Výběr z informačního bulletinu č. 136
/prosinec 2014/

Klubové zprávy

_____________________________________


* 26. srpna 2014 při příležitosti rozeslání Informačních Bulletinů č. 135, se nám od Jana Chudoby vrátil jako nedoručitelný. Protože nefunguje ani telefon a email, předpokládáme, že se Jan přestěhoval a již nadále nechce v našem klubu být. Z výše uvedeného jsme ho vyřadili z evidence.

* 27. srpna 2014 nás požádal kolega Zemánek Miroslav o ukončení členství v klubu AFC z důvodu stáří a nemoci. Miroslave, děkujeme Vám za spolupráci a přejeme Vám brzké uzdravení.

* I letos vyhlašujeme již tradiční soutěž pro členy klubu o nejhezčí PF. Své výtvory prosím posílejte cca týden před koncem roku a max. první týden v Novém roce na naši adresu afclub@volny.cz. Pak Vám, kteří máte email, opět pošleme vyhodnocovací formulář pro Vaše hodnocení PF. Vítěz od nás dostane lahev dobrého vína. Podmínky soutěže se nemění a jednou z podmínek je, že se vítěz pro lahev musí dostavit osobně :-) Předávání ceny se odehraje na našem jarním celostátním setkání v příštím roce. Vítezné PF se opět dostane na titulní stranu našich www stránek.

* Věnujte, prosím, pozornost naší dotazníkové akci, uzávěka této akce se kvapem blíží.


Zajímavosti z dopravy

_____________________________________

* Velmi vzácná návštěva na letišti Praha-Ruzyně

plovákové letouny létající v přímořských oblastech zejména u malých ostrovů s turistickým ruchem je velice zajímavé pozorovat, ale vidět podobný letoun v Praze, to už je rarita. 11.8. 2014 navštívil plovákový DeHaviland DHC-6 Twin Otter společnosti EUROPEAN COASTAL AIRLINES s registrací 9A-TOA Prahu. Letoun měl zde mezipřistání na své cestě z dánského Aarhusu do Splitu. Společnost ECA byla založena v roce 2000. V roce 2002 získala ECA licenci pro provozování letecké přepravy podél chorvatského pobřeží včetně Zadaru s cílem spojit letecky všech 66 chorvatských ostrovů, na kterých žijí lidé. V blízké budoucnosti společnost plánuje expanzi i do Italie, Monaka a Řecka.
Grumman G-21A Goose V současné době flotila ECA obsahuje dva plovákové letouny DeHaviland DHC-6 Twin Otter pro 19 cestujících, jeden Grumman G-21A Goose pro 7 cestujících vyrobený v roce 1944 a jeden menší Lake LA-4-200 Buccaneer.
ECA zmiňuje jako přednost zejména rychlost cestování hydroplány v porovnání s existujícími spojení trajekty, ze Splitu do resortu Jelsa trvá cesta trajektem 2 hodiny, do Ancony 9 hodin, zatímco let Jelsa - Ancona má trvat 66 minut. Ze Splitu se má létat na Hvar nejméně 4x denně, z Jelsy do Ancony pak 2x denně. Další destinace v Dalmácii mají zahrnovat Dubrovník, ostrovy Korčula (města Korčula a Vela Luka), Lastovo a Vis.

DHC6-300 Twin Otter European Coastal Airlines 9A-TOA (Foto ©: Michal Korecký)

Interier Twin Otter European Coastal Airlines (Foto ©: European Coastal Airlines)

* Letecké snímkování letiště Praha-Ruzyně

27. 6. 2014 proběhlo letecké snímkování letiště Praha-Ruzyně. Snímkování prováděla holandská firma Slagboom en Peeters Aerial Surveys z letounu Partenavia P-68B Victor s registrací PH-RVS. Slagboom & Peeters používají pro tyto účely již od roku 2005 specielní kamery UltraCam Eagle, které vyrobila fy Microsoft.UltraCam Eagle UltraCam Eagle je vysoce vhodná pro velké územní mapování, které Slagboom & Peeters dělají pro veřejné i soukromé sektory. Díky vysokorychlostnímu snímkování UltraCam Eagle vyniká ve sběru dat právě při snímkování velkých celků, když jsou "omezená letová okna", při špatných povětrnostních podmínkách. UltraCam Eagle filmuje CCD snímači o 20 010 pixelů v jednom průběžném řádku okna.
Bohužel se nám nepodařilo zjistit, kdo si holandskou firmu pro tyto práce objednal. V každém případě spřátelený spotter toto letadlo vyfotografoval krátce na to i na letišti v Brně.
Partenavia se krátce objevila v Praze na sklonku letošního srpna, ale i v září několikrát. Zřejmě ještě pro nějaké dodělávky.

Partenavia P.68B Private PH-RVS (Foto ©: WOM)

* Letecký úřad USA zakázal americkým aerolinkám přelety nad Irákem

Americký úřad ve svém sdělení uvedl, že k zákazu přistoupil v souvislosti "s potenciálně nebezpečnou situací" vyvolanou boji militantů s iráckými bezpečnostními složkami a jejich spojenci. Zákaz se týká všech letounů registrovaných v USA. Specielní povolení může udělit jen americká vláda.
Na zhoršení bezpečnostní situace v regionu zareagovali i Turkish Aurlines a Lufthansa.

* Je ve hře přímé letecké spojení mezi Českem a Čínou

česko-čínská komora zorganizovala v posledním srpnovém týdnu summit Čínského investičního fóra. Na toto fórum dopravla čínské politiky a obchodníky společnost Air China s letounem A330-243 registrace B-6131 a také bizjetem Gulfstream 5 společnosti Mandarin Air China.
Ministr dopravy Antonín Prachař by se svým čínským protějškem Jang Čchuan-tchang měl setkat ještě před zahájením Čínského investičního fóra, ve středu na společné snídani. "Jedno z témat našeho pracovního rozhovoru při společné snídani bude i zavedení pravidelné linky mezi Čínou a Českou republikou," uvedl Prachař. Pokud se na potřebě nového spojení shodnou, bude potřeba nalézt leteckou společnost, která by měla o lety zájem. Předpokládá se že k zahájení letů by se mohlo přistoupit v dubnu 2015.
Pražské Letiště Václava Havla v současnosti o možném spojení jedná s čínskými leteckými společnostmi Hainan Airlnes, China Eastern a China Southern, řekla mluvčí letiště Eva Krejčí. Poslední dvě jmenované společnosti jsou navíc členy stejné letecké aliance (Skyteam) jako tuzemské ČSA. Nabízí se tak potenciál případné spolupráce s Českými aeroliniemi, dodala mluvčí. Jednou z diskutovaných možností je podle pražského letiště připravované spojení zahájit jako charterové, kdy by si lety objednávaly cestovní kanceláře. K pravidelnému leteckému spojení by se mohlo přikročit až ve druhé fázi, dodala Krejčí.

Airbus A330-243 AIR CHINA B-6131 (Foto ©: WOM)

* Rychlodráha nebo metro na letiště Praha-Ruzyně

o moderním a rychlém spojení pražského letiště z centrem města se mluví už 20 let. Tak jak přicházejí různé vlády mění se názor který typ spojení by byl vhodnější. Každá nová myšlenka začíná studii, kterou jsme my daňoví poplatníci už dávno zaplatili té předchozí vládě. Tento zajímavý kolotoč sledujeme na našich www stránkách od roku 2008. Ale už 16. srpna 1994 založili pražští a kladenští politici společnost PRaK, která měla dohlížet na výstavbu železniční rychlodráhy mezi oběma městy. Akciovka je už tři roky v likvidaci a vlaky pořád jezdí po stejných starých kolejích. A zřejmě bude ještě hodně dlouho jezdit. Kvůli rychlodráze se už opět připravují nové dokumenty pro územní rozhodnutí. Kladenský magistrát navíc nyní zpracovává nový územní plán města, ve kterém musí prostor pro vedení tratě vytyčit - pokolikáté už!
Jak je vidět na přiložené mapě v této variantě se s odbočkou na letiště se nepočítá, že by lobisté metra, které zatím bude končit u FN Motol, převzali peněžní toky??

* SAS otevřela svůj premiový transatlantický spoj do Houston Intercontinental v USA

20. srpna 2014 SAS slavila otevření inaguračního letu z její skandinávské základny ve Stavangeru do Houston Intercontinental. Létat bude šest krát týdně (denně kromě úterý) s pronajatým 44-sedadlovým B737-700 od PrivatAir jako jediný operátor mezi těmito městy. Konfigurace míst je 2 - 2 v délce celého trupu, se sedačkovou roztečí 60-61 palce. Zábavu pro cestující zajišťují individuální tablety pro každé místo, ve kterých je vše dopředu nainstalováno.

* Společnost El Al ustanovila svou dceřinou společnost LCC s názvem UP

30. března 2014 zahájila svou činnost nová izraelská low-cost aerolinie s názvem UP. Tato low-cost společnost převzala od mateřské firmy 5 linek. Na všechny linky byly nasazeny letouny B737-800 s kapacitou 180 sedaček. Tyto Boeingy byly pronajaty od El Al. Ustanovení nového levného přepravce, který působí z Tel Avivu je odvážný krok pro izraelskou národní leteckou společnost, protože na těchto linkách působí velmi silná konkurence viz tabulka.

* Budou nám Robirdi odhánět ptáky z letišť?

Nizozemská společnost Clear flight solutions začala zkoušet své robotické dravce poblíž letišť. Podle prvních výsledků Robirdi odeženou z prostoru ranvejí až 75 procent ptáků, kteří by vadili letovému provozu.
Společnost zkouší dvě verze: menší sokoly a větší orly. Sokoli mají rozpětí křídel 150 cm, orli dokonce 220 cm a mohou létat rychlostí až 80 km/h. Vyrobeni jsou z nylonu a skleněných vláken a měli by vydržet pád, aniž by se poškodili. Jsou pomalovaní tak, aby se co nejvíce blížili skutečným ptákům. Zkoušky by podle vyjádření společnosti měly probíhat až do konce roku 2014.
Robird Tvůrce robotického dravce Nico Nijenhuis v rozhovoru pro časopis Wired vysvětlil, jak těžké bylo alespoň trochu napodobit styl létání dravců. "Pokud to nevypadá jako dravec, je jim to jedno. A pokud se nepohybuje jako dravec, tak už je to nezajímá vůbec," řekl. K dokonalému napodobení pohybu křídel mají podle něj pohyby jeho robotů ještě daleko, už jenom proto, že záhada ptačího létání není dodnes objasněna. Nijenhuis se pokusil vytvořit takový model, aby co nejvíce napodobil proměnnou tuhost křídel.
Pomocí čidel vytvořil stabilizační systém, který se docela blíží letu ptáka. "Podstatná je silueta predátora, bez toho by se ptáci nelekli. A když se silueta bude pohybovat stylem dravce, je už tu určitá šance, že se polekají," věří 27letý tvůrce.
Současné modely létají pomocí pilota, ale firma má v plánu do konce roku vyvinout autonomní systém řízení, takže by pak mohly létat bez lidské pomoci. Výsledkem by mohlo být podstatné snížení výskytu ptáků v rizikových místech, protože živí ptáci by mohli usoudit, že by se nemuselo vyplatit žít v hnízdišti dravce.

* Ryanair chce nakoupit 100 nových Boeingů

Nízkonákladové aerolinky Ryanair koupí sto Boeingů a na dalších sto si berou opci. Celkem plánují utratit až 470 miliard korun. Díky větším letadlům chtějí do deseti let navýšit počet pasažérů o polovinu.
Aerolinky se dohodly na nákupu sta letadel Boeing 737 MAX, která jsou vybavena větším počtem sedadel. Firma tak potvrdila spekulace, které se v minulých dnech objevily v médiích. Celková hodnota zakázky může činit až 22 miliard dolarů, tedy téměř 470 miliard korun.
Ryanair chce do deseti let zvýšit počet cestujících o polovinu na 120 milionů ročně. Letadla pro střední trasy Boeing 737 MAX 200 mohou pojmout o 11 pasažérů víc než dřívější model Boeing 737. Aerolinky předpokládají, že díky tomu ušetří na nákladech.
Ryanair objednával letadla také minulý rok a to 175 letadel Boeing 737-800. Šéf aerolinek Michael O'Leary v červenci uvedl, že prostudoval přepravní kapacity modelu MAX a že objednávka na Boeingy 737-800 zůstává v platnosti. Hodnota této zakázky činí v katalogových cenách 15,6 miliardy dolarů (asi 333 miliard korun).

Boeing B737-8AS(WL) Ryanair EI-EMK (Foto ©: WOM)

* easyJet, Norwegian, Ryanair, Vueling a Wizz Air zkoumají "opuštěná" letiště, která by mohla v budoucnosti pomoci v jejich další expanzi

Navzdory preferenci pro evropské LCC, mít silnou síť linek obsluhovanou z několika základen, je stále několik letišť, které tyto aerolinky obsluhují jen s jedním spojem. Na př. mezi červencem 2004 a říjnem 2008 byl Dortmund jednou ze základen pro easyJet. Během doby byla síť linek z Lutonu snížena na jediný spoj a to je pro německé město s druhým nejlepším fotbalovým mužstvem málo.
easyJet easyJet jedno ze 13 letišť s jedním spojem: Dortmund
Použitá data byla z února 2014 (reprezentující zimu) a srpna 2014 (reprezentující léto), celkem 13 letišť bylo identifikováno s jedním celoročním spojem easyJet. Devět z nich jsou obsluhovány z největší easyJet základny Gatwicku, a zbývající čtyři z různých základen.
Těchto 13 letišť je rozprostřeno v 10 různých zemí a v některých zemích je obsluhováno vícero letišť na př.: Německo (Kolín nad Rýnem Bonn, Dortmund a Drážďany) a Španělsko (Almeria a Valencia). Drážďany a Stockholm jsou nejvíce neobvyklá letiště obsluhovaná mimo základen UK.
Norwegian Norwegian: 18 letišť s jedním spojem, z toho je 8 domácích
V případě Norwegian musíme rozlišit letiště jejichž jediným celoročním spojem je vnitrostátní linka a na ty kde jsou linky mezinárodní. 10 letišť s mezinárodními spoji je rozprostřeno přes devět zemí: Rakousko (Vídeň), Estonsko (Tallin), Finsko (Turku), Itálie (Milan Malpensa), Litva (Palanga), Polsko (Gdaňsk a Szczecin), Rusko (St Petersburg), Slovensko (Bratislava) a Ukrajina (Kyjev Boryspil). Všechny jsou obsluhovány z Osla s výjimkou Turku, které je obsluhováno z Alicante.
Ryanair: Dvě letiště v České republice mezi čtyřmi dalšími jen s jedním spojem
Ryanair má po Evropě velmi masivní síť linek a o to je možná překvapující, že jen čtyři letiště jsou obsluhována pouze jedním celoročním spojem. Tyto čtyři letiště jsou Brest (spojeno s Marseille), stejně jako Brno (Česká republika). Lipsko (Německo) a Ostrava (Česká republika), jsou obsluhovány z londýnského Stanstedu.
Vueling Vueling: Čtyři německá letiště jsou obsluhována celoročně jedním spojem
Vueling má síť linek se 14-ti letišti jen s jedním celoročním spojem. Všechny jsou obsluhovány z hlavní základny v Barceloně. Je to 10 letišť vně Španělska: Rakousko (Vídeň), Francie (Nice), Německo (Düsseldorf, Frankfurt, Norimberg a Stuttgart), Itálie (Neapol, Pisa a Turin) a Švédsko (Stockholm Arlanda).
Wizz Air Wizz Air: Italská a norská letiště je polovina jejich celoročních letišť s jedním spojem
Wizz Air operuje na celkem 16 letištích (v 10-ti různých zemích) s jen s jedním celoročním spojem. Tyto letiště jsou spojená ze tří různých základen (Bukurešť, Budapešť a Gdaňsk) plus londýnský Luton a Milan Bergamo (což Wizz Air základny nejsou).
Velkolepých sedm příležitosti
V této analýze bylo zahrnuto pět aerolinií a přes 50 letišť, ačkoli několik se objevuje v dalších seznamech. Těchto sedm letišť, která mají jednotlivé spoje a byla LCC analyzovaná jsou uvedeny níže. Pravděpodobně právě tato letiště nabízejí největší potenciál pro růst všech LCC.
- Almeria (LEI): easyJet (LGW), Vueling (BCN)
- Pisa (PSA): Vueling (BCN), Wizz Air (OTP)
- Stockholm (ARN): easyJet (GVA), Vueling (BCN)
- Tallinn (TLL): easyJet (LGW), Norwegian (OSL)
- Turku (TKU): Norwegian (ALC), Wizz Air (GDN)
- Verona (VRN): easyJet (LGW), Wizz Air (OTP)
- Vienna (VIE): easyJet (LGW), Norwegian (OSL), Vueling (BCN)

* Ryanair se 1. dubna 2014 opět vrátil na pražské letiště

Praha je nepochybně jedno z evropských, nejvíce malebných měst. Stále je to populární cíl pro evropské cestovatele hledající zajímavé víkendové návštěvy. Pro Ryanair návrat letů do hlavního města Česka, znamená návrat do doby mezi listopadem 2007 a říjnem 2010. Během této doby irský LCC spojoval Prahu s jeho základnami v Birminghamu, East Midlands, Frankfurt Hahn a Stockholm Skavsta. Koncem října 2014, zahájí Ryanair lety do Prahy z jeho základny v Brusselu Charleroia současně s Vuelingem, který také ohlásil spuštění svých letů ke stejnému datu.

Již 18. 7. 2014 Ryanair slavil jeho 50 000 cestujícího na pražském letišti. Stala se jím paní Dalibor Kral (uprostřed).

* SILVER AIR létá v r. 2014 pravidelné linky z ostrova Elba

Česká společnost úspěšně podniká na ostrově Elba. Pravidelně létá do Lugana a Milana - Malpensa. Letový řád viz níže. Nezanedbatelné jsou i charterové a vyhlídkové lety nad ostrovem pro turisty. Pravidelné linky z ostrova létají ještě společnosti Inter Sky a Sky Work.

Při nedávném vyhlídkovém letu zažili turisté nevšední zážitek. Italské letectvo požádalo o možnost doprovodu letounu L410 OK-SLD svými stihačkami. SILVER AIR to přineslo reklamu a popularitu vyhlídkových letů na ostrově. Italské letectvo to pojalo jako výcvik letů ve formaci.

Eurofighter EF-2000 Typhoon S MM7320/4-45 u pravého boku (na levoboku další stihačka).
(foto z archivu Standy Brdičky)

* Travel Service přepravuje v letní sezóně více cestujících nežli České Aerolinie

Analýza dat odhalila, že během letních dnů Travel Service a další jeho společnost, která operuje pod názvem SmartWings, jsou nejzaměstnanější letecké společnosti na všech českých letištích a dokonce přepravují více cestujících nežli hlavní národní dopravce České Aerolinie.

Top 15 Travel Service a LCC jsou provedeny v grafu světlejší barvou a představují 7 z 13 špičkových aerolinií operujících v České republice v létě 2014.
Nicméně, čísla letiště Praha-Ruzyně ukazují, že České Aerolinie v roce 2013 zůstaly národní největší nosný operátor s 2.77 milionem cestujících (tržní podíl 25.3%), Travel Service druhý s 1.66 milionem (15.1%), easyJet (7.7%), Lufthansa (6.7%) a British Airways (3.8%).

Dle dat ze září 2014, aktuálně nabízí pravidelné lety z letiště Praha-Ruzyně celkem 57 aerolinií. Pouze Emirates a další tři přepravci nabízí lety z Prahy na dálkových linkách dlouhých přes 5000 km. Jsou to České Aerolinie a Korean Air do Seoul-Incheon, DELTA do New Yorku-JFK a sezónní týdenní lety do Toronta-Pearson (přes Montreal), které operuje Air Transat.
prg-t10-routes Paříž (CDG) je pro pražské letiště stále č. 1, zatímco Řím (FCO) je nejrychleji rostoucí destinace. Celková přeprava v červenci poklesla o 1.9%, ale současně byly značné výkyvy u 10 největších destinací. Dvě hlavní destinace (Paříž CDG a Moskva SVO) klesly o 15% a 20%. Nicméně, další destinace zaznamenaly mírný růst, Frankfurt (+8.3%), Antalya (+10.3%). Největší nárůst poptávky přišel z Říma (FCO). Tuto destinaci obsluhují Alitalia, České Aerolinie, SmartWings a Wizz Air. Od začátku roku 2014 ještě easyJet (31. března) a Vueling (16. června). Toto uskupení je výhodné pro cestující, protože na této trati existuje velká cenová konkurence v obou směrech.
Na mezinárodní úrovni, čísla letiště Praha-Ruzyně z roku 2013 ukazují, že UK (1.21 milionů cestujících, +0.2%) jsou stále na špici co se týče přepravených cestujících, těsně následované Ruskem (1.11 milionů, +13.1%), Německem (1.10 milionů, +4.1%) a Francie (0.94 milionů, - 4.3%).

* 23. 9. 2014 ČSA se patrně nacházejí blízko před svým bankrotem

Z tiskových zpráv, jsme se dozvěděli, že po avízovaném odprodeji 6-ti letadel, bude následovat masivní propouštění zaměstnanců. Současné vedení hodlá snížit svůj stav zaměstnanců až o 1/3. Předběžně by se to mělo týkat cca 70 pilotů, 150-ti sevardů/dek a 60-ti technických pozic. Je to pro nás velice smutná zpráva, zvláště když se týká naší národní letecké společnosti, která je jednou z nejstarších společností na světě.
Naposledy byli ČSA v zisku, když stál v jejich čele Miroslav Kůla (1999-2003). Od roku 2003, kdy byl na tuto funkci dosazen Jaroslav Tvrdík za ČSSD se ČSA postupně v ziskovosti propadali až ke dnešnímu stavu. Pravděpodobně serií špatných rozhodnutí a úvah v obchodní politice kam má firma směřovat. Firma loni prodělala 922 milionů korun při tržbách 13,3 miliardy. Jde o nejhorší výsledek od roku 2009. Protože v současnosti už ČSA nemají žádné vnitřní zdroje (za vedení pana Lašáka se odprodalo vše o co byl zájem) čekají na ní velmi špatné časy.

* 15. 11. 2014 Příspěvky a náměty pro Informační Bulletin č.137 i články našich web stránek

prosím nadále posílejte na naši elektronickou adresu afclub@volny.cz

_______________________________________________________________________

Připravila — redakční rada AFC za přispění dalších členů klubu —
Pro WEB AFC zpracoval WOM (listopad 2014)

 

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů