CARGO Dornier 228-212 v Praze.


Byly plánovány dvě návštěvy Prahy: 23.6. 18:30-20:00 a 24.6. 06:00-06:45.
Jel jsem vyfotit navečer 23.6. spolu s MD-87 Danish AT.
Do-228 byl však opožděn a přistál, když jsem upíral pozornost jinam v 18:58. Poté jsem čekal na odlet MD-87 (viz má fota poslaná dříve v Aktualitách).
Poté jsem čekal do 20:38 u jediné dráhy v provozu, kdy jsem čekání vzdal a jel jsem domů. Na starém letišti mně to nedalo a zajel jsem se podívat mezi T.3 a T.4(=původní budova, nyní AČR pro státní návštěvy).
Do-228 tam stále stál.
Pokud na této pozici stojí větší letadla, tak z jediného veřejného místa je nelze vyfotit celá, neb část letounu je za stromy a před letounem je stožár. Do-228 byl postaven ideálně tak, že by ho bylo možno vyfotit bez překážek vlevo i vpravo. Ale...stála tam mnohem větší překážka - minináklaďák z Karlových Varů - viz foto. Jeho osádka se již dlouho nudila - viz 1. foto.

Druhý člen posléze z nudy začal dělat shyby na vrtuli Dornieru - přitahoval se ke dvěma listům, které si nastavil do úhlu 45°dolů !!! Byl jsem tak fascinován scénou, že teprve po chvilce jsem sáhl pro foťák. To již udělal 5-7 shybů a pustil se buď proto, že měl dost, nebo si mě všiml s foťákem. Takže viz foto chviličku poté (= 2. foto).

Potom jsem odešel podívat se podél plotů na otevřené hangáry TVS a ÚCL a letadla a vrátil jsem se po čtvrthodině. To již růčo nakládali. Poté náklaďáček odjel - viz foto Dornieru ještě s otevřenými nákladními vraty a o tři minuty později, 21:26 se zavřenými vraty.

Bohužel místo krátkých časů přes den s ISO 80 jsem musel fotit na ISO 200 a časy 1/4 resp. 1/5 sekundy. Takže více pokusů s foťákem opíraným o hranu Terminálu 3.

Petr Fox Liška
------------------------------------------------------------------------------------------------

There were two visits: 23.Juni in the evening and 24.Juni early in the morning (scheduled 06:00-06:45).
I went there in the evening of 23.06. to take photos together with MD-87 of Danish Air Transport.
Do-228 scheduled for 18:30-20:00. There was a delay, so I was at the airport, but I was looking for something else when it landed 18:58...
Then I waited for (slightly postponed) dep. of MD-87. Then I waited at the only usable RWY up to 20:38, when I decided to go home. At Terminals South I made a brief look for apron - and there it was!!, standing between Terminal 3 (=private VIP) at right and Terminal Czech AF (=state VIP) at left.
When there are bigger aircraft positioned there, a tree and beams obstruct the only view from public space. Do-228 perfectly fits between a beam (see at left) and a tree (see at right). But there was something much bigger obstructing: cargo van - see photo.
A crew of this van was bored by very long waiting - see a man leaning against van's front. Later, the second crew member was so bored, that he started to chin (= to make bent arm hangs) on two propellers's blades /pointing 45° down/. [German: der Beugehänge am Do-228's Propeller (!! - er hing am 2 Blätter 45° schräg nach unten !!).] Unfortunately, I was so fascinated by the scene, that I forgot to take a photo immediately. Later, after some 5-7 Beugehänge he noticed me with my camera and he jumped onto Beton - see photo few seconds later...

I went around fences on Southern aprons to look for opened hangars etc. and I returned some quarter of an hout later to check the progress of loading.
So finally I made photos of Do-228 without obstructing van in the foreground almost 21:30 hrs local summer time - exposure time 1/4 or 1/5 of a second, ISO 200. (instead of very short times, ISO 80 during the day...).

Petr Fox LiškaHlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku článků o letišti Praha-Ruzyně