Názvy letišť vonící exotikou


Pro nás, středoevropany, je asi nejvíc exotická oblast Austrálie a Tichomoří, Ale jsou to také třeba některé oblasti jihovýchodní Asie, Japonsko a samozřejmě Střední a Jižní Amerika, zvláště některé oblasti, které jsou spojené se starodávnými kulturami a státními útvary, ať už se jednalo o Aztéky, Inky nebo jiné národy. A určitě nesmíme zapomenout na Afriku anebo na Aljašku, která se může pochlubit letišti s názvy Eek nebo Red Devil, která jsou provozovaná "v srdci" divoké přírody, vzdálena stovky mil od civilizace.


V oblasti Pacifiku najdeme řadu opravdu exotických miniletišť, jako třeba Puka Puka, Díra Díra, tedy Velká díra, na Cookových ostrovech. Puka Puka je vlastně malý korálový ostrov se stejnojmenným letištěm, který je součástí Cookových ostrovů ve francouzské Polynésii. A na Papui-Nové Guineji v Kundiawě, hlavním městě provincie Simbu, je Chimbu Airport. Je to věřejné letiště provozované vládou, má dráhu s asfaltovým povrchem o délce 3330 m a využívá ho mimo jiné i letecká společnost Air Niugini. Pojďme si ale některá letiště představit ještě o trochu víc podrobněji.

Pago Pago International Airport
Protože pravým rájem exotiky je pro nás Tichomoří, kde také najdeme řadu letišť a miniletišť s opravdu exotickými názvy, vybrali jsme toto, které je dokonce s mezinárodním provozem, neboť Pago Pago je bráno jako hlavní město souostroví Americká Samoa v těsném sousedství větších ostrovů Samoa. Nachází se na ostrově Tutuila. Ve skutečnosti je Pago Pago jen jednou z obcí, které tvoří jednu aglomeraci Tafuna, která byla postupně budována na pláni zvané Tafuna. Letiště tudíž bývá nazývané Tafuna Airport, nebo Tafuna International Airport. Toto označení vychází také z historických souvislostí, neboť letiště bylo Američany vybudováno už před vypuknutím války v Pacifiku dne 7. prosince 1941 jako Tafuna Airfield.

Pago Pago je de facto centrální obchodní čtvrtí Tafuny, obdobně jako je Fagatogo sídlem úřadu vlády a Utulei sídlem guvernéra. Ale protože se název Pago Pago používá ve spojení s přístavem, letištěm a s celou širší oblastí, je používán i jako název hlavního města státu Americká Samoa. Letiště je od Pago Pago vzdáleno asi 11 km a hlavním leteckým dopravcem, který ho využívá, jsou Hawaiian Airlines, které zde letouny Boeing 767-300 operují na pravidelném spoji z Honolulu na Havajských ostrovech. Létají sem ale také Aloha Airlines na trati Honolulu-Pago Pago-Rarotonga a od roku 2006 zde na lince z Honolulu operují Asia Pacific Airlines s letounem Boeing 727.

Spojení s Honolulu je důležité mimo jiné i proto, že zde lze přestoupit na spoje do Los Angeles. A letiště je také důležitou základnou pro přepravu nákladů. Pravidelně zde operuje nebo operovalo hned několik cargo dopravců, a to hlavně s letouny Boeing 747, kupříkladu Polar Air Cargo, Kalitta Air, Evergreen International Airlines, a to nejen z/do Honolulu, ale také Sydney, Aucklandu nebo Hong Kongu. V říjnu 2009 zdejší Runway 5/23 dvakrát "prověřil" dokonce největší a nejtěžší dopravní letoun na světě, šestimotorový Antonov An-225 Mrija, který na Pago Pago International Airport dopravil nouzové agregáty - zdroje elektrické energie a další zařízení v rámci humanitární pomoci po zemětřesení a tsunami, které zasáhly souostroví Samoa a Americká Samoa.

Polar Air Cargo Boeing 747-46NF N453PA na letišti Pago Pago; foto: unknown, archiv

Letiště Pago Pago International je také zapsáno do historie amerického kosmického programu Apollo. Díky svému umístění v Pacifiku sehrálo důležitou úlohu, neboť kabiny kosmických lodí Apollo 10, 12, 13, 14 a 17 přistály do Tichého oceánu jen několik set kilometrů od Pago Pago a jejich osádky byly vrtulníky transportovány právě na letiště Pago Pago, odkud je vojenské letouny Lockheed C-141 Starlifter přepravily do Honolulu. Pago Pago International Airport má ICAO kód NSTU a IATA kód PPG.

Paihia - Bay of Islands, New Zealand
Obdobně přitažlivý je Nový Zéland a ostrovy a ostrůvky v jeho blízkosti. Kromě velkých a větších letišť je zde vybudováno také mnoho letišť úplně malých, s minimálním vybavením.

Paihia New Zealand; foto: Gladys Gooddall; Whitcoulls, Ltd.

A také základny pro obojživelná letadla nebo hydroplány, jako je třeba námi vybraná Paihia. Jak uvádějí průvodci, můžete tu plavat s delfíny, plout na kajaku, rybařit, relaxovat na pláži, vypravit se na tůru k Haruru Falls, anebo se zabývat ranou historií Nového Zélandu a objevovat autentickou maorskou kulturu.

Singapore Changi International Airport
I kdyby toto letiště nemělo v oficiálním názvu uvedeno, že je mezinárodní, bylo by zcela zřejmé, že neslouží jen pro vnitrostátní dopravu, která by v případě městského státu Singapuru na jižním cípu Malajského poloostrova nebyla příliš smysluplnná. Navíc patří mezi největší mezinárodní letiště na světě a pravidelně je svou celkovou úrovní hodnoceno velmi vysoko jak odborníky, tak cestujícími a získalo několik prestižních ocenění. Díky pravidelnému spojení Praha-Dubaj, které provozuje letecká společnost Emirates, máme také zajištěno pravidelné následné spojení Dubaj-Singapur Changi.

Název letiště ale také asociuje myšlenky na období druhé světové války, kdy "město lvů" po porážce britských vojenských sil padlo do rukou Japonců. Ministerský předseda Winston Churchill tuto porážku označil za "nejhorší katastrofu a největší kapitulaci v britské historii". Britové v singapurské pevnosti se Japoncům vzdali 15. února 1942 po pouhých šesti dnech bojů. Britská základna se stala na tři roky krutým japonským vězením, ve kterém byli internováni všichni, kdo přežili, včetně žen a dětí. Muzeum Changi stojí naproti novému letišti, které nese stejné jméno. Bylo otevřeno v roce 2001 a nahradilo to původní s vězeňskou kaplí ve starém Changi.

Singapore Changi International Airport; foto: Singapore Airport

Letiště Singapore Changi vzniklo na základě rozhodnutí vlády z roku 1975, aby nahradio původní letiště Paya Lebar a doplnilo menší letiště Seletar, postavené Brity těsně před druhou světovou válkou, kdy sloužilo jako vojenská základna. V roce 1968 bylo ale předáno do správy tehdejšího odboru civilního letectví, což je dnes Úřad pro civilní letectví Singapuru, který ho řídil až do vytvoření Changi Airport Group dne 1. července 2009. Dnes slouží hlavně pro charterovou přepravu a také opravy a údržbu letounů.

Přípravné práce na výstavbu nového letiště Changi byly zahájeny téměř okamžitě po schválení rámcového projektu a zahrnovaly masivní rekultivaci pozemků a mořského pobřeží. V roce 1976 byl projekt dokončen, schválil ho i poradní výbor Mezinárodního sdružení leteckých dopravců a začala postupná výstaba letiště Changi 1. V červnu roku 1981 byla dokončena výstavba Terminálu 1 a 1. července byl zahájen pravidelný provoz s tím, že slavnostní oficiální otevření nového letiště se uskutečnilo 29. prosince 1981. Pokračovala ovšem výstaba další vzletové a přistávací dráhy a následně také Terminálu 2. A už v roce 1986 dosáhlo letiště Changi Airport důležitého historického milníku, když odbavilo přes jeden milion cestujících. A v roce 1988 získalo svůj první titul "Nejlepší letiště na světě" podle renomovaného britského časopisu Business Traveller.

Singapore Changi International Airport; foto: Singapore Airport

Changi Airport je hlavní základnou Singapore Airlines, využívá ho 100 leteckých společností a nabízí spoje do více než 230 destinací v 60 zemích a teritoriích po celém světě. Každý týden odbaví přes 6200 letů. Ročně letištěm Changi projde více než 46 500 000 cestujících. Letiště má ICAO kód WSSS a IATA kód SIN.

Marrakesh Menara Airport
Mezinárodní letiště v Marrákeši, hlavním městě marockého regionu Marrakesh-Tensift-El Haouz, francouzky Aéroport Marrakech Menara má ICAO kód GMMX a IATA kód RAK.

Aéroport Marrakech Menara, Terminál 2; foto: Jan Pěnkava

Slouží hlavně pro domovské aerolinie Royal Air Maroc a jejich dceřinné společnosti RAM Express a Atlas-Blue.com, ale odbavuje také letouny afrických a evropských dopravců a využívá ho také marocké královské vojenské letectvo. V období druhé světové války sloužilo armádě USA, bylo využíváno jako důležité překladiště Air Force Command a sloužilo také pro mezipřistání letounů, které směřovaly do Casablanky, do Agadiru, Dakaru, ale také až do Káhiry.

A321 Atlas-blue CN-ROF Aéroport Marrakech Menara; foto: Jan Pěnkava

Pokud vás téma dopravních letišť, jejich názvů, historie i současnosti zaujalo a chcete-li uveřejnit pojednání o letištích, která zaujala z jakéhokoli důvodu vás, napiště nám! …

Pro AFC a Technet.cz zpracoval Jan Pěnkava říjen 2012

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku letiště, letenky a provoz