KLM - Koninklijke Luchtvaart Maatschappij NV, nizozemská královská letecká společnost, je nejstarší letecká společnost na světě, jež existuje od svého vzniku pod původním názvem a leteckou dopravu provozuje bez přerušení. Byla založena 7. srpna 1919 v Haagu a v roce 1999 tedy oslavila již 80. výročí své existence. Pravidelný provoz zahájila 17. května 1920 pronajatým letounem na lince z Amsterdamu do Londýna. Používala tehdy upravená bombardovací letadla z 1. světové války de Havilland DH-9A pro dva cestující a náklad pošty. KLM v roce 1920 odkoupila od Air Transport and Travel Ltd. čtyři DH-9A a ještě první polovině toho roku převzala od továrny Fokker první a třetí postavený Fokker F.II (H-NABC a H-NABD), jež mohly přepravovat 6 cestujících, a v září s nimi zahájila pravidelné lety do Londýna. V roce 1927 je odkoupila SABENA, ale později je vrátila a v Nizozemsku sloužily až do 2. světové války. Od dubna 1921 do roku 1922 KLM převzala celkem 12 letounů Fokker F.III. Byly vybaveny větší, pohodlnější kabinou pro cetující. Na podzim roku 1920 začala provozovat druhou linku, která vedla z Amsterdamu do Hamburku a Kodaně, 1. a 2. května 1921 pak do Milána a Frankfurtu.

Fokker F.II

KLM iniciovala vývoj a výrobu letounů Fokker F.VII. Objednala pět kusů a plánovala jejich nasazení hlavně na evropských a vnitrostátních linkách. Výrobce vyšel z typu F.V, který byl zalétán v prosinci 1922 v USA. KLM v roce 1924 získala prototyp H-NACC a v průběhu let 1924 - 1925 pět sériových. Letouny měly dvoumístnou pilotní kabinu a byly opět větší, prostornější a také výkonnější. Prototyp vykonal v období od 1. října do 24. listopadu 1924 první etapový let mezi Amsterdamem a Batávií (Jakartou). V té době již byla připravována verze F.VIIa - prototyp H-NAZC s motorem Packard Liberty byl zalétán 12. března 1925. KLM odkoupila do roku 1926 celkem 11 kusů a používala je na evropských linkách. KLM také v roce 1925 převzala prototyp letounu pro 10 až 12 cestujících Koolhoven FK-33 H-NADD, ale po zkušebních letech jej dále téměř nevyužívala - oproti letounům Fokker byl složitý. Fokker představil model F.VIIa potenciálním americkým zákazníkům a podle nových specifikací jej přebudoval na třímotorový. Verze F.VIIa/3m s motory Wright J4 Whirlwind uskutečnila první let 4. září 1925, měla však krátký dolet a malou nosnost.
Nedostatky odstranila verze F.VIIb/3m z roku 1928. Čtyři letouny z první série a později další tři odebrala společnost KNILM, nově zřízená pro spojení Nizozemska s jeho koloniemi. KLM sama zakoupila osm letounů. Společnost od počátku vyvíjela snahy o zřízení spolehlivého pravidelného leteckého spojení Nizozemska s Nizozemskou Východní Indií, dnešní Indonésií, a dalšími koloniálními teritorii. Podnikala mnoho pokusů na trati z Amsterdamu do Batávie. První let s platícím cestujícím na této trase tam a zpět uskutečnil v červnu a červenci 1927 jednomotorový letoun Fokker F.VIIa H-NADP. Ovšem pravidelnou leteckou dopravu zahájila až v roce 1930. V té době získala pro ni vhodné letouny - nejprve Fokker F.VIIa/3m, později F.XII a F.XVII. Letounů F.VIIa/3m měla celkem 15, z toho 7 sloužilo u KNILM.
Prototyp dvoumotorového letounu Fokker F.VIII vznikl mimo jiné z potřeby KLM operovat na evropských tratích s letouny s vyšší přepravní kapacitou než měly jednomotorové F.VIIa, přičemž vývoj třímotorových F.VII/3m ještě nebyl dokončen. Prototyp H-NADU poprvé vzlétl 12. března 1927 a po zalétání přešel ke KLM, ovšem již v srpnu stejného roku havaroval a byl zrušen. Společnost objednala 6 kusů, které převzala jako H-NAED až H-NAEI v roce 1928 (později PH-AED až PH-AEI, ovšem již bez PH-AEE, který v dubnu 1928 havaroval). Letouny sloužily na evropských tratích společnosti spolehlivě a cestujícím nabízely velký komfort. Jeden byl převeden do Nizozemské Východní Indie.
V roce 1929 společnost převzala typ Fokker F.IX, velký třímotorový dálkový letoun pilotovaný tříčlennou osádkou, který měl původně přepravovat 6 cestujících na trase mezi Amsterdamem a Nizozemskou Východní Indií, ale byl upraven také pro přepravu 18 cestujících na evropských linkách a jiných středně dlouhých tratích. KLM získala do své flotily nejprve prototyp PH-AGA "Adelaar", jež byl zalétán 26. srpna 1929, a od května 1930 jej nasadila na trať Amsterdam - Londýn. Ke svému prvnímu letu do Batávie letěl 13. listopadu stejného roku s poštou a nákladem; cesta trvala 13 dnů - 84,3 hodin letu. Letoun byl hodnocen jako neekonomický a operoval tedy jen na lince do Londýna (až do podzimu 1936, kdy jej odkoupila francouzská společnost Air Tropic). Druhý vyrobený, PH-AFK, měl o téměř metr delší trup a komfortně zařízená kabina pojmula až 20 cestujících. KLM jej převzala v lednu 1931, ovšem již v srpnu havaroval poblíž Rotterdamu a musel být odepsán. 
V letech 1930 a 1932 Fokker spolupracoval s KLM na vývoji menšího typu F.XII pro dva piloty a 16 cestujících. Prototyp PH-AFL byl vyroben ještě v roce 1930 a začátkem roku 1931 zalétán. Fokker postavil ještě 10 letounů: pro KLM 8 včetně prototypu a dvě pro KNILM (PH-AFH a PH-AFI) - jeden odebrala švédská ABA (SE-ACZ). Letouny zpočátku sloužily především na trati z Amsterdamu do Batávie. Záhy je však nahradily upravené letouny F.XVIII, jichž měla KLM pět kusů, a letouny F.XII dosloužily na evropských linkách. V roce 1936 bylo osm strojů odprodáno do Velké Británie. Letouny F.XVIII převzala KLM v roce 1932 (PH-AIO, -AIP, -AIQ, -AIR, -AIS). Byly určeny specielně pro její východoindickou trať. Osádka sestávala ze dvou pilotů, letovoda a radisty, čtyři cestující měli naprosté pohodlí v kabině s lůžkovou úpravou a se sklopnými stolky. Nakonec KLM tři letouny v úpravě pro dopravu 13 cestujících nasadila na své evropské trati (jeden odkoupila Air Tropic a v roce 1936 jej prodala do Španělska, dva operovaly v Nizozemské Východní Indii až do roku 1946) a dva (PH-AIR "Rijstvogel" a PH-AIQ "Kwartel") získala v letech 1935 a 1936 Československá letecká společnost.
KLM převzala nákladní Fokker F.XIV/3m PH-AEW, jenž vznikl adaptací jednomotorového F.XIV, ale větší uplatnění pro něj nenašla. V listopadu 1933 převzala také jediný postavený Fokker F.XX, který byl zalétán začátkem roku, označen PH-AIZ a pojmenován "Zilvermeeuw". V prosinci stejného roku měl letět do Batávie s vánoční poštou, ale měl potíže s motory, a tak místo něj letěl spolehlivý F.XVIII. KLM nový letoun používala na krátkých tratích, hlavně na spoji Londýn - Amsterdam - Berlín. V říjnu 1936 jej odkoupila Air Tropic (F-APEZ).

Douglas DC-2

V polovině třicátých let se továrna Fokker začala orientovat na spolupráci s firmou Douglas a stala se jejím evropským zástupcem pro prodej a servis letounů DC-2 a později DC-3. V roce 1934 začala KLM používat letouny Douglas DC-2 pro 14 cestujících. Byla první evropskou společností, která je do své flotily zařadila. Nejznámější je PH-AJU "Uiver", který se proslavil svým dálkovým letem; celkem bylo v její flotile 19 těchto výkonných letadel. Sloužily převážně na trati Amsterdam - Batavia a používala je také KNILM v Nizozemské Východní Indii. V polovině roku 1937 nasadila na linku do Batávie poprvé letouny DC-3 pro 21 cestujících. Opět byla první evropskou společností, která je zařadila do letadlové flotily. Celkem jich zakoupila 24 kusů. Díky těmto skvělým letounům trval let z Amsterdamu do Batávie jen pět a půl dne. A do třetice byla KLM prvním evropským provozovatelem typu Lockheed Model 14. KLM progresivně organizovala pravidelnou leteckou dopravu ve Východní Indii a také v oblasti Nizozemských Antil, Surinamu a vůbec v Karibiku. Byla skutečně průkopnickou společností, což lze podtrhnout připomenutím památného letu dne 15. prosince 1934, kdy její letoun Fokker F.XVIII vykonal let přes Atlantický oceán z Lisabonu do Paramariba. Zvládl jej za dva a půl dne.

Douglas DC-2

Pro nás je bezpochyby zajímavé připomenout aktivity KLM směrem k naší zemi. První let na lince z Amsterdamu do Prahy uskutečnil 1. října 1924 Fokker F-VII, ale pravidelné spojení bylo zřízeno až později a nejprve letouny Československé letecké společnosti, která v květnu 1928 zahájila dopravu na své druhé trati vedoucí z Prahy přes Mariánské Lázně a Kassel do Rotterdamu. Inaugurační let uskutečnil 1. května letoun Avia BH-25 L-BABF. Trať byla později přesměrována přes Lipsko, Dortmund a Essen a v roce 1931 prodloužena do Amsterdamu. KLM pravidelné spojení s Prahou zahájila až 1. dubna 1935 letounem Fokker F.XII z Amsterdamu přes Rotterdam, Essen/Mulheim a Halle/Lipsko ještě na letiště ve Kbelích. Spolupráce mezi ČLS a KLM byla rozvíjena velmi široce. Společnosti uskutečňovaly poolovou přepravu cestujících mezi Amsterdamem a Prahou, společně zjišťovaly služby cestujícím a také někteří čeští piloti sloužili u holandské společnosti. Od 4. srpna 1937 provozovaly společnou linku Budapešť - Vídeň - Praha - Lipsko - Rotterdam - Amsterdam, kterou o rok později prodloužily do Londýna. Za podíl ČLS na této úspěšné spolupráci byl tehdejší generální ředitel společnosti královnou Wilhelminou dekorován jako "Komodor Order of Orange-Nassau". Do spolupráce byla pochopitelně zahrnuta i firma Fokker. ČLS odkoupila kromě zmiňovaných dvou letounů F.XVIII také dva F.VIIa a osm Fokker/Avia F.VIIb-3m. V letech 1936/37 postupně převzala šest strojů Douglas DC-2 a v letech 1937/38 čtyři DC-3. Jenže to již na dveře klepala druhá světová válka. Československá republika byla vymazána z mapy Evropy a 1. září byla nucena KLM zrušit všechny své evropské lety - Evropu ovládla válka.

pokračování >

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Profily leteckých společností