Cestovní kancelář nesoucí jméno svého zakladatele a majitele pana Václava Fischera působí na našem trhu již od roku 1990. Počet zájemců o “dovolenou s Fischerem“ stoupal a čeští letečtí fandové a zejména “spotteři“ se těšili z narůstajícího počtu návštěv zajímavých letounů, neboť CK Fischer přepravu svých zákazníků realizovala na základě smluv s různými leteckými společnostmi. Ovšem ještě zajímavější tah předvedl pan Fischer v roce 1996: založil vlastní leteckou společnost, jejíž služby vyhradil klientům své cestovní kanceláře. Přímo u výrobce zakoupil dva nové letouny Boeing 737-300 v úpravě kabiny pro přepravu 148 cestujících. K jejich standardnímu vybavení od počátku patřilo i protisrážkové zařízení (TCAS), které poskytuje posádce informace o okolních letadlech, a tak umožňuje bezpečný let i v oblasti s velmi hustým letovým provozem. V USA je tento systém požadován jako standardní součást avioniky již od roku 1986, kdežto v Evropě bude povinný až od roku 2001. Samozřejmostí pro Fischer Air jsou kromě nejvyššího možného bezpečnostního standardu také moderní rezervační a komunikační systémy, technicky perfektně vybavené kanceláře a dobře vyškolený létající i pozemní personál.

Boeing 737-33A (OK-FAN) společnosti Fischer Air před hangárem F 
na ruzyňském letišti

První letoun Fischer Air, OK-FAN, přistál na ruzyňském letišti 10. dubna 1997 v 08.40, druhý, OK-FUN, o několik dní později – 28. dubna. První obchodní let byl uskutečněn 30. dubna a směřoval na Mallorku. Handling pro společnost Fischer Air zajišťovala až do letošního jara společnost Czech Ogden Airhandling, od letní sezóny 2000 odbavují lety FISCHER Air České aerolinie.

Letouny operují z Prahy, Ostravy a Brna do více než 40 destinací ve 14 zemích Evropy a Afriky. Nejdelší let společnosti je ostrov Tenerife a trvá více než 5 hodin. Naopak nejkratší je let z Prahy do Puly, který trvá pouze hodinu a čtvrt. V hlavní turistické sezóně uskuteční společnost týdně kolem 55 odletů. Ale také v zimní sezóně je o služby Fischer Air zájem. Létá se zejména na Kanárské ostrovy – Gran Canarii, Lanzarote, Fuerteventuru, Tenerife a od letošní sezóny také na La Palmu, ale také na Mallorku, Maltu, do Maroka, Tuniska, Grenoblu a nově též na Madeiru. Všechny lety jsou nekuřácké.

Palubní služby Fischer Air jsou nadstandardní: teplé snídaně, obědy i večeře, velký výběr nealkoholických i alkoholických nápojů, přičemž k jídlu je podáváno pivo nebo víno zdarma. Jídelníček je zaměřen na stravu nejen chutnou, ale i zdravou – s důrazem na čerstvé ovoce, zeleninové saláty, teplá jídla z kuřecího masa. Fischer Air proto nemá třídu turistickou, ale “svoji“ – nazvanou “Fun Class“. Na letech do Maroka a Egypta a na Kanárské ostrovy byla zavedena speciální služba “Fischer Superior Class“: v přední části trupu je kabina oddělena a cestující pro sebe mají více místa. Pro větší pohodlí jsou navíc odbavováni individuálně a dobu čekání na ruzyňském letišti mohou strávit v příjemném prostředí “Business Lounge“ s bezplatným servisem alkoholických a nealkoholických nápojů. V letadle je jim pak servírováno speciální “Superior Class Menu“ a jsou zahrnuti dalšími příjemnými “drobnostmi“. Elegantní modrobílé uniformy personálu společnosti oživené červenobílými kravatami vytvořil německý návrhář působící na Mallorce Guido Maria Kretschmer, ušily je OP Prostějov a knoflíky s logem společnosti byly vytvořeny německou firmou speciálně pro Fischer Air. Stranou zájmu nejsou ani děti. Kromě speciálních cen letenek jsou pro ně připraveny drobné dárky, aby jim let příjemně ubíhal – “Deníček mladého cestovatele“, hry, nafukovací letadlo Fischer a podobně. 

Dne 15. března 1999 převzala společnost svůj třetí a zatím poslední letoun: Boeing 737-36N OK-FIT, který byl, opět jako zcela nový, zakoupen do vlastnictví FISCHER Air prostřednictvím společnosti GECAS.

Podle posledních zpráv neočekává CK Fischer ani v příštím roce žádný boom, ale jen mírný růst: totiž prodej 335 000 zahraničních zájezdů, tj. asi o 5 000 více než letos. Podle pana Fischera, jehož CK zaujímá na českém trhu zahraničních zájezdů s 50% podílem dominantní postavení, je společnost připravena svoji nabídku zájezdů zvýšit a reagovat v případě ekonomického oživení.

Letadlový park společnosti Fischer Air:

Typ Označení Výrobní číslo Variab. č. Vyroben Dodán Motory
Boeing 737-33A OK-FAN 27469/2864 PS630 1997 26.3.1997 CFM56-3C-1
Boeing 737-33A OK-FUN 27910/2873 PS871 1997 18.4.1997 CFM56-3C-1
*Boeing 737-36N OK-FIT 28590/3097 PS973 1999 15.3.1999 CFM56-3C-1

* Dne 20.04.2005 byla provedena přeregistrace OK-FIT na SP-FVO. Tento Boeing byl pronajat polské společnosti Fischer Air Polska.

* Dne 2.11.2005 byly zastaveny lety OK-FAN a OK-FUN. Letecká společnost CHARTER AIR skončila k tomuto dni svůj komerční provoz.

Jan Pěnkava

Letecká společnost FISCHER air bude zajišťovat leteckou dopravu pro jiné cestovní kanceláře v České republice s jedním ze svých dvou letadel typu Boeing 737-300. Druhý Boeing bude dlouhodobě pronajat včetně posádek letadel do Itálie. Společně se zahájením spolupráce s novými partnery začne používat obchodní značku CHARTER AIR.

Praha 4. října 2005:
Klienti z České republiky budou i nadále létat do dovolenou s leteckou společností CHARTER AIR. Cestovní kanceláře Sunny Days a Blue Style mají zájem využívat její služby. "V současné době vedeme jednání s oběma cestovními kancelářemi o zajišťování letecké dopravy pro jejich klienty v nadcházející zimní sezóně," říká mluvčí letecké společnosti CHARTER AIR Dan Plovajko a doplňuje: "Kapacity, které obě cestovní kanceláře pro zimní sezónu potřebují, jsme schopni plně pokrýt jedním našim letadlem typu Boeing 737-300. Létali bychom do Egypta a Tuniska."
Druhé letadlo typu Boeing 737-300 bude dlouhodobě pronajato na období celé zimní sezóny italské letecké společnosti Air One. V Itálii bude nasazováno na vnitrostátní lety. Součástí dlouhodobého pronájmu pro leteckou společnost Air One bude i kompletní zajištění posádek letadel. Tedy nejen výkonných letců, ale i palubních průvodčích. "Pronájem letadel včetně posádek na období mimo sezónu je běžnou praxí charterových leteckých dopravců po celém světě. Je to ekonomicky výhodné řešení snížení poptávky po letech v zimním období na českém trhu. Se společností Air One jsme už v minulosti spolupracovali a s našimi službami byli mimořádně spokojení," říká k pronájmu druhého letadla mluvčí Dan Plovajko.
Fischer Air Polska úspěšně léta v Polsku.
Majitelé CHARTER AIR - skupina K&K Capital Group - letos na jaře založili dceřinou leteckou společnost v Polsku s názvem Fischer Air Polska. V barvách této letecké společnosti v současné době létají 2 letadla typu Boeing 757-200 s max. kapacitou 222 míst a jedno letadlo typu Boeing 737-300 s max. kapacitou 148 míst. V letošním roce využije služeb Fischer Air Polska téměř 200.000 klientů. Tím dosáhne podílu na trhu okolo 25 procent. Klienty FAP jsou významné polské cestovní kanceláře a tour operátoři jako např. Axel, Ecco Holiday, Oasis Tours, Selectours nebo Open travel group. Letadla FAP pravidelně létají do celkem 13 zemí. Zejména do přímořských letovisek u Středozemního moře, ale i do exotických destinací jako je Thajsko, Srí Lanka, Spojené Arabské Emiráty nebo Keňa.

Cestovní kancelář FISCHER uzavře smlouvu o strategické spolupráci s Českými aeroliniemi. Od letošní zimní sezóny budou její klienti odlétat na své dovolené do přímořských letovisek moderními letadly typu Airbus 321 nebo Boeing 737-400 v barvách ČSA. Uzavřená dohoda umožní CK FISCHER nejen rozšířit svou nabídku, ale i další expanzi. Jen v letošní zimní sezóně plánuje nárůst počtu klientů o více než třicet procent.

Praha 4. října 2005:
Předseda představenstva Cestovní kanceláře FISCHER Ing. Miloslav Vyhnal a prezident a předseda představenstva Českých aerolinií Ing. Jaroslav Tvrdík dnes ukončili jednání o strategické dlouhodobé spolupráci obou společností. Se startem letošní zimní sezóny budou klienti této cestovní kanceláře odlétat na své dovolené do všech nejoblíbenějších přímořských letovisek letadly ČSA. "Naše dohoda je vyústěním naší dosavadní úspěšné spolupráce s Českými aeroliniemi. Díky partnerství s ČSA nabídneme našim klientům celou řadu výhod. Svou dovolenou si budou moci vybírat z vyššího počtu zemí a destinací. Vzroste počet letů ze všech letišť v České republice, odlety budou v příznivějších časech. Např. v příští letní sezóně budou odlétat letadla s našimi klienty až 60 krát týdně. Klientům budeme i nadále nabízet vysoký komfort, špičkový servis a profesionální služby odpovídající létání v 21. století," uvádí hlavní důvody spolupráce předseda představenstva CK FISCHER Ing. Miloslav Vyhnal. „Ambicí ČSA je stát se leaderem tuzemského trhu charterové přepravy.“, říká k zahájení spolupráce prezident a předseda představenstva ČSA Jaroslav Tvrdík a dodává: „Strategická spolupráce s CK FISCHER je dalším významným krokem k naplnění naší strategie“.
Nově také dovolené v evropských metropolích.
Spolupráce mezi CK FISCHER a ČSA se vztahuje také na pravidelnou leteckou dopravu. Cestovní kancelář FISCHER tak může svým klientům představit zcela nový produkt. Dovolené ve všech evropských metropolích. Letecká doprava do nich bude právě na pravidelných letech ČSA. "V tuto chvíli už máme v nabídce turisticky nejatraktivnější evropská města jako je např. Londýn, Paříž, Barcelona, Amsterdam, Řím nebo Benátky," říká Dan Plovajko tiskový mluvčí Cestovní kancelář FISCHER.

Praha 2. listopadu 2005:

Letecká společnost CHARTER AIR skončila k dnešnímu dni svůj komerční provoz.
Včerejší valná hromada totiž rozhodla o zahájení řízené a kontrolované likvidace firmy. Likvidátorem firmy určila Ing. Miloslava Vyhnala, předsedu představenstva společnosti Atlantik FT. K tomuto kroku vedlo majitele letecké společnosti strategické rozhodnutí, že není možné na místním trhu dlouhodobě konkurovat velkým charterovým leteckým dopravcům při zachování ekonomické rentability provozu. "V České republice je veden mimořádně tvrdý konkurenční boj mezi velkými leteckými dopravci. Je nemožné, aby v tomto boji komerčně uspěla malá letecká společnost, která provozuje pouze 2 letadla, která jsou navíc pro charterové lety nevhodná." vysvětluje důvod ukončení provozu CHARTER AIR za jeho majitele mluvčí Marie Schorchtová.
Většina zaměstnanců přejde ke konkurenci
Většina ze 130 kvalifikovaných zaměstnanců CHARTER AIR začne s největší pravděpodobností pracovat pro další dva letecké dopravce v České republice. Stávající zaměstnavatel jim v tom sám aktivně pomáhá. "Děláme samozřejmě maximum proto, aby naši lidé našli nové pracovní uplatnění. Už proběhla jednání s ČSA, které nám přislíbilo, že přijme létající personál a mechaniky," říká mluvčí CHARTER AIR Dan Plovajko. Další části zaměstnanců skončila smlouva, kterou měli uzavřenou na dobu určitou a nová smlouva s nimi už uzavřena nebude. "Jedná se zejména o zahraniční piloty, kteří u nás létali a měli s námi podepsanou smlouvu do konce letní turistické sezóny," doplňuje Plovajko.

*** Tady musíme reagovat na předchozí odstavec k tomu jak Fischer Air aktivně napomahá najít svým zaměstnancům práci u jiných společnotí - výše uvedená informace se nezakládá na pravdě, protože nikomu s nalezením práce nepomohli. .... ***

Likvidace bez jakéhokoli vlivu na Cestovní kancelář FISCHER
Konec létání CHARTER AIR se vůbec nedotkne Cestovní kanceláře FISCHER. Ta totiž v polovině října letošního roku uzavřela smlouvu o strategickém partnerství s největším domácím leteckým dopravcem - Českými aeroliniemi. Tiskový mluvčí cestovní kanceláře Dan Plovajko k tomu říká: "Naše cestovní kancelář od letošní zimní sezóny už vůbec nevyužívá služeb letecké společnosti CHARTER AIR. Naprostá většina našich klientů odlétá na svou dovolenou moderními letadly typu Airbus Českých aerolinií. Zbytek klientů létá na pravidelných linkách renomovaných evropských leteckých dopravců. Jedná se o klienty, kteří tráví svou dovolenou v exotických destinacích po celém světě."
FISCHER Air výrazně expanduje v Polsku
Výraznou expanzi čeká v nadcházející zimní sezóně leteckou společnost FISCHER Air Polska. Její flotila se totiž rozšíří o další 2 letadla typu Boeing 757-200 s maximální kapacitou 222 míst. Celkem tak bude už letos v zimě v barvách této letecké společnosti létat 5 letadel. Důvodem expanze je zahájení létání do nových exotických destinací, jako je Thajsko, Srí Lanka, Dominikánská republika, Spojené Arabské Emiráty nebo Keňa. "Rozšiřovat flotilu o téměř 50 procent v zimní sezóně je důkazem našeho úspěchu na polském trhu. Do konce letošního roku plánujeme dosáhnout podílu na místním charterovém trhu přes 35 procent," říká k plánované expanzi mluvčí majitelů FISCHER air Polska Marie Schorchtová. Hospodaření Fischer Air Polska skončí dokonce už v letošním roce v černých číslech. "Očekáváme zisk kolem půl milionu USD," doplňuje Marie Schorchtová.

z tiskových zpráv Cestovní kanceláře FISCHER doplnil WOM

Praha 2. června 2010:

První ze dvou letadel Boeing 737-300 bývalé letecké společnosti Fischer Air (později Charter Air) po 55 měsících chátrání opustilo v odpoledních hodinách ruzyňské letiště. Letoun registrace N901AS (ex. OK-FAN) odstartoval v 17:12 směr Bukurešť, kde absolvuje před návratem do provozu revizi.
Druhý odletí v příštích dnech. Dlouhodobé spory o ně však dál v Česku zůstávají u soudů. Téměř pět let neplatili "vlastníci" parkovací poplatky na Ruzyni, Letiště Praha začalo peníze dostávat až od současného majitele.
Oba boeingy nejsou už ani v českém leteckém rejstříku, nový vlastník je přepsal pod americké úřady. Podle některých lidí z oboru je to kvůli benevolentnějším americkým předpisům pro přelet letadla. Američtí majitelé tak k letu nepotřebují souhlas českých úřadů. "Povolení k letu, které tyto stroje potřebují, spadá do působnosti amerického FAA," uvedla mluvčí Úřadu civilního letectví Jitka Ungerová.
Samotné zprovoznění zabralo nakonec jen několik týdnů, letadla jsou podle lidí podílejících se na jejich vzkříšení v lepším stavu, než se čekalo.
Výnos z prodeje ale není velký: letadla koupil AerSale v dražbě jen za dva miliony dolarů, před pár lety se dala prodat za mnohem vyšší ceny. Už dříve měli konkurzní správci nabídky na prodej, ten ale podle nich blokoval přímo Václav Fischer.
Tím končí anabáze, v poslední době, asi nejsledovaněších odstavených dopravních letadel na ruzyňském letišti.

B737-33A Aersale Inc. N901AS (ex. OK-FAN). Po 55 měsících opět ve vzduchu, start technického přeletu na revizi do Bukurešti.
(Foto ©: Jiří Senohrábek)

B737-33A Aersale Inc. N902AS (ex. OK-FUN).
Druhý Boeing odlétá na revizi do Bukurešti.
(Foto ©: Jiří Senohrábek)5.6.2010 doplnil WOM

Sběratelské materiály společnosti Fischer Air

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Profily leteckých společností