Výběr z informačního bulletinu č. 135
/září 2014/

Klubové zprávy

_____________________________________

17. dubna 2014 při příležitosti rozeslání Informačních Bulletinů č. 134, se nám jeden z nich vrátil jako nedoručitelný...
S lítostí Vám oznamujeme, že zemřel ve věku 58 let náš dlouholetý člen klubu Josef Lukáš. Pepa byl v klubu od roku 1974 a vynechal jen málo našich společných setkání. Fotografoval, ve své sbírce měl 130 odznaků, 480 let. řádů, 3800 pohledů a jeho specialitou byly samolepky, kterých nasbíral přes 2200.
Čest jeho památce.

Chceme Vás touto cestou informovat, že za slavnostní setkání, při příležitosti 40-ti let od založení klubu AFC, (placky a pohlednice pro každého, trička a přívěsky zasloužilým členům klubu, společný slavnostní oběd), jsme utratili z klubového konta 9430.--Kč. Z pohledu Rady to bylo vydařené setkání a doufáme, že spokojenost byla i na Vaší straně.

* !!! POZOR !!! konečná změna čísla klubového konta !!! POZOR !!!
Když jsme museli změnit majitele klubového konta, kterým byl Honza Pěnkava, chtěli jsme, aby veškeré předchozí funkce konta byly zachovány. Úředník České spořitelny, který se představil jako José xxx, nám sdělil, že to nebude problém a že vše nastaví dle předchozího účtu, kromě úročení České spořitelny, které oproti předchozímu účtu kleslo.
Odcházeli jsme s vědomím, že je vše v pořádku. Chyba lávky!! Sprchu jsme dostali od Pavla Kvasničky, kterému se platba vrátila pro nemožnost doručení. Možná, že se tak stalo i někomu dalšímu z Vás. Za tuto komplikaci se omlouváme.
Okamžitě jsme navštívili dotyčnou pobočku a dožadovali jsme se nápravy. Pan José už byl Českou spořitelnou vyhozen a z našeho pohledu měl velké štěstí!! On nám udělal konto pro dlouhodobé spoření bez možnosti vkládání vkladů. Nakonec jsme tuto info na smlouvě nalezli (ale stejně už bylo pozdě) a bylo to tak malým písmem, že skoro pochybuji, že jsme mohli reagovat při zakládání účtu. Takže bohužel, i tento účet musel být zrušen a nahradil ho nový s novým číslem. Snad už je teď vše v pořádku. Číslo konta najdete v papírovém vydání bulletinu č. 135, které dostanete do poštovních schránek.

* Přes klubovou poštu našich stránek se nám ozval pan Antonín Mareška. Antonín byl, jak nám napsal, jedním ze zakládajících členů klubu AFC. Po více jak 35leté odmlce, kdy ukončil členství v AFC vzhledem k dlouhodobému pobytu v cizině, by rád do klubu opět vstoupil a navázal s námi kontakt. I když své sbírky tehdy prodal E. Pěnkavovi a L. Ševčíkovi na sběratelství materiálů leteckých společností nezanevřel a má malou sbírku pilotních křídel a porcovaných cukrů s logy leteckých společností. S radostí Vás vítáme zpět.
Tondo z organizačních důvodů Vám bylo přiděleno Identifikační číslo (Id. č.): 49.

* V příloze tohoto Bulletinu se Vám dostává "Dotazníková akce 2014". Cílem této akce je, zpřesnit nejenom Vaše údaje o adrese a pod, ale také o stavu Vašich sbírek. Vyplněný dotazník (třeba i oskenovaný) prosím posílejte zpět nejpozději do konce tohoto roku na naši klubovou adresu afclub@volny.cz , nebo na korespondenční adresu J. Král, Brdičkova 1914, 15500 Praha 5. Dotazník lze předat i osobně některému ze členů Rady.
Výsledkem této akce by měl být nový adresář se žebříčkem sbírek. Děkujeme Vám za pochopení.

* Etapově probíhá přebírání klubové knihovny, která je v současné době uskladněna u pí. Pěnkavové. Knihovnu zatím u sebe postupně uskladňuje Míla Wolf. Jakmile bude knihovna kompletní, dáme Vám vědět. Momentálně čekáme až se pí. Pěnkavová opět ozve. Věc není vůbec jednoduchá, jednak místem uskladnění, ale také možnostmi parkování u bytu Pěnkavových (známé modré pražské čáry, které nenávidí hosty, chtějící jen krátce zaparkovat).

Zajímavosti z dopravy

_____________________________________

* České aerolinie se přidávají k dalším leteckým dopravcům a ruší omezení

na používání drobné elektroniky během všech fází letu. Podmínkou je, aby tablety, chytré telefony, čtečky či další zařízení byly přepnuté do režimu "Letadlo". Zařízení se stále nesmí používat k volání a k surfování po internetu.
Nová pravidla začnou u největšího dopravce na Ruzyni platit od začátku letní sezóny, tedy od neděle 30. března 2014. Povolení se týká elektroniky, kterou je možné bezpečně držet v ruce nebo ji uložit do kapsy sedadla, upřesnily ČSA. "Přístroje, které nevysílají ani nepřijímají elektronický signál (hry, hudební či DVD přehrávače, fotoaparáty nebo kamery a další), a které lze bezpečně držet v ruce, mohou cestující používat během celého letu, tj. včetně pojíždění, vzletů a přistání," píše se v tiskovém prohlášení. Dosud právě v těchto fázích letu platil zákaz.
Platí nicméně pravidlo, že po uzavření dveří do letadla musí být všechny přístroje přepnuty do módu "Letadlo" nebo "Flight Safe". Starší přístroje bez této možnosti musí zůstat vypnuty během celého letu. Pravidla užívání notebooků zůstávají stejná - smí se používat jen do uzavření dveří letadla a opět až během letu, ale ještě před zahájením klesání. Notebooky se smí používat s vypnutou WiFi, případně v režimu "Letadlo" či "Flight Safe".
Uvolnění pravidel se mezi aerolinkami šíří lavinově po loňském rozhodnutí leteckých úřadů v USA i v Evropské unii, které dlouho kritizovaná pravidla zrušily. Nové technologie letadel i elektroniky jsou odolné proti signálům, které by mohly narušovat činnost leteckých přístrojů a působit komplikace.

* Z nebe mizel další populární typ - Lockheed 1011 TriStar.

Do vzduchu se poprvé vznesl 16.11.1970, jako třetí widebody po B747 (09.02.1969) a DC10 (29.08.1970), v letech 1968-1984 se vyrobilo celkem 250 kusů. 24. 03. 2014 vykonaly poslední pracovní lety dva L1011 Royal Air Force (ZD948 a ZD950), které se účastnily plnění ze vzduchu letadel Typhoon a Tornado při cvičení britských posádek nad Severním mořem.
RAF si pořídily 9 letadel tohoto typu v letech 1983-1985 (6 po British Airways, 3 po Pan Am) v reakci na válku o Falklandy, po které bylo rozhodnuto posílit flotilu tankovacích letadel a zajistit větší podporu jednotkám v Jižním Atlantiku - 6 sloužilo po namontování přídavných nádrží jako tankery, všechny pak i pro přepravu osob i nákladu (za tímto účelem byly v přední části trupu 4 letadla osazena nákladními vraty o rozměrech 3,56 x 2,59 metru).
Po poslední misi se jeden TriStar rozloučil průletem nad Cambridge, na počest firem Marshall Aerospace a Cobham, které se podílely na jeho přestavbě na tanker. Zbylá čtyři letadla ze základny v Brize Norton přeletěla k likvidaci na letiště Bruntingthorpe. Místní muzeum jedná o koupi jednoho kusu, který by chtělo udržovat v kondici umožňující alespoň pojíždění.

Lockheed L-1011-385-3 TriStar KC1 (500) RAF ZD952 (Foto ©: WOM)

Podle dostupných informací momentálně ve světě žádný TriStar nelétá, nejblíže k tomu má letoun registrace N140SC, který slouží soukromé firmě Orbital Sciences Corporation při testování jejich nosných kosmických raket (obvykle párkrát do roka). Do vzduchu by se mohly dostat i odstavené TriStary Las Vegas Sands či méně pravděpodobně po světě v různých kondicích další odstavená letadla (např v Sabha/Libye, La Ceiba/Honduras, Victorville/USA, Ras Al Khaimah/SAE, Aqaba, Amman/Jordánsko, Taba/Egypt). K prodeji je již delší dobu nabízen letoun výrobního čísla 293A-1229 z roku 1982 stojící v egyptském El-Alamein, firma Tristar History and Preservation Inc koupila letadlo výrobního čísla 293B-1241 (vyroben v roce 1983 pro TAP Portugal jako CS-TEC, naposledy u LuzAir jako CS-TMR). Po mnohaletém stání ve Victorville TriStar přeletěl letos v lednu do Kansasu, získal americkou registraci N91011 a probíhají na něm intenzivní práce, aby mohl létat.
Minulý rok si pořídila 3 letouny (výr. č. 193B-1230, 293A-1238 a 293A-1220 společnost Transportes Generales Aéreos a v Peru je registrovala jako OB-2049P, OB-2060-P a OB-2061-P, ale ty také nelétají.

* L410 Turbolet společnosti Silver Air

společnosti Silver Air bude zajišťovat od 23. června do 1. září 2014 linky na italský ostrov Elba, respektive na místní letiště Marina di Campo, a to ze švýcarského Lugana a z Milána - Malpensy.
Turbolet se sedačkovou kapacitou 19 míst, z nichž pouze 16 na každý let bude nabízeno k prodeji, bude létat na zakázku pro "virtuálního" dopravce bez vlastního provozního povolení, švýcarské CityLine Swiss. Z Milána má být cena letenek běžně mezi 170 - 200 EUR, z Lugana bude stát 180 - 210. Speciální tarify jsou k dispozici pro obyvatele ostrova a děti do 12 let, dopravce ohlašuje i promoční tarify 140 euro z Malpensy, respektive 150 z Lugana. Silver Air létal na Elbu již v roce 2012 pro společnost Elbafly, v roce 2013 provoz na Elbu zajišťovaly jen společnosti InterSky z Rakouska a SkyWork ze Švýcarska.

* Poslední komerční osobní lety s DC-10

Další vyřazení typu Douglas DC-10 z pravidelné osobní dopravy. Rozloučil se s ním i poslední provozovatel, Biman Bangladesh Airlines. Na očekávaný konec 20.02.2014 naplánoval pro zájemce komerční let Dháka - Kuvajt (technické mezipřistání) - Birmingham za asi 20 000 korun a několik vyhlídkových letů z Birminghamu v následujících dnech (za 100 - 200 liber). Pro tento účel vytvořil speciální stránku, kde bylo možné koupit na danou událost letenky. Z Birminghamu poté DC-10 odletěl do USA, kde se stane muzeálním kouskem.

* Asiana Airlines převzala první Airbus A380

(26. května 2014) Společnost Asiana Airlines převzala v Tolouse svůj první Airbus A380 a stala se tak už 11. provozovatelem tohoto největšího dopravního letadla světa. Tento první stroj nese registraci HL7625 a Asiana Airlines jej nejdříve nasadí na svých regionálních linkách ze Soulu do Tokia, Hongkonku a Bangkoku. Poté na dálkovou linku do Los Angeles.
Asiana Airlines má u Airbusu objednáno celkem šest letounů A380-861 s motory Rolls &Royce Trent 900 a v konfiguraci pro 495 cestujících (12 first cl., 66 business, 417 travel cl.).
Airbus v současné době registruje 324 závazných objednávek na letouny A380 od dvaceti zákazníků z celého světa.

* Lufthansa převzala 75. Boeing 747

(Seattle. 2. 5. 2014) Letecká společnost Lufthansa slavnostně obdržela od firmy Boeing svůj 75. letoun Boeing 747. Německý národní dopravce si převzal již 13. stroj verze 747-8 Intercontinental.
První Boeing 747-8 Intercontinental získala Lufthansa v dubnu 2012 a v současné době létá s tímto typem do 22 destinací v 10-ti zemích světa.
Lufthansa provozovala první Boeing 747-100 již v roce 1970 a byla také vůbec první leteckou společností, která si objednala nákladní verzi Boeing 747-200 Freighter. Dosud si Lufthansa objednalo už 81 ks B747.
Na osobní i nákladní verze 747-8 získal dosud Boeing 120 objednávek, z toho 68 letounů už bylo vyrobeno a dodáno zákazníkům.

* Norwegian odstartoval dálkové linky

Norwegian spustil tři nové dálkové linky z londýnského Gatwicku (LGW) do USA. První linka vedla 2. července 2014 do Los Angeles (LAX), 3. července 2014 následoval New York JFK (JFK) a 4. července na Den nezávislosti byla otevřena linka do Fort Lauderdale (FLL). Do JFK bude Norwegian létat třiktát týdně, do Fort Lauderdale 2x (pondělí a pátek) a do LAX také 2x týdně (středa a neděle).
Na všech třech linkách bude operovat Boeing 787-8s Dreamliner v konfiguraci 291 sedaček. Přímá konkurence na těchto linkách Norwegian nehrozí, avšak nepřímá ano, když na těchto linkách létá konkurence hlavně z londýnského Heathrow. Do LAX má Heathrow denně 7 linek. Ty si mezi sebou rozdělilo pět společností British Airways a Virgin Atlantic Airways nabízejí denně 2 spoje. Air New Zealand, American Airlines a United Airlines po jednom denně. Do New Yorku je nepřímá konkurence z Heathrow ještě větší, protože z tohoto londýnského letiště tam létá 200 linek týdně.
Na letiště Newark létá United Airlines 7x denně, British Airways 20x za týden a Virgin Atlantic Airways 2x denně. Na letiště JFK je kapacita letů ještě větší, British Airways 59x týdně, Virgin Atlantic Airways 28x týdně, American and Delta Air Lines 21x týdně a Kuwait Airways 3x týdně.

* Etihad Regional v roce 2014 otevřel 20 nových linek, převážně z Ženevy a Curichu

Lipsko a Linz jsou dvě destinace kam zamířil Etihad Regional svou expanzi s pravidelným denním spojením. Z hlavní základny Ženevy létá do 15-ti destinací.
Švýcarská letecká společnost Darwin (IATA kód F7) nyní operuje pod značkou Etihad Regional a i ze třetího švícarského letiště v Lugano létá do 10-ti destinací. Šest letišť z dvanácti kam Etihad Regional létá je v Itálii, ale létá i do londýnského Stanstedu. V červnu 2014 operoval Etihad Regional na 32 letišť celé Evropy.

* Qatar Airways oznámili 10 linku v r. 2014, spojující Doha(DOH) s Dallas/Fort Worth(DFW)

1. července 2014 Qatar Airways zavedli denní spojení mezi těmito základnami ONEWORD. Linku bude operovat Boeing 777-200LR. Qatar Airways mají spojení také s dalšími letišti USA (Washington Dulles, Houston Intercontinental, New York JFK, Chicago O'Hare, Filadelfie a Miami). Zavedení nové linky do Dallas/Fort Worth(DFW) nebude bez problému, protože do této destinace už létají Emirates ze své základny v Dubaji.

* Nehoda 3. 6. 2014 Ilyushin IL-96 Aeroflotu RA-96010 odstavený v Moskvě se vznítil

Tento Ilyushin byl vyřazen z provozu koncem ledna tohoto roku. Byl odstaven v odlehlé části letiště Sheremetyevo International Airport a očekával na svého kupce. Mluvčí letiště mluvil o samovznícení v pilotní kabině. Oheň pokračoval přes celý trup a zhruba za hodinu t.j. v 15:30 byl uhašen. Nikdo nebyl zraněn, avšak letoun byl odepsán pro totální devastaci v důsledku intenzivního požáru. Tento letoun byl 20 let starý a naposledy v roce 2012 navštívil i Prahu. Aeroflot vlastní ještě pět Ilyushin Il-96, které již také vyřadil z provozu a rád by je prodal některému operátorovi.

Il-96-300 Aeroflot RA-96010 "N. KARPEYEV" při své poslední návštěvě Prahy 21.4.2012 (Foto ©: Karel Zápotocký)

* 17. 7. 2014 byl zákeřně sestřelen nad ukrajinským územím malajsijský Boeing

Boeing 777-2H6/ER registrace 9M-MRD se nad Doněckou oblastí na Ukrajině (zhruba 50 km od ruských hranic) zřítil.mapa letové trasy B777 Protože před náhlou ztrátou výšky nevyslal žádný varovný signál, předpokládá se, že byl sestřelen. Letoun letěl na lince MAS17 z Amsterodamu do Kuala Lumpur v letovém koridoru, který nebyl ani díky urputným pozemním bojům Ukrajinou uzavřen. Podle prvotních informací se na palubě nacházelo 280 cestujících a 15 členů posádky. Všichni zahynuli. Byla to mnohonásobná brutální vražda.
Nevěříme, že incident bude dostatečně objasněn, natož, že bude za něj někdo kdy potrestán. Vycházíme z historie podobných případů.
Jediný případ skončil v soudní síni a to když byli obviněni dva bulharští piloti stíhaček, kteří na rozkaz sestřelili v roce 1955 izraelský dopravní letoun který se odklonil z letového koridoru na lince Vídeň - Athény nad Bulharsko a nechtěl dobrovolně přistát na bulharském území. Nakonec se oba piloti obhájili nezvratnými důkazy, že plnili jen rozkaz. Tehdejší velitel bulharského letectva generál Georgiev, který rozkaz vydal se k soudu ani nedostal a bulharský stát pak "pouze" zaplatil pozůstalým tohoto letu odškodné.

* 24. 7. 2014 Alžírská letecká společnost Air Algerie ztratila kontakt s letadlem

Letadlo typu MD-83 směřovalo ze západoafrické Burkiny Faso do alžírské metropole Alžír. Na palubě letu AH 5017 cestovalo 110 pasažérů a šest členů posádky. Francouzská armáda poslala do oblasti dvě stíhačky MIRAGE 2000, které se snažily zřícené letadlo lokalizovat. Vrak byl nalezen mezi městy Aguelhoc a Kidal u vesnice Boulikessi asi 50 km od hranice Mali s Burkina Faso. Air Algerie měla tento letoun pronajatý od španělské společnosti Swiftair včetně španělské posádky. Letoun byl starý 18 let. V oblasti zřícení panovala velká písečná bouře.

* 28. 7. 2014 Pražské letiště prochází stavebními úpravami, aby mohlo bez komplikací přijímat letadla typu A380

Letiště tím chce umožnit bezpečné odbavení obřích letounů, například typu Airbus A380. Tento stroj v majetku Korean Air začne v Praze přistávat na lince ze Soulu od příštího léta. Obří letouny různých společností už pražské letiště v minulosti třikrát navštívily. Přílet takovéhoto stroje, ale při současné infrastruktuře letiště, představuje riziko možného zpoždění dalších letů, zdůvodnilo potřebu přestavby alespoň jedné stojánky Letiště Praha.
Úpravy stání počítají s vybudováním tří nových nástupních mostů, které mají výrazně urychlit nástup cestujících do letounu. Upravit se rovněž musí okolí stanoviště a další infrastruktura přímo v terminálu tak, aby bylo možné včas odbavit potřebné množství pasažérů.
Část úprav potřebných pro pravidelné přijímání obřích letadel už pražské letiště uskutečnilo. Hotový už je například i nový pás pro vykládání zavazadel. Podobné zařízení, jaké má v současnosti vzniknout na Ruzyni, mají z velkých evropských letišť například Mnichov, Frankfurt nebo Paříž. Z letišť velikostí odpovídajících pražskému ruzyňskému letišti pak dále například letiště v Curychu nebo Manchesteru.

* 1. 8. 2014 Příspěvky a náměty pro Informační Bulletin č.136 i články našich web stránek

prosím nadále posílejte na naši elektronickou adresu afclub@volny.cz

_______________________________________________________________________

Připravila — redakční rada AFC za přispění dalších členů klubu —
Pro WEB AFC zpracoval WOM (srpen 2014)

 

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů