Dubai - významné světové obchodní město Blízkého východu leží ve Spojených arabských emirátech.

PROJEKT Dubai se honosí superlativy: jedno z nejrychleji rostoucích světových měst, jediný sedmihvězdičkový hotel na světě, je zde projektována největší budova světa, totéž se dá říci o jeho letištích.

Dubai mezinárodní letiště (IATA: DXB, ICAO: OMDB) je hlavní vzdušný přístav Spojených arabských emirátů dneška. Svou základnu tu mají domácí aerolinie Spojených arabských emirátů, "Emirates". Na Dubai mezinárodní letiště létá více jak 95 aerolinií z 137 destinací. Za 30 min se dostanete z letiště do "Jebel Ali Free Zone" (JAFZA), a protože i v samotném areálu letiště je mnoho obchodů, kde lze nakupovat zboží bez cla, je tato oblast velmi vyhledávána. Na fotografiích v pravo jsou interiéry současného mezinárodního letiště Dubai.
V blízké budoucnosti bude toto stávající letiště doplněno o nové mezinárodní letiště "Jebel Ali International airport" (IATA: JXB, ICAO: OM??), které bude asi ve 40 km vzdálenosti. Nové letiště se bude rozkládat na ploše 140 km čtverečních. Celý komplex bude zahrnovat logistická centra, banky, obchody a některá průmyslová odvětví. Pamatovalo se třeba i na golfové hřiště. Jebel Ali International airport bude přepravovat tolik pasažérů za rok jako dnes přepravují letiště Heathrow, O'Hare a Atlanta dohromady. Úměrně k tomu vzroste také servis pro CARGO aerolinie. Po dokončení bude toto letiště největší na světě.

Historie:

Ještě před sto lety byla Dubai malou osadou beduínských obchodníků a lovců perel. Dubai ve Spojených arabských emirátech ležel vždy na starověké obchodní cestě z Orientu směrem na západ. Teoreticky to bylo uprostřed této dlouhé cesty. Do dnešní doby se emirát vyvinul do extravagantního obchodního a ekonomického centra Blízkého východu, místa, kde se točí zboží, finance a služby. Je a bude to stále obrovské obchodní centrum. Mešity a tradiční domy starého města stojí ve stínu více jak sta gigantických mrakodrapů. Umělými ostrovy vytvořil emirát, dlouhý jen 75 km, dalších 100 km kouzelných pláží a udělal si jméno jako turistický ráj. Cesta do pouštní metropole vede pro turisty a obchodníky většinou přes letiště emirátu. Již dnes je Dubai International Airport s 21,7 milionů pasažérů ročně nejvýznamnějším letištěm Blízkého východu.
Výstavbu stávajícího mezinárodního letiště v Dubai započal v roce 1959 Sheik Rashid bin Saeed Al Maktoum. Již v roce 1960 bylo letiště otevřeno pro domácí flotilu DC-3 a dalších devět aerolinií. Dnes už letiště přijímá všechny druhy letadel. V současné době probíhá na tomto letišti masivní výstavba. Budují se zde např. dvě zastávky podzemní dráhy Jedna zastávka je v terminálu 1 a další v terminálu 3. Zelená linka metra má být v plném provozu do roku 2012. Po skončení výstavby v roce 2008 bude toto letiště schopno ročně odbavit 70 milionů pasažérů. Pro srovnání: letiště Johna F. Kennedyho v New Yorku odbaví ročně 32 milionů cestujících, frankfurtské letiště 50 milionů. Je neuvěřitelné, že při těchto číslech potřebuje město další letištní infrastrukturu.
Aby bylo možné stále sílící proud cestujících odbavit, buduje se od roku 2003 třetí terminál, dva terminály v předpolí a stávající terminál 2 se rozšiřují.

Protože město sahá svými obytnými čtvrtěmi a průmyslovými zónami až k areálu letiště, byla při jeho rozšiřování žádána nekonvenční a inteligentní řešení. Terminál 3 je pětipatrová, asi 35 metrů vysoká budova, která - až bude hotová - bude "zcela neviditelná". Aby bylo místo pro rozjezdovou plochu, umístí se budova terminálu kompletně pod zem.



Firma SIEMENS vyhrála tendr na dodávku zařízení pro přepravu zavazadel. Toto zařízení je v současné době nejen největší, ale i nejhlouběji položené na světě. Zařízení pro přepravu zavazadel terminálu 3 bude mít celkovou délku 90 km pásů a bude schopno přepravovat kolem 15 000 zavazadel za hodinu. Cestující mohou podat své kufry na více než 220 odbavovacích přepážkách a využít minimální dobu na přestup pouhých 45 minut. To znamená, že bude-li časový rozdíl mezi dvěma lety 45 minut, dostanou cestující na konci zaručeně svůj kufr. Vedle kompletní přepravní techniky instaluje SIEMENS také IT systém s hardwarem a softwarem na vysoké úrovni. Kromě toho je již sjednáno, že zařízení bude firma provozovat a udržovat nejméně deset let. Pro nepřetržitý provoz 365 dní v roce a 24 hodin denně to představuje nasazení 300 až 400 pracovníků.
Tady si neodpustím malou vsuvku pro srovnání s místními poměry: Jak už jistě víte, Letiště Praha otevřelo 18.1.2006 nový odbavovací terminál Sever 2. V první etapě bylo instalováno 60 nových odbavovacích přepážek s možností rozšíření na 100. Součástí tohoto terminálu je také v podzemí (i když ne tak hluboko jako v DXB) vybudovaná třídírna zavazadel. Tuto třídírnu dodala holandská firma "Van Der Lande". Její kapacita je 2500 zavazadel za hodinu s možností rozšíření až na 5000 zavazadel za hodinu. Při návštěvě této třídírny zavazadel jsem si připadal jako Guliver v říši obrů. Třidírna zavazadel na letišti DXB je 6x větší, a na novém letišti Jebel Ali International airport bude opět násobně větší než na DXB. Tyto mamutí stavby si však nedovedu ani představit.
Department of Civil Aviation (DCA) - letecký úřad Spojených arabských emirátů - se nadále spoléhá na SIEMENS, nejen co se týče zavazadel. Současně SIEMENS buduje nejmodernější překladiště, které je dimenzováno na překládku 1.2 mil. tun nákladu ročně. Hodnota zakázek obou projektů se pohybuje okolo 350 mil. eur.
Tato forma spolupráce má již svou tradici: společnost Mannesman Dematic, kterou později převzala společnost SIEMENS, dodala již v roce 1997 na letiště v Dubai zařízení na přepravu zavazadel pro Terminál 1. V letech 2000 / 2001 postavila firma SIEMENS pro překladovou dceřinou společnost Aerolinie emirátu, která je stejně jako letecký úřad DCA řízena Sheik Ahmed bin Saeed Al Maktoum, moderní zařízení na přepravu nákladů. Díky osvědčené spolupráci má SIEMENS velkou šanci na dodávku podobné technologie pro nové právě rozestavěné letiště Jebel Ali International airport, které se má po dokončení stát největším letištěm světa.
Na stavbě došlo také již k nehodě, kdy se 28. září 2004, během stavební fáze část letištního terminálu zhroutila. Stavbu projektoval francouzský architekt Paul Andreu (jistě si také vzpomenete na zhroucení terminálu 2E na pařížském letišti Charles de Gaulle 23. května 2004. Tuto stavbu P. Andreau projektoval také).

Na Dubai mezinárodní letiště operuje 95 aerolinek, toto je výčet těch nejznámějších:

Následuje výčet aerolinií (mimo charterové lety), které využívají CARGO terminály v Dubai:

Emirates Sky Cargo.

Společnost Emirates Sky Cargo přepravila v loňském roce 840 000 tun zboží, což je o 27% více jak v minulém období a to znamenalo příjem této divize US $940 miliónů. Nové Dubai Logistic City je navrženo na kapacitu 12 milionů tun nákladu, což bude jistě znamenat další růst pro flotilu Emirates Sky Cargo. Nový terminál bude mít úložnou plochu cca 100 000 m čtverečních (včetně skladišť pro zboží, které podléhá rychlé zkáze, kde se bude udržovat teplota 2-4 st C).

Nové mezinárodní letiště "Jebel Ali International airport" (IATA: JXB, ICAO: OM??).

Projekt tohoto letiště vznikl na základě dlouhodobých předpovědí o vývoji a potřeb letecké dopravy v oblasti Blízkého východu. Ředitel projektu Kalifa Al Zaffin říká, že letiště bylo vizionářsky navrženo tak, aby vyhovovalo min. do roku 2050 a dále. HH Sheikh Maktoum bin Rashid Al Maktoun, viceprezident a premiér UAE, vládce Dubai objednal zhotovení stavby dle tohoto projektu. Dále objednal také stavby City projekt v těsné blízkosti letiště. Stavba komplexu už byla zahájena.
Nové letiště leží asi 40 km od stávajícího Dubai mezinárodního letiště a Jebel Ali Airport City (JAAC) bude zabírat plochu 140 km čtverečních. Srdcem (JAAC) bude nové mezinárodní letiště "Jebel Ali International airport", letiště pak bude obklopeno několika menšími městy. Tzv. komerční City bude zahrnovat až 850 mrakodrapů dosahující výšky až 300 m. Tato letištní infrastruktura bude nabízet kancelářské prostory pro logistickou činnost, bankovnictví, průmyslová a turistická odvětví. Projekt předpokládal zahájení stavby do deseti let. Nicméně rychlý růst města donutil tuto koncepci změnit a se stavbou se už započalo už nyní.
První část Dubai Logistics Center (DLC) ve které vznikne bezcelní pásmo pro obchodníky by měla být dokončena v roce 2007. (DLC) se bude rozkládat na cca 25 čtverečních kilometrech. Zákazníci budou mít volný přístup jak k letištím, tak i k přístavům a to způsobí, že transfery se budou odbavovat velmi rychle, bez zpoždění, které je způsobeno celnicemi. Služby se budou nabízet Blízkému východu, Indii, Africe, jihovýchodní Evropě s trhem více jak dvě miliardy spotřebitelů.
Letiště bude mít přinejmenším šest paralelních přistávacích a vzletových drah, aby bylo schopno zvládnout více než 120 milionů pasažérů ročně a více jak 12 milionů tun nákladu za rok, což je 10x tolik než má současné Dubai mezinárodní letiště. Všechna zařízení budou dimenzována pro letadla nových generací včetně A380.
Jen letiště bude stát Spojené arabské emiráty US $8.3 miliardy. Projekt bude dokončován po etapách, kalkulace první etapy US $547 milionů zahrne logistické centrum a jednu vzletovou a přistávací dráhu. Vrchní ředitel (DLC) Michael Proffitt sdělil, že práce na první 4 500 m (15 000 ft) dlouhé vzletové a přistávací dráze jsou již ve velmi pokročilém stadiu.


Satelitní snímek přístavu Jebel Ali.

Očekává se, že (JAAC) bude soupeřit s grandiózním úspěchem sousedního námořního přístavu "Jebel Ali Port", který je největší umělý přístav na světě s 67 kotvišti a rozsáhlými suchými doky. Když byl přístav Jebel Ali v roce 1979 dokončen, byl svou grandiózností přirovnáván k Velké čínské zdi.
Doplňující přístav Rashid je zaměřen na obchod a kontejnerový transport, Jebel Ali byl směrován více k průmyslovému rozvoji pro přepravu hliníku, plynu, cementu atd.. Nový přístav pro soukromé jachty "The Palm" leží nedaleko přístavu "Jebel Ali Port".

V přístavech Rashid a Jebel Ali kotví lodě více jak 125 hlavních světových transoceánských nákladních společností, včetně zásobovacích lodí, které operují do Iránu, Afriky a Indického subkontinentu.
Zákazníci si mohou dnes vybrat způsob přepravy svého zboží (námořní - nejlevnější, ale také nejpomalejší, leteckou - nejrychlejší, ale nejdražší). Je tu ale ještě třetí možnost, takový kompromis v rychlosti, ale i v ceně za dopravu. Mnoho dopravců nabízí tzv. kombinovanou přepravu nákladů.
Jedním takovým přepravcem ve světě č. 1. je německá firma "S.A.T.-Albatros" . Přeprava zboží z Asie, Indie nebo Japonska má pak obvykle toto schéma:
Zástupci firmy v jednotlivých zemích jihovýchodní Asie zajistí na základě instrukcí obchodníka přepravu zboží od výrobce a jeho nalodění v nejbližším přístavu. Bangladesh(Chittagong), Cambodia (Sihanoukville), China (Dalian, Fuzhou, Hong Kong, Macao, Ningbo, Qingdao, Shanghai, Xiamen, Xingang, Yantian), India (Chennai, Cochin, Mumbai), Indonesia (Jakarta, Semarang, Surabaya), Japan (Nagoya, Osaka/Kobe, Tokyo), Korea (Busan), Malaysia (Penang, Port Klang), Myanmar (Yangon), Pakistan (Karachi), Philippines (Cebu, Manila), Singapore (Singapore), Srilanka (Colombo), Taiwan (Kaohsiung, Keelung, Taichung), Thailand (Bangkok), Vietnam (Danang, Haiphong, Hochiminh). Lodí je toto zboží přepraveno do přístavů Dubai, tam je převezeno na letiště a specielním CARGO letadlem, nebo v nákladovém prostoru běžné letecké linky (S.A.T.-Albatros v současné době používá pro zásilky do Prahy leteckou společnost Swiss International Air Lines) je pak přepravováno na nejbližší letiště místa určení, kde zákazník po odbavení může zásilku vyzvednout nebo svěřit celní odbavení a dovoz celnímu agentovi. Tato přeprava se v poslední době velice rozšiřuje, protože levnější sazby za přepravu lákají obchodníky. Výhodou je, že převoz zboží z námořního přístavu na letiště Dubai trvá max 30 min a tím se podstatně zkracuje celkový čas překládky.
Teď ještě dobrá zpráva pro obchodníky z České republiky "S.A.T.-Albatros" má své zastoupení i v České republice na adrese Dlouhá 16/705, 11000 Praha 1. Kontakt telefonicky, nebo elektronickou poštou možno přímo z jejich www stránek.
Bezcelní pásmo, které Jebel Ali obklopuje přilákalo managementy z celého světa, které hledají nejlepší zařízení a levnější režijní náklady. V současné době tu mají svá zastoupení světové firmy jako: Black & Decker, PFAFF, Colgate-Palmolive, Nestle, HJ Heinz, Unilever, Nivea, L'Oreal, BP, Shell, BASF, Honda, Nissan, Mitsubishi, Acer, Bose, JVC, Toshiba, Sanyo, Yamaha, Sony, Matsushita, Philips, Siemens, Nokia, a Daimler Chrysler.



Okolo nového letiště bude po dokončení rozmístěno mnoho skladových areálů, které spojí k bezcelným pásmům silná a efektivní silniční síť, která dovolí logistickým operátorům volnost pohybu v této oblasti. Oblast se tak stane největším vzušnomořským dopravním centrem na světě. Strategická silniční síť spojí letiště a další části UAE, stejně jako další země v Gulfském zálivu.



Dubai International Airport City bude také nabízet široký okruh nemovitostí - od luxusních rezidencí k dostupnějším bytům - přičemž komerční a sociální činnost obyvatelstva bude také dostupná. Počítá se s nárustem 900 000 pracovních míst. Golfoví nadšenci budou mít radost, protože projekt nezapomněl na několik golfových hřišť.



Je to neuvěřitelné, ale v tomto pouštním městě si můžete třeba i zalyžovat na umělém lyžařském svahu.




Dubai International Airport City je další strategický krok udělat z tohoto emirátu špičkový globální cíl stejnou měrou jak pro turisty tak i pro podnikatele.

autor fotografií staveb je Brian Mc Morrow.
pro AFC zpracoval 18.1.2006 WOM

Malé doplnění

Zázrak z pouště

Nový lyžařský svah, který je součástí areálu Meydan One, vyjde Dubaj na 170 miliard korun. Extravagantní projekt nabídne lyžařům ve spalující poušti unikátní zážitek s tratí dlouhou 1,2 kilometru. Projekt již schválil šejk Mohammed bin Rashid, současný vládce Dubaje.
V rozlehlém komplexu pro desítky tisíc návštěvníků bude také obytná věž vysoká neuvěřitelných 711 metrů, fontána, která bude stříkat vodu do výšky 420 metrů, pětihvězdičkový hotel s 350 pokoji, přístav pro sto lodí, pláž dlouhá 300 metrů, krytý sportovní areál o velikosti 25 tisíc metrů čtverečních a obříobchodní centrum. Cena projektu o celkové zastavěné ploše 500 hektarů se odhaduje na v přepočtu 170 miliard korun.
Dubaj je město, které se ničeho nebojí. Žádný nápad není nemožný. Tak je to i s nejnovějším lyžařským svahem. Projekt je pro ekonomický rozvoj Dubaje a Spojených arabských emirátů velmi významný, říká předseda firmy Meydan Saeed Al Tayer.
První část areálu by měla být dokončena v následujících pěti letech, kdy bude Dubaj hostit světovou výstavu Expo 2020.
Nová sjezdovka nebude v Dubaji první. Již dnes se lyžaři mohou projet na umělém svahu dlouhém 400 metrů. Areál, který je zapsaný v Guinessově knize rekordů jako největší krytý lyžařský komplex, byl pro veřejnost slavnostně otevřen v roce 2005. Zájemci mohou na svahu lyžovat neomezeně po celý rok, i když je venku třeba 45 stupňů Celsia.





pro AFC doplnill 9.8.2015 WOM

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC

NAVRCHOLU.cz