Z informačního bulletinu č. 128
/duben 2008/

Klubové zprávy

_____________________________________

Jak již víte, na našich stránkách jsme již před časem avizovali, že se 46. celostátní setkání členů AFC uskuteční 12. dubna 2008. Zahájíme v 10:00 hodin a do 13:20 bude pak průběh setkání probíhat tradičně, t.j. organizační věci, rozhovory, výměny.
Poté se přemístíme na Terminál 3 "Jih" na starém ruzyňském letišti a od 14:00 hod je pro nás připravena prohlídka letiště (na místě musíme být půl hodiny předem, t.j. ve 13:30!).
Setkáme se opět ve velkém konferenčním sálu Letecké školy Řízení letového provozu ČR na starém ruzyňském letišti. Termín je dán právě exkurzí - jiná sobota nebyla možná. Věříme, že toto pochopíte a že si dokážete udělat v tento den na setkání čas.
Protože musíme odevzdat seznam členů klubu s daty narození a čísly občanských průkazů, zařadili jsme do papírové formy bulletinu seznam, v němž některé údaje chybějí. Prosíme, ozvěte se kvůli doplnění či případné opravě předsedovi klubu (mail, SMS, telefon), po případě klasickou poštou na korespondenční adresu klubu.
Nezapomeňte si s sebou vzít Občanský průkaz, jinak nebudete do střeženého prostoru letiště vpuštěni.

Dne 23. dubna 1974 byl připraven Organizační řád AFC, který 30. dubna 1974 schválil tehdejší ZV ROH ČSSDL Praha, pod jehož "hlavičkou" tehdy klub musel fungovat. A již v červenci 1974 byl členům klubu expedován první Informační bulletin... Příští rok si tedy připomeneme již 35. výročí trvání Aviatio Fan Clubu. Výbor klubu uvítá návrhy, nápady, podněty, ... vše, co v souvislosti s tímto výročím vidíte jako vhodné, žádoucí a možné.

Na letošní rok máme naplánovanou přípravu klubového adresáře a uveřejnění aktuálních sběratelských žebříčků. Žádáme tímto členy klubu o spolupráci. Budeme rádi, když vyplněný dotazník, který najdete v papírovém Informačním Bulletinu přinesete na naše setkání.

_______________________________________________________________________

Sběratelské akce KSK:

19. 04. 2008   08:00-12:00 hod.   Setkání sběratelů pohlednic               Menza ČVUT Studentský dům, Praha 6, Bílá 90
17. 05. 2008   08:00-12:00 hod.   Setkání sběratelů pohlednic               Menza ČVUT Studentský dům, Praha 6, Bílá 90
17. 05. 2008   08:00-12:00 hod.   Setkání sběratelů různých oborů        Menza UK Jednota, Praha 1, Opletalova 38
(Podrobnosti: čepelkové, čokoládové a žvýkačkové obaly, vinné, likérové a sýrové etikety, nálepky z ovoce a zeleniny, kalendáříky, papírové ubrousky, likérové a vinné miniatury, cukry, odznaky, ořezávátka, propisovačky, přívěsky, figurky z Kinder vajíček, vše okolo čaje a další...)
24. 05. 2008   08:00-12:00 hod.   Setkání sběratelů modelů a figurek     Menza ČVUT Studentský dům, Praha 6, Bílá 90

_______________________________________________________________________

Zajímavosti z dopravy

ČSA - České aerolinie České aerolinie nejsou sice nízkonákladovým dopravcem, ale pokud se snažíte a víte jak na to, i na jejich stránkách se dají pořídit levné lety. Jednak v rámci různých nabídek, a pak rezervací v dostatečném předstihu. Loňský rok byl nesmírně hektický, tedy alespoň stručně... První ze dvou největších události na naší scéně byl prodej části ČSA tajemnému kupci: společnost Central European Handling získala dceřinnou společnost ČSA - Air Cargo a zejména její nový nákladový terminál. CEH v červnu 2007 nabídla v elektronické aukci nejvyšší cenu (údajně 963 milionů korun, což je o 13 milionů více, než ČSA stála výstavba terminálu). Přitom Central European Handling vznikla teprve v listopadu 2006 a jejím vlastníkem je bývalý zaměstnanec ČSA Kamil Slavík, který měl na starosti výstavbu terminálu, která se oproti plánu prodražila o víc než 400 milionů korun. Kdo mu pomáhal s financováním téměř miliardového obchodu, Slavík neuvedl. Bylo zřejmé, že Slavík byl v celé transakci jen prostředníkem a skutečného majitele kryje. Podle nepotvrzených informací se má jednat o zbrojaře Richarda Hávu, což ale Slavík v tisku popřel. Po cargu byla zahájena příprava prodeje divize Catering, zajišťující občerstvení na palubách letadel.

Naopak ČSA prohlásily, že nezruší svoji dálkovou flotilu. Počítají s ní minimálně pro zimní sezónu 2007/2008 a dokonce naplánovaly pro své stroje Airbus A310-300 lety do Karibiku.

A-310-304(ET) ČSA OK-WAA "Praha" (foto: WOM)

Na zimní sezónu se tedy v letovém řádu nadále počítá se sloty na Montreal a New York pro ČSA a s dálkovými A 310 se počítá i na charterových letech pro cestovní kanceláře, do zaoceánských zemí budou s ČSA letos v zimě létat například klienti Exim Tours a CK Fischer. Například Exim Tours má ve smlouvě dálková letadla pro cesty do Karibiku (A 310). Sám prezident ČSA Radomír Lašák se vyjádřil, že "... pokud ke zrušení dálkových letů dojde, stane se tak za rok až dva" a podmínil další existenci dálkových letadel ve flotile ČSA rostoucími výnosy: "Když se výnosy na jednu sedačku zvednou meziročně o 20 %, nevidím důvod, proč flotilu rušit."

Pro nás bylo ovšem mnohem atraktivnější sledovat, jak v půli září začaly České aerolinie zavádět svůj nový vizuální styl (ať už máme na jeho řešení každý svůj názor:-). Jako první byl opatřen novým barevným schematem Boeing 737-500 OK-DGL, který od dubna 2003 nosil speciální nátěr k 80. výročí aerolinií a v září 2007 se podrobil revizi. Začátkem října odletěl k odstranění laku a 15. října se vrátil v nových barvách ČSA.

Starý a nový nátěr B-737-55S ČSA OK-DGL "Tábor". (Foto WOM + J.Pěnkava)

Nový vizuální styl vedení společnosti spojuje také s ozdravným plánem a týká se samozřejmě i komunikačních materiálů pro zákazníky i nových uniforem zaměstnanců a nový vzhled získávají postupně také prodejní místa. Tento proces pro společnost nebude znamenat žádnou finanční zátěž, přeznačení bude probíhat postupně a lak na letadlech je nutné pravidelně měnit zhruba po 5 letech, a tak "nové barvy" získají letouny Českých aerolinií postupně v rámci pravidelně plánované údržby. Nový design ČSA má přispět k omlazení značky, zdůraznit její moderní a dynamický charakter. Zvolené logo s názvem Czech Airlines oproti dosud převážně používané zkratce ČSA má být lépe srozumitelné pro zahraniční klienty, kteří tvoří 80 % zákazníků ČSA a pro českého zákazníka zůstává tradiční zkratka ČSA i v novém logu dobře viditelná. Viceprezident pro marketing a vývoj produktu ČSA Petr Pištělák řekl: "Výzkumy provedené v České republice i v zahraničí ukázaly, že dosavadní logo bylo vnímáno jako strnulé, nezajímavé a spojené s východoevropským, nižším standardem služeb, než ve skutečnosti České aerolinie poskytují. Společnost je ale nyní po změnách v posledních letech moderní a vysoce zákaznicky orientovaná. Tyto atributy chceme zohlednit i v naší vizuální prezentaci. V rámci aliance SkyTeam nejsou ČSA jedinou společností, která mění logo: postupným rebrandingem prošly nedávno Delta Air Lines a také Aeroflot, který projevil zájem odkoupit ČSA (i letiště Praha-Ruzyně). O ČSA se ale zajímají také Air France-KLM, resp. hlavně KLM...

ČSA - České aerolinie České aerolinie nejsou sice nízkonákladovým dopravcem, ale pokud se snažíte a víte jak na to, i na jejich stránkách se dají pořídit levné lety. Jednak v rámci různých nabídek, a pak rezervací v dostatečném předstihu. informovaly, že začátkem února 2008 v německém Hamburku finišují práce na prvním letounu Airbus A 319 z letošní dodávky pro České aerolinie.



Poté stroj OK-NEM (v.č. 3406) uskutečnil testovací let, ve druhé půli února jej převzali technici ČSA a do Prahy letadlo v nových barvách přiletělo 21. února. ČSA letos od Airbusu odeberou 4 nové letouny tohoto typu (z objednávky 12 kusů letounů A 319/320), které nasadí na středních tratích, tedy převážně po Evropě, typicky z Prahy do Bruselu, Madridu, Amsterdamu, Frankfurtu, Düsseldorfu, Milána, ale také Oděsy, Sofie, Rigy a Samary. A také budou létat do nových destinací, které České aerolinie zavedou (obnoví) v roce 2008: Alma Ata, Tbilisi, Rostov na Donu, Damašek. Nové stroje nahradí ve flotile letadla Boeing 737, která aerolinie provozují od roku 1992. Druhý A 319 aerolinie převezmou v březnu (12.-14.?) s tím, že přelet do Prahy se uskuteční 17. 03.?), třetí v dubnu a čtvrtý v září. A 319 pro ČSA používají pohonné jednotky konsorcia CFM International S.A. a mají asi o 1200 km větší dolet než dosavadní letouny Boeing 737 a jsou asi o 5 % rychlejší, mají nižší spotřebu paliva, lepší výkony na krátkých letištních drahách, nižší náklady na údržbu a jejich provoz je také "ekologičtější" - splňuje přísnější hlukové a emisní normy. Kabina pro cestující je v dvoutřídním uspořádání, Business a Economy, a nabízí větší komfort mj. i díky zabudovanému audiovizuálnímu systému.

V září 2007 České aerolinie představily svůj projekt levných letenek, tzv. Click4sky a na webových stránkách začala nabízet část svých míst v letadlech za konečnou cenu 1990 Kč v jednom směru. Jedná se tedy o jakési "hybridní řešení, navíc uvedená cena v jednom směru platila jen pokud si zákazník zakoupil i letenku zpáteční a v cílové destinaci zůstal mimimálně 3 dny, nebo alespoň ze soboty na neděli. Vrácení letenky ani změna rezervace nebyla možná. Avšak cestující dostávají občerstvení zdarma a síť "levných letů" je zajímavá - v první fázi to bylo 37 evropských letišť, byť bez destinací na pravidelně dobře obsazených linkách a s menší konkurencí, tedy převážně východní Evropa, typicky Rusko, Ukrajina, Bělorusko, Rumunsko, Bulharsko, ale i Chorvatsko. Služby (i ceny) Click4sky se postupně vyvíjely a od začátku března jsou letenky na CLICK4SKY.com do 7 z 36 nabízených destinací k dispozici za nové ceny: do Amsterdamu, Bratislavy, Bruselu, Dublinu, Londýna, Milána a Říma je stanovena garantovaná cena 994 Kč jedním směrem, přičemž v prodeji jsou jen zpáteční letenky. Cena je již konečná a zahrnuje v sobě všechny poplatky a taxy. Kapacita nabízených sedaček byla zvýšena o 200 procent a k dispozici budou místa ve více spojích.

Začátkem září se aliance SkyTeam "rozrostla" o společnosti Air Europa , Copa Airlines (Panama)  a Kenya Airways , které se staly zatím tzv. asociovanými členy a začaly spolupracovat pod vedením stávajícího člena - sponzora, zastupujícího jejich zájmy. Kromě jiného se připojily k programům pro stálé zákazníky: Air Europa a Kenya Airways si vybraly program Air France-KLM "Flying Blue", Copa Airlines Continental "One Pass". V půli listopadu se China Southern Airlines  staly 11. plnoprávným členem aliance SkyTeam. Dohodu o členství zástupci aerolinií podepsali už 24. srpna a následně dopravce splnil všechny požadavky aliance. SkyTeam se tak stala první globální aliancí, jejímž členem je dopravce z pevninské Číny. China Southern Airlines jsou již delší dobu největšími čínskými aeroliniemi. Jejich síť linek zahrnuje přes 162 destinací na celém světě. SkyTeam tedy také výrazně posílil: po vstupu China Southern přepraví ročně kolem 428 milionů cestujících, denně vykoná 16 400 letů do 841 destinací ve 162 zemích světa.

Do tohoto rozšíření tvořilo SkyTeam těchto 10 dopravců (abecedně):
Aeroflot Ruská společnost č. 1 Vás přepraví do celého Ruska a dálný východ. (sídlo v Moskvě, hlavní přestupní bod Moskva/Šeremetěvo, v síti má 86 destinací ve 46 zemích světa)
Aeromexico (Mexico City, hlavní přestupní letiště Mexico City, Monterrey, Guadalajara a Hermosillo, létá do 63 destinací v 7 zemích)
Air France (Paříž, hlavní přestupní letiště jsou Paříž/Charles de Gaulle, Paříž/Orly a Lyon, síť linek tvoří 195 destinací v 90 zemích)
Alitalia (Řím, hlavní přestupní body jsou Miláno/Malpensa a Řím/Fiumicino, létá do 101 destinací v 51 zemích světa)
Continental Airlines  (sídlí v texaském Houstonu, hlavní přestupní uzly jsou Houston, New York/Newark, Cleveland a Guam, síť linek čítá 288 destinací v 53 zemích)
ČSA - České aerolinie České aerolinie nejsou sice nízkonákladovým dopravcem, ale pokud se snažíte a víte jak na to, i na jejich stránkách se dají pořídit levné lety. Jednak v rámci různých nabídek, a pak rezervací v dostatečném předstihu. (sídlí v Praze, kde je také hlavní přestupní letiště, síť linek má 68 destinací ve 40 zemích světa)
DELTA Air Lines  (nejvýznamnější dopravce v alianci SkyTeam sídlí na největším dopravním letišti světa - v Atlantě, síť linek čítá 287 destinací ve 47 zemích světa)
Korean Air  (sídlí v Soulu a jako hlavní přestupní letiště využívá Soul/Incheon, Pusan a Cheju, zajišťuje spojení do 98 destinací ve 31 zemích)
KLM  (sídlí v Amsterdamu, kde je také její nejdůležitější přestupní uzel, síť linek tvoří 131 destinací v 65 zemích světa)
Northwest Airlines  (sídlo mají v Minneapolisu, hlavními přestupními body jsou Minneapolis, Detroit, Memphis, Amsterdam a Tokyo, aerolinie létají do 229 destinací ve 21 zemích světa).

Zajímavou informací je také prohloubení code-sharové spolupráce s dalším aliančním partnerem - společností Korean Air, která od platnosti letního letového řádu, tj. od 30. března, umístí svůj kód na linky Českých aerolinií z Prahy do Bratislavy, Žiliny, Ostravy a Budapešti (nabídka směřuje hlavně k manažerům korejské továrny Kia v Žilině a Hyundai v Nošovicích). ČSA také s Korean Air jednají o code-sharové spolupráci na linkách Korean Air do Tokia a Ósaky přes Soul. Obě společnosti jsou si vědomy přepravního potenciálu mezi Japonskem a Českou republikou, který generují především japonští turisté. Přitom však v současnosti neexistuje přímé letecké spojení mezi Prahou a Tokiem (s výjimkou několika charterových letů; Českou republiku navštíví 130 000 japonských turistů ročně).

Koncem února ČSA oznámily, že od května zvýší provoz na trati Praha-Brno ve všední dny o jednu rotaci denně. Odlety letadel ATR 42 jsou z Prahy v 09:15, 14:25 a 21:55, z Brna v 05:15, 10:25 a 15:40. V sobotu a neděli zůstává jedna rotace: odlet z Ruzyně ve 14:25, odlet zpět z Tuřan v 15:40 hodin.

V roce 2007 bylo letiště Praha/Ruzyně sledované i ze dvou jiných důvodů. Jednak to byly problémy se speciální povrchovou vrstvou, Oprava dráhy 24.nanesenou v rámci pravidelné jarní údržby hlavní ruzyňské dráhy 06/24 (s antiskidem - hmotou z čedičového kameniva s pojivem z epoxidových pryskyřic s velkou přilnavostí, která zvyšuje brzdné účinky). Letouny měly problémy s nadměrným opotřebením pneumatik, a tak povrchová úprava musela být řešena znovu, a to v srpnu, tedy během vrcholící letní sezóny. Druhým důvodem jsou těžkosti s rozšířením letiště, konkrétně pak s odkladem příprav k výstavbě nové vzletové a přistávací dráhy, která má výrazně zvýšit kapacitu ruzyňského letiště. K nevyřešeným pozemkovým záležitostem se přidaly problémy s ochránci životního prostředí a také s obyvateli některých částí Prahy, zejména luxusní čtvrti Hanspaulka, ale také sídliště Baba, Nebušice, Hostivice a přírodního parku Divoká Šárka a dalších oblastí v severozápadní části Prahy. Rozhodnutí bylo odloženo, Letiště Praha musí doplnit projekt. Nezbývá tedy než sledovat další vývoj situace...

6. března bylo na letišti Leoše Janáčka v Ostravě-Mošnově slavnostně otevřeno servisní a údržbové středisko Job Air - CEAM (Central Europe Aircraft Maintenace), jehož budování bylo zahájeno koncem roku 2006 a stálo přes miliardu korun. Hala s rozměry 147 × 80 m pojme i letoun Boeing 747. Již pro letošní rok jsou naplánovány první údržby letadel několika evropských dopravců. Společnost Job Air získala povolení od koncernu Saab přímo uzavírat smlouvy na opravy a údržbu letounů Saab 340 a Saab 2000. V Ostravě se zatím prováděly opravy a údržby právě těchto letadel a také našich Let L-410.

Nový hangár servisního a údržbového centra Job Air - CEAM (Central Europe Aircraft Maintenace). (Foto J. Jurečka)

Na ostravském letišti od přelomu září a října probíhala také rekonstrukce severní odbavovací plochy u opravárenského hangáru, ale také údržba a modernizace vzletové a přistávací dráhy, některých pojezdových drah a dráhového světelného systému tak, aby letiště získalo kategorii dráhy CAT II, která umožní přesnější přístrojové přiblížení a přistání za nízkých dohledností. V první etapě, do 10. prosince, byl práh dráhy 04 posunutý o 1500 m a její použitelná délka je nyní 2000 m. Pojezdová dráha E (TWY E), která přímo navazuje na jižní odbavovací plochu s nákladovým terminálem, je rozšířena tak, aby na mi mohla vjíždět i letadla velikosti Boeing 747. Do cargo-terminálu se přesunulo celé zázemí a prostory DHL a od půle listopadu již byla nákladní linka DHL do Lipska odbavována zde, na jižní odbavovací ploše u cargo-terminálu. Dokončení rekonstrukce a modernizace je naplánováno na říjen 2008.

Rozšiřování pojezdové dráhy "E" a nový CARGO terminál. (Foto J. Jurečka)


Letiště Rokycany získalo od Úřadu pro civilní letectví certifikát letiště ICAO a může přijímat i "velká" letadla. Letiště bylo v Rokycanech zrušeno v 50. letech 20. století: důvodem byla přílišná blízkost brdské vojenské raketové základny. Obnoveno bylo po "listopadu 1989" s omezením pro sportovní letouny, zejména pro provoz ultralehkých letadel. Uvidíme, do jaké míry se na něm provoz rozvine, a to nejen s ohledem na pravděpodobné umístění amerického radaru v brdských lesích.

_______________________________________________________________________

Ze světa

Evropská Unie a Kanada v prosinci 2007 zahájily jednání o dohodě o otevřeném nebi, která by měla vést ke snížení cen letenek na transatlantických linkách. Podobná dohoda s USA vstoupí v platnost 30. března 2008. Cílem je zrušit mnohá omezení pro letecké společnosti a stanovit společné bezpečnostní předpisy. Kanada nedávno dosáhla dohody o otevřeném nebi s Irskem, Islandem a Novým Zélandem. Nové nebo rozšířené smlouvy o letectví uzavřela také s Chorvatskem, Srbskem, Japonskem, Kuvajtem, Jordánskem a Singapurem.
Holdingová společnost Icelandair Group , vlastnící leteckou společnost Icelandair a dalších 9 dceřiných firem zaměřených na cestování a leteckou dopravu, v září podepsala smlouvu o koupi 50% podílu v naší charterové společnosti Travel Service Airlines Travel Service je největší českou soukromou leteckou společností a současně jednou z nejdynamičtěji se rozvíjejících charterových leteckých společností ve střední Evropě., která také provozuje nízkonákladovou společnost Smartwings Smart Wings je nízkonákladová letecká společnost sídlící v Praze. Létá do zajímavých destinací Evropy. . Navíc na další 30 % si zajistila roční opci. A začátkem listopadu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil spojení Icelandair HF a Travel Service a.s. s tím, že Icelandair nabude ve společnosti Travel Service v rámci transakce přímo či nepřímo 100% obchodní podíl. Při posuzování fúze vzal ÚOHS v potaz hlavně skutečnost, že Icelandair není přímo či nepřímo činná na našem území, a tak nedojde ke snížení úrovně tržního prostředí.
Společnost Swiss  od začátku letního letového řádu nasadí na linku Ženeva-Praha namísto typu Avro RJ100 s kapacitou 97 míst Airbus A 319 ve flexibilní konfiguraci pro 110-126 cestujících.
Koncem října společnost SAS oznámila své definitivní rozhodnutí nadále neprovozovat letouny Bombardier DHC8Q-400 kvůli technické nespolehlivosti (selhávání podvozku při přistání). Stažení z provozu se týká 22 letounů DHC8Q-400 přímo u SAS a 5 provozovaných dceřinou společností Wideroe.

Ke společné lince Atlant Soyuz a Smart Wings z Moskvy/Vnukova do Brna, provozované letadly ruské společnosti, byla od ledna 2008 k dosavadní nedělní rotaci přidána ve stejných časech i středeční frekvence. Druhou potvrzenou linkou Smart Wings z Brna jsou v období od 4. června do 8. října 2008 středeční lety z/do Palma de Mallorca. Prodej letenek byl zahájen: 6283 Kč tam a 7747 Kč zpět.

Společnost Germanwings S německou společností German Wings se dostanete z Prahy do Kolína nad Rýnem a Stuttgartu. od dubna mění způsob usazování cestujících v letadlech. Oprava dráhy 24.Dosavadní systém "free seating", kdy si cestující může vybrat po nástupu do letadla libovolné sedadlo, nahradí přidělováním přesných míst při odbavení. Se změnou se společnosti zvýší příjmy, klientům totiž nově nabídne možnost si za poplatek 5 EUR při koupi letenky rezervaci svého vybraného místa zaplatit. Cestující s dražšími letenkami německého nízkonákladového dopravce zvanými FlexPlus si mohou místo vybrat zdarma. Germanwings létá do/z Prahy denně z Kolína nad Rýnem.

Bulharská nízkonákladová společnost Wizz Air  posiluje svoji základnu v Sofii o jeden Airbus A 320 a od 14. června zavádí první low-cost linku z Bulharska mimo Evropskou unii, 1× týdně Izmir, a od 13. července první bulharskou low-cost domácí linku: 4× týdně Sofie-Varna s tím, že první cestující na této vnitrostátní lince budou mít speciální "promo" tarif 6,99 EUR jedním směrem. Od poloviny července také přibudou nové lety ze Sofie do Bergama, Valencie a Barcelony a postupně budou zvyšovány frekvence na stávajících linkách do Londýna, Říma a Dortmundu.

Koncem září British Airways Britská letecká společnost č. 1 patří mezi nějvětší světové dopravce. objednaly nové letouny, kterými postupně zmodernizují svoji dálkovou flotilu: v letech 2010-2014 převezmou 24 letounů Boeing 787 a 12 Airbus A 380, všechny s pohonnými jednotkami Rolls-Royce. Na další stroje obou značek si ještě zajistily opční práva a navíc zvažují další objednávky s tím, že ještě musí padnout rozhodnutí, zda to bude typ Boeing B777-300ER, Airbus A 350XWB, anebo prodloužený model Boeing 787-10.

Koncem srpna začala první ruská nízkonákladová společnost SkyExpress nabízet na svých stránkách lety na trati Barcelona-Moskva/Domodědovo španělského low-cost dopravc Clickair. Do té doby Sky Express nabízela služby jen na vnitrostátních linkách.

Aeroflot Ruská společnost č. 1 Vás přepraví do celého Ruska a dálný východ. oznámil, že od konce května bude opět provozovat linku Moskva-Bratislava, a to 2× týdně typem Tupolev Tu-154M. Za "československé éry" na této trati létaly Aeroflot i ČSA a v roce 1998 na ní operovaly Slovenské aerolinie také s letadly Tu-154M. Nejprve si na ní konkurovaly s Aeroflotem, ale brzy na ní začaly spolupracovat a Aeroflot nakonec nerentabilní trať opustil. Také Slovenské aerolinie měly problémy a v lednu 2007 svou činnost ukončily.

Společnost Emirates  oznámila, na jakých prvních linkách bude operovat s letouny Airbus A 380: od 1. října 2008 to bude linka Dubaj-New York, od 1. prosince Dubaj-Londýn/Heathrow a od 1. února 2009 Dubaj-Sydney a Auckland. Emirates má objednáno zatím 58 kusů a prvních 5 letounů má převzít letos. Zatím jediným dopravcem, který již s A 380 operuje, jsou Singapore Airlines, druhým bude společnost Qantas, která letos v létě převezme první z 20 objednaných letounů a plánuje jej nasadit na linku do Los Angeles.
Od začátku listopadu zahájila pravidelné nákladní lety do Prahy společnost Emirates SkyCargo. Poprvé letěl "její" Boeing 747-200 (pronajatý od Atlas Air) z Dubaje do Prahy 2. listopadu. Linka navazuje na lety z/do Hong Kongu.

Vláda Zimbabwe pro státní společnost Air Zimbabwe  zajistila 3 letouny Iljušin Il-96. Zaplatila 30% zálohu a 70 % ceny bude financován prostřednictvím úvěru od ruské firmy Ilyushin Finance. Jeden stroj Il-96-400 pro přepravu osob a dva nákladní mohou být dodány v roce 2010. Air Zimbabwe původně chtěla 5 strojů Il-96 s dodáním v roce 2008, ale z finančních důvodů se musela uskrovnit. Odborníci navíc poukazují na nevhodnost kontraktu mj. pro vysokou spotřebu paliva Il-96, výrobní nedostatky a vysoké vedlejší náklady za přeškolení zaměstnanců. Flotilu společnosti tvoří 3 letouny Boeing 737-200, 2 Boeing 767-200 a 3 Xian MA-60.

_______________________________________________________________________

Letecké společnosti roku 2007 podle Skytrax

Společností roku prestižní nezávislá výzkumná agentura Skytrax  Skytrax vyhlásila Singapore Airlines. Na druhé místo zařadila Thai Airways a na třetí Cathay Pacific (4. Qatar Airways a 5. Qantas). Rozhodovala na základě 11měsíčního průzkumu mezi 14 miliony leteckých cestujících. Ocenění za nejlepší palubní personál získaly Malaysia Airlines, společnost Emirates vyhrála v kategorii palubní zábavy, Qatar Airways mají nejlepší první třídu, Singapore Airlines obchodní třídu a Korean Air třídu ekonomickou, společnost Gulf Air měla nejlepší pokrmy v první třídě, Austrian Airlines v obchodní třídě a Etihad Airways v ekonomické třídě. Nejlepším nízkonákladovým dopravcem na světě jsou Jetstar Airways, evropským pak společnost Air Berlin. A nejoblíbenější globální leteckou aliancí je Star Alliance.

_______________________________________________________________________

Jubilea - historie

2. listopadu 2007 uplynulo půl století ode dne, kdy na ruzyňském letišti poprvé přistálo první proudové letadlo ČSA - Tupolev Tu-104 (sobota 2. listopadu 1957). Letoun Tu-104 startoval k prvnímu letu 17. června 1955 a proudovou éru sovětského civilního letectví zahájil 15. září 1956 na lince společnosti Aeroflot Moskva-Irkutsk. Operoval jen u dvou leteckých dopravců: Aeroflot (do roku 1981!) a ČSA. U našich aerolinií sloužil tento typ od konce roku 1957, kdy byl nasazen na lince Praha-Moskva. V roce 1958 začal létat do Káhiry a roku 1959 do Bombaje. ČSA měly od konce roku 1957 tři letouny Tu-104A: OK-LDA (v.č. 76600503, Praha; od 14. 09. 1973 v Muzeu letectví a kosmonautiky v Praze-Kbelích),

Tupole TU104A ČSA OK-LDA (1957-1973), dnes muzeum Kbely (Foto: Petr Popelář)

OK-LDB (v.č. 76600601, Bratislava; w/o 16. 08. 1963 v Bombaji, požár při doplňování paliva, plnící pistole vypadla z hrdla, petrolej stříkal na rozpálený pozemní agregát a vzňal se - Tu-104 ještě neměl tlakové plněn) a OK-LDC (v.č. 76600602, Brno; stažen z provozu v roce 1974, odkoupen aeroklubem Toužim, skončil jako restaurace), ke kterým v lednu 1960 přibyl ještě stroj OK-NDD (v.č. 96601803, Plzeň; w/o 01. 06. 1970, havárie při přistání v Tripolisu), v březnu 1963 OK-MDE (v.č. 86601202, Ostrava; w/o 29. 08. 1973 v Nikosii po nouzovém přistání pro poruchu motoru, po vyjetí z dráhy se mu částečně zavřela levá hlavní podvozková noha, nikdo nezahynul) a v únoru 1963 ještě šestý - OK-NDF (v.č. 9350801, České Budějovice; stažen z provozu v roce 1974, odprodán RAJ Olomouc a přebudován na restauraci).

Boeing 707 vzlétl na obchodní lince s cestujícími poprvé 26. října 1958 na trati společnosti Pan American New York-Paříž a letos v říjnu by tedy mohl oslavit ojedinělé jubileum: 50 let na pravidelných obchodních linkách s cestujícími. Mohl by... - ovšem asi mu tento unikát těsně unikne. Jeho poslední současný provozovatel na pravidelných linkách s cestujícími jsou íránské Saha Airlines, které uvažují, že v březnu ukončí činnost. Zvažují ale také pronájem nebo nákup jiné letecké techniky pro zachování některých letů.

Boeing 707 Saha Airlines EP-SHE (Foto: Michael KELLY)

Aerolinie vlastní íránská armáda a pravidelně s posledním letounem Boeing 707 (EP-SHK) operuje na linkách z Teheránu do Mašadu a na ostrov Kiš. Má ještě dva další, EP-SHU a EP-SHV, ale ty jsou odstaveny. Je zajímavé, že lety s B 707 Saha Airlines v poslední době vyhledávají dobrodruzi i letečtí fandové z celého světa, z Německa jsou dokonce organizovány zájezdy, kdy v ceně zájezdu do Íránu (od 699 EUR, únor 2008) je zahrnuto i několik letů s B 707.

_______________________________________________________________________

Z průmyslu

Airbus A 380
V sobotu 13. října 2007 byl do registru letadel oficiálně zapsán první Airbus A 380 Singapore Airlines (9V-SKA, v.č. 003). Po předání letounu prvnímu provozovateli tento přeletěl na své domovské letiště Singapore/Changi 17. října a 25. října 2007 uskutečnil inaugurační let na trati Singapur-Sydney. První linkový let uskutečnil na stejné trati o 3 dny později. Letenky na tyto historické lety (vč. zpátečních) aerolinie nabízely od konce srpna prostřednictvím internetové aukce na eBay.
Letos Singapore Airlines převezmou další 3 letouny A 380, které budou operovat hlavně na třech denních letech na lince Singapur-Londýn/Heathrow (inaugurační let 18. 03. 08; ). Singapore Airlines objednaly 19 letadel A 380 s pohonnými jednotkami Rolls Royce Trent 900 a v uspořádání pro přepravu 471 cestujících ve 3 třídách; na dalších 6 si zajistily opce.

A380 (foto: Airbus).

Druhý letoun A 380 (9V-SKB, v.č. 005) Singapore Airlines převzaly 11. ledna a třetí (9V-SKC, v.č. 006) 11. března 2008.
Další společnosti, které převezmou letouny A 380, jsou Qantas a Emirates. A pro zajímavost: na aerosalónu v Dubaji v první půli listopadu 2007 bylo odtajněno jméno kupce prvního soukromého letadla Airbus A 380: je to saudskoarabský princ Alwaleed Bin Talal Alsaud. Jeho "Létající palác" Airbus A 380 bude mít také pohonné jednotky Rolls-Royce Trent 900 a má být dodán v roce 2010. Katalogovou cenu letadla, 320 milionů USD (5,8 miliardy Kč), může individuálně vybrané vybavení až zdvojnásobit, zatím ale nebylo vybráno a není ani stanoveno, kde bude luxusní zástavba interiéru realizována. Zájem o Airbus A 380 v luxusní VIP verzi projevilo již asi 20 soukromých zákazníků.

Pro virtuální navštívení cokpitu A380 kliknout: ZDE!


Konsorcium EADS zveřejnilo modifikovanou verzi A 380-900 s kapacitou kabiny pro cestující zvýšenou až na 900 míst s tím, že vývoj by mohl začít někdy v roce 2010, kdy by měla být roční kapacita výroby první verze 40 letounů. Nákup verze A 380-900 zvažuje společnost Emirates s tím, že na běžných linkách by měla konfiguranci pro 750 cestujících a na "Hadž" linkách s muslimskými poutníky by používala jen ekonomickou třídu s uspořádáním pro 1000 pasažérů. O A-380-900 projevil zájem také Richard Branson, který by jí posílil flotilu svých Virgin Atlantic Airways, které mají objednáno 6 A 380 s termínem dodání od roku 2013. Letouny nové, prodloužené verze by mohly být k dispozici přibližně v roce 2015.
Dopravci mají ale zájem také o další typy z nabídky Airbus. Kupříkladu Air Arabia, první a největší nízkonákladová letecká společnost na Středním Východě, objednala 34 A 320, Emirates Airlines objednaly 70 A 350 a chtějí více A 380. A první soukromá letecká společnost na Blízkém Východě, Jazeera, zvýšila svoji objednávku A 320 o dalších 30 kusů. Zájem jeví také američtí dopravci, např. 4. února 2008 objednaly Hawaiian Airlines 12 širokotrupých letounů Airbus - 6 A 350 XWB-800 a 6 A 330-200 a US Airways se rozhodly ke koupi 22 nových A 350 a dalších 70 starších letounů postupně nahradí novými stroji Airbus.

Airbus celkově za rok 2007:
1458 objednávek od 80 zákazníků (bez odečtu zrušených)

Typ A300/310 rodina A320 A330/340/350 A380 Celkem
Objednávky: 821 6112 1654 192 8779
Dodávky: 816 3400 874 2 5092
V operační službě: 633 3365 867 3 4867

Boeing Commercial Co.

V konkurenčním boji Boeing vs. Airbus musel americký výrobce skousnout hořkou pilulku ve vojenké oblasti. Ano, jedná se o neúspěch při volbě nového typu tankovacího letounu pro U.S. Air Force. Dlouho byl favoritem, a to zcela logicky, Boeing KC-767, nakonec ale padla volba USAF překvapivě na konkurenční projekt KC-30, což je americké označení pro obdobu Airbus A 330-200 MRTT (Multi-Role Tanker Transport), vycházející z modelu A 330 Freighter. Pro tento typ se v roce 2004 rozhodla britská RAF (pro kterou ovšem tankovací letouny provozuje firma AirTanker Services Ltd.). Jak z označení vyplývá, letouny nejsou jen tankovací - kromě 111 tun paliva mohou současně dopravovat 43 tun jiného nákladu, anebo až 300 osob. Faktem je, že i v USAF uvažují o obdobném postupu jako v RAF a navíc letouny pro americké vojenské letectvo budou montovány ve spolupráci s firmou Northrop Grumman, se kterou se vedení EADS 14. ledna domluvilo, že nejvhodnějším místem pro montáž je Mobile v Alabamě.

Zato v případě civilních dopravních letounů si Boeing vede nadále velmi úspěšně, i když poměr objednávek 1044 ku 790 ve prospěch Boeingu jako v roce 2006 to možná nebude... (do začátku září 2007 Boeing prodal 841 letounů, panevropský Airbus jen 713, navíc Airbus neodečetl zrušené zakázky...).

Velký úspěch slaví Boeing s modelem B 787 Dreamliner, a to i přes to, že 10. října 2007 výrobce oznámil, že dodávky Dreamlineru budou asi o půl roku opožděny - první dodávky zákazníkům se místo května 2008 posunou až na listopad, prosinec a první let byl naplánován na konec prvního čtvrtletí 2008. Za zdržení mohou potíže s dodávkami dílů od subdodavatelů (těch je rekordní počet, jak jsme si již v IB psali) a také dolaďování letového software. Později Boeing opravil předpoklad a nyní jsou první dodávky B 787 očekávány až zkraje roku 2009... První letoun je určen pro All Nippon Airways. (Jak jsme v IB informovali, Boeing 787 měl slavnostní roll-out v Everettu 8. července 2007, ovšem: kvůli nedostatku nýtů u dodavatelů byly použity náhradní součásti, letoun neměl nainstalovanou avioniku, kabeláž...)

Nicméně co se objednávek týče, má Boeing 787 Dreamliner nejúspěšnější "start" ze všech letounů v celé historii dopravního letectví: od zahájení prodeje v dubnu 2004 do 22. ledna 2008 Boeing eviduje objednávky na 857 letounů Boeing 787 od 57 zákazníků!

Boeing 787 (foto: Boeing).

Kupříkladu začátkem listopadu 2007 chilské LAN Airlines objednaly 26 B 787 a od ILFC (Int´l Lease Finance Corp.) si pronajmou dalších 6, což je zatím největší akvizice tohoto letounu v oblasti Latinské Ameriky (10 má objednáno kolumbijská Avianca, o 2 (+3 pronajaté) projevilo zájem AeroMexico). Navíc společnost LAN Cargo zařadí do své flotily také 4 nákladní letouny Boeing 777 (2 zakoupené od výrobce s termínem dodání v roce 2009 a 2 pronajaté od GE Commercial Aviation Services v roce 2011). Dodávky letounů Boeing 787 LAN Airlines a jejich sesterským společnostem LAN Peru, LAN Argentina a LAN Equador se mají uskutečnit v letech 2011-2016.

Pro nás je zajímavé, že 7. července 2007 objednala 25 letounů Boeing 787 společnost Air Berlin a těsně před koncem roku 2007, 27. prosince, objednaly British Airways 8 letounů Boeing 787-8 a 16 B 787-9, čímž počet objednávek Dreamlineru stoupl na790. British Airways jako pohonné jednotky vybraly Rolls-Royce Trent 1000. Hned 2. ledna 2008 proměnily předběžnou dohodu v objednávku 12 letounů Boeing 787-8 Vietnam Airlines (via Vietnam Aircraft Leasing Co.), 22. ledna objednala španělská Air Europa 8 B 787-8 s motory RR Trent 1000 a zájem má o dalších 8 (chce s nimi létat na dlouhých tratích, zejména do Argentiny, Mexika a Dominikánské republiky). A na aerosalónu v Dubaji podepsal Boeing kontrakt za cca 13,5 miliardy USD s Dubai Aerospace Enterprise na nákup 100 letounů - 70 B 787 a 30 B 787/777/747, dále předběžnou dohodu se společností Gulf Air a Air Pacific z Fidži objednala 3 letouny B 787-9 plus na 3 další si zajistila předkupní práva (celkem ale plánuje nákup 11 kusů). Faktem je, že dubajský aerosalón byl obchodně úspěšný pro Airbus i Boeing - kupříkladu největší leasingová společnost, ILFC - Int´l Lease Finance Corp., plánuje nákup nejméně 286 letadel od obou výrobců! (Má zájem i o A 380-900 s prodlouženým trupem.) A neustále stoupá zájem asijských dopravců, zejména z Číny, Indie a zemí z oblasti jihovýchodní Asie. Zajímavý potenciál je také v Rusku: analýzy ukazují, že bude v průběhu příštích 20 let potřebovat více než 900 nových letounů!

Boeing má ovšem úspěch i s dalšími svými modely: kupříkladu 3. března 2008 dodal sedmistý Boeing 777B777. (konkrétně se jednalo o model verze -300ER pro Cathay Pacific Airways via ILFC). Ještě před tím, 12. února, převzala v Seattle KLM svůj první "dlouhý" Boeing 777-300ER, který následujícího dne přistál v Amsterdamu/Schiphol, kde se připojil k flotile 15 B 777-200ER. B 777-300ER KLM má kabinu pro 425 cestujících ve dvou třídách a maximální dolet 14 685 km. A další "požehnané a kulaté číslo" fuguruje u typu Boeing 747: dne 28. února 2008 převzaly AirBridgeCargo Airlines (via GECAS) 1400. vyrobený letoun tohoto typu.



Rusko - Suchoj
Koncem září 2007 byl v ruském závodě firmy Suchoj v Komsomolsku na Amuru Su100.představen Suchoj Superjet 100, první nový ruský letoun pro dopravu cestujících od zániku Sovětského svazu. Jeho maximální dolet je 4550 km a bude nabízen ve dvou verzích - pro 78 a 98 cestujících. Su100.V sozčasné době má Suchoj objednávky na 73 kusů a předkupní práva na dalších 41. O 2 kusy projevila zájem také arménská společnost Armavia, která se má na konci roku 2008 stát jeho prvním zahraničním provozovatelem. Jsk jsme již v IB psali, Superjet byl vyvinut ve spolupráci s firmou Boeing a dalšími subdodavateli z Francie a Itálie, Alenia bude zajišťovat servis a technickou podporu. Prototyp, první ze 6 (2 jsou určeny pro statické zkoušky, 4 pro testování ve vzduchu), poprvé vzlétl ještě koncem roku 2007 a letos budou zahájeny první dodávky dopravcům. Katalogová cena letadla je okolo 25 milionů USD.

Írán - Tupolevy v licenci
Írán začátkem března uveřejnil svůj plán vyrobit během následujících 10 let 100 letadel Tupolev Tu-204 a Tu-214. Tu204-100 Kras Air. Podpis kontraktu v hodnotě 2-2,5 miliardy USD Tu204 rozměry o poskytnutí potřebné licence se očekává na konci května a smlouva naváže na memorandum o spolupráci v oblasti civilního letectví, podle kterého Rusko dodá do Iránu nejdříve několik hotových letounů Tu-204/214 a zahájí dodávkou částí (např. trup, křídla, motory) a vybavení (moduly avioniky), které se budou kompletovat s dalšími díly a přístroji od místních firem. Letecká společnost Iran Air Tours a ruská firma Ilyushin Finance vloni podepsaly smlouvu o zakoupení 5 Tu-204-100 v ceně 200 milionů USD s dodávkami od roku 2009. Taková spolupráce s Ruskem je velmi potřebná kvůli všeobecně známé politické situaci, neboť Írán zažívá nárůst letecké dopravy, který bude i v následujících letech pokračovat.

_______________________________________________________________________

Připravil — Jan Pěnkava —
Pro WEB AFC zpracoval WOM (duben 2008)

 

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů