Výběr z informačního bulletinu č. 168
/prosinec 2020/

Klubové zprávy

_____________________________________

*** V tomto čísle najdete sbírkové předměty společností QANTAS Airways Limited, která oslavila 16. listopadu 100 let své nepřetržité činnosti.













_________________________________________________ Z našich sbírek __________

*** Ukázka ze sbírky autogramů pilotů RAF Jirky Hanibala

František Knap - střelec 311. čs bombardovací peruti Královského letectva

*** Ukázka: Pohledy QANTAS (sbírka: WOM)

*** Ukázka: Modely QANTAS (sbírka: WOM)

*** Ukázka: Bezpečnostní instrukce (sbírka: Miroslav Hoštička)

*** Ukázka: Hygienické sáčky QANTAS a Jetstar (sbírka: J. B. Král)

*** Ukázka: Timetable (sbírka: WOM)

*** Ukázka: Odznaky QANTAS (sbírka: Antonín Mareška)

*** Seriál na pokračování
Konverze dopravních letadel na nákladní CARGO

10. díl: konverze - B747-200/400 na B747FSCD sbírka WOM

Boeing 747 (Jumbo) byl donedávna největší dopravní letoun světa. Nyní je třetí největší, po strojích Antonov An-225 (existuje pouze v jednom létajícím exempláři) a Airbus A380. Uveze 416 cestujících. Má celkem 3 paluby: Horní patro jen přes část délky letadla, spodní patro, a nákladový prostor. Boeing 747 používalo mnoho aerolinek od Lufthansy, Quantas přes China airlines až po Spojené arabské emiráty. Dnes koronavirová krize zastavila jeho používání. Většina aerolinek ho spěšně vyřazuje z flotil.
Byl to stroj vhodný pro konverzi na CARGO verzi. Historicky se nejčastěji používaly typy -200 a -400. Letouny přímo vyrobené jako CARGO verze mají i vyklápěcí příď a mohou tedy přepravit i atypické náklady. Jedna z firem, která je schopná vyrobit konvertovaný B747FSCD je izraelská firma "Israel Aerospace Industries Ltd.". V dnešní době však už čtyřmotorové letouny netáhnou a konvertují se víceméně jen dvoumotorové.

Boeing 747-400 Freighter - parametry
Cargo: Maximální hmotnost nákladu: 113 000 kg, Celkový objem cargo prostoru: 754 m3, Hlavní cargo prostor: 610,1 m3,
Spodní paluba: 130,3 m3, Bulk: 14,7 m3
Pohonné jednotky: 4x General Electric CF6-80C2B5F
Maximální vzletová hmotnost: 396 900 kg
Dolet: 4 450 NM (8 241 km) s maximálním zatížením
Cestovní rychlost: Mach 0.84 v 35 000 feet
Základní rozměry: Rozpětí: 64,4 m, Délka: 70,7 m, Výška: 19,4 m, Šířka vnitřního prostoru: 5,9 m Boeing 747-400F je vybaven čtyřmi dveřmi pro nakládku a vykládku zboží. Velké přepravní kontejnery a palety o délce až 6 metrů se nakládají hlavními cargo dveřmi. Dveře do spodní části cargo prostoru a bulku jsou již menší a slouží k nakládce méně rozměrných zásilek.

Velkou výhodou oproti Boeingu 777F a 767F je výklopná příď letounu tzv. nose door. Tímto otvorem jsou nakládány hlavně kontejnery, které nelze naložit bočními dveřmi, tudíž zásilky o délce více než šest metrů a také industriální výrobky až do délky dvaceti metrů. Díky této možnosti je možné naložit i ULD typu M-2 a paletu M-6 Twin Car Rack. Tyto kontejnery se využívají především na převoz velkých a těžkých výrobků. Jeden kontejner typu M-2 může nést náklad až o hmotnosti 11 340 kg. M-6 Twin Car Rack pak představuje stojan pro dva osobní automobily.

Boeing 747-400F je také vybaven automatizovanou podlahou. U tohoto letounu je velice důležitá kvůli možné přepravě těžkého zboží a značně rozměrných ULD. Operátor ovládá motorizované kulové dopravníky tzv. PDU (Power Drive Unit) pomocí joysticku a umísťuje náklad na přesně určené místo, kde je poté pevně ukotven. Tento systém se nachází jak v hlavním cargo prostoru, tak i ve spodním.
B747F je rozdělen na 4 zóny, ve kterých je možno individuálně nastavovat teplotu. To umožňuje převoz čtyř typů různého zboží vyžadujících odlišnou teplotu. Nastavit můžeme rozmezí mezi 4 °C až 29 °C, a tedy transportovat čerstvé potraviny, medikamenty, květiny a živá zvířata. Pro přepravu zboží, které vyžaduje nižší teplotu, je možné připojit k palubní síti letadla kontejnery s aktivním chlazením, a to umožňuje převážet i hluboce zmrazené produkty.
Pro zajímavost uvádíme náklady na palivo pro let B747-400F vybaveného motory RB211 na trase OSR-HKG. Bude potřeba celkem 111 819 kilogramů leteckého paliva. Z toho je na dvacetiminutové pojíždění před vzletem určeno 59 907 kg, traťové palivo činí 110 912 kg. Doba letu (bez pojíždění) dosahuje 9 hodin 34 minut. Za spotřebované palivo zaplatíme 56 869 Eur.
Poslední nákladní "čtyřstovka" byla dodána japonské firmě All Nippon v srpnu 2008. V případě, že by byl nějaký ze stávajících provozovatelů nebo majitelů (leasingových společností) motivován k prodeji tohoto letounu, můžeme u kusu vyrobeného kolem let 2000-2003 uvažovat o ceně kolem dvaceti miliónů amerických dolarů. Zde samozřejmě hovoříme o originální verzi F s odklápěcím nosem. U letounu verze 400F můžeme rozlišovat hned několik odlišností-typy motorů, podvozků nebo stanovení maximální hmotnosti bez paliva (MZFW). Coby nejpopulárnější a technologicky nejlépe zvládnutá je podle provozovatelů verze ERF (Extended Range Freighter) s motory CF6 a zvýšenou MZFW a MTOW, která disponuje vysokým payloadem. Lze říci, že tyto verze budou v provozu minimálně následujících deset let a určitě dosáhnou přibližně 120 000 hodin resursu draku. Jedná se o dobrý poměr ceny a výkonu.
Kolik Boeingů 747 aktuálně létá?
Rozhodnutí British Airways zbavit se s okamžitou platností celé flotily Boeingů 747 vyvolává otázku, kolik letadel tohoto typu zůstává nyní vlastně v provozu. Podle webu Cirum v současné době létají takřka všechna nákladní letadla 747F, kterých je v aktivním provozu 308. Odstaveno je pouze 24 nákladních letadel. Boeingů 747 pro přepravu cestujících je u společností asi 162, z toho 132 letadel je odstaveno. V aktivním provozu je pouze 30 Boeingů 747. Největším provozovatelem je podle serveru Flightradar24 nyní Rossiya, která má v provozu osm letadel 747-400 a pouze jedno jumbo odstavené. Následuje Lufthansa, která provozuje sedm letadel 747-8.
pokračování příště (Pro IB168) WOM)

_________________________________________________ Zajímavosti z dopravy __________

* 21. 8. 2020 Provoz na letišti Praha-Ruzyně je stále slabý

Na Letiště Václava Havla dopadají důsledky koronavirové krize tvrději než na jiná důležitá evropská letiště. Provoz pražského letiště propadl meziročně o 70 %, počet cestujících dokonce o 87%. Velký vliv na to má například absence asijských turistů, kdy nefunguje zatím žádné přímé spojení. Až dnes 21. Srpna, se obnovuje spoj do jihokorejského Soulu. Návrat linek je však zásadně pomalejší než u ostatních evropských letišť. Na letiště je přitom navázán celý řetězec profesí a nejrůznějších firem, které na špatných číslech tratí. Pražské letiště během července odbavilo přes 250 000 cestujících, což představuje více než šestinásobný nárůst oproti červnu. Meziročně jde však o pokles 87%, červenec totiž tradičně patří k nejsilnějším měsícům v roce. Uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. Letiště má nyní potvrzeny lety do 80 destinací, což je asi polovina loňské letní sezony.

* 22. 8. 2020 Qantas prodělal v přepočtu přes 30 miliard

Největší australská letecká společnost Qantas prodělala vlivem pandemie za letošní fiskální rok, který skončil v červnu, bezmála dvě miliardy australských dolarů (31,6 miliardy Kč). Předpokládá přitom, že do půlky roku 2022 obnoví jen zhruba polovinu svého mezinárodního provozu. V předcházejícím finančním roce společnost vykázala čistý zisk 840 milionů australských dolarů (13,3 miliardy Kč).
Flotila 12 letadel Airbus A380 tak zůstane dle současných vyhlídek nejméně tři roky mimo provoz. Stroje jsou odstavené v Mohavské poušti v Kalifornii. V rozhovoru pro byznysový web CNBC to uvedl šéf Qantasu Alan Joyce. "Letadla A380 budou zřejmě poslední, která pošleme do vzduchu. Jsou příliš velká a my si vzhledem k poptávce nemyslíme, že budou nejméně tři další roky potřeba," řekl Joyce. Dodal, že firma má velkou opravárenskou základnu v Los Angeles, takže stroje jsou pod dohledem firemních mechaniků. Firma zatím uzemnila 79 letadel, včetně 11 Dreamlinerů, 47 strojů zůstalo v provozu. Kromě největších airbusů chce mít všechny stroje připravené k operativnímu nasazení. "Před úderem pandemie jsme směřovali k zisku přesahujícímu jednu miliardu australských dolarů," doplnil Joyce.
Konstatoval, že podmínky na trhu jsou nyní nejhorší za 100 let historie společnosti. Oživení vnitrostátních letů podle něj komplikují cestovní omezení mezi jednotlivými australskými státy a vyzývá proto k jasnějšímu nastavení pravidel. Smysl podle něj omezení mají v případě státu Viktorie, který na kontinentě vykazuje nejvíce nových případů nákazy koronavirem. Oproti tomu zákaz cestování mezi státy Západní a Jižní Austrálie podle něj smysl nedává, protože ty případy komunitního přenosu vůbec nehlásí. Vnitrostátní lety Qantasu jsou nyní na pětině pro srpen obvyklého provozu. Podle Joyce se mohou zvýšit na 75 %, pokud se hranice mezi jednotlivými australskými státy otevřou dříve než ty mezinárodní. "Většina mezinárodních letů nebude obnovena dříve, než bude k dispozici obecně dostupná vakcína proti nemoci covid-19," doplnil Joyce. To podle něj nastane od poloviny do konce roku 2021. Jako první počítá s obnovení provozu v rámci Oceánie, především na Nový Zéland.
Společnost už dříve avizovala, že kvůli dopadům pandemie propustí kolem pětiny svých zaměstnanců, tedy kolem 6000 lidí.

* 21. 8. 2020 dnes otevřely svoji linku Soul-Praha KOREAN

Letoun bude odlétat až následující den v neděli ve standardním čase.

* 23. 8. 2020 Go2Sky další oběť coronaviru

Šéf Go2Sky Daniel Ferjanček oznámil, že letecká společnost Go2Sky končí se svou činností ke konci tohoto měsíce. Všechny čtyři Boeingy 737-800 budou vráceny leasingovým společnostem a všech 150 zaměstnanců dostane výpověď.
Společnost působila na trhu od roku 2014 a spolupracovala se společnostmi Transavia, Corendon, Vueling, Smartwings a Enter. Díky pandemické situaci tyto společnosti mají flotily víceméně uzemněné a výpomoc Go2Sky nepotřebují.

* 23. 8. 2020 Zestátněná Alitalia chce naopak z covid krize těžit

Generální ředitel nedávno zestátněné společnosti Alitalia Fabio Maria Lazzerini se nechal slyšet, že společnost pořídí stovku nových letadel Airbus A320neo a Boeing 787. Argumentuje tím, že v současné době je možné získat letadla se slevou přinejmenším 50 %, díky čemuž dosáhne Alitalia významných úspor.
Regionální odnož Alitalia CityLiner plánuje pořídit Airbusy A220, které doplní či nahradí starší letadla Embraer E-Jet.
Původní představa v době zestátnění společnosti letos v březnu byla, že Alitalie projde důslednou restrukturalizací a letecký park výrazně zeštíhlí. Měl se snížit na 70 letadel. V dubnu bylo toto číslo i přes nástup pandemie zvýšeno na 90 letadel. Nyní se zdá, že místo restrukturalizace se společnost vrací ke svému tradičnímu rozmachu za státní peníze.
Za posledních dvanáct let společnost prošla třikrát neúspěšnou restrukturalizací a její kumulované ztráty přesáhly 9 miliard eur. Naposledy zkrachovala v březnu 2017 a od té doby žije z peněz daňových poplatníků. Poté, co Alitalia nebyla schopna splatit překlenovací úvěry od vlády o objemu asi 1 miliardy eur, oznámila vláda v březnu záměr investovat do zestátněné společnosti dalších asi 600 milionů eur.

* 23. 8. 2020 Aer Lingus nahradí na transatlantických linkách A330 a B757 letadly A321LR

Třetí nejstarší aerolinky na světě nevidí návrat letecké dopravy k normálu zdaleka tak pozitivně, jakoPříští léto bude Aer Lingus provozovat na linkách z Dublinu do Hartfordu, Newarku, Philadelphie a Washingtonu Dulles a z Shannonu do New Yorku výlučně Airbus A321LR v uspořádání pro 184 cestujících. Letouny A321neo nabízí lepší efektivnost a jsou optimální z hlediska nabízených kapacit. Společnost Aer Lingus vloni přepravila na transatlantických linkách přes 3 miliony zákazníků, přičemž v období od roku 2014 do 2019 počet přepravených cestujících přes Atlantik zdvojnásobila.

* 23. 8. 2020 Qantas ruší mezinárodní lety do konce března 2021

V důsledku restrikcí Austrálie v otevírání hranic Qantas zastaví prodeje na mezinárodní lety a zruší existující rezervace až do konce března 2021. Podle webu Executive Tarveller jsou zrušeny prakticky veškeré mezinárodní lety. Cestující, kteří mají rezervaci letenek na období říjen-březen, proto mohou očekávat, že jim Qantas nabídne v nejbližších dnech alternativní řešení.
Původně Qantas zrušil všechny lety až do konce října. Austrálie již dříve vyhlásila, že neotevře své hranice do konce roku (kromě cest v odůvodněných případech). Konkrétní termín, kde se Austrálie vrátí do "normálního" režimu, bude podle všeho záviset na dostupnosti vakcíny proti koronaviru. Austrálie je tradičně velmi opatrná a rozhodně nebude spěchat v otevření se cestovnímu ruchu. Opatření se netýká nákladních letů nebo letů z humanitárních důvodů, v jejichž provozu bude Qantas pokračovat

* 26. 8. 2020 Delta zatím do Prahy létat nebude

Česko nebude mít s největší pravděpodobností příští rok přímé letecké spojení s hlavním letištěm v New Yorku. Letecká společnost Delta Air Lines zveřejnila letní letový řád na příští rok, Praha v ní chybí. Spojení z Česka do USA na příští rok zatím slibují pouze American Airlines, konkrétně linku do Filadelfie. Plánovaná linka do Chicaga zatím otevřena nebude.

* 26. 8. 2020 Čínští akcionáři už Smartwings nevěří

Největší český letecký dopravce Smartwings čelí potížím. Kvůli koronavirové pandemii přišly České aerolinie o více než 80 % tržeb a Smartwings se navíc potýkají s nedůvěrou akcionářů. I přes získání státních garancí totiž majitelé společnosti nedovedli vyjednat s bankami finance, které by jim umožnily přežití.
Podle informací Hospodářských novin se teď ze Smartwings chystá odejít i čínská státní korporace CITIC. Ta v aerolinkách vlastní 49,9 %, a ačkoli dříve firmě chtěla podat pomocnou ruku, na záchraně letecké společnosti už se podílet nechce.
Čínští akcionáři oznámili úmysl prodat svůj podíl již koncem července, odejít se nyní snaží alespoň s minimálním ziskem. Cena, kterou požadují, odpovídá spíše té, v dobách, kdy se společnosti dařilo. Podle Jaroslava Tvrdíka, který je v Česku zástupcem CITIC, koupila firma svůj podíl v roce 2015 za miliardu korun.

* 27. 8. 2020 Iberia vyřadila poslední A340

Původně se předpokládalo vyřazení posledního letadla v roce 2025. I to samo o sobě potvrzuje, že letecké společnosti se připravují na velmi pomalé obnovení provozu na dálkových linkách.
Iberia používala Airbusy A340 po dobu 24 let. Minulý týden vyřadila ze své flotily poslední A340. Jednalo se o A340-600 (EC-JLE), který svou službu u společnosti zahájil v září 2005. Společnost provozovala celkem 14 letadel A340-600. Pokles poptávky po dálkových letech učinil tato letadla nadbytečnými.
Airbusy A340 nahradily v parku společnosti Boeingy 747-200 a hrály klíčovou roli na linkách mezi Španělskem a Jižní Amerikou. Umožnily také expanzi na linkách do Asie. První A340-300 byl do flotily zařazen v roce 1996 a dne 4. ledna 1998 otevřel A340-300 nejdelší non-stop linku Iberie z Madridu do chilského Santiaga. V roce 2003 společnost převzala první A340-600. Až do roku 2018, kdy Iberia převzala první Airbus A350, byl A340 jediným typem společnosti pro dálkové linky.

* 27. 8. 2020 Smartwings a ČSA požádaly o dluhové moratorium

Letecké společnosti Smartwings a ČSA ze skupiny Smartwings Group podaly dnes u Městského soudu v Praze návrh na vyhlášení mimořádného moratoria, tedy odložení splatnosti dluhů, kvůli koronaviru. Požádat o dočasný odklad jim nově umožnil zákon označovaný jako Lex covid ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru. Firmy to uvedly v tiskové zprávě. Skupina Smartwings Group v důsledku vyhlášení nouzového stavu vládou ČR a zavedení mimořádných opatření v souvislosti se šířením nového koronaviru zaznamenala v porovnání s loňským rokem v měsících duben až červen 2020 propad letových výkonů o 95 %, v červenci a srpnu o více než 80 %.

* 31. 8. 2020 EASA zahajuje 1. září proces kontroly 737 MAX

Tento týden probíhají ověřovací zkoušky, které ve spolupráci s FAA vykonává úřad Transport Canada. Do ověřovacích zkoušek se od 1. září zapojí také EASA, a to na simulátoru umístěném v Gatwicku. Poté se experti EASA zúčastní letových testů, které budou zahájeny v týdnu od 7. září v kanadském Vancouveru.
Federal Aviation Administration (FAA), European Aviation Safety Agency (EASA), Transport Canada Civil Aviation (TCCA), brazilský Agencia Nacional de Aviaç?o Civil (ANAC) a regulátoři z některých dalších zemí se setkají v týdnu začínajícím 14. září opět v Gatwicku na jednání společného vyhodnocovacího výboru (The Joint Operations Evaluation Board, JOEB). Mimo jiné mají projednávat otázky související s požadavky na výcvik posádek.
Snahou FAA (a Boeingu) je dosáhnout konsenzu světových regulátorů a zajistit tak globální recertifikaci modelu 737 MAX. Vzhledem k negativním zkušenostem s původní certifikací 737 MAX z roku 2017 a trvající nedůvěrou v nezávislé rozhodování FAA přistupují národní regulátoři k recertifikaci individuálně. Řada regulátorů se vyjádřila, že se ve svém rozhodování budou orientovat podle poznatků regulátorů z Kanady a EU.

* 31. 8. 2020 první letecké spojení mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty

Izraelský národní letecký dopravce El Al provedl dnes historický první operační let mezi Tel Avivem a Abú Zabím. Let vykonal B737-900ER 4X-EHD na lince LY971 za 3 hodiny 17 minut a překonal vzdálenost 2110 km. Tento historický let letecké společnosti znamená pro Izrael a UAE pravděpodobně začátek tání vztahů mezi dvěma národy.
Izrael s UAE nejdříve normalizoval diplomatické styky a nyní se pustil do procesu jejich upevňování. Je to kontroverzní pohyb úsudku v regionu dané dekády, protože Izrael má v sousedství stále mnoho nepřátel. Let El Al působil jako symbol - možnosti pohybovat se mimo válečný stav, nebo přinejmenším začít mírový proces. Odletový mezinárodní kód bude pro UAE 971, zatímco příletový ponese izraelský kód 972. Tento zvláštní B737 byl uzemněn od začátku epidemie a krátce před tím provedl krátký technický let pro vyzkoušení všech systémů. Na první let se nedaly koupit letenky, byl vyhrazen pro delegaci z US, Izraele a některých novinářů.
Nonstop letový operační mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty je dostatečně zajímavý pro novináře bez ohledu na jeho směrování. Jedna z nejvíce fascinujících věcí tohoto letu byla skutečnost, že mohl přeletět celý saudský arabský vzdušný prostor. To znamená konec blokády pro El Al a dokonce i pro další přepravce, kteří míří do nebo z Izraele. Do dnešního dne bylo povolováno jen málo vyjímek. Toto uvolnění jistě přinese zkrácení letových časů a tím i jejich zlevnění.
Na obrázku vpravo je trasa letu z flightradar24 :>
El Al je známý tím, že o svých bezpečnostních prvcích moc nemluví. Právě z důvodu bezpečnosti byl pro tento let použit B737 4X-EHD, protože flotila B737 je vybavená obranným systémem proti raketám. Na rozdíl od toho, jeho vlajková loď B787 Dreamliner zatím tento systém nemá namontovaný. Obranný systém je izraelské výroby a dodává ho firma Elbit Systems pod názvem C-MUSIC.
Již dříve v našem bulletinu jsme upozorňovali, že izraelská nízkonákladová společnost UP, která létala do Prahy, měla v zadní části trupu zařízení na vystřelování flér už v roce 2014. Vana C-MUSIC je vysunovací. Zřejmě ve vyšších a pro letoun bezpečnějších výškách je zasunuta, aby se zmenšil aerodynamický odpor.

* 8. 9. 2020 Qatar dohodl s Airbusem odložení objednávek

Původní ambiciózní plán Qatar Airways na rozšíření a modernizaci leteckého parku narazil na koronavirus a objednaná letadla nyní společnost nepotřebuje. Přinejmenším v letech 2020 a 2021 nepřevezme Qatar jediný nový letoun. Dopravce se obrátil ultimativní formou na Airbus a Boeing s žádostí o posunutí dodávek.
Generální ředitel Qatar Airways Akbar al-Baker nyní oznámil, že se podařilo dosáhnout dohody s Airbusem o reorganizaci dodávek. Qatar potřeboval posunout přejímky, ale zároveň si zajistit, že v případě obnovení poptávky dostane objednaná letadla co nejrychleji. Qatar má objednávky na 27 letadel A350-1000 a 50x A321neo.
Al-Baker zpravodajství Reuters potvrdil, že s Boeingem se zatím nepodařilo dosáhnout dohody, avšak jednání pokračuji. Al-Baker zopakoval svou výhružku, že "ti, co nás nepodrží v tuto složitou dobu, nás už neuvidí". V případě Boeingu potřebuje Qatar reorganizovat objednávky 60 letadel 777X, 5x 777F a 23x 787-9. Odpor Boeingu je pochopitelný, zejména pokud jde o model 777X v době, kdy Emirates zvažují dále redukovat svou objednávku a konvertovat možná až 50 objednávek 777X na 787. Pokud by objednávky zrušil nebo konvertoval i Qatar, znamenalo by to fatální odbytový problém pro letadlo, které má přijít na trhy v roce 2022 a zatím má pouze 311 objednávek. Přitom za poslední rok se počet objednávek významně snížil z původních 350.
Předmětem jednání je i původní objednávka Qataru na Boeingy 737 MAX, které měly přijít k Air Italy. Ta však v mezidobí zkolabovala.

* 10. 9. 2020 Smartwings podaly žalobu na Boeing

Česká letecká skupina Smartwings podala v USA žalobu na výrobce letadel Boeing. Důvodem je to, že skupina Smartwings zatím nedostala od Boeingu náhradu škod za nucenou odstávku letadel Boeing 737 MAX. Provoz těchto strojů byl celosvětově zastaven loni po dvou tragických haváriích těchto letounů. Uvedly to ve čtvrtek Lidové noviny.
Jak vysoké odškodnění Smartwings požadují, deník neuvedl. Letos v březnu mluvčí skupiny uvedla, že škoda způsobená odstávkou letadel Boeing 737 MAX přesáhla dvě miliardy korun. Smartwings mají sedm těchto letounů a dalších 15 měla skupina obdržet do letošního ledna. Letadla Boeing 737 MAX byla ve vzduchu jen méně než dva roky. Zavedena byla do komerčního provozu v květnu 2017.

* 12. 9. 2020 Letní optimismus v letectví vychladl

Letecký průmysl - jedno z koronakrizí nejpostiženějších odvětví - dostává s nadcházejícím podzimem další ránu. Světlo na konci už tak dlouhého tunelu se ještě více vzdálilo a kvůli zpřísnění protivirových restrikcí v jednotlivých zemích aerolinky opět ruší nedávno obnovené spoje.
Kvůli zpřísnění restrikcí v cílových zemích České aerolinie (ČSA), které do skupiny spadají, už dočasně zrušily čtyři linky. "Do konce září jsme byli nuceni přerušit již obnovené spoje do Budapešti, Helsinek, Frankfurtu a Londýna," řekla Dufková.
Pohyb flotily Smartwings a ČSA, jenž se v jarních měsících omezil pouze na dovoz zdravotnického materiálu a repatriaci Čechů, se o prázdninách podařilo probudit alespoň z jedné pětiny. Optimismus ale zahnal hned začátek září a v letovém řádu ČSA zatím zůstaly Košice, Amsterdam, Paříž, Kodaň, Stockholm, Řím. Milán, Kyjev a Oděsa.
Na Ruzyni se příliš neohřál ani Korean Air s dosud nejvzdálenějším z obnovených letů Praha-Soul. Omezení nemine ani nadnárodní International Airlines Group, do níž kromě dalších aerolinek spadají British Airways. Navzdory původním předpokladům klesne její provoz o dalších 15 %.
Pesimistický je i Ryanair: snížil svůj celoroční odhad počtu cestujících o dalších deset milionů. "Nadcházející zimu můžeme zcela odepsat," řekl šéf Ryanairu Michael O'Leary v rozhovoru pro Reuters. Irský dopravce dokonce plánuje úplně zrušit některé základny. A o práci v nebesích nakonec přijde mnohem více leteckého personálu po celém světě, než se původně předpokládalo.
Hlavní sezona ale ještě neskončila a charterové spoje Smartwings zatím zůstávají, pozdní dovolenkáři však musí počítat s komplikacemi. Ve snaze udržet se aspoň těsně nad hladinou proto samotní dopravci přicházejí s úlevami pro zákazníky. Třeba cestující z Kanárských ostrovů se budou muset od pondělí nově po návratu do Česka prokázat negativním testem na covid nebo přečkat karanténu.

* 13. 9. 2020 Lufthansa zvažuje vyřazení všech A380 a B747-400

Podle informací zpravodajství Bloomberg se bude Lufthansa velmi rychle zbavovat dalších letadel. Celkově může jít až o stovku strojů. Mezi nimi také všech osm zbývajících Airbusů A380 a osm Boeingů 747-400. Prozatím má být ušetřeno 19 letadel 747-8i a Lufthansa si rovněž ponechává zbývající A340-600. Zatím není známo, jak vysoké redukce postihnou letadla, která Lufthansa provozuje na krátkých a středních linkách.
Pomalé oživení leteckého provozu však nutí Lufthansu k dalším škrtům, aby dodržela splátkový kalendář státní pomoci. Firma zřejmě propustí více než původně plánovaných 22 tisíc pracovníků (plného úvazku).

* 14. 9. 2020 Moravskoslezský kraj chystá opravu mošnovské RWY

Moravskoslezský kraj pokročil ve svých plánech na velkou opravu hlavní přistávací a vzletové dráhy na Letišti Leoše Janáčka v Mošnově. Dráha je dlouhodobě ve špatném stavu. Kraj si nechal zpracovat studii, ve které zvažoval buď kompletní rekonstrukci, nebo výstavbu nové paralelní dráhy vedle stávající. Nakonec se rozhodl pro rekonstrukci, má vyjít o více než 600 milionů levněji: na 2,26 miliardy korun bez DPH. Dráha v Mošnově je 3,5 kilometru dlouhá, na šířku měří 63 metrů. Stávající povrch na dráze je z roku 1984.
Podle mluvčí Moravskoslezského kraje Miroslavy Chlebounové má projektová dokumentace i aktualizovat náklady na rekonstrukci. Ta by měla proběhnout v letech 2021-2023. "Rekonstrukce by měla probíhat po částech, aby bylo umožněno zachování provozu," dodala.

* 15. 9. 2020 EASA ukončila zkušební lety Boeingů 737 MAX

Ve Vancouveru ukončila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) testovací lety Boeingu 737 MAX. Následovala tak kanadského regulátora Transport Canada, který ukončil letové testy modelu 737 MAX koncem srpna. EASA nyní zpracovává výsledky a další informace potřebné k recertifikaci. Příští týden proběhne v Londýně (Gatwick) schůzka Společné vyhodnocovací komise JOEB, které se účastní hlavní národní regulátoři. Cílem je dosáhnout celosvětové recertifikace Boeingu 737 MAX. EASA zopakovala, že si přeje recertifikaci co nejdříve, avšak musí být přesvědčena, že letadlo je bezpečné. Pokud vše půjde hladce, může 737 MAX dosáhnout recertifikace koncem tohoto roku nebo počátkem roku 2021. Letadla byla po dvou krátce po sobě následujících katastrofách celosvětově uzemněna 13. března 2019. (Zdroj: Planes)

* 19. 9. 2020 Vyhlídkové lety

Australský dopravce Quantas Airways začal nabízet sedmihodinový vyhlídkový let kolem Velké útesové bariéry a místa se vyprodala během deseti minut. Aerolinky tak navazují na trend létání "nikam", který roste zejména v Asii, uvedla agentura Reuters. Lety, které začínají a končí na stejném letišti, dopravcům alespoň kompenzují koronavirový výpadek příjmů.
Řada asijských aerolinek, například tchajwanské EVA Air nebo japonské ANA Holdings, se proto uchýlily k vyhlídkovým letům, u nichž není nutné překračovat hranice jednotlivých zemí. Nyní se k nim přidal i největší australský letecký dopravce Quantas, který nabízí nízký přelet přes Ayersovu skálu, Velkou útesovou bariéru a záliv Port Jackson, kolem nějž vzniklo město Sydney. Cena letenek se pohybuje mezi 787 a 3 787 australskými dolary (13 až 62,5 tisíce korun). Celkem 134 dostupných míst se vyprodalo rychle. "Je to nejspíš nejrychleji vyprodaný let v historii společnosti," řekla agentuře Reuters mluvčí Qantas.. Lidem podle ní chybí létání a dopravce proto zvažuje, že svou nabídku vyhlídkových letů rozšíří. V příštím měsíci se na trend vyhlídkových letů chystá naskočit i vlajková letecká společnost ze Singapuru. S odkazem na své zdroje informoval o plánech dopravce Singapore Airlines tamní deník The Straits Times. Mezi ekology však plány vyvolaly vlnu kritiky.

_________________________________________________ Z Historie __________

* 16. 11. 2020 100 narozeniny společnosti QANTAS

100 let je úcty hodný věk i pro jeden lidský život natožpak pro leteckou společnost, která provozuje svůj byznys nepřetržitě přes dvě staletí! Ano společnost QANTAS je v současné třetí nejstarší společností na světě po KLM a Avianca. (Avianca krátce po svých narozeninách zbankrotovala), takže ve světle této skutečnosti QANTAS postoupil na druhé místo. Qantas Airways Limited je vlajkovou leteckou společností kontinentu Austrálie s největším počtem letadel ve službě. Společnost byla založena 16. Listopadu 1920. Jméno QANTAS vzniklo jako akronym z originálních názvů "Queensland and Northern Territory Aerial Service", a má přezdívku "The Flying Kangaroo" volně přeloženo "Létající klokan". Společnost spolupracuje s aliancí "ONEWORD".
Hlavní základnu má na letišti v Sydney. Po Austrálii létá také domácí společnost pod názvem QANTAS Link. QANTAS vlastní ještě nízkonákladovou společnost Jetstar, která létá také vnitrostátní lety a lety na New Zealand.
Své první lety zahájili s letounem Avro 504K.

Zpočátku letecká společnost provozovala v západním Queenslandu taxi lety a leteckou poštovní službu dotovanou australskou vládou. V letech 1926 a 1928 Qantas bázoval několik těchto letadel v Longreach. ULL letoun na fotografii je vystaven na letišti v Sydney jako reklama na dávné doby leteckých dobrodruhů.
V roce 1930 QANTAS a britská společnost Imperial Airways (předchůdce British Airways) utvořili novou společnost Qantas Empire Airways Limited (QEA). Nová letecká společnost zahájila operace v prosinci 1934 a létala mezi Brisbane a Darwin.
Válečné nepřátelské akce a nehody zničily polovinu flotily deseti letadel a většina flotily byla pak převzata australskou vládou pro válečnou službu.
Éra létajících člunů začala od roku 1943. Čluny létaly mezi Swan River a Crawley v Perth dále na Koggala Lake na Ceylon (dnes Sri Lanka).
Tyto linky do Londýna prodlužovala British Overseas Airways Corporation (BOAC, následník Imperial Airways).
Qantasovo kangaroo (klokaní) logo bylo poprvé použito počátkem roku 1944 na lince Sydney - Karachi. Dále do Londýna létala opět BOAC. V roce 1947 byla QEA znárodněna s tím, že australská vláda skoupila její akcie. Ve stejném roce letecká společnost dostala svůj první Lockheed L-749 Superstar který jí otevřel v roce 1958 přímou linku do Londýna.

V červnu 1959 vstoupil QANTAS do tryskového věku když obdržel svůj první Boeing 707-138. 14 září 1992 se Qantas sloučil se státem vlastněnou leteckou společností Australian Airlines. Qantas procházel mezi roky 1993 až 1997 postupně privatizací.
Legislativou prošla privatizace ve formátu, že Qantas musí být přinejmenším z 51% vlastněný australskými podílníky.

V roce 1967, společnost objednává Boeing 747 a Qantas Airways Empire mění svůj název na Qantas Airways. Když Cyclone Tracy zdevastoval o Vánocích 1974 město Darwin, Qantas založil světový rekord pro transport maxima lidí v jediném letadle, když bylo evakuováno 673 lidí na palubě jednoho Boeingu 747.

V roce 1998 Qantas společně s American Airlines, British Airways, Canadian Airlines a Cathay Pacific zakládají společnou alianci ONEWORD.

V roce 2004, Qantas expandoval na asijský letecký trh se společností Jetstar Asia Airways, ve které Qantas vlastní menšinový podíl. Podobný model byl použit pro investici do Jetstar Pacific v roce 2007 a Jetstar Japan v roce 2012.
25. březnu 2018 se Boeing 787 Dreamliner Qantasu stal prvním letadlem které provedlo prví nonstop nonstop komerční let mezi Austrálií (Airport Perth) a Evropou (Airport Heathrow), vzdálenost 14 498 km (9 009 - míle). 20. října 2019, Qantas dokončily nejdelší komerční let mezi New Yorkem a Sydney.

19. března 2020, Qantas potvrdil že zruší asi 60% vnitrozemských linek a dá dvěma třetinám jeho zaměstnanců nucenou dovolenou, dále zruší všechny mezinárodní lety a uzemní více jak 150 letadel jeho flotily nejméně do 31. května 2020.
Dnes už víme, že tato opatření nestačila eliminovat corona krizi. Qantas vyřadil z flotily všechny své Boeingy 747 a do mohavské poušti poslal i své A380. Aby přežil, musel odprodat 3 ks B787-9. Na dálkové linky plánuje svůj návrat až někdy v roce 2021.

_________________________________________________ Víte že __________

* 20. 8. 2020 autor Michal Škarpa dnes doplňoval prázdná místa svého "KOSMOS"u?

* 1. 8. 2020 na mošnovském letišti proběhla premiéra?

Premiéra společnosti Asiana Airlines v České Republice. Letoun přilétl do Ostravy za účelem charteru pro Hyundai Motor s pracovní výpomocí do pobočky v Nošovicích.

* 21. 8. 2020 na vyhlídku v Kněževsi byly přidány info panely?

Panely jsou určeny divákům, kteří na tuto vyhlídku zavítají a chtějí se dozvědět něco navíc. Třeba že výška A380 je 24.1 m což odpovídá výšce pěti žiraf postavených na sebe a jeho délka je 72,7 m což jsou dvě velryby za sebou nebo že hmotnost je 580t což odpovídá váze 386 průměrným hrochům.
Panely jsou z cca 5 mm ostře řezaného tlustého hliníkového nosiče s vrchním informačním polepem a jsou namontovány v dobré víře šikmo na horní část zábradlí. Pro spotery dobré, v místě panelu nemohou stát děti ani dospělí na zábradlí a nevadí tak ve výhledu fotoaparátu. Pro rodiče špatný, protože je musí mít na ramenou, i když pod panely je také dobrý výhled pro ty nejmenší, nemusí se krčit. Ale všichni chtějí být co nejvýše ve své víře že uvidí něco navíc… Již třetí den po instalaci byly dva panely násilně sklopeny do vodorovné polohy a už se dá opatrně stát opět na zábradlí. Pokud se přetočí do max. polohy a dolů, bude sice text a obrázky čučet na plochu, ale zábradlí bude opět volné pro skotačení. Další dny asi budou zlomeny/ohnuty hněvem rodičů a váhou jejich dětí, kteří na ně polezou.
Pokusíme se k tomuto problému vrátit někdy v listopadu (v IB o trochu níže). Z historie víme, že původní panely na dnes již neexistující vyhlídce byly zničeny ať počasím, nebo návštěvníky. Na vyhlídce u Hostivice zbyly jen jejich rámy. (Také na této vyhlídce došlo na montáž nových panelů). Škoda peněz. Začátkem září, pracovníci reklamní firmy oblepovali ostré hrany lepící páskou, aby nemohlo dojít k řeznému poranění. Druhým krokem bude dodatečné přidání vzpěry v zadní části, aby se nedalo s panely pohybovat.

* 5. 9. 2020 členové AFC se nezajímají jen o leteckou techniku?

* 6. 9. 2020 DC-3 stále žije?

DC 3 stále drží zvláštní místo v letecké historii a ještě dnes, po létech, jich mnoho létá. První DC-3 bylo vyrobeno v roce 1936. Od té doby bylo vyrobeno mnoho nových modelů, ale DC-3 stále září a žije. Pro civilní službu bylo vyrobeno jen 607 ks. (v době vzniku to bylo revoluční letadlo), dále bylo vyrobeno přes 10 000 vojenských variant, plus dalších 5424 na základě licence v Sovětském svazu a Japonsku.
Ve skutečnosti až teprve druhá světová válka prokázala univerzálnost a spolehlivost DC- 3, které byly provozovány za krutých bojových podmínek. Současně bylo vyrobeno mnoho náhradních dílů, které ještě teď čekají ve skladech na své uplatnění. Toto je také skutečnost, že poslední kusy mohou stále ještě létat. Počet letuschopných DC-3 se každým rokem mírně snižuje (když mají štěstí dostanou se alespoň do sbírek některého leteckého muzea). Flightradar24 nezobrazuje každý let DC-3, protože všechna letadla nejsou vybavená odpovídačem ADS-B a MLAT pro jejich sledování. Obtížné je to i ve vzdálených a nepřístupných oblastech.
Počty DC-3 v leteckých rejstřících jsou: US, 136 ks, Kanada, 38 ks, Austrálie, 6 ks, UK, 5 ks, Holandsko, 2 ks. Dále Švédsko, Finsko, Dánsko, Švýcarsko, Maďarsko (Li), Nový Zéland a Jižní Afrika po jednom záznamu.
Basler Turbo vlévá do DC-3 nový život!
DC-3 (a jeho vojenská varianta C-47) je velice oblíbené letadlo, nejen pro jeho klasický a pěkný vzhled, ale protože je také velice spolehlivé. Jedna společnost pracuje na konverzích základního draku DC-3 a prodlužuje významně život této legendy. Je to Basler Turbo v Oshkoshi ve Wisconsinu. Firma nabízí komplexní konverzní procesy pro klasický DC-3, který konvertuje na typ BT-67.
BT-67 používá nové motory Pratt & Whitnes PT6A-67R, ale to není všechno. Ve skutečnosti, když BT-67 opouští po konverzi hangár, je považován za úplně nové letadlo s nulovými hodnotami náletů a cyklů, včetně motorových. Brasler vypadá jako klasická DC-3, ale uvnitř je vše nové: Palivový, hydraulický, elektrický systém, komunikace a letecké elektrotechnické systémy, strukturální zlepšení, zlepšení snížení hluku, zlepšené užitečné zatížení a zvýšená cestovní rychlost a mnoho dalšího. Dokonce je prodloužený trup o 40 palců. Na jednu konverzi firma potřebuje kolem 6-ti měsíců a 35000 až 45000 pracovních hodin. Basler Turbo doposud dokončil 67 konverzí BT-67. Společnost říká, že je velká pravděpodobnost (možnost) kolem 500 ks dalších DC-3 draků letadel v dobré kondici, která by umožnila konverzi.
Další zřetelné výhody letadla které vedly k jeho pokračující službě je jeho schopnost vzlétnout a přistát z krátké a nezpevněné RWY, jeho relativně nízké operační náklady a skutečnost, že kabina není přetlaková, což mělo za následek méně kovové únavy v průběhu let versus přetlakové letadlo. Kde si můžete s DC-3 zalétat?
V US: Národní vojenské letecké muzeum nabízí od léta do podzimu lety s jejich C-47 do různých měst US. Ve Švédsku: Flygande Veteraner vlastní jediný DC-3, pojmenovaný Daisy. Letadlo nedávno utrpělo malé poškození, ale opravy jsou téměř kompletní a lety se mohou konat už v říjnu t.r..
V Kolumbii: let s Aerolineas Llaneras DC - 3 lze objednat přes tour operator The Colombian Way. V Čechách: Sledujte jaká letadla budou vystupovat na airshow. Pokud přiletí maďarský Li, s velkou pravděpodobností bude dělat vyhlídkové lety. Nebo si zajeďte přímo do Maďarska.

* 11. 9. 2020 byl představen další projekt pro vlak na letiště PRG?

Vlaky na Letiště Václava Havla a dále do Kladna by měly pod Střešovicemi projíždět tunely takzvané jižní varianty. Z několika navrhovaných řešení tuto trasu modernizované železnice vybrali experti z Ruhrské univerzity v Bochumi s tím, že přinese nejméně komplikací.
Podobně severní tunelová varianta začínající pod ulicí Pod Hradbami obsahuje rovněž dlouhý úsek stavěný formou hloubeného tunelu a i její následující úsek vede mělce pod rezidenční zástavbou. Odborníci z univerzity v Bochumi proto preferují jižní trasu, která pod povrchem kopíruje Střešovickou ulici až k Ústřední vojenské nemocnici, odkud se odklání směrem k Veleslavínu.
Kromě jižní varianty němečtí experti nevyloučili ani středovou variantu, ale ta v části území prochází nestabilním podložím a byla by tak náročnější a o něco rizikovější na výstavbu než varianta jih, která v geologickém průzkumu nasbírala nejvíce bodů. Severní tunelovou variantu včetně modernizace trati ve stávající stopě tak správci železnic definitivně opouštějí.
Spolu s novými a novými variantami střešovických tunelů rostl rozpočet celého projektu a vzdalovalo se datum, kdy by nynější nevyhovující trať nahradilo rychlejší elektrifikované spojení. Nyní podle náměstka ředitele Správy železnic Mojmíra Nejezchleba vyjde plánované spojení na 40 miliard a dá se předpokládat, že dokončeno bude nejdříve v roce 2029. Z celého projektu nového spojení vedoucího z pražského Masarykova nádraží do Kladna-Ostrovce je hotová pouze rekonstrukce Negrelliho viaduktu.
Dvojice úseků mezi pražskými Bubny a Výstavištěm a mezi Kladnem a Ostrovcem už má územní rozhodnutí. Nejjižnější variantu jako nejvhodnější nevybrala pouze německá univerzita, ale kloní se k ní i geologové z České geologické služby. Ta pro správu železnic připravuje 3D model, který má odpovědět na otázku, kde jsou nejstabilnější podmínky pro vrtání tunelu. Přestože práce na modelu mají být hotové během příštího měsíce, už nyní se podle geologů jeví jižní varianta jako nejvýhodnější.

* 11. 9. 2020 vznikla nová letecká společnost GULLIVAIR?

Nová bulharská letecká společnost GullivAir, do své flotily zařadila letoun Airbus A330-200. Letoun přistál na mezinárodním letišti v Sofii 31. července po letu ze San Bernardina v Kalifornii. V současnosti stroj nese registraci LZ-ONE. A330 byl dodán jako nový v roce 2007 KLM, později létal u pakistánské společnosti Shaheen Air. Bulharský dopravce si A330 pronajal u leasingové společnosti Aircastle.
V průběhu srpna letoun byl letoun opatřen výrazným nápisem GULLIVAIR na trupu a logem na ocasních plochách. Společnost 26. srpna provedla pro bulharský úřad civilního letectví demonstrační let ze Sofie do Burgasu a následně získala osvědčení leteckého provozovatele.
Společnost chce provozovat charterové lety a nabízet ACMI pronájem jiným dopravcům. V současnosti je GullivAir jediným provozovatelem Airbusu A330 v Bulharsku. Podle bulharských médií GullivAir vznikl přejmenováním ze společnosti Top Jets, která se věnovala provozu privátních letů. Jediným majitelem je Janko Ivanov, který v minulosti založil leteckou společnost BH Air.

* 13. 9. 2020 v Mladé Boleslavi létá nová replika?

V Leteckém muzeu Metoděje Vlacha byla 10. září 2020 pokřtěna replika meziválečného sportovního a cvičného letounu Zlín XII. Ta se mimo jiné stala zatím nejpovedenější replikou mladoboleslavského svatostánku letectví. Replika spadá do kategorie ultralehkých letadel.
Stavba repliky celodřevěného Zlínu XII pro Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi (LMMV) se začala připravovat počátkem roku 2018 a dokončený letoun absolvoval první let v neděli 16. srpna 2020. Především zalétávací pilot ultralightů boleslavského muzea Petr Handlík byl po prvním letu chováním stroje, který ho "poslouchal na slovo", nadšen.
Ostatně, není se čemu divit, již originální Zlín XII z roku 1935 představoval více než povedenou konstrukci. Proto byl také tento typ vybrán, když se hledala vhodná předloha pro stavbu ULL repliky reprezentující československé prvorepublikové letectví. Pro dvanáctku hovořila také jednoduchá stavba a jednou z podmínek byla i uzavřená kabina kryjící kokpit a jeho osazenstvo při případném dešti. Replika Zlínu XII je postavena prakticky v měřítku 1:1. Při přípravě projektu a stavbě repliky byla využita i výrobní dokumentace originálního letounu z archivu Vojenského historického ústavu z leteckého muzea v pražských Kbelích, kterou zajistil aviatický nadšenec - pilot, mechanik, restaurátor a stavitel historických letadel - Jan Klaban (1947-2020).
Běžný divák rozdíly mezi originálem a replikou nepostřehne, byť stavitelé se jim vyhnout nemohli, a to nejen kvůli platným předpisům. Protože nebyl k dispozici originální motor Zlín Persy II, pohánějící standardně tyto Zlíny, zapůjčil Vladimír Handlík osmdesátikoňový americký motor Continental ze 40. let. Z výraznějších odlišností již bylo zmíněno modifikované křídlo, jiné je samozřejmě také vybavení kabiny. A například místo plechů na zakrytování přídě s motorem se použily díly laminátové.
Replika letounu Zlín XII má přidělenu imatrikulaci "OK-YUU 81" (naleznete ji decentně vyvedenou pod VOP), stejný je samozřejmě i (plný) volací znak letounu. Fiktivní označení "OK-HFC" odkazuje na mladoboleslavský Historical Flying Club. Jako zajímavost můžeme uvést výrobní číslo na replice "149" - skutečný Zlín XII tohoto výrobního čísla byl vyroben v roce 1937 jako 49. exemplář uvedeného typu a létal s imatrikulací OK-IPS pod Aeroklubem Republiky Československé, po vzniku protektorátu byl prodán na Slovensko, kde ho používal Slovenský letecký sbor s novou imatrikulací OK-NAU.

* 13. 9. 2020 dnes EMIRATES nasadily po dlouhé době A380?

Dnes navečer přes naše území přelétával osamocený A380-842 A6-EVJ EMIRATES. Letoun směřoval na londýnské Heathrow na lince DUBAI 14:15 - Londýn 18:40.
Podle portálu Cirium mají Emirates nyní v provozu 13 letadel A380, 102 je stále odstaveno a osm má společnost převzít. Společnost uvedla, že postupně nasazuje A380 tak, jak roste na jednotlivých linkách poptávka.

* 15. 9. 2020 Mošnov získal třetí nákladní linku?

Letiště Ostrava získalo pro pravidelný provoz už třetí nákladní linku. Na mošnovské letiště začala od pondělí 14.9.2020 létat zasilatelská a logistická společnost UPS. Po DHL jde o další velkou firmu z oboru, která do Ostravy bude létat. DHL létá pětkrát týdně do Lipska.
Kolín nad Rýnem je hlavním evropským hubem pro UPS, podobně jako Lipsko pro DHL. "Nové spojení Ostravy s evropským hubem UPS v Kolíně nad Rýnem umožní pozdější vyzvednutí zásilky u zákazníka, což představuje významné zlepšení pro podniky na přibližně 4700 poštovních směrovacích číslech," uvedl ředitel UPS pro východní Evropu Ufku Akaltan.
Objem přepraveného nákladu loni stoupl o 54 %, letos lze očekávat ještě větší nárůst. Kromě DHL a UPS do Ostravy pravidelně létají nákladní letadla Uzbekistan Airways z Taškentu a Urumči.

* 18. 9. 2020 ERA zahájila testování nového systému ERIS?

Společnost ERA uvedla do testovacího provozu systém ERIS-A na Letišti Leoše Janáčka v Ostravě - Mošnově. Systém zvyšuje bezpečnost letiště tím, že poskytuje přehledovou informaci, ‚hlídá' potenciální rizika kolizí mezi stroji na zemi a automaticky generuje výstražná hlášení pro řídící letového provozu.
ERIS-A používá a fúzuje přehledová data z živého provozu vozidel a letadel na letištní ploše a v blízkém okolí z různých typů senzorů (multilaterační systém od ERA, letištní radary ad.), zobrazuje informace operátorům a umožňuje zadávání elektronických povolení pilotům k pohybu. Navíc zaznamenává veškerá data a úkony obsluhy pro případné přehrávání a analýzu. Systém byl nainstalován, zprovozněn, zkalibrován a otestován experty ERA během prvního pololetí tohoto roku, nyní jsou jeho funkce a výhody prezentovány odborníkům na letový provoz z řad Řízení letového provozu ČR, Letiště Ostrava, Úřadu pro civilní letectví, Letiště Praha, případně potenciálním zákazníkům ze zahraničí. ERIS-A tak má za sebou další krok k naplnění ambice stát se jak plnohodnotným řídicím systémem pro regionální letiště, tak pokročilým systémem typu A-SMGCS level 1 & 2 (automatizovaný systém řízení letového provozu na letištní ploše) pro velká mezinárodní letiště.

* 20. 9. 2020 dnes proběhla na PRG dvojnásobná premiéra?

TAROM nasadil na svou linku nový typ ATR 72-600 s novýn barevným schématem.

Další informace pro Vás: OK-TST už létá opět v barevném schématu SmartWings.

* 22. 9. 2020 Ukraine International Airlines obnoví v říjnu lety do Prahy?

Společnost Ukraine International Airlines obnoví od 2. října lety do Prahy. Embraery 190 by měly létat každé pondělí, středu a pátek v 10:30 z Kyjeva, průlet v Praze je naplánován na 11:35 až 15:15 a návrat do Kyjeva v 18:15.

* 22. 9. 2020 Swiss obdržel první Airbus A321neo?

Společnost Swiss International Air Lines převzala v pátek 18. září v Hamburku svůj první A321neo. Odpoledne letoun registrace HB-JPA přelétl do Zurichu. HB-JPA je první z osmi objednaných A321neo. V roce 2018 objednala společnost Lufthansa group pro svou švýcarskou společnost také 17 ks A320neo. První A320neo byl společnosti dodán už v únoru 2020. SWISS tak zahájil modernizaci své středně traťové flotily. Na těchto tratích používá SWISS výhradně letouny Airbus. Na dálkových tratích používá také 12ks Boeing B777-300ER. Některé jsme měli možnost vidět na testovacích letech v Praze.

* 3. 11. 2020 Donald J. TRUMP už jednou navštívil Česko?

B727-23 N725DT Seriové číslo 20046, LN 605 poprvé vzlétnul 10. 7. 1968 a je stále aktivní viz následující tabulka:

B727-23 Trump Shuttle N725DT PRG 1990 (Foto: Petr Brož)

_________________________________________________ Z výroby __________

* 21. 8. 2020 Boeing přejmenoval MAXe

Americký výrobce letadel Boeing v tichosti opouští název MAX u svého nejmodernějšího stroje. Jak si všiml list The Guardian Boeing oznámil nové objednávky u modelu 737-8 bez dřívějšího označení řady "MAX". Letadla měla v letech 2018 a 2019 dvě tragické nehody v souvislosti se špatně vyvinutým systémem MACS, který měl bránit nečekanému poklesu letové hladiny v souvislosti s novou konstrukcí modelu, avšak kvůli vadným senzorům mohl letadlo nečekaně nasměrovat směrem k zemi. To vedlo k celosvětovému uzemnění modelu. Nyní Boeing obdržel první objednávku od roku 2019.
Americký výrobce letadel Boeing dostal první objednávku na stroje 737 MAX od dvou tragických havárií těchto letadel, které vedly k zatím stále platnému zákazu jejich využívání v letecké dopravě. Až čtyři tato letadla si nyní objednal největší polský provozovatel charterových letů Enter Air. Na oznámení Boeingu upozornil zpravodajský server BBC. Mluvčí Boeingu tvrzení britského listu i dalších médií, že společnost se chce označení MAX zbavit, zpochybnil a poukázal na to, že se v oznámení několikrát vyskytuje.

* 22. 8. 2020 Boeing to s nejdelším letounem světa nevzdává?

Na velikost se už v leteckém průmyslu nějakou dobu nesází. Během krizových měsíců se navíc nejedna aerolinka uchýlila k vyřazení nákladných, dnes už ikonických strojů se dvěma motory na každém křídle. Z nebes zmizí legendární Boeing 747 Jumbo Jet, který co do velikosti dopravních letounů dlouhá léta držel prvenství. Na zemi sedí i většina Airbusů A380, jež někdejší "královnu nebes" vystřídaly. Prudký pokles poptávky nutí letecké dopravce myslet hospodárně. Společnosti, které mají tu možnost, v důsledku krize nahrazují velké letouny menšími a úspornějšími. Poptávka po létání je teď "hodně slabá". Produkce obou jak technologicky, tak ekonomicky zastaralých obrů bude navíc zanedlouho zcela ukončena. Z rukávu proto Boeing tasí "pokoronavirové eso". Boeing 777X se stane největším komerčním letadlem schopným efektivně nahradit tato letadla na dálkových a frekventovaných linkách. "Odhaduje se, že bude až o 25 % úspornější než Boeing 747 v nákladech na sedačku,". Do kabiny přitom bude moci usednout více než 400 cestujících, jimž moderní verze "trojité sedmičky X" nabídne širší kabinu i větší okénka. "I když teď po větších letadlech není poptávka, po krizi tohle letadlo najde využití".
Nový nejdelší letoun se skládacími konci křídel je předurčen především pro vysoce poptávané tratě, například mezi Londýnem a New Yorkem či z Dubaje do zbytku světa. "To je momentálně jeho slabina, poptávka po dálkových letech se kvůli covidkrizi velmi snížila a 777X má velkou konkurenci v již provozovaných letounech A350 a B787 Dreamliner".
Se svou délkou necelých 77 metrů ale Boeing 777X v osobní letecké dopravě nemá konkurenci. K výhodnosti provozu přispívají především dva motory, které se se svou velikostí také zařadily na první příčku. Kromě nich k úspornosti kolosu přispívá lepší aerodynamika a použití lehkých a odolných materiálů. Letadlo má navíc skládací konce křídel, které mu umožní přistát i na menších letištích a usnadnit pohyb po pojížděcích drahách. Celkové rozpětí rozložených křídel totiž dosahuje téměř 73 metrů, čímž se Boeing 777X zasluhuje o další prvenství.
Boeing letadla 777X představí ve dvou verzích, kratší 777-8 a delší 777-9. O tu je podle objednávek zatím výrazně větší zájem. Aerolinky si u výrobce objednaly zatím 344 kusů. Firma zvažuje ještě delší verzi 777-10.
Boeing s přípravou letounu nelení. Do testovacího provozu se v srpnu zařadil již třetí hotový stroj s označením VH003. Zatímco první dva mají získat Emirates, třetí bude po úspěšné certifikaci létat v barvách Lufthansy.
V neděli 20. 9. 2020 uskutečnil svůj první let již čtvrtý prototyp Boeingu 777X (777-9). Připojí se ke třem prototypům, které jsou již zapojeny do certifikačních zkoušek. První prototyp absolvoval svůj první let 25. ledna, další se připojil v dubnu a třetí prototyp absolvoval svůj první zkušební let v srpnu. Dodávky letadel zákazníkům jsou plánovány na rok 2022.
Výrobce doufá, že právě 777X nahradí u leteckých společností dnes kvapem vyřazovaná letadla 747. Poptávka po letadle však zatím výrazně kulhá za očekáváními. Prozatím získal Boeing na letadlo, které je v prodeji od roku 2013, pouhých 309 objednávek. Přitom koncem roku 2013 již mělo 259 objednávek. Prodeje dosáhly vrcholu při 350 objednávkách, pak ale začali zákazníci některé objednávky rušit či konvertovat na Dreamlinery. Tento proces přitom nastal ještě před nástupem koronavirové krize. Nyní reálně hrozí, že dva hlavní zákazníci, Qatar a Emirates, část svých objednávek vyškrtají. Emirates jsou dnes se 115 objednávkami největším zákazníkem typu.
Je zřejmé, že největším konkurentem 777X jsou letadla Boeing 787 a Airbus A350. Tato letadla s nižší kapacitou, dlouhým doletem, vysokou palivovou efektivností a nižšími pořizovacími náklady dávají provozovatelům mimořádnou flexibilitu v nasazení a nižší riziko. Tím spíše v době, kdy budoucnost letecké dopravy je nejistá, a to přinejmenším ve střednědobém horizontu. Boeing 777X se může ukázat jako zbytečně veliký a příliš drahý.

* 22. 9. 2020 Nákladní konverze

Boeing otevře v čínském Kantonu novou linku na letadla B737-800 Boeing Converted Freighter (BCF). Jde již o druhou linku na konverze letadel, na které Boeing spolupracuje s čínským partnerem Guangzhou Aircraft Maintenance Engineering Co., Ltd. (GAMECO). GAMECO je společným podnikem China Southern Airlines Co., Ltd. a Hutchison Whampoa (China) Ltd. z Hongkongu.
GAMECO a Boeing dohodly spolupráci v této oblasti v roce 2019 a první linka byla spuštěna letos v červnu. Produkce letadel na nové výrobní lince bude zahájena v roce 2021. Konverze 737-800 na 737-800BCF jsou exkluzivně čínskou záležitostí. Na konverzích pracují závody v Šanghaji, Ťi-nanu a Kantonu. Verze 737-800BCF eviduje 132 objednávek.
Boeing 737-800BCF získal certifikaci již v roce 2018. Jednalo se o letoun, který vznikl přestavbou z Boeingu 737-800 dodaného v únoru 2004 společnosti Futura, a který sloužil od roku 2009 do května 2017 u Travel Service (OK-TVK). Přestavbu letadla zajistila Boeing Shanghai Aviation Services a čínská Taikoo Aircraft Engineering.
Minulý týden oznámila společnost AerSale, že odkoupila 24 letadel Boeing 757-200, které jsou uloženy v Arizoně a Novém Mexiku. AerSale má na "pohřebištích" v Roswellu a Goodyearu uloženo na 500 letadel, ze kterých "těží" náhradní díly a motory, které pak nabízí zákazníkům na celém světě. Firma již investovala do vyřazené techniky na 1,2 miliardy dolarů. AerSale chce nyní využít výrazného růstu zájmu o nákladní dopravu a rozhodla se zahájit v Goodyear konverze letadel 757 (pro přepravu cestujících) na nákladní. Airbus v oblasti nákladních letadel tradičně zaostává za Boeingem a zaostává také v oblasti konverzí původně jednouličkových strojů pro dopravu cestujících. Prototyp konvertovaného nákladního A321P2F vykonal svůj první let 22. ledna a typový certifikát od EASA (European Aviation Safety Agency) získal v únoru. K přestavbě byl využit 22 let starý A321 (D-ANJA) poháněný motory International Aero Engines V2500, který sloužil u British Midland a Onur Air.
Přestavbou Airbusů se zabývá firma Elbe Flugzeugwerke (EFW) v Drážďanech. Závod, který je společným podnikem ST Aerospace ze Singapuru a Airbusu, zaměstnává okolo 1450 zaměstnanců. Závod v minulosti konvertoval na nákladní asi 200 širokotrupých letadel pro 40 zákazníků. Firma věří, že A321P2F je ideálním řešením jak pro nové zákazníky, tak pro zákazníky, kteří hledají náhradu za dosluhující nákladní Boeingy 757.
První prototyp získá leasingová společnost Vallair, která objednala 10 přestaveb s opcí na 10 dalších, zahajovacím zákazníkem je Qantas (VH-ULD). Titan Airways mají převzít první stroj na severní hemisféře v listopadu. (Zdroj: Planes)

_________________________________________________ Z Kosmonautiky __________

* 29. 8. 2020 Boeing plánuje první pilotovaný let Starlineru až na příští rok

Společnost Boeing v úterý oznámila rozhodnutí přistoupit k druhému pokusu vyslat kosmický prostředek CST-100 Starliner ke stanici ISS. První pokus v prosinci 2019 nevyšel, neboť Starliner měl špatně nastavené palubní hodiny a kvůli nedostatku paliva by stanice ISS nedosáhl. Navíc po skončení neúspěšné mise NASA objevila řadu chyb systému a uvedla, že Starliner se jen těsně vyhnul "katastrofické chybě", která mohla vést k havárii. Prvenství tak musel Boeing přenechat konkurenční společnosti SpaceX Elona Muska, která úspěšně zvládla nepilotovaný let a tento měsíc také úspěšně dokončila první pilotovaný let na ISS a zpět.
Boeing plánuje reparát (nepilotovaný) na prosinec nebo leden. Poté bude následovat důkladná poletová kontrola. Pokud vše půjde dobře, může se první pilotovaný let k ISS uskutečnit v polovině roku 2021. (Zdroj: Planess)

* 11. 9. 2020 Starship už začíná létat23.

Vývojový program rakety Starship společnosti SpaceX, která jednou doufejme doletí až na Mars, udělal v posledních týdnech doslova dva malé skoky směrem k dosažení naší nejbližší planety.
Prototyp kosmické lodi Starship SN5 úspěšně vzletěl do výšky 150 metrů a opět přistál - téměř přesně rok poté, co podobný test provedl hrubý technologický demonstrátor Starhopper. O čtyři týdny později, na začátku září, ho pak napodobil i další prototyp SN6. Tyto prototypy jsou poháněny jen jedním motorem Raptor, který je nakláněcí a tak mohou prototypy létat do stran. Pro vlastní přistání je to horší, protože jen těžko se dá přistát v kolmé poloze k zemi. SN6 má výšku "jen" zhruba 30 metrů, zatímco kompletní Starship bude vysoká 50 metrů. Účelem prototypu SN6, který je v podstatě totožný jako předchozí exemplář SN5, je vypilovat celý proces startů a přistání Starship, nikoli posouvat hranice testování.
Mezitím také pokračuje výroba nejen prototypů SN8 a SN9, které už mají mít tři motory Raptor a aerodynamické prvky pro delší lety, ale v Boca Chica už byly spatřeny také první komponenty pro SN10. A aby toho nebylo málo, v těchto dnech má podle Elona Muska také začít výroba prvního prototypu nosné rakety Super Heavy.

Připravujeme
30let od zavedení A310 do flotily ČSA vyjde v březnu 2021
Pokud se chcete k této události připojit, pošlete něco ze svých sbírek

_______________________________________________________________________

Připravila — redakční rada AFC za přispění dalších členů klubu —
Pro WEB AFC zpracoval WOM (listopad 2020)

Upozornění:
Minimální členský klubový příspěvek na rok 2020 je stále pouhých 100 Kč. Nečekejte s uhrazením.
Příspěvky a náměty pro Informační Bulletin č.169 i články našich web stránek prosím nadále posílejte na naši elektronickou adresu

 

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů