Z informačního bulletinu č. 131
/duben 2010/

Klubové zprávy

_____________________________________

Všechny členy klubu srdečně zveme na 48. celostátní setkání Aviation Fan Clubu. Uskuteční se tradičně ve velkém konferenčním sále objektu Letecké školy Řízení letového provozu ČR u Terminálu 3 (dříve "Jih") na starém letišti Praha-Ruzyně v sobotu 24. dubna 2010. Začátek je v 9 hodin. Po klubovém setkání se podle chuti přesuneme na setkání, burzu a výměny s dalšími leteckými fanoušky z Čech i ze zahraničí, které zorganizoval Martin Štěpánek:

Máte doma sběratelské materiály (pohlednice, samolepky, modely, šňůrky na ID, diapozitivy, fotografie, letové řády, plakáty, odznaky, časopisy, prospekty atd...), týkající se dopravních letadel? Chtěli byste je prodat nebo vyměnit? Anebo sháníte takové materiály? Navštivte burzu sběratelů PRG CONVENTION, která se bude konat v sobotu 24. 04. 2010 opět na letišti v Praze-Ruzyni v hotelu Holiday Inn Prague Airport od 10 do 14 hodin. Vstup je veřejný a zdarma, stůl možno pronajmout. Případné dotazy posílejte na adresu stepanem@seznam.cz  .

Přemístit se můžeme společně, ale nemusíme, to už přirozeně vyplyne z momentální situace na našem setkání. Jan Pěnkava přiveze zbylé materiály z pozůstalosti Luboše Ševčíka, Béda Král přislíbil, že s sebou vezme klubové kroniky. Míla Wolf předá ceny prvního ročníku o nejhezčí PF zaslané na naše web stránky.

Vítězné PF2010 Standy Vacka

Připomínáme, že členské příspěvky je třeba posílat na klubové bankovní konto u České spořitelny! Číslo účtu: najdete v papírovém vydání. Pro určení, od kterého člena je ta která konkrétní platba, je nutné uvádět jako variabilní symbol pořadové číslo v klubovém adresáři. Ideální je využít internetové bankovnictví nebo jinou formu bezhotovostních plateb. Vyhnout se poplatku za složenku je možno realizací platby v bance!

Plánované akce Klubu sběratelů kuriozit:
17. 04. 8-12 hod. Setkání sběratelů pohlednic Menza ČVUT Studentský dům, Praha 6, Bílá 90
08. 05. 8-12 hod. Odznaky a různé obory vč. figurek z Kinder vajec Menza ČVUT Stud. dům, Praha 6, Bílá 90
22. 05. 8-12 hod. Setkání sběratelů pohlednic Menza ČVUT Studentský dům, Praha 6, Bílá 90
29. 05. 8-12 hod. Sběratelé modelů a figurek Menza ČVUT Studentský dům, Praha 6, Bílá 90


Zajímavosti z dopravy

ČSA - České aerolinie České aerolinie nejsou sice nízkonákladovým dopravcem, ale pokud se snažíte a víte jak na to, i na jejich stránkách se dají pořídit levné lety. Jednak v rámci různých nabídek, a pak rezervací v dostatečném předstihu. 8. prosince 2009 v Londýně převzaly tzv. Oskara leteckého průmyslu: mezinárodní letecká organizace OAG - Official Airline Guide je vyhlásila "Nejlepší leteckou společností se sídlem ve střední a východní Evropě". O těchto prestižních oceněních rozhodují hlasy registrovaných hodnotitelů a současně frequent flyers z celého světa. České aerolinie tento titul obdržely už pošesté za sebou.
Výsledky hlavních kategorií Cen OAG Airline Industry Awards:
Aerolinie roku: Singapore Airlines
Nejlepší transatlantické aerolinie: Virgin Atlantic Airways 
Nejlepší business třída: Continental Airlines 
Nejlepší aerolinie se sídlem v Severní Americe: Continental Airlines 
Nejlepší aerolinie se sídlem na Středním Východě a indickém subkontinentu: Emirates 
Nejlepší aerolinie se sídlem v Asii: Singapore Airlines
Nejlepší aerolinie se sídlem ve Střední, Jižní Americe a Karibiku: LAN 
Nejlepší aerolinie se sídlem v Africe: South African Airlines South African Airlines 
Nejlepší aerolinie se sídlem v západní Evropě: Virgin Atlantic Airways 
Nejlepší aerolinie se sídlem ve střední a východní Evropě: ČSA - České aerolinie České aerolinie nejsou sice nízkonákladovým dopravcem, ale pokud se snažíte a víte jak na to, i na jejich stránkách se dají pořídit levné lety. Jednak v rámci různých nabídek, a pak rezervací v dostatečném předstihu.
Nejlepší aerolinie se sídlem v Austrálii a pacifické oblasti: Qantas Airways 
Nejlepší nízkonákladové aerolinie: Southwest Airlines 
Nejlepší letiště na světě: Changi Int´l Airport Singapore 

Začátkem prosince 2009 změnil projekt Click4Sky  svou strategii a opustil dosavadní model jednotných cen pro všechny destinace. Cena letenky je teď určována dynamickým způsobem na základě výpočtu nového modelu podle aktuální poptávky a parametrů cesty. Nová segmentace trhu a cen Click4Sky vychází především z vývoje na místních trzích. Nově si teď také cestující budou moci u Click4Sky vybrat téměř ze sedmdesáti destinací. Změny odráží posun v přístupu segmentace zákazníků mateřské společnosti. Nová cena bude generována podle několika kritérií, jako jsou poptávka, datum a čas odletu, výchozí a cílová destinace či vzdálenost cesty. Tyto novinky spolu s rozšířením destinací z původních 38 na 64 mají cíl oslovit mnohem širší spektrum zákazníků a nabídnout jim šanci na nákup letenky za výhodnou cenu. Ta může být v některých případech i nižší než doposud.

ČSA - České aerolinie České aerolinie nejsou sice nízkonákladovým dopravcem, ale pokud se snažíte a víte jak na to, i na jejich stránkách se dají pořídit levné lety. Jednak v rámci různých nabídek, a pak rezervací v dostatečném předstihu. se rozhodly nepřijmout nabídku strategické spolupráce v oblasti charterové dopravy, kterou jim předložil renomovaný letecký dopravce, a upřednostnily vyčlenění služeb nepravidelné přepravy do dceřiné společnosti, která tyto aktivity převezme od Českých aerolinií a bude na trhu charterů podnikat samostatně. Projekt, jehož podstatou je záměr provozovat charterové lety při maximálně konkurenceschopných nákladech, byl zvažován již v závěru roku 2009 v rámci plánu dlouhodobé stabilizace Českých aerolinií. Svým rozhodnutím vedení aerolinií potvrzuje dlouhodobý záměr směřovat k holdingovému uspořádání Českých aerolinií. Už v lednu 2010 byly do samostatné dceřiné společnosti vyčleněny veškeré služby odbavování cestujících a letadel. Tyto pozemní aktivity tak nyní tvoří logický celek, došlo ke zprůhlednění nákladů a výnosů a vytvořil se prostor pro celkové zvýšení efektivity. Charterová přeprava v samostatném subjektu bude dalším rozšířením Skupiny České aerolinie, a.s.

Letní letový řád Českých aerolinií charakterizují nové destinace i pestřejší občerstvení na palubách. Operování Českých aerolinií si zachovává svůj síťový charakter, díky kterému se jim daří zvyšovat počet transferových cestujících. Tržní podíl Českých aerolinií v transferové přepravě na Letišti Praha dosáhl na konci loňského roku 97 %. Během letní sezony České aerolinie nově nabídnou spojení do kazašské Astany a do chorvatského Dubrovníku. Po zimní přestávce je také obnoveno spojení mezi Prahou a Manchesterem. Celkově České aerolinie v letní sezoně 2010 budou nabízet pravidelné lety do 110 destinací ve 45 zemích světa, z toho v rámci vlastní sítě spojení do 68 destinací v 38 zemích. Letadla Českých aerolinií budou nadále létat na nepravidelných, tzv. charterových, tratích a dopravovat na dovolenou klienty cestovních kanceláří. Aerolinie postupně upravují a optimalizují letový řád tak, aby odrážel aktuální situaci na trhu letecké přepravy. Byly posíleny spoje, které se těší většímu zájmu cestujících. O šest frekvencí týdně byla navýšena linka do Bělehradu, častěji budou aerolinie létat i do Petrohradu, Damašku, Bejrútu, Káhiry a některých dalších destinací na Blízkém Východě. Dodatečného spojení se dočkala i linka do Hamburku, kam budou nyní letadla Českých aerolinií létat až 18krát týdně. S ohledem na nižší poptávku naopak dochází k omezení některých letů v málo využívaných časech, což se například dotklo některých linek do Ostravy, Osla, Benátek, Rigy či Stuttgartu. Letní letový řád platí od 28. března do 30. října 2010.

České aerolinie učinily další krok na cestě postupné obměny dosluhujícího páteřního typu Boeing 737 ve flotile za modernější stroje nové generace Airbus A 319/A 320. Z Hamburku/Finkenwerder 31. března 2010 ve 22:30 přilétl nový A 319-112 OK-PET, v. č. 4258, pro 135 pasažérů. Je to osmý Airbus A 319 ve flotile, stejně jako OK-OER pořízený formou operativního pronájmu od irské společnosti BOC Aviation Ltd (prvních 6 kusů získaly ČSA na finanční leasing). Volba na střednětraťová letadla A 319/A 320, jako na budoucí nosný typ flotily, padla v rámci poptávkového řízení, uskutečněného v roce 2004. V rámci tendru již tak ČSA odebraly celkem 14 nových letadel (6 A 320 a 8 A 319 vyrobených v letech 2006 až 2010), společnost se v roce 2007 rozhodla dále využít opci na 8 A 319 s termínem dodání 2011-2012. Počet letadel ve flotile ČSA bude přesto v letošním roce klesat. Končí oba dálkové stroje Airbus A 310, vráceno pronajímatelům bude i několik letounů Boeing 737-400. Do současné flotily ČSA patří 50 letadel: 8 ATR 42, 4 ATR 72, 10 Boeing 737-500, 8 Boeing 737-400, 2 Airbus A 310, 8 A 319, 8 A 320 a 2 A 321.

Definitivní ne privatizaci letiště Praha-Ruzyně  řekli 9. března 2010 ve sněmovně čeští poslanci. ČSSD navržený zákon, který stanovuje, že letiště smí být jen ve vlastnictví České republiky, anebo právnických osob se sídlem v ČR, v nichž má ČR stoprocentní majetkovou účast, byl poprvé sněmovně navržen v únoru 2009 a v září téhož roku schválen. Zákon pak 5. listopadu 2009 odmítl senát a vrátil zpět do sněmovny, která jej 1. prosince opět schválila. Prezident Klaus však využil své ústavní pravomoci a 16. prosince ho vrátil sněmovně s odůvodněním, že samotný majetek letiště Praha/Ruzyně není v zákoně dostatečně přesně vymezen a nejedná se o "majetek nezbytný k zabezpečení potřeb celé společnosti", jak poslanci uváděli. Potřetí se poslanci zákonem zabývali od 2. února 2010, až byl nakonec neodvolatelně přijat.
Pražskému mezinárodnímu letišti vzrostly v lednu meziročně počty odbavených osob o 6,1 % na 689 454 pasažérů. Toto číslo ale stále zaostává za roky 2008 (754 932) i 2007 (710 023). Lednového nárůstu cestujících se podařilo dosáhnout navzdory 5% meziročnímu poklesu počtu startů a přistání. Největší skok byl tradičně v počtu tranzitních pasažérů (+39,9 %), síťoví dopravci nahlásili nárůst 11,6 %, nízkonákladoví 1,4 % pokles a charterová doprava propad 17,6 %. Nejvíce cestujících směřovalo z Prahy do Paříže/Charles de Gaulle, Moskvy/Šeremetěvo a do Frankfurtu.

Central Connect Airlines (Job Air)  se sídlem v Ostravě ukončila lety na pravidelné lince z Ostravy do Mnichova s letounem Saab 340. Společnost by naopak v létě měla zahájit lety na linkách z Brna do Zadaru (dva lety týdně, ve čtvrtek a v neděli) a z Ostravy do Splitu, také 2 lety týdně od června do září.

Saab 340B Central Connect Airlines OK-CCN (foto: Jan Jurečka)

Delta Air Lines budou letos z Atlanty do Prahy létat 4× týdně letouny Boeing 767-300, avšak pouze v období od 03. května do 30. srpna, kdy se má uskutečnit letošní poslední odlet z Prahy.

Společnost Emirates  zahájí pravidelnou denní linku do Prahy od 1. července s Airbusem A 330-200.

Od prvního jarního dne provozují VIM Airlines do Pardubic pravidelnou charterovou nedělní linku z Moskvy/Domodědovo, a to letouny Boeing 757-200, které budou do 24. října letošního roku přilétat ráno, před příletem letounu společnosti Sky Express .

Začátkem března byla pozastavena činnost společnosti Air Slovakia , kterou v zimním období srazil na kolena velmi malý zájem o její služby. Bratislavský soud nicméně povolil restrukturalizaci, a tak je Air Slovakia chráněna před věřiteli, soud musí do měsíce přezkoumat restrukturalizační posudek a poté buď povolit, nebo zamítnout možné ozdravení společnosti.

Společnost Seagle Air  podala návrh na vyhlášení konkurzu. Lety zastavila už konce října 2009 a v prosinci jí slovenské ministerstvo dopravy odebralo provozní licenci, ale do finančních problémů se dostala už v létě 2009, nerealizovala všechny platby svým obchodním partnerům a také mzdy zaměstnancům.

Pro nás možná trochu ve stínu pražského setkání prezidentů USA a Ruské federace Obamy a Medveděva se uskutečnil podpis delší dobu připravované fúze British Airways Britská letecká společnost č. 1 patří mezi nějvětší světové dopravce. a Iberia . Podmínky smlouvy o spojení jsou v souladu s memorandem o porozumění, které zástupci obou společností podepsali v první půli listopadu 2009. Dohoda ještě musí být schválena příslušnými orgány Evropské unie a také akcionáři obou společností. Spojení vlajkových leteckých společností Velké Británie a Španělska má zastřešovat nově vytvořená holdingová společnost International Consolidated Airlines Group SA a kombinovaný podnik bude vystupovat jako International Airlines Group s tím, že oba dopravci budou nadále působit pod svými současnými názvy a v provozu samostatně. Spojení má být dokončeno do konce letošního roku. Spojením British Airways a Iberia vzniknou třetí největší aerolinie na světě podle tržeb a druhé největší v Evropě podle počtu přepravených cestujících na kilometr s tržní hodnotou 7,8 miliardy USD, což je přibližně 148 miliard Kč. Nová skupina bude mít 408 letounů a ve své síti linek 200 destinací na celém světě. Silné postavení bude mít hlavně na linkách mezi Evropou a Severní Amerikou a Iberia je s pětinovým podílem také lídrem trhu na tratích mezi Evropou a Latinskou Amerikou. Ročně obě společnosti přepraví téměř 62 milionů cestujících a jejich příjmy se mají pohybovat kolem 20 miliard USD. Postavení nové společnosti by mohla dále podpořit plánovaná aliance s American Airlines . A co je nesmírně důležité - sloučení má po pěti letech vytvořit roční úspory ve výši přibližně 400 milionů €, tedy asi 533 milionů USD, resp. 10 miliard korun, neboť hlavním důvodem spojení je ekonomická krize. Akcionáři British Airways budou vlastnit v nové skupině 55% podíl a akcionáři Iberia budou držet 45 %. Sídlo firmy bude v Londýně.

Společnost Alitalia vykázala za rok 2009, první po privatizaci, provozní ztrátu 274 milionů € a celkovou čistou ztrátu 326 milionů €. Vytíženost letadel měla 65 %. Pokles zájmu o leteckou dopravu a ekonomická krize s největší pravděpodobností negativně ovlivní i letošní výsledky. Alitalia se přesto chce pokusit zvýšit výnosy a počet přepravených osob a snížit provozní náklady navzdory zvyšující se ceně leteckého paliva a dalším nepříznivým vlivům. K závěru roku 2009 Alitalia provozovala 157 letadel, letos má její flotilu posílit další letoun Airbus A 320 a několik A 330 pro dálkové linky, na kterých je zavedena komfortní třída Magnifica se sedačkami, které lze upravit na lůžka, a cestující v ekonomické třídě si mohou pořídit pohodlnější místa - tzv. Classica Plus.

Na přelomu března a dubna zahájila čínská nákladní letecká společnost Yangtze River Express Airlines novou nákladní linku do Evropy ze Šanghaje do Tianjinu, Prahy a Lucemburku. Operovat na ní bude 3× týdně, a to v pondělí, ve čtvrtek a v sobotu Boeing 747-400F.

Jeden z prvních letů do Prahy: B747-4SF Yangtze River Express Airlines B-2435 (foto: Karel Zápotocký)

Od konce března společnost KLM  používá už jen letadla s proudovými motory, když její dceřiná společnost KLM CityHopper vyřadila po téměř dvaceti letech služby ze své flotily turbovrtulové letouny Fokker 50. Na krátkých tratích operují hlavně letouny Fokker 70, ale také Embraer 190, a ve flotile má i letouny Fokker 100.

Společnost Eurowings snižuje počet letadel ve své flotile ze 34 na 15. Vyřazuje stroje CRJ200 a 700. A také uzavírá téměř všechny své základny: Berlín/Tegel, Dortmund, Frankfurt, Hannover, Kolín nad Rýnem, Mnichov, Münster-Osnabrück, Norimberk, Paderborn a Stuttgart. V provozu zůstane jen základna v Düsseldorfu, odkud provozuje mimo jiné linky své "mateřské" společnosti Lufthansa do Prahy.

Canadair CL-600-2D24 Regional Jet CRJ-900 Nextgen Eurowings D-ACDN (foto: Karel Zápotocký)

Tchajwanské China Airlines létají od 28. března z Tchaj-peje do Londýna/Heathrow s letouny Airbus A 340-300 s kabinou v uspořádání pro přepravu 30 cestujících v první a 246 v ekonomické třídě třikrát týdně, v úterý, ve čtvrtek a v neděli. Jedná se o první non-stop spojení Tchaj-pej - Londýn, neboť Eva Airways létající denně s letouny Boeing 777-300 s mezipřistáním v Bangkoku.

United Airlines   se společností Airbus podepsaly pevnou objednávku na dodání 25 letounů Airbus A 350-900 XWB - Extra Wide Body s pohonnými jednotkami Rolls-Royce Trent XWB. Převezme je postupně v letech 2016-2019 a ve své flotile jimi nahradí dosluhující stroje Boeing 747 a 767. United Airlines sice mají letouny Airbus ve své flotile už od roku 1993, ale typu A 320, letouny pro dálkové trati byly dosud značky Boeing. A i stroje Airbus A 350 budou ve flotile spolu s letouny Boeing 777 a také s novými Boeing 787, kterých má United objednáno také 25 kusů. Letouny A 350 XWB mají mít obdobně jako Boeing 787 díky novým technologiím a materiálům velmi ekonomický provoz, kupříkladu jen úspora paliva má být 25 % oproti současným typům v dané kategorii. Nabízeny jsou tři verze: A 350-800 má kabinu uspořádanou pro přepravu 270 cestujících ve třech třídách a dolet přes 15 tisíc kilometrů, A 350-900 pro 314 a A 350-1000 pro 350 osob. První letoun má být dokončen v roce 2011 a dodávky modelu A 350-900 leteckým dopravcům mají začít v roce 2013.

Společnost Transaero Airlines   bude od 4. června provozovat pravidelnou linku z Moskvy/Domodědovo do Pekingu letounem Boeing 747-400 v konfiguraci pro 352 cestujících ve čtyřech třídách vždy v úterý a v pátek. Transaero létá do Číny od roku 2005, nyní jednou týdně s letounem Boeing 777-200 do přímořského letoviska San-ja v provincii Chaj-nan.

Koncem února bylo dokončeno sloučení Meridiana a Eurofly do druhé největší italské letecké společnosti - Meridiana fly  . Meridiana už v roce 2006 odkoupila téměř 30% podíl v Eurofly a postupně v ní získala podíl většinový, tudíž spojená společnost navazuje na Meridianu, která byla založena v roce 1963 jako Alisarda. Společnost Meridiana fly operuje hlavně z letišť ve střední a severní Itálii, létá do 55 měst mimo Itálii a do 32 v rámci Itálie. Flotilu tvoří celkem 35 letounů: 17 McDonnel Douglas MD 82, 9 Airbus A 320, 3 A 330, 4 A 319 a 2 ATR 42.

Kuwajtské Wataniya Airways   31. května zahájí pravidelné lety do Evropy, a to z Kuwajtu do Říma/Fiumicino letounem Airbus A 320 vždy v pondělí, ve středu a v pátek. Řím bude po Alexandrii, Ammánu, Bahrajnu, Bejrútu, Damašku, Dubaji, Džiddě, Istanbulu, Káhiře a Sharm el-Sheikhu jedenáctou destinací nové společnosti. Ta má ve své flotile 5 letounů Airbus A 320 a další dva převezme ještě v letošním roce.

_______________________________________________________________________

Připravil — Jan Pěnkava —
Pro WEB AFC zpracoval WOM (duben 2010)

 

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů