lince do St. Petersburgu a ve čtvrtek 30. listopadu se představil také v Praze (na pravidelné čtvrteční odpolední lince namísto Tu-154M).

Společnost Pulkovo Avia obmění svoji flotilu letounů Tu-134 stroji pro regionální linky ERJ-170, které si pronajme od GECAS od dubna.

Společnost Moscovia Airlines, tak byla přejmenována a rebrandována ruská společnost Gromov Air. Nadále provozuje výhradně ruské letouny (Antonov An-12, An-24, An-30, Iljušin Il-76 a Tupolev Tu-134 a Tu-154).

Nízkonákladová společnost Air Arabia 4. prosince zahájila pravidelné spojení Sharjah - Latakie (2× týdně s A 320). Latakia je již její třetí destinací v Sýrii (po Damašku a Aleppu).

Společnost Saudi Arabian převzala první z objednaných letounů Embraer ERJ-170 pro své regionální trati.

Společnost Qatar Airways převezmou v letech 2007 a 2008 další letoun Airbus A 320 a 5 A 321, a to pronájmem od CIT Aerospace, ovšem v polovině září již do své flotily zařadily první Airbus A 340-600, s nímž operuje na trati Doha - Dubaj, ale i na dalších linkách.

Společnost Cathay Pacific Airways v září převzaly svůj 100. letoun. Jedná se o Airbus A 330-300, který byl pokřtěn "Progress Hong Kong".

Společnost Iraqi Airways plánují nákup pěti letounů Boeing 737-400 a naopak hodlají prodat některé své starší letouny.

Společnost Tarhan Tower Airlines operují se dvěma letouny MD 80 na linkách do Arménie.

Fly540 , takový je název první keňské nízkonákladové společnosti, která zahájila svoji obchodní činnost 24. listopadu 2006 na lince z Nairobi do Mombasy. Provozuje ji 2× denně s ATR 42-300. Během prosince má ale začít létat 3× denně a začátkem příštího roku chce zahájit lety do Malindi a Lamu a také do první zahraniční destinace.

EgyptAir Express, takový bude název dceřinné společnosti EgyptAir, která zahájí obchodní činnost v dubnu 2007, tedy k 75. výročí své mateřské firmy. Zahajovat bude s jedním letounem Embraer ERJ-170 - objednáno má 6 kusů a na dalších 6 má zajištěna předkupní práva.

Mango.com, je název nízkonákladové dceřinné společnosti South African Airways, která zahájila svoji obchodní činnost v říjnu se čtyřmi letouny Boeing 737-800 od své mateřské firmy.

Sudánské Nova Airlines zahájily obchodní činnost s jedním letounem Fokker 50 pronajatým od Elmo Aviation.

_______________________________________________________________________

Letecký průmysl


Airbus Industrie

Počet objednávek letounů Airbus A 330 překročil hranici 600 - poté, kdy brazilské aerolinie TAM objednaly 6 kusů. Připomeňme si, že první A 330 byl dodán v roce 1993, nyní letouny tohoto typu slouží u 65 dopravců a nalétaly přes 8 milionů letových hodin. V roce 2006 bylo objednáno téměř 100 kusů, dodáno bylo 63 (k datu přípravy IB126).Airbus A 350XWB (obrázek: Airbus Industrie)

Airbus SAS dala souhlas ke spuštění programu dálkového letounu Airbus A 350XWB - namísto modelu A 350, jehož vývoj byl zastaven poté, co oslovení dopravci doporučili řadu úprav. Označení XWB znamená Extra Wide Body - jedna z hlavních předností letounu bude velmi široký trup: šířka dosáhne 5,9 m. Letoun tudíž cestujícím nabídne nadprůměrné pohodlí a zajímavý bude také nákladový prostor. Výrobce bude klást důraz nejen na komfort pro cestující, ale také na ekonomický provoz a šetrnost k životnímu prostředí - mj. díky novým motorům Rolls Royce s maximálním tahem 75 000 - 95 000 liber. Letoun bude nabízen ve třech verzích: 800 pro přepravu 270 osob ve třech třídách s doletem 15 750 km, 900 pro 314 cestujících s doletem 15 400 km a 1000 s kapacitou 350 míst a s doletem 15 400 km. Verze 900 bude mít ovšem ještě dvě podstatně rozdílné varianty: 900R s ultradlouhým doletem a 900F, nákladní. Rodina letadel A 350XWB tedy pokryje široké potřeby dopravců a postupně má nahradit modely řad Airbus A 330/340. Výrobce předpokládá, že první letoun bude do pravidelného provozu zařazen v roce 2013. Prvním vážným zájemcem jsou Singapore Airlines, které zvažují objednávku 20 letadel.
I když se dodávky letounů Airbus A 380 citelně zdržely, aerolinie své objednávky zatím neruší (až na výjimky, jako FedEx) a lze očekávat, že budou spíše požadovat finanční kompenzace. Nové objednávky se ale také moc nehrnou. Závěrem listopadu bylo objednáno: Air France 10, China Southern 5, Emirates 43, Etihad 4, ILFC 10, Kingfisher Airlines 5, Korean Air 5, Lufthansa 15, Malaysia Airlines 6, Qantas Airways 12 + 8, Qatar Airways 2, Singapore Airlines 10 + 9, Thai Airways 6, Virgin Atlantic 6 a UPS 10. Celkem to je 166 pevných objednávek od 16 zákazníků.

Vlevo: Kokpit A380 (Obrázek: Airbus Industrie)

Vpravo: Panel s hlavními přístroji a kontrolními displeji. K novinkám patří i dvě kontrolní jednotky CCU - Cursor Control Units (zcela vpravo, resp. vlevo); PFD - Primary Flight Display, ND - Navigation Display, MFD - MultiFunction Display, E/WD - Engine Warning Display, SD - System Display. (Obrázek: Airbus Industrie)Boeing Company

Boeing Company 11. října zveřejnila objednávku Singapore Airlines na 20 letounů Boeing 787-9 Dreamliner, tj. jde o zdvojnásobení původní objednávky z června. Dodávky by se měly uskutečnit v letech 2011 až 2013 a aerolinie plánují nasazení těchto letadel na své linky do severní Asie, Indie a na Střední Východ. S touto objednávkou se zvýšil počet objednaných letounů rodiny 787 na 422 od 33 zákazníků. Připomeňme si, že model 787-9 bude vybaven pro přepravu 250 - 290 cestujících na vzdálenost 15 900 - 16 300 km s tím, že spotřeba paliva bude o 20 % nižší než mají současně používané širokotrupé letouny s cestovní rychlostí 0,85 Mach. Letouny budou pohánět motory General Electric a Rolls-Royce. Singapore Airlines v současné době používají 25 letounů Boeing 747-400 a jsou aeroliniemi s nějvětší flotilou letounů Boeing 777 na světě: mají 12 B 777-300, 31 B 777-200, 15 B 777-200ER a od srpna 2004 objednaných 19 strojů B 777-300ER, přičemž první dva letouny převzaly 28. listopadu v Seattle. Další čtyři převezmou ještě do konce letošního roku, dalších 10 do půle roku 2007. Letouny mají nový luxusní interiér a uspořádání do tří tříd (8 sedadel v první, 42 v obchodní a 228 v turistické třídě). Singapore Airlines nové letouny nasadí na asijských linkách i na tratích do USA a Evropy, první uskutečnil první pravidelný obchodní let na lince Singapur - Paříž v úterý 5. prosince. Boeing má v současné době přes 850 objednávek na letouny B 777.

Boeing 777-300 9V-SWA Singapore Airlines (Foto: Boeing Company)

Společnost Aeromexico navýšila objednávku letadel Boeing 787-800 - u výrobce objednala další dva stroje (s termínem dodání v roce 2011) a tři si pronajme u ILFC. Kromě toho objednala dalších 10 letadel Boeing 737-700. Ty budou dodány v průběhu roku 2010. Celková katalogová cena kontraktu je zhruba 900 milionů USD. A navýšila také objednávku letounů Boeing 787-8 Dreamliner o další dva kusy na celkem pět, přičemž tři si pronajme od ILFC - International Lease Finance Corp. s tím, že je na své pravidelné linky nasadí začátkem roku 2010, jako první dopravce v Latinské Americe.
Společnost Air Berlin přímo u výrobce objednala 60 letadel Boeing 737-800. Mezitím převzala 25 letadel Boeing 737-700. Katalogová cena všech 85 letounů dosahuje 5,7 miliardy USD. Letadla budou mít winglety a první bude dodáno již v listopadu 2007.
Společnost Air-India 30. listopadu převzala první z 18 letounů Boeing 737-800 pro Air-India Express . Boeing B737-800 Air-India Express (Foto: Boeing Company) Air-India má dále objednáno 27 letounů Boeing 787-8 Dreamliner, 8 Boeing 777-200LR (Longer Range) Worldliner a 15 Boeing 777-300ER (Extended Range). Letouny B 737-800 jsou koncipovány pro přepravu 162 až 189 cestujících.
Ve stejný den Boeing dodal Boeing 747-400BCF (Boeing Converted Freighter) společnosti Guggenheim Aviation Partners, která jej pronajala Martinair Cargo . Ta bude s letounem operovat na nákladních linkách na Střední a Dálný Východ a do Austrálie. Guggenheim a Martinair Cargo mají podepsánu smlouvu na pronájem dalších tří letounů Boeing 747-400BCF, které budou přebudovány a dodány v letech 2007 a 2008. Společnost Martinair s nimi nahradí staré stroje Boeing 747-200. Na verzi BCF - Boeing Converted Freighter má být přebudováno celkem 70 letounů Boeing 747-400 a práce byly svěřeny Taikoo (Xiamen) Aircraft Engineering Co., Ltd. (TAECO) v čínském Xiamenu.
Boeing B737-800 Air China (Foto: Boeing Company) Boeing Company a Air China 13. listopadu v Pekingu oslavily dodání 150. letounu Boeing této společnosti, jímž byl Boeing 737-800, první tohoto typu v Číně, navíc s důrazem na blížící se letní olympijské hry, které se uskuteční v roce 2008 v Pekingu - letoun má speciální "olympijské" barevné schema s oficiálními maskoty her, pěticí kreslených zviřátek "Fuwa" (viz foto vlevo).
Společnost TAAG Angola Airlines 11. listopadu v Luandě uspořádaly oslavu, jíž se zúčastnila i 38členná delegace Boeing Commercial Airplanes v čele s vice- presidentkou divize Airplane Production Carolyn Corvi. Přivítán na ní byl Boeing 777-200ER, který absolvoval dodávací let ze Seattle-Tacoma International Airport do Luandy - vzdálenost 12 896 km zvládl za 16 hodin a 47 minut. Připojil se i první dodaný letoun B 737-700. Angolské aerolinie převzaly dva letouny B 777-200ER a tři B 737-700 - a všechny letouny se postupně objevily na luandském letišti.

Oslava v Luandě (Foto: Boeing Company)

Společnost Federal Express je novým zákazníkem, který objednal letouny Boeing 777 Freighter. FedEx 7. listopadu objednala 15 B 777F a na dalších 15 si zajistila opční práva. Nákladní verze B 777 přepraví náklad o hmotnosti 77 560 kg na vzdálenost 11 300 km (to je o 4000 km více než je dolet strojů MD 11 Freighter, které FedEx používá). B 777F převezme postupně v letech 2009 až 2011.

B 777F FedEx (Foto: Boeing Company)

Boeing 2. listopadu 2006 dodal první Boeing 777-200ER pro THAI - Thai Airways International Public Company Ltd. . Jedná se o první ze čtyř, které Thajské aerolinie objednaly. Druhý mají převzít ještě do konce letošního roku a dva zbývající v roce 2007. Dodávací let se uskutečnil po trase Paine Field - Suvarnabhumi Airport.

B 777 THAI - Thai Airways International Public Company Ltd. (Foto: Boeing Company)

Boeing Company a General Electric 20. září 2006 v testovacím středisku GE v Peebles, Ohio, zakončili úspěšné Konec zkoušek motoru Boeing GE (Foto: General Electric) tříměsíční pozemní zkoušky letounu Boeing 747-800 s pohonnými jednotkami GE90-115B, které mj. prokázaly výrazné snížení hladiny hluku (o 10 decibelů nižší než u modelu B 747-400 a tedy i než je předpisu Int´l Civil Aviation Organization (ICAO).
Boeing připravuje B 747-8 pro přepravu osob s kapacitou 400 a více sedadel i v nákladní verzi. Verze Boeing 747-8 Intercontinental bude vybavena 450 místy pro cestující v typickém trojtřídním uspořádání a s nízkými provozními náklady. Maximální dolet bude 14 815 km s tím, že oproti modelu B 747-400 bude o 21 % větší nákladový prostor a o 9 % nižší provozní náklady. Letouny B 747-8 lákají řadu dopravců včetně některých, kteří původně chtěli Airbus A 380 - příkladem je Lufthansa, která již objednala 20 strojů B 747-800 v hodnotě 5,5 miliardy USD (plus opce na dalších 20). Důvodem je mj. i zpoždění dodávak A 380, s jehož výrobou jsou problémy. Nicméně Lufthansa od smlouvy s Airbusem neodstoupila a navíc objednala 7 A 340-600, lze tedy předpokládat, že důvody a další úvahy jsou mnohem složitější, než jak jsou interpretovány tiskem. Vážnějším příkladem je ovšem zrušení objednávky FedEx na 10 nákladních letadel A 380 a náhrada objednávkou na 15 B 777F. A společnost Emirates, která silně dává najevo nelibost nad zpožděním dodávek A 380, zatím objednávku 40 kusů nezměnila, ale zrušila objednávku 20 A 340-600.
Poslední říjnový den společnost Boeing oznámila, že má zkompletovanou konfiguraci letounu B 747-8 Freighter. Bude mít o 16 % větší kapacitu nákladového prostoru, což představuje např. možnost naložit o sedm standardních palet více, a o 14 % nižší náklady na tunokilometr (ve srovnání s B 747-400F). Finální podoba nového modelu vzešla z déle než rok trvající spolupráce se společnostmi, které mají o jeho nákup zájem, přičemž výrobce vychází vstříc zákazníkům, kteří preferují nakládání přídí letounu. Maximální šířka trupu je 5,6 metru, maximální kapacita nákladu činí 140 metrických tun, tj. 154 tun a dolet plně naloženého letounu je 8288 kilometrů. Prvními dvěma zákazníky jsou Cargolux Airlines Cargolux Airlines a Nippon Cargo Airlines ; první letoun B 747-8 Freighter bude dodán Cargolux v roce 2009. A začátkem října objednala 10 B 747-8 Freighter Emirates SkyCargo. Kontrakt má hodnotu 2,8 miliardy USD a první letoun bude dodán v roce 2010.
Společnost Buraq Air , první libyjská soukromá letecká společnost se sídlem v Tripoli, 30. října 2006 převzala první Boeing 737-800, v listopadu druhý - a oba stroje ihned nasadila na své linky.
Společnost Travel Service Airlines jako čtvrtý evropský dopravce objednaly dva letouny Boeing 737-900ER s novými winglety (kontrakt má hodnotu 150 milionů USD a převzít je má ve čtvrtém čtvrtletí 2009).

Boeing 737-900ER Travel Service Airlines (Foto: Boeing Company)


_______________________________________________________________________

Připravil — Jan Pěnkava —
Pro WEB AFC zpracoval WOM

 

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů