Výběr z informačního bulletinu č. 161
/září 2019/

Klubové zprávy

_____________________________________

*** POZOR: Další naše setkání v holešovické restauraci Avion 58 jsme naplánovali na sobotu 14. září od 14:00 hod. Místa zajistí WOM. Přijďte posedět.
(pro IB: WOM)

* 14. 4. 2019 Začali jsme postupně rozesílat reklamní předměty AFC45
Na základě společného usnesení ze setkání 30.3.2019 bylo členům, kteří nemají vyrovnán členský příspěvek do konce března, přiloženo upozornění na tuto skutečnost. Záleží na každém členovi, jestli chce v klubu zůstat. Pokud jste mezitím příspěvek uhradili, za upozornění se omlouváme.

* 25. 5. 2019 Setkání v Avion58
Na setkání do Holešovic přišlo tentokrát 10 členů. Každý přinesl ze své sbírky nějaký klenot. Některé předměty zde níže ukážeme. Panovala všeobecně dobrá a veselá nálada. Vyměňovali se fotografie, pohlednice a hlavě zkušenosti.
(pro IB161 WOM)

_________________________________________________ Z našich sbírek __________

*** ukázka - autogramů sbírka Jirka Hanibal

*** ukázka - odznaků sbírka Tonda Mareška

Křídla od shora:
PARS AIRLINES - IRAN, WIA - WINDWARD - ISLANDS AIRWAYS
(NÁVĚTRNÉ OSTROVY - ST. MAARTEN, NIZOZEMSKÉ ANTILY)
AIR PACIFIC - FIJI, AIR NAURU - NAURU, DRAGON AIRLINES - HONG KONG,
AVIA EXPRESS - SWEDEN, AIR NOVA - CANADA

Věrnostní odznaky

*** ukázka - grafické práce pro AFC Míra Hoštička, také titulní strana pochází od tohoto autora

*** ukázka - odznaků sbírka Jindra Janský

*** ukázka - bezpečnostních instrukcí WOM

*** Seriál na pokračování
Konverze dopravních letadel na nákladní CARGO

3. díl: konverze Airbus A300-600 na speciál Airbus A300-600ST "Beluga" - sbírka WOM


Aerobus A300-600ST (Super Transporter) nebo také Beluga (Běluha mořská) je verze standardu A300-600 wide-body dopravního letadla, které je upravené pro naložení rozměrného nákladu jako jsou třeba části letadel. Zprvu mělo jen oficiální název Super Transporter, ale dle tvaru trupu dostalo přezdívku "Beluga". Tato přezdívka zlidověla a nakonec se dostala i do oficiálního názvu.
Historie vývoje
Významní výrobci letadel se obvykle sdružují v nadnárodních společnostech. Proto není neobvyklé, že jednotlivé výrobní linky jsou od sebe velmi vzdáleny. Aerobus, je nicméně jedinečný v tom, že společenství tvoří Francouzi, Angličané, Němci a Španělé. Zeměpisné rozmístění výrobních linek Aerobusu není jen věcí státu a výhod. Je to také věc historie a pýchy. V konečném důsledku každý z partnerů vyrábí jen některou z částí Aerobusu. Tyto vyrobené části je nutné přepravit na centrální linku konečné montáže. Křídla a přistávací podvozky se vyrábí v Anglii, ocas a dveře ve Španělsku, trup v Německu, pilotní kabina a centrální-část ve Francii. Všechny tyto části se přepravují na dvě montážní linky, které jsou ve francouzském Toulouse a německém Hamburku.
Když Aerobus v roce 1970 zahájil výrobu, byly první díly dopravovány po zemi, ale zvyšování výroby brzy vyžadovalo rychlejší dopravu. Přešlo se na dopravu leteckou. Po roce 1972 Airbus postupně převzal čtyři upravené "Super Guppy". Tyto specielní transportéry byly konvertovány z typu Boeing Stratocruiser, které byly původně vyrobeny v létech 1940. Konverze spočívala ve velkém rozšíření trupu a osazení nových turbovrtulových motorů. Tyto letouny využívala i NASA pro svůj vesmírný program. Z této doby i pocházela posměšná reklama fy Boeing "Každý Aerobus byl dodán na křídlech Boeingu". Postupem doby stále rostoucí provozní náklady na tyto transportéry a potřeba daleko větší převozní kapacity zapříčinilo myšlenku vyrobit si svoje vlastní transportní letouny.
V roce 1991 dva významní partneři Aerobusu, Aerospatiale a DASA, ustanovili obchodní společnost , která měla za úkol vyvinout náhradu. Východiskem byl návrh vycházející z wide-body dvoumotorového aerobusu A300: křídla, motor, podvozek, a spodní část trupu je stejná jako A300, zatímco horní část trupu je vytvarovaná jako enormní podkova s průměrem 7.7 m (25 stop). Aby se mohl nakládat pohodlně rozměrný náklad, je celá přední část nad pilotní kabinou otevíratelná. Tím se při otevírání nemuselo přerušovat elektrické vedení ani hydraulické řízení letu. Obešla se tím i nutnost rekalibrace letových zařízení po zavření přídě. Standardní pilotní kabina A300 byla posunuta pod nákladovou palubu a směrovka byla zvětšená pro udržení stability v přímém letu.
Výroba
S výrobou prvního prototypu se začalo v září 1992 a první let se konal v září 1994. Po 335 hodinách zkušebního létání byla v říjnu 1995 udělena tomuto typu certifikace a A300-600ST "Beluga" nastoupila ihned do služby. V následujících čtyřech létech byly vyrobeny čtyři dalří "Belugy", takže celkem jich zůstává 5 ks v provozu. Jejich primární úkol je dopravovat z celé Evropy díly aerobusů připravené na konečnou montáž do Toulouse nebo Hamburku. Samozřejmě se také využívají pro charterové Cargo lety. Již dopravovaly mimo jiné kosmickou stanici, helikoptéry, průmyslové stroje atd. A300-600ST naloží zboží o max. průměru 7.4 m (24 stop) a délky 37.7 m (124 stop). Maximální užitečné zatížení je 47 tun. Max. vzletová váha 155 tun je srovnatelná s normální A300, protože "Beluga" byla navržena k přepravě velkorozměrových, ale relativně lehkých nákladů. Hlavní nákladní paluba "Belugy" má větší objem nákladového prostoru než mají C-5 Galaxy nebo Antonov AN-124. Nicméně tento objem je omezen max. váhou nákladu 47 tun, když C-5 Galaxy naloží 135 tun a Antonov AN-124 až 150 tun. Králem ve váze přepravovaného nákladu je však Antonov An-225 Mrija, která dokáže přepravit náklad o váze 220 tun.
Přestože má "Beluga" tak prostorný trup již nemůže převážet části trupu Airbusu A380, protože se do ní prostě nevejdou. Tyto trupové části se musí přivážet k montážní lince nadále lodí. Nic však není ztraceno. Do vývoje přišla řada na "Belugu" XL.

_________________________________________________ Zajímavosti z dopravy __________

* 5. 5. 2019 na letišti Šeremetěvo přistál hořící Suchoj

Podle serveru Daily Star měl Sukhoi Superjet 100-95B Aeroflot Russian International Airlines RA-89098 let SU1492 původně namířeno do města Murmansk na severozápadě Ruska. Krátce po vzletu ale posádka ohlásila nouzové přistání a letadlo se vrátilo zpět do Moskvy. Napoprvé se mu přistávací manévr nezdařil, při druhém pokusu stroj dvakrát těžce dosedl na dráhu a začal hořet. "Základní verze (příčiny nehody) je zásah blesku do letadla, po němž selhala automatika. Podle předběžných zjištění letadlo dvakrát narazilo o vzletovou dráhu, ulomilo podvozek, dosedlo na motory a břicho. Zásah blesku potvrdil i jeden z členů posádky," citovala agentura TASS nejmenovaný zdroj z vyšetřovacího týmu. Bouřkový Cumulonimbus se vyskytoval nedaleko dráhy od výšky 6000 ft.
Podle informací, které získal Interfax od nejmenovaného zdroje dobře obeznámeného s vyšetřováním, přistával stroj s plnými nádržemi paliva. To se posádka neodvážila před přistáním vypouštět, protože zřejmě po zásahu blesku zcela ztratila kontakt s dispečery. Provádět bez něj nad Moskvou manévry s vypouštěním paliva bylo nebezpečné.
Podle dostupných informací nehodu přežilo jen 37 ze 78 lidí na palubě. Zbylých 41 zahynulo, včetně jednoho člena posádky. Informace o příčině požáru prozatím nejsou známé. O požáru na palubě ruského letadla informovala agentura Interfax. Agentura s odvoláním na zdroj ze správy letiště upřesnila, že zranění utrpěli popáleniny či zlomeniny. Oheň na palubě letadla Suchoj Superjet 100 byl podle zdroje uhašen, později tuto informaci potvrdilo i ministerstvo pro mimořádné situace.

Všichni čteme na palubě bezpečnostní instrukce, aerolinky obecně informují jak se chovat v případě nehody, ale jak se lidská psychika ve stresu projeví nikdo neví. Přesto na pořízených videozáznamech někteří cestující utíkají i se svými kufry na kolečkách. Nechci vidět co se dělo v úzké uličce Suchoje…

* 8. 5. 2019 V Barmě havaroval Dash 8

Letadlo de Havilland Canada DHC-8-402Q Dash 8 bangladéšské letecké společnosti Biman Bangladesh Airlines S2-AGQ při přistání za špatného počasí a silného větru díky nedaleké bouřce na letišti Yangon-Mingaladon Airport v barmském Rangúnu sjelo z přistávací dráhy 21. Na palubě bylo 28 cestujících a 5 členů posádky.
Zranění cestujících nejsou vážná, 17 osob, ale muselo být převezeno do nedaleké nemocnice. Mezi zraněnými je podle všeho i pilot. Přestože se letadlu podlomily podvozky a kleslo na břicho nedošlo k zahoření a požáru. Trup je poničen za pilotní kabinou a v zadní části. Také křídlo tohoto hornoplošníku bylo silami na něj působícími zkrouceno. Letadlo se bude muset odepsat, i když bylo vyrobeno teprve v roku 2011 a má msn 4367.

* 10. 4. 2019 Bye, Bye OK-MEK

Ke svému poslednímu letu se dnes vydal bývalý OK-MEK MSN 3043 "Šumava" s novou registrací 2-ACSB, první A319 u ČSA. Destinací byl St.Athan, kde se přidá ke svému kamarádovi OK-PET, který se tam uložil již dříve. U ČSA létal téměř 12 let. Dnes má nový status: Scrapped. Zajímavé je, že k uskladňování letadel ČSA přichází v době kdy Smartwings má uzemněno 7ks letounů B737 MAX, které v nastávajícím letním období budou v provozu někde chybět.
Jeho letecký život nebyl také lehký. České aerolinie se s tímto letounem dne 2. listopadu 2015 na lince OK619 musely vrátit zpět na Amsterodamské letiště - Schiphol Airport, když začaly problémy s motorem č.2. Posádka letadla ohlásila hlasitý hluk z motoru a dle údajů i kmitání motoru. Bezpečné nouzové přistání bylo provedeno na RWY 27 ve 22:16 hod LT, 33 minut po startu pouze s jedním motorem. Nikdo nebyl tehdy zraněn.

* 15. 5. 2019 Letoun Merkelové poškodila na letišti dodávka

Dodávka pracovnice dortmundského letiště narazila do vládního letounu, kterým chtěla německá kancléřka Angela Merkelová odcestovat do Berlína. Kvůli nehodě nakonec Merkelová do německé metropole odletěla helikoptérou. Incident, který se odehrál v pondělí, způsobila podle portálu BBC pracovnice letiště. Pracovnici dortmundského letiště totiž na bílém stroji Bombardier Global 5000 s německou trikolorou zaujal nápis Bundesrepublik Deutschland (Spolková republika Německo), takže se rozhodla letadlo vyfotit mobilem. Kvůli snímku vystoupila z dodávky, ale zapomněla zatáhnout parkovací brzdu, takže automobil se samovolně rozjel a narazil do trupu pod nosem letadla.
Pro Merkelovou, která v době nehody nebyla v letadle a ani na letišti, znamenala událost komplikaci v návratu do Berlína. Cestu musela absolvovat v helikoptéře, neboť letadlo kontrolovali kvůli rozsahu škod technici. Portál Spiegel Online poznamenal, že nepříjemnost v Dortmundu je pokračováním problémů, se kterými se zastaralá vládní letka dlouhodobě potýká. Například začátkem dubna stroji, kterým přiletěl ministr zahraničí Heiko Maas do New Yorku, praskla pneumatika.
Kvůli technickým potížím vládního stroje nestihla Merkelová loni v listopadu začátek summitu skupiny G20, nejmocnější žena planety tehdy musela do Buenos Aires cestovat běžnou linkou.
Ani jeden ze strojů Bombardier Global ve vládní letce však podle Spiegel Online není nyní provozuschopný. Jedno z letadel tohoto typu v polovině dubna muselo v Berlíně za dramatických okolností přistát krátce po startu. Stroj, ve kterém nebyla Merkelová a ani žádný vládní činitel, během přistání zavadil oběma křídly o ranvej a vážně se poškodil. O této události jsme informovali v minulém čísla IB160.

* 17. 5. 2019 srážka Boeingů Smartwings na Ruzyni

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy Smartwings. Cestujícím se nic nestalo. Boeing Smartwings OK-TVW při taxi na odlet do Funchalu zavadil koncem wingletu o konec trupu v oblasti APU Boeingu SWIFT AIR / Smartwings N277EA, který již dříve přiletěl společnosti Smartwings vypomáhat na letní sezónu a který se připravoval k odletu do Monastiru jako QS 2858. Kolizi potvrdila mluvčí společnosti Vladimíra Dufková. "Došlo ke kolizi mimo vzletovou dráhu při pohybu letadel na pojezdové dráze. Jeden z letounů zavadil částí křídla o konec trupu druhého letounu. Nikdo z cestujících nebyl zraněn," uvedla Dufková. Kolizi i zásah hasičů bylo možno sledovat v přímém přenosu ze stacionární kamery Planes, která snímá nepřetržitě provoz RWY 24 od Kněževse. (viz přiložená fotografie)

Vzhledem k tomu, že má Smartwings uzemněnou flotilu B738 MAX a výše uvedeným incidentem přišla o dvě další letadla, která by mohla na linky nasadit, očekávají se problémy s přepravní kapacitou společnosti. Boeing OK-TVW může být dle vyšetřovatelů po výměně wingletu rychle vrácen do provozu. N277EA bude muset počkat až přijde příslušný náhradní díl od firmy Boeing.

* 24. 5. 2019 krize Smartwings MAX pokračuje

* 3. 6. 2019 30-ti letý Airbus u Lufthansy končí

Lufthansa vyřadila ze služby svůj nejstarší Airbus A320 (D-AIPA). S komerční službou se Airbus rozloučil nízkým průletem v Hamburku. Nyní bude přelétnut do Sofie, kde skončí ve šrotu. Letadlo nastoupilo službu u Lufthansy 2. srpna 1989, tedy před 30 lety.

* 16. 6. 2019 A350 Ethiopian Airlines poprvé v Praze

Česká společnost Smartwings se mimořádně dohodla s Ethiopian Airlines na krátkodobém pronájmu Airbusu A350. Do Prahy stroj A350-941 registrace ET-AUC přeletěl z Frankfurtu nad Mohanem na ruzyňské letiště. Po přistání byl etiopský Airbus přivítán vodní slavobránou. Jedná se vůbec o první přistání typu Airbus A350 v Praze.
Smartwings nasadil pronajatý A350 pro let na lince QS1104/1105 z Prahy do Heraklionu na Krétě a zpět. Český dopravce běžně na tuto linku nasazuje Boeing 737-800. Do Prahy se A350 vrátil cca v 19.37. Po vyložení turistů letoun odletěl zpět do Frankfurtu nad Mohanem, kde byl nasazen na plánovanou linku Ethiopian Airlines z Frankfurtu do Addis Abeby.

* 25. 6. 2019 Phil Collins v Praze

Dnes přilétl tímto speciálem do Prahy Phil Collins na svůj večerní koncert.

* 2. 7. 2019 obchodní válka Aeroflot v.s. Česká republika

Zprávu přinesly agentury TASS a Interfax s odvoláním na informace poskytnuté společností. Nejmenovaný činitel Interfaxu uvedl, že jde o odvetné opatření české strany. V Praze se podle tohoto zdroje rozhodli omezit lety ruských společností do Česka, protože nebyli spokojení s podmínkami na transsibiřských linkách pro českého národního přepravce."A s využitím pravidla parity anulovali povolení pro několik letů," citovala zdroj agentura.
Mluvčí Aeroflotu podle Interfaxu sdělil, že byla anulována dříve vydaná povolení k úterním letům SU2010/2011, SU2014/2015, SU2016/2017 a SU2018/2019. Povolení zůstalo pro lety SU2012/2013 a SU2024/2025, které převezmou část cestujících zrušených letů. Další pasažéry mají přepravit jiní letečtí dopravci. Na dva povolené lety nasadil Aeroflot A330.
Česká strana omezila povolení pro lety Aeroflotu v reakci na předchozí postup ruských úřadů. "Ministerstvo dopravy Ruské federace jednostranně omezilo právo přeletů sibiřské části území Ruské federace pro České aerolinie, a.s. na jejich lince mezi Prahou a Soulem, které český dopravce dlouhodobě využíval," uvedlo tuzemské ministerstvo dopravy v prohlášení. Tento krok česká strana považuje za porušení stávajících ujednání. Resort dopravy tak podle svých slov omezil práva ruských leteckých dopravců v souladu s Dohodou o letecké dopravě z roku 1966.
V podobném duchu situaci komentovala i letecká skupina Smartwings Group. "Jednostranný krok ruské strany považujeme za zcela bezprecedentní a ohrožující naše obchodní zájmy na lince Praha - Soul. Vzniklá situace je tak návratem k mezivládní dohodě z roku 1966, která umožňuje na linkách do Ruska operovat vždy pouze jednomu dopravci s paritou frekvencí a kapacit," uvedla mluvčí skupiny Vladimíra Dufková.
Obě strany zatím vydaly povolení pro lety mezi Ruskem a ČR do konce tohoto týdne. "Ministerstvo dopravy Ruské federace v ranních hodinách dne 2. 7. 2019 vydalo povolení pro přelety Českých aerolinií, a.s. do 7. 7. 2019. Ihned poté Ministerstvo dopravy České republiky zahájilo reciproční postup vůči ruským leteckým dopravcům. Lety tedy budou povoleny také do 7. 7. 2019. V mezidobí budou obě strany aktivně jednat na dosažení dohody," uvedli představitelé českého ministerstva dopravy.

* 7. 7. 2019 První Dreamliner 787-10 pro KLM

Nový Boeing 787-10 "Oranjebloesem" (PH-BKA), který svými barvami připomíná 100. výročí společnosti dorazil dne 30. června KLM na letiště Schiphol. Dodávka byla mírně zpožděná.
KLM se tím stala první evropskou společností, která provozuje Boeing 787-10 Dreamliner na komerčních linkách. Letoun bude nasazen na linky do východní Afriky. KLM zařadí do své flotily do roku 2022 celkem 15 letadel tohoto typu. KLM dnes provozuje 13 letadel Boeing 787-9.
Letoun ve zvláštních barvách absolvoval svůj první let v Charlestonu dne 15.6. a podle původních plánů měl dne 29. června přistát v Amsterodamu, aby svým příletem přesně 100 dní před 7. říjnem, výročím vzniku KLM, připomněl kulaté výročí společnosti. Zdržení v předání letadla přílet letadla opozdilo. Na dlouho připravované slavnosti ho musel nahradit B777 "Orange Pride". Všechna letadla KLM nyní postupně dostávají nálepku 100, která připomíná trvání této společnosti.

* 10. 7. 2019 Letadlu upadl kužel v motoru, muselo nouzově přistát

Americké letadlo McDonnell Douglas MD-88 se 148 lidmi na palubě muselo v pondělí nouzově přistát poté, co se během letu uvolnila část jednoho z motorů. Pasažéři z okna sledovali, jak se kovový kužel zmítá u rotujících lopatek dmychadla. Pilotům se přes poruchu podařilo bezpečně nouzově přistát, nikomu se nic nestalo.
Spoj aerolinek Delta z Atlanty do Baltimoru přistál v pondělí po druhé hodině odpoledne místního času na letišti ve městě Raleigh v Severní Karolíně, zhruba v polovině plánované trasy.
Podle výpovědí slyšeli pasažéři hlasitou ránu následovanou oznámením pilotů, že "přišli o motor." "Ačkoliv bylo děsivé vidět v kabině kouř a cítit něco spáleného, posádka odvedla skvělou práci. Udržela nás v klidu a připravila na nouzové přistání," vypověděla jedna z cestujících.
Bývalý pilot a expert na bezpečnost v letectví John Cox uvedl, že je "neobyčejně vzácné," aby motor přišel právě o tuto část. "Kolem tohoto typu motoru Pratt & Whitney JT-8 se pohybuji od roku 1980 a nikdy jsem se nesetkal s tím, že by se spinner uvolnil," řekl.
Firma Pratt & Whitney popisuje zmíněný typ motoru jako nejpopulárnější moderní dopravní motor vůbec, který pohání skoro třetinu světových dopravních letů. "Od roku 1964 se jich vyrobilo přes čtrnáct tisíc, což zajistilo přes půl miliardy hodin spolehlivých služeb," uvedla společnost.
Na 4. září je naplánován poslední komerční let letadla McDonnell Douglas MD-80 společnosti American Airlines (AA) z Dallasu do Chicaga. Tímto momentem posílá AA do penze zbývajících 26 letadel MD-80. Letadla MD-80 věrně sloužila společnosti od 80. let, byla páteří vnitrostátních linek. Jednomu z letounů AA je dokonce 30 let, ostatní budou dosahovat stáří takřka 21 rok. AA vyřazení MD-80 několikrát odložila, a to zejména v situaci, kdy klesala cena leteckého paliva.
Není jasné, zda je toto datum nějak synchronizováno s předpokládaným termínem návratu Boeingů 737 MAX do služby (3. září), či jde pouze o shodu okolností.
Zdá se, že letadla typu McDonnell Douglas MD-80 odchází od komerčního provozu a budeme je vídat stále řidčeji.

* 11. 7. 2019 CARGO Boeing 747 ztratil v Zimbabwe část křídla

Boeing 747-400 ERF (PH-CKA) na letu KLM Cargo ztratil nedaleko Harare jednu z klapek. Ta upadla z nákladního letounu v pondělí během přiblížení na letiště v Harare. Klapka dlouhá několik metrů byla nalezena zhruba osm kilometrů od přistávací dráhy u města Chitungwiza. Při pádu části křídla nebyl na zemi nikdo zraněn. Letoun provozovaný společností Martinair Holland pak bezpečně přistál na mezinárodním letišti Roberta Mugabeho v Harare. Incident potvrdil zimbabwský úřad civilního letectví CAAZ s tím, že zahájil jeho vyšetřování.
KLM Cargo provozuje do Harare výhradně nákladní linku, která odlétá z Amsterdamu třikrát týdně.

* 18. 7. 2019 Tak to je zlý sen

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli poruše systému dopravy zavazadel museli odletět na dovolenou bez zavazadel. Ta se začala lavinovitě vršit v letištní hale. Během chvíle se na letišti navršilo kvůli poruše přepravního systému 2 500 kufrů.

Porucha se stala v momentě, kdy je na letišti velmi rušný provoz. V Německu minulý týden začaly letní prázdniny a mnoho lidí se vydalo na dovolenou. Nyní však budou muset čekat, až za nimi přiletí jejich zavazadla.
Podle mluvčího se porouchalo pět ze sedmi systému, které slouží k přepravě zavazadel z letištních prostor do letadel. Mimo provoz byly zhruba pět hodin od půl čtvrté ráno. Problémy se podařilo odstranit až před devátou hodinou. Naštěstí, cestující, kteří na letiště přilétali, problémy neměli, jejich zavazadla byla přepravována manuálně.

* 28. 7. 2019 zajímavá zbarvení letadel z Astany na letišti Praha

* 30. 7. 2019 přílet ruských hokejistů SEVERSTAL

_________________________________________________ Víte že __________

* 6. 5. 2019 paralelní dráha se dostává opět na přetřes?

Dlouhé roky plánované zvýšení kapacity ruzyňského letiště výstavbou další ranveje stále naráží na řadu souvisejících problémů. Tím největším je neustálý odpor některých městských částí v okolí, které odmítají, aby se hlučný provoz přiblížil k obydleným částem města. Kvůli výstavbě nové dráhy se totiž rozšíří takzvané ochranné hlukové pásmo, kde nebude nutné plošně dodržovat stanovené limity hluku. Tato výjimka se dotkne tisíců obyvatel v severozápadní části metropole, mezi jinými i dosud poklidné rezidenční části Lysolaje.
"Je jasné, že se tím zásadně sníží kvalita života občanů. Proto využijeme veškeré legislativní možnosti k tomu, abychom buď výstavbě zabránili, nebo měli alespoň záruky, že stavba nebude ohrožovat zdraví obyvatel," říká zdejší starosta Petr Hlubuček (STAN), který je zároveň náměstkem pražského primátora pro životní prostředí. Upozorňuje, že všude ve světě se staví nové letové dráhy dále od města, v tomto případě se ale letadla obydleným čtvrtím ještě více přiblíží.
"S projektem nesouhlasíme a děláme vše pro to, aby nevznikl. Městské části postižené případnou výstavbou nové dráhy se společně koordinují," upozorňuje Petr Hejl (SOS/STAN).
Podle něj je v současnosti hlukem z letecké dopravy zasažena jen severní část zástavby Suchdola. Pokud však vznikne paralelní ranvej, negativní dopad bude mít prakticky na celou městskou část. Městské části se v první řadě chystají společně napadnout vydané stanovisko EIA, které posuzuje vliv stavby na životní prostředí. To ale bude možné až po vydání územního rozhodnutí.
Miliardový záměr by mohl být v budoucnu na obtíž i části obyvatel stotisícové Prahy 6, žijících třeba ve Vokovicích či na Hanspaulce. Místní radnice se však k plánům nové ranveje staví vstřícněji, místo blokování preferuje spíše jednání s Letištěm Praha o kompenzacích, aby byl dopad na lidi žijící v okolí co nejmenší.
(Zdroj: idnes)

* 14. 5. 2019 že v žebříčku aerolinek ČSA propadly, mezi nejhorší patří i pražské letiště?

Studie společnosti AirHelp ukázala, že České aerolinie (ČSA) se řadí mezi nejhůře hodnocené letecké společnosti na světě. V posledním žebříčku jí ze 72 hodnocených aerolinek patří až 59. místo. Jako nejlepší se už posedmé ukázala společnost Qatar Airways. AirHelp sleduje aerolinky ve 30 zemích a za šest let pomohla při cestování více jak 10 milionům lidí.
AirHelp počítá hodnotí aerolinky podle tří kritérií: procento včasných odletů a příletů (včas se počítá let, který vzlétl nejpozději 15 minut od plánovaného času a přistál do 15 minut od plánovaného příletu), kvalita služeb (pohodlí, jídlo a posádka), a zpracování reklamací (jak efektivně letecké společnosti vyřizují nároky na odškodnění, včetně toho, jak dlouho trvá jejich vyplacení).
Právě poslední kritérium srazilo České aerolinie v celkovém hodnocení výrazně dolů. U zpracování reklamací totiž činí spokojenost jejích cestujících pouze 52 %. Spokojenost zákazníků se službami je naproti tomu 77 %, s dodržením času příletu a odletu 60 %. V celkovém součtu tak byla společnost ohodnocena skóre 6,31 a 59. příčkou. Přitom v roce 2016 byla na 27. místě se skóre 7,55.
Nejlépe v letošním hodnocení uspěla společnost Qatar Airways, která získala nejvyšší skóre 8,23, což znamená spokojenost zákazníků na 82,3 procent American Airlines a Aeromexiko na druhém a třetím místě získaly 8,07. Čtvrtý je letecký dopravce Dánska, Norska a Švédska SAS Scandinavian.
Špatně dopadlo také hodnocení pražského Letiště Václava Havla, které se v žebříčku World's Top 100 Airports 2019 umístilo jako 97. z celkových 116. První místo obsadilo letiště Changi v Singapuru před tokijským letištěm Haneda a korejským Inčchonem nedaleko Soulu. V Evropě si vedlo nejlépe letiště v Mnichově. (Zdroj: ekonomika-idnes)

* 16. 5. 2019 že proběhla malá oslava na letišti Praha

Je tomu již patnáct let, co na Letišti Václava Havla Praha s velkou slávou poprvé přistálo letadlo společnosti Korean Air na lince z Prahy do Soulu. Tehdy byl na lince nasazen Airbus A330-200. Za patnáct let provozu linku využilo přes 1,3 milionu lidí. Linka Praha - Soul je v současnosti obsluhována stroji Boeing 747-8i, v zimě na ní létají Boeingy 737-9 Dreamliner.
V zimních měsících tak letouny přepraví o zhruba sto pasažérů na cestu méně, než v létě. Dreamliner unese 269 lidí, zatímco B747-8i jich pojme 368. Tabulková pořizovací cena většího z letounů je zhruba 8 miliard korun.
V průběhu let se typy letadel na této lince několikrát vystřídaly. Za dobu jejího fungování na ní mohli cestující potkat Airbusy A330-200, A330-300, Boeingy 777-200ER, 777-300ER nebo Boeing 747-400.

"Za 15 let provozu letělo s leteckou společností Korean Air na této trase více než 1,3 milionu cestujících v obou směrech a v Praze se uskutečnilo přes 5 600 odletů a přistání tohoto dopravce," říká Václav Řehoř, předseda představenstva letiště. "Vzhledem k tomu, jak je Praha v Jižní Koreji populární, můžeme očekávat, že počet turistů z této země v následujících letech ještě poroste," dodává. "Praha je důležitá destinace v síti Korean Air," uvádí Yeong Ho Choe, manažer Korean Air pro Českou republiku. "Zahájení pražské linky významně přispělo k rozvoji turismu a obchodu mezi Jižní Koreou a Českou republikou," dodává. (Zdroj:Ekonomika Idnes)

* 23. 6. 2019 že Smartwings jednají s Airbusem o nákupu 7 letadel

Největšího provozovatele charterových a linkových letů v Česku tíží kvůli uzemnění Boeingů 737 MAX nedostatek letadel. I proto se zástupci Smartwings sešli ve středu na pařížském aerosalonu - kde se potkávají špičky leteckého byznysu - s manažery evropského výrobce Airbus.
"Uvažujeme o nákupu sedmi strojů - tří modelů A321 XLR a čtyř A220-300," řekl LN předseda představenstva Smartwings Jiří Šimáně. Jde o letadla, na něž se vztahuje opce z dřívějšího nákupu airbusů pro České aerolinie, které jsou nyní součástí koncernu Smartwings. První typ by mohl do flotily přibýt už v příštím roce a druhý o čtyři roky později. "Předpokládáme, že ten obchod můžeme dotáhnout během několika následujících měsíců," dodal Šimáně.

* 23. 6. 2019 že dnes proběhl z Prahy-Ruzyně transport nosorožců do Rwandy?

S myšlenkou vrátit do Afriky, tentokrát do Rwandy, další nosorožce černé ze Dvora Králové a případně i jiných evropských zahrad přišli před více než dvěma lety zástupci dvorského safari parku společně s Veronikou Vařekovou, jež se Dvorem Králové na ochraně volně žijících zvířat dlouhodobě spolupracuje. Na cestu se v neděli konečně vydali tři dvorští nosorožci Jasiri, Jasmína a Manny, samice Olmoti z anglické zoo Flamingo Land a samec Mandela z Dánska. Všech pět zvířat prošlo ve Dvoře Králové přípravou na transport, která zahrnovala zejména trénink pobytu v transportní bedně a také vzájemné seznamování všech zástupců této pětičlenné "posádky" mezi sebou. Transport v odpoledních hodinách realizoval nákladní B747-45E(BDSF) společnosti AIR ATLANTA ICELANDIC.
Doufáme, že tyto nosorožce nepostihne stejný osud, jako posledního samce nosorožce bílého, který byl do Afriky transportován z Dvora Králové již dříve.

* 7. 7. 2019 že v Praze vyrůstá nový a vyšší, plot?

Okolo celého nového zakopaného produktovodu? Pro spotery smutné, protože ani 5 stupňový žebřík pro focení přes zdaleka nebude stačit. Mezi novým a starým plotem vznikla obsluhovací asfaltová cesta. Doufejme, že po dokončení bude alespoň starý plot odstraněn. Zhruba v pravé polovině fotografie vznikne nová, větší vyhlídka, takže "pařezové" fotografie zaniknou.

* 30. 7. 2019 že stále nejde v Praze dojet ke svému letadlu v pohodě?

Pražské letiště patří mezi padesát největších v Evropě. Jediné však nemá spojení po kolejích, a tak se většina cestujících tlačí v přeplněných autobusech. Přesto, že Praha autobusovou dopravu posílila, nestačí to. Situace se nezmění ani v příštích letech, rychlovlak z centra do Ruzyně je stále v nedohlednu. Naštěstí se zdá, že růst pražského letiště dosáhl svého vrcholu.
Šťastnější (bohatší) jedou taxíkem nebo autem. Ale těch je menšina. Zhruba dvě třetiny lidí mířících na pražské letiště přijedou některou z autobusových linek. Nic jiného jim nezbývá.

Město letos na klíčové lince č. 119 nasazuje v kritických časech, například o víkendech, místo jednoho autobusu hned dva najednou. "Jeden autobus navazující na každé metro již přestává stačit," vysvětlil mluvčí Ropidu Filip Drápal.
Další možnosti, jak jednoduše posílit dopravu na letiště, Praha nemá. Zejména když se do nedávné soutěže na dlouhodobý pronájem velkokapacitních autobusů nepřihlásil žádný zájemce. "Další vývoj bude závislý na růstu počtu leteckých cestujících. Pokud budou růst, bez velkokapacitních autobusů není žádné jiné levné řešení," přiznává Drápal.
"Připravuje se efektivní varianta železnice včetně modernizace trati na Kladno. S metrem A ani s tramvají se na letiště nepočítá," dodává Drápal.
Cesta z centra Prahy na Letiště Václava Havla v Ruzyni by měla po připravované železniční trati trvat pouhých 25 minut, navíc bez rizika kolony. "Modernizace trati mezi Prahou a Kladnem s odbočkou na letiště by měla být dokončena v roce 2028," říká náměstek ředitele Správy železniční dopravní cesty Mojmír Nejezchleb.
(Zdroj: idnes)

* 7. 8. 2019 že Vídeň Ruzyni dál uniká

Odvážný plán dohnat vídeňského konkurenta, který byl ještě před deseti lety míněn vážně, se největšímu tuzemskému letišti nenávratně vzdaluje. Zatímco vzdušný přístav v dolnorakouském Schwechatu pořád roste dvojciferným tempem, pražské letiště má takový rozmach za sebou.
Po doznění hospodářské krize a oživení letecké dopravy v roce 2017 přitom pražské letiště hlásilo 18% nárůst a uvádělo, že patří mezi nejrychleji rostoucí letiště v Evropě. O rok později se meziroční nárůst počtu cestujících smrskl na polovinu a nyní se vedení letiště spokojilo s 5% zvýšením.
"K tak dobrému výsledku přispělo zahájení přímých spojení do celkem devíti nových destinací, příchod tří nových dopravců a navýšení frekvencí na deseti linkách, z toho jedné dálkové," uvedl předseda představenstva Letiště PrahaVáclav Řehoř. Problémy největšího tuzemského dopravce Smartwings se zákazem letů uzemněných letounů Boeing 737 MAX podle něj nakonec měly na přepravní výsledek Letiště Václava Havla jen minimální dopad.
Naopak vídeňskému letišti přibyla v pololetí téměř čtvrtina cestujících (23,9 %) ve srovnání s loňskem, což znamená nárůst na 14,7 milionu cestujících. Kromě jiného těží ze širší spádové oblasti, než jakou má pražské letiště, a navíc mu v poslední době pomáhá i brexit.
Z rakouské metropole pravidelně cestují Češi i Rakušané, Slováci, Maďaři, ale i obyvatelé dalších zemí, protože jejich ‚domácí' letiště například nenabízí takový výčet destinací.
Růst Vídně pak podporují nízkonákladoví dopravci. Nejnověji britské EasyJet posílily kvůli obavám z brexitu svoji evropskou divizi sídlící právě v Rakousku na 130 letounů.
(Zdroj: Idnes)

* 7. 8. 2019 že rumunský COBREX Trans také pomáhal Smartwings

Od 1. srpna létal na linkách Smartwings, tak jako minulý rok, krátkodobě pronajatý Boeing 737-300 (YR-CBK) rumunské společnosti Cobrex Trans. Již 4. srpna byl krátkodobý pronájem ukončen.

_________________________________________________ Z výroby __________

* 5. 5. 2019 Airbus dodá letos zákazníkům až 890 letadel

Přes potíže s výrobou letadel Airbus A320 způsobenou nedostatkem motorů vloni splnil Airbus svůj závazek dodat zákazníkům rekordních 800 letadel. Pouze o šest letadel tak zaostal za Boeingem. Guillaume Faury, nový šéf Airbusu, potvrdil plán dodat letos zákazníkům až 890 letadel. Faury se tradičně soustředí na zvýšení výroby, a to zejména optimalizací výrobního procesu a nasazením automatizace. Airbus by se splněním tohoto cíle velmi pravděpodobně stal největším světovým dodavatelem dopravních letadel a triumfoval nad Boeingem. Boeing navíc musel po katastrofě dvou letadel dočasně snížit výrobu modelu 737 MAX. Původně plánoval vyrobit až 905 komerčních letadel.
Airbus SE ohlásil výborné výsledky 1. kvartálu (https://www.airbus.com/investors/financial-results-and-annual-reports.html), kdy dosáhl 24% nárůstu výnosů na 12,5 mld. EUR. Vyšších výnosů bylo dosaženo díky zvýšené výrobě a vyšším dodávkám letadel. Náklady spojené s ukončením výroby A380 jsou vyčísleny na 61 mil. EUR. Skvrnou jinak vynikajících výsledků je, že společnost zaznamenala 86% pokles kvartálního čistého zisku na 40 mil. EUR, a to kvůli mimořádným nákladům vyvolaným zákazem vývozu zbraní do Saúdské Arábie. Ty představují ztrátu asi 297 mil. EUR. Vývoz vojenské techniky blokuje Německo. Airbus má přitom v této věci podle svého finančního ředitele "svázané ruce" a varoval, že další vývoj je obtížné předvídat. V důsledku zmíněné politické interference poklesl zisk na akcii z loňských 0,37 EUR na 0,05 EUR. Postoj Německa vyvolává obavy o perspektivy zbrojní výroby v Evropě. Akcie Airbusu po zveřejnění kvartálních výsledků poklesly o 1,35 %.
Na konferenci odmítl Faury odpovědět na dotaz, kolik zákazníků Boeingu 737 MAX chce přejít na A320neo. Pouze konstatoval, že i před "událostí" byla poptávka po A320neo velmi silná. V polovině roku chce Airbus zvýšit výrobu letadel rodiny A320neo na 60 měsíčně a v roce 2021 na 63 měsíčně. Úzkým hrdlem je zejména nedostatek motorů.
(Zdroj:Planes)

* 17. 5. 2019 Boeing 737 MAX má opravený software

Americká společnost Boeing ohlásila dokončení vývoje vylepšeného softwaru pro letouny 737 MAX, jejichž provoz byl přerušen po tragických nehodách v Indonésii a Etiopii. Firma dodala, že nyní poskytuje požadované údaje americkému Federálnímu úřadu pro letectví (FAA). Následně hodlá s úřadem pracovat na harmonogramu certifikačního testovacího letu.
"Věříme, že stroje 737 MAX s aktualizovaným softwarem budou jedněmi z nejbezpečnějších letounů, jaké kdy létaly," uvedl ve čtvrtek šéf podniku Dennis Muilenburg. FAA na příští čtvrtek plánuje setkání s regulátory letecké přepravy z celého světa, aby je seznámil s hodnocením softwarových úprav Boeingu a nového výcviku pilotů, napsala agentura Reuters.
Boeing podle agentury Reuters doufá, že softwarové úpravy a související výcvik pilotů pomohou zabránit tomu, aby chybná data spustila stabilizační systém MCAS, který byl aktivován při obou nehodách.
Přerušení provozu letounů 737 MAX má negativní vliv na hospodářské výsledky Boeingu. Podnik v polovině března v důsledku nehod pozastavil dodávky strojů 737 MAX zákazníkům. Začátkem dubna pak oznámil, že se rozhodl dočasně snížit tempo jejich výroby téměř o pětinu na 42 strojů měsíčně.
(Zdroj: ČTK, Reuters)

* 30. 5. 2019 Airbus dodal svůj celkově vyrobený 12000 komerční letoun

Airbus oslavil důležitý milník své práce dodáním jeho 12000 ks komerčního letadla. Letadlo však nebylo vyrobeno ve výrobních halách v Toulose, Hamburku, Mobile ani v Tianjinu, ale v kanadském Mirabelu.
Delta Air Lines přivítaly dodávku svého 12 ks A220-100 ve své flotile a s spolu s Airbusem oslavily 12000 vyrobené letadlo.


(Zdroj: Airways)

* 3. 6. 2019 projekt Stratolaunch končí

V dubnu testovala obří letoun a chtěla do vesmíru vyslat člověka. Teď ale firma Stratolaunch končí. Americká společnost Stratolaunch Systems, za kterou stojí spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen, končí činnost. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čtyři blízké zdroje. Firma vyvinula největší letadlo na světě s rozpětím křídlem 117 metrů, které mělo sloužit jako nosič raket, a chtěla do vesmíru vyslat i člověka. Allen zemřel v říjnu 2018 ve věku 65 let.
Allenova společnost se zpravidla přirovnává k projektům dalších miliardářů - k Virgin Galactic zakladatele firmy Virgin Richarda Bransona, ke společnosti SpaceX šéfa firmy na výrobu elektromobilů Tesla Elena Muska či k firmě Blue Origin zakladatele internetového obchodu Amazon Jeffa Bezose.
V lednu, tři měsíce po Allenovi smrti, společnost oznámila, že nebude vyvíjet rakety, jak plánovala, a bude se soustředit na jejich zmíněný nosič. Na začátku dubna měla Stratolaunch Systems pouze 21 zaměstnanců, zatímco v prosinci zde pracovalo 77 lidí. Většina zbývajících zaměstnanců se soustředila na test gigantického letounu, který úspěšně proběhl v polovině dubna. Společnost informovala, že končí svou činnost, ale Stratolaunch zůstává v letuschopném stavu.

* 14. 6. 2019 Prezident Trump ukázal novou podobu Air Force One

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek představil novou podobu prezidentských letounů Air Force One, které by měl Bílý dům obdržet v roce 2024. Trump dříve náklady na jejich výrobu kritizoval, nyní však tvrdí, že se společností Boeing vyjednal slevu, informoval zpravodajský server BBC.
Nová vnější úprava již nepočítá s charakteristickou světle modrou barvou, místo toho ji nahrazuje horizontální červený pruh po celé délce letadla a tmavě modrý spodek. Dnešní design zavedl již v roce 1962 tehdejší prezident John Fitzgerald Kennedy.

Označení Air Force One dříve neslo jakékoliv letadlo amerických vzdušných sil, na jehož palubě se nacházel prezident, dnes se tak říká dvojici speciálně upravených letounů Boeing 747-200B, jimiž americký prezident létá. Ty nynější slouží prezidentům již skoro tři desetiletí.
Jsou schopny tankovat za letu, dokážou odolat elektromagnetickému útoku a mají pokročilá komunikační zařízení, díky nimž mohou sloužit jako mobilní řídící středisko ozbrojených sil v případě útoku na Spojené státy.
Některým kritikům se představený návrh nelíbí, protože prý nápadně připomíná design Trumpova osobního letounu, který používal při své prezidentské kampani. Podezřívají proto prezidenta, že si letoun přizpůsobuje vlastnímu vkusu. Nové letouny, které budou také typu Boeing 747 ale novější generace, má Bílý dům obdržet až v roce 2024 a do služby je zřejmě nasadí ještě později. I kdyby tedy Trump získal druhý prezidentský mandát, jejich používání se zřejmě nedočká. "Dělám to pro další prezidenty, ne pro mě," řekl v rozhovoru s televizní stanicí ABC.
Trump na konci roku 2016 kritizoval cenu nových prezidentský letounů a na Twitteru tehdy napsal, že se náklady vymkly kontrole. Ve čtvrtek řekl, že se společností vyjednal slevu 1,6 miliardy dolarů, v přepočtu přes 36 miliard korun. Za nové letouny by tak měly Spojené státy zaplatit celkem 3,9 miliardy dolarů, tedy přes 88 miliard korun.
Na otázku reportéra ABC, zda nové Air Force One budou mít únikové moduly zobrazené ve slavném filmu s hercem Harrisonem Fordem, odpověděl Trump negativně. "Je tam pár tajností," řekl nicméně. "Víte co, je tam pár tajných funkcí, ale myslím, že o těch bychom se neměli bavit," dodal.

(Zdroj: ČTK, iDNES.cz)

* 21. 6. 2019 Izraelci ukázali elektrickou Alici naživo

Dopravní letoun na elektrický pohon, to znělo vždycky jako naprostý protimluv. Izraelská firma Eviation ale v Paříži ukázala svůj letoun Alice, který se chlubí doletem až tisíc kilometrů. Uveze jenom devět cestujících, kterým ale nabídne komfort neobvykle tichého letu. Zájem aerolinek je ohromný.
Letadlo Alice má celkem tři elektrické motory Siemens, každý o výkonu 260 kW (350 koňských sil). Alternativním dodavatelem motorů je australská firma MagniX a jejich motor Magni250 s výkonem 280 kW. To dává spolu s 900kWh kapacitou Li-Ion baterie letadlu úctyhodný plánovaný dolet 1 046 km, včetně povinné rezervy pro let podle přístrojů (IFR).
Letadlo Alice má rozpětí křídel 16 metrů, délku 12 metrů a bude létat ve výšce 3 kilometrů, což je obvyklé pro letadla zajišťující dopravu na kratší vzdálenosti. Nejvýše se může Alice pohybovat v devíti kilometrech nad mořem.
V kokpitu je místo pro dva piloty. Ovládání je pochopitelně elektronické (fly-by-wire) a piloty čekají pohodlně velké displeje, jak je u nových letadel zvykem. První let se má uskutečnit letos, následná certifikace pro let by měla proběhnout v řádu několika let.

V kabině je místo pro devět cestujících, v interiéru na moc dalších věcí místo není. Výhodou elektrického letadla by ale měla být nízká hlučnost během letu, i když zcela tichý let být kvůli aerodynamickému hluku rotorů být nemůže.
Současný prototyp se připravuje na oficiální testovací let ještě v roce 2019. Následná certifikace potrvá až několik let. I tak už některé aerolinky projevily zájem. Například americká lokální Cape Air, která zatím létá s flotilou dvoumotorových letadel.
Trup letadla je zkonstruován z kompozitních materiálů včetně lehkých kovů a plastů. To umožnilo snížit letovou hmotnost na šest tun. Baterie tvoří většinu (60 %) hmotnosti. Cestující mají limit 1 250 kg, což odpovídá devíti lidem a zavazadlům. Pohled na letoun Alice zdola působí futuristicky. Nadšení je ale potřeba krotit, minimálně do prvního testovacího letu. V Paříži společnost Cape Air, založená Cape Cod provádějící letecké služby včetně společností Nantucket a Marthin Vineyard, oznámila předběžnou smlouvu objednávky "dvouciferného" množství letadla Alice.
V 2018 Cape Air obsloužilo 500 000 cestujících s flotilou přes 80 letadel (hlavně Cessna 402C) jako navazující lety společností American Airlines, jetBlue, United a Qatar Airways.
V blízké budoucnosti (2021) budou mít i flotilu čistě elektrických letadel, od které si slibují 50% snížení emisí a o 80% snížení svých nákladů.

_________________________________________________ Z Kosmonautiky __________

* 25. 6. 2019 Raketa Falcon Heavy úspěšně odstartovala

V úterý 25. června ráno v 8:30 našeho času znovu odstartovala nejsilnější raketa současnosti, Falcon Heavy. Vynesla desítky satelitů, včetně jedné sluneční plachetnice. Byl to její třetí let.
Z diváckého hlediska je zajímavé, že úterní start byl prvním nočním. Zároveň je to poměrně komplikovaný let, během kterého je vypouštěno 24 družic na tři různé orbity. Boční stupně navíc budou již použité. Ze statistického hlediska se jednalo o 80. start SpaceX celkově, osmý start SpaceX letos a třetí start rakety Falcon Heavy v historii.
Mise nese označení STP-2 neboli Space Test Program, což je program amerického letectva, který je primárním poskytovatelem kosmických letů pro vědecké a technologické mise ministerstva obrany Spojených států. Jedná se o experimentální program, při kterém se počítá i s větší mírou rizika. Jsou to tedy mimo jiné i ideální mise pro zalétaní nových raket. Ostatně první let rakety Atlas V společnosti ULA s novými pomocnými motory na tuhé palivo GEM-63, se kterým se počítá začátkem příštího roku, se uskuteční v rámci stejného programu, půjde o misi STP-3.
Přibližně dvě minuty po startu došlo k odpojení postranních stupňů. Ty provedly zpětný zážeh a zamířily nad Floridu. Centrální stupeň ještě několik desítek sekund pokračoval ve své činnosti a pak se i on odpojil. Boční stupně přistály na betonových plošinách LZ-1 a LZ-2 na Mysu Canaveral přibližně 8, 9 minut po startu a přistání centrálního stupně se uskutečnilo na mořské plošině Of Course I Still Love You, která udržovala svou polohu v doposud rekordní vzdálenosti 1240 km od pobřeží, což je ještě o přibližně 300 km dále, než se nacházela při misi Arabsat 6A.
Tentokrát však na své palubě má vylepšenou verzi podpůrného robota OctaGrabbera, který by se měl postarat o bezproblémové uchycení prvního stupně po jeho návratu. Neměla by se tedy opakovat ona nešťastná situace z mise Arabsat-6A, kdy se kvůli vlnobití stupeň po úspěšném přistání převrhl a SpaceX přivezlo do přístavu Port Canaveral pouze trosky toho, co ještě před pár dny byl použitelný centrální stupeň Falconu Heavy s číslem B1055.1.
Jaký náklad vlastně bude SpaceX v rámci tohoto startu vynášet? Falcon Heavy ponese 24 satelitů, a celková hmotnost nákladu je 3 700 kg. Pokud se na celou misi budeme dívat jen z hlediska hmotnosti vyneseného nákladu, jedná se o poměrně nezajímavé číslo, protože i slabší raketa Falcon 9 obvykle vynáší těžší náklad.
Proč se tedy plukovník Robert Bongiovi, ředitel SMC (Space and Missile Systems Center) o této misi vyjadřuje, že se podle jeho názoru jedná o jednu z nejnáročnějších misi, která kdy pro SMC letěla? Šéf SpaceX Elon Musk má stejný názor a prý půjde o nejobtížnější misi v historii firmy. Důvod je jednoduchý, horní stupeň Falconu Heavy totiž roznese 24 družic na celkem tři různé orbitální dráhy a bude celkem čtyřikrát zažehnut motor Merlin 1D Vac na horním stupni.
Fanoušky z České republiky bude určitě zajímat cubesat PSAT2 (viz foto vpravo), protože některé z přístrojů na palubě byly vyvinuty v Ústavu radioelektroniky VUT v Brně. Ing. Aleš Povalač, Ph.D., který se na vývoji podílel, nám o tomto satelitu zaslal následující informace:
Na Ústavu radioelektroniky VUT v Brně vyvinuli dva moduly. Prvním je inovovaná verze transpondéru, který umožňuje příjem množství PSK31 signálů v krátkovlnném pásmu 10m a jejich vysílání FM modulací v pásmu 70cm. Druhý modul obsahuje miniaturní kameru a pomocí systému SSTV odesílá jako audiosignál zachycené snímky - ve stejném downlinku jako PSK transpondér. Oba moduly dále vysílají telemetrická data, která obsahují informace o kondici systémů, napájecím napětí, teplotách atd. Mise STP-2 bude mít oproti původním plánům pro cubesaty velmi malou inklinaci, což ve spojení s relativně nízkou oběžnou dráhou bohužel povede ke špatné dostupnosti satelitů z ČR, elevace antény vychází max. 6°, což je kriticky málo. PSAT2 je družice, která navazuje na dřívější PSAT, jež funguje od roku 2015.
Mise STP-2 bohužel představuje minimálně na nejbližší rok a čtvrt poslední start Falconu Heavy. Další je totiž v plánu až na září 2020.
(Autoři: Jiří Hadač, Karel Zvoník, ElonX.cz)

* 5. 7. 2019 první Česká nanodružice byla úspěšně vynesena do vesmíru

V pátek 5. července odstartovala z ruského kosmodromu Vostočnyj nosná raketa typu Sojuz 2.1b. Start proběhl v 7 hodin a 41 minut středoevropského letního času (8:41 hod. moskevského času, 14:41 hod. v místě startu).
Vedle standardního velkého meteorologického satelitu Meteor M No.2-2 vynesla raketa dvaatřicet malých družic z celkem jedenácti zemí (např. USA, Velké Británie, Francie, Německa nebo Švédska). Družice se postupně distribuovaly na své oběžné dráhy.
Z českého pohledu představuje stěžejní náklad nanodružice cubesat Lucky-7 o hmotnosti přibližně 1,5 kilogramu. Určena je k testování miniaturizovaných radiačně odolných kosmických technologií. Na oběžné dráze budou moci družici s volacím znakem OKoSAT sledovat i radioamatéři.
Další příspěvek českých vědců a techniků se ukrývá v nanodružici Sokrat-R z Lomonosovy univerzity v Moskvě. Úkolem Sokratu-R je monitorování tzv. vesmírného počasí a radiačního pole v okolí Země. Některé přístroje Sokratu-R byly vyvinuty na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské Českého vysokého učení technického.

* 15. 7. 2019 Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo se mu zachytit záhadný americký robotický raketoplán X-37B. Co na orbitě dělá, je přísně tajné.
Pozorovatelé satelitů se podobají šotoušům, kteří fotí vlaky, tramvaje, spotterům, kteří mají zálibu ve fotografování letadel. Tato nová kategorie nemá zatím název. Jen potřebují o něco výkonnější optiku. Jedním z nich je i Ralf Vandebergh. Tento nizozemský novinář na volné noze provozuje web Spaceflight from the Backyard ("Kosmické lety ze zadního dvorku"). Letos třetího července zveřejnil na Twitteru fotku amerického kosmoplánu X-37B. Vandebergh přiznal, že se pokoušel najít americký kosmický dron na obloze několik měsíců. Nebylo to nic lehkého. Raketoplán má na délku jen necelých deset metrů. Vandebergh poprvé našel X-37B letos v květnu. Nepodařilo se mu ho však vyfotografovat. Kosmoplán neobíhal po běžné předvídatelné orbitě, podle které byste si mohli seřizovat hodinky. Amatérský astronom proto X-37B brzy zase ztratil. "Zkusil jsem ho znovu pozorovat v červnu," řekl webu Life Science.
"Neobjevil se v předpovězeném čase na předpovězeném místě. Ukázalo se, že se přesunul na jinou oběžnou dráhu," vysvětlil Vandebergh. "Díky síti amatérských pozorovatelů satelitů se ho podařilo rychle znovu najít. Třicátého června a druhého července se mi podařilo udělat pár fotek."

Na zveřejněném obrázku je jen málo podrobností. Není divu. "Ve výšce jen 300 kilometrů je to opravdu malý objekt," prohlásil Vandebergh. "Nečekejte stejné množství detailů jako na snímcích skutečného raketoplánu pořízených na zemi. Můžeme rozpoznat kousek nosu, nákladový prostor a ocas." Zajímavé je, že nákladový prostor X-37B byl otevřený.
Pokud je známo, tento tajemný kosmoplán existuje ve dvou kusech. Oba provozuje americké letectvo (USAF). Na světě je jen málo lidí, kteří vědí, k čemu je používá.
Data jejich startů a přistání jsou však známá. První start X-37B se konal v roce 2010. Současný let je v pořadí pátý. Stroj X-37B k němu odstartoval už 7. září 2017. Bylo to poprvé, kdy kosmoplán vynesla na oběžnou dráhu raketa Falcon 9 od soukromé společnosti SpaceX. Každý let X-37B byl dosud delší než předchozí.
X-37B je všeobecně považován za zmenšenou kopii raketoplánu Space Shuttle, jehož lety Američané ukončili v roce 2011. Celkem letů Space Shuttle bylo 135. Družicový stupeň raketoplánu (tj. to, čemu většina lidí říká "raketoplán") měřil 37,24 metru a měl rozpětí 23,79 metru. X-37B má na délku 8,92 metru a rozpětí 4,55 metru.
Je tedy asi čtyřikrát menší. Jinak se ale raketoplánu velmi podobá. Během návratu do atmosféry využívá tepelný štít z keramických destiček na spodní části trupu. Stejný měly i raketoplány. Pokud zanedbáme velikost, je nejvýraznější odlišnost mezi oběma stroji v řešení ocasních ploch, X-37B je má ve tvaru V.
O významu strojů X-37B svědčí i skutečnost, že Rusko se snaží vyvinout něco podobného. Moskva letos v únoru oznámila, že pracuje na vlastním kosmickém dronu. Kromě skutečnosti, že připomíná americký kosmoplán, je o něm známo jen málo podrobností. Má startovat ze hřbetu výzkumného výškového letounu Mjasiščev M-55 Geofyzika.

* 16. 7. 2019 "Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva."

Ano, je to padesát let od chvíle, kdy na Měsíci poprvé přistál člověk. Dne 16. července 1969 z Kennedyho vesmírného střediska odstartovala raketa Saturn 5. Tímto okamžikem započala osmidenní mise, kterou bedlivě sledoval celý svět. Legendární slova o malém kroku pro člověka a velkém skoku pro lidstvo zná asi každý.
Byl to dlouhý noční přímý přenos, který si nikdo nenechal ujít. Přenos byl přerušen, protože astronauti po přistání měli naplánovaný 6-ti hodinový odpočinek před vystoupením na povrch. TV tenkrát vysílala do 24:00 a končila den hymnou s vlajkou. Pak se pracovníci obsluhující vysílání (včetně vysílačů) odebírali domů a veškerou techniku vypínali. Pro nás, pamětníky, normalizace ještě nebyla rozvinuta v plné šíři a Československá Televize tento přenos mohla přenášet. Přímo na místě startu bylo akreditováno i pět československých novinářů. Protože čs. rozhlas ve vysílání pokračoval, náhle bylo zjištěno, že astronauti odpočinkový čas podstatně zkrátili a vystoupí na povrch daleko dříve. U TV nastal boj s časem dostat na klíčová místa své pracovníky zpět a zapnout opět techniku pro vysílání přenosu. Do studia se stačili vrátit i komentátoři a tak jsme přímý přenos, my pamětníci, prvního výstupu na povrch Měsíce mohli vidět na vlastní oči.

* 22. 7. 2019 Indická raketa GSLV Mk.3 odstartovala k měsíci

Z indického kosmodromu Šríharikóta v pondělních 11:13 odstartovala k Měsíci sonda Čandrájan-2 (Měsíční loď 2). Vynesla ji raketa GSLV Mk.3, jejíž start byl před týdnem odložen kvůli potížím, které zatím nebyly specifikovány. O odložení bylo tehdy rozhodnuto hodinu před zažehnutím motorů.
Indie se pokusí o její měkké přistání na lunárním povrchu, což se zatím podařilo jen třem zemím - Spojeným státům, Rusku a Číně. Indie si již let k Měsíci vyzkoušela, když první verze družice Čandrájan-1 doletěla k naší oběžnici v říjnu 2008. Tehdy kolem Měsíce kroužila a vypustila dopadovou sondu, která se nárazem o měsíční povrch zničila. Čandrájan-1 tehdy mapovala povrch a pátrala po vzácných kovech. O rok později byla prohlášena za ztracenou.
Nynější sondu tvoří družice, která bude obíhat kolem Měsíce, přistávací modul s vědeckými přístroji a šestikolové robotické vozítko. Dosednutí na povrch souputníka Země bylo původně plánováno na 6. září, pokud se v pondělí start zdaří, lze přistání očekávat kolem poloviny září.
Do vesmíru Indie vlastními silami vstoupila jako sedmý stát v roce 1980, kdy na oběžnou dráhu Země dopravila družici Róhiní 1. Nyní chce po 39 letech členství ve vesmírném klubu rozšířit i o řízené přistání na měsíčním povrchu.

* 27. 7. 2019 SpaceX vyzkoušela nový stroj pro Mars

Společnost SpaceX poprvé dostala do vzduchu nový experimentální stroj Starhopper. Ten je součástí vývoje nového typu rakety, která by měla poprvé dostat člověka na Mars.
Demonstrátor je určen především ke zkouškám nových a velmi efektivních motorů Raptor, které mají mimo jiné pracovat na palivo teoreticky vyrobitelné na Marsu (metan a kyslík).
Při aktuálním testu se Starhopper během letu přesunul jen asi o deset metrů, ale během budoucích letů by vzhledem k jejich výšce mohlo dojít k tomu, že raketa se po startu odkloní a nakonec přistane na nově vybudované přistávací plošině, která se nachází asi 170 metrů od startovní rampy.
První neupoutaný let Starhopperu možná nevypadal tak úžasně, jak si někteří představovali, ale pro SpaceX to je velký krok dopředu a vyvrcholení mnoha let tvrdé práce na vývoji Raptoru a rakety Starship.
Nezapomínejme, že Raptor je jeden z nejpokročilejších raketových motorů na světě a první svého druhu, který reálně vzlétl. Využívá zvláštní typ tzv. full-flow staged combustion. V historii vznikly ještě dva další motory tohoto typu, ale ani jeden se nedostal z testovací fáze.
Pokud se SpaceX nakonec podaří vyvinout a úspěšně provozovat raketu Starship a jejím prostřednictvím nastartovat opravdovou revoluci ve vesmírné dopravě, je možné, že historici budou v budoucnosti poukazovat právě na první skok Starhopperu jako na zlomový okamžik.



Příspěvky a náměty pro Informační Bulletin č.162 i články našich web stránek prosím nadále posílejte na naši elektronickou adresu afclub@volny.cz po př. na korespondenční adresu J. Král, Brdičkova 1914, 15500 Praha 5. Uvítáme i Vaše fota určená pro titulní strany. Velice rádi je uveřejníme.

_______________________________________________________________________

Připravila — redakční rada AFC za přispění dalších členů klubu —
Pro WEB AFC zpracoval WOM (srpen 2019)

 

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů