Výběr z informačního bulletinu č. 140
/červen 2015/

Klubové zprávy

_____________________________________Inzerce:
Rozprodávám své soukromé letecké muzeum.
Kontakt: Roman Hnízdil mob.: 722 947 110 E-mail: kladivko13@seznam.cz
Zajímavosti z dopravy

_____________________________________

* 20. 4. 2015 Přímá linka do Pekingu odstartuje v září, potvrdil Hamáček

Peking/Šanghaj - Prahu a Peking spojí po prázdninách přímá letecká linka. Potvrdil to šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), který do Číny přijel podpořit obchod, investice a turismus. Intenzita vzájemných vztahů se podle něj za poslední rok výrazně posílila. V Pekingu přitom zmínil také otázku dodržování lidských práv.
Česká ofenziva v Číně pokračuje. Po prezidentovi a ministrovi zahraničí zavítal do Říše středu šéf sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Hlavním cílem cesty je tentokrát Šanghaj, kde se ode dneška až do neděle konají Dny České republiky. S Hamáčkem jede podnikatelská mise čítající 80 zástupců tuzemských firem, státních úřadů a krajů (mimo jiné Doosan Škoda Power, Linet, Moser, Škoda Auto, Škoda Transportation, Zoo Praha nebo Letiště Praha).
Podnikatelé hledají na čínském trhu uplatnění pro produkty z různých sektorů včetně vyspělých technologií - většina firem se zúčastní prestižního průmyslového veletrhu China Shanghai International Technology Fair. A spolupráce by se mohla posílit také v oblasti bankovnictví. "Tři ze čtyř největších čínských bank plánují v Praze otevřít svoje pobočky a mít Prahu jako svoji základnu pro další působení v Evropě. To jsou všechno velmi dobré zprávy jak pro podnikatele, tak pro české občany," prohlásil Hamáček.
Zda si linka na sebe vydělá, záleží hlavně na turistech.
Kromě podpory obchodu a investic by měly Dny České republiky také povzbudit zájem čínských turistů o Česko. V této souvislosti se hodně čeká od přímé letecké liny Praha-Peking, kterou bude provozovat největší čínský soukromý přepravce Hainan Airlines. Pokud vše půjde hladce, první letadlo odstartuje 22. září. Jestli bude čínský dopravce spolupracovat s ČSA, prý zatím není jasné. O spolupráci má nicméně zájem vládní agentura CzechTourism, jejíž ředitelka Monika Palatková s čínskými aerolinkami jednala. "Pokud vše půjde tak, jak má, tak v druhé polovině roku bude ta linka létat a já jsem přesvědčen, že si na sebe vydělá," prohlásil Hamáček. Výdělečnost spojení Praha-Peking závisí právě na tom, jestli letadla zaplní čínští turisté. "Přímý let je velmi důležitý, pokud máme nabízet Českou republiku jako samostatnou destinaci. V současnosti využíváme Lufthansu, polské a ruské aerolinie nebo Finnair, což zájezdy do ČR jako jediné destinace prodražuje," vysvětlil generální ředitel čínské cestovní kanceláře CYTS Chan Kchuej. Aktuálně se z pražského Letiště Václava Havla létá do 138 destinací. Linka do Pekingu se stane druhou nejdelší přímou linkou. Prvenství má zatím jihokorejský Soul, kam létají České aerolinie a Korean Air. Praha by ráda přilákala další letecké společnosti a otevřela víc dálkových spojů. "Výhledově se nám jako nejzajímavější jeví provozování celoročních linek do severní Ameriky - do New Yorku, Toronta a Chicaga. Vyhodnocujeme také potenciál Vietnamu," sdělil mluvčí Českého aeroholdingu Jakub Puchalský. Letištěm Václava Havla v současnosti ročně projde zhruba 11 milionů turistů. V roce 2024 by jich mělo být až o tři miliony víc. (Zdroj: ČT24)

* 23. 4. 2015 Air Croatia náhle ukončila lety do Prahy

Praha opět ztrácí přímé letecké spojení se Záhřebem, nová linka společnosti Air Croatia vydržela pouhé 3 týdny. 23. 4. 2015 letěl ATR42 Air Croatia do Prahy naposledy. V současné době je spojení do Prahy pro chorvatského dopravce značně nerentabilní, přesto ho chce ve stejných dnech jako dosud (úterý, čtvrtek, neděle) opět od června obnovit. Letenky jsou sice v prodeji, ale po předchozích skutečnostech, kdy byl plánovaný začátek letů několikrát odložen a nyní provoz ze dne na den ukončen, je budoucnost tohoto spojení značně nejistá. Společnost je navíc ve finančních problémech a do konce května ruší všechny své pravidelné lety. (Zdroj: Planes)

Air Croatia při svém posledním příletu na LKPR (Foto ©: WOM)

* 22. 4. 2015 Turkish Airlines se rozpínají v teritoriu Lufthansy: Karlsruhe/Baden - Baden se stane v červnu 14. turecký cíl z letiště Atatürk

Turkish Airlines drží dlouhodobou významnou přítomnost na německém trhu, díky velkému množství obyvatel tureckého původu. Před 10-ti roky přepravce již spojoval 9 německých měst z jeho hlavní základny v Istanbulu. Mezi roky 2005 a 2011 se počet letů mezi Německem a Istanbulem zvýšil o 50%. Nicméně, mezi roky 2011 a 2015 se počet letů dále zvýšil o 60% a byly přidány 4 nové destinace: Brémy v dubnu 2012, Lipsko v květnu 2012, Friedrichshafen v květnu 2013 a Munster/Osnabruck v červnu 2014.
Turkish Airlines jsou hrdé na skutečnost, že létají do více zemí nežli jakákoliv jiná letecká společnost na světě, lety do až 13-ti destinací v jednotlivé cizí zemi jsou také docela neobvyklé. Turkish Airlines a Lufthansa jsou spolu ve "STAR ALLIANCE". Další aerolinie jsou zapojen do joint venture, SunExpress, letecká společnost založená v Antalyi, se také specializuje na německý trh. Od roku 2011, slouží Frankfurt jako pomocná základna pro SunExpress Germany, která operuje lety z různých německých letišť k cílům od Evropy po severní Afriku zahrnující: Bulharsko, Chorvatsko, Egypt, Řecko a Španělsko stejně jako Turecko. Tento přepravce bude operovat také pod Eurowings a plánuje dopravu na dlouhých tratích z Kolína nad Rýnem již tuto zimu.
Bylo zajímavé analyzovat, které německé destinace z istanbulského letiště Atatürk byly v roce 2014 nejvíce populární. Možná že analýzu ovlivnila rozsáhlá domácí síť a vysoké množství tureckých občanů žijících v Německu. Velká většina nejpopulárnějších leteckých linek však vedla k dalším cílům v Turecku.

Tabulka destinací

* 30. 4. 2015 První návštěva typu Airbus A400 v Praze

Letiště Praha-Ruzyně přivítalo poprvé Airbus A400 ROYAL AIR FORCE registrace ZM402. První přílet byl avízován cca o týden dříve, ale špatné počasí bylo proti. 30.4.2015 sice nebylo také slunečno, ale i tak A400 přiletěl za značného zájmu spotterů. Okamžitě po jeho odletu směr Oslo se ukázalo slunce, které svítilo až do večera.

A400 RAF ZM402 (Foto ©: WOM)

* 9. 5. 2015 Nedaleko Sevilly se zřítil vojenský airbus A400

Podle tamního ministerstva obrany se zřítil Airbus A400M, který nepatřil španělské armádě. Deník El País uvedl, že letoun nebyl žádné armádě dosud dodán a zřítil se při svém zkušebním letu. Server AirLive.net píše, že stroj měl být předán armádě Turecka.
Airbus byl dokončován právě na letišti v Seville. Letadlo se zřítilo krátce po svém startu, kdy řídící věži hlásilo, že má problémy. "Z většiny letadla je popel," řekl jeden z prvních záchranářů na místě. Španělští záchranáři podle agentury Reuters uvedli, že v letadle bylo sedm lidí, z nichž tři zemřeli, dva jsou vážně zranění a další dva se zatím nepodařilo nalézt. Dle záznamu z flightradar24 je zřejmé, že stroj rychle ztrácel výšku a piloti se snažili vrátit zpět na letiště. Dle snímků z místa havárie jsou přilehlá pole plná stožárů vysokého napětí a mohlo to mít vliv i při nouzovém přistání. Průmyslová výroba vojenského Airbusu A400M byla zahájena v roce 2011. Zatím ho využívají armády Španělska, Velké Británie či Německa. Tato fatální havárie se určitě promítne do dalších dodávek tohoto typu a již dodané budou až do vyšetření havárie uzemněny na svých základnách.

Výše uvedené snímky byly převzaty od uživatelů Twitter

* 19. 5. 2015 V Čáslavi havaroval maďarský Gripen, piloti se katapultovali

Na letecké základně v Čáslavi v úterý 19.5.2015 před půl druhou havaroval dvoumístný letoun Jas-39 Gripen maďarské armády. Piloti se katapultovali, jsou v pořádku. Letadlo skončilo za přistávací drahou v poli. Posádka zřejmě při přistání letoun nedobrzdila. Příčinu nehody zjišťují vyšetřovatelé. Provoz na letišti byl vpodvečer obnoven.
"Při přistání byli oba piloti nuceni se katapultovat, jsou v pořádku, bez následků na zdraví. Letoun se momentálně nachází v neopravitelném stavu ve volném poli za vzletovou a přistávací drahou," řekl mluvčí základny Tomáš Maruščák.
Následuje pouze spekulace redakce AFC: "Havarovaný Gripen je na první pohled značně poničený, má poškozená křídla, ocasní plochu, kabina zcela chybí. Torzo trupu je zafixováno trámem v "natažené" pozici. Dle pořízených snímků byla katapultáž pilotů zcela na místě. Piloti ještě stačili nasměrovat letoun šikmo z dráhy (stopy na RWY), tak aby nenarazil do antén a světel umístěných na konci dráhy. Po vyjetí z dráhy stíhačku už neměli pod svou kontrolou, ta už sama dál pokračovala do obilného pole (cca 50 cm porost). Naneštěstí její trasa směřovala šikmo přes oseté řádky, za krátkou dobu jí porost "zasekl", změnil směr a kinetické energie způsobila, že se v poli bočně překulila přes záda. Tím se stroj kompletně zdevastoval".
Na levém snímku je stroj v plné síle, uprostřed celkový pohled na místo havárie (z tohoto pohledu je vidět jak je RWY zvlněná) a na posledním (zvětšeném) snímku je konečná pozice havarovaného letounu.

Na letišti v Čáslavi v současné době probíhá mezinárodní cvičení Lion Effort pro armády, které provozují stíhačky Gripen. Kromě českých pilotů se do něj zapojili zástupci vzdušných sil Maďarska a Švédska, účastní se ho i Thajsko, ale bez své letecké techniky. Cvičení bude dočasně během středy přerušeno, aby mohla na místě pracovat maďarská vyšetřovací komise. Do Čáslavi dorazí v úterý večer. Nehodu také vyšetřuje komise odboru vojenského letectví sekce dozoru a kontroly ministerstva obrany.
Piloti podle Magdaleny Dvořákové z tiskového oddělení generálního štábu havarovali, když přilétali na cvičení z Maďarska. Maďarské ministerstvo obrany v tiskovém prohlášení uvedlo, že příčiny nehody stejně jako výše materiální škody zatím nejsou známy. Potvrdilo, že piloti, jeden v hodnosti brigádního generála a druhý majora, vyvázli bez zranění. V souladu s obvyklým postupem se nyní podle něj podrobí lékařskému vyšetření.
Připomínáme, že o víkendu 23.-24.5.2015 v Čáslavi proběhl předem ohlášený den otevřených dveří pro veřejnost. Trosky maďarského Gripenu však byly odklizeny do uzavřeného a hlídaného prostoru. (zdroj: LIDOVÉ NOVINY)

* 22. 5. 2015 Poslední velký dopravce začne přidělovat místa v kabině

Velké pozdvižení vyvolaly v Českých aeroliniích nové mzdové výměry, které v těchto dnech dostává k podpisu letový personálJeden ze symbolů nízkonákladových leteckých společností v Evropě končí. Chaotické nastupování do letadla bez předem přiděleného místa ruší od půlky května i Wizz Air. Dosud byl posledním z velkých hráčů na evropském nebi, který nechával lidi sednout si, kam chtějí.
Býval to typický obrázek při nástupech do letadel u nízkonákladových dopravců. Oznámení o zahájení nástupu do letadla a sprint ke schůdkům pro nástup. Levné aerolinky totiž kvůli úsporám nepoužívají nástupní "prsty", ale nechávaly lidi nastupovat přes schůdky. Důvodem byly čas i peníze.
Jenže časy se mění a nízkonákladové aerolinky se čím dál více přibližují službami a chováním klasickým dopravcům, kteří naopak své služby často omezují. Způsob usazování cestujících v letadlech je jedním z příkladů.
Už dříve volné přidělování míst zrušil Ryanair či easyJet, některé nízkonákladovky ho ani nezavedly. Teď s ním končí Wizz Air, největší aerolinky ve Střední Evropě. Už včera s ním poprvé letěli s konkrétními "místenkami" první cestující na vybraných linkách, od 19. května budou mít přidělené místo před nástupem do letadel na všech linkách včetně spojení z Prahy. "Přidělování sedadel je dalším z mnoha opatření, kterými Wizz Air svým zákazníkům neustále zlepšuje cestovatelské zážitky," uvedla firma v tiskové zprávě.
Nejde ale zdaleka o "charitu". Neřízený nástup do letadla spoustu cestujících od nízkonákladových dopravců odrazoval. Navíc nový systém umožní firmě na sedačkách případně vydělat více. "Místenky" totiž buď bude generovat automaticky nebo za příplatek umožní výběr konkrétního místa.
Ceny se liší podle umístění v letadle, nejdražší jsou především místa s větším prostorem na nohy. "Nízkonákladoví dopravci zjistili, že to je dobrý zdroj dodatečných příjmů. Spousta lidí si ráda připlatí za konkrétní místo," řekl John Strickland, letecký analytik z firmy JLS Aviation.
Jedním z argumentů pro volný výběr sedaček byla i snaha co nejvíce zkrátit čas letadla na zemi a urychlit otočku na letišti právě živelným nastupováním. Ukazuje se ale, že se nakonec nastupování s čísly sedaček danými dopředu není problém časy na nástup dodržet. "Nezaznamenali jsme žádné potíže s tím, že by nástup trval déle," říká mluvčí Wizz Air Daniel DeCarvalho. "Když se podíváte na Ryanair a easyJet, nijak zásadně jim to dobu pobytu na letišti neprodloužilo. Stále jsou velmi efektivní v tom, kolik času letadlo stráví na zemi," dodal Shearer. (Zdroj: ekonomika.idnes)

* 15. 5. 2015 ohlášené nové let. společnosti vstoupí na saúdský vnitrostátní trh až koncem roku

Dvě nové letecké společnosti, které v Saúdské Arábii získaly licence v roce 2013 a měly začít létat vloni, zahájí podle místních úřadů provoz až koncem roku. Al Maha Airways je pobočkou Qatar Airways a první čtyři ze šesti objednaných A320-200 obdržela 22.04.2015. Saudi Gulf (také uváděná jako Al Khaleej Airlines) patří konsorciu Abdul Hadi Al Qahtani Group of Companies s podporou bahrajnského dopravce Gulf Air a objednány má tři A320. Obě nové společnosti budou sídlit v Dammánu a na rozvíjejícím se trhu mají konkurovat státním Saudi Arabia Airlines (Saudia) a soukromé nízkonákladové společnosti FlyNas. (zdroj Planes)

* 21. 5. 2015 A350 Qatar Airways do Singapuru a Mnichova

Po Frankfurtu vybraly Qatar Airways jako druhou destinaci v Evropě a v Německu pro A350-900XWB letiště Mnichov. Od 1. října bude nejnovější přírůstek ve flotile arabského dopravce létat každý den linku QR 057/8, s průletem v Mnichově mezi 12:45 a 14:55. Od 1. listopadu pak na nový typ přejde i druhá denní rotace QR 059/60, která se objevuje v Mnichově v časech 6.30 - 10:35. Od uvedeného data budou veškerý provoz Qatar Airways do Mnichova zajišťovat pouze letouny typu A350. Již 11. května, o více než jeden měsíc dříve, než bylo plánováno (původně od 16.6.), zahájily Qatar Airways provoz A350-900XWB na lince z Dauhá do Singapuru, jmenovitě na linkách QR 938/9. Již v březnu se A350 objevila na některých jednotlivých linkách z hlavního města Kataru do Dubaje. Změn se také dočká linka katarského dopravce Dauhá - Vídeň. Od 1. července do 28. srpna bude navýšen počet týdenních odletů ze sedmi na devět - ranní linka QR 181/2 bude létat ve středu, pátek a neděli v časech 6:40 - 11.10; QR 183/4 pak každý den kromě neděle v časech 13:25 - 16:05. Na všech letech Qatar Airways do Vídně je nasazen B787-8. (zdroj Planes)

* 11. - 12. 5. 2015 probíhalo snímkování středočeské kotliny a okolí Prahy

Snímkování za bezmračné oblohy, ale slabého "kouřma" prováděl německý letoun Aero Commander 680FL Grand Commander registrace D-IABB. Letoun vždy startoval i přistával na německém území. Tento dvoumotorový stroj je osazen motory 380 HP Lycoming IGSO-540-B1C s třílistými vrtulemi. Model 680FL má dolet až 2037 km a dostup do výšky 5900m. Na trh byl uveden v roce 1963 a bylo vyrobeno 194 ks z toho 37 ks s přetlakovou kabinou. Prototyp zkonstruoval v červenci 1946 project engineer firmy Douglas Aircraft Company, Ted Smith pod jménem L3805. Do výroby se letoun dostal v roce 1951 pod názvem 520 Commander. V různých verzích bylo celkem vyrobeno 3138 ks.

Vlevo stav 11.5. Vpravo stav 12.5, (zdroj: Flightradar24)

Aero Commander 680FL Grand Commander D-IABB (Foto ©: Nicolas C. Kaemmerer)

* 22. 5. 2015 Air Lituanica ukončila provoz

Litevská letecká společnost Air Lituanica, která je známá i z ruzyňského letiště, zastavila během pátku 22.5.2015 svůj provoz. Poslední lety se uskutečnily dnes dopoledne z Vilniusu do Amterdamu, Tallinu a Paříže. Odpolední lety do Berlína, Bruselu, Prahy a Stockholmu byly již zrušeny. Air Lituanica se dohodla s lotyšskou společností Air Baltic na přepravě svých cestujících do cílových destinací. Air Baltic tak zajistí od 22. do 29. května přepravu pasažérů s letenkami Air Lituanica z/do Amsterdamu, Bruselu, Prahy, Mnichova, Paříže, Billundu, Stockholmu, Vilniusu a Tallinu. V případě, že by cestujícímu nevyhovovalo nové směrování či letový řád, budou mu vráceny peníze, uvedla Air Lituanica na svých webových stránkách. O přepravě pasažérů po 29. květnu bude management Air Lituanica ještě jednat s Air Baltic.
Air Lituanica byla založena v květnu 2013. V souvislosti s litevským předsednictvím EU společnost oznámila, že první linka bude směřovat z Vilniusu do Bruselu. První let na této lince se uskutečnil 30. června 2013 s letounem Embraer E-170 pronajatým od Estonian Air. V průběhu roku 2013 společnost postupně zahájila pravidelné lety do Amsterdamu, Berlína-Tegelu, Mnichova a Prahy. V loňském roce Air Lituanica rozšířila nabídku destinací o Tallin, Paříž-Charles de Gaulle, Billund a sezónní lety do Göteborgu a Malmö. Letošní novinkou pak byla nová linka do Stockholmu na letiště Bromma.
Před zastavením provozu Air Lituanica provozovala jeden Embraer E-175 a dále měla pronajatý Embraer E-170 od Estonian Air a letoun ATR 42 od litevské společnosti DOT. Air Lituanica byla podle serveru anna.aero při porovnání týdenní nabízené sedadlové kapacity s podílem 7,9 procent až čtvrtým největším dopravcem ve Vilniusu za společnostmi Wizz Air (26 %), Ryanair (19 %) a airBaltic (8 %).

Air Lituanica mapa linek 2015 (zdroj Air Lituanica)

V reakci na ukončení provozu Air Lituanica oznámila společnost Air Baltic rozšíření svých letů z Vilniusu. Od začátku září společnost nabídne k dosavadní pravidelné lince do Amsterdamu také lety Berlína-Tegelu, Bruselu, Helsinek, Paříže-Charles de Gaulle, Stockholmu a Varšavy. Obnovení linky Vilnius - Praha, na které Air Lituanica létala dvakrát týdně, zatím v plánu Air Baltic bohužel není.

* 22. 5. 2015 Historická BETA se poprvé podívala do vzduchu

V pátek 22. května 2015, krátce po osmé hodině, se na mladoboleslavském letišti poprvé do vzduchu vznesla replika dvoumístného letadla Beneš Mráz Be 50 Beta Minor s poznávací značkou OK-EAA. Zalétávací pilot Jiří Unzeitig si po ukončení úvodního přibližně čtvrthodinovém letu pochvaloval letové vlastnosti a především kvalitu zpracování celého letounu, jehož hlavním stavitelem je Jan Klaban, známý renovátor z kbelského muzea.
S detaily z historie stavby a s prvními poznatky z provozu se budete moci seznámit v AeroHobby 4/2015, které vychází 24. července 2015.

Beneš Mráz Be 50 Beta Minor OK-EAA (Foto ©: WOM)

* 23. 5. 2015 Kenya Airways vyřadí z provozu všechny své B777

Kvůli dramatickému poklesu zájmu cestujících, hlavně zahraničních turistů, v reakci na teroristické akce islamistů v Keni v loňském a letoštním roce, se africké Kenya Airways rozhodly zbavit se co nejdříve největších letadel ve flotile, B777, a to jak ve verzi -200, tak i větších -300ER. Boeing 777-200 má naplánovánu poslední linku ve službách keňského dopravce na dny 17.-18. května, kdy naposledy poletí linku KQ 310/1 Nairobi - Dubaj - Nairobi. Boeing 777-300ER Kenya Airways poletí naposledy linku KQ 102/101 Nairobi - Londýn Heathrow - Nairobi ve dnech 25.-26. září. S propadem počtu cestujících se provoz největších letadel ve flotile jeví jako neekonomický, společnost se rozhodla upřednostnit provoz nově dodaných B787-8, kterých létá ve flotile keňského dopravce již šest, přičemž další tři jsou ještě objednány. Čtyři B777-200 nabízí keňská společnost k prodeji, tři B777-300ER budou vráceny pronajímateli. Záměrem Kenya Airways je prodat i odstavený B767-300ER, reg. 5Y-KYX, pro který také nemá již využití. Poslední vývoj je pro společnost velmi bolestivý, v roce 2012 oznámila totiž plán velké expanze, v rámci kterého měla být do roku 2021 otevřena spojení do 24 nových destinací, včetně nově plánovaných dálkových linek do Perthu, Sao Paula, Toronta a dalších sedmi destinací v Číně, včetně Pekingu a Šanghaje (dosud létá jen do Guangzhou). (zdroj Planes)

* 22. 4. 2015 easyJet obdržel svůj 250 Aerobus

22. dubna 2015, easyJet a Aerobus, oslavily v Hamburku své úspěšné partnerství při předávání 250tého A320. Při této příležitosti easyJet odhalil jeho nejnovější A320 v nových barvách a s číslicí 250 na zádi, která tento milník připomíná. Číslice je symbolicky sestavena z 250 malých letadel. Tak jako u předchozích dodávek pro easyJet, je i tento A320 vybaven nejnovější technologií a sharklety, které spoří palivo. Britský LCC operuje evropskou největší a světovou čtvrtou největší flotilu sestavenou pouze z Aerobusů. Doufejme, že toto unikátní zbarvení uvidí za čas i Praha-Ruzyně.

(Foto ©: easyJet)

* 30. 4. 2015 CATHAY PACIFIC obdržely svůj 50 Boeing 777

30. dubna 2015, CATHAY PACIFIC AIRWAYS oslavily dodávku jejich 50tého B777-300ER. S touto dodávkou bude mít dopravce v provozu celkem 67 ks B777. Mimo nejnovějších "ER", dopravce ještě provozuje 5 ks B777-200 a 12 ks B777-300. Dopravce má svou hlavní základnu v Hong Kongu. CATHAY PACIFIC AIRWAYS očekávají do konce roku dodávku dalších tří B777-300ER. K novým dodávkám Ivan Chu, CEO, Cathay Pacific řekl "B777-300ER tvoří páteř naší flotily pro dlouhé tratě. Operujeme největší flotilu B777-300ER v Asii. Naše velká flotila nám umožňuje provozovat vícenásobné denní spojení na mezikontinentálních linkách."

(Foto ©: CATHAY PACIFIC)

* 15. 5. 2015 Londýnské Heathrow vítá Vietnam Airlines

Vietnam Airlines dokončily přesun svých dálkových linek z Gatwicku na Heathrow. Dopravce provozuje dva lety v týdnu z měst Hanoi a Ho Chi Minh. Úvodní let, VN55, Hanoi-Heathrow byl uskutečněn 31. března 2015 za značného zájmu obou partnerů. Vietnam Airlines dostaly slot a stojánku na Terminálu 4, kde mají stanoviště také ostatní členové SkyTeamu.
John Holland - Kaye, CEO, Heathrow přivítal novou leteckou společnost na letišti. a řekl: " Příchod Vietnamských Aerolinií na britský letecký uzel Heathrow, je dobrá zpráva pro Británii. Nové dálkové spoje zabezpečí přímé spojení k důležité ekonomice v Asii, s častějšími lety a s větší nosností."
Generální manažer pro UK & Irsko, Le Thanh Dzung, dodal: "jsme potěšení být ve společenství našich partnerů SkyTeamu zde na Terminálu 4. Spojení na Heathrow bude pro naše cestující velkou výhodou, pokud budou cestovat do dalších destinací Evropy. V budoucnosti budeme nabízet více spojů, které vyžaduje obchod s regionem Vietnam a Indočína".
Vietnam Airlines již dříve oznámily, že Londýn bude startovací cíl pro jeho nový Boeing B787-9, který má společnost od výrobce dostat během tohoto léta. Nové Dreamlinery posílí spoje z měst Hanoi a Ho Chi Minh až na cílené čtyři lety týdně v příštím roce.

* 20. 3. 2015 VietJetAir obdržel celkově 9000 Aerobus

20. března 2015, oslavil Aerobus v Hamburku dodávku svého 9000-tého vyrobeného letadla. Letadlo je první z A321, které budou postupně dodány vietnamské společnosti VietJetAir. John Leahy, COO, Aerobus tuto skutečnost komentoval slovy: " dodávka našeho 9000-tého letadla nás přesvědčuje z pokračujícího silného zájmu o letadla z našeho sortimentu. Naše letadla vyhoví všem požadavkům leteckých společností od 100 do 500 sedaček."

* 28. 4. 2015 Hainan Airlines přidaly Řím do svých evropských linek

Hainan Airlines přidaly římské letiště Fiumicino (FCO) k jejich postupně expandující evropské síti. Od 27. dubna 2015 čínský přepravce spustil dvakrát týdně (pondělí a pátky) lety z Chongqing (CKG) do italského hlavního města s jeho A330-200. Na této přímé lince dlouhé 8190 km nemají zatím žádnou konkurenci. Do Evropy ještě provozují nonstop lety z Xi'an do Paříže (CDG) a z Pekingu do Berlina Tegelu, Bruselu, Moskvy Šeremetěva a St Petersburgu. Celkem Hainan Airlines nyní operují 19 týdenních letů mezi Čínou a Evropou. Římské letiště Fiumicino dnes nabízí nonstop lety na tři čínská letiště. Air China spojuje denně Peking a China Eastern Airlines létají denně do Šanghaje. (Foto:Hainan Airlines)

* 24. 5. 2015 Lockheed 10A OK-CTB je na cestě do Česka

Zrenovované legendární letadlo Lockheed Electra A10 z roku 1937, které před válkou využíval podnikatel Jan Antonín Baťa, je na cestě do Česka. Electra A10, která koncem 30. let byla absolutní špičkou v civilní letecké technice, dokáže na jedno natankování letět pouze pět hodin. 7500 km dlouhá trasa přes oceán je proto pečlivě naplánovaná. Lukačoviče s Vacíkem kteří Electru pilotují čeká kolem 12 zastávek. Poletí přes severní Kanadu, Grónsko, Island a Velkou Británii, aby po zhruba dvou týdnech přistáli na Točné. V současné době jsou už na Islandu a 25.5.2015 je čeká náročný přelet Atlantiku do Anglie. Miliardářova Electra je skutečně unikátním sběratelským kouskem. Lockheed vyrobil celkem 148 kusů tohoto modelu, jenže se jich dochovalo pouhých šest, přičemž Lukačovičův typ A10 je poslední provozuschopný. Historický stroj vlastněný miliardářem a majitelem portálu Seznam.cz Ivem Lukačovičem, který ho nechal kompletně zrestaurovat má být vystaven na letišti Točná.

* 2. 5. 2015 zajímavá návštěva na LKPR

Prahu navštívil zajímavý charter TAG Aviation v barvách "FOUR SEASONS". Na palubu tohoto specielně upraveného Boeingu se vejde jen 52 cestujících ovšem s velkým komfortem. TAG Aviation je v pořadí 15-tá společnost, která tento Boeing B757-2K2 od roku 1996 operuje.

B757-2K2 TAD Aviation G-TCSX (Foto ©: WOM)

* 18. 5. 2015 poprvé navštívil Prahu nový Logojet Aer Lingus

Nový Logojet irské společnosti Aer Lingus propaguje Irish Rugby Team.

A320-214 AER LINGUS EI-DEO (Foto ©: WOM)

Z výroby

_____________________________________

* 14. května 2015 Airbus si nechal patentovat dvojité dveře uprostřed letadla

Stačí pár lidí, kteří pomaleji hledají své sedadlo nebo se snaží napasovat kufr do zavazadlové schránky, aby se fronta při nástupu do letadla zasekla. Tyto nepříjemnosti by mohl vyřešit nový typ palubní kabiny s dvojitými nástupními dveřmi uprostřed. což je jeden z patentů společnosti Airbus.
Německý designér Ugur Ipek přišel již v roce 2006 se zajímavým nápadem, který by mohl tlačenice v uličce letadla vyřešit. Navrhl novou kabinu letadla, uprostřed rozšířenou, kde by byly umístěné dvojité dveře. Tudy by pasažéři vstupovali na palubu a mířili by vlevo nebo vpravo, podle umístění svého sedadla. Nástup do letadla by tak byl více plynulý, než je tomu nyní při nástupu dveřmi vpředu (případně vzadu) letadla. Projekt Ugura Ipeka nadchnul francouzskou společnost Airbus, která si ho nechala patentovat.
Zkušený čtyřiačtyřicetiletý designér, který navrhuje nejen interiéry letadel, ale i automobilů pro koncerny jako Mercedes-Benz, BMW a Volksvagen, věří, že jeho projekt představuje budoucnost letecké dopravy. Letadlo by mělo podle jeho návrhu tvar doutníku ‚perfecto' s vypouklým a rozšířeným prostředkem, a postupně se zužujícími konci.

* Příspěvky a náměty pro Informační Bulletin č.141 i články našich web stránek

prosím nadále posílejte na naši elektronickou adresu afclub@volny.cz

Přípomenout, že 1. července navštíví Prahu A380 UAE ani nemusíme. Pošlete nám svá vydařené fota této akce. Použijeme je v Bulletinu 141.

_______________________________________________________________________

Připravila — redakční rada AFC za přispění dalších členů klubu —
Pro WEB AFC zpracoval WOM (červen 2015)

 

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů