Od nasazení Concorde na pravidelnou linku uběhlo 40. let

Právě před 40-ti lety 21.1.2016 byl zařazen supersonic Concorde do komerčního provozu, který pak trval celých 27 let.
British AIrways US Launch Brochure (Image courtesy of Chris Sloan) První let Air France se konal 21.1.1976 a vedl z Paříže přes Dakar do Ria de Janeira. Současně British Airways vypravila let z londýnského Heathrow do Bahrajnu. Zpočátku byly lety do US odepřeny díky environmentálním zájmům a velkému hluku motorů. Navzdory všem protestům, Concorde nakonec 24. května 1976 přeci jenom ve Spojených státech poprvé přistál. Tím se pro oba dopravce vyšlapala cesta pro první pravidelné linky do Washington D.C.. Zákaz letů do New Yorku pokračoval až do listopadu 1977, kdy nejvyšší soud Spojených států odmítl soudní rozhodnutí nižší instance, která lety zakazovala. Boj za zákaz letů Concorde vedl tenkrát politik Carol Berman. První let na JFK pak proběhl 22. listopadu 1977.
Podle British Airways typický let z Londýna na JFK trval o trochu méně než tři a půl hodiny. Stejný podzvukový let trval kolem osmi hodin. Rekord nejrychlejšího nadzvukového letu civilního letadla přes Atlantik ustanovil kapitán Leslie Scott a jeho posádka, který 7. února 1996, tento let absolvoval za 2:52:59 hod.

FAKTA A STATISTIKY
Concorde byl společný projekt britské a francouzské vlády. Letoun byl navržen firmami British Aircraft Corporation a Aerospatiale. Svůj první nadzvukový let úspěšně dokončil 1. října 1969
Concorde létaly 11 mil vysoko, což je na okraji prostoru ve vrstvách mezi stratosférou a ionosférou, kde už mohli cestující vidět i zakřivení země
Díky intenzivnímu teplu se mohl drak Concorde během letu prodloužit až o 10 palců. Každý vnitřní povrch, dokonce i okna, byla na dotek ruky během letu teplá
Concorde nepřepravoval jen cestující, někdy byl užívan pro přepravu lidských orgánů, diamantů i peněz. Jako zajímavost můžeme uvést, že Concorde přepravoval i výtisky týdeního US časopisu "The Economist", přestože veškeré informace mohy být přeneseny do Evropy přes družice
Menu prvního komerčního letu British Airways: Šampaňské Dom Perignon 1969, kaviár a langusta, grilovaný hovězí stejk, palmový salát s Roquefortovou zálivkou a čerstvé jahody se šlehačkou. Cestujícím byly také nabízeny doutníky Havana
James Callaghan byl první britský premiér který použil Concorde na své návštěvě presidenta US Jimmy Cartera ve Washingtonu. Jeho Concorde přistál poprvé na americké půdě 10. května 1977. Tato druhá návštěva Concorde na americké půdě hodně přispěla k pozdějšímu zrušení zákazu přistávání tohoto typu na US letištích

DODATEK
V pondělí 4. ledna 2016 zemřel první zalétávací pilot Concorde, Andre Turcat, ve věku 94. let. Jeho první 27 minutový zkušební let byl bez zvláštních příhod na obou tryskových motorech. Celý let byl prováděn se sklopeným nosem a vysunutým podvozkem. Také on to byl, který s prototypem 001 cca o šest měsíců později překonal bariéru zvuku.
Za svůj život A. Turcat zažil vzestup i pád Concorde. Celý svůj život zůstal spolehlivým obhájcem tohoto letadla, dokonce i po pádu Concorde Air France při startu z letiště Charles de Gaulle v roce 2000, při kterém zahynulo 113 lidí. Ale tato havárie zapříčinila prozatímní konec nadzvukového osobního cestování.
Turcat se narodil v roce 1921 v Marseille. V roce 1947 se zúčastnil jako pilot vojenských vzdušných sil ve francouzské válce v Indočíně, po jejím skončení se stal zalétávacím pilotem.
piloti: A. Turcat a B. Trubshaw V 1950 se stal se vrchním zalétávacím pilotem pro francouzské specializované letecké centrum. Když se společný program CONCORDE mezi Francií a UK rozeběhl, A. Turcat byla jasná volba pro vrchního zalétávacího pilota na francouzské straně. Přijal tuto práci v roce 1964 a trvala až do roku 1976. Později obdržel - současně s jeho britským protějškem Brianem Trubshaw, cenu Ivan C. Kincheloe udělovanou pro výjimečné zalétávací piloty.
Turcat odešel do důchodu v 54 letech a obrátil svou pozornost k politice. V letech 1971-1977 se stal zástupcem starosty města Toulouse a v letech 1980-1981 byl členem Evropského parlamentu. V roce 2005, obdržel jedno z nejvyšších francouzských civilních vyznamenání "Grand Officer of the Legion of Honour".

kapitán Leslie Scott To kapitán Leslie Scott, který pilotoval rekordní let přes oceán se 40-ti letého výročí Concorde dožil. Ještě před tímto výročím navštívil vystavený Concorde British Airways na "Intrepid Sea, Air & Space Museum".
Po návštěvě Concorde kapitán Scott řekl: "byl jsem potěšen návštěvou Concorde a sdílením příběhů s chlapy, se kterými jsem spolupracoval na JFK. Intrepid Sea, Air & Space Museum udržuje Concorde opravdu na profesionální úrovni, letadlo vypadá velmi dobře i po 40 letech! Jsem potěšen celkovým stavem letadla".

Concorde British Airways jsou dnes vystavovány ZDE:
Reg           c/n       Místo
G-BOAA 206 Museum of Flight, East Fortune
G-BOAB 208 Heathrow Airport
G-BOAC 204 Aviation Viewing Park, Manchester Airport
G-BOAD 210 The Intrepid Sea, Air and Space Museum, New York
G-BOAE 212 Grantley Adams Airport, Bridgetown, Barbados
G-BOAF 216 Airbus UK, Filton, Bristol
G-BOAG 214 Museum of Flight, Seattle

A osmý Concorde, G-BBDG (c/n 202), British Airways, který nebyl nikdy nasazen do komerčního provozu, (byl použit jen k finálním testům), je vystaven v "Brookland Museum" ve Weybridge, Surrey.

MUSEUM SINSHEIM vystavuje Concorde Air France F-BVFB (Foto: archiv Karel Zápotocký)

Safety on board Concorde a palubní vstupenka z 15.10.2003 - let LHR - JFK , 5 dní před posledním letem tohoto éra do Birminghamu 20.10.2003 (Sbírka: Stanislav Stráský)

Přetah Concorde G-BOAC ke gate na LHR terminálu 4 před nástupem do letadla (Foto: Stanislav Stráský)


Více o typu Concorde si můžete na našich stánkách přečíst ZDE >

_____________________________________________________________________

Připravil — WOM — (leden 2016)

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na Okénko do historie