Výběr z informačního bulletinu č. 151
/září 2017/

Klubové zprávy

_____________________________________

*** 17. 6. 2017 Na pravidelné setkání v rest. AVION58 přišlo tentokrát 9 členů našeho klubu. Ze setkání se pro nemoc omluvil Viktor Savický. Viktore doufáme, že příště už budeš ve formě! Přejeme rychlé uzdravení a těšíme se zase na ukázky ze Tvých sbírek. Na setkání jsme probrali možnost návštěvy simulátoru DC-9. Jelikož se jedná pro všechny hlavně o větší finanční částky, návštěvu tohoto technického zařízení jsme zatím odložili. Budeme nadále hledat sponzora pro tuto akci. V současné době by pro nás byla schůdná exkurse podobná té z pražského centra, t.j. nelétat, ale seznámit se s technickým řešením.

*** 8. 7. 2017 Navštívili jsme Letecké muzeum Kunovice. Tu-154 je zatím veřejnosti nepřístupná. K trupu jsou již přišroubovány podvozkové gondoly a stojí na vlastních podvozcích, v současné době pracují na kompletaci výškovky. Práce mají ve finále skončit cca v dubnu příštího roku. Proto naši avízovanou klubovou návštěvu přesouváme na příští rok

*** 16. 9. 2017 Pozor!: Další naše neformální setkání proběhne opět v holešovické restauraci Avion58. Setkání proběhne v sobotu 16. září 2017 od 14:00 hod. Těšíme se. Místa zajistí WOM.

_________________________________________________ Z našich sbírek __________

Na titulní stránce tohoto IB je také titulní stránka leteckého dopravního řádu Československých státních aerolinií Praha z roku 1937. Dole několik listů z obsahu. Zajímavé jsou ceny "leteckých jízdenek".

(sbírka WOM: dárce E.L.)

Jedná se čepicový pilotní odznak společnosti Mid-Continent Airlines, která zanikla už v roce 1952! Odznak jsem získal před časem od kolegy z USA, se kterým měním letecké odznaky už několik let. Odznak je i přes těch minimálně 65 let stáří ve výborném stavu, s pěknou patinou. Zajímavý je znak společnosti, modrá silueta Indiána z kmene Siouxů, který střílí z luku, na pozadí červeného křídla. Vše je umístěno v bílém oválu s úplným názvem společnosti v modré barvě. Provedení je z vysoce kvalitního vícebarevného vypalovaného smaltu.
Teď ještě stručně o historii této společnosti. Společnost byla založena v roce 1928 v Sioux City, Iowa pod názvem Hanford´s Tri-State Airlines. V roce 1934 společnost získala kontrakt od Vlády USA na leteckou přepravu pošty. V roce 1936 společnost odkoupil Thomas Fortune Ryan III., centrálu společnosti převedl do Kansas City, Missouri a v roce 1938 jí přejmenoval na Mid-Continent Airlines. Společnost v poválečných letech provozovala flotilu letadel DC-3 a také 5 ks Convair CV-240. V roce 1952 společnost zanikla sloučením s texaskou společností Braniff Airways.
Tyto informace jsem čerpal z publikace Aviation Insignia of the U.S.A. - An Encyclopedia of Wings and Insignia of Pilots and Crews of United States Aircraft od autora Stanley Baumwalda. (pro AFC: Antonín Mareška)

* 18. 6. 2017 Na pravidelné setkání v rest. AVION58 přinesl Jirka Hanibal níže uvedený dokument, který bude součástí dokumentů v nově v budoucnu otevřené tzv. Werichově vile, kterou nezištně pronajala Meda Mládková. Jirka poskytnul některé další unikátní historické dokumenty, které se vztahují k tomuto tématu a budou vystaveny ve stálé expozici. Vila byla konečně zkolaudována a slavnostní otevření se chystá na 30. června 2017.
Slovo sběratele autogramů a lidských tváří
Nejšťastnější člověk na světě je sběratel. J. W. Goethe
Vše začíná krátce po válce, Jan Werich se vrací domů z USA a znovu začíná s divadlem, jak také jinak. V karlínském divadle, v roli Čochtana a ve hře Divotvorný hrnec opět exceluje. Měl jsem možnost; vidět hru na vlastní oči, ne jednou, a tato postava mi zůstala na celý život v paměti. Vše pokračuje po dlouhé době, začínám sbírat autogramy světových osobností ze všech oborů lidské práce, mimo jiné také z oblasti umění, takže jsem se snažil dostat i k Janu Werichovi. A že nebylo to tak jednoduché. Nejprve jsem navštívil sestru Jaroslava Ježka v Kaprově ulici v Praze, kde jsem si prohlédl slavný modry pokoj. Další moje návštěva patřila paní Frances Ježkové, manželce Jaroslava Ježka, která tenkrát bydlela v Sudoměřické ulici v Praze na Vinohradech. I to byl velký zážitek, paní Frances mi uvařila kávu a přinesla ji v takovém trochu otlučeném modrém hrnku,z něhož kdysi pil Jaroslav Ježek, neboli Ježura, jak paní Frances potom říkala, když jsem ji navštěvoval znovu a častokrát. Spolu jsme chodili na hřbitov, kde je uložena urna Jaroslava Ježka. Mluvili jsme o Werichovi, Voskovcovi o tom jak žili spolu v New Yorku, jak se s Jaroslavem Ježkem oddali v posledních hodinách jeho života, jak se potom vrátila domů a jak vše šlo dál. Věnovala mi pár krásných fotografií a malou knížečku, která byla vydána u příležitosti prvního výročí úmrtí Jaroslava Ježka našimi krajany v New Yorku.

Tuto opravdu vzácnou knížku jsem tenkrát vzal a nechal se objednat na návštěvu u Jana Wericha na Kampě, kdekdo mne od toho zrazoval, ani tam nechoď, je nemocny, nikoho nepřijímá, ale já na to nedal. Paní Jana, dcera Jana Wericha, mi řekla, kdy mám přijít, a já netrpělivě čekal na tu hodinu (čtvrtou odpolední). Seděli jsme na lavičce v parku na Kampě, dívali se kolem sebe, a mně se podařilo najít v trávě asi tři čtyřlístky. Možná, že i to mi tak trochu pomohlo dostat se do Werichova domu. Zde v obýváku jsem s panem Werichem párkrát poseděl. Povídali jsme si o všem možném, třeba o tom, kolik se z jednoho vagónu sovětské rudy vytaví železa, jestli to stačí na jeden klíč od domu…
Tenkrát jsem pracoval v hutnickém oboru, ale nakonec jsme mluvili i o dalších oborech, zaměstnáních nebo řemeslech. Měl přehled o všem, co se kde děje, těžko ho člověk něčím překvapil. Byl jsem dokonce u toho, když mu telefonoval pan Voskovec, nebo když poslal Janu Werichovi svoji novou gramofonovou desku se svým portrétem. To mi pan Werich řekl: Podívejte, je to celej Einstein! Mnoho fotografií, které jsem udělal u Jana Wericha, mám dnes ve svém albu lidí, kteří něco dokázali a kteří mne něčím zaujali. Poznal jsem takhle mnoho lidí, nejen umělce, ale třeba i vědce, kosmonauty, nebo vynikající řemeslníky...
Jak šel čas, Werichova rodina se pomalu ztrácela. Nejdříve odešla paní Zdena, potom Jan a nakonec v tom mladém věku paní Jana. No a člen rodiny Jiří Voskovec odešel rok za nimi. Zůstaly mi jen vzpomínky. I fotografie z mých návštěv u Jana Wericha. Kdykoliv jdu kolem jeho domu, zastavím se a dívám se do okna obýváku, kde jsme sedávali. Čtyřlístky uschly a jsou založené v knížce, kterou mi věnovala paní Frances. Ani ona už není mezi námi. Všichni tito lidé si však zaslouží, aby nebyli zapomenuti. Proto jsem rád, že vznikly neúnavně pracují Werichovci, proto vítám i tento záslužný sborník. (Pro AFC Jirka Hanibal)
* Nový profil letecké společnosti Goma Air. Profil společnosti Goma Air si můžete prohlédnout zde:

Profil společnosti Goma Air >

_________________________________________________ Zajímavosti z dopravy __________

* 27. 5. 2017 Turbolet Goma Air havaroval při přistání v Lukle

L-410UVP-E20 operovaný společností Summit Air byl zničen při nehodě, po nevydařeném přistání na RWY 06 nepálského letiště "Lukla - Tenzing - Hillary Airport".
Letadlo operovalo nákladní let č. 409 z Katmandu s tříčlennou posádkou. Kapitán a copilot utrpěli smrtelná zranění. Okolnosti zůstávají nejasné. Nepotvrzené zprávy říkají, že letadlo zavadilo o borovici, tři metry pod RWY těsně před prahem dráhy. Snímky z nehody ukazují rozlomené letadlo na příkrém skalnatém a zalesněném svahu, pod obvodovým plotem letiště. Letadlo bylo poměrně nové, svůj první let absolvovalo v roce 2014.

* 24. 3. 2017 Emirates ukončí provoz nákladních Boeingů 747

Emirates Sky Cargo, nákladní divize společnosti Emirates, vrátí v červnu letošního roku dva Boeingy 747-400ER pronajaté od společnosti ASL Airlines Belgium, dříve známé jako TNT Airways. Prezident Emirates Tim Clark uvedl jako důvod klesající poptávku. Znamená to konec tohoto typu u společnosti, která bude nadále provozovat flotilu 13 Boeingů 777F. (Zdroj: Planes)

* 25. 3. 2017 SSJ na linkách Brussels Airlines

Společnost Brussels Airlines si pronajala tři letadla Suchoj SSJ100 od společnosti CityJet. Letadla mají registrace EI-FWA, EI-FWB a EI-FWD. Letadla s 98 místy pro cestující začnou létat na linkách z Bruselu do Basileje, Benátek, Berlína, Boloně, Kodaně, Nice, Prahy, Vídně a Ženevy a později obsadí i další destinace.

* 24. 4. 2017 Asiana Airlines obdržely svůj první A350 XWB

Jihokorejské Asiana Airlines převzaly v Tolous 24. dubna dodávku svého prvního Aerobusu A350-900, který je v pronájmu od Dublin-based SMBC Aviation Capital. Asiana objednaly celkem 30ks A350. První dodaný kus bude operovat počátkem května na linkách ze Soulu do Hongkongu a Manily. A350 má kofiguraci tří tříd s 311 místy, zahrnující 36 prémiových- ekonomických, 28 obchodních a 247 ekonomických. (Zdroj: ATW Kurt Hofmann)

* 29. 4. 2017 Bleskem zasažený A380 zůstal uzemněný v Praze

Airbus A380 společnosti Emirates s registrací A6-EOU na pravidelné sobotní lince 29. 4. 2017 z Dubaje zasáhl těsně před přistáním blesk, následně po přistání musel být důkladně prohlédnut a bylo rozhodnuto, že bude do konečné opravy odstaven z provozu. Tím se dostali do problémů cestující, kteří měli s tímto letounem odlétnout zpět do Dubaje.
Společnost Emirates problém vyřešila za poměrně krátkou dobu, když vyslala do Prahy pro cestující náhradní letoun A380. Letoun s registrací A6-EDU přilétl cca v 19:30 hod z Londýna. Mimořádný let EK930 naložil všechny čekající cestující v Praze a nahradil plánovanou zpáteční linku EK140 Praha - Dubaj.
Odstavený Airbus po základních opravách odletěl v pondělí 1. 5. 2017 v brzkých ranních hodinách zpět do Dubaje.

* 3. 5. 2017 Aeroflot rozšíří svou flotilu

Generální ředitel Aeroflotu oznámil, že společnost je připravena podepsat závazný kontrakt na pořízení 50 letounů MS-21. Předpokládá, že první tři letouny dostane společnost již v průběhu roku 2019 a Aeroflot se tak stane prvním zákazníkem nového letounu. První let MS-21 by se měl uskutečnit během měsíce. Zároveň byl oznámen také záměr pořídit dalších 20 strojů Suchoj SuperJet 100 (SSJ100). (Zdroj: Planes)

* 4. 5. 2017 Alitalia v režimu ochrany před věřiteli

Italská Alitalia se po necelých devíti letech znovu ocitla na pokraji bankrotu. 2. května požádal management společnosti italský soud o vyhlášení insolvence formou udělení ochrany před věřiteli, tzv. "Amministrazione Straordinaria", tj. podobný status, jakou leteckým dopravcům ve špatné finanční kondici v USA zaručuje status ochrany podle tzv. Chapter 11. Současná Alitalia, plným názvem Alitalia - Societa Aerea Italiana S. p. A. není právním nástupcem historické Alitalie - Linee Aeree Italiane. V létě 2008, kdy se tato historická Alitalia ocitla v insolvenci a ve stejném režimu jako její nynější nástupce, byl provoz převeden právě na společnost Alitalia - Compagnia Aerea Italiana, která v roce 2015 mírně poupravila svůj plný název, poté, co 49 % podílu odkoupily Etihad Airways. Současná insolvence přichází po odmítavém stanovisku zaměstnanců k navrhovanému balíčku úsporných opatření s cílem snížit počet zaměstnanců a najít úspory v provozu, když se dluhy společnosti za necelou dekádu provozu vyšplhaly až k částce 7 miliard Euro. Nový úsporný plán a následná rekapitalizace byla vyjednána mezi italskými držiteli akcií (51 %) a Etihad Airways a podléhala schválení odborovými organizacemi, v rámci kterého byla odmítnuta zaměstnanci v referendu. Vedení společnosti se proto na valné hromadě, z důvodu nemožnosti zajistit refinancování dopravce a najít jiné finanční zdroje, rozhodlo situaci řešit cestou insolvence. Zajímavostí z provozu Alitalie ze současnosti je také nasazení několika A320 na linkách Air Berlin (další partner Etihad Airways), přičemž vlastní přebytečnou kapacitu Air Berlin poskytl formou pronájmu letadel včetně posádek konkurenční Lufthansa Group pod značku Eurowings. (Zdroj: Planes)

* 6. 5. 2017 SkyFresh a SkyCargo

Společnost Emirates SkyCargo představila program SkyFresh, tedy sadu řešení, která napomáhá udržovat čerstvost netrvanlivého spotřebního zboží během letecké přepravy. Emirates SkyFresh zajišťuje, aby si netrvanlivé zboží jako ovoce, zelenina, čerstvé ryby a mořské plody, maso nebo květiny udrželo svoji čerstvost během letecké přepravy.
Pro zachování chladicího řetězce proto propojuje svou nejmodernější dubajskou infrastrukturu nákladní dopravy Emirates SkyCargo, moderní flotilu osobních i nákladních letadel s širokým trupem, zkušený personál a řadu inovativních řešení. Jedním z nich je například zbrusu nový chladicí box s ventilátory.
Emirates SkyFresh sestává z Emirates SkyFresh, Emirates SkyFresh Breathe a Emirates SkyFresh Active, jež budou nabízet různé úrovně ochrany chladicího řetězce pro jednotlivé netrvanlivé produkty. Základní koncept Emirates SkyFresh je určen pro ovoce a zeleninu náchylné na teplotní změny. Toto zboží bude prostřednictvím rampy rychle převezeno, přičemž jeho termoregulaci zajistí přikrývka Emirates SkyCargo White Cover. Emirates SkyFresh Breathe se pak zaměřuje na ochranu teplotně náchylných netrvanlivých produktů, jako jsou řezané květiny, krájené ovoce a zelenina či čerstvé ryby. Emirates SkyFresh Breathe zahrnuje i prioritní odbavování nebo využití chladicího boxu Emirates SkyFresh s ventilátory. Emirates SkyFresh Active nabídne, díky speciálním kontejnerům umožňujícím kontrolu teploty, při letecké přepravě nejvyšší ochranu netrvanlivému zboží, které není schopno odolat teplotním rozdílům.
Chladicí box Emirates SkyFresh s ventilátory je nejnovější inovací Emirates SkyCargo pro ochranu chladicího řetězce. Chladicí box pomáhá zachovat čerstvost netrvanlivých produktů vyžadujících stálou cirkulaci čerstvého studeného vzduchu. Během letecké přepravy udržuje nejen stálou teplotu, ale obsahuje i systém přivádějící čerstvý vzduch zvenčí. Ten je čištěn pomocí specificky navržených filtrů, zchlazen a následně veden a cirkulován v chladicím prostoru, kde je teplotně náchylný náklad uložen. Chladicí box z hliníku a polyuretanových izolačních panelů unese až 16 tun. Umožňuje uskladnění různých typů nákladu, včetně palet, umístěných v nákladovém prostoru trupu letadla či v jednotce nakládacího zařízení (ULD) na dolní palubě.
Přeprava netrvanlivého zboží je důležitou součástí obchodní strategie Emirates SkyCargo. Lidé po celém světě projevují vzrůstající zájem o mezinárodní kuchyni, rozličné chutě a produkty z různých zemí a regionů. V souladu s tímto trendem se v gastronomii objevuje více mezinárodních pokrmů. Netrvanlivé suroviny z nejrůznějších koutů světa jsou proto přepravovány stále častěji letecky, což zaručuje, že výrobky v krátkém čase dorazí na místo určení čerstvé.
V roce 2016 Emirates SkyCargo ve své globální síti čítající více než 150 destinací zajistilo letecký transport téměř 400 000 tun netrvanlivého zboží. Produkty zahrnovaly například lososy z Norska, jahody z Kalifornie, květiny z Ekvádoru, maso z Austrálie, manga z indického subkontinentu a víno nebo sýry z Francie. Emirates SkyCargo významně přispívá k rozvoji světového obchodu s netrvanlivými potravinami i k místnímu vývozu.
Od roku 2015 přepravilo Emirates SkyCargo více než 20 000 tun netrvanlivého zboží exportovaného z USA do dalších částí světa. Mezi nejdůležitější severoamerické vývozní artikly patří třešně ze Seattlu, humři z Bostonu, ovoce a zelenina (jahody, avokáda a chřest) z Kalifornie, maso z Texasu a pomeranče z Floridy. Toto zboží je v síti Emirates SkyCargo přepravováno do své cílové destinace napříč šesti kontinenty.
Obdobným způsobem pomáhá dopravce s vývozem australských potravin od vepřového masa až po sýr na Blízký východ a do dalších částí světa. Více než 4 000 tun ovoce a zeleniny je každý měsíc prostřednictvím Emirates SkyCargo přepravováno z Indie na Blízký východ i mimo něj. Dopravci přivážejí zejména čerstvé řezané květiny z Nairobi v Keni a Quita v Ekvádoru do Amsterdamu.
Emirates SkyCargo provozuje flotilu 259 letadel s širokým trupem, včetně 15 nákladních. A to 13 Boeingů B777-FS a 2 kusy B747-400ERFs. Letecká společnost se může pochlubit nejmodernějším vybavením pro zachování chladicího řetězce v Emirates SkyCentral, uzlech nákladní dopravy na letištích Dubai International a Dubai World Central. Tyto centrály disponují více než 25 000 m2 vyhrazenými pro úložný prostor s kontrolovanou teplotou a speciálními mrazírenskými kamiony nepřetržitě provozovanými mezi letišti Dubai World Central a Dubai International. (Zdroj: www.bestcg.com)

* 11. 5. 2017 Volotea slaví pátý rok od založení

5. dubna 2017 Volotea oslavila pětileté narozeniny. Hlavní základnu má v Barceloně. Dopravce založili v roce 2012 Carlos Munoz a Lázaro Ros. Volotea létá na 269-ti linkách a ve svém výročním roce přidá dalších 30. Zpočátku operovala jen s B717 se 125 místy. V současné době rozšiřuje svou flotilu o Airbusy A319 se 150 místy. Toto léto bude operovat její flotila celkem 28 letadel; 18 Boeingů a 10 Aerobusů, (40% letů bude operovat s A319). V lednu 2017 LCC přepravil svého 10-ti miliontého cestujícího a očekává, že v tomto roce využije jeho služeb kolem 4.3 milionu cestujících.
Obchodní plán má ve spojení většiny málo frekventovaných letišť ve Francii, Itálii a Španělsku. Toto léto bude přepravce operovat z devíti základen; čtyři ve Francii (Bordeaux, Nantes, Strasbourg a Toulouse), čtyři v Itálii (Genoa, Palermo, Venice Marco Polo a Verona) a jeden v Španělsku (Asturias). Poslední ohlášená základna byla 11. dubna v Janově.

* 16. 5. 2017 Emirates omezí v Praze první třídu

Ukazuje to rezervační systém dopravce, v kterém už nejsou po 31. srpnu z Prahy v nabídce další lety v první třídě. Znovu se objevují až na konci října.
"Od 1. září 2017 budou lety Emirates mezi Prahou a Dubají dočasně operovány letadly A380 v konfiguraci dvou tříd a to na základě poptávky zákazníků," potvrdila Kateřina Gazdíková z mediálního zastoupení Emirates.
Cestující s letenkami do první třídy už dostali od Emirates dopis, v kterém jim sdělují, že poletí v byznys třídě. Jako kompenzaci jim dopravce nabídl řádově stokoruny, s čímž se nehodlají pasažéři smířit. V první třídě Emirates nabízí privátní kabinky včetně například sprchy.
Emirates poprvé představily letadlo v konfiguraci pouze pro ekonomickou a byznys třídu na konci roku 2015. Stroj firma nasadila hlavně na trasy, kde nebyla poptávka po první třídě tak vysoká, ale naopak v ekonomické třídě bylo málo míst. V Praze se už několikrát objevilo právě kvůli potřebě přepravit mezi oběma letišti více lidí než obvykle.
Emirates dosud používají letadla A380 ve třech různých konfiguracích, do Prahy létají vždy se třemi třídami na palubě buď s 489 sedačkami, nebo 517 místy.
Ve verzi s dvěma třídami lidí na palubě výrazně přibude: celková kapacita je 615 lidí, ekonomická třída je i částečně na horní palubě, byznys třída je oproti původním verzím zmenšená.
Krok Emirates souvisí s velkou vytížeností linky do Dubaje, počty cestujících na této trase neustále rostou. (Zdroj: ekonomika idnes)

* 17. 5. 2017 Číňané mají zájem o Letiště Václava Havla. Chtějí z něj mít dopravní uzel

Čínská letecká společnost China Eastern má zájem o majetkový vstup do pražského letiště nebo do společnosti Travel Service. Z Prahy by ráda pro své klienty vybudovala dopravní uzel pro střední a východní Evropu. Do Prahy bude provozovat novou linku ze Šanghaje s přestupem v čínském městě Si-an.
Zvažuje také, že by na pražské letiště létala s nákladní dopravou. Po dnešním jednání prezidenta Miloše Zemana a české delegace se zástupci China Eastern v Šanghaji to novinářům řekl ministr dopravy Dan Ťok. Poznamenal, že zástupci China Eastern naznačili, že jejich firma má zájem, aby se Praha stala dopravním uzlem pro její cestující mířící nejen do Prahy, ale i do střední a východní Evropy, potažmo do celé Evropy. "Říkali, že velmi zvažují a že by i rádi nějaký majetkový vstup do českých společností, jako třeba Travel Service," dodal Ťok. Během jednání také Číňané oznámili zájem o majetkový vstup do Letiště Václava Havla v Praze, které je majetkem státu.
Ťok řekl, že si čeští zástupci nabídku vyslechli. "Je otázka, jestli to je v současné době i náš zájem," poznamenal. Ministr zároveň potvrdil, že se China Eastern stane provozovatelem nové linky mezi Čínou a Českou republikou. "Termín se ještě neupřesnil," dodal. "Dokonce byla debata o možnosti využívat cargo, to znamená nákladní leteckou dopravu, že by v rámci pražského letiště vznikl nějaký hub (centrum) pro China Eastern a jejich nákladní leteckou dopravu," řekl Ťok. Český ministr dopravy poznamenal, že nynější linka mezi Prahou a Šanghají se vyplácí a v současné době je na čtrnáct dnů vyprodaná. Z Číny do Česka v současné době létají tři pravidelné letecké spoje, a to z Pekingu, Šanghaje a z Čcheng-tu. Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové se mluví i o spojení s Kchun-mingem. Konzultační smlouva počítá se zřízením této linky od příštího roku. (Zdroj: byznys lidovky)

* 20. 5. 2017 Rekordní let Charlese Lindbergha

Dnes před 90-ti lety překonal pilot Charles Lindbergh na specielním stroji Ryan NYP Atlantik letem z New Yorku do Paříže. Zvítězil tak v "Soutěži" s prémií o 25 tisíc dolarů, která byla vypsána už v roce 1919. Pravidla říkala, že vítězem se stane ten, kdo první přeletí aparátem těžším vzduchu trasu New York - Paříž, nezávisle na směru. Let z Ameriky do Evropy byl obecně jednodušší než opačný z důvodu převládajícího směru proudění větrů nad severním Atlantikem.
Let o délce 5 800 kilometrů zvládl za 33 hod a 30,5 min bez spánku, ale kvůli předstartovním přípravám musel vydržet celých 55 hodin.

* 25. 5. 2017 Rychlodráha na letiště nejdřív za 10 let

Kotrmelce pokračují. Praha nechá posoudit možnost výstavby trasy metra A na Letiště Václava Havla v Ruzyni. Ve stanici Nádraží Veleslavín by vznikla odbočka. Uvedla to primátorka Adriana Krnáčová (ANO).
Už zadala dopravnímu podniku, aby tuto možnost rozpracoval a stanovil případnou cenu, délku výstavby a zda by se to Praze vyplatilo. Metro A vede z Dejvické přes Veleslavín do Motola. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) připravuje modernizaci trati z Prahy do Kladna s odbočkou na letiště.
"Rychlodráha na letiště není pražskou stavbou a SŽDC ji nepostaví dříve než za deset let. Já chci proto zmapovat i další možnosti, jak centrum s letištěm propojit," uvedla Krnáčová.
Spojení centra s letištěm trápí Prahu dlouhodobě. Nyní musí cestující jezdit autobusy buď z Veleslavína nebo ze Zličína. Jednou z možností je podle primátorky varianta vybudování odbočky trasy metra A ve stanici Nádraží Veleslavín. "Zadala jsem dopravnímu podniku, aby tuto možnost prověřil a uvidíme, jak rychle by to bylo realizovatelné, kolik by to stálo a jestli by se taková možnost vůbec finančně i časově vyplatila," uvedla Krnáčová.
Praha v minulosti pracovala s variantou prodloužení metra z Dejvické až do Ruzyně. Původně měla trasa vést přes Veleslavín do stanice Dlouhá míle, kde mělo být velké záchytné parkoviště, a odtud následně k letišti.
Od této varianty tehdy nakonec ustoupila a trasu stočila z Veleslavína k motolské nemocnici. Úsek do Motola byl zprovozněn v dubnu 2015.
SŽDC nyní chystá projektovou trati na Kladno, a to mezi Veleslavínem a letištěm. V úseku mezi Dejvicemi a Veleslavínem má trať vést tunelem dokumentaci pro opravu části. Cena za modernizaci trati z pražského Masarykova nádraží až do Kladna s odbočkou na letiště vyjde na 31 miliard korun, viz náš předchozí článek.
Že varianta dokončení metra na letiště bude levnější je nasnadě. Vypadá to, že paní Krnáčová použila selský rozum. Jen škoda těch peněz, za nekonečně se opakující studie jestli je to výhodnější. Chtěl bych být zaměstnán v projektových kancelářích, které se tímto problémem zabývají. V šuplíku projekt na kterém měním jen datum vydání. A mám stále strašně moc práce za jistě dobrý plat. Jenom aby se pak to podzemní velkonádraží pod terminály nakonec vešlo. (Zdroj: byznys lidovky)

* 31. 5. 2017 Air Cargo Global přesouvá aktivity z Bruselu

Poté, co místní regionální vláda začala 22. dubna uplatňovat politiku nulové tolerance překročení tamějších přísných hlukových limitů, opustila slovenská letecká společnost Air Cargo Global bruselské letiště. Podle vyjádření letiště jde po Yangtze River Express o druhou společnost, která k tomuto kroku přistoupila, přičemž obě firmy se v roce 2016 postaraly o 12 % tamního nákladního provozu. Společnost Air Cargo Global nyní operuje především z Prahy, kde chce prozatím bázovat dva ze svých tří nákladních Boeingů 747-400F. (Zdroj: planes)

* 6. 6. 2017 Letecký provoz nad Českem houstne

Podle zveřejněné výroční zprávy dosáhlo Řízení letového provozu (ŘLP) čistého zisku 383 milionů korun při tržbách čtyři miliardy korun. Státní podnik tak výrazně překročil ve všech ukazatelích svůj plán. Ministerstvo dopravy, které je zřizovatelem firmy, si od ní loni nechalo vyplatit 129 milionů korun. Stejnou částku má požadovat i letos.
Počet pohybů v českém vzdušném prostoru loni poprvé přesáhl hranici 800 tisíc za rok (konkrétně jich bylo 836 tisíc), což znamená meziroční nárůst o sedm procent. Tradičně největší provoz je v červenci. "Objem letového provozu se v naší zemi za posledních dvanáct let zdvojnásobil," uvedl ve výroční zprávě generální ředitel Jan Klas.
Hlavním zdrojem příjmů tuzemského letového řízení je stále společnost Lufthansa, i když její podíl opět poklesl: ještě v roce 2013 tvořily navigační služby pro německého dopravce desetinu celkového objemu, loni už jen 7,8 procenta. Klesá ale i podíl dlouhodobé dvojky na českém nebi, společnosti Emirates. Výrazně naopak posilují nízkonákladoví hráči, zejména Wizz Air a Ryanair. V přibližovacích poplatcích je patrné oživení Českých aerolinií, které v Praze v objemu navigačních služeb vedou. Následuje Travel service a easyJet. (Zdroj: ekonomika idnes)

* 18. 6. 2017 EasyJet obdržel svůj první A320neo

EasyJet dostal svůj první aerobus A320neo z dodávky remotorizovaných strojů. EasyJet se tak stal 25. operátorem A320neo.
Třísté letadlo Airbus, které bude létat pro easyJet, je prvním ze 130 objednaných A320neo. Varianta pro easyJet má motory CFM LEAP-1A a kapacitu 186 cestujících. Právě převzaté první letadlo bude bázováno na letišti Luton a ještě v červnu by se mělo vydat na první lety do Amsterdamu, Edinburghu a Madridu.

* 18. 6. 2017 Lufthansa přesouvá svá největší letadla z Frankfurtu

Lufthansa v tiskové zprávě potvrdila, že od příštího léta bude létat s pěti ze svých čtrnácti Airbusů A380 z Mnichova namísto Frankfurtu. "Frankfurt je pro nás jednoduše příliš drahý," řekl německému časopisu Fvv člen představenstva Lufthansy Harry Hohmeister.
V Mnichově nasazuje Lufthansa na své dálkové lety hlavně Airbusy A330 a A340. Pro největší osobní dopravní letadlo světa měl v její flotile dosud exkluzivitu Frankfurt. Z Mnichova chce pětici letadel nasadit na lety do Los Angeles, Pekingu a Hongkongu. "K růstu bude logicky docházet tam, kde budeme mít nejlepší podmínky. A náklady jsou pochopitelně důležitým faktorem," citovala agentura AFP mluvčího Lufthansy. (Zdroj: ekonomika idnes)

* 13. 6. 2017 Mitsubishi Regional Jet bude vystaven na pařížském aerosalonu

třetí (FTA 3) Mitsubishi Regional Jet (MRJ), které absolvuje v USA testy přistálo na letišti Le Bourget a zúčastní se 52. mezinárodního leteckého dne. Letadlo letělo do Paříže z Washingtonu přes Winnipeg a Keflavik.
Zkušební letadlo (FTA 3) dostalo nedávno livrej startovacího zákazníka All - Nippon Airways (ANA). MRJ má aktuálně 243 objednávek od osmi zákazníků zahrnující ANA, Japan Airlines, SkyWest, a Eastern Airlines. První MRJ byl naplánovaný k dodání pro ANA v roce 2018. Došlo však ke zpoždění a nyní je plánován k dodání až v roce 2020, pět let po prvním letu.

* 15. 6. 2017 Vodochodské superletiště opět o krok blíž

Letiště Vodochody je o krok blíže přeměně ve velké civilní letiště, proti čemuž mnoho let bojují obyvatelé okolních obcí. Podle investora, kterým je skupina Penta, by nový vzdušný přístav měl konkurovat největšímu středoevropskému letišti, tedy jen pár kilometrů vzdálenému Letišti Václava Havla. Teď to vypadá, že ve více než jedenáctileté bitvě začíná mít navrch Penta. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) totiž koncem května zastavilo přezkumné řízení u klíčového posudku vlivu rozšíření letiště na životní prostředí (EIA). Ministerstvo už v roce 2013 kladný posudek EIA vydalo, i když si vymínilo 124 dodatečných podmínek, které musí investor splnit. Už rok poté jej ale na nátlak veřejnosti, dotčených obcí i Středočeského kraje zrušilo. Proti tomuto zrušení se Penta bránila u soudu a ten nakonec vloni rozhodl v její prospěch - totiž, že původní kladné stanovisko MŽP z roku 2013 platí. MŽP od té doby provádělo přezkum posudku.
Ministerstvo nyní zřejmě usoudilo, že boj na této frontě je ztracen. Soustředí se údajně na dodržování předpisů o ochraně vod a ochrany před hlukem. "Z informací vyžádaných od oznamovatele vyplynulo, že v rámci aktuální přípravy záměru byly zjištěné nedostatky již napraveny, například kapacitně posíleny retenční nádrže, proveden hydrogeologický průzkum, na základě kterého byla upřesněna lokalita, vhodná pro zasakování. Respektováním právních soudních názorů tak ministerstvo dospělo k závěru, že jelikož již aktuálně nehrozí újma veřejnému zájmu na ochraně životního prostředí, bylo přezkumné řízení v souladu s požadavky správního řádu zastaveno," uvedla zástupkyně vedoucí tiskového oddělení MŽP Dominika Pospíšilová.

Provoz na letišti Vodochody je zatím pro všechny snesitelný, letiště slouží hlavně jako zkušební plocha pro Aero Vodochody. Penta ale chce vybudovat letiště s roční kapacitou 3,5 milionu cestujících ročně a na kterém mají přistávat desítky velkých dopravních letadel denně. Právě toho se kvůli hluku obávají odpůrci záměru. Jsou to Lidé ze sousedních, ale i vzdálenějších obcí, přes něž by vedly letecké koridory. Zatím stavbu úspěšně blokovali, i když k tomu museli použít všechny dostupné legislativní možnosti včetně ústavní žaloby. Teď se možná situace obrací.
"Je to pro nás výborná zpráva, ovšem my jsme ztratili nejméně tři roky. Krok ministerstva jen potvrdil, co říkáme celou dobu, totiž že původně vydaná EIA je platná". Řekl našemu REGIONU ředitel letiště Vodochody Martin Kačur.
Světlo naděje? Podmínky od ministerstva
Pro odpůrce letiště, například obce sdružené v iniciativě Stop Letišti Vodochody je krok ministerstva nepříjemnou zprávou, nicméně věc za ztracenou rozhodně nemají. "Rozhodně to neznamená, že by letiště dostalo zelenou," říká mluvčí iniciativy, starosta obce Líbeznice Martin Kupka, a naznačuje, kterým směrem bude mířit jejich obrana na původní kladný posudek EIA.
"O posudku EIA se sice mluví jako o kladném, ale těch 124 podmínek, které stanovilo MŽP je velmi obtížně splnitelných. My budeme velmi pečlivě dohlížet, aby orgány státní správy vynutily na investorovi jejich splnění. Ve hře jsou ještě další právní kroky, jako například již podaná ústavní žaloba."
Letiště Vodochody je připravené pokračovat v přípravách. "Jakmile MŽP potvrdí, že EIA platí, pustíme se do procesu vydání územního rozhodnutí. Předpokládám, že jej naši odpůrci napadnou u soudu, ale věřím, že tím úspěšně projdeme. Pak následuje stavební řízení. Když budu velmi optimistický, tak bychom mohli začít stavět do pěti let," dodal Martin Kačur. "Já věřím, že se nakonec ukáže to, co říkáme od začátku. Že to územní stavbu takového rozsahu neunese," uzavirá Martin Kupka. (ba) (článek převzat z novin NÁŠ REGION)

* 15. 6. 2017 China Aircraft Leasing Group objednali 50ks B737 MAX

CALC oznámili, že letadla jsou naplánovaná k dodání po dávkách až do roku 2023. Skupina vlastní 87 letadel. S objednanými B737 MAX budou vlastnit 139 letadel (89 Aerobusů a 50 Boeingů). CALC by rádi do roku 2023 vlastnili alespoň 226 letadel.
Boeing má zabezpečeno pro B737 MAX 3699 objednávek.

* 18. 6. 2017 Travel Service má nejvíce letadel v historii

Oproti loňské sezóně má firma ve flotile o jedno letadlo navíc. Základem letového parku zůstává Boeing 737-800, kterých má letos dopravce k dispozici 37. K tomu má ještě dva Boeing 737-900 ER a dva B737-700. Flotilu ještě doplňuje trojice pronajatých Airbusů A320-200. Pro privátní lety má firma ještě čtyři bizjety.
Travel Service už dávno nevozí jen české klienty cestovek k moři. Kromě tří základen v Česku (Praha, Brno, Ostrava) má letos své báze ještě v Bratislavě, Budapešti, Varšavě, Katovicích, Paříži, Lille, Lyonu, Las Palmas a Tel Avivu. "Pokud jde o ČSA - nastala věřím doba, kdy si všichni uvědomí, že je na našem trhu letecké přepravy místo jen pro jednu českou společnost. Jsme akcionáři v ČSA a myslíme si, že by bylo dobré mít v nich větší slovo, abychom v boji s tou nejtěžší konkurencí mohli byznysy ČSA a Travel Servisu spojit," uvedl Šimáně minulý týden v rozhovoru pro Hospodářské noviny.
Naráží tak na čím dál rostoucí konkurenci zejména nízkonákladových dopravců, kteří se snaží lákat do svých letadel více klientů cestovních kanceláří. V Praze zatím Travel Service u letů do přímořských destinací nemá příliš konkurenci, jednou z mála novinek je spojení Ryanairu se sicilským Trapani. (Zdroj: ekonomika idnes)

* 16. 6. 2017 AirBaltic obdržel svůj pátý CS300

Páté letadlo CS300 má registraci YL-CSE. Do Rigy bylo dodáno 16. června a hned následující den bylo nasazeno na obchodní lince na letiště Mirabel v Montrealu. Non-stop let trval 7hod a 56min.
Flotila CS300 AirBaltic už dokončila více než 1552 letů v celkovém času přes 3892 hodin. Do konce roku 2019 airBaltic plánuje mít ve flotile celkově 20 letadel CS300. (30.6. obdržel již 7 kus).

* 20. 6. 2017 Nové akvizice letiště Praha

Letiště Praha-Ruzyně koupilo v tomto roce dvě nové sekačky trávy PERUZZO 2000 se samosběrnými koši. Souběžně se používají staré typy sekaček, které jsou zřejmě mulčovací, protože posečenou trávu nesbírají. Sběr posečené trávy, zvláště u RWY i TWY, je pro provoz letiště určitě bezpečnější. V používání je i speciál na vysekávání trávy v okolí značek. Nové typy sekaček mají vlastnost zahradních sekaček, které dobře znáte. Sekáte, sekáte a koš se plní posečenou trávou i v bodě, kdy už by se mělo vysypávat. Napěchovaná tráva u výsypu pak nejde jen tak lehce vysypat. Obsluha traktoru pak musí občas vystoupit z kabiny a výsypu ručně pomoci.

Také pražští hasiči obnovují park
Na letišti Praha-Ruzyně doposud používali hasiči 13 let vozy PANTHER FL 6x6. Zřejmě byli s touto značkou spokojeni a proto koupili dva vozy Rosenbauer PANTHER 6x6 nové generace. Nové vozy disponují nejen silnějším motorem a účinnějším hasicím systémem, ale také teleskopickým ramenem s kloubem, které usnadňuje hašení hůře přístupných míst. Zcela zásadním rozdílem je, že nové Panthery mohou aplikovat chemické doplňkové hasivo přímo do roztoku vody a pěny. Dosah zásahu práškem je mnohem delší než dosud s pomocí ruční proudnice. To je extrémně důležité u požáru paliva pod tlakem, například při hašení motoru letadla. Předpokládá se, že původní technika se odprodá.

* 30. 6. 2017 Nové, přesnější sledování letadel

Začala postupná výměna všech satelitů Iridium za Iridium NEXT. Proces by měl být dokončen ve druhé polovině příštího roku a následně dojde ke spuštění zcela nových služeb. Podpora hlasových hovorů a dalších služeb zůstává. Dojde však k razantnímu zvýšení rychlosti dat až po 1,5 Mbit/s.
Největší novinkou je ale schopnost zachytávat téměř v reálném čase polohu a další informace od všech letadel pomocí ADS-B standardu, stejně jako s tím související možnost optimalizace letových tras. Klasická pozemní síť leteckých radarů v současné době totiž pokrývá jen zlomek povrchu Země. Firma Iridium Communications z tohoto důvodu založila dceřinou firmu Aireon, která má tento letecký segment podnikání na starosti. Již dnes má společnost Aireon mnoho smluv s organizacemi na řízení leteckého provozu na různých místech světa a pokud se odhady naplní, firma by tak měla zajištěný další velký zdroj příjmů. Není asi příliš překvapující, že prvním zákazníkem se již před delší dobou staly Malaysia Arlines. (Zdroj: Technet IDnes)

* 30. 6. 2017 Zavádění nové služby Data Link Services (DLS) v komunikaci s letadlem

Dosud musel řídící letového provozu pro předání každého pokynu letadlo zavolat rádiem, udělit mu instrukce a počkat na potvrzení - to v ideálním případě. V horším případě (například kvůli šumu na frekvenci, přeslechnutí nebo neporozumění) musel instrukce zopakovat. Nutnost opakování instrukcí je však to nejmenší - letectví zná i případy, kdy kvůli nedorozumění pilotů a dispečerů došlo k tragédiím.
To by se nyní mělo změnit. Státní podnik Řízení letového provozu totiž začal od února 2017 poskytovat novou službu označovanou Data Link Services (DLS). Ta výrazně mění komunikaci mezi řídící věží a letadly. Díky ní lze totiž některé pokyny do kokpitů letadel doručovat formou datových zpráv a odpadne tak ne vždy přesná hlasová komunikace.
Nyní tedy stačí několik kliknutí. Letový dispečer v řídicím systému zvolí letadlo, kterému chce poslat zprávu, z menu vybere požadovanou instrukci (například změnu letové hladiny) a zprávu odešle. Pilotovi se zpráva zobrazí na palubním počítači. Do dvou minut by měl řídícímu odpovědět - kliknutím instrukci buď přijme, nebo odmítne.
Řídící mohou letadlům takto zasílat několik typů zpráv: vydávání povolení, tedy instrukcí pro změny letové hladiny, kursu nebo rychlosti (ACL - ATC Clearances), pokyn k přeladění na jinou frekvenci (ACM - ATC Communication Management) a pokyn ke kontrole trvalého zaklíčování mikrofonu (AMC - ATC Microphone Check). Posádky mohou požádat o změnu letové hladiny, o přímý let na bod nebo například informovat o mimořádné události na palubě.
Pro udržování bezpečných rozstupů mezi letadly však je stále rozhodující hlasová komunikace - už jen proto, že datalink je pomalejší (pilot má na odpověď řídícímu 2 minuty, řídící 4 minuty). Do letecké frazeologie byl také zaveden obrat "disregard CPDLC", který ruší předchozí zaslanou datovou zprávu.
Nad Českou republikou je služba poskytována všem letům podle přístrojů (IFR) v letové hladině 195 a výše (cca 6000 m), a také odletům z řízené oblasti Praha. Letadla, která odlétají z pražského letiště, tedy mohou na odletu navázat datalinkovou komunikaci s pražským přibližovacím střediskem, které je posléze předá oblastnímu středisku a to pak v komunikaci pokračuje. V současnosti Data Link využívá téměř 150 letadel denně, tedy cca 8% provozu. Stoupá i množství jednotlivých zaslaných zpráv. Evropské aerolinky sice svá letadla musely vybavit tak, aby datalinková komunikace byla možná, ale vzhledem k tomu, že nad mnoha státy služba dosud není zavedena, ji posádky příliš nevyužívají. V České republice službu nejvíce využívá EasyJet, začínají ji využívat také ČSA.
Pro aerolinky to znamená vybavit letouny systémy podporující komunikační síť ATN (Aeronautical Telecommunication Network). Nové letouny jsou již tímto systémem mnohdy vybaveny, ale starší stroje musejí projít úpravami. Kromě zabudování nové avioniky to znamená například také propojit datalinkové rozhraní se zapisovačem komunikace v kokpitu (takzvanou "černou skříňkou", která zaznamenává veškerou komunikaci nejen v pilotní kabině, ale právě i s řízením letového provozu). Nutnost podpory datalinkové služby se však netýká všech letadel: výjimku mají například letouny, kterým v dohledné době vyprší certifikace a povolení k provozu.
ČR zavedla Data Link s ročním předstihem
Zavedení služby DLS vychází z nařízení Evropské komise 29/2009. Nařízení reaguje na stále vzrůstající intenzitu letového provozu nad Evropou. "To vede k požadavku na provozní zlepšení, obzvláště na zvýšení účinnosti komunikace mezi řídícími a piloty. Kanály pro hlasovou komunikaci jsou postupně stále přetíženější a měly by být doplněny o komunikaci datovým spojem letadlo-země," uvádí oficiální dokument.


Pro zavedení datalinkových služeb bylo nutno upravit většinu systémů, používaných pro poskytování služeb řízení letového provozu, zejména systém pro zpracování dat letového plánu ESUP a ATC systém Eurocat. Pro komunikaci s datovou sítí ATN (která zajišťuje vlastní dopravu zpráv rádiovým spojením) bylo nutno instalovat speciální Datalink Front End Processor a uzavřít smlouvy s poskytovateli komunikačních služeb. Celý systém musel projít podrobnými integračními testy a nakonec získat certifikaci u českého Úřadu pro civilní letectví.
Evropský ATN Datalink poskytuje zatím jedinou službu CPDLC (Controller Pilot Data Link Communication). U jiných datalinkových systémů existují i další služby, jako je digitální vydávání odletových povolení (DCL), D-ATIS (zasílání automatických informací o podmínkách na cílovém letišti) nebo ADS-C (zasílání údajů o aktuální poloze letadla). Existuje také služba AOC (Aeronautical Operational Control), která slouží pro přenos provozních a diagnostických informací mezi letadlem a provozovatelem.
Komunikaci zahajuje letadlo, které má v systému "adresář" všech pozemních středisek poskytujících datalinkovou službu. Vyšle středisku zprávu DLIC (Data Link Initiation Capability). Pozemní systém poté zkontroluje podporovanou verzi CPDLC a dostupnost příslušného letového plánu včetně 24-bitové adresy letadla.
Řídicí středisko si tak ověří, že skutečně komunikuje s konkrétním letadlem. Letadlo pošle nazpět zprávu CDA (Current Data Authority), čímž středisku potvrdí, že je pro ně klíčovým střediskem a že právě ono smí letadlu dávat povolení. Poté může následovat další komunikace. Ve chvíli, kdy se letadlo blíží k hranicím vzdušného prostoru, vyšle pozemní středisko zprávu přebírajícímu středisku (OLDI), a tím mu letadlo identifikuje. Posádka už tedy nemusí znovu vysílat zprávu DLIC, pouze pošle novému středisku zprávu CDA a tím letadlo přejde pod jeho kontrolu.
Zavádění nových typů datové komunikace v Česku však nekončí. V roce 2018 by pražské letiště mělo zavést již zmiňované vydávání odletových povolení DCL a informační službu D-ATIS v textové podobě. (Zdroj: Technet IDnes)

* 30. 6. 2017 Ne! to není letní kachna

Bizarní situaci osmdesátiletá stařenka způsobila během cesty se svou rodinou. Cestou k letadlu si nachystala hrst mincí a když ke stroji došla, hodila je do motoru a "modlila se za bezpečí", jak uvedl britský web BBC.
Celé "operace" si však všiml jeden z cestujících, který zalarmoval příslušné orgány. Celkem devět mincí hodila žena směrem k motoru, ale jen jedna zasáhla zamýšlený cíl. I to však stačilo k tomu, aby byl let z bezpečnostních důvodů odložen. Celkem 150 pasažérů se muselo zvednout ze sedaček a vystoupit z letadla, aby dalších několik hodin čekali, než se motor prohlédne.
Starou paní, která cestovala s manželem, dcerou a zetěm, odvedli strážníci k výslechu. Zaměstnanci China Southern mezitím provedli podrobnou prohlídku motoru. Policie se později pochlubila nálezem, kterým byla skutečně jediná mince v hodnotě 1,7 čínského juanu, což odpovídá necelým šesti korunám.
Policie také potvrdila, že žena, kterou identifikovali pouze příjmením Čchiou, hodila mince v rámci modlitby. Její sousedka uvedla, že pachatelka věří v buddhismus. Stovky tisíc lidí komentovali incident na čínské sociální síti Weibo. "Babi, tohle není fontána přání s želvami," zněl jeden příspěvek. Letadlo dostalo povolení k odletu v 17:52 místního času (10:52 SELČ), tedy víc než pět hodin po plánovaném startu.

* 5. 7. 2017 Skenování obličejů a SPZ na letišti Praha - Ruzyně

Jen v příštím roce má být podle deníku pro ruzyňské letiště pořízeno 145 kamer napojených na systém rozpoznávání obličeje. Zachycené tváře porovnává s databází hledaných nebo zájmových osob. Nově mají být kamery tohoto typu umístěné i v místech, kam se cestující bez letenky nedostane. Kromě zvýšené ochrany pražského letiště chce ministr vnitra posílit také bezpečnost dalších mezinárodních letišť, tedy Brna, Ostravy, Pardubic a Karlových Varů. Ty zatím nejsou vybavené moderním elektronickým a monitorovacím systémem, jak uvedlo Právo. V budoucnu by se to mělo změnit, a navíc by všech pět letištních systémů mělo být propojeno. Možná, že jste už také zaregistrovali zajímavé černé sloupy za plotem letiště, které vidí prostor mezi sebou a v místech kde není přímá viditelnost nahrazují oči ochranky. V zájmu bezpečnosti zde nepublikujeme fotografie zařízení.

* 8. 7. 2017 Urychlený start letů společnosti Qatar z Prahy - Ruzyně

Qatar Airways původně plánovaly začít létat z Prahy do Dauhá až příští rok, nakonec ale firma tento týden oznámila start linky už letos v srpnu. Konkurovat při letech do Perského zálivu a dál bude zatím hlavně cenou i kratší dobou přestupu u některých dálkových destinací oproti Emirates.
Katarský dopravce, který čelí aktuálně problémům kvůli omezení pohybu jeho letadel ve vzdušném prostoru některých zemí už zveřejnil v rezervačních systémech ceny letenek z Prahy.
Například zpáteční cena letenky z Prahy do Bangkoku vychází na podzim lehce pod 12 tisíc korun, což je o čtyři tisíce korun méně, než současný akční tarif Emirates a aktuálně i nejnižší cena na trhu. Podobně nejlevnější je například u podzimních letů do Johannesburgu, kde nasadil dopravce cenu pod 14 tisíc. U jiných destinací jsou ceny většinou podobné, pro cestující může hrát roli i fakt, že přestup u některých spojů v Kataru je kratší, než v Dubaji.
Qatar Airways svým vstupem navýší konkurenci na letech z Prahy do oblasti Perského zálivu a dalších destinací, do kterých se v tomto regionu přestupuje. Nepůjde ale o dramatické navýšení počtu sedaček: dopravce nasadí každý den letadlo Airbus A320 s kapacitou celkem 144 míst. Emirates, které na trase dominují, od září nasadí Airbus A380 s ještě větší kapacitou, než dosud. Nově do Prahy bude létat od září stroj bez první třídy, díky čemuž se vejde do letadla až 615 cestujících. Řada cestujících se kromě ceny ale bude rozhodovat i podle letadla a jeho vybavení, což může nahrát v případě letu z Prahy spíše Emirates s jejich největším dopravním letadlem světa.

* 13. 7. 2017 China Eastern Airlines přidávají od zimy lety do Prahy ze středočínského města Si-an

Airbusy A330-200 čínských China Eastern Airlines by měly od doby platnosti zimního letového řádu vozit do Prahy cestující i z města Si'an (Xi'an) ve střední Číně. V průběhu příprav další linky se objevovalo několik různých variant, nyní je však možné v rezervačním systému společnosti kupovat letenky na čtvrteční a nedělní lety mezi oběma městy. Linka MU785/6 by měla v Praze pobývat mezi 18:50 a 21:20. Vzhledem k době do zahájení letů je však možné očekávat případné změny. China Eastern Airlines létají od 23.6.2016 do Prahy z Šanghaje. (Zdroj: Planes)

* 14. 7. 2017 easyJet zakládá ve Vídni novou společnost "easyJet Europe"

Firma oznámila, že už v Rakousku požádala o osvědčení leteckého dopravce (AOC) a o licenci k provozu letecké přepravy. Založení aerolinek easyJet Europe jí umožní pokračovat i po brexitu v provozu letů mezi členskými zeměmi Evropské unie. Mluvčí podniku upozornila, že vznik nových aerolinek nebude z pohledu zákazníků znamenat žádnou změnu.
Základem aerolinek easyJet Europe budou aktivity podniku v členských zemích EU mimo Británii. Zahrnovat budou zhruba 100 letadel a kolem 4000 zaměstnanců. Firma také tvrdí, že založením nového leteckého přepravce v Rakousku vznikne mnoho nových pracovních příležitostí. (Zdroj: ČTK)

* 19. 7. 2017 Další linka do Londýna

Zavedení nové linky na letiště City oznámila společnost British Airways. Na letiště, které je nejblíže centru města, bude létat šestkrát týdně s letouny Emrbaer 190 a 170, jejich provoz bude zajišťovat dceřiná společnost BA CityFlyer. Provoz začne 29. října.
Letiště City má krátkou přistávací dráhu, proto sem mohou létat pouze menší stroje, největší možné s povolením přistání je Airbus A318. Délka dráhy je 1500 metrů, pro letiště platí i další omezení. I přesto zde počet cestujících rychle roste, loni zde odbavili 4,5 milionu lidí a přes 80 tisíc letadel.
Ve všední dny letí letadlo z Prahy ve 14:50, z Londýna letí v 11:15. V neděli letí v 18:50 z Prahy a 15:15 z Londýna, let trvá zhruba dvě hodiny. Do letadla se ve všední dny vejde 98 lidí, do nedělního spoje potom 76 cestujících. Ceny zpátečních letenek začínají na 3300 Kč. To je sice výrazně více, než za kolik jsou nejlevnější letenky z Prahy do Londýna, cestující ale ušetří za nákladnou dopravu z letiště. Letiště City se navíc nepotýká s takovým přetížením a častým čekáním na povolení k přistání, jako například hlavní letiště Heathrow.
Pražské letiště čeká v druhém pololetí ještě větší růst počtu cestujících do Londýna. Od zimního letového řádu přidává další lety do Londýna Ryanair, v některých dnech bude létat až třikrát. Frekvence na Heathrow navýší i British Airways. Z Prahy létá pětkrát denně British Airways na hlavní letiště Heathrow. Společnost easyJet nabízí dva lety denně na letiště Gatwick a jeden na Stansted, kam létá dvakrát denně Ryanair. Na Gatwick létá pod svoji značkou SmartWings také každý den Travel Service. Wizz Air létá jednou denně na letiště Luton. Nejnovějším přírůstkem pražsko-londýnských spojení je nabídka společnosti Flybe, která létá denně na letiště Southend. Celkem tak každý den letí mezi Prahou a Londýnem až 14 spojů denně. S novou linkou to bude patnáct.
S výše uvedenými daty nekoresponduje odchod ČSA z Heathrow s i s jejich výhodnými sloty. (Zdroj: ekonomika idnes)

* 19. 7. 2017 V Burgasu sjel po přistání z dráhy airbus Travel Service

"Letadlo Airbus A320 operované řeckou leteckou společností Orange2Fly pro Travel Service na pravidelné lince QS 1482 z Brna do Burgasu se dnes ráno po přistání na letišti v Burgasu ocitlo mimo zpevněnou plochu vzletové a přistávací dráhy," uvedla pro iDNES.cz mluvčí společnosti Travel Service Vladimíra Dufková.
Mluvčí upřesnila, že v letadle bylo 178 cestujících a šest členů posádky, nikdo z nich nebyl při události zraněn. Všichni vystoupili z letadla normálně po schodech. Letoun je podle ní už opět na letištní ploše a je podroben důkladné technické kontrole. "Pro cestující, kteří mají mířit zpět do ČR, zajišťujeme náhradní leteckou dopravu," doplnila. (Zdroj: ČTK/idnes.cz)

* 22. 7. 2017 Air France zveřejnila název nové letecké společnosti - Joon

Společnost Air France již delší dobu připravuje novou leteckou společnost, která má létat z letiště Charlese de Gaulla v Paříži. Nyní představila její název a zaměření. Společnost Joon se bude snažit vycházet vstříc mladým pracujícím lidem od 18 do 35 let, jejichž životním stylem jsou digitální technologie. Létat má z pařížského letiště CDG od podzimu 2017, v létě 2018 pak má přidat dálkové linky včetně linek, které opustila Air France. Během tří let by měla podle starších zpráv získat 10 dálkových letadel. Další informace chce Air France uvolnit v září, necelé dva měsíce před zahájením letů. (Zdroj: Planes)

* 24. 7. 2017 Hainan Airlines začaly prodávat letenky na úsek Praha - Bělehrad

Čínská letecká společnost Hainan Airlines bude od 15. září využívat čas, který její Airbus A330-300 tráví mezi příletem a odletem do Pekingu v Praze. V pondělí a pátek bude letadlo létat z Prahy do Bělehradu a zpět. Čínský dopravce na této trati získal práva podle páté svobody a může prodávat letenky i na tento letový úsek. A330-300 Hainan Airlines v pondělí a v pátek po příletu do Prahy (v 6:00) vyrazí pod stejným číslem letu HU 7937 v 7:50 do Bělehradu, kam přiletí v 9:20. V 11:10 se vydá na zpáteční cestu již jako linka HU 7938, v Praze přistane ve 12:45 a ve 14:35 pokračuje do Pekingu. (Zdroj: Planes)

* 24. 7. 2017 Ryanair podal nabídku na převzetí krachujících italských aerolinek Alitalia

Největší evropská nízkonákladová letecká společnost Ryanair podala nezávaznou nabídku na převzetí krachujících italských aerolinek Alitalia. Agentuře Reuters to řekl finanční ředitel irského dopravce Neil Sorahan.
"Nemohu k tomu říct mnoho dalšího, jen že považujeme za správné se toho účastnit," řekl k podání nezávazné nabídky Sorahan. Ředitel Ryanairu Michael O'Leary v červnu prohlásil, že pokud se Ryanair rozhodne do italské firmy investovat, bude žádat většinový podíl. Předtím se ale vyjadřoval v tom smyslu, že by chtěl s Alitalií spolupracovat, ale nikoli ji koupit.
Alitalia je od května pod zvláštní správou, o niž kvůli finančním problémům požádala italskou vládu. Firma prodělává a musí propouštět tisíce lidí.
Pátek byl poslední termín pro podání nezávazných nabídek zájemci o převzetí. Podle zdrojů Reuters jich přišlo celkem deset. Závazné nabídky budou muset zájemci podat do října.
Alitalia byla před krachem už v roce 2008
Alitalia stála před bankrotem v minulosti už několikrát. V roce 2008 vláda rovněž uvalila zvláštní správu, firma se ale vyhnula likvidaci a byla zprivatizována italskými investory. V roce 2014 do Alitalie vstoupila Etihad, vlajkový přepravce Spojených arabských emirátů.
Opětné znárodnění firmy vláda vylučuje. Mnozí Italové jsou znechuceni opakovaným zachraňováním firmy, za něž daňoví poplatníci zaplatili už přes sedm miliard eur (188 miliard korun).
Italská vláda nechce, aby byla Alitalia rozdělena, a požaduje, aby kupec dokázal podniku zajistit perspektivu do budoucna. Alitalia je od 2. května pod zvláštní správou, kvůli finančním problémům o ni požádala italskou vládu. Administrátoři koncem příštího týdne uvědomí italské ministerstvo průmyslu o podmínkách tendru. Až budou známy, výběrové řízení se otevře dalším zájemcům.
Ryanair předpovídá, že v tomto finančním roce, který končí 31. března 2018, vykáže po zdanění zisk 1,4 miliardy až 1,45 miliardy eur a že přepraví 131 milionů cestujících. Ceny letenek by meziročně mohly klesnout zhruba o osm procent.

* 25. 7. 2017 Konec Concorde

Dne 25. července 2000 se Concorde Air France F-BTSC let: 4590 při startu z letiště Charlese de Gaulla v Paříži protrhla pneumatika. Protrhl ji kovový díl, který odpadl z letounu DC-10 Continental Airlines, který startoval nedlouho předtím. Tím se spustila fatální řetězová shoda náhod, která ve svém důsledku zapříčinila zkázu tohoto Concorde.
Vymrštené gumové části pneumatiky poškodily elektr. kabel levého podvozku a levou spodní část křídla, které tím bylo zčásti také poškozeno. Kvůli tlakovému rázu v nádržích vznikly v plášti nádrže díry. Vytékající palivo se zapálilo na jiskřícím poškozeném elektr. kabelu v blízkosti pohonné jednotky a postupně se zapálilo v celém levém křídle. Start se už v tomto okamžiku nedal zastavit, letoun byl pro nouzové brždění příliš rychlý. Pilot, alarmovaný palubními přístroji a řidící věží, měl jedinou možnost v pokusu o nouzové přistání. Protože motory na levé straně byly vypnuty a nefunkční, letoun nemohl nabrat potřebnou výšku a neustále se více a více nakláněl na stranu. Asi jednu minutu po startu se Concorde zřítil na hotel v městečku Gonesse u Paříže. Všech 109 osob na palubě a čtyři osoby v hotelu přišly o život. (více o tomto typu najdete na našich www: pro IB WOM)

* 26. 7. 2017 Praha získá nové dálkové spojení do čínského Si-anu

Letecká společnost China Eastern Airlines zahájila prodej letenek na svou novou linku (informovali jsme zde 17.5.2017), která spojí Prahu s městem Si-an ležícím ve střední Číně. Po Pekingu, Šanghaji a Čcheng-tu se Si-an stane v pořadí již čtvrtou čínskou destinací, která bude z Letiště Václava Havla Praha dostupná přímým letem. První let do nové destinace je plánován na neděli 29. října 2017. Dopravce zároveň navýší počet letů do Šanghaje, a to na čtyři lety týdně oproti současným třem.
Od zimní letové sezony 2017/2018 budou Airbusy A330 v barvách dopravce létat na pražské letiště čtyřikrát týdně, přičemž úterní a sobotní lety budou spojovat Prahu a Šanghaj přímo, čtvrteční a nedělní linka bude mít mezipřistání právě v Si-anu. Let do nové destinace potrvá 10 a půl hodiny. Přímé spojení do Si-anu je již 8. dálkovou linkou, kterou budou dopravci cestujícím z Prahy v průběhu zimní sezóny 2017/2018 nabízet. (Zdroj: letiště Praha)

* 31. 7. 2017 Konec letecké smlouvy se Saúdskou Arábií

Na plénu Senátu se debata nad dohodou mezi Českou republikou a Královstvím Saúdské Arábie o leteckých dopravních službách, jak se dokument jmenuje, otevřela předminulý týden. Kontrakt vyjadřuje vůli států vzájemnou leteckou dopravu rozvíjet, upravuje třeba přepravní práva Čechů a Saúdů či stanovuje podmínky pro poskytnutí leteckého oprávnění podnikům. "Dohoda zjednodušuje a unifikuje pravidla pro provoz leteckých linek mezi dvěma zeměmi," přiblížil serveru Lidovky.cz mluvčí Českých aerolinií Daniel Šabík.
Kontrakt podepsaný představiteli obou zemí loni v prosinci prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně hladce. Aby vstoupil v platnost, potřeboval zelenou i od horní komory parlamentu. Tam však narazil, se senátorem Láskou se ztotožnila řada jeho kolegů. Ze 69 přítomných senátorů zvedlo ruku pro dohodu jen 25 z nich, smlouva tak spadla pod stůl. "Pokud Senát smlouvu neschválil, znamená to, že smlouva nemůže vstoupit v účinnost," sdělil serveru Lidovky.cz poslanec Matěj Fichtner, který byl zpravodajem dokumentu. Postojem Senátu se neúspěšně završil proces ratifikace smlouvy, jenž odstartoval téměř před šesti lety. Kontrakt se začal připravovat už v říjnu roku 2011.
Letecké spojení navázaly obě země v loňském roce. Provoz probíhá na sezónní lince Praha-Rijád, zajišťují ho České aerolinie. "Linka je letos v provozu od 27. června do 9. září se dvěma zpátečními frekvencemi týdně," podotkl mluvčí ČSA Šabík. Letos od června do konce září tak proběhne 22 zpátečních letů.
Aerolinky pak podle informací serveru Lidovky.cz poslední dva roky poskytovaly dva stroje Airbus A319 včetně posádky jedinému saúdskému dopravci Saudi Arabian Airlines, přičemž na saúdské straně vládla s tímto byznysem spokojenost s příslibem dalších obchodů. Je tak nyní otázkou, jak bude letecký byznys mezi oběma zeměmi vypadat v budoucnu. Jak se odmítnutí smlouvy promítne do vztahů Čechů se Saúdy, lze jen hádat. Velvyslanec Sáudské Arábie v České republice Naif Al Aboud sice na úvod své reakce zdůraznil, že rozhodnutí horní komory parlamentu je závěr svrchovaného českého orgánu, do kterého nehodlá jeho země zasahovat. Na druhou stranu však zmínil, že obdobné postoje vzájemným vztahům neprospějí.
Saúdská Arábie představuje pro Českou republiku průměrného ekonomického partnera. Za rok 2016 dosáhl obchodní obrat obou zemí 518 milionů dolarů, což království řadí na 47. místo mezi obchodními spojenci Česka. Z obchodních vazeb profituje především česká strana, protože významně převažuje export. Česko do království vyvezlo zboží v hodnotě 446 milionů dolarů. Důležitější rolí Saúdské Arábie je její účast v globální koalici proti IS. Z tohoto důvodu je žádoucí, aby vztahy západních zemí s královstvím byly korektní. Serveru Lidovky.cz to potvrdil bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda. "Se Saúdskou Arábií je potřeba zacházet s jistou obezřetností, protože náš zájem je, aby válka jak v Sýrii, tak v Jemenu skončila. A mezinárodní společenství musí tlačit Saúdskou Arábii k tomu, aby tyto konflikty skončily, protože tam hraje důležitou roli," vysvětlil. (Zdroj: Lidovky.cz)

* 31. 7. 2017 Kraj tak dlouho váhal, až půdu pod brněnským letištěm koupil spekulant

Deset let měla rodina Zajícova nechtěné "hobby". Tři důchodci chodili na jihomoravské hejtmanství a prosili, aby vyřešilo jejich kuriózní situaci. V katastru nemovitostí totiž byli zapsaní jako vlastníci 16 tisíc metrů čtverečních pozemků přímo pod přistávací a vzletovou drahou brněnského letiště. Ty podle všech předpokladů měl vlastnit právě Jihomoravský kraj, který je dostal od státu. Zajícovi ovšem ty samé parcely zase zdědili. Nejasnosti sahající desítky let dozadu pracovníci katastru vyřešili tak, že do databáze zanesli takzvané duplicitní vlastnictví. Pozemky tak vlastnili zároveň kraj i Zajícovi. Úředníci i politici ale jejich letité žádosti o vyrovnání či placení nájmu ignorovali. Rodině došla trpělivost a podle zjištění MF DNES půdu, která je pro letiště v Tuřanech zásadní, prodala spekulantovi.
"Ano, můžu potvrdit, že jsme se dohodli na tom, že jejich nárok k pozemkům převezmu. Rodinu Zajícových znám. Jsou v důchodovém věku a už nechtěli podstupovat další stres spojený s právními tahanicemi," řekl redakci Michal Horký, který v Brně mimo jiné vlastní taxislužbu TOP1TAXI a podle svých slov se živí i jako investor.
Výměnou za to, že se svého vlivu nad strategickou půdou vzdá, nyní požaduje peníze či jiné krajské pozemky. "Bylo by předčasné to více specifikovat. Bude záležet na dohodě," podotkl Horký. V minulosti při jednáních na kraji se Zajícovými padal odhad devět milionů korun, suma za prominentní parcely ale může dnes šplhat daleko výše. (Zdroj: Idnes.cz)

* 14. 5. 2017 Historické letištní tahače TATRA a LIAZ

Ano, byli jsme za oponou "západní poloviny světa" a tak naše tehdejší podniky vyvíjely různou techniku, kterou jsme si nemohli pořídit za tvrdé USD. Nejinak to bylo u speciálních letištních tahačů. Pamětníci mezi námi tuto techniku určitě znají z jejich návštěv na letištích Československé republiky. ČSA dostávaly postupně těžší a těžší sovětskou leteckou techniku a bylo nutné tuto techniku po letišti přemisťovat. Na pražské letiště přilétaly i letouny západní výroby a tyto letouny se musely také někdy přesunovat. Samotné stojánky se daly řešit jako průjezdové, t. zn, že se startující letoun nemusel vytlačovat (jak to je dnes běžné), ale po nastartování motorů vyjížděl ze stojánky přímo a pak se otáčel na pojezdovku. Průjezdové stojánky jsou na všech letištích v malé míře stále používány. Ne ke všem letounům má personál tzv "ojátko". Dnešní moderní tahače současné letouny pomocí "ojátka" už nevytlačují, ale některé letouny je stále potřebují.


Tatra 813 je československý speciální těžký terénní nákladní automobil, vyráběný v letech 1967 až 1982. Základním představitelem této typové řady byla především vojenská verze 8×8 KOLOS, která byla schopná tahat přívěsy až do celkové hmotnosti 100 tun. Vyráběly se však i civilní verze 6×6, případně 4×4. Za patnáct let výroby bylo ve všech modifikacích postaveno dohromady 11751 vozidel, z nichž většina byla exportována - zejména do SSSR, NDR, Rumunska a Indie. Tatra 813 sice co se týče síly letišti vyhovovala, ale horší to bylo s její velikostí. Řidič musel být stále velmi pozorný, aby nedošlo ke kolizi s letadly. Na západě se už v několika místech vyráběly velmi nízké speciální letištní tahače a tak se naši konstruktéři pokusili tento trend zachytit.
Tatra 815 poskytla chassis a celý podvozek pro zamýšlenou konstrukci speciálního letištního tahače. Konstrukční řešení měla na starosti Tatra Bánovce. Kabina pro až čtyři členy posádky pocházela z jeřábového podvozku PJ. Výšku se podařilo snížit až na 1950 mm. Za kabinou se nacházel hnací agregát. Jednalo se o běžný dvanáctiválec s výkonem 235 kW. Soustava hlavní převodovky a přídavné dvoustupňové převodovky sestupné nabízela řidiči dvacet převodových stupňů pro jízdu vpřed a čtyři pro jízdu vzad. Manipulace s letadly byla povolena pouze při zařazeném pomalém chodu přídavné dvoustupňové převodovky, minimální rychlost činila 1,95 km/h při 1400 ot/min. Jako závaží posloužilo několik odnímatelných ocelových plátů, umístěných na rámu do celkové hmotnosti 6000 kg. Na přední a zadní část byly umístěny závěsné mechanismy na tlačení/tahání letadel.
Práce postupovaly bez větších problémů velice rychle a tak první prototyp byl hotov v roce 1987. Maximální hmotnost letadel, kterou mohl nový tahač tahat i tlačit, byla podle specifikace výrobce 400 tun, čímž bylo výrazně překročeno původní zadání hovořící o 230 tunách.
Úspěšné provozní zkoušky Tatry 815 TPL proběhly na ruzyňském letišti začátkem roku 1988. Během nich tahač manipuloval se čtyřmotorovým Iljušinem Il-62, tehdy nejtěžším typem z flotily ČSA. Bez problémů si poradil s tahem Il-62 i po povrchu pokrytém ledovkou.
Druhý kus byl dodán v polovině roku a to Ruslanem z mošnovského letiště přímo do Prahy. V Mošnově se při té příležitosti uskutečnil test tahače. Antonov-124 otevřel své útroby a najelo do něj pět plně naložených nákladních vozidel Tatra a také dakarský speciál. Hmotnost nákladu byla zhruba 130 tun, bylo tak dosáhnuto maximální jeho vzletové hmotnosti, která je 405 000 kg. S tímto nákladem na ploše mošnovského letiště zkoušela manévrovat nová tatrovka a šlo jí to naprosto bezproblémově, což byl důkaz pro to, že se postavil kvalitní letištní tahač, co dokáže tlačit či táhnout prakticky vše, co létá.


V září 1988 pak obdržela Tatra 815 TPL zlatou medaili na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.
Počítalo se s tím, že o Tatru projeví zájem další letecké společnosti z tehdejšího socialistického bloku, to se však nestalo, a tak vozidel s označením Tatra 815 TPL 28 235 6x6.1 R bylo vyrobeno pouhých pět kusů.


Do současné doby se zachovaly pouze 4 exempláře, které už dávno neslouží svému účelu. Jeden se nalézá na letišti Brno-Tuřany, dva jsou uloženy v depozitáři Technického muzea Tatra v Kopřivnici a jeden je vystaven v Muzeu užitkových vozidel v Trhových Svinech.
TATRA SEMEX 29270. Další pokus o proniknutí na trh s letištními tahači. Tento tahač byl vyroben v Dorstenu "západní" Německo. Tahač byl vyvinut a vyroben pod dohledem hlavního konstruktéra firmy SEMEX ing Hrubého. Jako základ byl použit silniční tahač TATRA 813 6x6. Aby se vyhovělo jednomu z nejdůležitějších požadavků - plynulému záběru s velkou tažnou silou, byla přepracována převodovka. Vidlicový dvanáctiválec byl umístěn dozadu a poháněl všechna kola přes hydrostatické převodové ústrojí a dvoustupňovou přídavnou převodovku s přímým řazením. Tato kombinace mu dovolila plynulou změnu rychlosti na první stupeň 0-15 km/hod a na druhý stupeň 0-32 km/hod.
Řízení umožňovalo 4 varianty ovládání pohybu pomocí volantu. První tři byly pro obvyklé zatáčení k jízdám v kruhu. Šlo otáčet postupně všemi nápravami. Čtvrtá varianta umožňovala tzv. krabí chod. Byla to jízda šikmo vpřed nebo vzad. Další zvláštností tahače TATRA SEMEX byla kabina posádky. V základní poloze byla v úrovni celé zadní části vozidla. Bylo ji však možno hydraulicky zvednout až o 800 mm. Pak měl řidič dobrý výhled všemi směry a tedy i dozadu. Na plochu za kabinou se připevňovaly zátěžové pláty pro zvýšení hmotnosti.


Právě neustálé potíže s převodovkou měly za následek, že ani tento typ se dále sériově nikdy nevyráběl. V Praze se požíval jen prototyp do konce jeho krátké ekonomické životnosti. Pak byl sešrotován a poslán do hutí.
Firma LIAZ také nabídla pro letiště dvě hlavní varianty tahačů.


TSL1 měl klasickou kabinu a vycházel z nákladního vozu, resp. z běžného tahače. Jeho tažná/tlačná síla je 140/110 tun. TSL2 byl ve sníženém provedení, obdobný vozům Tatra TPL a mohl tlačit nebo tahat letouny o maximální hmotnosti 180 tun.
Nástupce LIAZu firma Farid Comercia nabízí tyto vozy dodnes. Vyrobených vozidel TSL1 a TSL2 bylo dohromady ještě méně, než kopřivnických speciálů. TSL1 slouží zejména jako přetahový vůz, TSL2 je klasický nízký tahač. Jeden z vozů TSL1 byl z LKPR poskytnut na českobudějovické letiště, kde prošel renovací a dnes je v činné službě.
Staré tahače nahradila moderní technika a dnes můžeme na LKPR spatřit tahače nejrůznějších hmotnostních kategorií např. britské značky Douglas (jejich rámy se vyrábějí v ČR, což málokdo ví) či Schopf, jezdící ve službách nejen ČSA, ale i Menzies Aviation.


Závěrem můžeme říci, že pro přetah malých letadel se používal i typ AVIA. (Foto: Milan Cibulka 1992) (pro IB WOM, foto TATRA klub)

* 15. 5. 2017 Letištní tahače dneška na letišti "Leoše Janáčka" Ostrava


TPX-500, model TPX-500-S
Hmotnost: 27.800kg
Tažná síla (v případě použití ojátka) : 23.500daN (na ojátku nelze táhnout z níže uvedených typů pouze A380, 747 a A340-500/600)
Délka: 9.475mm
Šířka: 4.470mm
Výška: 2.000mm
Vnitřní poloměr otáčení: 4.170mm
Max.hmotnost na podvozek letadla: 48.000kg
Integrované GPU, použití pro letadla typů A300, A310, 767, DC-10, A330, A340, 777, MD11, L1011, 747, A380


TPX-200, model TPX-200-S
Hmotnost: 11.500kg
Tažná síla (v případě použití ojátka) : 12.000daN (na ojátku nelze táhnout z níže uvedených typů pouze A340, A330, MD11, L1011, DC-10, A300, A310, 767)
Délka: 6.770mm
Šířka: 3.500mm
Výška: 1.690mm
Vnitřní poloměr otáčení: 2.150mm
Max.hmotnost na podvozek letadla: 35.000kg
použití pro letadla typů A300, A310, A320, 767, DC-10, A330-200/300, A340-200/300, 717, 727, 737, 757, 777-200, DC-9, MD11, L1011, MD-80, MD-90


TMX-150, model TMX-150-12
Hmotnost: 11.700kg
Tažná síla: 9.300daN
Délka: 4.960mm
Šířka: 2.000mm
Výška: 2.000mm
Světlost: 220mm
Vnitřní poloměr otáčení: 1.650mm
Otočná kola na obou nápravách (synchronizováno).
(pro AFC Honza Jurečka)

* 17. 7. 2017 Letištní tahače dneška na letišti "Václava Havla" Praha


Technické údaje vozidla LIAZ - TSL 2 4x4:
Délka : 6 700 mm
Šířka : 2 500 mm
Výška : 2 050 ( 2 180 ) mm
Světlost : 320 mm
Celková hmotnost vozidla : 18 000 kg
Pneumatiky : 11R 20
Max. rychlost : 70 km / hod ( pracovní 20 km / hod )
Výška rámu : 1 150 ( mm )
Převis : 2 300 vpředu , 1 100 vzadu ( mm )
Elektrická výbava : 24 (V)
Motor: Typ M640
Výkon: 224 kW
Max. točivý moment: 1250 Nm při 1300 ot/min


Schopf F70 s plně samočinnou převodovkou v kombinaci s náhonem na čtyři kola má tažnou sílu 70 kN. Tato síla je ideální k přetahu letadel typu A320 nebo Boeing 737.


Model: TBL-180
Douglas Kalmar Tugmaster TBL-180 byl navržený v první řadě pro pushback i hradlové vlečení na kratší vzdálenosti při pomalejších rychlostech.
Tento traktor může operovat s těmito letadly: ERJ 170/175, F70, F100, DC9, MD80, MD90, B717, B737, B727, B757, B767, A318, A319, A320, A321, A310 a A300.




Model:TPX 200-MT
je použitelný až do 300 tun hmotnosti taženého letadla. Je tak určen pro vlečení všech letadel řady B737 až po plně naložený B777-200. Seznam všech letadel: A319/A320/A321, A300/A310, A330/A340 -300, MD DC9, MD80/MD90,DC10/MD11, a Boeing B737, B757, B767, B787 a B777 - 200/300.

"(pro AFC: WOM)

Z výroby

_____________________________________

* 7. 5. 2017 Cirrus Vision Jet obdržel výrobní certifikát

Schválení FAA dovolí výrobci urychlit dodávky ve světě prvního jednomotorového osobního proudového letadla.
Cirrus SF50 Vision je první jednomotorové "osobní" proudové letadlo zaměřené na piloty kteří chtějí letět vedle sebe v tryskových rychlostech a vyšších letových hladinách.
Schválení dovolí zrychlit výrobu asi do jednoho letadla týdně. Firma pracuje směrem k cíli dosažení možné výkonnosti výroby kolem 125ks letadel ročně.
Cirrus Vision je osobní letadlo pro 7 cestujících, s piloty sedícími vedle sebe, které bude dosahovat cestovní rychlosti 300 ktas až do letové hladiny 28000 stop. Z tohoto proudového letadla bude možný i seskok padákem. Cirrus Vision bude další velká výzva pro majitele pístových letounů Cirrus SR22 i ostatních podobných letounů. Očekává se, že se prosadí i u komerčních operátorů aerotaxi, kteří hledají mimořádně efektivní ekonomické dopravní řešení.
Předpokládaná cena bude asi okolo 2 milionů USD. Cockpit je standardní dotykový založený na elektronických systémech Garmin G3000. Použitý turboventilátorový motor je FJ33 5A.

* 7. 5. 2017 C919 poprvé ve vzduchu

Dlouho očekávaná událost je zatím jedním z mnoha kroků, aby se čínský Comac mohl dostat mezi duo Airbus/Boeing. Přesto jde z pohledu letectví o zásadní událost, je to zatím největší čínské letadlo. Čína se netají tím, že by se chtěla stát lídrem ve světovém letectví.
Sedmdesát devět minut dlouhý let probíhal bez cestujících, na palubě bylo jen pět členů posádky. Let proběhl bez problémů a Comac ho označil za úspěšný. Firma, na rozdíl od Airbusu či Boeingu, umožnila například při testování stream s pohledem do cokpitu. Celý plán má ale zatím mírné zpoždění: letadlo už je hotové od roku 2015, teprve v pátek 5. 5. 2017, ale poprvé vzlétlo.
Výrobce teď čeká náročná certifikace a schvalování u leteckých úřadů, které zabere několik let, pokud s ním chce prorazit i do zahraničí. Letadlo není úplně čínské, velká část výbavy je od zahraničních výrobců, například od Honeywell nebo General Electric. Výroba druhého letadla už běží. Po dokončení šesti letadel a jejich testování se firma rozhodne, zda s nimi půjde do sériové výroby. Není totiž jasné, jak budou spolehlivé či jakou budou mít spotřebu.
Zájem o letadla je: dosud má Comac 570 objednávek od 23 kupců, většinou čínských dopravců nebo firem napojených na čínský kapitál. Výjimkou je 20 letadel pro General Electric. Letadlo pro 168 cestujících je zhruba podobné velikosti jako Boeing B737-800 a Airbus A320, což jsou nejprodávanější letadla na světě. (Zdroj: ekonomika idnes)

* 1. 6. 2017 Stratolaunch si odbyl rolout

Stratolaunch je největší letadlo současnosti (co se týče rozpětí křídel), za jehož vznikem stojí jeden ze zakladatelů Microsoftu Paul Allen. Toto specielní letadlo bylo zkonstruováno za účelem vypouštění malých vesmírných raket.


Stratolaunch má rozpětí křídel 117 m. Jeho délka je 72 m a výška 15 m. Dvoutrupový letoun pohání 6 motorů Pratt&Whitney PW4056. Podvozek má 28 kol. Hmotnost stroje je 250 tun, ale pokud je plně naplněn palivem a jsou podvěšeny vypouštěné rakety, pak se jeho hmotnost zvýší na 590 tun.
První demonstrační let by měl Stratolaunch absolvovat v roce 2019. Do té doby budou probíhat pozemní zkoušky.

* 8. 3. 2017 První vzlet letounu SM-92TE Praga Alfa

K významné události pro firmu Orbis Avia, ale i řadu podniků českého leteckého průmyslu došlo ve středu 8. března, kdy z dráhy královehradeckého letiště premiérově vzlétl dlouho očekávaný víceúčelový letoun SM-92TE Praga Alfa. Letounu se značkou OK-PRA bylo vydáno Úřadem civilního letectví zvláštního osvědčení letové způsobilosti, následně byl proveden úspěšný, 45 minut trvající úvodní let, na který navázaly další dva lety.
Typ SM-92TE Praga Alfa vychází z ruského letounu Finist, konstruovaného pro provoz v tamějších drsných podmínkách. Odolné konstrukce si před léty všimla česká společnost ORBIS AVIA, která v typu spatřuje velký potenciál, protože tato kategorie letadel ve světě stárne a v brzké době bude nutné stávající letový park obnovit. Ovšem kvalitní a provozně nenáročná náhrada současných typů zatím na světovém trhu není.
Samotnému projektu předcházela důkladná analýza trhu v segmentu pracovních letadel této kategorie ve světě a následně bylo započato se samotným projektem přípravy výroby a certifikace letounu. Na letounu samotném bylo realizováno mnoho konstrukčních změn, které se musely uskutečnit vzhledem ke zkušenostem z výroby a provozu. Výsledkem je současná westernizovaná verze, která nese nové typové označení TE, jež značí Turbo Europe. V této variantě je letoun určen pro typovou certifikaci u evropské agentury pro civilní letectví EASA i amerického úřadu FAA.
Výrobu prvních letounů pro zákazníky společnost ORBIS AVIA zahájí ještě v roce 2017. Zájemci o tento letoun pocházejí z celého světa, aktuálně společnost eviduje přes osmdesát zájemců, někteří plánují objednat hned několik desítek letadel. Původní typ SM-92 "Finist" byl vyvinut ruskou společností NKF Technoavia. Zálet prvního prototypu se uskutečnil už v roce 1993, v roce 2000 pak byla úspěšně zalétána i verze s turbovrtulovým motorem a v roce 2008 byl tento letoun (jako SM-92T) typově certifikován úřadem MAK v Rusku, kde se nacházel v té době i největší podíl potenciálních zákazníků. V roce 2012 byl po předchozích přípravách spuštěn projekt modernizace SM-92T a transferu výroby do České Republiky.


Spolehlivý nízkonákladový letoun
ORBIS AVIA SM-92TE Praga Alfa je víceúčelový jednomotorový turbovrtulový celokovový hornoplošník s pevným podvozkem. Kabina je sedmimístná (7 plnohodnotných dospělých osob evropského typu), letoun je jedno-pilotní koncepce a vyhovuje předpisům EASA CS-23 a FAA FAR 23.
ORBIS AVIA SM-92TE Praga Alfa nepotřebuje ke svému provozu schválených letišť, dokáže operovat z jakékoliv plochy s dostačující nosností podloží. Letoun nevyžaduje hangárování.
Speciálně konstruované křídlo s výborným aerodynamickým profilem P-301 M-15 umožňuje letové režimy v širokém pásmu rychlostí, dostatečně veliké řídící plochy umožňují letounu provoz v obrovském rozsahu hodnot centráží, což se velmi příznivě projevuje v hodnocení uživatelské přívětivosti a bezpečnosti. Letoun je standardně vybaven velikými bočními posuvnými dveřmi, které značně zefektivňují provoz letounu.
Typ použité avioniky vychází z priorit zákazníka, výrobce bude nabízet moderní glass cokpit s využitím zařízení firmy GARMIN, na přání také AVIDYNE, nebo HONEYWELL.
V roce 2014 společnost zrekonstruovala hangár H74 na letišti v Hradci králové, kam následně převedla služby provádění údržby AMO / CAMO a zároveň tím vytvořila podmínky pro spuštění první etapy montáže letounu ORBIS AVIA SM-92TE Praga Alfa.


Na letošní Aviatické pouti v Pardubicích jsme měli možnost vidět první kus ORBIS AVIA SM-92TE Praga Alfa při prémiovém představení. Byla nám předvedena i zajímavá funkce, totiž couvání bez cizí pomoci. Praga Alfa vycouvala ze stojánky za pomoci speciálního režimu vrtule. Tuto schopnost nám pak předvedla i na pojížděcí TWY. Natáčet kontra vrtuli umí snad jen ATR, které na Ruzyni také vycouvávají ze stojánek bez cizí pomoci.

* 20. 6. 2017 Boeing představil v Paříži verzi B737 MAX 10

Boeing na pařížské letecké přehlídce představil novou verzi aktuálního modelu pro střední tratě pod názvem 737 MAX 10. Tato verze bude mít o 1,7 m delší trup než verze MAX 9 a upravené křídlo umožňující snížit odpor při pomalém letu. Další změny oproti předchozí verzi jsou nové evakuační dveře, lehčí a plochá zadní tlaková přepážka. Letadlo budou pohánět motory CFM LEAP-1B a vejde se do něj až 230 cestujících. Přídavná nádrž umožní dolet téměř 6000 km. Verze MAX 10 již má 240 objednaných kusů (u celé řady 737 MAX je zatím zaregistrováno 3700 objednávek).

* 20. 6. 2017 Airbus představil v Paříži verzi A350-1000

Airbus na pařížské letecké přehlídce představil prodlouženou verzi A350-1000. Poprvé i s cestujícími letěl už loni v listopadu. Má být přímým konkurentem Boeingu 787 Dreamliner a řady B777. Airbus slibuje, že jeho provozní náklady jsou o 8 % nižší než u Dreamlineru. A350 pojme podle varianty 270 až 350 cestujících (v plánu jsou modely A350-800, A350-900 a A350-1000). Ve variantě A350-1000 to může být dokonce až 550 lidí. "Tisícovka" je také prvním airbusem, který má trup i křídla z uhlíkových kompozitů. Cena začíná na 340 milionech dolarů. Nejlevnější verze 800 by měla stát 270 milionů dolarů.

* 28. 7. 2017 "Nový Concorde" blíže realitě

Od srpna se mohou hlásit do výběrového řízení firmy, které mají zájem vybudovat za peníze americké vesmírné agentury NASA nadzvukové dopravní letadlo, nástupce slavného Concorde. Na začátku příštího roku chce NASA vybrat nejlepšího a první testovací lety by se měly uskutečnit v roce 2021. Americká společnost Lockheed Martin už na designu prototypu začala pracovat před rokem.
Specifickým rysem plánovaného letounu by měl být mnohem nižší hluk motorů. Jejich burácení při nadzvukové rychlosti bylo jedním z problémů, se kterými se potýkal Concorde. Nové technologie by ale vliv rychlosti měly umenšit. Stroje by tak mohly létat i nad zalidněnými oblastmi, pokud by na základě testování uvolnil americký Federální letecký úřad bezpečnostní pravidla, jimiž Concorde neprošel. NASA chce vybrat výrobce letadla co nejdříve na začátku příštího roku a v následujících pěti letech mu vyplatit celkem 390 milionů dolarů (téměř 8,67 miliardy korun). První roční náklady jsou zahrnuty i v plánovaném návrhu rozpočtu prezidenta Donalda Trumpa pro příští rok.
"Nadzvukové lety mají potenciál zlepšit kvalitu života těch, kteří často létají. Radikálně sníží čas letu," řekl agentuře Bloomberg Peter Coen, manažer projektu Komerční nadzvukové technologie v NASA. Cesta z New Yorku do Londýna by takovým letadlem trvala zhruba 3 hodiny.

Příspěvky a náměty pro Informační Bulletin č.152 i články našich web stránek prosím nadále posílejte na naši elektronickou adresu afclub@volny.cz po př. na korespondenční adresu J. Král, Brdičkova 1914, 15500 Praha 5. Uvítáme i Vaše fota určená pro titulní strany. Velice rádi je uveřejníme.

_______________________________________________________________________

Připravila — redakční rada AFC za přispění dalších členů klubu —
Pro WEB AFC zpracoval WOM (duben 2017)

 

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů