Výběr z informačního bulletinu č. 152
/prosinec 2017/

Klubové zprávy

_____________________________________

*** 10. 11. 2017 Pozor!: Další naše neformální setkání proběhne opět v holešovické restauraci Avion58. Setkání proběhne v sobotu 16. prosince 2017 od 14:00 hod. Těšíme se. Místa zajistí WOM.

*** 7. 9. 2017 Na vyhlídku v Kněževsi se přišli dnes podívat na letecký provoz bratři Václav a Tonda Čermákovi a mnoho dalších leteckých fandů. Později se dokonce dostavil i Petr Brož, který přijel ze své chatičky. Proč?
Letecká společnost TAP Portugal se rozhodla přispět k oslavám 80. výročí Letiště Václava Havla Praha a na lince z/do Lisabonu (TP1304, TP1305) ve čtvrtek 7. září nasadila širokotrupé letadlo typu Airbus A330-300, registrace CS-TOW. Tento letoun svým livery "Stopover" propaguje Portugalsko jako turistickou destinaci a možnost cestujícím zůstat při přestupu několik dní v Portu nebo Lisabonu.
Zároveň tímto letadlem přiletěli do Prahy významní portugalští sommeliéři, kteří přímo na palubě A330 degustovali na trase mezi Prahou a Lisabonem portugalská vína. Vybírali, jaká vína se objeví v nápojovém lístku v další sezóně, jelikož TAP Portugal nabízí cestujícím v economy i business třídě výběr kvalitních portugalských vín zdarma již v ceně letenky.

*** 12. 9. 2017 Několik poznámek o jediném létajícím exempláři letounu Lisunov Li-2T
Jako každé dva roky, tak i letos byl účastníkem Memoriálu Air Show. Dodán byl maďarským vzdušným silám 9. 9. 1949 se značkou S104 (ale ta nebyla namalována, pouze výrobní číslo 18433209 na svislé ocasní ploše).
V roce 1954 dostal značku 209 a 7. 1. 1957 jej jako HA-LIX dostala vládní letka Maďarska. 8. 4. 1958 byl zařazen k MALÉVU, 12. 9. 1964 jako 209 převeden zpět k Maďarskému vojenskému letectvu. Poslední let byl proveden 11. 1. 1974, dále byl vystaven v Szolnoku jako 1992 a v říjnu 1997 byl přestěhován do muzea v Budaörsu. Od 2. 10. 1997 založení zlatých časů HA-LIX. Byl restaurován do letuschopného stavu, první let 21. 1. 2001 s nápisem Sunflower. 31. 7. 2002 přetřen do starých barev MALÉVu a zaznamenán v Budapešti 26. 11 2004. Nesl jméno Karmán Todor a má jej dosud.
Tak tedy s tímto velevzácným letadlem jsme se já a můj kamarád pan Václav Čermák (bratr našeho člena klubu Tondy Čermáka) svezli na letošním ročníku Memoriálu Air Show v Roudnici nad Labem na vyhlídkovém letu. Musím říci, že to mají Maďaři jak zevnitř tak zvenku ve vzorném pořádku. Samotný let byl vynikající zážitek, hlavně překvapila nízká hladina hluku.

(pro IB152 Petr Brož)

*** 16. 9. 2017 Malé ohlédnutí za naším skoro podzimním setkáním
V sobotu 16. září 2007 se nás v holešovické restauraci Avion 58 sešlo devět. A bylo na co koukat hlavně díky Tondovi Mareškovi a Viktoru Savickému. Tonda ze své sbírky přinesl mimo jiné krásně srovnané unikáty amerických křídel. Viktor tentokrát s pomocí své dcery přinesl část své sbírky známek, mincí a fazolí. A nebyl by to Viktor, kdyby nepřinesl nějaký unikát. Tentokrát to byly gramofonové vinyl singl desky vydané ČSA. Jednu z nich Viktor daroval Mílovi, který slíbil, že její dvě písničky vystaví na našich www stránkách.
Míla tentokrát přinesl svůj archiv nejstarších leteckých fotografii a Zbyněk přivezl ve své nabídce modely, knihy i pohlednice. Bylo tedy na co koukat, po. př. si odnést domů něco nového.
Přátelé, hlavně jsme se viděli a mohli jsme si v klidu popovídat. No a pivo k tomu v malé míře patří. Do svých domovů se poslední členové rozjížděli před 18:00 hod. Již se těšíme na další prosincové setkání, jehož datum jsme si tam naplánovali.

_________________________________________________ Z našich sbírek __________

* 15. 8. 2017 Zvířata v oblacích
Na titulní straně tohoto IB je asi mediálně nejznámější zvíře, které ČSA přepravovalo na své palubě. Je to gorilí samice "MOJA". Moja je první mládě gorily nížinné narozené v zajetí v České republice.
Moja se narodila gorilám Richardovi a Kijivu z pražské Zoo. Chov goril v lidské péči je koordinován v rámci Evropského záchovného programu. Koordinátor chovu sleduje pohyb jednotlivých zvířat a rozhoduje o jejich přesunu tak, aby bylo zajištěno optimální složení chovných skupin bez nebezpečí příliš blízkých příbuzenských vztahů a z toho vyplývajících genetických vad.
Z těchto důvodů musela Moja v době dospívání (mezi 6.-10. rokem) ze skupiny odejít.
V listopadu 2011 byla Moja převezena do přírodního parku v Cabárcenu (španělsky Parque de la Naturaleza Cabárceno) ve Španělsku. Zde porodila 16. dubna 2013 svoje první mládě.
Zatímco Moja prospívá, letadlo ČSA ATR-42-500 OK-KFM, které gorilu do španělska převáželo dramaticky shořelo v pražském hangáru "F". Zbyly jen vzpomínky, fotografie letadla a nálepky gorily, kterou měl letoun na pravé přední části.

Další opravdovou známou celebritou je kůň Převalského neboli kertak (někdy psáno kertag), je jediný žijící předek našeho zdomácnělého koně. Před několika lety bylo za spolupráce Zoo Praha několik zvířat vypuštěno do volné přírody v Mongolsku, původní oblasti rozšíření koní Převalského, kde se tato skupina úspěšně množí.
Letoun Casa naší armády zajišťuje transporty těchto koní do Mongolska a uvažuje se i o Číně. Celkem bylo takto přepraveno už min. 23 koní. Samotný let trvá přes 20 hodin. Není mi známo, jestli byla na prvních letech použita nálepka na letounu jako u Moji. Letiště ve Kbelích není přístupné veřejnosti.

Výše uvedené příběhy mě přivedly na myšlenku, věnovat se trochu zvířecím nálepkám nebo kresbám na letadlech. Tzv. Nose Art vznikaly hlavně na válečných letadlech. Tam ale převažovaly ženy a pokud možno spoře oblečené a nebo pro jistotu vůbec. Já se ale chci dále věnovat jen zvířatům. Vytáhl jsem ze svého archivu pro ilustraci několik příkladů.
Toto téma může mít v příštím časopisu pokračování. Máte-li někdo další letadla s podobnými náměty pošlete je. Příště zde můžeme pokračovat. Ostatně směrovkám vůbec se věnuje i naše fotogalerie na našich www: aviation-fan-club.com .

(pro IB WOM)

Na SP "OK ČSA" jsou nahrány dvě swingové skladby, které si níže můžete poslechnout:
TAK RYCHLE JAKO ČAS
HUDBA: VLASTIMIL HÁLA TEXT: JAN PIŠTA
ZPÍVÁ: KAREL HÁLA A SBOR LUBOMÍRA PÁNKA
TANEČNÍ ORCHESTR ČESKOSLOVENSKÉHO ROZHLASU ŘÍDÍ: KAREL KRAUTGARTNER

TAK RYCHLE JAKO ČAS

OK JET
HUDBA: KAREL KRAUTGARTNER
ZPÍVÁ: SBOR LUBOMÍRA PÁNKA
TANEČNÍ ORCHESTR ČESKOSLOVENSKÉHO ROZHLASU ŘÍDÍ: KAREL KRAUTGARTNER

OK JET

* 12. 9. 2017 Navštívili jsme výstavu autogramů známých osobností sběratele Jiřího Hanibala
Náš klubový kolega Jirka Hanibal otevřel 31. 8. 2017 v Kulturně komunitním centru ART na Letné výstavu autogramů, které pro tuto výstavu tematicky vybral. Na výstavu, která probíhala celé září, jsme Vás zvali mailem. Redakce IB se omlouvá, že se nemohla vernisáže zúčastnit a tak částečně nyní napravujeme svou nepřítomnost.
Jako ucelené téma si Jirka tentokrát vybral: Malíři, Grafici, Ilustrátoři. (zřejmě dle zaměření centra ART). Jirka se jednotlivé osobnosti snaží popsat na jediné dokumentační straně. Mimo autogramu se nám tak osobnost krátce představí. Takto zpracované osobnosti byli vylepeny na několika velkých panelech rozvěšených po chodbě kulturního centra. Přístup byl z ulice Nad Královskou Oborou 55.
Umělce, které jste v centru ART mohli vidět, jsme srovnali dle abecedy viz níže:
Anderle Jiří, Bouda Cyril, Burian Zdeněk, Franta Karel, Janeček Ota, Lada Josef, Lhoták Kamil, Miler Zdeněk, Mucha Alfons, Pilař Karel, Renčín Vladimír, Saudek Kája, Smetana Zdeněk, Srncová Emma, Svolinský Karel, Šalamoun Jiří, Šerých Jaroslav, Šik Ota, Špála Václav, Švabinský Max, Winter Jiří - Neprakta, Zeman Karel, Zoubek Olbram a Zrzavý Jan.
Na této výstavě jsme také mohli vidět Autogramy herců Voskovce a Wericha, ke kterým má Jirka zvláštní vztah. Nás na příklad zaujal autogram Karla Hašlera ze dne 20. 10. 1940. Zřejmě je to Jirkův první autogram ve sbírce, která čítá přes 3000 osobností. Můžeme prozradit, že Jirkovi bylo v té době cca 6 let.
Další zajímavý autogram mu také poskytla Chalupová Marie. Což byla dle textu známá pražská figurka s dnes již neexistujícím povoláním - lampářka.
V centru ART je ještě z chodby viditelných 5 místnosti, ve kterých v době naší návštěvy probíhala rekonstrukce, takže byly poloprázdné, nebo prázdné. Jak jsme se dočetli z přiloženého plakátu, Projekt Kulturně komunitního centra Art na Letné je spolufinancován Evropskou unií. Den otevřených dveří je vždy v úterý od 9:00 -12:00 a čtvrtek 14:00-19:00. Jinak v centru budou probíhat současně 4 hlavní projekty (pravděpodobně až proběhne rekonstrukce). Všechny projekty jsou vedeny lektory a jejich hlavní náplní je malování pro radost. Tato zajímavá výstava měla dernieru 30.9.2017. Jirko, velice zajímavá výstava. (pro IB: WOM)

_________________________________________________ Zajímavosti z dopravy __________

* 1. 8. 2017 Tunel pro vlaky na letiště musí uhnout Fyzikálnímu ústavu

O tom, že pod vědeckým pracovištěm povede vytížený železniční tunel, se dozvědělo vedení Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR až z médií. Ihned si dalo dohromady, co by drnčení vlaků znamenalo pro jejich super citlivé přístroje. Vědci začali jednat s projektanty a úřady a je zřejmé, že nová trať do Kladna s odbočkou na Letiště Václava Havla musí změnit trasu.
Tunel se podle aktuálních plánů odkloní od budovy na pražské Ořechovce přibližně o 150 metrů severněji. A projektanti navrhnou opatření, která hluk a vibrace způsobené jízdou lokomotiv a vagónů utlumí. Náklady na toto nouzové řešení se můžou pohybovat v řádech desítek milionů korun.

Přípravu moderního spojení, o němž se mluví už desítky let, tíží řada neduhů, které neustále posouvají termín začátku stavby. Mimo jiné kvůli tunelu vedoucímu pod pražskými čtvrtěmi Letná, Dejvice a Ořechovka bude nutné změnit územní plán hlavního města. To je v tuto chvíli kardinální problém, který sune otevření trati až ke vzdálenému roku 2028.
Oproti tomu se může jevit komplikace s Fyzikálním ústavem v Cukrovarnické ulici na první pohled jako drobná nesnáz. Ale tak to úplně není. Jde o výjimečné pracoviště, kde vědci pracují s velmi citlivými přístroji, jako je mikroskop atomárních sil nebo elektronový litograf. Zařízení zakoupená celkem za desítky milionů korun by po zavedení železniční dopravy pod ústavem dozajista neměřila tak, jak by si vědci přáli.
CITLIVÝ MIKROSKOP - Příklad přístroje, jehož činnost by tunel zásadně ovlivnil:
"Mikroskop atomárních sil umožňuje ve vzorku pevné látky rozlišit jednotlivé atomy a jejich vzájemné polohy (nanometrické až subnanometrické rozměry), ovšem jen za předpokladu, že jsme schopni eliminovat okolní vibrace pod jistý limit. Jak dnes již víme na základě dílčích výsledků z prováděné studie, v případě realizace železničního tunelu pod ústavem by byl tento limit zcela jistě překročen, což by naše měření znemožnilo a zmařilo tak naše mnohamilionové investice."
"Tunel pod pracovištěm Cukrovarnická by mohl velmi vážně narušit fungování řady citlivých přístrojů, celková finanční újma našeho ústavu by mohla dosáhnout jednotek miliard korun. Situaci se snažíme průběžně řešit se Správou železniční dopravní cesty, ministerstvem dopravy a projektantem stavby, kterým je Metroprojekt," popsal pro Lidovky.cz ředitel Fyzikálního ústavu Michael Prouza. Tunel pod budovou měl vést v hloubce přibližně 45 metrů.
Problém řeší jeho lidé už od podzimu loňského roku. Letos v květnu poslal ředitel dopis ministru dopravy Danu Ťokovi, v němž mimo jiné vypočítává možné škody. A také miliardové náklady na případný přesun pracoviště do jiného sídla, který by podle odhadů ústavu trval minimálně tři roky. Prouza však věří, že aktuální srovnávací studie a vzájemná jednání vnesou do budoucnosti přece jen trochu světla.
"V současnosti diskutovaným řešením se SŽDC a Metroprojektem je posun obou tubusů tunelu o zhruba 150 metrů, kde by již byl vliv na provoz přístrojů významně nižší," uvedl šéf ústavu. Trasa by se přesunula směrem na sever.
Celkové náklady na modernizované železniční spojení do Kladna a na Letiště Václava Havla se podle posledních odhadů investora projektu SŽDC pohybují kolem 31 miliard korun. Samotný tunel, který do plánu pronikl hlavně kvůli tlaku radnic dotčených městských částí Praha 6 a 7, vyjde zhruba na tři miliardy korun.
Odklon dvou tunelových tubusů o 150 metrů a návazná opatření by vyšly jen na zlomek této částky, v důsledku by však mohlo jít i o desítky milionů korun. "S kolegy se shodujeme na tom, že problém je technicky řešitelný. Vedeme jednání o přizpůsobení vedení trasy a technických opatřeních, která odstíní šíření hluku a vibrací. Jde například o pružné upevnění kolejnic či výběr podkladového materiálu," uvedl David Krása, ředitel firmy Metroprojekt, která pro tuto část spojení připravuje projektovou dokumentaci.
O trati plánované mimo jiné v trase staré Buštěhradské dráhy se hovoří od 90. let minulého století. Nejrůznější sliby, zejména od místních a celostátních politiků, zaznívají v podstatě každý rok, hlavně v období před volbami. Postupem času se mění odhady konečné ceny i termínu dokončení.
Zatímco ještě loni se mluvilo o nákladech okolo 22 miliard a dokončení v roce 2024 - které zmiňoval například premiér Bohuslav Sobotka - dnes už investor SŽDC hovoří o 31 miliardách. Argumentuje především zdražením stavebních prací v posledních třech letech. I doba dokončení už se vzdálila původním předpokladům.
"U velké části trati, od Výstaviště až k letišti, komplikuje projekt nutná změna územního plánu, která je závislá na hlavním městu Praze. Jde o proces daný na dva a půl roku. Teprve poté můžeme žádat o územní rozhodnutí, což harmonogram natahuje. Ještě před změnou územního plánu je třeba také změnit jemu nadřazené Zásady územního rozvoje, protože část trasy vede oproti původním plánům jinudy - tunelem," popsal šéf správců železnice SŽDC Pavel Surý.
NA LETIŠTI ZA 25 MINUT
Přes Letnou, Dejvice a Ořechovku až k Veleslavínu povede trasa dvěma jednokolejnými raženými tunely v hloubce až 80 m. Cena tunelu vyjde na 3 až 3,5 miliardy korun.
Ambicí investora SŽDC je zvýšit počet cestujících mezi Kladnem a Prahou ze současných 6 tisíc denně na 24 tisíc. Dalších 20 tisíc by podle projektu mohlo cestovat na pražské letiště a z něj.
Cesta z letiště k nejbližšímu přestupu na metro Veleslavín by měla trvat 11 min., celá trasa na Masarykovo nádraží pak 25 min. (Zdroj: http://byznys.lidovky.cz)

* 15. 8. 2017 Jak létají Češi

Valná většina, přes 94 % cestujících, pořád cestuje v ekonomické třídě, ve srovnání s rokem 2015 jich přeci jenom nepatrně ubylo. V byznys a první třídě množství narostlo o několik desetin procenta.
Ne každý ovšem létá z bodu A do bodu B. Mezi nejkomplikovanější letenky vůbec patří ty, které si lidé kupují na cestu kolem světa. Takové "výlety" jsou oblíbené zejména mezi seniory, kteří si tak plní sen. Často se také jedná o svatební cestu čerstvých novomanželů. Běžně mívá podobná trasa okolo osmi zastávek a několik přestupních bodů.
Létání po světě je prostě trend a Češi nejsou pozadu. Nejčastěji létáme do Londýna, Paříže, Bruselu a Amsterdamu, zájem je také o Moskvu, Tel Aviv, Barcelonu a Lisabon. Z dálkových destinací je pak velmi populární Dubaj, Hanoj, New York nebo Bangkok. Skokany roku se staly chorvatský Split a bulharský Burgas.
Nelákají však jen evropské metropole a blízká či vzdálená exotika - Češi jeví stále větší zájem například o islandský Reykjavík. Napomáhá tomu mimo jiné i nižší průměrná cena letenek, která klesla z 9 145 na 6 250 korun.
Oblíbené destinace podle počtu vyhledávání na portálu letuška.cz
1. Praha - 15 788 072
2. Split - 1 627 348
3. Budapešť - 1 074 951
4. Londýn - 934 537
5. Dubrovník - 761 293
6. Barcelona - 686 692
7. Záhřeb - 629 243
8. Bangkok - 596 031
9. Řím - 589 012
10. Paříž - 587 565
11. New York - 575 237
12. Amsterdam - 503 780
13. Karlovy Vary - 441 906
14. Miami - 424 844
15. Los Angeles - 410 044
(údaje za posledních 12 měsíců,(zdroj: letuška.cz))

* 15. 8. 2017 Air Berlin v insolvenci

Letecká společnost Air Berlin 15. 8. 2017 požádala u soudu v Berlíně o zahájení insolvenčního řízení. Primárním hybatelem je zastavení finanční pomoci od společnosti Etihad, největšího vlastníka s více než 29 % akcií Air Berlin, v době, kdy dluhy společnosti činí více než miliardu eur. Společnost Air Berlin nyní jedná s Lufthansou a dalšími partnery a obdržela od německé vlády záruky na překlenovací úvěr ve výši 150 milionů eur, který jí umožní pokračovat v již zahájené restrukturalizaci a například i v udržení dalšího provozu letadel pronajatých společnostem Eurowings a Austrian Airlines. Provoz linek Air Berlin a Niki je v současné chvíli zachován.
(Zdroj: Planes)

* 26. 8. 2017 easyJet Europe získal v Rakousku osvědčení a začal převádět letadla

Britský nízkonákladový dopravce easyJet po nedávném oznámení založení pobočky easyJet Europe Airline GmbH získal v minulém týdnu osvědčení leteckého dopravce AOC a příslušná povolení rakouských úřadů. Ve čtvrtek přiletěl do Vídně z lutonského letiště první Airbus A320 s rakouskou registrací OE-IVA (dříve G-EZPA). Do uskutečnění brexitu chce společnost na novou pobočku převést třetinu svých aktivit, přibližně 110 letadel, aby mohla i nadále bez případných problémů provozovat dopravu v EU. Do té doby tedy předstihne v počtu letadel i vlajkového dopravce Austrian Airlines, který v Rakousku provozuje 80 letadel. (Zdroj: Planes)

* 28. 8. 2017 Mezi zájemci o společnost Niki je i zakladatel Niki Lauda

Niki Lauda obdržel od konkurzního správce společnosti Air Berlin nabídku na to, aby podal nabídku na odkoupení její dceřiné letecké společnost Niki, u jejíhož zrodu před 14 lety stál. V roce 2004 odkoupil Air Berlin v Niki minoritní podíl, který v roce 2010 navýšil na necelých 50 procent. Nyní se potýká s problémy a o Niki se zajímá například Condor, EasyJet a Lufthansa. Niki Lauda rakouskému tisku potvrdil, že má na úterý dohodnutou schůzku, na které má získat podklady o aktuálním stavu společnosti. Ta má v současné době 17 Airbusů A321 a dva Boeingy 737. (Zdroj: Planes)

* 29. 8. 2017 Nový spoj American Airlines propojí Filadelfii s Prahou a Budapeští

Jedná se o druhou přímou linku do Spojených států a čtvrtou na severoamerický kontinent. V současné době se z Prahy létá do do New Yorku a do kanadského Montrealu a Toronta.
Nových pravidelných spojů z Prahy nebo Budapešti do Filadelfie a zpátky se cestující dočkají 4. května 2018. Ve Filadelfii budou moci přestoupit na linky do dalších 160 destinací v USA, Kanadě, Karibiku nebo Latinské Americe. Transatlantické lety, které bude zajišťovat Boeing 767-300, budou sezónní od 4. května do 27. října.
Letenky začne prodávat společnost Student Agency s předstihem už 21. srpna letošního roku. Cena by se mohla pohybovat okolo 12 tisíc korun. "Aktuální cena přímého spojení Prahy a USA, konkrétně s New Yorkem, je 11 960 korun, cesta do Filadelfie nyní stojí, s přestupem v Londýně, okolo 16 tisíc korun. Očekáváme, že cena přímého spojení nebude vyšší - mohla by se přiblížit právě ceně letenky do New Yorku," říká ředitelka prodeje letenek od Student Agency Věra Janičinová.
Podle statistik Philadelphie Convention & Visitors Bureau přiletělo do Filadelfie v roce 2015 více než 16 tisíc turistů z České republiky, Maďarska i Švýcarska. Očekává se, že do roku 2020 se toto číslo zvýší o 4,9 %. "Cestování do Evropy v letní sezóně je velmi populární," říká americký viceprezident pro plánování letů Vasu Raja. "Nové lety pohodlně spojí zákazníky dvou velmi důležitých center - Chicaga a Filadelfie s oblíbenými turistickými destinacemi v Evropě," dodává. (Zdroj: ekonomika idnes)

* 30. 8. 2017 Jak těsně se letadla mohou minout?

První dojmy z knihy "Zeptejte se pilota" od Patricka Smitha. Dílo je rozčleněno do sedmi hlavních kapitol - Pravda o letadlech, Zdroje nepříjemných pocitů, Létání jako zdroj obživy, Na cestě, Co vzlétne nahoru...musí klesnout dolů, Aerolinky, které milujeme i nenávidíme. Každá z kapitol má pak pod sebou až dvacet tematických otázek a odpovědí. Na ukázku jsme některé z nich vybrali.
Během letu nad oceánem jsem sledoval, jak se k nám přiblížil Boeing 747 a několik minut letěl souběžně s naším letadlem. Byl na levé straně a jen kousek pod námi, tak blízko, že jsem u okének rozeznával cestující. Často vídám, jak se letadla míjejí v tak nebezpečné blízkosti. Jedná se o případy těsného minutí?
Otázka je skvělým příkladem jevu, kterému s oblibou říkám faktor přehánění cestujících (FPC) a který provází mnohé náročné vzlety, domnělá těsná minutí a podobné události. Založte si tuto stránku pro případ, až příště uslyšíte podobné senzační historky. Nechci zpochybňovat vaše pozorovací schopnosti, ale ve vzduchu bývá obtížné posoudit přesnou vzdálenost a mezi cestujícími je extrémně rozšířený sklon podceňovat vzdálenost od druhých letadel.
"Rozestup mezi letadly musí být nejméně 305 metrů vertikálně a 5556 horizontálně. Těch 305 metrů působí, jako kdyby byl Boeing hrozivě blízko, ale jde o běžnou praxi."
V cestovní hladině musí být mezi letadly rozestupy nejméně 1000 stop (305 metrů) ve vertikálním směru nebo 3 námořní míle (5556 metrů) v horizontálním směru. Lety na transoceánských tratích (viz otázka č. 17/3) se často potkávají v zásadě tak, jak popisujete. Člověka z toho až zamrazí - Boeing 747 je velký letoun, dokonce i ze vzdálenosti 1000 stop (305 metrů) působí dojmem, jako by byl hrozivě blízko, ale jde o naprosto bezpečnou a rutinní praxi.
Pro vzlety a přistání platí odlišná pravidla. Například při simultánním přiblížení na paralelní přistávací dráhy se mohou letadla nacházet ve stejné výšce s rozestupem jedné míle (1852 metrů) nebo menším - ovšem jsou pod bedlivým dohledem řízení letového provozu (ATC) a musí mezi sebou udržovat vizuální kontakt.
Vaše tvrzení, že rozpoznáváte cestující u okének, považuji za klasický příklad faktoru přehánění cestujících, který slýchávám velmi často. Stojí-li člověk v letištním terminálu u odletové brány a ze vzdálenosti několika metrů pozorujete letadlo zaparkované u stojánky, může být dost obtížné zahlédnout někoho uvnitř. A to letadlo stojí. Ve vzduchu jste nikdy nemohli být tak blízko k jinému letadlu, abyste v něm mohli zahlédnout cestující, věřte mi. Lidé mají sklon přehánět i u běžných pocitů spojených s létáním. Prostě si nemohou pomoci - zejména nervózní cestující - a zveličují výšku, rychlost a úhel sklonu či náklonu letadla oproti skutečnosti.
Jednotky používané v letectví
Piloti jsou u vzdáleností zvyklí používat jiné než metrické jednotky
- Stopa: 1 ft = 0,31 metru
- Námořní míle: 1 nmi = 1852 metrů
- Uzel: 1 kn = 1 nmi/h = 1,852 km/h
Používání jednotky "stopa" je způsobeno především tím, že o rozvoj mezinárodní letecké dopravy se postaraly USA, kde se používají imperiální stopy namísto metrů (oficiálních jednotek SI). Ale používání námořních mil nebo uzlů má jiný, praktický důvod. Jedna námořní míle odpovídá jedné minutě (jedné šedesátině stupně) poledníku. To usnadňuje pilotům (a námořníkům) orientaci v mapách nebo, nověji, při práci s GPS souřadnicemi.
V článku zachováváme původní jednotky, které piloti používají, a v závorce uvádíme konverzi na jednotky SI. (pozn.red.) Při turbulencích mívají cestující pocit, že se letadlo najednou propadlo o desítky metrů, zatímco ve skutečnosti je propad zřídka větší než deset až dvacet stop, tedy přibližně tři až šest metrů - a na výškoměru je téměř neznatelný (viz Turbulence, otázka č. 1/2). Podobné je to s úhly sklonu a náklonu. Typická zatáčka probíhá v náklonu přibližně 15 stupňů, při prudké zatáčce může být náklon až 25 stupňů. Při nejprudším stoupání směřuje špička letadla vzhůru pod úhlem přibližně 20 stupňů, dokonce ani u rychlého klesání nebývá sklon letounu větší než pět nebo šest stupňů. Před očima vidím vaše rozhořčené dopisy: osočíte mě, že lžu, že letadlo, v němž jste seděli, rozhodně stoupalo pod úhlem 45 stupňů a rozhodně vybíralo zatáčku v úhlu 60 stupňů, nebo že jste rozhodně viděli lidi za okénky. A rozhodně se mýlíte.
Omlouvám se za tak neústupnou odpověď a přeji si, abych vás mohl vzít do pilotní kabiny, kde bych vám vše názorně předvedl. Ukázal bych vám, jak skutečně vypadá stoupání v úhlu 45 stupňů, a vy byste zezelenali v obličeji. V zatáčce v šedesátistupňovém náklonu by přetížení bylo tak velké, že byste sotva dokázali odlepit nohy od podlahy.
Kdyby dopravnímu letadlu selhaly všechny motory, mohlo by doplachtit na přistání?
Ačkoli vás to možná překvapí, je celkem běžné, že dopravní letadla klesají v režimu, kterému piloti říkají letový volnoběh, při němž se snižuje tah motorů na nulovou hodnotu. Motory stále běží a pohánějí důležité systémy, ale neposkytují žádný tah.
Na přistání jste doplachtili mnohokrát, aniž byste o tom věděli. Stává se to téměř u každého letu. Záměrný let na volnoběh se pochopitelně liší od situace, kdy motory náhle vysadí, ale i v takovém případě je plachtění možné. Není to o nic větší katastrofa, než když v autě vypnete motor a jedete samospádem z kopce. Auto jede dál a stejně tak bude letadlo pokračovat v letu. Ve skutečnosti dosahují velká dopravní letadla při letu bez motorů lepších výsledků než lehčí letouny, jako například Piper nebo Cessna.
"Letadlo dokáže z výšky 9 144 metrů klouzat až 185 km."
Letoun musí klouzat značně vyšší rychlostí, ale poměr vzdálenosti, kterou urazí, a ztráty výšky je dvakrát vyšší, než u malých letadel - blíží se hodnotě dvacet ku jedné. Z výšky 30 000 stop (9144 metrů) můžete plánovat dolet ve kluzu až na vzdálenost sta námořních mil (185 kilometrů).
Ačkoli je pravděpodobnost, že letadlu vysadí všechny motory, asi stejně velká, jako že vám letuška dobrovolně vyleští boty, v minulosti k několika případům došlo. Důvodem může být mimo jiné nasátí spalin, sopečný prach nebo srážka s ptáky. Při několika podobných incidentech se posádce podařilo navést letoun bezpečně na přistání a zabránit zraněním i ztrátám na životech. V dalších případech se ještě před dosednutím letounu podařilo znovu nastartovat jeden nebo více motorů.
(Zdroj: technet idnes, autor: Patrick Smith)

* 1. 9. 2017 Letenky do exotických destinací zlevňují, hitem je thajský Phuket

Například v červenci zaznamenal počet prodaných letenek na thajský ostrov Phuket meziroční nárůst o 41 %, uvádí v tiskové zprávě společnost Letuška.cz.
Nárůst počtu prodaných leteckých dokladů do Thajska potvrzuje i konkurenční prodejce Dovolená.cz, který patří do skupiny firem majitele Student Agency Radima Jančury. Ta zaznamenala v červenci meziroční nárůst prodejů do této země o 37 %. Výrazný zlom v prodejích exotických dovolených nastal podle Student Agency s oznámením příchodu katarských aerolinií, který snížil ceny letenek na lety do jihovýchodní Asie.
"Letecká společnost Qatar Airways zahájila prodej letenek za velmi výhodné ceny, letenka do Bangkoku v červenci začínala na 10 600 korunách," uvedla Student Agency. V průměru jsou podle ní ceny letenek do Thajska v současnosti o zhruba 15 procent levnější, než za kolik se prodávaly loni. Aktuální průměrná cena letenky do této země v současnosti činí 14 282 Kč. Kromě Thajska létají Češi z asijského regionu více do Číny nebo Indie. "Do Pekingu se letos mezi květnem a červencem prodalo o 11% více letenek a do indického Dillí o 8% více," uvedla společnost.
Z ostatních exotických destinací pak prodejci poukazují například na čtvrtinový růst prodaných letenek do Dominikánské republiky, kam podle Student Agency stále více jezdí rodiny s dětmi.
Snížení cen zájezdů do exotických zemí nedávno oznámily i cestovní kanceláře. Podle Asociace cestovních kanceláří se ceny exotických zájezdů na letošní zimu proti loňsku snížily o zhruba 5 %. Kanceláře očekávají, že letos nejvíce porostou prodeje dovolených do Vietnamu a na Kubu. Zájem o tuto zemi potvrdila Student Agency, podle které se prodeje na ostrov meziročně zvýšily o 60 %.
(Zdroj: ČTK)

* 1. 9. 2017 Nové zbarvení společnosti S7

Společnost S7 dává své flotile nové zbarvení, viz foto Vladimíra Vokálka z Berlína.

* 5. 9. 2017 Pilot přistávajícího letadla "potkal" nad Ruzyní dron

Asi sto padesát lidí na palubě airbusu, který letěl z Kodaně na pražské letiště, ohrozil v neděli kolem 14. hodiny malý dron. Letový dispečink proto převedl provoz z bezpečnostních důvodů na třicet minut na záložní dráhu.
"Měl červenou barvu a byl velký asi 30 centimetrů. Nacházel se asi padesát metrů nad letadlem v linii jeho letu. Pilot si ho všiml těsně před přistáním," uvedl mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma.
Přistání letadla dron neohrozil, proběhlo přesně podle plánu. "Pak jsme ale letadla kvůli bezpečnosti naváděli asi půl hodiny na záložní dráhu," dodal Klíma.
Na letišti také neprodleně informovali policii. "Vzdušný prostor zkontroloval vrtulník, pak byl provoz na hlavní dráze obnoven," dodal Klíma. Dron v takové výši nemá co dělat. Policie případ dále prověřuje.
Podobný případ se na letišti stal už loni v květnu, tehdy o něm Řízení letového provozu mluvilo jako o prvním svého druhu (náš IB Vás o tomto případu také informoval). Přestože dron tehdy nebyl v bezprostřední blízkosti letištní plochy, nacházel se v ose vzletové a přistávací dráhy, která směřuje mezi obcemi Dobrovíz a Kněževes. Kvůli bezpečnosti museli změnit plány piloti šesti letadel.
Akceptovatelná vzdálenost od letiště je pro dron 5,5 kilometru a maximální výška sto metrů. Policie také občas vyšetřuje oslnění pilotů lasery, naposledy se to stalo letos v srpnu.
Další incident následuje: Provoz na pražském letišti zkomplikoval v úterý 12.9. dopoledne amatérský dron. Je možné, že to byl tentýž jako 5.9.2017. Letadla byla kvůli němu přesunuta na záložní dráhu 30, řekla mluvčí letiště Marika Janoušková. Lety ale zpožděné nejsou. Událost prověřuje policie. "Odklonění provozu na jinou dráhu bylo z preventivních důvodů. Pro cestující to nepředstavuje žádné výraznější komplikace," uvedla mluvčí.
Obecně platí, že při okrajích zmíněného zhruba pětikilometrového pásma od letiště mohou být stroje lehčí než kilogram provozovány při zemi do výšky 100 metrů. Letoví dispečeři na radarech drony nevidí. Takováto zařízení nemají odpovídače, které povinně mají velká letadla. Dispečeři jsou tak při jejich monitorování odkázáni pouze na hlášení pilotů, kteří s nimi přijdou do styku.
Hranici 300 metrů nad zemí přitom nesmí podle pravidel majitel dronu překročit nikdy, pokud k tomu nemá povolení letových dispečerů, případně provozovatele letiště. Zároveň musí své zařízení řídit jen na vizuální vzdálenost tak, aby mohl bezpečně zabránit kolizi s jinými létajícími prostředky. Nestačí tedy vidět vlastní dron pouze jako bod na obloze, zdůraznil ÚCL. (Zdroj: idnes.cz/ČTK)

* 10. 9. 2017 Řádění hurikánu Irma a nástedně José

Po hurikánu Irma (a na to José, který byl naštěstí méně devastující), Air France nabídla speciální ceny pro pro ty, kteří se chtějí navrátit do Francie ze Západní Indie. Po schůzce mezi francouzskými orgány a Air France, bylo rozhodnuto, že náklady na cestu z Pointe-a-Pitre se budou pohybovat kolem 300 eur v ekonomické třídě, která umožní obětem hurikánu na Saint Maartin a Saint-Barthélemy repatriovat se ve Francii.
Pro tuto chvíli, stav infrastruktury letišť na těchto dvou postižených ostrovech neumožňuje lety do Pointe-a-Pitre Guadeloupe. Tak, všechny lety Air France s odletem a příletem na letiště Saint Maartin jsou zrušeny až do restartu terminálu i řídící věže. "Našim letadlům, kromě vojenských, není dovoleno, používat toto letiště." , vysvětlila společnost. Na ostrově je více jak 50% budov zcela neobývatelných a v troskách.
Nicméně, Air France spojuje Guadeloupe s Paříži a prodlužuje tak své "návratové tarify" mimo Pointe-a-Pitre, protože je možné, aby byly stejné sazby jako z Cayenne ve Francouzské Guyaně a Fort-de-Francie na Martiniku (od 264 eur přímo na Pointe-a-Pitre a od 296 eur přes Cayenne). To by mělo zahrnovat asi tři lety denně.
Tyto dva ostrovy, včetně Sv. Martina, jsou kořistí lupičů a rabování. Potvrzuje to mnoho výpovědí popisujících chaotickou situaci nejistoty, jsou prázdné obchody, další domy bez svých nejcennějších předmětů (TV, Hi-Fi ...). Pověst také rozšířila, že 250 vězňů z věznic ve středu ostrova na nizozemském části se ocitli po úderu větru nad 250 km/hod na svobodě. Což popřel premiér Edouard Philippe "Informace není prokázáno nizozemskými orgány", řekl.
Část černošské a míšenecké populace z francouzské části karibského ostrova Svatý Martin, vyjadřuje hněv nad tím, že bílí turisté dostali při evakuaci z této lokality přednost. Upozornila na to agentura AP.
Johana Soudiagomová ze Svatého Martina místní televizi Guadeloupe 1 řekla, že hlavně běloši byli vybráni k evakuaci lodí, která připlula z jiného francouzského ostrova v Malých Antilách, La Désirade. "Bylo to selektivní," tvrdí zjevně otřesená žena. "Bylo to jako kdyby se řeklo: je nám líto, ale bereme jen bílé. Na lodi byli jen bílí," prohlásila.
Je ale běžnou praxí, že turisté bývají evakuováni jako první z oblasti pohromy z praktických důvodů, poznamenala AP s připomínkou, že turisté totiž nemívají vlastní dům, auto ani zásoby potravin.

* 11. 9. 2017 Gulf Air navyšuje lety do Moskvy

Gulf Air ve čtvrtek 7. září oznámil, že zvýší své lety do Moskvy ze 4 letů týdně na každodenní lety. Změna proběhne v zimním letovém řádu, který vstoupí v platnost poslední týden v říjnu. Odlety z Manama/Bahrajn se uskuteční v novém letovém řádu v 1:30hod ráno s příletem do Moskvy v 6:30 hod. Lety budou provozované Airbusem A320 s délkou letu 5 hodin. Gulf Air létá v Moskvě na letiště Domoděvo.
Gulf Air má nyní 28 letadel (pouze letadel rodiny A320 a A330), objednáno má 55 dalších. Své flotile otevřel cestu i pro jiné typy. Objednal 12ks A320neo, 17ks A321neo, 16ks B787-9 Dreamliner a 10ks CS100 Bombardier.

* 12. 9. 2017 Čedok a Qatar Airways spolupracují

Nově dohodnutá spolupráce cestovní kanceláře Čedok a katarských státních aerolinií Qatar Airways, které od 21. srpna 2017 provozují přímou linku mezi Prahou a Dauhá, přinese klientům Čedoku mnohé výhody. Příchod Qatar Airways do České republiky českým turistům dále výrazně zpřístupní zejména vzdálené asijské destinace. Do tak atraktivních míst, jako jsou např. thajské Krabi, indonéské Bali, Maledivy či třeba Nový Zéland, se nyní díky letům Qatar Airways dostanou pouze s jedním přestupem, a to v pohodlí letadel aerolinií, jejichž servis na palubě byl mnohokráte oceněn mezinárodními certifikáty nejvyšší kvality.
Díky spolupráci obou společností budou klienti Čedoku tedy nyní moci využívat komplexní služby tohoto pětihvězdičkového katarského leteckého dopravce, a to zejména právě při zájezdech do destinací, jako jsou Krabi nebo Bali. Prostřednictvím Čedoku si však zájemci budou moci rezervovat i individuální letenky.
Airbus A320 na denním spoji Praha - Dauhá má 132 míst v ekonomické a 12 míst v business třídě. Od října tohoto roku ale hodlá letecká společnost nasadit na tuto linku větší letoun A330 a v budoucnu by ráda přidala ještě jednu letovou frekvenci. (Zdroj: Čedok)

* 18. 9. 2017 Ryanair zrušil o víkendu přes 160 letů

Změny ohlásila irská letecká společnost v pátek, s okamžitou platností. Seznam zrušených letů Ryanair zveřejňuje na svém webu. Týká se to i některých spojů z Prahy. "Nezvládli jsme plánování dovolených našich pilotů, tvrdě pracujeme na tom, abychom to napravili," řekl BBC ředitel komunikace společnosti Ryanair Kenny Jacobs.
Irská letecká společnost uvedla, že zruší méně než 2 % svých spojů, což může pomoci zvýšit podíl včasných letů až na 90 %. Během první poloviny září tento ukazatel poklesl pod 80 %, což je podle přepravce nepřijatelné. Kvůli zpožděním společnost omezila také počet zavazadel, které si cestující mohou vzít na palubu. Pokud si cestující bude chtít vzít více než jednu tašku, bude si muset od listopadu připlatit za přednostní nástup do letadla.
Podle britského ministra letectví Lorda Callanana musí letecké společnosti splnit závazky vůči všem svým zákazníkům. "V případě jakéhokoli narušení nebo zrušení letu musí letečtí dopravci zajistit zákazníkům plné odškodnění i alternativní přepravu," řekl Callanan.
Podle pravidel EU tak mohou cestující získat kompenzaci až do výše 400 eur. Na kompenzaci mají nárok i pasažéři, kteří dorazili s více než tří hodinovým zpožděním. V závislosti na délce letu a zpoždění mohou získat od 200 do 600 eur. Pokud si náhradu, která kromě letenky zahrnuje také náklady na ubytování a jídlo, vyžádá každý cestující, musel by Ryanair uhradit až 100 milionů liber.
Ryanair patří co do počtu cestujících k lídrům mezi evropskými aerolinkami. Jen v loňském roce společnost přepravila 120 milionů cestujících a vydělala 1,32 miliardy liber (34,5 miliardy korun). Ryanair létá i z Česka. Spoje z Prahy létají do Belgie, Irska, Itálie, Maďarska, Polska, Portugalska, Řecka a Španělska. Z Brna do Velké Británie. Z Ostravy do Velké Británie a Itálie. Nově mohou cestující využít i spojů z Pardubic do Velké Británie. Po oznámení rušení linek se akcie irské nízkonákladové letecké společnosti v pondělí propadly o 3 %. (Zdroj: ČTK)

* 30. 9. 2017 A380 AIR FRANCE F-HPJE měl potíže s motorem

Dne 30. 9. 2017 v Kanadě nouzově přistál na vojenské základně GOOSE BAY Airbus A380 Air France F-HPJE poté, co se mu nad Atlantickým oceánem poškodil motor číslo 4. Nikdo nebyl zraněn, informovalo kanadské zpravodajství CBC. GOOSE BAY (YYR) v provincii Newfoundland a Labrador na východním pobřeží Kanady funguje také jako malé mezinárodní letiště.
Letiště je považováno jako "záložní" pro lety přes oceán. Jeho nejdelší dráha 08/26 má 3368 metrů a je betonová s asfaltovým povrchem.

Letoun mířil na lince AF66 z Paříže do Los Angeles. Někde v úrovni Grónska (viz obr. z radaru níže) došlo k fatální destrukci přední části motoru č. 4. Příčina zatím není známá. Dle fotografií cestujících se rozpadly lopatky dmychadla a zcela odřízly přední kapotáž motoru. Odletující úlomky pak porušily i náběžnou hranu křídla. Protože "čtyřka" je dále od trupu, odletující úlomky neporušily naštěstí jeho celistvost a nedošlo k dekompresi kabiny s cestujícími.

Samotné odtržení krytu motoru popisují cestující jako "hlasité bouchnutí s následnými vibracemi".
S poškozeným motorem musel Airbus letět ještě několik hodin. Na záložním letišti GOOSE BAY však bezpečně přistál. Podle posledních zpráv museli cestující i posádka zůstat v letadle celkem skoro 24 hodin až do příletu náhradních letadel společnosti Air France, protože pozemní personál letiště neměl k dispozici dostatečně vysoké pojízdné schůdky. Poté z letadla vystoupili pomocí jednoduchých schodů určených pro jiné letadlo, což naznačuje, že schody nebyly hlavním důvodem, proč zůstali cestující na palubě (informace o schodech pochází z diskuzí na Twitteru a nepodařilo se ji ověřit). Na palubě bylo 496 cestujících a 24 členů posádky.
AIR FRANCE má v současné době ve flotile 10 ks A380-800 s registracemi F-HPJA až J. Letoun F-HPJE (c/n: 052) byl dodán společnosti v květnu 2011. V současné době bude déle uzemněn na YYR.

Dvojpatrový Airbus A380 je největším sériově vyráběným dopravním letounem na světě. S motory měl v minulosti problémy jen jednou. V roce 2010 explodoval za letu jeden z motorů stroje australské společnosti Qantas. I v tomto případě se podařilo pilotům bezpečně přistát a nikdo z cestujících neutrpěl zranění.
Co se přesně stalo se jistě vyšetří a výrobce motorů se z toho poučí. V každém případě se motor před nasazením do provozu testoval na rozpad lopatek vstupního ventilátoru. Při tomto testu nesměl být porušený kryt motoru. V tomto případu to však nefungovalo. (Zdroj: TWITTER)

* 02. 10. 2017 Společnost Monarch Airlines náhle ukončila činnost

Pátá britská společnost Monarch Airlines, co se týče velikosti, vyhlásila bankrot. Jejích 110000 zákazníků, které má v zahraničí musí přepravit zpět specielní chartery.
Monarch měla hlavní základnu na londýnském letišti Luton. Byla založen v roce 1968. Operovala ze čtyř dalších UK letišť londýnský Gatwick, Manchester, Birmingham a Leeds Bradford - do více jak 40 cílových destinací po celém světě. Společnost zaměstnávala asi 2750 zaměstnanců převážně z UK.
V čase bankrotu provozovala 39 aktivních letadel. 1ks A320-211, 1ks A320-212, 8ks A320-214, 1ks A320-214(W), 22ks A321-231, 3ks A321-231(W), 2ks B257-2T7, 1ks B737-82R(W). (pro IB WOM)

* 06. 10. 2017 Ovládne Travel Service ČSA???

České aerolinie získají pravděpodobně nového majoritního vlastníka. Travel Service se dohodl s Korean Air a státní firmou Prisko na odkupu jejich podílů, v ČSA bude mít necelých 98%. Vznikne tak silná skupina s více než 60 letadly a bezkonkurenčně největší hráč na Letišti Václava Havla.
Plánovanou transakci, která se má finalizovat dnes, potvrdily serveru Zdopravy.cz a dva na sobě nezávislé zdroje. 44 % akcií odkupuje Travel Service od Korean Air, 19 % od státní firmy Prisko. Mluvčí Travel Service Vlaďka Dufková odmítla zprávu komentovat.
Korean Air končí v ČSA po čtyřech a půl letech od vstupu, v roce 2013 příchod asijského partnera uklidnil zejména věřitele Českých aerolinií. Vedení asijské společnosti se ale na řízení českého dopravce téměř nepodílelo a na rozdíl od původních slibů do firmy prakticky neinvestovala. Jedním z mála konkrétních výsledků spolupráce byl pronájem Airbusu A330.
Travel Service se stal největším českým dopravcem už v minulých letech, kdy využil potíží ČSA. Ty přitom ještě v roce 2005 jednaly za dob vedení Jaroslavem Tvrdíkem s majiteli Travel Service o tom, že by soukromého dopravce koupily. Později se ještě spory v době záchrany ČSA z peněz letiště a státní firmy Osinek ještě vyhrotily. Travel Service si stěžoval u Evropské komise. Spory nakonec skončily, firmy začaly spolupracovat a sdílet si některé lety, v roce 2015 Travel Service koupil třetinový podíl v ČSA.
Majitelé Travel Service se zájmem o ČSA netajili, i když původně věřili hlavně v získání státního podílu. "Pokud jde o ČSA - nastala věřím doba, kdy si všichni uvědomí, že je na našem trhu letecké přepravy místo jen pro jednu českou společnost. Jsme akcionáři v ČSA a myslíme si, že by bylo dobré mít v nich větší slovo," uvedl letos v rozhovoru pro Hospodářské noviny Jiří Šimáně. Transakce znamená i posílení čínských investorů na českém a evropském nebi. Čínská skupina CEFC má v Travel Service těsnou minoritu, hlavní slovo má stále skupina Unimex Group Jiřího Šimáněho a Jaromíra Šmejkala společně s šéfem aerolinek Romanem Vikem.
Jako větší skupina budou mít spojené aerolinky lepší vyjednávací pozici například u výrobců letadel. Zatímco Travel Service je dlouhodobě věrný Boeingu, flotila ČSA je postavena na Airbusu a ATR. Travel Service měl v létě k dispozici 49 letadel provozovaných na 12 bázích po Evropě, ČSA 18 ks (1x A330, 9x A319, 5x ATR72 a 3x ATR42).
Prodejce letenek Student Agency prodej ČSA vítá. "Převzetí majority v ČSA společností Travel Service považujeme za správný krok, stát by neměl podnikat v letecké dopravě. ČSA se dodnes nevypořádaly se škodami, které jim stát svými - zejména politicky motivovanými - kroky od dob prezidentování Jaroslava Tvrdíka způsobil," řekla Věra Janičinová, ředitelka prodeje letenek společnosti Student Agency.
Travel Service přepravil letos v pololetí 1,716 milionu cestujících, tedy o třetinu více než ve stejném období loni. ČSA vzrostl počet cestujících o 22 % na 1,174 milionu.
Celá transakce ale zatím není jistá, protože ministerstvo financí odmítlo, že se Travel Service dohodl se státem na převedení jeho 19 % podílu, které má v ČSA skrz státní společnost Prisko. "Relevantní dokumenty umožňovaly, aby se současní akcionáři ČSA, tj. Korean Airlines a Travel Service dohodly na převodu podílu mezi sebou. Rozhodnutí Priska, potažmo ministerstva financí, zda se této transakce bude účastnit či nikoli doposud nepadlo," sdělila Kateřina Vaidišová z tiskového oddělení ministerstva financí.
Prisko původně založil Fond národního majetku. Od začátku 90. let mělo Prisko na starosti vyrovnání závazků a pohledávek mladoboleslavské Škody. Nyní se firma podílí na řešení situace v těžební společnosti OKD. Věřitelé OKD letos v srpnu schválili plán reorganizace, který počítá s tím, že doly a provozní majetek budou vloženy do nové společnosti OKD Nástupnická, v níž by 100 procent akcií mělo získat právě Prisko.
Státní podnik Prisko koupil pětinový podíl v ČSA loni v říjnu od Českého Aeroholdingu. Hodnota transakce nebyla zveřejněna. Korejci zaplatili za svých 44 % v ČSA před čtyřmi lety 68 milionů korun, vstupovali tehdy ovšem do ztrátové firmy. V roce 2015 se hospodaření ČSA přehouplo do kladných čísel. Loni zisk po zdanění meziročně vzrostl o osm % na 241 milionů korun.
(Zdroj: Zdopravy.cz)

Z výroby

_____________________________________

* 8. 8. 2017 Stav montáže Tu-154M v Kunovicích

(pro IB WOM)

* 1. 9. 2017 Výrobci letadel se zřejmě přepočítali

Na konci července převzali Korean Air na letišti v Paine Field svůj desátý letoun Boeing 747-8i, nebyl to však zejména pro výrobce na rozdíl od jiných podobných událostí důvod k velkým oslavám.
Vylepšená verze legendárního jumba v modré barvě pro korejského zákazníka je totiž zatím posledním v provedení pro osobní dopravu, na kterou měl Boeing objednávku. V zakázkové knize ještě figurují stejná letadla pro ruského dopravce Transaero, ten však v roce 2015 zkrachoval a nemá si je kdo převzít. S výjimkou možné nové verze prezidentského speciálu Air Force One tak nemá Boeing pro své největší letadlo žádné zakázky v osobní dopravě, zatím pouze pro nákladní dopravce.
Boeing zpomalil výrobu svých největších letadel postupně až na jeden stroj za dva měsíce. Poté, co tento měsíc dodá poslední stroj Korejcům, zbude mu v zásobníku 19 letadel. Za tři roky tak výroba může skončit úplně.
Zatím ještě Jumbo z oblohy nemizí
Boeing 747 zvaný Jumbo, mnohými leteckými fanoušky považovaný za nejkrásnější letadlo v historii především díky svému "hrbu", poprvé vzlétlo před 47 lety. Už loni firma musela výrobu zpomalit na 1,3 letadla za měsíc. I když na nebi zůstanou jumba ještě desítky let, některé aerolinky je úplně ve flotile ruší: žádné jumbo už nenajdete například u Air France či Delty.
V problémech je i francouzský Airbus
Boeing ovšem není jediný, kdo má problémy s odbytem největšího stroje. Také Airbus bojuje se svým dvoupatrovým modelem A380 o zákazníky. Nové objednávky nepřicházejí, firma již oznámila zpomalení výroby. Poslední objednávka na A380 dorazila do centrály firmy v Toulouse na začátku roku 2016 od japonských ANA, od té doby dopravci naopak plány na pořízení největších letadel ruší.
Airbus se zákazníky snaží nalákat ještě vylepšeními, která jsou zatím jen ve fázi studie A380plus. Letadlo má nové a výrazně větší winglety, což je plocha na konci křídla, která usměrňuje proudění vzduchu a pomáhá snižovat odpor, a tedy i spotřebu a hlučnost. Společně s dalšími úpravami křídla mají snížit spotřebu paliva až o čtyři procenta. Nové winglety budou mít až 4,7 metru.
Firma chce do letadla vtěsnat i víc lidí, náklady na každý kilometr přepočtený na jedno místo mají klesnout o 13 procent. "A380plus nabízí efektivní cestu k lepší ekonomice provozu a současně při zlepšení provozního výkonu," řekl obchodní ředitel Airbusu John Leahy.
V letadle má sedět až o 80 cestujících víc než dosud. Místo našli konstruktéři například jiným umístěním schodiště mezi oběma palubami nebo přesunem prostoru pro odpočinek posádek či pro skladování jídla a pití k občerstvení. Namísto deseti sedaček v jedné řadě jich má být vedle sebe jedenáct.
O největší letadla přestává být zájem
I když tedy výrobci hlásí stále velké objemy nových objednávek, neplatí to o větších letadlech. Důvodem je i krize dopravců z oblasti Perského zálivu, kteří v minulých letech poptávku po nových velkých strojích táhli. Aerolinky Emirates jsou například bezkonkurenčně největším provozovatelem Airbusů A380. S levnou ropou a poklesem kupní síly zákazníků z tohoto regionu, ale tito dopravci čelí velkým potížím.
Čtyřmotorová letadla, kdysi standard dálkových letů, tak začínají být mimo zájem aerolinek. Ty naopak zajímají menší modely, u kterých nemají takový problém je naplnit. Už u počátku jumba si ho aerolinky pořizovaly hlavně kvůli doletu, ne počtu míst. Stejnou, často i delší vzdálenost dnes zvládnou i stroje se dvěma motory. V případě Boeingu jde o modely B777 a B787 Dreamliner, u kterých přichází ještě s dalšími verzemi, většinou většími než dosud. Velikosti jumba však nedosáhnou.
Airbus sází hlavně na stroj A350.
V dálkové dopravě navíc díky vývoji letadel určených původně pro krátké a střední tratě padá také tabu, že na dlouhé lety patří jen takzvaná širokotrupá letadla, tedy zjednodušeně řečeno letadla se dvěma uličkami. Boeing výrazně prodloužil dolet u nové verze svého letadla B737 MAX, takže norský Norwegian ho začíná používat pro lety mezi Evropou a USA.
Ani lidé v letectví nemají zatím jasno, zda je odklon od největších letadel trvalý, nebo ne. Pro velké stroje hovoří především trend zvětšování některých megapolí a přetíženost letišť i celkově vzdušného prostoru. Airbus ale přesto snížil před několika týdny odhad velikosti trhu pro největší letadla o dalších 6%. (Zdroj: ekonomika. idnes)

* 19. 9. 2017 Airbus předpovídá, že bude mít v Číně do roku 2020 cca 2000 letadel

Airbus očekává tento počet, protože poptávka na čínském trhu stále roste. Čínské letecké společnosti budou potřebovat v příštích pěti až sedmi letech 60-100ks A380. V rozhovoru pro novináře v Pekingu, prezident komerčních letadel Airbus Eric Chen řekl, že čínské letecké společnosti mají v současné době 1273ks A320, 202ks A330 a pět letounů A380. Dále provozují čtyři nákladní A300. "A330 je dominantní widebody letadlo v Číně". (Zdroj: ATW)

* 24. 9. 2017 Stratolaunch začíná s testy motorů

Gigantické letadlo se šesti motory Pratt & Whitney (identické se používají na Boeingu 747) zahájilo kritický krok ve vývojovém procesu. Tento týden, běžely jeho motory poprvé na svých místech pod křídly letadla.
Nejprve, tým používal pomocnou napájecí jednotku APU k napájení motorů bez paliva. Pak byly otevřeny palivové kohouty. Nakonec byl každý motor jednotlivě spuštěn. Všech šest motorů pracovalo s volnoběžnýni otáčkami dle očekávání. Jedno z největších letadel, které bylo vůbec kdy postavené, Stratolaunch byl poprvé představen v květnu 2017 u jeho obrovského hangáru v Mohavské poušti. Od té doby, tým úspěšně testoval řízení letu, čerpání paliva, elektrická zařízení, hydraulické systémy a protipožární systémy.
Další krok ve vývojovém programu bude testování motorů s vyšším výkonem. Pak budou následovat taxi testy a tým doufá, že první let Stratolaunch proběhne během roku 2019.
Stratolaunch je připravován jako dopravní letoun pro různorodost misí, které potřebují vynést náklad na nízkou zemskou oběžnou dráhu. Bude mít max startovací váhu 1 300 000 liber, užitečné zatížení 550 000 liber a dolet asi 2000 nm. Podvozek má 28 kol a trup je 238 stop dlouhý, 50 stop vysoký. Rozpětí křídel je 385 stop. Stratolaunch odstartuje a přistane z vzletové a přistávací dráhy určitě vícekrát než raketová startovací platforma.

Příspěvky a náměty pro Informační Bulletin č.153 i články našich web stránek prosím nadále posílejte na naši elektronickou adresu afclub@volny.cz po př. na korespondenční adresu J. Král, Brdičkova 1914, 15500 Praha 5. Uvítáme i Vaše fota určená pro titulní strany. Velice rádi je uveřejníme.

_______________________________________________________________________

Připravila — redakční rada AFC za přispění dalších členů klubu —
Pro WEB AFC zpracoval WOM (listopad 2017)

 

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů