LÉTAJIÍCÍ ČEŠI

Za kniplem letadla můžete vidět spoustu známých Čechů - skladatele Ondřeje Soukupa, moderátorku počasí Alenu Zárybnickou nebo ministra Pavla Němce. Luxusními letadly brázdí oblohu také nejbohatší čeští podnikatelé.
Fakt, že čeští magnáti mají vlastní letadla, a někteří je dokonce pronajímají, dnes už asi nikoho nepřekvapí. Na ruzyňském letišti je možné vidět dva letouny podnikatele Petra Kellnera, majitele firmy PPP. Jde o proudový gulfstream a cessnu, obě letadla zhruba za dvě miliardy korun. Jiný český podnikatel, Karel Komárek, majitel firmy Atlantik finanční trhy, nedávno založil společně s Dagmar Grossmannovou firmu Grossmann Jet Service, jejímž oborem bude privátní letecká přeprava, jinými slovy aerotaxi.
Do třetice je tu Aleš Buksa, majitel kosmetického impéria LR Cosmetic. V moravských Malenovicích si nechal postavit zámek a před časem se nechal slyšet: "O peníze už tak nejde. Víc než vlastní bohatství mě teď těší, když vidím, jak bohatnou moji poradci. Mladá prodavačka si postavila snad ještě honosnější dům, než mám já. Můj-pilot taky ," prozradil Aleš Buksa, jehož letadlo v salonní úpravě pojme 22 cestujících.
Mezi majiteli soukromých letadel nechybí ani Patrik Tkáč, jemuž patří firma J&T, nebo Radovan Vítek z Czech Property Investments - oba vlastní cessnu.
Létající politici
Fandy letectví najdeme i na české politické scéně. Asi nejznámějším českým politikem - letcem je minístr spravedlnosti Pavel Němec. Šest let je držitel licence na ultralehká letadla a podle svých slov létá sice hodně nepravidelně, ale alespoň jednou za měsíc. "Nejvýraznější pocit, který při létání vnímám, je svoboda. Kromě toho mám možnost zblízka pozorovat zajímavé meteorologické úkazy nebo jádra historických měst," shrnuje Pavel Němec své zážitky ze vzduchu. Od roku 1999 nalétal stovky letových hodin a zkusil řadu strojů.
"Pilotoval jsem asi celou produkci firmy Tecnam a řadu strojů vyrobených v Kunovicích. Současná produkce ultralightů" se už v mnoha věcech shoduje s klasickými malými letadly, některá už technicky splňují obě kategorie," vysvětluje nrinistr, proč se rozhodl právě pro kategorii ultralehkých letadel, v níž zejména v začátcích bylo množství tragických nehod. "Doby, kdy ultralighty byly kostry obalené hadrem, už jsou dávno pryč," dodává Němec.
Dalšími, alespoň občas pilotujícími politiky, jsou bývalý ministr zahraničí a dnešní europoslanec Josef Zieleniec nebo bývalý předseda ODA Daniel Kroupa.
Český šoubyznys ukrývá poměrně početnou obec pilotů. Skladatel Ondřej Soukup létá svým vlastním Piperem 28. "Nejdál jsem s ním byl v Casablance, ale to je spíš výjimka, běžně se dostanu do Chorvatska, Slovinska, Francie nebo kamkoli jinam, kam se dá doletět za zhruba čtyři hodiny," říká Soukup, který létá už od začálku devadesátých let.
"Nevím, jak moc je létání jako koníček v šoubyznysu populární, já si vzpomínám třeba na Filipa Renče. který se učil s ultralightem, nebo Daniela Hůlku, který to také zkoušel, ale nevím, kam to dotáhli. Samozřejmě nelze opominout Michaela Kocába nebo Martina Kratochvíla," dodává Soukup.
Zatímco muzikant Kocáb s letadly, jak nedávno řekl v jednom rozhovoru, skončil a prodal svoje poslední, hudební producent Martin Kratochvíl svojí cessnou létá dál. K jeho asi nejznámějším kouskům za kniplem patří let do Himalájí.
K pilotování letadel a později i podnikání v letectví měl svého času blízko také Martin Michal, manžel zpěvačky Heleny Vondráčkové. Na začátku devadesátých let brázdily jeho kamiony celou Evropu, později se Michal pustil do letectví, o němž už tehdy hovořil jako o svém koníčku.
V roce 1992 jeho firma Air Terrex pořídila první boeing, který se na ruzyňském letišti mezi stroji převážně sovětské výroby vyjímal i přesto, že byl starý 30 let. Michalova firma si pořídila celkem čtyři boeingy, pak ale přišel krach a dnes už podnikatel nevlastní ani jedno letadlo. Nelze mu však upřít, že se v Česku zařadil mezi průkopníky leteckého byznysu: zkoušel i charterové lety a vnitrosátní linku Praha - Bmo.
Strach do kabiny nepatři
Nadšenou pilotkou je také moderátorka počasí a magazínu Sama doma Alena Zárybnická. Vedle létání jen pro vlastní potěchu se už několik let účastní také mistrovství České republiky dvoumístných kluzáků.
"Létám od roku 1985. Na letiště mě přivezl tatínek v kočáře, on také létal a já se vozila s ním. Sama jsem na větroni začínala v patnácti letech," říká Alena Zárybnická. K létání se podle svých slov dostane daleko méně, než by si přála, za rok nalétá nejčastěji během víkendů jen desítky hodin.
"Strach do letadla principiálně nepatří. Je třeba ale mít respekt a pokoru před tím, co člověk dělá. Jako malá holka jsem se dostala do nebezpečné situace, když se mi málem nepodařílo vybrat vývrtku. Je to zkušenost, ze které je třeba se poučit, ne se začít bát. Princip je jednoduchý - každý čerstvý pilot by měl mít velký ranec štěstí, a ten pak postupně proměňovat ve zkušenosti. Každý z nás se chce jako starý a zkušený pilot dožít svého leteckého důchodu," říká Alena Zárybnická.
Do létání ročně investuje kolem dvaceti tisíc korun. "O to více času mě to stojí - peníze na létání musím vydělávat i formou brigád v mateřském aeroklubu v Berouně. S financováním závodů pomáhají někdy sponzoří. Pokud bych si chtěla koupit vlastní letadlo, vyšlo by to na jeden až pět milionů korun. Ročně ale nalétám tak málo, že by se mi to ani nevyplatilo," dodává Alena Zárybnická.
Kindernayův létající cirkus
Dobýt evropské nebe se svým létajícím cirkusem by v následujících letech chtěl Martin Kindemay. Veřejnost ho zná spíše jako bývalého držitele licence televize TV3, která kvůli sporům s lucemburským investorem už několik let nevysílá. "Když jsem skončil s televizí, rozhodl jsem se věnovat naplno svému dřívějšímu koníčku a obnovit tradici létajících cirkusů z 20. a 30. let minulého století," říká Kindemay, pro nějž v současnosti provoz dvanácti historických aeroplánů představuje hlavní podnikatelskou aktivitu. Martin Kindernay létal od patnácti let na větroních a dnes patří k jeho nejzajímavějším atrakcím replika historického letadla Wright Flyer Ill.
"Tento stroj je bohužel velmi komplikované převážet, takže je zatím k vidění pouze na akcích v Hradci Králové," říká Martin Kindemay.
Kolik to stoji?
Pořídit si vlastní letadlo (svýjimkou ultralehkých) vyjde nejméně na 500 tisíc korun - zhruba tolik stojí starší kluzák české výroby Blaník. Přibližně stejně stojí i starší, rovněž český letoun Zlín, u nějž lze předpokládat, že bude ještě dva roky létat, než bude nutné zařídit generální opravu. Za starší cessny zaplatíte 1-2 miliony korun, kvalitně vybavené pipery, s nimiž lze létat i bez přímé viditelnosti země, stojí kolem tří milionů.
Relativní dostupnost českych zlínů komplikují vysoké ceny oprav těchto letadel - kompletní generální oprava vyjde příbližněna 1,5 milionu korun. O něco levněji je možné "zlíny" koupit například na Slovensku.
Jiné typy letadel se dovážejí především z USA, prodraží se však jejich převod na českou registraci v USA platí pro civilní létání značně odlišná pravidla. Pro občasné rekreační létání se vyplatí půjčit si letadlo z některého z desítek českých aeroklubů. Pilotní kurs stojí kolem dvaceti tisíc korun a každá nalétaná hodina mezi 3 až 5 tisíci korun.

Článek byl převzat z Lidových novin. Autorem je Martin Hyška

 

FLOTILA BYZNYS TRYSKÁČŮ J&T SE ROZROSTE.

Praha - Flotila soukromých letadel určených pro byznys a bohatší klientelu spravovaných společností ABS Jets z finanční skupiny J&T se rozroste ze současných tří na dvojnásobek.
Celkově jde o nákupy či nájmy letadel v souhrnné hodnotě blížící se podle oficiálních ceníků jedné miliardě korun. 19. 7. 2006 ABS Jets oznámil, že od kanadské společnosti Bombardier na začátku příštího roku převezme letoun Learjet 60 XR. Cena a majetkové vztahy k novému letadlu nebyly zveřejněné. Podle firemního ceníku se pohybuje základní cena devítimistného tryskáče okolo 13 milionů dolarů (asi 300 milionů korun).
"Budeme ho nabízet k nájmu k letům po celé Evropě," reagoval Marián Jančařík, ředitel ABS Jets, z aerosalonu v britském Farnborough. Ještě přibudou do jeho flotily dva byznys letouny Embraer Legacy. První z nich má podle Jančaříka do Česka zamířit už v srpnu.
Jeden embraer ve verzi 135BJ Legacy Executive za 21 milionů dolarů (dnes v přepočtu 460 milionů Kč) už společnost ABS Jets získala před dvěma lety. Dál má k dispozíci dvě menší Cessny Citation C 550 Bravo. ABS Jets vlastní britská společnost ArthurBradley & Smith, což je investiční nástroj vytvořený a spravovaný skupinou J&T. "Společnost na základě dohod spravujeme, skupina J&T ji nevlastní," uvedl mluvč Petr Málek.
Nákupy a nájmy menších a středně velkých letadel souvisí s očekávaným boomem v privátní letecké dopravě zaměřené na domácí byznys klientelu.
Tato oblast je v Česku stále v počátcích a ABS Jets není jediná společnost, která v ní vidí velký prostor.
Atlantik lB, který patří do impéria podnikatele Karla Komárka, obchodníka se stroji, plynem a ropou, odkoupil před měsícem společnost Grossmann Jet Services. V ní měl dosud 51 procentní podíl. "Společnost má již potřebná povolení a licence k létaní. Do pěti let chceme provozovat až šest letadel," uvedl Dan Plovajko, mluvčí Komárkovy K&K Capital Group. Nyní provozuje jeden Embraer Legacy, který dříve měla ve flotile J&T. Cestou nákupu letadel však společnost podle Plovajka určitě nepůjde. Komárek se také loni zbavil všech vazeb na letadla, která převzal při koupi cestovní kanceláře Fischer.

Článek převzat z MF ze dne 20. 7. 2006 autorem je JIŘÍ STICKÝ

 

Petr Kellner se zbavil jednoho ze svých Gulfstreamů

Konkrétně se jedná o Gulfstream Aerospace G-V s registrací N680GA, který si pořídil už v roce 2002 jako první kus této třídy do své flotily bizjetů.

Gulfstream Aerospace G-V Private N680GA (Foto ©: WOM)


Krátce před tím si Petr Kellner vlastník PPF Group, pořídil větší letadlo, Boeing BBJ, který je prostornější a je v něm ložnice s koupelnou, což byl asi hlavní Kellnerův požadavek.

B737-7HZ(BBJ) Private P4-NGK (Foto ©: WOM)

Gulfstreamy v Česku dosud používal jen Kellner, teď na model G 550 pomýšlí i Karel Komárek, vlastník skupiny KKCG. Oba spolupracovali při ovládnutí Sazky, teď by mohli mít kromě Sazky ještě společný stejný typ letadla.

Také miliardář Šmejc si pořídil nové letadlo

Bizjet Gulfstream G550 s regisrací D-AVAR budeme teď často vídat na Ruzyni. Jeho novým majitelem se stal Jiří Šmejc, donedávna pětiprocentní podílník ve skupině PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Gulfstream Aerospace GV-SP (G550) Private D-AVAR (Foto ©: WOM)


Cena tohoto bizjetu, který patří mezi privátními jety k nejlepším, díky své velikosti a dlouhému doletu, se v podobném stavu a knfiguraci pohybuje mezi čtyřiceti až padesáti miliony dolarů. To je dnes v přepočtu až miliarda korun.
Jiří Šmejc už dříve gulfstream vlastnil. Používal stroj, který si kdysi pořídil Petr Kellner. Na gulfstreamech oceňuje právě dolet, protože prakticky každý měsíc míří do Asie, kde teď Home Credit zásadně roste a stroj cestu zvládne bez zdržujícího mezipřistání.

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Krátké zprávy