Výběr z dvojčísla informačního bulletinu č. 138-139
/duben 2015/

Klubové zprávy

_____________________________________


* 18. dubna 2015 Letošního v pořadí již 53. celostátního setkání se zůčastnilo 15 členů.
Tradiční místo v Letecké škole Řízení letového provozu ČR nám pomohl opět zajistit jeden ze zakládajících členů klubu Stanislav Trapp - děkujeme!
Přítomní členové byli seznámeni s hospodařením klubu. Na rok 2015 byl potvrzen minimální členský příspěvek ve výši 100 Kč, s tím, že horní hranice je otevřena dle Vašich možností. Číslo konta se nemění. Někteří členové zaplatili hotovostí přímo na setkání, někteří již dříve bezhotovostně.
Hlasováním byla potvrzena staronová Rada AFC pro rok 2015 ve složení ing Roman Decastello, Jaromír Béda Král, Miloslav Wolf a Libor Zeman. Béda a Libor byli omluveni pro nemoc.
Vítěznou cenu naší tradiční klubové soutěže o nejhezčí PF2015 si odnesl Jindřich W. Janský. Letos to byl Modrý Portugal r. 2012 z oblasti Velké Pavlovice.
Na druhém místě se shodně umístili Jan Jurečka a Radim Tyleček.

Vítězné PF2015 a Čestné uznání AFC

Každý z přítomných obdržel nový adresář členů rok 2014, který byl sestaven na základě dotazníkové akce a dále 4ks samolepek klubového výročního loga. Nepřítomným členům bude vše zasláno poštou spolu s tímto bulletinem.
Velice rádi jsme ocenili Čestným uznáním + malým dárkem sběratele s největším počtem memorabilií v jednotlivých oborech. Výsledné tabulky najdete na konci aktuálního adresáře. Zmínil bych se zde o Viktoru Savickém, který zvítězil ve dvou kategoriích (Klíčové přívěsky a odznaky).
Letos v únoru jsme konečně převezli poslední část knihovny AFC, která byla uložena u Honzy Pěnkavy. Knihovna je v současné době uložena u Miloslava Wolfa. Bohužel předchozím uskladněním (vlhký sklep) knihovna velmi utrpěla a museli jsme hodně knih vyhodit, díky agresivní plísni, která je napadla.
Na setkání M. Wolf přinesl aktuální seznam knihovny. Následně proběhla diskuze jak s touto knihovnou naložit v budoucnosti. Někteří členové si objednali některé položky knihovny pro své samostudium.
Po skončení oficiální části proběhly diskuze, výměny a obchody, tak jako v minulých letech.
Inzerce:
Rozprodávám své soukromé letecké muzeum.
Kontakt: Roman Hnízdil mob.: 722 947 110 E-mail: kladivko13@seznam.cz

Víte že

_____________________________________

v odbavovací hale Terminálu 2 mezinárodního letiště Frankfurt-Schwanheim můžete navštívit celoroční výstavu sběratele Hectora Cabezase. Jeho archiv obsahuje více jak 50 000 položek ze všech sběratelských oborů týkajících se letectví.

* Hector Cabezas - celoživotní sbírka leteckých memorabilií

Hector se narodil v Argentině v roce 1935, ve smíšené německo-španělské rodině, se kterou žil do 20 let v Jižní Americe.
V roce 1955 Hector emigroval do Holandska kde uplatnil svou soukromou a komerční pilotní licenci. Několik let pracoval pro Martinair jako pilot Douglasu DC-3. Díky jeho zhoršujícímu zdravotnímu stavu se musel vzdát této profese a přestěhoval se do německého Frankfurtu.
Ve Frankfurtu pracoval pro Pan American i další aerolinie jako CARGO manažer. V roce 1976 přišel poprvé do Německa sovětský Aeroflot a ten nabídnul Hectorovi velmi dobrou pozici GARGO interline manažera. Pro Aeroflot pak pracoval 26 let až do jeho odchodu do důchodu v roce 2003.
Hektor byl od mládí přirozeným sběratelem. Kdo z Vás nezačal sbíráním poštovních známek nebo drobných mincí. Hectorovi se sbírání leteckých memorabilií stalo jeho celoživotní vášní. Během ranných let kdy pracoval v letectví, se letečtí zaměstnanci o tyto memorabilie nezajímali tak jako on a tak se mu sbírka rychle rozšiřovala. Díky tomu, že ovládal pět jazyků získával mnoho dalších kontaktů v těchto sběratelských oborech. Všechno, co tehdy získal bylo přes dary od leteckého personálu.

Hector Cabezas s manželkou Paulou

Velmi brzo jeho domov přetékal exponáty. A tak se muselo příjít nerudovské řešení "Kam s ním". Jeho milá manželka Paula má naštěstí pro jeho sbírky velké pochopení a sama mu v organizaci sbírek aktivné pomáhá.
Naštěstí, "Fraport AG", dopravní společnost která operuje na frankfurtském letišti, Hectorovi podala pomocnou ruku. Dala k dispozici šest místnosti o celkové ploše 350 m2 v nejnižším podlaží frankfurtského letištního Terminálu 2. Tam Hector udržuje svůj "letecký archiv" obsahující přes 50 000 leteckých položek. Jen leteckých křídel zde najdete přes 6 000 ks (včetně 220 leteckých křídel německých aerolinií), vše roztříděno do cca 2 200 vystavovanách leteckých společností. Můžete zde vidět asi 250 leteckých uniforem i mnoho modelů.

Velmi brzo jeho domov přetékal exponáty. A tak se muselo příjít nerudovské řešení "Kam s ním". Jeho milá manželka Paula má naštěstí pro jeho sbírky velké pochopení a sama mu v organizaci sbírek aktivné pomáhá.
Naštěstí, "Fraport AG", dopravní společnost která operuje na frankfurtském letišti, Hectorovi podala pomocnou ruku. Dala k dispozici šest místnosti o celkové ploše 350 m2 v nejnižším podlaží frankfurtského letištního Terminálu 2. Tam Hector udržuje svůj "letecký archiv" obsahující přes 50 000 leteckých položek. Jen leteckých křídel zde najdete přes 6 000 ks (včetně 220 leteckých křídel německých aerolinií), vše roztříděno do cca 2 200 vystavovanách leteckých společností. Můžete zde vidět asi 250 leteckých uniforem i mnoho modelů.
Další významné položky v archivu zahrnují letové řády, porcelánové zboží, fotografie, knihy, pohlednice, hrací karty, letenky atd. V roce 1992 byl tento archiv zapsán do Guinnessovy knihy rekordů.
Od roku 1986 se Hector stal spoluorganizátorem tadiční frankfurtské burzy memorabilií, kterou také organizují Kurt Preis a Lothar Grim. Tato burza je dnes jednou z největších v Evropě. Pokud ho tam potkáte, má vždy nějaké lahůdky s sebou.
Takže pokud budete mít čas při přestupu na frankfurtském letišti, zajděte se podívat pod "check-in counter 861" v Terminálu 2 do království Hectora Cabezase. V roce 2014 byla sbírka sice kompletně předaná firmě Fraport AG, ale Hector Cabezas zůstává stále kurátorem sbírky.

KONTAKT:
tel. 069-690-70965
Hector Cabezas
Kurator
FRAPORT AG - Airlines Archiv
Terminal 2, U2, Postfach 088 Gebäude 151
D-60549 Frankfurt - Flughafen
Germany
hector.cabezas@flughafen-frankfurt.de
Zdroj: Airliners International Association * Fall 2013 * 9


Zajímavosti z dopravy

_____________________________________

* 10. 1. 2015 US Airways vyřadí z flotily B767-200

12. února 2015 má u americké společnosti US Airways vykonat poslední komerční let typ Boeing 767-200ER. Na den předtím, 11.2., je ještě naplánováno několik pravidelných letů "krátké" sedm-šest-sedmičky, lety Charlotte - Orlando a Orlando - Charlotte, Charlotte - Cancun a zpět, Charlotte - St. Thomas na Amerických Panenských ostrovech (a zpět) a Filadelfie - Charlotte a zpět. Úplně posledním letem typu v aktivní službě u US Airways má být let US 767 Filadelfie - Charlotte - Filadelfie 12. února. Posledních pět provozovaných letadel B767-200ER s rokem výroby 1987 až 1993 bylo dodáno buď společnosti Piedmont Airlines, nebo po jejím sloučení v r. 1989 nástupci US Air. Celkem létalo ve flotile US Airways 22 strojů uvedeného typu. Od roku 2013 jsou US Airways vlastněny ze strany American Airlines Group s plánem na úplnou integraci bází v Charlotte, Filadelfii a Phoenixu do roku 2018. Zdroj: planes.cz

* 12.1.2015 - České aerolinie zahájí pravidelný provoz z Ostravy do Düsseldorfu

Provoz na lince mezi Ostravou a Düsseldorfem zahájí od letošního března České aerolinie. Spoje budou provozovány třikrát týdně (v úterý, čtvrtek a pátek ráno ve směru do Düsseldorfu a ve středu, pátek a neděli večer opačným směrem) letadly ATR 72 s krátkým 25 minutovým mezipřistáním v Praze, které poslouží pouze k nástupu nových cestujících či výstupu těch, kteří zde svoji cestu končí. Cena zpáteční letenky bude začínat na 6760 Kč včetně všech poplatků, prodej bude zahájen v průběhu dnešního dne. Kromě nových spojů do Düsseldorfu otevřou České aerolinie na Letišti Leoše Janáčka Ostrava kancelář pro vystavování letenek a další služby.
Od loňského ledna posílily České aerolinie letecké spojení mezi Ostravou a Prahou a díky novému letovému řádu více propojily Ostravu s dalšími linkami, které společnost a její partneři vypravují z Prahy. Díky tomu mohou České aerolinie nabízet klientům v regionu severní Moravy a Slezska návazné spoje z Prahy až do 40 destinací.

* 16.1.2015 - Aerolinky čeká boj o pasažéry do Moskvy. Letenky padají k 5000Kč

Tučné roky Českých aerolinií a Aeroflotu na jedné z nejvytíženějších linek z Prahy končí. Od konce března začnou na trase létat dva další dopravci: český Travel Service a ruské Transaero. Ceny letenek už začaly padat k pěti tisícům korun. Ještě před půl rokem stály běžně dvojnásobek. Svůj ceník už zveřejnilo ruské Transaero, které začalo s prodejem letenek. Ruský dopravce bude létat každý den, z Prahy bude odlétat ve tři hodiny odpoledne a zpáteční letenka mezi Ruzyní a moskevským letištěm Vnukovo přijde na 5 276 korun. Jiní dopravci sice už nabízejí letenky s přestupem pod pět tisíc, cesta ale kvůli přestupu trvá podstatně déle. Travel Service, který bude do Moskvy létat pod značkou SmartWings za 5 647 korun, už lety začal vkládat do svých systémů. Podle rezervačního systému bude létat v 10:50 z Prahy každý den na letiště Šeremetěvo, kam už létají ČSA i Aeroflot. ČSA mají nejnižší cenu za 7000 Kč, Aeroflot 6 700 Kč.
Příchod nových dopravců umožnilo zmírnění mezistátních dohod mezi Českem a Ruskem, které dlouho garantovaly prakticky monopolní postavení vybraným dopravcům na letech mezi oběma zeměmi. Dopravce ale nečekají lehké časy: nejen kvůli větší konkurenci, ale i slabší poptávce Rusů po létání do Česka. Rusové na linkách mezi Prahou a Moskvou tvoří většinu cestujících.
Moskva patří dlouhodobě mezi destinace, kam z Prahy létá nejvíc lidí, v některých měsících dokonce byla i první. Například v listopadu byla Moskva druhá v pořadí hned za Paříží s téměř padesáti tisíci cestujícími. Dosud létá mezi oběma městy sedm spojů denně. Ceny letenek do Ruska byly dlouhodobě vysoké především v porovnání s lety na západ.

* 19.1.2015 - Katarský dopravce Qatar Airways poprvé nasadil Airbus A350

První linkou, kde nový Airbus A350 XWB vzlétl, je spojení Qatar Airways mezi Frankfurtem a katarským Dauhá. Qatar Airways jsou prvním zákazníkem Airbusu, který s letadlem tohoto typu létá. Druhé letadlo nasadí do provozu společnost Qatar Airways od března na druhou linku do Frankfurtu. Verze pro Qatar Airways má 283 sedaček.
Airbus A350 je evropskou odpovědí na Boeing 787 Dreamliner, který začal poprvé vozit cestující už na konci roku 2011. Podobně jako Dreamliner je z velké části vyrobený z lehčích kompozitů a slitin titanu a hliníku. Právě to vede k nižší spotřebě. Podobně jako Dreamliner měl i Airbus A350 několikaleté zpoždění, než poprvé vzlétl. Společnost původně chtěla jen mírně inovovat svůj model A330, nakonec ale vyvinula úplně nové letadlo.
Airbus A350 se bude prodávat v různých verzích, firma minulý týden oznámila, že do největší verze přidá dalších 20 sedaček a celková kapacita tak může stoupnout až na 389 míst. Výrobce tím může současně více bojovat i proti chystanému novému letadlu Boeing 777X, které má začít létat od roku 2020.
"Jde o letadlo, které mění zážitek z cestování," řekl šéf Qatar Airways Akbar Al Baker. Katarci mají objednáno celkem 80 letadel tohoto typu, což je více než desetina z celkového počtu 780 závazných objednávek. Některým dopravcům ale už došla s čekáním na nové letadlo trpělivost: Emirates například loni zrušily objednávky na 70 strojů.
"Letadlo má o čtvrtinu menší spotřebu, cestující si mohou užít i velmi tichý let," řekl prezident Airbusu Fabrice Bregier. Je nejtišším širokotrupým letounem se dvěma motory na světě. Finální montáž probíhá ve francouzském Toulouse. Airbus na vývoji pracoval téměř deset let, poprvé jeho vývoj oznámil v roce 2004. Devět let poté vzlétl stroj k prvnímu letu, avšak teprve v lednu 2015 začal vozit cestující a dopravcům přinášet peníze.

* 20.1.2015 - ARJ21 obdržel čínské osvědčení o letové způsobilosti typu

Verze ARJ21-700 obdržela od čínského úřadu pro civilní letectví osvědčení o letové způsobilosti typu. stoj. 14 (obr ©: aviation week) Vývoj dopravního stroje čínské produkce začal v roce 2002 a certifikační proces zahájil výrobce formálně jen o rok později. Vývoj však provází řada problémů a neustálé odklady. Nejkritičtějšími nedostatky, které se u stroje během vývoje projevily, byly dosud chyby v elektroinstalaci letadla, jeho počítačovém systému a strukturální problémy křídel, z nichž jedno v roce 2010 neprošlo zátěžovýni testy. Prvním čínským uživatelem typu se mají stát Chengdu Airlines. Zdroj: aviation week

* 25.1.2015 - Saratov Airlines v Praze končí

V neděli 25.01.2015 se uskuteční poslední let Embraeru 195 společnosti Saratov Airlines ze Saratova do Prahy. Linka byla zavedena v srpnu 2013, v období vánočních a novoročních svátků 2014/5 byl jeden let týdně doplněn o druhý spoj, další vývoj poptávky však linku neudrží rentabilní. Opadnutí zájmu ze strany ruských cestujících eviduje i společnost Jakutija Airlines, která létá do Prahy od dubna 2010. V měsíci únoru tak ruší svou nedělní pravidelnou linku Krasnodar - Praha. Zdroj: planes.cz

Vlevo: Jak-42D Saratov Airlines RA-42557
Uprostřed: ERJ-195SR Saratov Airlines VQ-BRY
Vpravo: Jak-42D Saratov Airlines RA-42378

* 25.1.2015 - Nové mzdy v ČSA rozzlobily odbory

Velké pozdvižení vyvolaly v Českých aeroliniích nové mzdové výměry, které v těchto dnech dostává k podpisu letový personál firmy. Aerolinky v nich zrušily například rozdíly v platech palubních průvodčích podle odpracovaných let a výrazně snížily základní mzdu. Podle firmy je to srovnání platů k realitě tuzemského trhu.
Například palubní průvodčí mají podle nového předpisu základní hrubou mzdu 15 370 Kč. K tomu dostávají za každou nalétanou hodinu 150 korun. "Pro většinu lidí je to pokles o čtyřicet procent. Dostali jsme se níž, než mají mzdy v Travel Service," říká místopředseda Odborové organizace palubních průvodčích Radek Janev. Kvůli zrušení ohodnocení podle odpracovaných let změny nejvíce dopadnou na ty, kteří ve firmě pracují nejdéle. Prakticky se srovnají se začínajícím personálem.
Odborářům vadí i to, že se u ČSA výše platů palubních průvodčích nově již neodvíjí od počtu let odpracovaných ve firmě. Takzvaná seniorita částečně zůstala ještě u pilotů. Například druhý pilot v turbovrtulovém letadlu bude mít od února základní mzdu 46 199 Kč, za každou hodinu pak má 520 korun. Celkem by měl mít čistého 63 tisíc korun při střední senioritě.
"Fixní složka se snížila u některých pilotů o 35 až 40 procent," dodal Zdeněk Kirchner, výkonný sekretář sdružení dopravních pilotů CZ ALPA. Podle pilotů však nový mzdový systém dostatečně nerespektuje získané zkušenosti a počet odpracovaných let. Vadí jím také, že došlo k jeho redukci jen na tři úrovně. Zdroj: ekonomika.idnes

* 26.1.2015 - Antonov An-225 Mrija po delší době opět na letišti v Mošnově

Důvodem byla přeprava vojenské techniky do Afriky. Dopravce Nika Chrudim pro šternberskou zbrojovku Excalibur Army zajišťuje dopravu 16 tanků T-72 z Česka do Afriky. Informace, která země je cílovou zemí a kdo je klientem české zbrojovky, není veřejná. Podle Andreje Čírtka, jenž mediálně zastupuje zbrojovku Excalibur Army, probíhá přeprava pod vývozní licencí českého ministerstva průmyslu a obchodu.
Na českém území přistál letoun An-225 poprvé 19. června 1989, kdy kvůli poruše na hydraulice nouzově dosedl při cestě z pařížského leteckého aerosalónu na pražské letiště. Jednalo se tehdy o teprve druhé přistání mimo území tehdejšího Sovětského svazu. Na hřbetě tehdy Mrija nesla raketoplán Buran a na palubě trosky zničeného letounu Mig-29, který na aviatické akci havaroval. V září 1989 byla Mrija v rámci leteckého dne poprvé k vidění také na mošnovském letišti. V letech 2003, 2004 a 2006 přistál Antonov An-225 znovu v Praze, důvodem byl stejně jako tentokrát v Mošnově komerční let.

An225 Antonov Design Bureau UR-82060 (Foto ©: Metaxa)

An225 Antonov Design Bureau UR-82060 (Foto ©: Metaxa)

* 27.1.2015 - Boeing FlyDubai zasáhla nad Bagdádem střelba

Stroj patřící společnosti FlyDubai zasáhly do trupu tři nebo čtyři kulky, když přistával 26. 1 2015 večer na bagdádském mezinárodním letišti. Informaci o střelbě na letoun potvrdilo jak vedení aerolinek, tak úřad civilní letecké dopravy ve Spojených arabských emirátech, kde společnost sídlí.
V reakci na pondělní incident byla podle Reuters v Iráku dočasně pozastavena letecká doprava. FlyDubai i další aerolinky v čele s Emirates a Etihad Airways také do odvolání zrušily lety do irácké metropole a z ní. Letecké společnosti kontaktovaly pasažéry, kterých se opatření týká, kontaktovaly a snaží se pro ně najít náhradní způsob dopravy.
Irákem již dlouhé měsíce zmítají boje mezi vládními silami podporovanými západní vojenskou koalicí s islámskými radikály, kteří na území Iráku a Sýrie vyhlásili chalífát. Dosud se však boje hlavnímu městu vyhýbaly. Zdroj: idnes

* 3.2.2015 - Embraer KC-390 uskutečnil úspěšně první let

Dne 3. února společnost Embraer úspěšně provedla zálet prototypu vojenského dopravního a tankovacího letounu KC-390.
Zkušební piloti Mozart Louzada a Marcos Salgado de Oliveira Lima a společně s nimi letoví inženýři Raphael Lima a Roberto Becker uskutečnili let trvající jednu hodinu a dvacet pět minut, během kterého ověřovali letové vlastnosti a výkony prototypu.
"První let je základním kamenem k uskutečnění našeho úkolu, kterým naši společnost pověřila brazilská vláda. KC-390 je výsledkem naší spolupráce s brazislkým vojenským letectvem a našimi zahraničními partnery, který představuje doposud největší technologickou výzvu, se kterou se naše společnost ve své historii doposud setkala. Jsme pyšni na tento milník programu, kterého jsme dnes dosáhli," řekl Frederico Fleury Curado, president a CEO společnosti Embraer. Embraer KC-390 bude v počtu 28 strojů tvořit páteř přepravní kapacity brazilského vojenského letectva. Kolumbie má zájem o 12 strojů, o další má zájem Argentina, Chile a Portugalsko. Ve Spojených státech, Velké Británií a na Středním východě bude letoun KC-390 nabízen ve spolupráci s americkou firmou Boeing. Připomínáme, že na vývoji a výrobě letounu se podílí rovněž česká společnost Aero Vodochody. Aero se podílí na vývoji a výrobě náběžné hrany křídla a dále na výrobě zadní části trupu, nákladní rampy a kabinových dveří.

* 5.2.2015 - Prahu navštívil nejnovější přírůstek flotily B787-8 AZERBAIJAN AIRLINES

Letadlo přiletělo z Baku do Prahy krátce po půl jedenácté a zpět do Ázerbájdžánu, odletělo hodinu a půl po přistání. Jednalo se pouze o tréninkový a předváděcí let. Pražské Letiště Václava Havla si totiž už dříve vybrala společnost Azerbaijan Airlines jako jedno z vhodných míst, kam bude posílat své posádky pro zácvik.
"Zakoupením letounu Dreamliner jsme ukázali, že máme dlouhodobou vizi k zajišťování delších letů z Ázerbájdžánu do různých destinací. Současně máme úspěšné pravidelné lety mezi Baku a Prahou. Máme rostoucí počet turistů v obou směrech. V budoucnu snad budeme expandovat a dopravní experti prověří možnosti, jak využít tohoto typu letadla pro komerční účely," řekl velvyslanec Ázerbajdžánské republiky Farid Shafiyev.
Ázerbajdžánský Dreamliner má k dispozici celkem 210 sedadel. Aerolinie by měly tento typ nasadit do ostrého provozu zejména na lince Baku - New York.
Boeing 787 Dreamliner polských aerolinek LOT byl v Praze k vidění jako první již před dvěma lety, kdy byl nasazen také jako propagační typ letounu na pravidelných linkách mezi Prahou a Varšavou.

Boeing B787-8 Dreamliner Azerbaijan Airlines VP-BBS (Foto ©: František Šrejma)

* 13.2.2015 - Další státní injekce pro ČSA, Korejci dali jen slevu

"Na přelomu listopadu a prosince se oba akcionáři Českých aerolinií dohodli na dobrovolném příspěvku mimo základní kapitál této společnosti. Podle dohody se oba akcionáři na příspěvku podílejí procentuálně dle aktuální majetkové struktury," uvedl Ivo Vysoudil z tiskového oddělení Aeroholdingu. Podle něj došlo k převodu peněz na přelomu roku.
Peníze mají Českým aeroliniím pomoci přežít zimu, která je pro evropské dopravce kvůli slabší poptávce vždy složitější. Situace aerolinek se navíc letos výrazně zhoršila kvůli omezení návštěv ruských turistů. Ztráta části byznysu v Rusku donutila firmu hledat příležitosti na Západě, od jara spustí několik nových linek. (V letní sezóně 2015 zahájí České aerolinie provoz do 19 nových destinací na 25 pravidelných linkách. Kromě spojů do Billundu, Bilbaa, Boloně, Corku a Osla, které společnost oznámila vloni na podzim, budou České aerolinie nově operovat také z Prahy do Atén, Bordeaux, Liverpoolu, Porta, Stavangeru, dále pak plánují otevřít pravidelné linky do Benátek, Kristiansandu, Växjö, Linköpingu, Poznaně, Gdaňska, Stuttgartu, Ženevy, přímé lety do Göteborgu a několik dalších linek s odlety ze Stuttgartu. Díky tomu propojí Prahu s 18 městy v západní, severní a jižní Evropě).
Přesnou částku injekce odmítl Aeroholding sdělit. "Na základě dohody akcionářů a podle přání jednoho z nich přesnou částku nezveřejňujeme," dodal Vysoudil, ale pravděpodobně to bude něco kolem 100 milionů Kč. Oním akcionářem, který si nepřál zveřejnit údaje o transakci, je Korean Air.
Pronájem A330 nebyl příliš výhodný
Korejci, kteří vlastní 44 procent Českých aerolinií, nicméně peníze nepošlou přímo. Místo nich poskytnou ČSA slevu na pronájem Airbusu A330, o jehož výši se ve firmě dlouho spekuluje. Prý byl dosud výrazně nad tržní poměry. Linka do Soulu je přitom pro ČSA ztrátová, roční ztráta řádově dosahuje stovek milionů korun.
I když vláda Petra Nečase vstup Korean Air do Českých aerolinií označovala jako záchranu společnosti, Korean Air dosud ČSA nepřinesl prakticky nic. Nekonalo se ani slibované přetvoření Prahy na přestupní stanici pro lety Korejců po celé Evropě.
Stát dosud do ztrátových Českých aerolinií posílal peníze různým způsobem, mimo jiné prostřednictvím Aeroholdingu. V součtu už šlo do Českých aerolinií několik miliard korun, přičemž společnosti nezbylo prakticky nic. Dceřiné firmy převzal Aeroholding, letadla jeho dceřiná firma, pozemky a budovy už dříve koupilo Letiště Praha.
Aeroholding by měl navíc o majoritu ve firmě brzo přijít. Antimonopolní úřad už v prosinci povolil vstup společnosti Travel Service, která má získat třetinový podíl. Transakce se však zatím zadrhává: český dopravce čeká na vyjasnění postojů s Korean Air.
Doplnění o informaci finančního příspěvku pro ČSA. "Součástí schváleného restrukturalizačního plánu je i potřeba poskytnutí finančního příspěvku pro stabilizaci ČSA. První polovina je vyřešená, teď je ale aktuální druhá splátka. O ní zatím jednáme," řekl předseda představenstva Českého aeroholdingu, který dosud drží ve firmě většinu, Václav Řehoř. Podle V. Řehoře už o příspěvku Korean Air jednají tři týdny, ale zatím bez výsledku. V případě první poloviny zaplatil Český aeroholding přes šest milionů dolarů, Korean Air v odpovídající částce zlevnil pronájem dálkového airbusu A330, který ČSA používají pro v minulosti ztrátovou linku do Soulu. "Chceme jednat, jakým způsobem další část uhradí," řekl Řehoř. Nemusí jít přitom o hotovost, ale opět například zlevnění pronájmu. Mělo by jít o podobnou částku, jakou aeroholding zaplatil na přelomu roku.
Výměna vedení Českého aeroholdingu způsobila velké ochlazení vztahů mezi oběma stranami. Zatímco předchůdce Řehoře, Miroslav Dvořák sepsal akcionářskou smlouvu, která Korejcům umožňovala mluvit například i do personálního obsazení aeroholdingu, výměna vedení toto ukončila. "Chceme narovnání akcionářské smlouvy a od Korejců slyšet, jak si situaci v ČSA dál představují," dodal Řehoř.
Korejci získají podle smlouvy z opce nejprve další část akcií Českých aerolinií a vzápětí je převedou na Travel Service. K převodu ani vypořádání ale zatím nedošlo, podle informací MF DNES je důvodem především obtížná komunikace s korejskou stranou. "Nebudu to v tuto chvíli jakkoliv komentovat," řekl spolumajitel Travel Service Jiří Šimáně. Zdroj: idnes a ČSA

* 21.2.2015 - práce na stojánce 14 pokračují dle plánu

Dne 21.2. 2015 byl na pražském letišti Václava Havla ke stojánce č. 14 vyzvednut a ukotven třetí stoj. 14 (foto ©: WOM) (nejvyšší) nástupní most. Celé stání by mělo být uvedeno do provozu na konci letošního března.
Otázkou je jak bude toto stání v budoucnosti využíváno. Z technického hlediska je jasné, že bylo "šito na míru" pro velkokapacitní letadla typu Airbus A380. Teď je třeba tyto letadla do Prahy na pravidelných (nebo občasných) linkách dostat. Vše závisí na zájmu cestujících. Ani KOREAN zatím nesplňuje vizi, že si z Prahy udělá svou další evropskou přestupní základnu. Nicméně štěstí přeje připraveným a to nelze pražskému letišti upřít.

* 10.12.2014 - První A380 společnosti Emirates prošel 3C-revizí

První Airbus A380, A6-EDA (c/n 011), prošel 3C-revizí. Do té doby Airbus nalétal působivých 12,5 milionů mil (20 milionů km) - což se rovná téměř 27 zpátečním letům k Měsíci - a uskutečnil přes 3 000 vzletů a přistání. Od 28. června 2008 kdy byl společnosti EMIRATES dodán přepravil více jak 1,2 milionů cestujících.
V nepřetržitém provozu 55 dnů, dva týmy vysoce specializovaných mechaniků odstrojily celý vnitřek patrového dopravního letadla až na kostru. Překontrolovala a opravila se každá část a pak se vrátilo všechno zpět na místo. " celá revize byla přesně naplánovaná se žádným prostorem pro zpoždění," vysvětlil Colin Disspain, viceprezident Base Engineering u EMIRATES. "uzemnění letadla na tak dlouhou dobu představuje pro společnost velké výdaje, což znamená pro naše mechanické týmy pracovat extrémně efektivně a nadstandartně," dodal Colin Disspain. Provoz ve vysokých teplotách a písečném prostředí převládajícím v Dubai způsobuje, že některé části musí být spíše vyměněny než je jednoduše vyčistit. C - Check/revize byla zakončena přísným zkušebním letem a teprve pak bylo proudové letadlo vráceno do regulérní služby u EMIRATES.

ilustrační foto (Foto ©: Emirates)

* 26.2.2015 - Dodatečné memorabilie ke společnosti Air Malta

V minulém čísle Bulletinu jsme uveřejnili profil letecké společnosti Air Malta. Po jeho přečtení nám pan Antonín Mareška poslal pro doplnění odznaky a křídla ze své sbírky, které se této společnosti týkají.

Vlevo: Air Malta pilotní čepicový odznak (původní logo70.léta)
Vpravo: Air Malta reprezentant-jmenovka (logo do roku 2012)

Od leva: Air Malta pilotní křídla (logo do r.2012), stevard (logo do r.2012), stevard (logo od r.2012)

* 4.2.2015 - EasyJet představil nové zbarvení letadel

Nízkonákladová společnost easyJet představila první Airbus A319 (G-EZDE) v nových barvách. Jedná se o první změnu zbarvení letadel od roku 1998. Tradiční oranžová barva společnosti byla rozšířena ze směrovky až na záď letounu. Na samotné směrovce byl o něco zvětšen (společnost uvádí o 15 procent) nápis easyJet. Ze spodní části zádi vybíhá k přídi letadla rozšiřující se oranžový pruh, ve kterém je opět název aerolinie. Na rozdíl od současných barev je název easyJet na trupu znatelně menší a bez doménové koncovky .com.
V nových barvách budou od dubna dodávány všechny nové letouny. Postupně nové zbarvení obdrží další letouny. Do konce letošního roku má být v novém designu celkem 29 letadel easyJet. Do konce roku 2017 bude mít nové barvy polovina flotily společnosti.

Vlevo: A319-111 EasyJet G-EZDA
Vpravo: A320-214 EasyJet G-EZUA

Zdá se, že samotný EasyJet nemá o novém zbarvení zatím jasno. Vlevo, ze dne 10.3.2015 má pruh na trupu, nápis v něm je větší, bílý. Vpravo, ze dne 9.3.2015 pruh chybí, nápis je oranžový, ale podstatně menší. Písmo na směrovce je větší.

* 5.3.2015 - Ryanair se rozhodl, že jeho 73. základna bude v Berlíně

Ryanair dále přidá v zimním let. řádu 15/16 šestnáct nových destinací. Polovinu z nich bude kopírovat konkurenta easyJet. Na základně v Berlíně bude bázováno pět B737-800 a budou obsluhovat 22 destinací. V současné době létá Ryanair do Berlína ze šesti svých evropských základen. První linka z londýnského - Stansted do Berlína - Schonefeld byla otevřena už v květnu 2003.

* 12.3.2015 - Do Prahy vstupuje Air Berlin, spojí hlavní města Česka a Německa

V loňském letním let. řádu z nabídky ČSA po 66 letech zmizelo přímé letecké spojení Prahy s Berlínem. Nejkratší a zároveň jeden z nejstarších spojů v síti aerolinek skončil z ekonomických důvodů.
Na český trh vstupuje v r. 2015 jeden z velkých evropských dopravců, který z Česka dosud nenabízí žádné spojení. Společnost Air Berlin od dubna spustí přímé spojení mezi Prahou a Berlínem. Létat bude třikrát denně vrtulovým letadlem Saab 2000 pro 54 cestujících. Letadlo bude provozovat společnost Darwin Airlines, která patří do skupiny Etihad Regional. Ta spoluvlastní i Air Berlin. Podle letového řádu bude letadlo zůstávat v Praze přes noc, v nabídce jsou lety ráno, dopoledne a večer. V Berlíně bude dopravce létat na letiště Tegel.
Air Berlin už v Česku kdysi krátce působil. Jeho letadla tu jsou dobře známa i leteckým mechanikům v Praze a Ostravě, kam firma posílá pravidelně své stroje na pravidelnou údržbu. Air Berlin je podle počtu cestujících sedmým největším evropským dopravcem, firma se několik let potýká se ztrátami.

* 15.3.2015 - Rekordní počet pohybů letadel nad ČR

Podle informací poskytnutých ŘLP ČR, s.p. překročil objem letového provozu za rok 2014 v českém vzdušném prostoru dosavadní rekord z roku 2011.
Jak vyplývá z poskytnutých údajů, celkový počet pohybů ve vzdušném prostoru České republiky za rok 2014 činí 725 843, což představuje ve srovnání s rokem 2013 meziroční nárůst o 3,7 procenta (700 260), v dosud rekordním roce 2011 to pak bylo 714 279 pohybů.
"Za nejdůležitější považuji skutečnost, že i přes historicky nejvyšší objem letového provozu v českém vzdušném prostoru nedošlo v roce 2014 k žádné události, která by znamenala ohrožení bezpečnosti. Současně jsme naše služby poskytovali v požadované kapacitě a naši zákazníci tak nezaznamenali v českém vzdušném prostoru prakticky žádné zpoždění" komentoval provozní výsledky generální ředitel ŘLP ČR, s.p. Ing. Jan Klas.
Právě hodnoty průměrného zpoždění na jeden provedený let, jako důležitý indikátor kvality a kapacity poskytovaných služeb dosáhly minimálních hodnot (0,02 minuty na provedený let). ŘLP ČR, s.p. se tak pohybuje výrazně pod úrovní 0,16 minuty na provedený let, což je doporučená hodnota stanovená pro český vzdušný prostor Evropskou organizací pro bezpečnost letového provozu (EUROCONTROL).
Z hlediska ekonomického je důležitou skutečností, že i přes významný nárůst objemu provozu došlo v českém vzdušném prostoru k nárůstu tzv. přeletových jednotek o pouhých 0,8 procenta. Tento trend je však důsledkem změny toku letového provozu jižním směrem, jako reakce na konflikt na Ukrajině, který je spojen s uzavřením větší části ukrajinského vzdušného prostoru. Letečtí dopravci tak s ohledem na tuto skutečnost začali na českém nebi preferovat kratší letové tratě. Největším zákazníkem podniku je i nadále Lufthansa, následuje společnost Emirates a v poslední době se skokově zvyšuje i podíl společnosti Turkish Airlines.

* 20.3.2015 - Nízkonákladové aerolinky hlásí v Praze rekord. Prvenství udržely ČSA

Obliba nízkonákladových leteckých dopravců dosáhla na Letišti Václava Havla nového vrcholu, stejně jako v celé Evropě. Letělo s nimi loni třicet procent všech cestujících na Ruzyni, což je nejvíce v historii. Jejich podíl dlouhodobě ještě poroste.
Vyplývá to z údajů, které poskytlo Letiště Praha. Ještě v roce 2013 byl podíl nízkonákladových aerolinek na celkovém počtu cestujících 25 procent. Rostly tak v Praze výrazně rychleji než celkový počet pasažérů.
Praze loni pomohl v růstu příchod nových nízkonákladových dopravců i rozšiřování jejich sítě. Vrátil se například irský Ryanair, který je v Evropě na trhu levných aerolinek největší. easyJet, který je v počtu cestujících na Ruzyni trojkou a největší nízkonákladovou aerolinkou, loni začal létat například do Říma. Svá spojení rozšířil také Vueling, nově v Praze začal působit také turecký Pegasus nebo flydubai ze Spojených arabských emirátů.

ilustrační foto (Foto ©: WOM)

Podle počtu cestujících loni ještě stále vedly České aerolinie, které měly necelou pětinu trhu. Pryč jsou ale doby, kdy měly více než padesát procent cestujících. Stále posiluje Travel Service, jehož podíl už přesáhl na Ruzyni jednu sedminu. Čtvrtá je Lufthansa, která papírově klesla tím, že linku do Düsseldorfu převedla na nízkonákladovou odnož Germanwings.
V celkovém počtu cestujících mají sice ještě v Evropě navrch klasičtí dopravci, v samotných letech po Evropě bez započítání spojů na jiné kontinenty ale vedou nízkonákladovky.
Zatímco u nás dlouho platilo, že lowcosty létají lidé hlavně na dovolenou, i zde začínají být běžné pro lety firemních zákazníků. Podle Pavla Němce z firmy HRG Czech Republic, která se specializuje na letenky pro firmy, měli zákazníci vůči těmto dopravcům odpor ještě tak před třemi lety, ale teď je už nikdo neodmítá.
"V době recese se to obrátilo a všechny ty klasické argumenty firem a cestujících padly, klíčová byla cena, a když aerolinky měly přímé spojení, dobré časy a cenu, nikdo o tom ani nediskutoval. Potom všichni zjistili, že u letů do dvou hodin je to stejně jedno," říká Němec. Nízkonákladovým hráčům navíc hraje do karet i fakt, že zejména na evropských letech klasičtí dopravci služby omezují a chtějí také často příplatky, například za odbavený kufr.

Z výroby

_____________________________________

* Boeing 787-10 Dreamliner

18. června 2013 ve francouzském LE BOURGET, Boeing oznámil, že zahájí vývoj a výrobu třetího typu řady B787 - 10 Dreamliner. Zároveň Boeing oznámil, že obdržel na tento typ 102 závazných objednávek od pěti zákazníků z Evropy, Asie a Severní Ameriky, což poskytuje silnou podporu vývoji nejnovějšímu Dreamlineru.
Nový B787 - 10 bude mít dolet 7 000 nm (12 964 km), což znamená, že může být nasazen na více než 90 procentech dálkových linek, které obsluhují dvoumotorové wide-body letouny. S konstrukcí B787 - 10 se již začalo a mezinárodní partneři jsou zasvěceni do detailního plánu po jednotlivých měsících. Konečná montáž a letové zkoušky B787 - 10 budou zahájeny v roce 2017. První dodávka pro zákazníka se plánuje na rok 2018.
Jedinečný interiér B787 nabízí cestujícím technologie které zpříjemní jejich lety, včetně velkých zatmívacích oken, čistého vzduchu, vyšší vlhkosti, snížené kajutové nadmořské výšky, většího prostoru pro zavazadla a přívětivého LED osvětlení.
B787 - 8 Dreamliner může nést 242 cestujících na vzdálenost 7850 nm (14,500 km), delší B787 - 9 může nést 280 cestujících na vzdálenost 8300 nm (15372 km). Nejdelší B787 - 10 může nést 323 cestujících až do vzdálenosti 7020 nm (13000 km).

specifikace

srovnání B787-A350 (obr: REUTERS)

Vlevo: Boeing 787-8 N787BA Cockpit (Foto ©: Alex Beltyukov)
Vpravo: Boeing 787-8 Dreamliner All Nippon Airways rozmístění sedaček(Foto ©: Paul Davey)

_______________________________________________________________________

* 30.10.2014 vznikla nová společnost SkyGreece Airlines

SkyGreece Airlines byli založeny v říjnu 2012 v Athénách, řeckými "Kanadopodnikateli", kteří mají rozsáhlé zkušenosti v letectví a turistice. Firemním mottem je spojit Řecko a Severní Ameriku nonstop lety s výhledem pro nabízení letů do Jižní Afriky.Na palubě by se měla nabízet "tradiční řecká jídla".
Od SkyGreece Airlines se očekává, že zahájí své úvodní lety okamžitě jakmile proběhne certifikace jejich Boeingu B767 - 300ER v Kanadě a USA. První letadlo získané v červnu 2013 je bývalé Martinair jetliner.
V červnu a červennci 2014, SkyGreece Airlines operovali z Atén do Mogadishu (Somálsko), Asmara (Eritrea), Londýna (U.K) a Stockholmu (Švédsko) spolu se švédským FlyOlympic.

* 30.10.2014 Airbus má novou metodu pomalování letadel

Společnost Airbus zkouší aplikovat využití jednoduchého způsobu tisku na velké plochy letounů společnost Airbus. Předpokládá se, že inkoustový tisk by mohl jednak umožnit vytvářet jemnou grafiku, kterou by navíc šlo poměrně jednoduše replikovat i a další letouny. Airbus tuto technologii již nějakou dobu vyvíjí v lakovně v německém Hamburku. Jejím základem je přímý tisk pomocí klasické inkoustové hlavy s tryskami. Využívá se při tom černá a další tři barvy (azurová, purpurová a zelená). Pomocí konstrukce s velikostí sedm metrů čtverečních se tiskne řádek po řádku shora dolů. Po dokončení tisku je vše překryto průhledným nátěrem.
"Mohu vytvořit barevné přechody či fotorealistické motivy, kterých nemůže být nikdy dosaženo nátěrem," vysvětlil na webu Airbusu technologický manažer Matthias Otto a dodal, že nová metoda je také schopna tisku libovolné velikosti a tvaru.
Cílem celého snažení je vyvinout technologii, která umožní nahradit současný způsob, kdy se u složitějších vzorů používá potištěné fólie. Ta však zvyšuje hmotnost letadla, je citlivější vůči účinkům tepla, chladu a vysokému tlaku. Časem se pak může třepit nebo sloupávat.
V porovnání s klasickým nátěrem či sprejováním má testovaná metoda inkoustového tisku vývodu i v menší časové náročnosti. Odpadají opakované fáze sušení a nanášení další vrstvy. Také nedohází k chybnému nástřiku a odpadají problémy s rozpouštědly, která jsou používána při klasických metodách pomalování letadel.
Podle Airbusu je však zatím vše v experimentální fázi a teprve na začátku roku 2015 firma přistoupí ke "kvalifikačním" zkouškám technologie. Avšak již nyní je projekt součástí montážní linky letounů A320, kde se testuje. Zdroj: technet.idnes

* 4. 2. 2015 Nejmladší flotila a deset let růstu. Wizz Air jde na burzu pro peníze

Největší středoevropská nízkonákladová společnost Wizz Air, která podniká i v Česku, vstoupí deset let po svém založení na burzu. Vedení firmy s hlavní základnou v Budapešti ve středu oznámilo, že se s akciemi začne obchodovat na londýnské burze.
Firma chce podle svého šéfa Józsefa Váradyiho na burze získat 150,8 milionu eur, které chce použít na další expanzi především na středoevropském trhu. Zde je už několik let největším dopravcem. "Nepotřebujeme nutně posilovat kapitál, je to pro zlepšení naší rozvahy," dodal Váradyi.
Wizz Air provozuje flotilu 54 letadel Airbus A320 a prostřednictvím víc než 360 linek z 20 základen spojuje 110 destinací v 38 zemích. Pro aerolinky pracuje 2 200 lidí, v loňském roce s tímto dopravcem letělo 15,8 milionu cestujících.
"Rosteme deset let výrazným tempem a chceme v něm pokračovat," dodal. Firma se postupně zaměřila hlavně na lety ze střední a východní Evropy směrem na západ, velká část linek slouží hlavně gastarbeiterům z chudších zemí k cestám za prací do vyspělejších regionů. Přes devadesát procent příjmů mají aerolinky z Evropské unie.
Wizz Air o vstupu na burzu mluvil naposledy loni, ale tehdy si emisi akcií rozmyslel i kvůli vývoji cen akcií leteckých dopravců. Od té doby se situace díky levné ropě výrazně změnila a akcie aerolinek zažívají dobré časy a největší, především nízkonákladoví, hráči oznamují zlepšení svých hospodářských výsledků. Firma loni přepravila přes 15 milionů cestujících. Za poslední finanční rok vydělala 89 milionů eur (bezmála 2,4 miliardy korun).
Maďarský dopravce létá po 35 zemích v Evropě, v Česku létá z Prahy a Brna. V Praze však jeho podíl postupně klesá, firma stáhla z Prahy jedno letadlo. Podle Váradyiho jsou důvodem vysoké letištní poplatky v Praze. "Praha je jedním z nejdražších letišť, kam létáme," tvrdí. Wizz Air byl loni 6. největším dopravcem v Praze podle počtu cestujících, kterých přepravil 600 tisíc.

* 10. 2. 2015 Cyprus Airways ukončili lety

Národní přepravce CYPRIOT, zastavil všechny lety Cyprus Airways a přikázal jí vrátit evropské komisi (EC) 65 milionů €, což byla neoprávněná státní subvence.
EC vydala toto prohlášení: " Cyprus Airways dostali od roku 2007 velké množství státních peněz, ale nebyli schopné se transformovat a stát se životaschopné bez pokračující státní podpory. Proto, další státní peníze jen by prodloužily zápas bez dosažení obratu. Společnosti by se neměli spoléhat na peníze poplatníků a zůstávat na trhu uměle," řekl komisař Margrethe Vestager.
Cyprus Airways, byli s 93.67% vlastněny státem. Po mnoho let bojovali s financemi a byli nedávno nabídnuty ke koupi. Několik půjček poskytnutých letecké společnosti v 2012 drželo společnost "nad vodou" až do zahájení vyšetřování v únoru minulého roku. Dle pravidlel EU, má společnost povoleno přijmout půjčku jen na transformaci jednou v průběhu každých deseti let. Tato pravidla byla porušena. Cyprus Airways byli požádáni o "vrácení všech peněz, které dostali úplně na jiné věci". Tato transakce nechala tisíce cestujících na zemi a vláda musela přistoupit k organizování charterových letů, aby stabilizovala situaci. Současně vláda slíbila pokrýt výdaje pro cestující až do 9. února 2015, kteří si museli své palubní lístky překnihovat na jiné společnosti.

* 19.2.2015 - Dráha v Tuřanech ponese od dubna nové označení 09/27

Zpevněná vzletová a přistávací dráha 10/28 na mezinárodním letišti Brno-Tuřany (LKTB) bude k 2. dubnu letošního roku přeznačena na dráhu 09/27. Stane se tak tradičně vlivem změny magnetické deklinace, kvůli níž se magnetický směr dostal mimo toleranci pro dosavadní označení.
Společně s přeznačením betonové dráhy dojde také ke změně značení paralelního travnatého pásu 09/27 na 08/26.
Brno je v relativně krátké době druhé mezinárodní letiště v České republice, které kvůli oscilující magnetické deklinaci musí měnit označení dráhy. Ruzyňskou dráhu 12/30 tato změna potkala na jaře v roce 2012.
A jak se značí vzletové a přistávací dráhy? citace z předpisu L-14, Hlava 5
5.2.2.4 Poznávací značení RWY se musí skládat z dvoumístného čísla a na rovnoběžných RWY musí být doplněno písmenem. U jednotlivých, dvou nebo tří rovnoběžných RWY musí dvoumístné číslo vyjadřovat nejbližší desítku magnetického severu při pohledu ze směru přiblížení.

* 26.2.2015 - ministr Ťok přizval k dostavbě rychlodráhy na letiště Korejce

Ministr dopravy Dan Ťok začal jednat o dokončení rychlodráhy na pražské letiště. Při návštěvě Jižní Koreje v rozhovoru se svým protějškem přizval do chystaného tendru místní firmy. Korejci o stavění železnic v Česku mají zájem. Projekt rychlodráhy se připravuje a odkládá už dvacet let. Ťok chce tendr vypsat do tří let.
"Vyzval jsem jihokorejské kolegy, aby se přihlásili do plánovaného tendru na výstavbu dráhy na pražské letiště. Máme zájem, aby se konečně dostavělo spojení, které umožní dostat se z letiště do centra za méně než dvacet minut," uvedl ministr ve čtvrtek v Soulu po setkání s korejským protějškem Suh Seoung-hwanem.
Projekt rychlodráhy dlouho blokovaly mimo jiné vysoké finanční požadavky Prahy 6, z nichž nedávno městská část ustoupila. "Rozběhnout roky zamrzlý projekt by mělo pomoci i nedávné jednání s Prahou 6, ze kterého vzešla shoda na ekonomicky vhodném řešení," řekl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.
Nyní se na modernizaci železničního spojení centra města s letištěm zpracovává studie proveditelnosti. "Na podzim by měla být vybrána stavební varianta a zhruba do tří let by tak mohly být vypsány tendry první části modernizace této trati," dodal mluvčí. *** K výše uvedenému bych chtěl jen podotknout, že velice rád bych pracoval jako projektant této rychlodráhy. Vždy po několika letech vyndat hotovou zpracovanou studii ze šuplíku a nechat si jí znovu tučně zaplatit ze státních peněz!!! *** To to nikdo ještě neprohlédl???? Zdroj: ekonomika idnes

* 5. 3. 2015 Nehoda Let L-410UVP-E20 společnosti Icar Air

Let L-410UVP-E20, registrace E7-WDT, byl poškozen při přistávacím manévru na letšti Ancona - Falconara Airport (AOI), v Itálii. Tři členové posádky vyvázli bez zranění. Letadlo, operovalo pod společností Icar Air a bylo na nákladním letu ze Sarajevského letiště (SJJ) do Ancona. Přistání probíhalo na dráhu 04 za silného vichru (vítr 27 Knotů, nárazově až 39 Knotů ze směru 030). Turbolet dosedl předním podvozkem na zem tak prudce, že se jeho konstrukce zhroutila a pronikla až do pilotního prostoru. Díky tomu začalo v kokpitu hořet. Letoun bude pravděpodobně vyřazen z provozu.

* 11. 3. 2015 Už žádné pátrání po černých skříňkách, Airbus chce vystřelovací

Kde jsou černé skříňky a v jakém stavu, to bývá po letecké nehodě nejdůležitější starostí vyšetřovatelů. Není výjimkou, že letové zapisovače jsou při nehodě velmi poškozené, nebo se nenajdou vůbec. Airbus proto plánuje, že by do letadel instaloval skříňky vystřelovací, tak jak je to běžné u vojenských letounů.
Letové zapisovače jsou konstruované tak, aby teoreticky přežily vše: musí vydržet extrémně silný náraz, odolat dlouhotrvajícím vysokým teplotám i tlaku vody na dně oceánu. Jsou také vybavené vysílači, které začnou po nehodě vysílat ultrazvukový signál, díky němuž by je záchranáři měli najít ve vodě. Jenže ne vždy se to podaří, jak ukazují případy z nedávné historie.
Airbus proto nyní plánuje, že by do svých nejmodernějších letounů A380 a A350 začal instalovat vystřelovací letové zapisovače. Od začátku letošního roku o tom jedná s Evropskou agenturou pro bezpečnost letectví (EASA). "Airbus spolupracuje s EASA a dalšími partnery, aby dosáhl pokroku při schvalování tohoto řešení na úrovni celého leteckého průmyslu," citovala agentura Reuters mluvčího Airbusu.
Nový typ zapisovače by měl zkombinovat dva typy černých skříněk, které jsou v současné době používané - záznamník hovorů v pilotní kabině a zapisovač letových údajů. Zařízení by mělo být umístěno - stejně jako dosud - v ocasní části letadla, záď totiž obvykle přežije nehodu s relativně menším poškozením než zbytek letounu. Při nehodě by se zařízení mělo samo oddělit. Bude vybaveno plovákem, který zabrání potopení v případě havárie do vody. Stejně jako dnešní skříňky bude mít vysílač signálu, který záchranářům usnadní pátrání. Zdroj: ekonomika idnes

* 13. 3. 2015 Baťův Lockheed Electra se po rekonstrukci v USA vrátí do Česka

Historický letoun Lockheed Electra 10A Jana Antonína Bati se po nedávno dokončené rekonstrukci vrátí do Česka. K vidění bude na pražském letišti Točná, které jej před šesti lety koupilo do své sbírky. Uvedli to zástupci letiště.
Ve čtvrtek letadlo po kompletní rekonstrukci úspěšně absolvovalo první ověřovací let v USA. Nyní bude čekat na vhodné počasí pro přelet přes Atlantik na Točnou. Letoun je po rekonstrukci ve stavu, motory 0 hodin TT, drak 0 hodin TT. Rekonstrukci nakonec dokončila firma Wichita Air Services Inc. (která se ráda prezentuje zkratkou velice konvenující pilotům, prostě WASI). Ukázalo se, že je to zřejmě dobrá volba. WASI momentálně měla volnou kapacitu (skončili práce na renovaci letadla Grumman J2F6-"Duck" - amphibian nyní létající na Floridě v airshow Phantasy of Flight). Takže se mohli do práce na Electře pustit hned. Ukázalo se totiž, že "letecké" hlavni město USA, Wichita, kde sídlí a vyrábí firmy jako Hawker-Beechcraft, Cessna zde má hlavni stan, kde se vyrábí slavné Citation Jets, sídlí zde jeden z výrobních závodů firmy Boeing a donedávna zde působila Kanadská firma Bombardier, která údajně omezila výrobu a propustila hodně zaměstnanců protože nemá moc zakázek a to se týkalo i firmy WASI. Jak je v podobných případech "pravidlem", firma WASI má ve Wichitě pouze část svých aktivit. Renovace letadel se odehrává v městečku Newton asi 20 mil severně Wichity. Letadlo bylo vyrobeno v roce 1937 a dodáno leteckému oddělení firmy Baťa jako náhrada za jiný letoun stejnéhotypu poškozený při nouzovém přistání v Chicagu na cestě kolem světa. S letounem OK-CTB Jan Antonín Baťa cestu dokončil a v začátkem května 1937 přistál ve Zlíně. Necelé dva roky letadlo sloužilo firmě Baťa jako cestovní stroj pro nejvyšší management a majitele. Jeho posádku tehdy tvořilo několik pilotů, kteří po vypuknutí války uprchli do Velké Británie a vstoupili do RAF. Za války letadlo plnilo cvičné a transportní úkoly v Kanadě. Po válce vystřídalo několik soukromých majitelů, dvakrát nouzově přistálo, než ho zakoupilo od soukromého sběratele praktického lékaře Dr. Almanda z Texasu Letecké muzeum Točná.
Electra 10A na konci třicátých let tvořila absolutní špičku v civilní letecké technice. Dva motory o výkonu 450 koní dávají letadlu cestovní rychlost 300 km/h a dolet 1200 km. Stejný typ letounu použila Amelia Earhartová pro svůj nedokončený let kolem světa.
Letiště Točná vlastní od roku 2008 firma Letecké Muzeum Točná majoritního vlastníka internetového portálu Seznam.cz Iva Lukačoviče. Na letišti je k vidění například replika Avie BH-1 a BH-5 nebo poválečný Sokol M1C. Doufejme, že "Electru" uvidíme nejen v muzeu, ale občas také na nějaké airshow po česku i ve vzduchu.

* 20. 3. 2015 Wizz Air obnovil lety z Prahy do Tel Avivu

Od 2. března jsou opět obnoveny pravidelné lety W6 2791/2 z Prahy do Tel Avivu a zpět. Maďarská společnost Wizz Air, která v Praze bázuje jeden A320, uvedla poprvé do provozu lety z pražské báze do Izraele koncem března 2014, již ke konci srpna loňského roku byla ale linka ukončena. Nyní se vrací s frekvencí dvou letů týdně, v pondělí a pátek s odletem z Prahy po šesté hodině ráno. Stejné časy i frekvence budou zachovány i v průběhu letní sezóny. Mezi Prahou a Tel Avivem tak opět pravidelné létají čtyři dopravci, kromě Wizz Airu ČSA a SmartWings a z izraelské strany Up by El Al. Zdroj: Planes

* 24. 3. 2015 Nehoda A320 společnosti Germanwings

Na jihu francouzských Alp se zřítil letoun typu Airbus A320. Na palubě stroje patřící německé společnosti Germanwings bylo 142 cestujících, uvedl mluvčí aerolinek. Letadlo mířilo z Barcelony do Düsseldorfu. Podle francouzského prezidenta Francoise Hollanda nehodu nikdo nepřežil. Kromě 142 cestujících byla na palubě letadla ještě čtyřčlenná posádka a dvojice pilotů. Policejní vrtulníky objevily trosky zříceného letadla u jihofrancouzské vsi Barcelonette nedaleko hranic s Itálií.
Velice záhy byla nalezena první černá skříňka, která zaznamenávala hovory v cokpitu. Díky nahrávce bylo zjištěno, že po odskočení kapitána na toaletu ho již druhý pilot Andreas Lubitz nevpustil do cokpitu zpět a zahájil řízený sestup do hornaté části Alp. A320 v plné rychlosti narazil do jednoho hřbetu hory a roztříštil se. Nikdo na palubě neměl šanci přežít.
Na základě této fatální nehody přijímají některé společnosti pravidlo, že v cokpitu musí být vždy dvě osoby. Pro ČSA to není žádná novinka. Toto pravidlo dodržují už od roku 1992. Nehoda se dále vyšetřuje. Zdroj: ekonomika idnes

* 24. 3. 2015 Nová pravidelná linka ČSA Cork - Ibiza

Od 12. června tohoto roku budou letadla ČSA poprvé v historii přistávat na pravidelné lince na letišti Ibiza na stejnojmenném ostrově ve Španělsku, ovšem nikoliv na letech směřovaných z České republiky. Aerolinie totiž uvedou do provozu linku OK 320/1 z irského Corku na Ibizu, bude létat každé pondělí a pátek v nočních hodinách - vždy po příletu nové, již avizované linky OK 676 z Prahy, v provozu od 14. května do 22. října. Po příletu do Corku ve čtvrtek a neděli ve 23:30, se Airbus A319 vydá v 00:15 následující den na nejmenší z Baleárských ostrovů. Zde bude mít průlet v časech 3:50 - 4:40, zpět v Corku přistává v 6:15 a v 7:00 odlétá opět na lince OK 677 do Prahy. Nové spojení tak zapadá do posledního trendu ČSA vyhledávat jednotlivé, většinou přímou linkou dosud neobsazené úseky, mezi různými evropskými městy, na kterých by se společnost mohla uchytit. Již delší dobu je v provozu linka z Bratislavy do Košic, od loňského roku přepravují ČSA cestující mezi Hamburkem a Göteborgem, tento rok se mají v síti linek objevit lety Billund - Oslo, Stuttgart - Bologna, Stuttgart - Ženeva, Ženeva - Marseille, Poznaň - Gdańsk a Vaxjö - Linköping. Linka Cork - Ibiza je pouze sezónní, poslední let se uskuteční 21. září. Z Prahy na Ibizu přitom povede pravidelná linka SmartWings, každou středu a sobotu v období 6.6. - 19.9. Zdroj: Planes

* 31. 3. 2015 V novém metru chybí eskalátor, cestujícím na letiště pomůže s kufry nosič

Stálo to miliardy a na eskalátory nezbylo? Taková otázka asi napadne cestující, kteří už příští týden budou přestupovat v nové stanici metra Nádraží Veleslavín na autobus k letišti. V místech, kde se dá očekávat neustálý pohyb lidí s těžkými zavazadly, je totiž pevné schodiště. Vypomohou proto nosiči.
Nikoli na Dejvické, ale v nové stanici metra Nádraží Veleslavín budou od příštího týdne vystupovat lidé, kteří přesedají na autobus 119 mířící na letiště. Třebaže představitelé města vyzdvihují, že se cesta do Ruzyně zrychlí, pohodlnější tak docela nebude. Nejkratší cesta z vestibulu k autobusové zastávce totiž vede po pevném schodišti. Výtah tu sice je, ale na povrchu ústí až za křižovatkou.
"Cestujícím u stanice metra Nádraží Veleslavín bude k dispozici naše služba portýra, která jim bude pomáhat se zavazadly a směrovat je k zastávce autobusové linky číslo 119," oznámil předseda představenstva Českého aeroholdingu Václav Řehoř v tiskové zprávě 26. března. O apríl tedy nejde. Letiště Praha se podle své mluvčí Mariky Janouškové rozhodlo nabízet službu samo od sebe, právě proto, že si je vědomo absence eskalátorů. Letiště si na ni najalo externí agenturu. Služba bude zdarma a cestující ji budou moci využívat každý den mezi 5. a 22. hodinou, tedy téměř po celý rozsah provozu metra s výjimkou pozdního večera, kdy už na Ruzyni tolik letadel nepřistává ani neodlétá. Nosiči by měli ve stanici působit minimálně do konce roku. Během dne budou se zavazadly pomáhat dva, v čase menšího provozu jeden. Označeni budou reflexní vestou a nápisy v češtině a angličtině. "Dále budou mít vizitku se svou fotografií a jménem a logem naší společnosti. Unést by měli přibližně 20 až 30 kilogramů, což je maximální hmotnost zavazadla určeného pro přepravu letadlem. Podle toho, jak se služba osvědčí, bychom nosičům mohli časem určit oficiální dress code," řekla Janoušková.
Náklady na službu portýrů zaplatí pražské letiště. "Odhadujeme to na několik desítek tisíc za letošní rok," uvedla mluvčí s tím, že služba je zatím domluvena na dobu neurčitou. Se zavazadly budou cestujícím pomáhat oběma směry, primárně však směrem do schodů.
Pražský dopravní podnik odmítá, že by se na eskalátory zapomnělo. Eskalátor nebude třeba, až bude rychlodráha... Protože se na stavbu čerpaly dotace z Bruselu, nesmí se po kolaudaci stavby provádět žádné dodatečné úpravy po dobu 5ti let, pod hrozbou vrácení této dotace. Zdroj: idnes

* 31. 3. 2015 ČSA jsou v soukromých rukou, Travel Service koupil třetinu akcií

Spekulace o tom, zda zůstanou České aerolinie státní, nebo soukromé, končí. Travel Service po více než třech měsících od schválení Evropskou komisí vstoupil do Českých aerolinií. Státu zůstane pětina akcií.
Vstup do ČSA potvrdila mluvčí firmy Vlaďka Dufková. Korean Air využily své opce a od státu koupily 34 procent akcií ČSA, které pak dle dohody obratem přeprodaly Travel Service. Korejci tak budou mít nadále podíl 44 procent. Stát bude držet 20 procent, dvě procenta zůstávají České pojišťovně.
"Travel Service se tak stává druhým největším akcionářem Českých aerolinií. Tímto krokem se nemění status Českých aerolinií jakožto evropského dopravce," řekla Dufková. Travel Service nepošle nikoho ze své firmy do představenstva, v tom mají zůstat stávají manažeři, nově ale budou oficiálně za Travel Service a Český aeroholding. Zástupce Travel Service pak má být ještě v dozorčí radě.
"Situace ČSA byla v posledních měsících významně stabilizována díky schválení a postupné realizaci restrukturalizačního plánu. Dokončení vstupu Travel Service do ČSA jako druhého soukromého investora pokládáme za potvrzení důvěry ve stabilitu a budoucnost ČSA. Současně věříme, že všichni akcionáři se budou proporcionálně podílet na dalším rozvoji ČSA," uvedl Český aeroholding ve svém prohlášení. "Během následujících několika týdnů bude Travel Service ze své nové pozice akcionáře zjišťovat skutečný stav v Českých aeroliniích," dodala Dufková.
Není ani jasné, zda se firma bude nějak podílet na finanční injekci do Českých aerolinií. Travel Service chce zatím hospodaření firmy detailněji analyzovat.
"Z dosud nepotvrzených informací vyplývá pouze to, že od doby podepsání smlouvy s Korean Airlines poklesl vlastní kapitál společnosti České aerolinie o zhruba 500 milionů korun, čímž se dostal do záporných čísel v řádu stovek milionů korun a kumulovaná ztráta společnosti se přiblížila částce 5,5 miliardy korun," dodala Dufková.
Travel Service je po 18 letech od svého založení už větší leteckou společností, než České aerolinie, ve flotile má pro letošní letní sezónu 42 letadel a další tři bizjety pro privátní lety. Majiteli Travel Servisu jsou podnikatelé Roman Vik a Jiří Šimáně. Zdroj: ekonomika idnes

* 8. 4. 2015 Společnost Aerolíneas Argentinas obdržela svůj první nový A330

Argentinský vlajkový dopravce, Aerolineas Argentinas převzal dodávku A330-202 jeho první přímé koupě z 28. února 2015. Letadlo s registrací LV-FVH (c/n 1605), je první ze čtyř, které v nejbližší době také dostane. Společnost tímto zahájila obnovovací program flotily a připojí ho ke svým 11-ti stávajícím aerobusům (4x A330-200 a 7x A340).
Dodávka reprezentuje nově vyrobené widebody letadlo pro společnost po více než 33 letech - poslední byl Boeing 747-287B LV-OPA (c/n 22593), který byl dodán přímo z Paine Field 23. ledna 1982. Od té doby letecká společnost aktualizovala svou flotilu s již použitými letadly.
Zbývající tři letadla budou k dodání v červnu 2015 (c/n 1626) a poslední dva v roce 2016. Po počátečních krátkodobých domácích linkách, přepravce plánuje použít nový A330 na dlouhých tratích z Buenos Aires do Miami a New Yorku.Od července bude nasazovat letadla na linkách do Madridu, Španělsko bylo jednou ze zemí která obdržela certifikaci ETOPS. Prezident společnosti Dr. Mariano Recalde, k tomu řekl: "rozšíření naší flotily A330-200 umožní Aerolineas Argentinas, předefinovat dopravu na dlouhých tratích a zvýšit mezinárodní nabídku".

* 10. 4. 2015 Air Croatia zahájila lety do Prahy

Nová chorvatská letecká společnost Air Croatia zahájila 2. dubna pravidelné lety do Prahy. Linka ze Záhřebu je provozována třikrát týdně letounem ATR 42-300 pro 48 cestujících. Odlety ze Záhřebu jsou vždy v úterý, ve čtvrtek a v neděli ve 12:00 s příletem do Prahy v 13:10. Odlety z letiště Václava Havla jsou ve stejné dny v 14:00. Přílet v Záhřebu je v 15:10.
Air Croatia je tzv. virtuální dopravce, tj. společnost bez osvědčení provozovatele letecké dopravy (AOC). Samotnou leteckou přepravu zajišťuje svými letouny a posádkami nizozemská společnost Denim Air "operated by aeronova". V minulosti mezi Prahou a Záhřebem létaly Croatia Airlines a ČSA. V loňském roce zahájily prodej letenek na tuto linku také Dalmatian Airlines. Tento dopravce však po odstoupení investora nakonec vůbec nezahájil provoz.

ATR 42-300 Air Croatia OY-CHT (Foto ©: WOM)

* 9. 4. 2015 ČSA chce prodat soukromníkům zbývající podíl v aerolinkách

Stopa českého státu v ČSA může nedlouho po prodeji třetinového balíku akcií národního dopravce úplně zmizet. Český aeroholding, který je mateřským podnikem Českých aerolinií, má v úmyslu prodat i zbylý 19% podíl akcií. Po letech od svých privatizačních plánů by tak stát prodal ČSA po kouskách. "Stát by neměl vlastnit společnosti, které se pohybují v silné konkurenci. Navrhneme ministerstvu financí odprodej 19 % ČSA," představil svůj návrh šéf Českého aeroholdingu Václav Řehoř. Zatím jde o plán, se kterým by musela souhlasit vláda i současný největší akcionář Korean Air.
Český aeroholding by si přál, aby bezmála pětinový podíl koupil soukromý dopravce Travel Service, který nedávno od ČSA (zprostředkovaně přes Korean Air) získal 34 procent v Českých aeroliniích.
Spolumajitel Travel Service Jiří Šimáně zatím neví, zda by o minoritní balík akcií měli zájem. "Seznamujeme se aktuálně se skutečným stavem firmy. Chápu, že se toho podílu chce aeroholding vzdát, ale žádná jednání na toto téma ještě nevedeme," řekl Šimáně. Pokud by Travel Service získal zbytek akcií, ve firmě by měl už majoritní podíl. Korean Air má nyní podíl 44 procent.
Není však jisté, že by na záměr vláda kývla. "Nemluvil jsem o tom s koaličními partnery. Státní podíl se zatím neprodává, uvidíme, jak budou ČSA hospodařit po vstupu Travel Service a jaká byla hodnota našeho podílu, resp. jaké jako akcionář budeme mít možnosti společnost ovlivňovat," reagoval ministr financí Babiš.
Řehoř nicméně připouští, že prioritou je prodej komukoliv, komu půjde seriózně o obchod. "Můžeme podíl prodat i někomu jinému, kdo bude společnost dále rozvíjet," řekl Řehoř.
Český aeroholding, do kterého spadá ještě Letiště Praha a společnosti zaměřené například na handling či údržbu letadel, měl loni podle předběžných neauditovaných výsledků výnosy 15 miliard korun, zisk před zdaněním 443 milionů korun a zisk před zdaněním, úroky a odpisy EBITDA tři miliardy korun. Výsledky jsou očištěné o dceřinou společnost B.Aircaft.

* 15. 4. 2015 Boj o cestující do Dubaje: SmartWings ruší na čtyři měsíce lety

Velký přetlak nabídky nad poptávkou po letech mezi Prahou a Dubají přinutil prvního dopravce ustoupit. SmartWings patřící pod Travel Service zruší od května do září všechny lety na této trase, kde o zákazníky soupeří tři dopravci a ceny letenek za poslední půl roku výrazně klesly. SmartWings přestanou létat 12. května, znovu se na trasu vrátí 20. září. Podle mluvčí Vlaďky Dufkové je důvodem i fakt, že v létě kvůli vysokým teplotám tolik Čechů do Dubaje nelétá.
Hlavní důvod se dá ale lehce najít při pohledu do rezervačního systému. Příchod společnosti flydubai na tuto trasu na konci loňského roku výrazně srazil ceny, v některých případech pod 4000.-- Kč za zpáteční letenku. Běžně se dá letenka sehnat kolem 6000.-- Kč. Pro dopravce je taková cena za šestihodinový let ztrátová.
Změna se dotkne i těch, kteří už mají koupenou letenku. Firma je zruší a vrátí klientům peníze, nové letenky ale už seženou cestující většinou dráž, než za kolik je kupovali. "Na trasy, které zažívají velký boom, vstupují noví dopravci, mění se frekvence letů, stejně jako se může stát, že někteří dopravci se rozhodnou své služby omezit. Naštěstí existují jiná dostupná spojení na přímo nebo s přestupem. Děláme maximum, abychom přerezervovali cestující na jiné lety," řekla Věra Janičinová, ředitelka prodeje letenek ve Student Agency.
Mezi Prahou a Dubají létají kromě SmartWings ještě Emirates a flydubai. Od loňského zrušení vízové povinnosti výrazně stoupl počet cestujících mezi Českem a Spojenými arabskými emiráty (SAE). Během několika let může země v počtech českých dovolenkářů nahradit Tunisko či Egypt.
Počty lidí, kteří letěli loni na dovolenou do Perského zálivu, stouply oproti předloňsku o čtvrtinu. "Důvodů růstu je více, ale stručně řečeno se staly Emiráty dostupnější, než byly v minulosti," říká Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří.
Jen zrušení víza uspoří 1 690 korun. Levné letenky a rozvinutá infrastruktura lákají lidi zaletět si do Dubaje individuálně, i cestovní kanceláře však zaznamenaly prudký růst prodejů. Podle odhadů Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) stouply prodeje zájezdů o 15 procent, až o 30 procent stoupl počet individuálních pobytů. "Počet českých turistů, kteří za zimní sezonu 2014/2015 navštíví Spojené arabské emiráty za účelem dovolené, by měl přesáhnout 40 tisíc," říká tajemnice AČCKA Kateřina Petříčková.
Cestovní kancelář Fischer například hlásí za rok meziroční nárůst o 56 procent. "Spojené arabské emiráty jsou skokanem roku letošní exotické dovolené," tvrdí mluvčí kanceláře Jan Osúch. "Tamní hoteliéři se naučili i nabízet více all inclusive, což dříve nebylo v této oblasti tak běžné," vysvětluje popularitu destinace Papež. Zdroj: ekonomika idnes

* 17. 4. 2015 Airbus chce v letadlech posadit až 11 lidí do řady

Výrobci letadel a aerolinky vymýšlí nové způsoby, jak do stejně velkých letadel natěsnat více cestujících než dosud. Zatím nejdále pokročil Airbus. Od roku 2017 začne nabízet uspořádání svých největších letadel Airbus A380 s jedenácti sedačkami v jedné řadě. Dosud vedle sebe sedí maximálně deset lidí.
Airbus své plány potvrdil definitivně na veletrhu Aircraft Interiors Expo v Hamburku. Novým uspořádáním, které zhorší komfort cestujících na palubě, chce oslovit hlavně aerolinky, které provozují linky s nepříliš movitými zákazníky. Ti totiž řeší hlavně cenu, nikoliv pohodlí. O nové nabídce informoval server Aviation Week.
Airbus se už dohodl na dodávce takových sedaček se dvěma jejich výrobci:firmami Zodiac a Geven. Neznamená to však, že takové uspořádání bude ve všech nových airbusech A380. Firma jen rozšíří možnost, kolik lidí se do letadla může vejít. Nové uspořádání zahustí hlavně sezení uprostřed letadla: po krajích budou nadále tři sedačky vedle sebe v jedné řadě, prostřední bude mít pět vedle sebe. Dosud je maximem 10 sedaček v řadě. Změnou mohou aerolinky přidat až dalších 45 míst, které mohou být dalším příjmem na pokrytí nákladů na let. Airbus ale nečeká, že dopravci celou ekonomickou třídu předělají do "sardinkové" verze.
Plány na 11 sedaček v řadě inicioval největší zákazník na airbusy A380, letecká společnost Emirates. Aerolinky však nakonec usoudily, že takové sardinkové uspořádání by jí vzalo image kvalitního a pro někoho až luxusního dopravce. Podle viceprezidenta Airbusu Ingo Wuggetzera současné uspořádání do tří tříd (první, byznys a ekonomická) už neodpovídá požadavkům na trhu. Už dříve, především kvůli krizi, začaly některé aerolinky nabízet kvůli restrikcím na služební cesty třídu Economy Plus, která je komfortem i cenou kompromisem mezi ekonomickou a obchodní třídou. "V poslední doběprocházely změnami jen první a byznys třída, ale v nich cestuje jen šest procent cestujících," dodal Wuggetzer. Podíl cestujících v prémiových třídách přitom navíc klesá.
Nově proto bude Airbus nabízet tři typy sedaček v ekonomické třídě. Premium Economy, Economy Comfort a Budget Economy. V oboru se jí začalo rychle říkat Economy Minus. Podobně chce rozšířit i nabídku míst v dalších dálkových letech, vždy o jednu sedačku. Místo ušetří Airbus jednoduše: sedačky budou mít místo současných 18 palců (45,7 cm) na šířku 17 palců (43,2 cm). Zúží se rovněž opěrka mezi sedačkami.
Dopravci v minulosti vymýšleli ještě drsnější způsoby, jak cestovat letadlem, aerolinky Ryanair či čínské Spring Airlines přišly s nápadem na lety na stojáka. Nakonec se z úvah stalo jen dobře zvládnuté PR. Čínský dopravce však nápad před několika měsíci opět oživil. Zdroj: ekonomika idnes

* 17. 4. 2015 Do Prahy přilétne opět A380. Emirates oslaví pětileté výročí na Ruzyni

Letiště Václava Havla zažije po více než roce opět přistání největšího osobního dopravního letadla na světě. 1. července ho na svoji linku mezi Prahou a Dubají mimořádně nasadí letecká společnost Emirates.
Informaci potvrdil iDNES.cz předseda představenstva Českého aeroholdingu Václav Řehoř. "Emirates to berou jako oslavu pěti let od svého vstupu na český trh," řekl Řehoř. V rezervačních systémech je 1. července zatím stále v nabídce jen let s Boeingem 777-300 ER, který je na této trase pravidelně nasazován. Letiště jejich příletem poprvé využije speciální stojánku pro letadla tohoto typu. Do jejístavby investovalo přes 150 milionů korun, ale je zatím prakticky nevyužívaná.
Airbus A380 je největším osobním letadlem na světě, v Praze bude teprve počtvrté. Nejprve ho v Praze ukázala Lufthansa, loni v březnu pak Korean Air. Emirates už se stejným typem v Praze jednou přistál, ale neplánovaně. Důvodem byly zdravotní komplikace jednoho z cestujících na lince mezi Dubají a Amsterdamem.
I když je A380 už na světovém nebi běžným letadlem a denně jich přes Česko přelétne několik desítek, dá se v Ruzyni očekávat velký zájem. Nedá se totiž příliš čekat, že by někdo z dopravců začal takové letadlo do Prahy pravidelně provozovat, na to je místní trh příliš malý. První přistání A380 přilákalo na Ruzyni desítky tisíc lidí, velký zájem byl i loni.
Po světě létá už 153 airbusů A380, Emirates jich mají ze všech dopravců nejvíce: zatím celkem 60 kusů.

Z výroby

_____________________________________

* 27. února 2015 Bombardier CSeries CS300 provedl svůj první let

Krátce po 11:00 hod na montrealském letišti Mirabel provedl Bombardier CS300, nejnovější komerční letadlo na trhu, svůj první zálet. Tato větší varianta CSeries následuje menší CS100, která poprvé vzlétla 16. září 2013.
Pro Bombardier, je to významný krok vpřed pro tento nový ale zpožděný projekt. Boeing i Aerobus zažili podobná zpoždění s B787 i A350. Celkem se rozpočet na vývoj tohoto typu vyšplhal na 4,3 miliardy USD a tento fakt, včetně značného zpoždění oproti plánu se projevil na nuceném odchodu šéfa Bombardieru, Pierre Beaudoina v únoru tohoto roku. Nový šéf Bombardieru Alain M. Bellemare, popsal událost jako "bod obratu" v náročném projektu "kdy nakonec dosáhneme úspěchu u našich zákazníků". CS 300 bude mít kapacitu až 160 cestujících, ve srovnání s menší verzí CS100, která pojme 125 cestujících.

3D pohled

Zkušební let přišel ve druhém dni tří dnů které si Bombardier pro tento let vyčlenil. Počáteční plány provést zkušební let ve čtvrtek se komplikovaly chladným počasím, větrem a sněhem během celého týdne na letišti Mirabel. Počasí tak silně bránilo i finálnímu předletovému testování letounu.
Oba letouny CS100 i CS300 nyní létají a společnost může rychleji postupovat k dokončení zkušebních letů, aby je mohli předat do služby svým zákazníkům.

Vlevo: CS100
Vpravo: CS300

Nová letadla CSeries slibují pohodlnější kabinu pro cestující v kombinaci s nižšími výdaji pro aerolinie a také menší hluk motorů. Zatímco interiér CS300 dosud nebyl zveřejněn, snížení hluku bylo demonstrováno srovnáním startů současného CRJ900 - quiet plane - a následně typu CS300. Rozdíl byl opravdu patrný.
Bombardier zaměřil svá nová letadla CS100-300 na trh pro přepravu 100 - 150 cestujících. Tento prostor opustil Boeing i Aerobus a zdá se, že Embraer tam vsupovat nebude. V tom ohledu má Bombardier velký potenciál pro úspěch typů CS100-300. Společnost má už 243 závazných objednávek a má rozjednáno mnoho dalších. Hlavními zákazníky jsou americká firma Republic Airways Holdings, která zastřešuje několik regionálních společností létající sekundární linky pro hlavní americké dopravce (United Express, Delta Connection a US Airways Express/American Eagle), tak leasingová společnost Macquarie AirFinance. Oba zákazníci objednali po 40 kusech. Podle posledních plánů se má CS100 dostat do pravidelného provozu v závěru letoštního roku, větší CS300 pak zhruba v polovině roku 2016.
Rob Dewar, viceprezident CS programu, prohlásil, že testování systémů běží (většinou) podle plánu a nejvíce komplikované úkoly byly už dokončeny, "většina rizik je za námi. Pracujeme na provádění plánu a děláme v tom velké pokroky".

Specifikace

Objednávky

V pátek 27.3.2015 potvrdil nový Chief Executive Officer Alain fy Bombardier Aerospace, že letoun CSeries CS100 se dostane k prvnímu zákazníkovi až v roce 2016. Původní termín byl rok 2013, poté byl datum posunut na rok 2015. Pět CS100 a jeden CS300 v současné době létají a snaží se dokončit 2400 hodinový zkušební program. Program CS100 se pozdržel v červnu 2014, když na FTV1 selhala motorová jednotka Pratt & Whitney PW1524G a byl na tři měsíce uzemněn. Další časová ztráta vznikla integrováním řízení fly-by-wire (FBW).
Bombardier nedávno oznámil, že už má objednávky na více jak 600 ks letadel. Spekuluje se, že FTV5 bude první CS100, který bude mít kompletní interiér a představí se na Paris Air Show. V zájmu nových objednávek je docela možné, že tam bude i FTV7 (první CS300).

* 10. února 2015 Vietnam Airlines ukázali interiéry svých B787 i A350

B787: obchodní třída má 28 míst s uspořádáním 1 x 2 x 1. Luxusní ekonomická třída má 35 míst 2 x 3 x 2 (uprostřed). Ekonomická třída má 211 míst s uspořádáním 3 x 3 x 3. (vpravo)

A350: na palubě luxusní ekonomická třída nebude, na obchodní třídu navazuje pouze ekonomická

* 6. března 2015 Airbus představil první A350-900 v barvách Vietnam Airlines

Letadlo, které je pronajato u AerCap, nyní vstoupí do závěrečné fáze zpracování. Bude prováděna instalace motorů, dokončení interiéru kabiny i cokpitu. Poté se přistoupí k pozemním a letovým zkouškám. Letadlo by se mělo dodat zákazníkovi uprostřed roku 2015.
Vietnam Airlines se stanou první asijskou leteckou společností, která nasadí A350 XWB na své linky a druhým operátorem na světě. Vietnam Airlines získají 14ks A350 XWBs. Deset letadel bylo objednáno přímo u Airbusu a čtyři přes leasingovou společnost. Přepravce bude operovat jeho A350 XWB na dlouhých tratích. První bude linka mezi Hanoí a Paříží.
První A350 - 941 bude užívat dočasné značky F- WZFI. Po předání cca v červnu obdrží registraci společnosti VN-A886.

A350-900 Vietnam Airlines opouští lakovnu

* listopad 2014 EV-55 Outback zahájil certifikaci EASA

výrobce Evektor požádal Evropský úřad pro bezpečnost letectví (EASA) o typovou certifikaci EV-55 podle certifikační směrnice CS-23 v kategorii Normal.
V současné době probíhá stavba druhého létajícího prototypu (v.č 003) letounu EV-55, který se zúčastní letových zkoušek později v tomto roce. Prototyp letounu EV-55 (v.č. 001) již absolvoval více než 250 zkušebních letů zahrnujících přes 220 letových hodin. Letoun také úspěšně absolvoval vývojové testy - flutter test, ověření charakteristik při ztrátě rychlosti a výkonnostní testy během vzletu a přistání.
Všechny zkoušky provedené na prvním prototypu (v.č. 001) potvrzují stavební kvalitu letounu EV-55 a vysokou úroveň jeho konstrukce. Očekáváme, že certifikační zkoušky druhého létajícího prototypu (v.č. 003), což je plně odpovídající typová verze letounu EV-55, budou taktéž absolvovány úspěšně. Evektor očekává, že bude celý certifikační proces dokončen v prvním čtvrtletí roku 2017.

* 9. dubna 2015 Evektor podepsal memoranda k prodeji čtyř EV-55

Evektor s radostí oznámil, že na výstavě LIMA 2015 byly podepsány dvě memoranda o porozumění k prodeji nových devítimístných turbovrtulových letounů EV-55 Outback. První bylo podepsáno mezi Evektorem a Senai Airport Terminal Services, dceřinou společností MMC Berhad, druhé pak bylo sjednáno s firmou APFT Services, dceřinou společností APFT Berhard.
Druhé memorandum se týká rovněž budoucího prodeje dvou letadel EV-55. Letouny budou sloužit jako letecké taxi a k propojení turisticky oblíbených ostrovů Pangkor, Tioman, Redang a Langkawi. Společnost APFT Services je držitelem certifikátu leteckého operátora vydaného malajským Úřadem civilního letectví. Definitivní smlouvy k obou memorandům by měly být dokončeny během následujících šesti měsíců.

* 20. 04. 2015 Příspěvky a náměty pro Informační Bulletin č.140 i články našich web stránek

prosím nadále posílejte na naši elektronickou adresu afclub@volny.cz

_______________________________________________________________________

Připravila — redakční rada AFC za přispění dalších členů klubu —
Pro WEB AFC zpracoval WOM (duben 2015)

 

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů