Fishtail Air

Historie

Nepálská letecká společnost Fishtail Air Pvt. Ltd. je helikoptérová charterová společnost se základnou na Kathmandu Tribhuval International Airport, která je zaměřená na leteckou přepravu cestujících do obtížně dostupných destinací, kde neexistují klasická letiště. Společnost získala Air Operations Certificate nepálského úřadu pro civilní letectví v roce 1997, který jí opravňuje rovněž provozovat příležitostné přeshraniční lety do Bhútánu a Indie.
Společnost provozuje vyhlídkové lety, záchranné lety, evakuaci zraněných, společné přesuny skupin turistů do horských oblastí, dovoz materiálu horolezeckým expedicím do základních táborů a další aktivity, které potřebují služeb helikoptér. Společnost rovněž provozuje lety pro vysokohorskou turistiku, které propaguje pod názvem "Heli-Trecking" a dále také vyhlídkové lety nad přírodními památkami a turistickými centry v Kathmandu Valley.

Vlevo: Eurocopter AS 350B3 Ecureil společnosti Fishtail Air 9N-AJI vysadil turisty na břehu vysokohorského jezera Gokyo Lake (zdroj Facebook)
Uprostřed: Eurocopter AS 350B3 Ecureil společnosti Fishtail Air 9N-AJI pod vrcholem hory Kalapatthar v oblasti Everestu (zdroj Facebook)
Vpravo: Eurocopter AS 350B3 Ecureil společnosti Fishtail Air Fishtail Air při záchranné akci v Himalajích dne 18.5.2014 (zdroj Facebook)


Flotila

2x Eurocopter AS 350B3 Ecureil (registrační značka 9N-AJI) s doletem do výšky 23 000 stop
1x Eurocopter AS 350B2 Ecureil (registrační značka 9N-AKA)
1x Bell 206BII Jet Ranger (registrační značka 9N-AII)
Svojí flotilou sestávající ze 4 helikoptér je Fishtail Air největší helikoptérovou společností v Nepálu. Posádka helikoptér je mezinárodní, v současné době společnost zaměstnává 3 kapitány z Nepálu, 3 ze Švýcarska a 1 z Austrálie.

Nehody

Dne 7.11.2010 helikoptéra společnosti Fishtail Air typu Eurocopter AS 350B3 Ecureil se zřítila při záchranné akci v základním táboře Japonců na severním hřebenu Mount Amadablamu ve výšce 6 350 m. Komise zřízená k vyšetření této nehody konstatovala, že k nehodě došlo v důsledku neschopnosti posádky zaregistrovat a okamžitě zareagovat na boční drift větru, který helikoptéru posunul blízko země, o kterou pak zachytil hlavní rotor a helikoptéra havarovala. Jak kapitán, tak i 2. pilot tuto nehodu nepřežili.

Pro AFC zpracoval Antonín Mareška 29. dubna 2015 (zdroj Wikipedia a Facebook)


> Sběratelské materiály Fishtail Air <


Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Profily leteckých společností