Výběr z informačního bulletinu č. 150
/červen 2017/

Klubové zprávy

_____________________________________

*** 1. 3. 2017 Pozor!: Další naše neformální setkání proběhne opět v restauraci Avion58.
Setkání proběhne v sobotu 17. června 2017 od 14:00 hod. Těšíme se. Místa zajistí WOM.


* Pozvánka: 22.4.2016 (opět od 9:30 do 12:30) se bude konat Convention Prague, opět v Holiday Inn Airport Prague. Zastávka MHD "U hangáru".
(zve Vás Martin Štěpánek)

* 5. 3. 2017 KALENDÁŘ SBĚRATELSKÝCH SETKÁNÍ (info z časopisu SBĚRATEL 1/17)
03.06. HRADEC KRÁLOVÉ - Restaurace U Švagerků, Všehrdova 6, od 7.00 - 11.00 hod
03.06. BANSKÁ BYSTRICA - Espreso kredit, ul. 29. augusta 34, od 8.00 - 12.00 hod
10.06. ÚSTÍ NAD LABEM - Kulturní dům, Velká Hradební 33, od 08.00 - 11.00 hod
17.06. PRAHA - Menza ČVUT, Praha 6, roh Bechyňovy a Kolejní ul., od 7:30 - 11.30 hod
Pořádá České sdružení historie pivovarnictví
24.06. BRNO - Kongresový sál ombudsmana, Údolní 39, od 07:30 hod

* Nový profil letecké společnosti One-Two-Go Airlines Co. Lte. Profil společnosti One-Two-Go Airlines Co. Lte. si můžete prohlédnout zde:

Profil společnosti One-Two-Go Airlines Co. Lte. >

* 18. 2. 2016 Po deseti letech jsme chtěli opět navštívit Czech Aviation Training Centre (CATC). Náš záměr, využít našeho setkání téměř ve stejném místě na letišti, jsme museli opustit. Nejprve nám byla nabídnuta exkurze od 9:00 hod. Podmínky byly jasné, min. počet členů je 15 a max. 25. Bohužel než nám přišlo potvrzení alespoň od 15-ti našich členů, situace v CATC se změnila a zařízení bylo obsazeno. Byl nám však ve stejném dni nabídnut nový termín od 15:00 hod. Na tento termín už reflektovalo pouze 8 členů AFC. Proto jsme se v CATC omluvili a exkurzi jsme pro Váš nezájem museli zrušit.

"Nejdražší trenažéry, které tady máme, jsou pro dopravní piloty letounů jako Airbus A320 nebo Boeing 737 klasické i nové generace," říká ředitel Czech Aviation Training Centre (CATC) Jan Janík. Pražské výcvikové centrum nabízí také výcvik na letouny ATR, což je základní trenažér pro trénink pilotů. Nejnovější simulátor je zde pak pro letoun L410.

Zkušenější pilot do skutečného letadla defacto ani nemusí. Jeho přecvičení na jiný typ stroje, než na který je zvyklý, lze plně absolvovat na trenažeru. První let už odpilotuje naostro s posádkou i pasažéry.
Kromě samotných pilotů na letišti v Praze vyškolí i palubní průvodčí nebo zájemce o bezpilotní létání. "Kurz pro profesionální piloty bezpilotních letounů je svou strukturou podobný tomu, když se někdo učí létat se skutečným letadlem," dodává Janík.

* 8. 4. 2017 59. celostátní setkání klubu AFC, v budově Letecké školy Řízení letového provozu ČR

Tentokrát na setkání přišlo 18. členů. Po krátké prezentaci si vzal hlavní slovo náš předseda Ing Roman Decastelo. Krátce nás seznámil s programem setkání. O současném počtu členské základny informoval Míla Wolf a pak se věnoval finančním záležitostem klubu. Ten kdo ještě neuhradil svůj klubový příspěvek, mohl to na setkání napravit.
Jak jistě víte, v loňském roce jsme pořádali jednu exkurzi na LKPR, kterou jsme pro členy hradili z našeho fondu. Byli jsme připraveni hradit i exkurzi do prostorů CATC, ale bohužel náš záměr nevyšel viz výše.
Při příležitosti životních jubileí, jménem výboru, předseda AFC poděkoval za dosavadní práci pro klub a člen výboru Jaromír Béda král předal ocenění členům:
Ing Antonín Mareška - 75 let
Viktor Savický - 80 let
Přátelé ještě jednou GRATULUJEME !!! Nemohu se zde nezmínit o tom, jak se chová příkladný člen klubu k našim setkáním. Přestože byl Viktor Savický ani ne před týdnem hospitalizován v nemocnici na klubové setkání za doprovodu své dcery přišel! Je to pro něho zřejmě srdeční záležitost!!! Pro nás ostatní, velký příklad!!
Poté proběhla volba výboru AFC, který zůstal pro rok 2017 ve stejném složení. Musím zde vyzdvihnout kreativní dárek Bédy Krále pro Mílu Wolfa, který se však na kulatiny teprve chystá?

V diskuzi jsme navrhli v letošním létě možnou celodenní návštěvu zručského areálu vyřazené letecké techniky. Doprava tam i zpět osobními auty je na Vás a Vaší domluvě o obsazenosti aut. Základní vstup do parku budeme opět hradit z fondu AFC. Po ukončení oficiální části probíhali neformální diskuze a výměny sběratelských materiálů.

_________________________________________________ Z našich sbírek __________

Vzpomínáte??? Viktor Savický přinesl jednou tento vějíř na naše setkání… ne všichni byli přítomni ☺

Vějíř CZECHOSLOVAK AIRLINES "FLY CSA JET" s OKčkem, materiál bambus a papír, rok 1960
(sbírka WOM)

OKček byl maskot ČSA v 60-tých létech minulého století a měl mnoho podob dle použití,
zde na dopisní obálce

_________________________________________________ Zajímavosti z dopravy __________

* 24. 2. 2017 Emirates budou létat do Kambodže

Emirates oznámily otevření nového spojení do oblasti Indočíny - jmenovitě do hlavního města státu Kambodža, Phnompenhu. Lety jsou v nabídce od 1. července každý den ve směrování Dubaj - Rangún - Phnompenh a zpět a bude je obsluhovat Boeing B777-300ER v konfiguraci pouze dvou cestovních tříd. Linka EK 388/9 nahrazuje od uvedeného dne lety Dubaj - Rangún - Hanoj. Lety do Hanoje budou nabízeny od stejného dne jako non-stop lety z Dubaje bez mezipřistání (odlet z Dubaje ve 03:30 v noci), Rangún v Barmě dostane pak místo toho prodloužení do Phnompenhu (nový let bude z Dubaje odlétat v 09:15 ráno). Do hlavního města Kambodže už z oblasti Perského zálivu létají Qatar Airways, létají z Dohy také každý den, linka je ale vedena s mezipřistáním v Ho Či Minově Městě a létá na ní Airbus A332. (Zdroj: Planes)

* 26. 2. 2017 Boeing B737 se musel vrátit zpět

Boeing B737-800 indonéské letecké společnosti musel v polovině letu otočit a vrátit se na místo odletu. Důvodem byly nezavřené dveře, což způsobilo silné otřesy stroje a zděšení cestujících. Část z nich se dožaduje vrácení peněz.
Let společnosti Sriwijaya Air SJ1159 směřující z čínského Kantonu do indonéského Bali musel po devadesáti minutách ve vzduchu změnit trasu. Piloti si všimli, že dveře letounu nejsou správně zavřené a byli nuceni letoun otočit. Podle mluvčího letecké společnosti byla závada technického rázu - selhal indikátor, který má upozorňovat piloty na špatně zavřené dveře. "Najednou se letadlo začalo silně třást, bylo zřejmé, že se něco stalo, a rádiem přišla výzva k návratu do Kantonu," řekla reportérům sina.com jedna z cestujících.
Přestože společnost Sriwijaya Air má nejvyšší možné bezpečnostní hodnocení dle indonéských kritérií, služba Airline Ratings, hodnotící spolehlivost leteckých společností, dává společnosti jen dvě "hvězdy" ze sedmi. Například ČSA má na stejném serveru šest hvězd ze sedmi. (Zdroj: lidovky.cz)

* 26. 2. 2017 Luxsus v oblacích

Americká společnost Crystal Cruises byla založena v roce 1990 a od té doby se vypracovala mezi špičku, co se týká nabídky luxusu na výletních plavbách. Od příštího roku plánuje podobné služby poskytovat i ve vzduchu. Upravený Boeing 777-200LR bude létat do exotických destinací celého světa. Zatímco do klasického Boeingu B777 se vejde podle úprav 300 až 450 pasažérů, letadlo Crystal Cruises bude hostit pouze 84 zákazníků, kteří si budou užívat nejvyšší možný komfort.

K dispozici budou mít speciální polohovací sedadla, která se dají sklopit až do postele o délce 186 centimetrů, samozřejmostí jsou vlastní deky, bederní polštáře, plyšové peřiny a matrace. Součástí sedadel bude i nabíječka pro různá elektronická zařízení. Na dlouhých letech mohou pasažéři využít televize s velkou úhlopříčkou, iPad, speciální sluchátka, wi-fi síť a širokou nabídku hudby i filmů. Jedna část letadla se předělává na luxusní bar s pohodlnými divany a stolky, na které se bude servírovat jídlo nejvyšší kvality. Zákazníci mohou využívat také služby hotelového majordoma a po ruce bude i concierge.
První zákazníci se v upraveném Boeingu prolétnou v roce 2017 a rozhodně se mají na co těšit. "Dokonce i ti nejzkušenější zákazníci, kteří s námi absolvovali výletní plavby na zaoceánských lodích, ocení úplně nové možnosti k objevování míst, která nejsou přístupná po vodě. A to vše s naším servisem a nejvyšším luxusem ve všech ohledech cestování," tvrdí výkonný ředitel společnosti Edie Rodriguez.
Letadlo se bude používat pro různé tématické výlety trvající dva až čtyři týdny, ceny letenek by se podle serveru One Mile At A Time mohly pohybovat nad hranicí 100 tisíc dolarů (2,4 milionu korun) (Zdroj: cestování idnes)

* 28. 2. 2017 MD-11F opět v Praze

MD-11F po více než roce a půl opět v Praze. Přiletěla pro náklad terénních aut Toyota. Tento stroj byl vyroben v březnu 1994 pro Finnair ( reg. OH-LGD), na nákladní přestavěn v roce 2010. MD-11F Western Global Airlines N513SN odlétl s nákladem 2.3.2017 cca v 8:40 hod do Nigérie.

Vlevo: příprava k nakládání terénních aut Toyota (UN) 1.3.2017 (Foto: WOM)
Vpravo: odlet s nákladem 2. 3. 2017 (Foto: TC)

* 15. 2. 2017 Embraer potvrdil prvního zákazníka pro E2

Norský regionální dopravce Wider?e byl potvrzen jako startovací zákazník pro Embraer E190-E2.
Letecká společnost podepsala kontrakt 17. ledna pro až 15 letadel E190-E2, sestávající se z tří závazných objednávek a předkupního práva pro dalších 12 ks. Celková dohoda je oceněná na 873mil USD. První dodávka se předpokládá v prvním pololetí roku 2018. (Zdroj: Airliner World)

* 15. 2. 2017 Letiště Ostrava zaznamenalo úbytek cestujících

Mošnovské letiště Leoše Janáčka Ostrava v uplynulém roce 2016 zaznamenalo úbytek cestujících. V roce 2016 prošlo jeho terminálem 258 223 cestujících, což v meziročním srovnání, tedy proti roku 2015, kdy jeho branami prošlo 308 933 cestujících, představuje pokles o 16,4 %.
V segmentu komerční pravidelné dopravy činí pokles 11 %, což znamená 191 536 cestujících odbavených v minulém roce. V rámci nepravidelné komerční dopravy pak letiště zaznamenalo úbytek o 29 procent na 47 214 cestujících. Také v oblasti tranzitní dopravy je pokles vysoký, a sice 27 %, na 19 473 cestujících. V rámci nákladní přepravy bylo na letiště a z něj v loňském roce přepraveno 4152 tun carga, což opět představuje pokles, a to o 35,8 procenta z 6469 tun v roce 2015.
V roce 2016 zaznamenalo Letiště Leoše Janáčka Ostrava 20 746 vzletů a přistání letadel. Ve srovnání s rokem 2015, kdy bylo v Ostravě uskutečněno 19 002 pohybů, se tak jedná o nárůst provozu o 9,2 %. I když v rámci pravidelné dopravy se jednalo o pokles o 5 procent na 3065 pohybů, a u nepravidelné dopravy dokonce o úbytek 14 % na 3378 pohybů, nárůstu provozu bylo dosaženo díky výcvikovým letům, kterých bylo vloni o 19 procent více, tedy konkrétně 14 303 pohybů. (Zdroj: L+K)

* 22. 2. 2017 Air India obdržela svůj první Neo

Leasingová společnost Kuwaitia - based Aviation finanční skupiny (ALAFCO) předala indickému vlajkovému dopravci Air India první ze 14-ti airbusů A320-251neo. Letadlo s registrací VT - EXF (c/n 7459) bylo dopraveno letecky 16. února 2017 na letiště "New Delhi Indira Gandhi International Airport", kde bylo přivítáno vodní slavobránou. Letadlo podstoupí před nasazením do služby posádkový výcvik. ALAFCO začala plnit celkovou objednávku pro 85 ks A320neo. Dodávky (50 ks) byly smluveny do dvou oddělených časových pásem během Airshow v Dubai rok 2011. V únoru 2012 pak byla objednávka ještě rozšířena o dalších 32 ks. (Zdroj: Airliner World)

* 2. 3. 2017 L410 brněnských aerolinek v Británii dolétaly

Incident se odehrál minulý čtvrtek dopoledne na ostrovním letišti Ronaldsway. Jak popsal specializovaný web The Aviation Herald, dvoumotorový letoun L-410 brněnské společnosti nejprve vzlétl do severoirského Belfastu. Tam ovšem kvůli turbulencím způsobeným bouří Doris nemohl přistát, proto se vrátil zpět na ostrov Man, kde dosedl na přistávací plochu.
Když se pilot chystal opustit ranvej, dostal podle webu znenadání z řídící věže příkaz zastavit a vypnout motory. Cestující následně odvezla přistavená vozidla.
Zároveň byly všechny letouny Van Air provozované pod hlavičkou Citywing "uzemněny" do vyšetření případu. Tedy dostaly od britského leteckého úřadu zákaz znovu vzlétnout.
Proč? Odpověď na tuto otázku je zahalena tajemstvím. Podle zprávy z webu The Aviation Herald událost vyšetřuje český Úřad pro civilní letectví, jelikož je postižená společnost registrovaná v Česku.
Civil Aviation Authority přerušila v Česku registrovanému operátorovi Van Air povolení létat ve Velké Británii jako následek incidentu jeho letadla na letišti ostrova Man z 23. února. Incident je vyšetřován orgány českého Úřadu pro civilní letectví, který má regulační dozor nad Van Airem. Bezpečnost cestujících je vždy naší nejvyšší prioritou a zůstáváme v kontaktu s příslušnými stranami. Van Air podle informací z internetu disponuje pěti stroji Let L-410, z nichž čtyři létají pro Citywing sídlící na ostrově Man. Loni brněnský dopravce uspěl v soutěži ve Walesu, kde obsadil jedinou tamní vnitrostátní linku spojující metropoli Cardiff se severem země. (Zdroj: web The Aviation Herald)

* 2. 3. 2017 Aeroflot zrušil objednávky desítek dálkových letadel

Společnost Airbus potvrdila, že Aeroflot zrušil objednávku osmi A350-800. V platnosti zůstává objednávka na 14 ks letadel A350-900. V posledních měsících minulého roku zrušil Aeroflot také objednávku na 22 ks Boeingů B787, a v rámci trojstranné dohody převedl práva na tato letadla na leasingovou pobočku ruského státního holdingu Rostec. Aeroflot tehdy prohlásil, že svou dálkovou flotilu bude mít založenou na modelech Airbus A350 a Boeing 777. (Zdroj: Planes)

* 2. 3. 2017 Vietnam Airlines směřují k otevření pravidelných letů Hanoj - Praha

Společnost Vietnam Airlines plánuje pravidelné lety z Hanoje do Prahy. Ve státní televizi VTV4 to oznámili představitelé dopravce. Ve hře je také spojená linka s jiným evropským městem. Přestože zahájení pravidelných letů nemá stanovené pevné datum, spekuluje se, že by k němu mohlo dojít ještě letos. Na linku by byl případně nasazen Boeing B787-9 nebo Airbus A350-900. (Zdroj: Planes)

* 3. 3. 2017 Georgian Airways míří do Prahy

Gruzínské Georgian Airways plánují od 22. května létat z Tbilisi do Prahy. Každé pondělí a sobotu bude Boeing 737 na lince A9 787 odlétat z Tbilisi v 19:05 místního času a po pobytu v Praze mezi 20:45 a 21:45 přistane druhý den v 03:15 ráno místního času jako let A9 788 na mateřské základně. Georgian Airways plánují v dubnu a květnu postupně rozlétat i čtyři další linky z Tbilisi: do Astany, Charkova, Kyjeva a Londýna (Gatwick). Kromě každodenních letů do Kyjeva budou všechny ostatní lety začínat na frekvenci dvakrát týdně. (Zdroj: Planes)

* 4. 3. 2017 Praha-Ruzyně (LKPR) - Uzavření RWY 12/30

1. V termínu od 15. Března 0700 UTC do 31. Května 1200 UTC bude RWY 12/30 uzavřena pro vzlety a přistání.
2. Společně s RWY 12/30 budou uzavřeny TWY:
✈ TWY G mezi RWY 12/30 a TWY F;
✈ TWY P mezi RWY 12/30 a TWY L;
✈ TWY R mezi RWY 12/30 a TWY L;
✈ TWY L mezi THR 30 a TWY S;
3. V termínu od 15.Března 0700 UTC do 24.května 1400 UTC budou uzavřeny:
✈ TWY F mezi TWY D a TWY L;
✈ TWY G mezi TWY F a TWY L;
4. V termínu od 24.Května 1400 UTC do 31. Května 1200 UTC bude uzavřena:
✈ TWY D mezi TWY F a TWY L;

* 6. 3. 2017 Air Caraïbes obdržely svůj první A350

Francouzský karibský dopravce Air Caraïbes obdržel svůj první Aerobus A350 XWB. Letadlo registrace F - HHAV (c/n 082) - získaly pronájmem od AerCap - bylo předáno 28. února 2017 přes základnu společnosti Les Abymes, Guadeloupe po obřadu v dodávacím centru Toulouse. Očekává se, že bude nasazeno do provozu 2. března 2017. Letadlo má konfiguraci pro 389 cestujících ve tří třídním uspořádání zahrnující 18 míst v obchodní třídě, 45 v prémiové ekonomické a 326 v ekonomické. (Zdroj: Airliner World)

* 6. 3. 2017 Odstátnění ČSA pomohlo. Ze ztrát jsou druhým rokem v plusu

Zlepšení podle zveřejněných výsledků dosáhl dopravce prakticky ve všech ukazatelích. Stoupl mu počet cestujících, obsazenost letadel i zisk. Největší skok je v počtu přepravených cestujících: na vlastních linkách jich přibylo o 12 %, v součtu i s lety pro jiné dopravce o 23%.
Podle zatím neauditovaných výsledků dosáhly ČSA zisku 241 milionů korun, což je meziroční zlepšení o osm procent. "ČSA se podařilo využít příznivých podmínek v leteckém odvětví v loňském roce. Rostly všechny přepravní ukazatele, zahájily jsme provoz na 11 nových linkách, rozšířily flotilu o jeden letoun ATR 72 a meziročně navýšily počet letů o více než 9 %," řekl Jozef Sinčák, předseda představenstva Českých aerolinií.
ČSA loni například začaly více využívat letadla, aby nestála zbytečně na zemi. Průměrné využití tak stouplo o desetinu. Firmě pomohlo i oživení na ruském a ukrajinském trhu, kde firma stále těží z omezené konkurence i dlouhodobé přítomnosti. Dopravce loni v závěru roku výrazně změnil strukturu tarifů, začal aktivně nabízet i letenky bez dalších služeb, čímž se ve vyhledávačích letenek dostal často podle ceny na první místo, což byl do té doby většinou nevídaný úkaz. Firma si změnu pochvaluje, v lednu dosáhla obsazenost letadel 75 %, což je meziroční zlepšení o 12%.
Rok 2017 bude obtížnější
Letošní rok neočekává ale dopravce tak dobrá čísla jako loni. Důvodem jsou především obavy ze zvýšení cen paliva, pohybu kurzů a také sílící konkurence. Na podzim chystá velkou expanzi v Praze například Ryanair, své postavení zesilují v Praze i stávající konkurenti.
ČSA loni přepravily 2,71 milionů cestujících, ve flotile mají 17 letadel. Vlastních cestujících je 2,26 milionů, ostatní letěli na palubě letounů ČSA, které si pronajal jiný dopravce.
ČSA letos chystají větší expanzi, připravují nové linky do Aarhusu, Lisabonu, Malmö, Reykjavíku a Verony. Kromě toho v letní sezoně obnoví sezonní linky na Maltu, do Bilbaa, Bejrútu, Linköpingu, Porta, Rijádu, Skopje a Växjö. Flotilu společnosti na začátku dubna rozšíří jeden letoun ATR 72 na operativní leasing. Díky tomu se počet provozovaných letadel ATR zvýší na osm a flotila společnosti bude čítat celkem 18 letadel. (Zdroj: ekonomika idnes)

* 7. 3. 2017 Ceny letenek v historických letadlech

O víkendu 3. a 4. června 2017 se na pardubickém letišti uskutečnil již sedmadvacátý ročník Aviatické pouti. Letošní ročník opět nesl podtitul "Hvězdy na obloze" a opět se představila řada historických letounů poháněných hvězdicovými motory. Bezesporu největší lahůdkou, i co se týká rozměrů, byla legendární americký čtyřmotorový dopravní letoun Lockheed L-1049 Super Constellation. Elegantní stroj s rozpětím 37,5 metru a s charakteristickou trojitou svislou ocasní plochou pohání čtveřice dvouhvězdicových osmnáctiválcových motorů Wright R-3350 o výkonu 2200 koní. Jediný v Evropě létající Super Constellation se tak stal největším historickým letadlem vystupujícím na letošní Aviatické pouti.
Na letošní Aviatické pouti měli návštěvníci možnost zakoupit si i unikátní vyhlídkový let v tomto krásném stroji. Kapacita byla omezena pouze jedním letem s třiceti pěti místy. Za vyhlídkový let v délce 30-ti min v okolí LKPD je třeba zaplatit 9900.--Kč.

Pro vaše porovnání uvádíme ceny letenek které lze letos zakoupit přes francouzskou cestovní kancelář MERLINTOUR SARL. Uvádíme jen ceny letenek. Ostatní, jako cesta na místo, ubytování, jídlo jsou další, zde neuvedené náklady:
Prodej na Belarus Aviation Tour VII
An-30 - 450 EUR, An-72 - 350 EUR, An-12 - 390 EUR, Mi-26 - 390 EUR, An-2 (30 min) - 95 EUR, Mi-2 (30 min) - 95 EUR, An-26 - 350 EUR, An-140 - 350 EUR (sedadlo u okna +30 EUR), Yak-40 - 390 EUR (sedadlo u okna +50 EUR), Mi-8 - 195 EUR.
(AN-30 Grodnoavia, AN-140 Motorsich, AN-12 Rubystar, AN-26 Genex) jedná se o možnosti An-22. Je možno zakoupit také vstupenky na Wonsan Air Festival KLDR v září 2017. (pro AFC WOM)

* 17. 3. 2017 British Airways zakládají nové nízkonákladové aerolinie "Level"

S dvěma novými Airbusy A330 začne dopravce létat od června z Barcelony do Los Angeles, San Francisca, Buenos Aires a Punta Cany. Ceny letenek začínají na 99 eurech za jednu cestu. Level tak jde do přímého souboje s dalším nízkonákladovým dopravcem Norwegian, který spouští letos z Barcelony také dálkové linky do USA. Airbus A330 bude létat s 293 místy v ekonomické třídě a s 21 v premium economy, kde bude více místa na nohy.

Dálková letecká doprava relativně dlouho odolávala nástupu nízkonákladových hráčů, to je už ale minulostí. IAG je dalším velkým hráčem, který do konceptu levných dálkových letů vstupuje. Lufthansa například už dříve část dálkových letů převedla pod nízkonákladovou značku EuroWings.
IAG počítá s tím, že Level nabídne dálkové spojení i s dalšími evropskými městy. Koncept je nastavený tak, že v ceně bude jen letenka, vše ostatní si cestující musí připlatit, v premium economy budou mít jídlo, zavazadlo či sledování filmů zdarma. V letadle bude placené připojení k internetu.
Level se stane pátou značkou patřící pod IAG, firmě dnes patří British Airways, Iberia, Vueling a Aer Lingus. "Level bude těžit z toho, že za sebou bude mít jednu z největších leteckých skupin na světě," tvrdí šéf IAG Wille Walsh. Barcelonu vybrali záměrně kvůli tomu, že jde o hlavní základnu nízkonákladového Vuelingu.
Do Evropy míří přitom i další nízkonákladový hráč pro levné lety opačným směrem, do Asie. Od 20. června začne létat ze Singapuru do Atén společnost Scoot, která patří pod Singapore Airlines. (Zdroj: ekonomika idnes)

* 21. 3. 2017 Cestující během letu vybuchla baterie sluchátek, které měla na hlavě

V polovině února se poklidný let z čínského Pekingu do australského Melbourne zdramatizoval poté, co jedné z pasažérek explodovala kolem krku zavěšená sluchátka. Stalo se to v okamžiku, kdy zmíněná cestující usnula při poslechu hudby. Pak ji probudila exploze. "Otočila jsem se a pocítila pálení na tváři", popsala svůj zážitek pro Australský úřad pro bezpečnost v dopravě (Australian Transport Safety Bureau, ATSB). Poté se jí podařilo strnout sluchátka na podlahu. Ta následně zajiskřila a objevilo se malé množství ohně. Než oheň stačila zadupat, zalil jej palubní personál vodou. Žár byl tak intenzivní, že se baterie i s krytem přiškvařila k podlaze. Poté, co se sluchátka podařilo odlepit, personál je odnesl a vložil do kbelíku.
Žena měla po explozi ožehnutý obličej i vlasy. Po zbytek letu byl v letadle cítit zápach ze seškvařeného plastu a spálených vlasů, což dráždilo některé pasažéry ke kašli.

Totožnost postižené cestující nebyla zveřejněna, stejně jako výrobce a model sluchátek. Australské úřady to vysvětlují tím, že nejde o konkrétní výrobek, ale že na vině jsou baterie a lidé by si to měli při cestách letadlem uvědomit. Pro příklady není třeba chodit daleko. Nejvíce se takto "proslavil" telefon Galaxy Note 7, ušetřen této pozornosti nebyl ani iPhone 7 či iPhone 6, či chytré hodinky od Intelu. A to je jen pár příkladů z poslední doby.
I proto ATSB připomíná doporučení zacházení s akumulátory a bateriemi na palubě letadel. Podle nich mají být právě nepoužívané baterie uloženy v bezpečném obalu. Náhradní baterie pak patří do příručního zavazadla, nikoli do toho odbaveného. Cestující by si také mě dát pozor na zapadlé mobilní telefony nebo přehrávače a vyndat je dříve než začnou případně hýbat sedačkou. (Zdroj: technet idnes)

* 22. 3. 2017 Větší elektronika nesmí na palubu některých letů do Británie a USA

Spojené státy vydaly 20.3.2017 zákaz převozu většiny elektroniky na palubě letadel z některých letišť Blízkého východu. Pravidlo platí pro přímé lety do USA. Nově se přidala i Velká Británie.
Notebooky, tablety a i další elektronika větší než mobilní telefon má být v odbaveném zavazadle. Na palubě letadla může mít cestující jen mobilní telefon a zdravotní přístroje. Důvodem je blíže nespecifikovaná teroristická hrozba. Bomba může být podle státních orgánů ukryta v různých typech zařízení. Jako příklad zakázaných přístrojů později úřady uvedly: notebooky, tablety, čtečky elektronických knih, fotoaparáty, přenosné DVD přehrávače, herní zařízení větší než telefon, či přenosné tiskárny a skenery.
22.3.2017 odpoledne s podobným požadavkem na aerolinie obrátila i Velká Británie (VB). Ta podle BBC omezuje i velké mobilní telefony. Není jasné od jaké velikosti, takže je možné, že to bude spíše požadavek na menší tablety s GSM modulem, což by odpovídalo i americkým požadavkům. Právě se Spojenými státy Británie své kroky koordinuje.
Seznam postižených letišť pro lety do USA:
Jordánsko (letiště v Ammánu), Egypt (Káhira), Turecko (Istanbul), Saúdská Arábie (Rijád, Džidda), Kuvajt (Kuvajt), Maroko (Casablanca), Katar (Dauhá), Spojené arabské emiráty (Dubaj, Abú Zabí). (Zdroj: AP)
Aerolinie omezené nařízením UK:
British Airways, EasyJet, Jet2.com, Monarch, Thomas Cook, Thomson, Turkish Airlines, Pegasus Airways, Atlas-Global Airlines, Middle East Airlines, Egyptair, Royal Jordanian, Tunis Air a Saudia. (Zdroj: BBC)
Jak je vidět, nové opatření Velké Británie se týká jak anglických, tak zahraničních aerolinek. Americké nařízení bylo rozesláno v pondělí prostřednictvím e-mailu jako "důvěrné" od Amerického úřadu pro bezpečnost dopravy (US transportation safety administration, TSA). Během úterý pak bylo oficiálně oznámeno Ministerstvem vnitří bezpečnosti USA (Department of Homeland Security).
Jelikož oznámení nebylo původně vydáno veřejně, spekuluje se o množství aerolinek, které to zasáhlo. Odhady se pohybovaly mezi 9 až 13 leteckými společnostmi, které létají z Blízkého východu. Příjem takového požadavku zatím potvrdily Jordánské aerolinie a saudskoarabské Saudia Airlines, týkat by se ale měla i takových společností, jako jsou Emirates, Turkish Airlines, Qatar Airways a dalších.
Kontrola elektroniky
Již nyní platí cestování s elektronikou na palubě letadel řada omezení. I vy jste se možná setkali například s tím, že jste museli zapnout své přístroje, abyste dokázali, že jsou funkční. Právě větší přístroje mohou způsobit mnohem větší škody než menší mobilní telefony, pokud jsou jen schránkou pro výbušninu.
Jak pro server Wired uvádí jeden z bývalých vedoucích TSA, je umístění větších notebooků, kamer, čteček a dalších do zavazadlového prostoru bezpečnější z hlediska potenciálního výbuchu bomby. Jednak jsou kolem kufry a ne lidé a také je tento prostor zpevněn. Ani laptop s výbušninou by tak neměl zničit letadlo tak, aby se rozpadlo.
Ne všechna opatření se ale týkají teroristické hrozby. Jako příklad může sloužit omezení převozu náhradních baterií v odbaveném zavazadle. Právě nové pravidlo přebíjí to, které mělo zabránit tomu, aby v podpalubí v zavazadlovém prostoru vznikl požár po potenciálním vznícení li-ion baterií. (Zdroj: idnes)
Je nová doba, nových elektronických zařízení, které si vyžadují baterie pro napájení a funkci přístroje. Možná, že máte také svou historku s tímto fenoménem. Já ano, telefon v klidovém stavu se náhle začal silně hřát - moje reakce rychlé otevření krytu a vyhození baterie na (naštěstí) nehořlavou chodbu!! Co si ale počít v letadle?? Viz náš předchozí článek. Ovšem toto nové zařízení jde dál. Chce zamezit spuštění nástražného zařízení úmyslně do tohoto zařízení vloženého. Malý kousek semtexu udělá z okénka nebezpečnou díru. Velice zjednodušeně, každá nálož ke svému spuštění potřebuje elektrický proud a tedy baterii, která je sama o sobě nebezpečná, ale snad jen náhodně. Pokud se toto zařízení dá do podpalubí, vybuchne tam. Vysunovat ze všech přístrojů baterie a dávat je do specielních schránek?? Vždyť někdo to ani neumí!! Ten multikulturalismus nás nějak dohání!

* 30. 3. 2017 Nejlepší letiště světa 2017 dle Skytrax

1. Singapur - Changi
2. Haneda, Tokio, Japonsko
3. Incheon, Soul
4. Mnichov, Německo
5. Letiště v Hong Kongu
6. Hamad International Airport, Katar
7. Chubu Centrair Nagoya, Japonsko
8. Curych, Švýcarsko
9. Heathrow, Londýn, UK
10. Frankfurt, Německo. Letiště Praha se umístilo na 93. miste a oproti minulému 85. mistu si pohoršilo.
Nejlepší letiště dle eDreams:
1. Helsinki-Vantaa, Finsko
2. Glasgow, UK
3. Curych, Švýcarsko
4. Mnichov, Německo
5. Frankfurt, Německo
6. Ženeva, Švýcarsko
7. Bangkok International airport, Thajsko
8. Tel Aviv Ben Gurion airport, Izrael
9. Oslo Gardermoen airport, Norsko
10. Dublin, Irsko
Jak je vidět jsou různá hlediska pro porovnání a nejsou dle serverů stejná. Výsledek dávají pocity cestujících. A jak je to s těmi nejhoršími…
Web eDreams volí každoročně také nejhorší letiště světa a tento nepopulární titul letos připadl letišti Schönefeld v Berlíně. Jde o letiště, které většinou využívají low-costové letecké společnosti, a cestují tady postrádají pohodlné čekací zóny, obchody a restaurace. Navíc je podle nich vidět, že za poslední roky se do letiště neinvestovalo a vybavení je staré a nevyhovující.

* 5. 4. 2017 Nejkratší mezinárodní letecký spoj končí

Létat mezi švýcarským letištěm St. Gallen-Altenrhein a jihoněmeckým Friedrichshafenem začaly rakouské aerolinky loni v listopadu. Místo plánovaných osmi minut často stihly přistát už za pět. Po pěti měsících ale oznámily, že poslední let nad Bodamským jezerem se na této lince uskuteční 14. dubna.
Letecká společnost nabízela dva spoje v obou směrech denně. Letenka vyšla zhruba na 40 eur (asi 1 080 Kč). Mezi letišti St. Gallen-Altenrhein a Friedrichshafen leží Bodamské jezero, a autem je proto nutné mezi nimi urazit vzdálenost 66 kilometrů. Společnost doufala, že by mohla ročně na krátké trase přepravit kolem 40 tisíc cestujících. Od počátku listopadu do konce března ale spoje využilo jen 2 300 cestujících. (Zdroj: ČTK)

* 12. 4. 2017 Polská vláda bude měnit svůj letadlový park

Polská vláda objednala pro svou potřebu dva letouny Boeing 737 BBJ 2 a jeden Boeing B737-800. Letadla budou primárně užívaná pro dopravu prezidenta a špičkových vládních úředníků. Dohoda byla uzavřená 31. března 2017 ve Varšavě.
Dle firmy Boeing letoun BBJ 2 je schopen nonstop letu z Varšavy do New Yorku s 30-ti cestujícími na palubě.
(Zdroj: Airliner World)

Z kultury

_____________________________________

* 2.4.2017 dodatečné a námi avízované setkání s "Nebeskými jezdci"

V minulém čísle IB jsme Vás seznámili se zajímavou výstavou k filmu "Nebeští Jezdci". Dne 1. 4. 2017 proběhlo další hóódně zajímavé setkání s částí posádky filmového Wellingtonu KX-E.

Z výroby

_____________________________________

* 24. 2. 2017 300 stý Airbus pro Turkish Airlines

Zhruba před rokem obdržely Turkish Airlines svůj další nový Airbus A330. Tento Airbus měl pořadové výrobní číslo 300.

* 2. 3. 2017 Nová verze Suchoje SSJ100

Proudový Suchoj Superjet 100 (SSJ100), produkovaný v rusko-italské kooperaci, existuje v současnosti ve dvou verzích, základní a s delším doletem. Zájem zákazníků přiměl výrobce k vývoji prodlouženého modelu označeného SSJ100SV (Stretched Version), který by se měl stát konkurentem kanadským Bombardierům CSeries a brazilským Embraerům E-Jet E2.)

* 2. 3. 2017 Iljušin Il-114-300 bude mít nové motory a bude montován v luchovickém závodě

Generální konstruktér závodu Il Nikolaj Talikov poodkryl na leteckém veletrhu v indickém Bangalore plány na výrobu modernizované verze turbovrtulového regionálního letadla Il-114-300. Části trupu mají zpočátku pocházet z uzbeckého Taškentu, křídlo bude vyráběno ve voroněžské letecké továrně a finální montáž bude probíhat v luchovické továrně, kde se vyrábí stíhačky Mig-35. První letadlo má vzletět v roce 2018, se sériovou výrobou letadel s motory TB7-117SM závod počítá od roku 2021. V roce 2023 chce začít používat motory TV7-117ST, shodné s vojenským letadlem Il-112V. Montáž má dosáhnout tempa 12 letadel za rok, celkovou poptávku odhaduje výrobní závod na 300 letadel. Předchozí model, dvaapadesátimístný Il-114-100, byl do uzavření taškentského závodu v roce 2012 vyroben v počtu 20 letadel, u Uzbekistan Airways však létá s motory Pratt&Whitney. (Zdroj: Planes)

* 5. 3. 2017 Odlet nového letounu L410 do Indonésie

V sobotu 4.3. 2017 odletěl k zákazníkovi "Susi Air" do Indonésie devatenáctimístný letoun s výrobním číslem 3018, který je vybaven posuvnou přepážkou umožňující variabilní rozšíření zavazadlového prostoru. Dále letoun disponuje klimatizací Enviro a co se týče avioniky protikolizním systémem TCAS II a autopilotem. Letoun bude v rámci vládou dotovaného projektu provozován na regionálních linkách na ostrově Sumatra, kde bude přepravovat cestující z hůře dostupných míst do větších měst. (Zdroj: Aircraft Industries)

* 6. 3. 2017 500 ks vyrobených motorů GP7200

Výrobní aliance, 50/50 joint venture, mezi GE Aviation a Pratt & Whitney, dosáhla 28. února 2017 svého milníku, když společnost Emirates převzala motorovou dodávku GP7200 jeho 90-tého Airbusu A380.
GP7200, je jedna ze dvou motorových voleb, které se nabízejí pro A380. V současné době používá tento motor 125 ks A380, což je cca 60% z globální flotily. Jsou to 10 ks A380 Air France, 10 ks Korean Air, 8 ks Etihad Airways, 7 ks Qatar Airways a nakonec nejvýznamější zákazník Emirates s 90 ks v provozu.
Na základě tohoto úspěchu a pro udržení své pozice na trhu, aliance otevřela dvě místní opravárenská centra: Emirates Engine Maintenance Centre v Dubai a Pratt & Whitney Eagle Services Asia v Singapuru. Nová centra budou ještě doplněna dalšími zařízeními v Evropě: GE Wales a Air France Industries. (Zdroj: Airliner World)

* 14. 3. 2017 Boeing MAX 8 obdržel certifikaci

Boeing B737 MAX 8 obdržel certifikaci US Federálním leteckým úřadem USA (FAA). Což připravuje cestu výrobci začít s dodávkami letadla k zákazníkům.
Certifikace byla dosažená po komplexním zkušební programu který trval jen přes rok a zahrnoval čtyři letadla, plus pozemi a laboratorní zkoušky. (Zdroj: airliner world)

* 8. 3. 2017 B737 MAX 9 představen

Boeing představil 7. března 2017 v Rentonu nejnovějšího člena jeho 737 rodiny (B737 MAX 9). Jde o prodlouženou verzi modelu B737 MAX 8, s doletem 3515 námořních mil (6510 km) a kapacitou 220 cestujících v jedné třídě nebo 178 cestujících v uspořádání se dvěma třídami. Letoun dostal motory CFM LEAP - 1B a nyní podstoupí kontroly systémů paliva a motorů ve funkci. Během několika týdnů pak začnou letové zkoušky. Zatímco první letadla MAX 8 budou dodávána zákazníkům od druhého čtvrtletí tohoto roku (prvním zákazníkem bude společnost Norwegian a plánuje je nasadit na nízkonákladové lety do USA jak jsme již informovali dříve), dodávka prvního letounu MAX 9 se předpokládá v roce

(Zdroj: Airliner World)

* 13. 4. 2017 B737 MAX 9 poprvé ve vzduchu

SEATTLE - Boeing 737 MAX 9 v 10:52 ráno místního času provedl svůj první let. MAX 9 letěl 2 hodiny a 42 minut. V kokpitu byli testovací piloti fy Boeing ChristineWalsh a Ed Wilson. Let zahrnoval testy řízení a hlavních systémů. První let MAX 9 byl dokončen jen čtyři dny po 50-tiletém výročí vůbec prvního letu B737.
MAX 9 vstoupí do služby (EIS) v roce 2018 a připojí se k menšímu B737 MAX 8 (který má o 15 - 20 méně míst pro cestující). První let MAX 8 absolvoval v lednu minulého roku. MAX 8 vstoupí do služby ve druhém čtvrtletí 2017 u malajského dopravce Malindo Air. První linka bude Kuala Lumpur - Singapur.

(Zdroj: Airliner World)

* 8. 3. 2017 Roll-Out E195-E2

Embraer představil v S?o José dos Campos svůj první E195-E2. Tento typ je největší z druhé generace E2 - Jet a nabídne o tři další řady sedaček navíc než současný E195. Je pro 120 cestujících ve dvoutřídním uspořádání nebo pro 146 v jednotřídním. Dolet má 2450 nm (4537km), to je zvýšení oproti stávajícímu typu o 450 nm (833km).
Letadlo uspoří až 24% v palivu a 20% v udržovacích nákladech na sedadlo ve srovnání se současným E195. Část těchto úspor bude dosažená díky nové motorizaci, ale největší výhoda E195 - E2 leží v optimalizaci jeho konstrukce i všech systémů. Dvě letadla budou použita pro certifikaci. První model, PR-ZIJ (c/n 19020005), bude používán pro aerodynamické zkoušky a zkoušky výkonu, druhý drak letadla bude využíván pro ověření funkčnosti vnitřku. Obě letadla vzlétnou do konce roku 2017. Očekávaný vstup E195-E2 do služby u zákazníků je první pololetí 2019. (Zdroj: Airliner World)

* 8. 3. 2017 Motor CFM pro A321neo byl certifikován

Aerobus má ukončenou typovou certifikaci u European Aviation Safety Agency a Federal Aviation USA pro jeho CFM International LEAP - 1A, které budou pohánět A321neo.
Aerobus provedl během různého certifikačního programu s tímto motorem více než 400 letových hodin při více než 160 letech. Motor CFM pro A321neo následuje motor Pratt & Whitney PW1100G - JM, který byl certifikován už v prosinci 2016. (Zdroj: Airliner World)

* 20. 3. 2017 Výroba Evektoru EV-55 je v ohrožení

"Společnost Evektor dočasně pozastavuje projekt vývoje letounu EV-55 do doby, než budou vyřešeny nejasnosti s malajsijský investorem," oznámila společnost na internetových stránkách. Zprávy si první všiml týdeník portál euro.cz.
Malajsijská firma Aspirasi Pertiwi SDN BHD měla v Kunovicích proinvestovat přes čtyři miliardy korun. Šlo o historicky nejvýznamnější malajsijskou investiciv ČR. Vývoj letounu byl v zemi zároveň největším leteckých projektem za posledních dvacet let.


Stěžejním bodem spolupráce byl právě vývoj a zahájení sériové výroby letadla EV-55. Víceúčelový, dvoumotorový, turbovrtulový letoun pro devět až čtrnáct pasažérů se měl prodávat v desítkách zemí světa.
Evektor o certifikaci letounu EV-55 požádal úřad pro bezpečnost v letectví EASA koncem roku 2014. Letos v prvním čtvrtletí se měl celý certifikační proces dokončit. K čemu došlo, není jasné, firma se však zcela nespoléhá na to, že malajsijský investor bude ve spolupráci pokračovat. "V jednání jsou i další řešení, vedoucí k tomu, aby mohl projekt letounu EV-55 pokračovat," uvedla společnost.
Kunovická firma je jedním z největších světových výrobců lehkých sportovních letadel pro pilotní výcvik a sportovní létání. Svá letadla prodává ve více než padesáti zemích světa. Kromě toho vyrábí například karoserie nebo zpětná zrcátka pro automobilky, zahradní techniku a zabývá se také průmyslovou robotizací. (Zdroj: ekonomika idnes)

* 13. 9. 2015 Hlavní nedostatky Evektoru EV-55

Jednou z inzerovaných předností EV-55 je excelentní výkonnost na letištích v extrémních nadmořských výškách a za vysokých teplot.
K předním letištím, na kterých má být bezkonkurenční výkonnost EV-55 předvedena, patří Lukla v Nepálu (3200 metrů nad mořem), výchozí stanice pro výstupy na Mt. Everest. Jak se ukazuje, motor PWC PT6A-21 tam nemá dostatečnou výkonnost. V počáteční době vývoje to byl nejlacinější dostupný motor požadovaného výkonu odůvodnitelný účelem zalétání prototypu. Tento motor je ale půl století starý a byl použit pouze na jednom typu letadla - Beechcraft King Air C-90. Dlouhá léta se už nevyrábí.
Podobné je to s vrtulí. Klasická celokovová čtyřlistá vrtule Avia byla zvolena proto, že Avia byla jednou ze sedmnácti firem, jež se podílely na vývoji.
Dnes se snad všechny nové projekty podobných letadel navrhují s pěti- nebo šestilistými kompozitovými vrtulemi a s parametry, které nabízejí vyšší aerodynamickou efektivnost, nižší váhu i náklady na údržbu s neomezenou životností listů, ale hlavně snížení hluku, který je vnímán jako nejhorší charakteristika vrtulových letadel.
Co se týče použití na neupravených letištních plochách, což je jedna z nejsilněji inzerovaných výhod EV-55, hned několik věcí přímo bije do očí.
Nízká výška trupu nad zemí - což bylo navrženo kvůli snadnějšímu nástupu cestujících - a velké otevřené šachty pro zatahovací podvozek, což znamená, že spodek trupu a zařízení v podvozkových šachtách (hydraulika a kabely) budou snadno poškozeny štěrkem odletujícím od kol. Bláto a mokrý sníh nabalený na kola a nastříkaný do podvozkových šachet může ve vysoké cestovní výšce zamrznout a způsobit problémy s vysouváním podvozku.
Dvoukolový design předního podvozku je velice nešťastná volba.
Pokaždé když jedno z kol narazí na kámen nebo na větší drn, trhne to kolem na stranu a tyto opakované nesymetrické nárazy se projeví na ztíženém řízení letadla, strukturální únavě podvozku i celého stroje, nižší spolehlivosti systémů letadla a zvýšených nákladech na údržbu. Navíc titěrná kolečka s vysokotlakými pneumatikami na předním podvozku se budou snadno bořit do měkkého terénu.
Nízká výška trupu nad zemí rovněž nedovolí instalaci různých zařízení - radarů, antén, FLIR, nejrůznější senzorů i zbraní - na spodku trupu pro pobřežní a hlídkové verze tohoto stroje, což je poslední dobou velký a rychle rostoucí trh hlavně v zemích ohrožovaných teroristy a ilegálními imigranty. (Zdroj: portál euro.cz)

* 3. 4. 2017 První české létající auto

Prototyp létajícího vozidla, které se ve vzduchu vznáší jako vírník a po přistání dokáže jet po silnici jako automobil, zkonstruovala v nenápadném hangáru na bývalé vrtulníkové základně v Přerově společnost Nirvana Systems.
Futuristicky vyhlížejícího autovírníku, který má potřebné vybavení a certifikaci k jízdě po pozemních komunikacích, hodlá firma vyrobit prvních 40 kusů. "Je to první certifikované létající auto na světě. Opatřeno je i registrační značkou," řekl ČTK ředitel společnosti Nirvana Systems Pavel Březina. Dodal, že zahraničním konstruktérům se také podařilo vyrobit prototypy létajících vozidel, avšak jejich stroje zatím nemůžou do provozu na silnici.
Létající stroj dokáže ve vzduchu urazit za hodinu až 180 kilometrů, na silnici za stejnou dobu zvládne ujet až 40 kilometrů. Pilot, který se po přistání promění v řidiče, musí před jízdou po silnici pouze připevnit rotor a umístit na zadní stabilizační křídlo registrační známku. Stroj je totiž vybaven homologovanými světly, blinkry i zpětnými zrcátky. O autovírník už má zájem několik prvních nadšenců z Česka a firma Nirvana Systems jej představí na dubnovém leteckém veletrhu v Německu. "Uvidíme, jak na novinku bude reagovat trh. Pokud vše klapne, tak bychom letos mohli zahájit výrobu první série 40 autovírníků," řekl Březina. Cena autovírníku je kvůli úpravám o deset až patnáct procent vyšší než u klasického vírníku. "Bude se pohybovat zhruba od 2,5 do čtyř milionů korun podle typu a vybavení," uvedl Březina. (Zdroj: ČTK)

* 12. 4. 2017 Airbus BELUGAXL je na cestě

První velké sekce Aerobusu - BelugaXL (nová generace spec. přepravního letounu), byly dopraveny po silnici do Toulouse ke konečné montáži. Následujících pět nočních silničních konvojů bude co nejdříve následovat z výroby Aernnova v Berantevilla, na severovýchodu Španělska. Z dovezených dílů se dokončí zadní část BelugaXL. Konstrukce BelugaXL je podobná stávajícímu modelu, který je v používání.

Příspěvky a náměty pro Informační Bulletin č.151 i články našich web stránek prosím nadále posílejte na naši elektronickou adresu afclub@volny.cz po př. na korespondenční adresu J. Král, Brdičkova 1914, 15500 Praha 5. Uvítáme i Vaše fota určená pro titulní strany. Velice rádi je uveřejníme.

_______________________________________________________________________

Připravila — redakční rada AFC za přispění dalších členů klubu —
Pro WEB AFC zpracoval WOM (duben 2017)

 

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů