Výběr z informačního bulletinu č. 156
/září 2018/

Klubové zprávy

_____________________________________

*** POZOR: Další naše setkání v holešovické restauraci Avion 58 jsme naplánovali na sobotu 22. září od 14:00 hod. Místa zajistí WOM.
(pro IB: WOM)


*** 11. 6. 2018 Navštívili jsme výstavu Jiřího Hanibala v "Galerii na úřadě"
V minulém čísle IB jsme Vás pozvali na výstavu sebraných autogramů našeho člena klubu Jiřího Hanibala.
Téma pro tuto výstavu bylo 70. let armádního sportu.
Jirka se snažil do 14-ti panelů vmáčknout autogramy velikánů našeho sportu. Na panelech jsme mohli vidět autogramy na příklad těchto sportovců: David Svoboda, Kateřina Baďurová, Tomáš Janků, Eva Samková, Ondřej Synek, Jaroslav Kulhavý, Josef Dostál, Barbora Špotáková, Šárka Pančochová, Katka Neumannová, Roman Šebrle, Jakub Holuša, Pavel Maslák, Ester Ledecká, Zuzana Hejnová, František Veselý,Daniela Bártová, Ján Ceteta, Josef Darmoš, Jiří Čadek, Stanislav Štrunc, Josef Odložil, Ladislav Vízek, Jan Kůrka, Jaroslav Cihlář, Karol Divín, Jaromír Bugár, Ján Kozák, Svatopluk Pluskal, Josef Masopust, Josef Jelínek, Zdeněk Nehoda a jiní…


_________________________________________________ Z našich sbírek __________

Autorem titulní stránky je J. W. Janský a představuje na ní svoji sbírku krabiček od zápalek svět.

*** Odznaky v letectvi

V minulém čísle jsme zde prezentovali pohlednice a obálky z počátků kosmonautiky a dobývání vesmíru.
Napadlo mě, že se zeptám Jirky Hanibala, jestli by náhodou neměl ve své sbírce autogramů někoho z minule prezentovaných kosmonautů na pohlednicích i obálkách.
Samozřejmě, měl všechny, a tak Vám můžeme ukázat v tomto IB jeho ukázkově zpracované panely zmíněných osobností i s jejich autogramy.

_________________________________________________ Zajímavosti z dopravy __________

* 5. 6. 2018 Kvůli výhrůžce na toaletě muselo letadlo United Airlines nouzově přistát

Letadlo společnosti United Airlines na cestě z Říma do Chicaga v pondělí nouzově přistálo v Irsku poté, co se na toaletě našel načmáraný vzkaz, že na palubě je bomba. Více než dvě stovky pasažérů se nyní musí podrobit grafologickému testu. Policie rovněž prověřuje všechna jejich zavazadla.
Zda bylo ohrožení letadla skutečné, nebo šlo jen o hloupý vtip, zatím není jasné. "Provedeme dodatečné bezpečnostní kontroly všech klientů a jejich zavazadel," komentovala incident mluvčí společnosti United Airlines.
Letadlo z římského letiště Fiumicino muselo přerušit cestu do Chicaga krátce před druhou hodinou odpoledne, v tu dobu se nacházelo nad Atlantikem. Zhruba za hodinu jej přijalo letiště Shannon nedaleko západoirského Limericku, kde už čekali policisté, hasiči i záchranáři, uvedl server The Irish Times.
Po přistání irská policie prověřila všech 214 cestujících a od každého si vyžádala ukázku rukopisu. Grafolog tyto vzorky porovná se vzkazem nalezeným na palubě letounu.

* 5. 6. 2018 Nouzové přistání Airbusu AA

Let číslo 1897 American Airlines který měl namířeno ze San Antonia do Phoenixu se dostal do potíží a nakonec musel Airbus nouzově přistát už v El Pasu. Po přistání letounu se teprve ukázaly škody, které bouřka napáchala. Čelní sklo bylo popraskané a příď totálně zničená. Nikomu z cestujících se však nakonec nic nestalo.
Jesus Esparza, jeden z cestujících, popsal pro Fox News, že z okna byly vidět blesky a krupobití, následně letadlo nečekaně kleslo jako na horské dráze. "Jsem vděčný, za to, že jsem zpět na zemi," napsal později na Twitter Esparza. Cestující při letu také zvraceli, někteři si po použití vlastního pytlíku museli vzít druhý od dalších pasažérů.

* 11. 6. 2018 Požár A340 Lufthansa D-AIFA na letišti FRA

Letadlo Lufthansy A340-300 D-AIFA bylo připravováno na let LH426 Frankfurt - Filadelfie. Při přetahu ke Gate došlo k požáru přetahovacího traktoru. Požár se rychle zvětšil a přeskočil na příď Airbusu nad ním. Během chvíle, než přijeli hasiči, byla příď ve spodní části prohořelá. Protože pod kokpitem bývají u tohoto typu počítače ovládající letoun, je možné, že se už nebude vzhledem ke stáří letounu vůbec opravovat. Na let byl operativně nasazen letoun stejný letoun D-AIGP včetně STAR Alliance livreje. Zpoždění bylo 2 hodiny.
Deset osob letištního personálu pozemní posádky utrpělo lehká zranění následkem kouřové inhalace.

* 13. 6. 2018 Nový polský logojet

Letoun nese barvy připomínající 100. výročí nezávislosti Polska. Tento letoun, v pořadí již třetí B787-9, bude zařazen do komerčního provozu u společnosti koncem června a rozšíří tak flotilu Dreamlinerů LOT na 11 letadel. Do konce roku pak bude flotila Dreamlinerů LOT sestávat z osmi letadel B787-8 a sedmi B787-9.

* 2. 7. 2018 Britský parlament schválil třetí dráhu na letišti Heathrow

Britský parlament následoval rozhodnutí vlády z počátku měsíce června a včera masivní většinou hlasů schválil rozšíření letiště Heathrow o třetí dráhu. Ta by měla být postavena do roku 2026 severně od stávajících dvou drah. Předpoklady počítají s tím, že zvýšená kapacita bude využita i pro regionální lety - na domácí lety má připadnout 15 % letištních slotů.

* 7. 7. 2018 27. "sváteční" týden 2018 byl na letišti Praha plný překvapení

Jen některá zde představujeme:

* 7. 7. 2018 HiFly mají první Airbus A380

Společnost HiFly Malta převzala svůj první Airbus A380. 10 let starý Airbus výrobního čísla MSN 6 je nyní celý bílý a nosí registraci 9H-MIP. Letoun po dobu své existence létal u společnosti Singapore Airlines, v jejíž konfiguraci se i nadále nachází. K dispozici je tak 12 míst ve třídě "Suites", 60 míst v obchodní a 399 míst v ekonomické třídě. Letoun bude bázován na Maltě a společnost jej bude využívat zejména pro operativní náhrady jiných společností a krátkodobé pronájmy.

* 21. 7. 2018 Svět přišel o dalšího válečného veterána

Douglas C- 47B (DC--3), registrace N47HL, pojmenovaný " Bluebonnet Belle ", se během startu z RWY 19 na Burnet Municipal Airport v Texasu zřítil a kompletně shořel.
Z videa, které bylo dáno na sociální sítě můžeme slovně popsat událost tak jak probíhala:
Pilot Dakotu při startu pravděpodobně přitáhl příliš brzy. Na videu je letounu během startu stále upravován směr. Zadní podvozek byl jen chvíli ve vzduchu, pak prudce dopadl zpět na dráhu, v té chvíli se už odlepil i hlavní podvozek a letadlo začalo stoupat v pravém náklonu až se letadlo opřelo pravým křídlem o zem. Pilot se zřejmě snažil náklon vyrovnat. Při malé rychlosti a ztrátě vztlaku se však letoun prudce překlopil na levou stranu a zaryl se levým křídlem do trávy vedle RWY. Dakota dostala "hodiny" a skončila v mračnech prachu kolmo od RWY v travnatého pásu. Téměř okamžitě začala hořet. Na palubě bylo 13 osob. Všichni stačili stroj včas opustit. Pět z nich utrpělo lehká zranění.

* 25. 7. 2018 OK-TGM na cestě kolem světa

Aviatik Roman Kramařík odstartoval ve středu z letiště Točná v letadle typu Cessna s imatrikulací OK-TGM na cestu kolem světa. Jako první Čech chce sólově obletět zeměkouli. V plánu má skoro 50 tisíc kilometrů, přelet přes 3 oceány a více než 150 letových hodin. Nejdéle by měl ve vzduchu strávit 13 hodin v kuse. Na misi nazvané Okřídlený lev plánuje sbírat české stopy a přání k výročí stých narozenin republiky.
Ve své Cessně poletí směrem na východ. "Vanou převážně západní větry, letadlo není zas tak rychlé, aby se s nimi mohlo potýkat, takže budu západních větrů využívat," předeslal směr svého letu. Jeho trasa má vést přes Blízký východ do Indie, jihovýchodní Asie, dále do Japonska, Ameriky, na Azorské ostrovy a přes Anglii zpět do Česka. Vrátit by se chtěl 8. září 2018.

* 31. 7. 2018 havárie Embraeru se šťastným koncem

Let Aeromexico AM2431 operovaný společností Aeromexico Connect letounem Emb ERJ-190AR registrace XA-GAL skončil krátce po vzletu z RWY 03 na Guadalupe Victoria International Airport (MMDO) v Durangu. Letadlo se při startu ve špatném počasí nejprve dotklo křídlem země a pak se následně zřítilo asi cca 380 m za prahem dráhy.

Všech 99 cestujících i 4 členové posádky nehodu přežily. Jedna z cestujících uvedla, že hodně cestujících využilo k opuštění letadla trhliny v trupu která se díky nárazu vytvořila. 49 cestujících bylo zraněno, z toho 2 těžce. Délka RWY 03 je 2900 m ( 9 514 stop). K nehodě zřejmě přispělo počasí a dává se za vinu střihu větru, při kterém starující letoun ztratil vztlak. Embraer byl 10 let starý.

* 1. 8. 2018 Na letišti v Pardubicích vyjel Boeing z RWY

"Letadlo společnosti Travel Service se při přistání dostalo mimo dráhu. Nehoda se obešla bez zranění, ani letoun nejeví žádné známky poškození. V současné chvíli je letiště uzavřeno a celou situaci již řeší personál letiště ve spolupráci se společností Travel Service," uvedlo na svých stránkách pardubické letiště. Boeing se dostal zadními koly z dráhy zhruba deset metrů, ocas však ještě zůstal nad ranvejí.
V Pardubicích i přes dlouho trvající sucho odpoledne pršelo, možnou příčinou nehody tak mohla být kluzká dráha. Letiště muselo kvůli nehodě zrušit následující let do řeckého Heraklionu v 18:45. Pro cestující letadla, které vyjelo z dráhy, byly přistaveny autobusy, které je mají odvést odletu náhradním strojem z Prahy.
Letadlo americké letecké společnosti Swift Air si Travel Service pronajal i s posádkou v rámci posílení kapacity na letní sezónu, kdy zajišťuje charterové lety pro cestovní kanceláře.

* 4. 8. 2018 "Malé evropské aerolinky, o kterých jste nikdy neslyšeli, předvádí svůj nový Airbus A380"

Společnost Hi Fly má dvě pobočky: v Portugalsku a na Maltě. Provozuje flotilu letadel pouze výrobce Airbus:
1 x A321, 4x A330, 7x A340. Specializuje se na ACMI wet-leasing:
půjčuje letadlo i s posádkou, zajišťuje jeho údržbu a pojištění.

Nedávno přidala do své flotily první A380, reg. na Maltě: 9H-MIP. Singapore Airlines po vypršení 10-letých pronájmů vrací A380 pronajímatelům (= leasingovým společnostem).
2 z těchto A380 si pronajme spol. Hi Fly od německé Dr. Peters Holding GmbH. 4. 7. 2018 přeletěl první z nich ze Singapuru na Maltu.
Hi Fly ponechává interiér, který instalovaly Singapore Airlines, tj. 12 "kupé" první třídy, 60 sedadel Business Class a 399 sedadel Economy Class. Je to ekologické i ekonomické.

Vnější vzhled byl zcela změněn.
Letoun dostal atraktivní barevný nátěr "Zachraňte Korálové Útesy", z každé strany letounu jiný.
Na levé straně jsou na světlemodrém pozadí zdravé korály a na pravé straně na tmavomodrém pozadí korály mrtvé...v roce 2050, pokud svět nepřijme opatření NYNÍ. Od 19. do 22. července 2018 byl s tímto nátěrem vystaven ve Farnborough.
Prezident Paulo Mirpuri je zároveň prezidentem nadace Mirpuri Foundation, která se věnuje udržitelnému způsobu života na naší planetě - více viz: www.mirpurifoundation.org

Hi Fly převzetím Airbusu A380 dosáhla dvou světových prvenství:
- První charterová letecká společnost, provozující A380,
- První letecká společnost, která provozuje A380 "z druhé ruky".
(Je teprve 14. společností provozující A380 a teprve 4. evropskou po Air France, Lufthanse a British AW).

Jde o A380-841 výr. č. 006: vyroben v r. 2006, první let 17. 11. 2006, předán zákazníkovi 11.3.2008 s reg. 9V-SKC. Singapore Airlines jej vyřadily z provozu 6. 11. 2017. První komerční let s A380 uskutečnila spol. Hi Fly pro zákazníka Thomas Cook Scandinavia 1. srpna 2018 z Kodaně do kyperské Larnaky.
(foto: HiFly, pro AFC: Petr Liška)

* 2. 8. 2018 Na palubě letadla vzplál mobil

V Barceloně museli pasažéři ještě před odletem opustit letadlo společnosti Ryanair poté, co na palubě začal hořet mobilní telefon. Ten si jeden z pasažérů nabíjel pomocí externí baterie. Cestující, kteří měli Boeingem 737 letět na Ibizu, se místo toho sklouzli po záchranné skluzavce.

Mobilní telefon začal hořet uvnitř batohu. Přestože požár nebyl příliš rozsáhlý, začal se prostor pro cestující plnit kouřem. Posádka proto vyzvala cestující, aby urychleně opustili letadlo záchrannou skluzavkou. Někteří pak na ní v panice naráželi do ostatních spolucestujících. Experti na leteckou bezpečnost podle deníku The Independent již dlouhodobě upozorňují na nebezpečí spojená s přenosnými elektronickými zařízeními na palubě letadla, což se týká i baterií. Podobný incident se stal v únoru, kdy se na palubě letu do arizonského Phoenixu vzňala přenosná baterie připojená k telefonu. Podobný zážitek si odnesli 3.8.2018 i cestující společnosti ČSA, na letu Helsinky-Praha. Po objevení kouře na palubě museli všichni opustit letoun na skluzavkách. Zdroj kouře se však nepodařilo vypátrat.
(foto z videa: instagram, Zdroj: idnes)

* 4. 8. skončil další veterán

V sobotu 4.8.2018 se při vyhlídkovém letu nad Alpami v kantonu Graubünden zřítilo vyhlídkové letadlo. Na palubě bylo 17 cestujících a 3 členové posádky. Všichni zahynuli. Šlo o stroj Junkers Ju-52 registrace HB-HOT z roku 1939, uvedla v noci na neděli firma Ju-Air specializovaná na vyhlídkové lety.
Kantonální policie v Graubündenu oznámila zřícení letadla na západní straně hory Piz Segnas, zhruba ve výšce 2540 metrů. Na svém Twitteru uvedla, že do záchranné operace, která bude pokračovat i v neděli, nasadila pět vrtulníků. Tisková konference k případu je naplánována na 14 hodin. Žádné další podrobnosti policie nesdělila.
Firma Ju-Air je spolek přátel švýcarského vojenského letectva, který od něj roku 1981 převzal tři vyřazené stroje. Nyní si je zájemci často rezervují pro vyhlídkové lety nad Alpami. Letadla startují z vojenského letiště Dübendorf.

* 7. 8. Nová linka Air Arabia z Šardžá do Prahy

Jak potvrdilo pražské letiště, zahájí nízkonákladová společnost Air Arabia Maroc 11. prosince letošního roku lety do Prahy z letiště Šardžá ve Spojených arabských emirátech. V úterý a neděli odletí Airbus A320 na lince G9 584 z Šardžá v 8 hodin ráno a v Praze přistane v 11:40. Na zpáteční let se vydá jako G9 583 ve 12:25 a na domovském letišti přistane ve 21:25 místního času. Ve středu, čtvrtek a sobotu bude linka létat v časech 15:30 (Šardžá), 19:10-21:10 (Praha), 6:10 (+1) Šardžá.

* 8. 8. Poslední letadla pro Irán

Firmě ATR se ještě těsně před vstupem sankcí proti Íránu v platnost podařilo dodat pětici ATR 72-600 (EP-ITI, -ITJ, -ITK, -ITL a - ITM). Formace těchto letadel opustila Toulouse 4.8. večer a skupinovým letem dorazila bez mezipřistání do Íránu dne 5.8., tedy právě v předvečer počátku platnosti první etapy sankcí. Téhož dne proběhl slavnostní ceremoniál k zařazení letadel do flotily Iran Air. Na dlouhou dobu se zřejmě bude jednat o nejnovější přírůstky íránského civilního letectví. Z původní zakázky 20 letadel ATR stihla firma dodat 13 strojů. Airbus stihl dodat jen 2 A330-200 a A321 z 97 objednaných letadel. Celkem tedy dostal Írán jen 16 nových letadel. ATR sice formálně požádal úřady USA o exportní povolení, ale nepředpokládá, že by takové povolení získal. Jak známo, první etapa sankcí, které vyhlásil prezident Trump, vstoupila v platnost 6.8. Evropská komise v reakci na tyto jednostranně vyhlášené sankce sice přijala tzv. "blokovací status" , který má chránit firmy EU obchodující s Íránem, nicméně jde jen o prázdné gesto, protože jakákoliv firma nebo osoba porušující americké sankce se sama stane předmětem sankcí, což nikdo neriskuje. Navíc letecká technika podléhá zvláštnímu režimu exportních povolení, které úřady USA v tomto případě jistě neposkytnou. Další etapa sankcí vstoupí v platnost 6.11. Kromě blokády finančních institucí se podle zatímních informací má týkat i íránské ropy. Podle názoru analytiků by tím světový trh přišel o 1,6 mil. barelů denně, což by zvýšilo cenu ropy cca. na 90 USD/barel, a to se všemi z toho vyplývajícími důsledky. Ostatní hlavní producenti, zejména Rusko, Saúdská Arábie a USA, nejsou schopni takový výpadek v krátké době nijak kompenzovat.

_________________________________________________ Víte že __________

* 13. 6. 2018 Pražské letiště má nové samoobslužné rentgenové kontroly?

Až o 40% vyšší kapacitu při odbavování cestujících si od nových prostor centrální bezpečnostní kontroly v Terminálu 2 slibuje Letiště Václava Havla Praha. Automatické tratě umí bez zbytečných odkladů odbavit takzvaná čistá zavazadla, největším problémem však stále zůstává přeprava tekutin.
Nový prostor centrální bezpečnostní kontroly v Terminálu 2 pražského letiště mohou využívat cestující, kteří jsou odbavováni v rámci Shengenského prostoru.

Pracoviště bezpečnostní kontroly zde nově disponuje celkem osmi plně automatizovanými a šesti manuálním rentgenovými tratěmi. Letiště si od nich slibuje, že zde dokáže ve stejném čase odbavit mnohem více cestujících. V jednu chvíli mohou na jedné trati připravovat na bezpečnostní kontrolu až tři pasažéři současně. To znamená, že cestující, který je připraven na cestu lépe, může tak zde rychle předběhnout dva současně odbavující se cestující. Zatímco na starých linkách stáli všichni v jedné frontě a stačil jeden pomalý cestující a vše se značně zbrzdilo.

Dalším vylepšením je tzv. selekce zavazadel, kdy plně automatizované tratě dokážou sami rozpoznat "špinavé" zavazadlo, které nesplňuje bezpečnostní předpisy. Odstaví jej na vedlejší trať, kde cestující projde důkladnější prohlídkou pracovníkem bezpečnostní kontroly. Čistá zavazadla automaticky pokračují dále a cestující si je poté, co sám projde bezpečnostním rámem, může vyzvednout a pokračovat do dalších prostor letiště. "V podstatě to znamená, že pomalejší zákazník nebude zdržovat ostatní cestující," říká Roman Pacvoň, mluvčí Letiště Praha. Letiště předpokládá, že nové pracoviště umožní odbavit až 2 500 cestujících za hodinu, oproti dosavadnímu stavu se tak zvýší hodinová kapacita bezpečnostní kontroly cestujících na Terminálu 2 až o 40 %. Nové automatické tratě navíc mají větší plastové přepravníkové boxy, do kterých si můžete odložit notebook, telefon, pásek nebo tekutiny. Ty musí být před samotnou bezpečnostní kontrolou z příručního zavazadla vyjmuty a předloženy ke kontrole samostatně.

K dispozici budou také návleky na nohy, takže odpadá nepříjemné přešlapování po letištní hale v ponožkách. Pro zákazníky jsou navíc připraveny jako poslední záchrana i litrové uzavíratelné sáčky předepsané pro přepravu tekutin a gelů. Komfort zvýší i připravené odkládací a shromažďovací pulty nebo světelný navigační systém, který intuitivně navádí cestujícího k volnému stanovišti na automatické trati.
Podle zaměstnanců však ani rychlejší linky nemusí znamenat, že vás u bezpečnostní kontroly nebude čekat žádné zdržení. To největší si můžete způsobit vlastní vinou. "Obecně platí, že čím více času věnujete přípravě na bezpečnostní kontrolu, tím méně času u ní strávíte," říká Pacvoň.
Zdaleka největší problém u kontrol způsobují zakázané předměty, především tekutiny o vyšším než povoleném objemu. Zdržují i nedeklarované tekutiny. Podle bezpečnostních předpisů má mít cestující tekutiny zabalené v průhledném sáčku a deklarovat je vyndáním z příručního zavazadla do boxu. Pokud u vás bezpečnostní pracovníci zakázané tekutiny, gely a aerosoly objeví, nebudou povoleny k další přepravě a budete se jich muset vzdát.
"Deklarovat znamená, že tyto tekutiny oficiálně přiznáváte tím, že je umístíte do boxu mimo zavazadlo k samostatné kontrole. Pokud je necháte v zavazadle, znamená to podle předpisů, že o těchto tekutinách nevíte a nesmí tak projít bezpečnostní kontrolou," říká Pacvoň.
Do tekutin se v tomto případě řadí i šampony, mýdla, ale i nutelly, tedy vše, co má krémovou existenci. Zjednodušeně řečeno, co můžete nabrat lžící, vyndejte před bezpečnostní kontrolou ze zavazadla. "S tím nic neuděláme. Podle předpisů nesmíme tyto tekutiny pustit dále k přepravě," tvrdí Pacvoň. Každý den tak zůstane na letišti několik velkých odpadkových pytlů zakázaných předmětů.
Oficiálně povolené množství tekutin, které s sebou můžete vzít do letadla, je jeden litr. Cestující zapomínají ještě na jeden předpis. Žádné jednotlivé balení nesmí mít větší objem než 100 ml. Pokud tedy s sebou máte například malé pivo a jeden šampon o objemu 200 ml, splňujete podmínku celkového množství, ale u kontroly vám pivo i šampon neprojde.
Pokud se chystáte na cestu, ověřte si pečlivě balení všech tekutin, která hodláte vzít sebou. Zabalte je doma do předepsaného litrového sáčku a před kontrolou je vyndejte ze zavazadla, aby si je pracovníci letiště mohli moderní technikou prohlédnout. Urychlíte tak cestu nejen sobě, ale i ostatním pasažérům.
Výjimku z omezení tvoří pouze dětská výživa, medikamenty a předepsaná dieta, kterou můžete převážet i ve vyšším objemu potřebném po dobu letu a bezprostředně po něm. Tyto tekutiny prochází navíc kontrolou speciálním detektorem. O těchto tekutinách pracovníky na bezpečnostní kontrole informujte.
A jedna rada na závěr. Pokud v zavazadle zapomenete láhev s pitím, tekutinu vylijte, láhev nechte projít bezpečnostní kontrolou prázdnou a poté si ji opět doplňte u pítek, která jsou v blízkosti odletových čekáren už za bezpečnostní kontrolou.
(Zdroj: cestování idnes)

* 15. 6. 2018 Dnes uplynulo 50 let od otevření Terminálu 1. Jeho výstavba severně od tehdejšího letiště započala v roce 1960. Veřejnosti se slavnostně otevřel 15. června 1968 za přítomnosti tehdejšího prezidenta republiky Ludvíka Svobody

Výsledná podoba Terminálu Sever vzešla z návrhů skupiny architektů vedených významným architektem Karlem Fiskalkem. Odbavovací hala severní části letiště byla postavena z železobetonového skeletu s užitkovou plochou 21 559 m2. U hlavního vstupu od parkovišť byla společná příletová a odletová hala, která sloužila pro tuzemský i zahraniční provoz, odletové a celní haly a odletové čekárny spolu s bufetem.
Dále se zde nacházely prostory pro výpravnu společnosti ČSA, banku, cestovní kancelář, první pomoc, kancelář policie a poštu. V odbavovací hale sloužil místní rozhlas a informační tabule, které informovaly cestující i zaměstnance letiště a leteckých společností.

Pod podlažím odbavovací plochy byly umístěny třídírny zavazadel, spolu se sklady pošty, leteckých kanceláří a prostory potřebné pro technické služby související s odbavováním letadel a cestujících. Dále se zde nacházely sanitární prostory, pokoje pro nemocné a matky s dětmi, doplňující prostory a sprchy.
Na odbavovací plochu směřovaly nástupní galerie, pomocí kterých se cestující mohli dostat ke stání letadel. Nástupní Galerie A, která se nacházela východním směrem poskytovala nástupní prostor pro zahraniční lety.
(Zdroj: letiště Praha)

* 25. 6. 2018 Letiště Praha získalo jedno ze dvou udělovaných ocenění na prestižní mezinárodní soutěži ACI EUROPE Best Airport Award

Uděleno mu bylo zvláštní ocenění "Highly Commended Airport". Nejlepším letištěm v dané kategorii 10 - 25 milionů odbavených cestujících se stal Hamburk. Výsledky soutěže byly vyhlášeny v úterý večer na slavnostním udílení cen v Bruselu. Letiště Praha se tak stalo v uplynulém roce jedním z nejlepších letišť v Evropě.
Airports Council International Europe (ACI Europe) je největší evropskou asociací letišť, která sdružuje více než 500 letišť ve 45 zemích Evropy, což představuje 90% podíl letecké dopravy na kontinentu, více než 2 miliardy cestujících a zhruba 24 milionů leteckých pohybů ročně. Prestižní ceny ACI EUROPE Best Airport Awards vyhlašuje každoročně, a to celkem ve čtyřech kategoriích podle počtu odbavených cestujících. Kromě The Best Airport Award uděluje ACI také ceny The Eco-Innovation Award, HR Excellence Award, The Accessible Airport Award a World Business Partner Award.
Letiště Praha očekává, že v roce 2018 odbaví okolo 17 milionů cestujících, čímž by opět mohlo dojít k překonání dosavadního historického rekordu. Tomu napomohou nejen nově otevřené linky, například do americké Filadelfie či gruzínského Kutaisi, ale především navyšování kapacit na stávajících spojích. K posílení dochází v průběhu letní sezóny třeba u přímých letů do Dubaje, a to díky druhé denní frekvenci letecké společnosti Emirates. Své kapacity posilují i další dopravci, třeba letecká společnost Air Canada Rouge na lince do Toronta (ze tří letů na pět) nebo Aeroflot na letech do Moskvy (až šest letů denně).
(Zdroj: letiště Praha)

* 7. 7. 2018 Letiště Praha mění systém parkování

Na expresních parkovištích před letištními terminály bylo možné bezplatně čekat nejvýše patnáct minut. Poté bylo nutné parkoviště opustit a další bezplatné parkování stejnému vozidlu letiště umožnilo až po uplynutí jedné hodiny. Tato doba se od 1. července prodloužila na 24 hodin.
Kromě expresních parkovišť připravilo pražské letiště od července změny i u krátkodobého parkování v prostoru parkoviště PB Economy a kryté parkování v objektu parkovacího domu PC Comfort. Cena stání se v nich zvýší z padesáti na šedesát korun za hodinu. (stejná cena platí dnes i na parkovišti u MENZIES). Podle mluvčí letiště Janouškové se cena tohoto parkování nezvyšovala v posledních deseti letech. Nyní k tomu letiště přistupuje kvůli zvyšujícím se nákladům na údržbu parkovacích ploch.

* 7. 7. 2018 Polsko chystá evropské superletiště

Radikální změna čeká obyvatele polské obce Baranów vzdálené asi 40 kilometrů od Varšavy. V klidné zemědělské oblasti má do roku 2027 vyrůst superletiště napojené na dálniční síť a nové linky železničních rychlodrah. To vše dohromady vytvoří centrální dopravní uzel nazvaný Solidarita. Letiště má mít kapacitu až sto milionů cestujících ročně.
Chopinovo letiště narazilo na limity
Chopinovo letiště ve Varšavě je doposud největším a nejvytíženějším letištěm v Polsku. Z jeho polohy nedaleko centra města těží mimo jiné lidé z nadnárodních firem sídlících v mrakodrapech u hlavního nádraží přezdívaných "varšavský Manhattan". Z kanceláře se k terminálu dostanou za půl hodiny. Chopinovo letiště v posledních letech zaznamenalo rychlý nárůst letecké dopravy, a blíží se tak svým kapacitním limitům kvůli okolní zástavbě. "Jsme omezeni infrastrukturou i umístěním letiště ve městě, proto ho nemůžeme dále rozšiřovat," vysvětlil deníku Rzeczpospolita ředitel varšavského letiště Mariusz Szpikowski. Nové letiště mezi Varšavou a Lodží o rozloze asi tří tisíc hektarů Chopinovo letiště úplně nahradí. V první etapě má zvládnout odbavit až 45 milionů cestujících ročně, v druhé dokonce až sto milionů. Zařadilo by se tak mezi největší dopravní uzly Evropy. Pro srovnání, Chopinovo letiště podobně jako pražské letiště Václava Havla loni odbavilo kolem 15 milionů cestujících. Evropě jinak kraluje londýnské Heathrow se 78 miliony cestujících za minulý rok.
Zatím ale do Baranowa, odkud má za devět let odletět první letadlo, nevede železnice ani dálniční napojení. Vláda slibuje postavit mezi Varšavou a Lodží rychlodráhu, takže cesta z nového letiště do hlavního města by trvala přibližně 15 minut, do Lodže 25 minut. Rychlých spojů se mají dočkat i další velká města v Polsku.

* 1. 8. 2018 Letiště Praha-Ruzyně navýšilo počet parkovacích míst

V polovině července letiště otevřelo bezmála 600 parkovacích míst, a to v rámci stávajících parkovacích domů. K uvolnění těchto míst došlo díky vybudování nového venkovního parkoviště, které je vzdálené od budov terminálů a je určené pro zaměstnance letiště. Ti tak mohli uvolnit místa v parkovacích domech A a C.
(Zdroj: Letiště Praha)

* 3. 8. 2018 Nový nástupní most pro Letiště Praha-Ruzyně

Nový most je v Praze... na Ruzyni byly 3.8.2018 ráno kamiónem přivezeny části nového nástupního mostu na stání 1 Terminálu 1. Přebudování stojánek a odletových východů bývalých stojánek 1 a 2 pokračuje zatím od listopadu 2017. Nově zde bude jedna větší stojánka místo dvou, s dvěma nástupními mosty, kterými se bude moci nastupovat do větších letadel současně.

_________________________________________________ Z výroby __________

* 17. 6. 2018 Rolls Royce má nové problémy s motory Dreamlinerů

Rolls Royce narazil na nový problém s motory pro Boeing 787. Server planes.cz již dříve informoval o problémech motorů Trent 1000, Package C, které postihují 380 motorů. Nyní ale Rolls Royce oznámil, že inspekce detekovala nadměrné opotřebení lopatek kompresoru také u "malého množství" motorů Trent 1000, Package B, které se používají na Dreamlinerech od roku 2012. Konkrétně se jedná o 166 motorů, které případně mohou být dotčeny. Původně Rolls informoval, že problém motorů Package C je izolovaný a jiných motorů se netýká. Jednorázové inspekci se budou muset podrobit všechny Dreamlinery osazené motory Package B. Rolls již pracuje na úpravách této části motorů Package B, C , ale také nejnovějších Trent 1000 TEN, byť ty jsou natolik nové, že případný problém nadměrného opotřebení se u nich zatím nemohl projevit. Připomínáme, že v důsledku problémů s motory Package C je nyní, v době hlavní sezóny, uzemněno přinejmenším 30 Dreamlinerů a řada společností je nucena sáhnout po pronájmech (např. British Airways, Air New Zealand) nebo znovu nasadit své dříve vyřazené A340 (Virgin Atlantic). Rolls Royce ujišťuje finanční trhy, že přes vysoké dodatečné náklady dodrží v letošním roce díky řadě úsporných opatření dříve ohlášené hotovostní toky 450 mil. GBP. Kromě jiného plánuje propustit 10 % zaměstnanců. Na nový problém s motory reagovala burza dalším poklesem ceny akcií (viz. obr.). EASA, Evropská agentura pro bezpečnost letectví, vydá v nejbližší době direktivu týkající se tohoto problému.
(Zdroj: Planes)

* 8. 8. 2018 Air China dostala svůj první A350 XWB

Air China se stala prvním čínským zákazníkem, kterému byl dodán A350 XWB. Čínská letecká společnost operuje doposud flotilu aerobusů, která čítá 201 letadel,včetně 142ks A320 a 59ks A330. Aerobus A350 - 900 je poháněn motory Rolls - Royce Trent XWB a bude mít tří třídní uspořádání kabiny s celkovým počtem 312 cestujících. Z toho bude 32 v obchodní třídě, 24 prémiových ekonomických míst, a 256 v ekonomické třídě.
Čínský přepravce zamýšlí začít widebody letadlo používat v jeho domácí cestovní síti a později ho nasadí na mezinárodní lety.
Určitě ho brzy uvidíme v Mnichově nebo Frankfurtu.

Příští číslo Informačního Bulletinu AFC chceme věnovat výročí ČSA. Pokud se chcete připojit Vašimi sbírkami, posílejte nám fota, scany Vašich sbírkových předmětů společnosti ČSA. Číslo vyjde tak jako obvykle v prosinci tohoto roku, takže pokud se s námi spojíte maximálně během poloviny listopadu, jsme schopni jakékoliv Vaše příspěvky do čísla 157. zařadit.
Prosíme Vás o urychlené zaslání sbírkových dotazníků na naši adresu. Dle Vašich dat bude zpracován Adresář 2019. Současně bude sestaven klubový sběratelský žebříček.
Pokud jste tak již učinili na tuto výzvu již neodpovídejte. Dotazník Vám ještě co nejdříve doručíme v elektronické podobě.

Příspěvky a náměty pro Informační Bulletin č.157 i články našich web stránek prosím nadále posílejte na naši elektronickou adresu afclub@volny.cz po př. na korespondenční adresu J. Král, Brdičkova 1914, 15500 Praha 5. Uvítáme i Vaše fota určená pro titulní strany. Velice rádi je uveřejníme.

_______________________________________________________________________

Připravila — redakční rada AFC za přispění dalších členů klubu —
Pro WEB AFC zpracoval WOM (srpen 2018)

 

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů