Výběr z informačního bulletinu č. 154
/květen 2018/

Klubové zprávy

_____________________________________

*** 21. 1. 2018 Další naše setkání proběhne v holešovické restauraci Avion v sobotu 23. června 2018 tradičně od 13:00 hod. Místa zajistí WOM. Těšíme se na ukázky Vašich sbírek. (pro IB: WOM)


*** 21. 1. 2018 V letošním roce oslaví někteří členové klubu svá významná kulatá výročí. Klub se snaží při této příležitosti oslavencům přispět malým dárkem.
Letos všichni obdrželi platný Boarding Pass k letu na Mars. Jejich let bude proveden raketou Atlas V 401. Start proběhne ze základny Vandenberg Air Force Base, v Californii 5. května 2018. Přistání pak 26. listopadu 2018 na Marsu Elysium Planitia. Celou akci laskavě podpořila agentura NASA. A když vše dopadne podle plánu zůstanou jména členů našeho klubu AFC zapsaná navždy na paměťovém čipu sondy InSight, na planetě Mars jako pionýři objevitelé.
AFC - Aviation Fan Club se tak ve svých 44. letech konečně dostane i do vesmíru. Držme palce.
Protože někteří oslavenci tentokrát na setkání nedorazili, budou jim dárky doručeny poštou co nejdříve.
(pro IB: WOM)


*** 21. 1. 2018 Pozvánka na výstavu

_________________________________________________ Z našich sbírek __________

* 20. 2. 2018 Odznaky v letectví
V minulém čísle jsme naznačili, téma pro naše sběratele. Můžeme Vám v tomto čísle ukázat část sbírek sběratelů, kteří se k tomuto tématu přihlásili.

Čepicové odznaky: sbírka Antonín Mareška:
Tonda má v současné době ve své sbírce 2860 ks odznaků od 1100 různých leteckých společností a aspiruje na první místo v tomto oboru u našeho klubu.

Na titulní straně je soubor čepicových odznaků americké společnosti TWA. Jak jistě víte, Trans World Airlines byla velká letecká společnost ve Spojených státech, fungující mezi lety 1925 a 2001, konkurující společnostem American Airlines a Delta Air Lines. Byla to první společnost užívající Boeing 747-100. Společnost ukončila svou činnost 1. prosince 2001.


Následuje soubor čepicových odznaků americké společnosti AA. American Airlines, Inc., zkráceně AA, často nazývaná také jen American je hlavní americká letecká společnost se sídlem v Texaském městě Fort Worth. Jedná se o největší leteckou společnost na světě z pohledu počtu letadel a příjmu, zároveň druhá největší s počtem obsluhovaných destinací (v roce 2016). AA jsou zakládajícím členem aliance leteckých společností Oneworld, která byla založena v roce 1999.
American Airlines byly založeny v roce 1930 pod názvem American Airways. V listopadu 2011 vyhlásila společnost bankrot. Společnost opět zahájila s vnitřní rekonstrukcí, v říjnu 2015 American Airlines odkoupily aerolinky US Airways a tyto společnosti se nakonec sloučily a používají dnes jiné logo.
V srpnu 2017 společnost American Airlines oznámila, že od 29. května 2018 bude sezónně létat z letiště Václava Havla v Praze do Filadelfie. Na tuto linku bude nasazován Boeing 767-300ER.


United Airlines je americká letecká společnost se sídlem v Chicagu. Tato společnost operovala v roce 2016 denně více než 4527 letů do 339 destinací, má základny na mnohých amerických letištích. V lednu 2017 se jednalo o druhou největší leteckou společnost na světě podle velikosti flotily, ta čítá přes 700 letadel. Společnost byla založena 6. dubna 1926 v americkém městě Boise jako Varney Air Lines, v roce 1997 založila spolu s dalšími leteckými společnostmi alianci leteckých společností Star Alliance, do které stále patří. Společnost se sloučila se společností Continetal.
Profil společnosti najdete na našich stránkách    ZDE: Continental


Odznaky: sbírka Viktor Savický
Viktor má ve své sbírce dle minulého sčítání asi 450 odznaků a 180 přívěšků. Jeho sbírka obsahuje mnoho dalších unikátních sběratelských kousků z historie letectví. Věnuje se hlavně ČSA.

(pro IB WOM)


Plakety ČSA: sbírka Viktor Savický

_________________________________________________ Zajímavosti z dopravy __________

* 15. 2. 2018 Protažení metra A až na letiště by stálo 27 miliard

Prodloužení pražské trasy metra A z Motola na Letiště Václava Havla by vyšlo na 26,8 miliardy korun. Vybudování tratě by i s přípravnými pracemi trvalo jedenáct let. Vyplývá to z analýzy firmy Metroprojekt pro dopravní podnik a magistrát. Součástí dokumentu je i možnost odbočky metra na Zličín. Analýza je podkladem pro budoucí rozhodnutí vedení města, zda začít stavět prodloužení metra A.
Úsek na letiště by měl podle studie pět nových stanic, měřil by 6,86 km a z Můstku na letiště by cesta trvala 25 minut. Trasa by zahrnovala nové stanice Bílá Hora, Dědina, Dlouhá Míle, Staré Letiště a Letiště Václava Havla.
Největší vzdálenost by byla mezi Bílou Horou a Dědinou, a to 2,16 km. Naopak nejkratší vzdálenost 0,88 km by byla mezi Dědinou a Dlouhou Mílí.
Stanice Letiště Václava Havla je navrhována jako ražená v hloubce 21 metrů. Měla by mít takzvané ostrovní nástupiště, tedy do vlaků by se nastupovalo z peronu mezi kolejemi, stejně jako u většiny pražských stanic. Stanice Staré Letiště by měla obsloužit nejen původní letiště, ale v případě výstavby celou lokalitu.
Na Dlouhé Míli je stanice navrhována tak, aby mohla fungovat společně s plánovanou železniční stanicí. "Hlavní význam této stanice spočívá obecně v možnosti vytvoření kvalitního dopravního terminálu, píše se v dokumentu.
Končit by tu mohly dálkové nebo příměstské autobusy. Stanice by byla v hloubce přes 33 metrů. Součástí by bylo záchytné parkoviště P+R, o kterém se uvažovalo v plánech již před více než deseti lety.
Stanice Dědina by byla severozápadně od křižovatky ulic Drnovská a Vlastina a její východ by směřoval přímo do sídliště Dědina. Její podobu bude ale nutné ještě detailně rozpracovat, stejně jako v případě stanic Letiště Václava Havla a Dlouhá Míle, uvádí materiál.
Pod Ruzyní by měla kvůli stabilitě zástavby na povrchu trasa vést hlouběji něž ve zbylých dalších úsecích. To ovlivní i stanici Bílá Hora, která by byla v hloubce 44,4 m. Měla mít střed mezi křižovatkami ulic Karlovarské a K Motolu a Karlovarské s Thurnovou. Mezi stanicemi Nemocnice Motol a Bílá Hora by byla trasa vybudována tak, aby umožnila případnou výstavbu trasy do Řep a dále na Zličín, kde by se spojila s trasou B.
Stavba i s přípravami zabere jedenáct let
Z doby výstavby by 6,5 roku měla zabrat příprava, tedy získání všech potřebných dokumentů. Samotná stavba zabere podle analýzy 4,5 roku. Prodloužení by si nevyžádalo principiální změnu územního plánu týkající se dopravy a neodporovalo by ani zásadám územního rozvoje.
O prodloužení metra k letišti v Ruzyni již město v minulosti uvažovalo. Původně měla trasa z Dejvické vést k letišti. Nakonec se město rozhodlo stočit ji do Motola k nemocnici a tady ji ukončit. Stavba byla slavnostně otevřena před necelými třemi roky a vyšla na 21 miliard korun.
Praha rovněž uvažuje o stavbě nového úseku metra C z Letňan do Čakovic, která by trvala 12 let a stála 16 miliard korun. Trasa linky C by se prodloužila o 3,5 kilometru, vznikly by na ní tři další stanice.
(Zdroj: ČTK)

* 21. 2. 2018 Qatar Airways převzaly v Toulouse první A350-1000

* 22. 2. 2018 Druhý A380 Singapore Airlines odstaven v Tarbes

* 22. 2. 2018 Letušky ohlásili poruchu motoru a cestující zachvátila panika

Airbus 319 vzlétl ve čtvrtek z Vladivostoku a mířil do Soulu. Na palubě stroje společnosti Aeroflot bylo několik ruských fanoušků mířících na zimní olympiádu v jihokorejském Pchjongčchangu. Nad Japonským mořem piloti zjistili poruchu na jednom z motorů. Později se ukázalo, že se porouchal pouze měřič úrovně oleje v motoru. Když však letušky cestujícím oznámily, že se letadlo musí vrátit, začaly se mezi pasažéry šířit zvěsti, že motor vysadil, a na palubě vypukla panika.
Svědci vypověděli, že vystresovaní fanoušci se chopili alkoholu a bez ohledu na pravidla letecké přepravy si zapálili. "Všichni začali křečovitě pít, kouřit a chystali se na smrt,". vypověděl podle webu newsru.com jeden z pasažérů.
Airbus čtyřicet minut po startu přistál zpět ve Vladivostoku. Na přistávací ploše na něj už čekaly sanitky a hasičské vozy. Pasažéři, kteří se uklidňovali cigaretami, dostali pokutu pět set rublů (asi sto osmdesát Kč).

* 23. 2. 2018 Sichuan Airlines objednaly 10 ks A350-900

Čínské Sichuan Airlines podepsaly kupní smlouvu s Aerobusem na 10 ks A350 - 900. Dohodu, ještě musí schválit vláda a je oceněna na 200 miliard yuanů.
Mezitím, Sichuan Airlines očekává první ze tří A350 - 900 pronajatých od AerCap. Čtyři letadla byla určená pro SriLankan Airlines, která zrušila jejich objednávku minulý rok. První A350 - 900 (MSN 52) obdržel Sichuan v září 2017. Tento letoun má speciální livrej s Pandou malým. Koncem září, Sichuan podepsal pro aerobusy letový hodinový servis (FHS) a reálnou monitorovací službu (AiRTHM).
Sichuan Airlines očekává, že A350 budou sloužit na tzv. "Panda Route" přitahující turisty do Sichuan provincie, což je domov čínských Pand. Letecká společnost také sdělila čínským médiím, že toto letadlo zvětšilo její konkurenční schopnost v mezinárodním trhu.
Společnost je částečně vlastněná provinciální vládou, také China Southern, China Eastern a Shandong Airlines. Sichuan se řadí mezi největší operátory aerobusů v Číně. Flotila obsahuje více než 130 letadel, zahrnující A320neo, A321, a A330 - 200/300, které uskutečňují většinu její dopravy na dlouhé trati do Moskvy, Vancouveru a Aucklandu. Sichuan Airlines také podepsaly závaznou objednávku pro 20 ks letounů Comac C919.

* 23. 2. 2018 I to se stane! Jak se zachovat?

Čtveřice pasažérů musela být vyvedena policisty z letadla poté, co nouzově přistálo na letišti ve Vídni. Jeden z cestujících natolik trpěl plynatostí, že na palubě propukla malá vzpoura s dramatickým závěrem.
Bizarní scéna se odehrála na palubě nízkonákladového letu holandské společnosti Transavia Airlines z Dubaje do Amsterodamu. A bylo tam pořádně dusno. Vše vypuklo ve chvíli, kdy se dvěma holandským mladíkům nelíbilo, že jejich obézní soused trpí extrémní plynatostí. Opakovaně tlouštíka žádali, aby s tím přestal, ale on vesele pokračoval!
Mladíkům z prdů spolucestujícího ruply nervy a začali ho fyzicky napadat. S tlučením tlusťocha nechtěli přestat ani na přímou výzvu kapitána, a tak se v oblaku zápachu začalo letadlo snášet z oblak k zemi ještě nad Rakouskem.
Po přistání na palubu přišli policejní důstojníci se psy a eskortovali nejen dvojici nespokojenců, ale i dvě marocké dívky, které seděly v sousedství smraďocha z druhé strany. "Bylo to šílené, ani jsme nevěděly, kdo ti chlapci jsou, jen jsme měly smůlu, že jsme seděly ve stejné řadě," uvedly Maročanky podle serveru mirror.co.uk.
Jediný, kdo tak z celé šlamastyky vyšel vítězně, byl tlouštík s nadváhou, který si vesele prděl dál a odletěl až do kýženého Amsterodamu. Dva Holanďané i marocké dívky si museli zajistit náhradní let a dostali doživotní zákaz na palubu letadel společnosti.

* 23. 2. 2018 Lufthansa mění své logo - posuďte sami

Logo s letícím jeřábem vytvořil už v roce 1918 Otto Firle a to pro tehdy první německé aerolinie Deutsche Luft-Reederei (DLR), odkud jej po letech převzala právě Lufthansa. Modrožlutá kombinace poté vznikla v roce 1964 a do letošního února se prakticky nezměnila. Původní žluté logo ostatně patří k nejstarším na světě.
Nyní budou letadla největší německé společnosti zbarvena jen do modrých a bílých barev. Typická žlutá ale z portfolia Lufthansy podle šéfa marketingu firmy Alexandera Schlaubitze "ZATÍM" nezmizí. Měla by zůstat na uniformách personálu a být ještě výraznější v interiérech letadel i na letištích.
V Evropě změně zatím odolává jen British Airways, a to jsem Lufthanse tak věřil. Zdá se že je jiná doba nepřející tradici. Ještě že ty umělce nenapadlo tu tmavě modrou zaměnit za černou.

* 26. 2. 2018 Přílet našich olympioniků z Pyeong Changu

Velkou část, ne-li poslední, našich olympioniků z Olympijských her 2018 konaných v korejském Pyeong Changu přivezl v pondělí 26.2.2018 symbolicky pomalovaný Airbus A330-223 KOREAN AIR HL8227. Naše olympioniky určitě mile překvapilo, že domů je svezl na místě kapitána Štěpán Kolomazník.

* 27. 2. 2018 Travel Service dokončil nákup akcionářských podílů v ČSA

Společnost Korean Air Lines společně se společností Prisko, vlastněné státem, dnes ve shodě prodaly své podíly v Českých aeroliniích společnosti Travel Service. Podmínkou prodeje ze strany Priska bylo, že za svůj menší akciový podíl dostane za 1 akcii stejnou cenu jako Korean Air Lines. Travel Service se tak po nákupu 44 % akcií od Korean Air Lines a 19,74 % akcií od státu stane 97,74% vlastníkem ČSA.

* 27. 2. 2018 easyJet již přeregistroval do Rakouska 61 letadel

Společnost easyJet Europe již zaregistrovala do rakouského leteckého rejstříku 61 letadel typů A320 a A319. Je tak druhou největší "rakouskou" leteckou společností podle velikosti flotily a při stávajícím tempu brzy předstihne Austrian Airlines, které disponují 83 letadly. easyJet plánuje v rámci přípravy na Brexit přeregistrovat do Rakouska více než 100 letadel.

* 28. 2. 2018 Letecká společnost Ryanair spustí linku do Jordánska

Nízkonákladová letecká společnost Ryanair od konce října 2018 spustí novou pravidelnou linku do Ammánu, hlavního města Jordánska. Aerolinka bude z Letiště Václava Havla Praha létat Boeingem 737 dvakrát týdně a spuštění nové linky je součástí velké expanze společnosti na Blízkém Východě. Díky nové lince získá Praha historicky první pravidelné spojení s Jordánskem. Během provozu linky v zimní letové sezóně očekáváme, že novou linku může využít více než 14 tisíc cestujících v obou směrech. V případě celoročního provozu potom více než 35 tisíc. Prodej letenek by měl začít během února na webu www.ryanair.com . (Zdroj: Letiště Praha)

* 12. 3. 2018 L-410 Silver Air zahájí provoz z chorvatského letiště Lošinj

Prvním zahraničním dopravcem na vnitrostátních linkách v Chorvatsku se v červnu stane Silver Air z České republiky. Od 24. června do 16. září 2018 bude Let L-410 Silver Airu létat na prvních pravidelných linkách z letiště na ostrově Lošinj po dvou letech. V pondělí, čtvrtek a pátek bude v provozu linka SLD101/2 do Záhřebu, v úterý a sobotu SLD201-4 do Puly a v úterý a čtvrtek SLD301-4 do Splitu. V neděli bude Turbolet Silver Air létat na lince SLD803/4 do Lugana, odkud bude pokračovat na ostrov Elba. (Zdroj: Planes)

* 13. 3. 2018 Cyprus Airways v létě navýší počet letů do Prahy

Novou obousměrnou linku CY 260/261 budou kyperské aerolinie během letní letové sezóny, a to od 1. června do 28. října 2018, provozovat jednou týdně, každý pátek. Od 2. července pak bude přidána druhá frekvence, která bude létána v pátek, a jež bude v provozu až do 14. září.
Linka CY 260 bude jak v pondělí, tak i pátek odlétat z Larnaky v 11.00 tamního času a na pražském ruzyňském letišti přistávat ve 13.35 SELČ. Zpáteční spoj CY 261 bude Prahu opouštět ve 14.35 SELČ a do Larnaky přilétat v 18.50 lokálního času. Obě frekvence budou obsluhovány Airbusem A319 s kapacitou pro 144 cestujících.
Cyprus Airways, respektive původní kyperský národní dopravce toho jména, byly založeny 24. září 1947 a 18. dubna 1948 zahájily pravidelný provoz. Po peripetiích s nepovolenými finančními subvencemi od kyperské vlády byly přinuceny dne 9. ledna 2015 ukončit provoz. V červenci 2016 však kyperská vláda oznámila, že start-upové společnosti Charlie Airlines poskytla práva na značku Cyprus Airways, čímž umožnila dopravci povstat z popela. Aerolinie v současnosti disponují pouze jediným letadlem, a sice zmíněným Airbusem A319, s registrací 5B-DCW. (Zdroj: Planes)

* 16. 3. 2018 Škoda, že jsme tam nebyli

Z nebe nad sibiřským Jakutskem ve čtvrtek padalo zlato. Dvacetikilové cihly drahého kovu vypadly z právě vzlétajícího letadla poté, co se mu utrhla vrata nákladového prostoru. Uvedla to ruská redakce BBC s odvoláním na místní média. Ta zveřejnila snímky zlatých cihel rozsypaných na startovací dráze. Letiště střeží policie.
Jen ze startovací dráhy podle místních médií sesbírali 172 zlatých cihel, z nichž každá vážila 20 kilogramů. Letoun přepravoval celkem devět tun zlata o odhadované hodnotě více než 21,5 miliardy rublů (asi 7,8 miliardy korun). Podle agentury Interfax z letadla nepadaly zlaté, ale stříbrné cihly.
Letiště v Jakutsku připustilo, že z nákladního letadla An-12 při vzletu vypadl "zvláště cenný náklad" poté, co se utrhla levá část vrat nákladového prostoru. Posádka se pak rozhodla vrátit se na letiště, kde úspěšně přistála. Letiště nyní střeží posílené jednotky policie, v okolí policisté prohledávali kolemjdoucí i kolemjedoucí auta.
Při nehodě nebyl podle něj zraněn žádný ze sedmi členů posádky ani ze dvou zástupců firmy na palubě letadla, které letělo na trase z dolu Kupol do Krasnojarska. V Jakutsku měl stroj mezipřistání, aby natankoval palivo.

* 19. 3. 2018 Dvě A340 v Praze

VIP letoun A340-312 společnosti AirX Charter přilétl v pondělí ve 14:30 hod do Prahy pro výpravu našich fotbalových reprezentantů.
Naše fotbalová reprezentace měla odletět do čínského Nan-ningu v úterý 20.3.2018 kolem druhé hodiny odpoledne. V dějišti China Cupu, kde je sedmihodinový časový posun, měli být fotbalisté ve středu ráno místního času.
V brzkých ranních hodinách jsme obdrželi informaci, že letadlo do Číny nemůže kvůli nečekané závadě na palivovém systému vzlétnout. Protože jde o závažný technický problém, který musí řešit speciálně povolaný tým techniků Airbusu, doba opravy se může natáhnout až na několik dnů.

Fotbalová asociace zvolila pro reprezentanty velmi luxusní letadlo. Na palubu tohoto speciálu se vejde jen 100 cestujících, kteří sedí ve specielně velkých VIP sedačkách. Bohužel nastal problém toto letadlo nahradit. Asociace ani na chvilku neuvažovala použít některou z přímých spojů čínských aerolinek, které denně spojují Prahu s Čínou. Není nám známo, kdo cestu na turnaj v Číně vůbec platí.
"Považuji opravdu za malý zázrak, že se nám během osmi hodin podařilo sehnat nové letadlo a během necelých 24 hodin jsme stihli zajistit veškeré formality včetně všech povoleních a protokolů, nutných ke vstupu do Číny," oddychl si šéf českého fotbalu Martin Malík. Volné letadlo A340-542 s registrací CS-TFX nabídla společnost HiFly.
Tento náhradní Aerobus přilétl 10.3.2018 v cca 18:45 hod s plánem odletu v 8:00 hod druhého dne. Díky absenci povolení a práv přistát v Číně byl let neustále odkládán. Nakonec byla všechna víza pro posádku a povolení pro let zajištěna v rekordně krátkém čase a letoun mohl s reprezentací odstartovat v 11:30 hod.

Na China Cupu se kromě Česka představí domácí výběr, Wales a Uruguay, se kterou svěřenci trenéra Karla Jarolíma turnaj v pátek ve 12:35 českého času zahajují. V pondělí je čeká souboj o umístění s jedním ze dvou zmíněných týmů.

* 23. 3. 2018 Žena vypadla při evakuaci z letadla SmartWings ze skluzavky

Při evakuaci letadla na budapešťském letišti se těžce zranila devětatřicetiletá pasažérka. Při pádu ze skluzavky si rozbila lebku, je v kritickém stavu. Letadlo patřící do skupiny Travel Service letělo do Izraele místo porouchaného stroje Israir Airlines.
Evakuaci vyvolal dým nasátý do letadla z vozidla na letištní ploše. Na případ upozornily Novinky.cz.
Mluvčí společnosti Travel Service Vladimíra Dufková řekla, že událost se vyšetřuje. "Posádka letadla situaci vyhodnotila zcela správně a postupovala v souladu s bezpečnostními předpisy," uvedla Dufková.
(Zdroj: ČTK)

* 24. 3. 2018 Boeing 787 letěl z Perthu do Londýna nonstop

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskutečnil v sobotu 24.3.2018 na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 km a trval zhruba sedmnáct hodin, v závislosti na síle větru. Ještě v roce 1935 cesta letadlem z Austrálie do Británie zabrala čtyři dny a měla sedm mezipřistání.
Letoun Boeing 787 Dreamliner společnosti Qantas vzlétl z Perthu v sobotu v 18:50 místního času a na londýnském letišti Heathrow přistál v neděli kolem 5:10. Při zpáteční cestě opustí Heathrow ve 13:30 a do Perthu dorazí v 15:00 následující den. Počáteční a v opačném směru také konečnou destinací je Melbourne.
Nejdelší let, který je v současné době ve světové nabídce, vede z hlavního města Nového Zélandu do hlavního města Kataru. Trvá nejméně sedmnáct hodin a čtyřicet minut. Singapore Airlines se ale chystají létat na trase Singapur - New York, což by mělo trvat devatenáct hodin.
Stroj Boeing 787 Dreamliner, který přepraví 236 cestujících, byl upraven tak, aby při dlouhém letu poskytl větší pohodlí. Jak uvedl generální ředitel společnosti Alan Joyce, letadlo je vybaveno systémem, který tlumí turbulence a je mimořádně tiché. Díky menšímu počtu sedadel nabízí větší pohodlí i úložné prostory.
Joyce cílí na movitější klientelu. Téměř třetina sedadel je v luxusnějších třídách, zatímco na lince Londýn - Singapur jim jeho firma vyhrazuje necelou čtvrtinu. Další evropskou destinací australských aerolinek pro nonstop lety je Paříž.
Ne každý je ale přesvědčen o ekonomické životnosti projektu. Kritici namítají, že třeba let ze Sydney do Londýna přes Perth, který je jedním z nejodlehlejších měst na světě, ušetří jen málo času v porovnání s přestupem v Asii nebo Perském zálivu. A při cestách do kontinentální Evropy je pohodlnější, když cestující letí přes Blízký východ.
Co udělá nová linka s cenami letenek, ukáže čas. Loni v červnu přišla cesta v byznys třídě na 6 614 australských dolarů (přes 105 000 korun), zatímco o dvě a půl hodiny delší alternativa se Singapore Airlines přes Singapur stála 4 843 dolary.

* 25. 3. 2018 Boeing 737-400 opět na linkách ČSA

25.3.2018 přilétl B737-400 registrace OM-GTD, který bude vypomáhat na linkách ČSA.


Na první linku s kódem ČSA se vydalo v 11:40 do Stockholmu, kromě této destinace bude nejčastěji létat do Kodaně (například již v neděli v podvečer) či do Kyjeva.

* 29. 3. 2018 Nehoda na letišti Ben Gurion

Na letišti Ben Gurion došlo 29.3.2018 ke střetu dvou Boeingů. Šlo o letouny Germania B737-76J (WL) D-ABLB a ElAl B767-3Q8(ER) 4X-EAK. Boeing Germania byl vytlačován ze stojánky a jeho směrovka se zaryla do výškovky vedle stojícího Boeingu ElAl. Oba lety ST4915 i LY385 byly zrušeny a cestující i posádky se evakuovali po přistavených schůdcích. Nikdo nebyl zraněn. (foto:Twitter)
Určitě si vzpomenete na podobnou nehodu na letišti Praha-Ruzyně (Pegasus vs Lufthansa), která skončila příletem Belugy s náhradním dílem pro německý Aerobus. Na Ben Gurion však asi přiletí Boeing 747 Dreamlifter.

* 1. 4. 2018 První komerční let OK-SWB

1.4.2018 v 10:20 hod se vydal na svůj první komerční let do Dubaje novotou vonící OK-SWB B737 MAX 8.


Posádka na cestu tam: (CP Petr Brouk, FO Jaroslav Štěrba). Posádka na zpáteční cestě: (CP Petr Jirmus, FO Marek Sudoma)

* 1. 4. 2018

Dnes krátce před polednem jsme měli možnost vidět v Praze asi v současnosti největší vyráběný BBJ letoun na světě. B747-8KB BBJ A7-HHE letěl na trase New York - Doha. Důvod velmi krátkého mimořádného mezipřistání bylo doplnění vody do koupelen na palubě. Musíme si představit rovnici, na delším letu mnoho žen = hóóódně vody.

* 16. 4. 2018 Zhasíná hvězda Norwegian Air Shuttle?

Po jednorázových nákladech spojenými s uvedením 38 nových letadel do provozu se Norvegian Air Shuttle dostaly do vážných finančních problémů.
Norwegian Air Shuttle na jedné straně nabízí transatlantické letenky od 99 dolarů, na druhé straně jen za 4. kvartál loňského roku ztráty společnosti dosáhly takřka 250 mil. USD, a to v situaci, kdy většina společností dosahovala rekordních zisků. Celkový dluh Norwegian činí asi 2,9 mld. USD.
Bj?rn Kjos, 71letý CEO společnosti Norwegian Air Shuttle ASA, omlouvá špatné hospodářské výsledky nedostatkem pilotů a problémy s motory nových letadel. Věří, že jeho flotila vysoce úsporných letadel nakonec přivede firmu k zisku. Nicméně finanční výsledky jeho optimismus nepodporují.
Že se u společností již déle něco špatného děje naznačuje i katastrofální stav některých bývalých krásných směrovek.

* 17. 4. 2018 Výbuch motoru Southwest Airlines

Boeing 737-7H4(WL) Southwest Airlines registrace N772SW na letu WN1380 z New York-La Guardia Airport do Dallas-Love Field, se dostal do potíží, když 40 min po startu ve výšce FL320 vybuchl motor č. 1. Posádka musela stroj divertovat na Philadelphia Airport a v 15:19 UTC tam v nouzi přistála.
Na palubě Boeingu bylo 143 cestujících a 5 členů posádky. Úlomky roztrženého motoru se zasekaly do trupu a rozbily jedno okénko. Cestující museli použít dýchací přístroje. Jedna cestující svým vážným zraněním podlehla, dalších 7 cestujících je zraněno lehce.


Boeing 737-7H4(WL) Southwest Airlines registrace N772SW, C/n/msn: 27880/601 měl první let 26. 6. 2000. Motory má namontované CFMI CFM56-7B24.

_________________________________________________ Víte že __________

* 23. 2. 2018 Praha-Ruzyně přidá místa na odbavování i parkoviště

Pražskému letišti přibývají pasažéři osmý rok v řadě. Letos vedení letiště očekává nárůst o dalších téměř 1,4 milionu nad loňských rekordních 15,4 milionu. Do 20 let pak předpokládá zdvojnásobení množství odbavených cestujících. Letiště kvůli zájmu o létání plánuje rozšíření kapacit. Přibudou místa na odbavování i parkoviště.
Aby lidé prošli letištěm co nejrychleji, chystají se některá vylepšení. Nejviditelnější z nich by mělo být zavedení samoodbavovacích systémů pro zavazadla, takzvaných Bag Drops, nebo úprava zastávek autobusů městské hromadné dopravy. Ty by kvůli větší rychlosti odbavení měly vypadat podobně jako stanice metra: cestující si budou lístky označovat už při vstupu do prostoru zastávky.
Kromě klasických stavebních investic - například do nových parkovacích domů nebo modernizace dráhového systému - chce letiště využít moderních technologií, které dokážou odbavení zefektivnit bez velkých nákladů. "Příkladem je třeba směřování k samoodbavování, kdy místo masivnějšího navyšování počtu odbavovacích přepážek využijeme moderních řešení, jako jsou tzv. Bag Drops na odbavení zavazadel. Pokud o ně bude dostatečný zájem z řad leteckých společností, první se na našem letišti objeví už v roce 2019," uvedl Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Václava Havla Praha.
Díky Bag Drops si cestující mohou namísto čekání ve frontě na klasickou přepážku zvážit a kompletně odbavit zavazadla sami. Zařízení jim po načtení letenky samo automaticky vystaví na zavazadla visačku a poté už odbavené zavazadlo putuje na bezpečnostní kontrolu a do letadla.
Rozšířit by se měly i klasické odbavovací přepážky. Na prvním terminálu, který je určen pro lety mimo bezvízový prostor Evropské unie, plánuje letiště zvýšit počet těchto přepážek o deset na 72. Masivnější investice čeká druhý terminál, u něhož by měl vzniknout nový odbavovací ostrov, čímž se počet odbavovacích přepážek rozšíří o 24 na celkových 84.
Přizpůsobit se očekávanému nárůstu musí i dráhový systém. Letiště v současnosti buduje takzvané rychloodbočky, které letadlům umožní dříve opustit ranvej. Odbavení vzlétajících a přistávajících letadel se tím zrychlí o dvě na 50 letů za hodinu. Další navýšení množství odbavených cestujících plánuje letiště získat efektivnějším rozdělením letových časů. Chce proto motivovat aerolinky k využívání časů mimo špičku.


Cestující pocítí zrychlení i při příletu do Prahy. Pomoci by v tom mělo pořízení karuselů pro výdej zavazadel s větší kapacitou. Zefektivnit práci se zavazadly má rovněž rekonstrukce třídíren zavazadel za odhadovaných 1,3 miliardy korun. Součástí je vybavení pracoviště na třídění bagáže osmi moderními přístroji pro odhalování výbušnin v zavazadlech.
Zásadní proměnou v nejbližších letech projde mimo jiné způsob, jakým se lidé na pražské letiště dostanou. Ještě před vznikem železničního napojení na centrum města potřebuje letiště zkrátit intervaly mezi jednotlivými autobusy, které odvážejí pasažéry do centra města.
Nyní hromadnou dopravu využívá 40 procent cestujících a i tuto skupinu čeká v následujících letech nárůst. Pomoci zvládnout nápor by měly výše zmíněné ohrazené zastávky, které letiště připravuje ve spolupráci s Ropidem a jež mají urychlit nástup do autobusů.
I pro cestující vlastními auty připravuje letiště do budoucna komfortnější parkování vybudováním dvojice nových parkovacích domů. Ty by měly vzniknout na pražském letišti do pěti let.
První z nich by se měl nacházet poblíž nynějšího parkovacího domu PA Smart a druhý má vzniknout na místě venkovního parkoviště PB Economy. Ještě během letošního roku chystá letiště vybudovat na 600 parkovacích stání u bývalého sídla Českých aerolinií, budovy APC.

* 3. 3. 2018 Začal poslední let Tu-154 v Kunovickém muzeu

Tupolev TU-154M OK-BYZ "Naganský expres" odstartoval v 10:00 hod svou poslední cestu do Kunovického muzea.
O něco více než hodinu trvala poslední cesta letounu TU-145M, který je známý jako Naganský expres. Jeho paluba nebyla plná slavících sportovců jako před 20 lety, kdy hokejisté na olympiádě vybojovali zlaté medaile, nicméně o výjimečné výkony nebyla nouze.
Po betonové ploše to šlo poměrně lehce, složitější fáze přišla po přejezdu na louku. Právě proto, aby byla tvrdá, čekali organizátoři na mráz. V záloze měli to, že by letadlo tlačil bagr nebo náklaďák. Nakonec ale zůstalo jen u nákladního vozu. Ten letadlo, jež ve své době bylo hned po Concordu druhým nejrychlejším strojem na nebi, tlačil na malé betonové podstavce ve vzdálenější části expozice.
Nejtěžší část přišla s pravotočivou zatáčkou. Řidič si musel opakovaně najíždět do lepší pozice, často couval. Navíc opodál bylo oplocení, stromy, stožár. "Tady to kolo chytne o plot," obával se jeden z organizátorů, ale nakonec se to nestalo. Se stále početnějším publikem se stroj pomalu blížil ke svému cíli, což bylo poslední úskalí: neomylně najet zadními koly na beton o rozměru 2 krát 4 metry.
"Překonali jsme zúžený prostor a teď jsme na lepší polovině. Jde to moc pěkně, protože je mráz, navíc neprší ani nesněží a svítí sluníčko," pochvaloval si vedoucí přepravy firmy Universal Transport Martin Ludvík. "Děláme to nejsnadnější cestou, jak jen je to možné. Hlavně ale improvizujeme," doplnil s úsměvem, protože už tušil, že složitá anabáze je téměř u konce. Asi po hodině stroj zastavil na správném místě. Ozvalo se zatroubení a potlesk přihlížejících. "Je to super pocit," těšilo Hrabce. "Letadlo bychom chtěli veřejnosti zpřístupnit asi v létě. Musíme nejdříve dokončit interiér, elektroinstalaci. Na otevření se pokusíme pozvat i slavné olympioniky," plánuje šéf leteckého muzea v Kunovicích.
Na samotném tupolevu budou i nadále probíhat dokončovací práce spočívající v připojení vnějších částí křídel, nýtování přechodových krytů a dodělávky exteriéru i interiéru. Další práce nás čeká s umístěním vstupních a výstupních schodů a vytvoření zázemí u tohoto letadla. Po otevření muzea si návštěvníci budou moci letoun prohlédnout a "ošahat", ale zatím jen zvenčí. Naše parta bude stále usilovně pracovat na dokončení montáže letounu, tak aby byl zpřístupněn i jeho interiér pro veřejnost co nejdříve a to už během letošní muzejní sezony 2018.

* 15. 3. 2018 že ČSA oslaví 6. října 2018 95 let své činnosti?

Z historie ČSA bychom Vám pro zajímavost rádi připomenuli následující události:
6. říjen 1923 Vznik Československých státních aerolinií
29. říjen 1923 První let ČSA na trase Praha - Bratislava
Let byl uskutečněn letadlem Aero A-14, L-BARA pilotovaným štábním rotmistrem Karlem Brabencem s prvním a jediným cestujícím, redaktorem Lidových novin Václavem Königem. Letadlo odstartovalo z Prahy - Kbel ve 12:35 hod. a přistálo v Bratislavě ve 14:55 hod. V opačném směru, tedy z Bratislavy do Prahy odletělo druhé letadlo L-BARI, pilotované štábním rotmistrem Josefem Cinibulkou s cestujícím redaktorem Bežem. Do konce roku pak ČSA přepravily celkem 29 cestujích, 10 kilogramů pošty a 110 kilogramů nákladu.
1929 Československé aerolinie členem Mezinárodního sdružení leteckých dopravců (IATA)
1930 Přidělení mezinárodní imatrikulační značky OK československým letadlům
1930 První zahraniční linka ČSA do Záhřebu
7. dubna 1937 První vzlet na nově otevřeném letišti Praha - Ruzyně
březen 1939 Přerušení provoz ČSA z důvodu okupace Československa
14. září 1945 Obnovení provozu ČSA jako jediného leteckého dopravce v Československu
1947 První mezikontinentální linky do Káhiry a Ankary
1957 První pravidelný let proudovým letadlem Tu-104A na lince Praha - Moskva
1962 První transatlantická linka Praha - Havana
1991 Začátek obnovy flotily ČSA, první letadlo Airbus A310-300
1995 Změna jména Československých aerolinií na České aerolinie, a.s.
2001 ČSA členem mezinárodní letecké aliance SkyTeam

Že náš klub AFC - Aviation Fan Club oslaví příští rok 45 let od svého založení???? Naprostá bomba!!!!

* 13. 4. 2018 Na letišti v Brně vymýšlí raritu

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit silnici do země přichází další plán - dát na ni semafory, u kterých by auta zastavila, než proletí letadlo. Brno by se tím zařadilo mezi světové letecké kuriozity.
Vysoká vozidla, jako kamiony či autobusy, by totiž zasahovala do ochranného pásma pro vzlet letadel. A tak si město, tuřanská radnice i vedení letiště lámou hlavou nad tím, jak to elegantně a za co nejméně peněz vyřešit.
Tuřanský starosta poukazuje na to, že na letišti jsou momentálně pouze dvě pravidelné letecké linky - do Londýna a Mnichova. Podle Vondry by se proto červená na semaforech neobjevovala příliš často.
To ovšem tak jisté není. V jednání je totiž výrazné navýšení počtu linek z letiště. V letní sezoně se navíc přidávají k pravidelným spojům také charterové lety do dovolenkových lokalit. K tomu je potřeba připočítat nákladní letadla a to, že tuřanské letiště pravidelně využívá k tréninku svých pilotů například společnost Austrian Airlines.
Navíc zatím není jasné, jestli by nebylo nutné semafory spouštět i v případě vzletu malých soukromých letadel. V krajním případě by se také červené světlo rozsvěcelo více než stokrát denně.
Obrázky letiště v Gibraltaru už jsou kultovní. Přistávací a vzletovou dráhu tam protíná silnice vedoucí z britského zámořského území do Španělska. Když se zrovna po dráze pohybuje letadlo, zastaví řidiče semafory a závory. Jenomže na tomto letišti jsou kolem samé skály a zapuštění silnice do okolního terénu je tu bezpředmětné. To v Brně by to šlo, ale je to jen o penězích. Předpokládané náklady na stavbu obchvatu o celkové délce 2,6 kilometru jsou 129 milionů korun. Většinu mají pokrýt dotace z Evropské unie. Silnice má před Tuřany odbočit z Hanácké ulice kolem letiště směrem na Sokolnice.
Míst u letišť, kde musí řidiči dávat pozor na nízko letící letadla je určitě v ČR více. Jenom namátkou je kladenské letiště, kde místní komunikace vede napříč západním prahem letiště a je označena značkou, která upozorňuje na místo, kde v malé výšce nad pozemní komunikací přelétávají letadla.
Příbramské letiště ba dokonce dráhu silnice přetíná podobně jako v Gibraltaru, ale je také označena pouze značkami, aby přijíždějící řidič se pořádně rozhlédl než na RWY vjede a dal přednost letadlu.
Obě letiště však nejsou mezinárodní a jejich provoz je nárazový a spíše minimální.

* 20. 4. 2018 že spotterské vyhlídce v Kněževsi už tiká hrana?

Bagry se zakously do vykolíkovaného prostoru mezi fotbalovým hřištěm a stávajícím plotem letiště. Stávající vyhlídka co nevidět padne na oltář stavebních prací. Nová vyhlídka, pokud se bude stavět, bude pravděpodobně na úrovni fotbalového hřiště a za 2. ploty. Letečtí fanoušci si budou muset nosit dalekohledy. Nejblíže k TWY tak bude druhá vyhlídka na křížení, i když ta také měla měnit pozici.

_________________________________________________ Z výroby __________

* 21. 2. 2018 Pratt & Whitney

Pratt & Whitney pokračuje, po revizi, ve výrobě PW1000G turboventilátorových motorů (GTF) a očekává získání osvědčení FAA, EASA i aerobusového schválení.
Nový návrh P&W zavedl do nových výrobních podkladů motorů GTF v prosinci, spolu s 16 dalšími strojírenskými změnami pro jeho PW1000G.V lednu a počátkem února tato záležitost ovlivnila čtyři nové PW1100G - JM pro A320neo. Dle mediálního sdělení, operátoři odmítly starty během přerušení práce. FAA pak vydal záchrannou letovou způsobilost příkaz ovlivňující motory PW1100G - JM které už byly nainstalované na křídle a dalších 55 doporučily aerobusu.
Nicméně, výrobce pokračoval ve výrobě GTF a nové motory PW1100G - JM s revidovaným kompresorovým uspořádání budou dodávány aerobusům počátkem března. Po instalaci na A320neo, tyto motory půjdou k zákazníkům počátkem dubna.

* 21. 3. 2018 Problém s motory Pratt & Whitney vážnější, než se zdálo

Společnost Airbus SE nyní potvrdila, že nejnovější problém s motory PW1100G se týká až třetiny z celkem 113 letounů rodiny A320neo s motory PW, ale i dalších strojů, které zatím nejsou u zákazníků a jejichž dodávky jsou pozastaveny. IndiGo, největší uživatel A320neo s motory PW oznámil, že u tří strojů došlo k vysazení motoru za letu a u tří dalších strojů se problém projevil ještě před vzletem. IndiGo provozuje 17 strojů vybavených inkriminovanou sérií motorů. Společnost spolupracuje s výrobcem PW na výměně motorů u svých strojů a zároveň změnila objednávku z A320neo na méně efektivní A320ceo.

* 2. 3. 2018 V Kunovicích začali sériově vyrábět novou generaci letounů L 410 NG

Od roku 1971 se v Kunovicích na Uherskohradišťsku vyrobilo už přes 1200 kusů letadel L-410. Hlavním odběratelem je (a vždy byl) ruský trh. Majitelem firmy také posledních deset let je ruská společnost UGMK (Uralský těžební a hutní závod).
Stroje, které pojmou až 19 cestujících nebo 1,7 tuny nákladu, odolají teplotám od -50 °C do +50 °C a jsou schopné přistání či vzletu na krátkém a neudržovaném terénu, se však prodávají také do zemí Asie, Afriky, Evropy a Jižní Ameriky.
Zatím poslední verze letounu L-410 UVP-E20 získala certifikát v roce 2005.
V továrně společnosti Aircraft Industries v Kunovicích odstartovala v těchto dnech sériová výroba nové generace populárních turbovrtulových letounů. Stroje budou mít výrazně větší zavazadlový prostor i palivové nádrže, díky čemuž se zdvojnásobí dolet. Proměnou prošla i pilotní kabina.
"Sériová výroba započala prvním kusem, který bude dokončen koncem letošního roku," uvedla mluvčí Aircraft Industries Nora Strádalová.
Modernizace vyšla na více než půl miliardy Kč Vývoj modernizovaného stroje označovaného jako L-410 NG začal v roce 2010. První prototyp poprvé vzlétl 29. 7. 2015. Celkové náklady na tento projekt dosáhly 568 milionů Kč, z toho ministerstvo průmyslu a obchodu dalo 237 milionů Kč.
Firma plánovala, že se sériovou výrobou začne ve druhé polovině roku 2017, nakonec ale certifikát od Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) získala až 19. prosince 2017, 10. ledna pak vydala typový certifikát na tentýž letoun i americká Federální letecká správa (FAA).
"Jedná se o úspěšné ukončení zcela ojedinělého projektu, který byl náročný jak po stránce technické, tak i organizační," uvedla generální ředitelka firmy Ilona Plšková.
"Tento úspěch je zřejmou demonstrací kompetencí České republiky v oblasti letecké výroby a otevírá nové možnosti k dalšímu prohloubení spolupráce na evropské i světové úrovni," věří ředitelka.
Letadlo má dolet až 2570 km
Podle vedoucího projektu Miroslava Pešáka vyniká L 410 NG celou řadou výhod ve srovnání s aktuálně vyráběným modelem L-410 UVP-E20.
"Byl dvojnásobně zvětšen zavazadlový prostor, letoun může přepravit o 400 kilogramů více nákladu. Letoun má k dispozici nové integrální křídlo s téměř dvojnásobným objemem palivových nádrží. Dolet vzrostl na téměř dvojnásobek až na 2570 kilometrů, vytrvalost je až 10,5 hodiny," upozornil Pešák.
Letoun má také výkonnější pohonnou jednotku s motory GE H85-200 se vzletovým výkonem 850 koňských sil a s vrtulemi AV 725. Motor je vybaven novým reduktorem, který v důsledku nižších otáček vrtule umožní snížení hluku. Stroj dosahuje i vyšší cestovní rychlosti až 417 km/hod.
Zvýšit bezpečnost letu a snížit zátěž posádky má modernizována pilotní kabina vybavená technologií Glass Cockpit od společnosti Garmin, konkrétně avionikou G3000.

* 5. 3. 2018 Transatlantická premiéra Airbusu A321LR

Dne 13.2. vykonal první transatlantický let prototyp letounu Airbus 321LR, D-AVZO. Let v trvání 8 hod. a 44 min. probíhal z paříšského Le Bourget na newyorské letiště JFK. Na palubě letounu byl kromě diagnostických přístrojů také balast simulující zatížení cestujícími. Zkoušky letounu, který absolvoval svůj první let teprve 31.1., pokračují rychlým tempem s cílem dosáhnout certifikace během 2. kvartálu. Díky doletu prodlouženému na 4000 nm (7400 km), kapacitě až 240 cestujících a dalším drobným úpravám nabídne A321LR o 20 % nižší spotřebu paliva na sedačku. Díky tomu má potenciál výrazně zpřístupnit ceny letenek na dlouhé vzdálenosti, zejména v transtlantickém směru. Airbus má značný náskok před svým rivalem, který zatím nedefinoval svůj koncept Boeing 797 NMA. Ten by měl vstoupit do komerčního provozu podle předpokladů nejdříve v roce 2024. A321LR tak má výsadní pozici jak pro náhradu dosluhujících letounů Boeing 757, tak i expanzi u existujících i nových nízkonákladových společností v dálkové přepravě. Airbus SE nyní eviduje 1900 objednávek na letouny rodiny A320neo od 50 společností. Výrobce uvádí, že A321neo má na relevantním trhu 80% tržní podíl.

* 2. 3. 2018 Embraer E190-E2 byl certifikován

Brazilská Civil Aviation Agency (Ag?ncia Nacional de Aviaç?o Civil - ANAC), FAA (Federal Aviation Administration) a EASA (European Aviation Safety Agency) certifikovaly Embraer E190-E2. Tímto je výrobce Embraer připraven dodat první kus této serie 24. dubna 2018 společnosti Wider?e. K dubnu 2017 bylo na tento typ celkem 233 objednávek.
Dveře k těmto letounům bude vyrábět česká firma Latecoere Czech Republic.

* 18. 3. 2018 Největší letecký motor má za sebou první ostrý test

Společnost GE Aviation začala s prvním testováním nového motoru, který má být v komerčním provozu poprvé použit na novém Boeingu 777X. Motor GE9XTM pomohl tento týden vzletu testovacího Boeingu 747.
Jde o zatím největší letecký motor na světě. Jeho velikost dobře vyniká na snímcích z prvního testovacího letu, kde byl upevněn na křídle Boeingu 747. Během více než čtyřhodinového letu nedošlo k žádnému problému. GE Aviation nabrala s vývojem zhruba tříměsíční zpoždění.


Motor teď čeká další testování během různých fází letů. Proces certifikace trvá už od loňského května, dokončen má být příští rok. GE má už na nový motor přes 700 objednávek, například od Cathay Pacific, Lufthansy, Emirates nebo Qatar Airways. Nový model vychází z motoru GE90, oproti nim má být ale o deset procent úspornější. Průměr dmychadla je 134 palců (340 cm), nejvíce ze všech motorů. Lopatky jsou z kompozitních materiálů. Jsou lehčí a pevnější, než například z titanu. Lopatek je oproti předchůdci méně: místo 22 celkem 16. Průtok vzduchu přes motor je větší, díky čemuž je i úspornější.
(letectví)

* Připravujeme:

Příspěvky a náměty pro Informační Bulletin č.155 i články našich web stránek prosím nadále posílejte na naši elektronickou adresu afclub@volny.cz po př. na korespondenční adresu J. Král, Brdičkova 1914, 15500 Praha 5. Uvítáme i Vaše fota určená pro titulní strany. Velice rádi je uveřejníme.

_______________________________________________________________________

Připravila — redakční rada AFC za přispění dalších členů klubu —
Pro WEB AFC zpracoval WOM (duben 2018)

 

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů