Middle East Airlines v Praze.


Letecká společnost Middle East Airlines byla založena v r. 1945 a přesně toto jméno má od r. 1965, kdy bylo dokončeno její spojení s Air Liban. Nikdy nelétala pravidelně do Prahy, zatímco ČSA létaly do Bejrútu celá desetiletí.
MEA nikdy neměla ani charterový let do Prahy.
První letadlo této společnosti přilétlo do Prahy 29. února 2012 z Bukurešti. Na palubě byl libanonský prezident Michel Sleiman s manželkou Wafaa Sleimanovou. Tento letoun v plných barvách MEA má francouzskou registraci F-ORMG.
Přílet byl za soumraku, proto omluvte kvalitu fotky z příletu F-ORMG. Letoun odlétl prázdný za tmy do Bejrútu, aby sloužil na pravidelných linkách.

Middle East Airlines A-321-231 F-ORMG. ( Foto ©: Míla Daniel )

Za dva dny přilétl naštěsti již během dne letoun stejného typu, stejné verze, ale s libanonskou registrací.

Middle East Airlines A-321-231 OD-RMJ. ( Foto ©: Petr Liška )

OD-RMJ. Byl dodán MEA z výroby s francouzskou registrací F-ORMJ od r.2003 a ta byla změněna za z toho odvozenou libanonskou registraci v r. 2010.
Ačkoliv se zbarvení letadel společnosti v historii měnilo, LIBANONSKÝ CEDR VE ZNAKU ZŮSTÁVÁ STÁLE.

Middle East Airlines A-321-231 OD-RMJ. ( Foto ©: Petr Liška )

Libanonský cedr. ( Foto ©: Petr Liška )

------------------------------------------------------------------------------------------------

Neoficiálně se této letecké společnosti přezdívá "nejpřizpůsobivější letecká společnost světa" = "the world's most resilient airline."
Proč ?!?
Přežila, ač byla těžce zkoušena a kromě atentátů a sabotáží ze strany teroristů byla cílem státního terorismu ze strany Izraele:
V r. 1968 izraelské komando zaútočilo na bejrútské letiště a zničilo tam 13 letadel tří libanonských společností, z toho 8 letadel ze 13 letadel ve flotile MEA.
Proč se Izrael dopustil tohoto aktu státního terorismu ? Odůvodnil to odvetou za zničení 1 letadla El Al v Aténách v Řecku !!!!

V 70. letech izraelské stíhačky v neizraelském vzdušném prostoru donutily ke změně směru letu a přistání v Izraeli letoun Caravelle MEA - únos z vůle státní moci...

Během občanské války 1975-76 několikrát musela přerušit provoz ze své mateřské základny, v r. 1976 nepřetržitě na 5 měsíců. V té době provozovala lety z Paříže a pracovníci v těchto abnormálních podmínkách pracovali s velkým nasazením, aby společnost nezkrachovala - např. chartery pro jiné společnosti jí v době úplného uzavření bejrútského letiště vydělaly 83 a půl milionů libanonských liber. Do 60. let byl Libanon "Švýcarskem Středního východu" - za své bojiště si ho však vybraly oba sousedící státy i Palestinci...to vedlo i k občanské válce 1975-1990, kdy docházelo k přerušení provozu na bejrútském letišti a bylo zničeno 12 z 23 letadel společnosti. 7 z nich zničila izraelská armáda při invazi v r. 1982.
Izraelské bombardéry zničily všechny tři dráhy bejrútského letiště. Nato 5 letadel MEA odletělo z letiště bez cestujících řízeno odvážnými posádkami, které odstartovaly z úzké pojížděcí dráhy !!!

Seznam teroristických útoků na letadla MEA na zemi i ve vzduchu se sem nevejde...

Viz foto letadla zničeného izraelskou armádou v r. 1982 a viz titulní stranu a ukázky z knížečky (56 str.) - vzácného sběratelského předmětu "Battle for Survival", která byla vydána v r. 1976 po obnovení letů z Bejrútu po 5 měsících úplněho uzavření letiště. To ještě autor knížečky ani vedení společnosti netušili, že je ještě čeká skoro 14 let větších či menších bojů...

Zničený Boeing MEA v r. 1982 během konfrontace mezi Izraelci a Organizací pro osvobození Palestiny.
( Foto ©: PHAN ROBERT FEARY - Wikipedie )

Kniha "Battle for Survival". ( Foto ©: Petr Liška )

Ukázky z knihy "Battle for Survival". ( Foto ©: Petr Liška )


ŽÁDNÁ JINÁ LETECKÁ SPOLEČNOST NA SVĚTĚ NEPŘEŽILA TAKOVOU NEPŘÍZEŇ OSUDU.

======================================================

MIDDLE EAST AIRLINES FOR THE FIRST TIME IN PRAGUE - MEA IS THE WORLD'S MOST RESILIENT AIRLINE.


Middle East Airlines was founded in 1945. It has exactly this name since 1965, when it fully absorbed Air Liban.
MEA have never flown regularly to Prague, although ČSA served Beirut for decades. There was no charter flight of MEA into Prague.
The first ever MEA aircraft arrived in Prague on a fl. from Bucharest on 29th Feb 2012. With Lebanese President Michel Sleiman with the First Lady Wafaa Sleiman.
This aircraft has a french reggie F-ORMG - it arrived after sunset, so apologies for worser quality of the first photo. It departed empty to work hard on MEA regular flights.

Middle East Airlines A-321-231 F-ORMG. ( Foto ©: Míla Daniel )

Two days later, an aircraft of absolutely the same type and version - Airbus A321-231 arrived to bring Mr. President with his wife home.

Middle East Airlines A-321-231 OD-RMJ. ( Foto ©: Petr Liška )

This occasion with Lebanese reggie OD-RMJ (the aircraft was delivered new to MEA with french reggie F-ORMJ, which was changed into lebanese one OD-RMJ in 2010).
Although MEA's corporate livery changed in history, LEBANESE CEDAR was and ALWAYS is ITS PROUD LOGO.

Middle East Airlines A-321-231 OD-RMJ. ( Foto ©: Petr Liška )

Libanonský cedr. ( Foto ©: Petr Liška )

------------------------------------------------------------------------------------------------

Unofficial characteristics of this airline is: "the world's most resilient airline."
Why?!?:
MEA is still alive, although it has to overcome so many hostilities, not only from terrorist attacks, but of Israeli state terrorism as well:
1968 - an Israeli commando destroyed 13 civil airplanes at Beirut Int'l airport, incl. 8 out of 13 MEA planes.
Officially, it was response to a terrorist attack on an El Al B707 on Greek Athens airport !!!

In early '70s, Israeli fighters forced MEA Caravelle (not in Israeli airspace) to land in Israel !

Both neighbouring countries + Palestinians changed Lebanon, until '60s "Middle Eastern Switzerland" into their battlefield.
This caused also Lebanese civil war. Unrests (civil war, foreign invasions) began in 1975 and had not ended until 1990.
All traffic at Beirut Int'l Airport stopped many, many times, incl. 5 months of permanent closure in 1976.
During that time, MEA employees worked hard at home (maintaining what possible) and abroad (flying charters etc.) in order to financially keep the airline alive. During this period, 12 out of 23 MEA airplanes were destroyed by military actions!!!

Of these 12, SEVEN were destroyed by Israeli Army during 1982 invasion of Lebanon. Israeli bombs destroyed all three Beirut Airport runways. After that, 5 MEA aircraft were flown (without pax) out of Beirut by brave crew, departing from narrow taxiway !!!

A list of terrorist attacks on MEA airliners on ground and in the air doesn't fit into this article...

See photo of an commercial airliner destroyed by Israeli Forces in 1982 and see cover + selected pages from valuable memorabilia booklet "Battle for survival". This booklet was issued in 1976 after regular fls. out of Beirut airport were restored after 5 mos. closure. The author and MEA officials had not predicted, that the same and even worse situation will be with breaks until 1990 !!!

Zničený Boeing MEA v r. 1982 během konfrontace mezi Izraelci a Organizací pro osvobození Palestiny.
( Foto ©: PHAN ROBERT FEARY - Wikipedie )

Kniha "Battle for Survival". ( Foto ©: Petr Liška )

Ukázky z knihy "Battle for Survival". ( Foto ©: Petr Liška )


NO OTHER AIRLINE IN THE WORLD SURVIVED SUCH LONG-TERM KILLING CONDITIONS !!!Petr Fox Liška

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na Okénko do historie