Airbus A380-800
ANGLIE, FRANCIE, NĚMECKO, ŠPANĚLSKO


Airbus A380-800 Lufthansa D-AIMA Měřítko 1:500

A380-841 Lufthansa D-AIMF poprvé v Praze ( Foto ©: Karel Zápotocký )

Airbus A380, vyráběný společností Airbus S.A.S., je největší osobní dopravní letadlo světa (největším letadlem stále zůstává Antonov An-225). Jedná se o letadlo se dvěma palubami, jeho pohon je řešen čtyřmi dvouproudovými motory buď evropské (Rolls-Royce Trent 900 Family) nebo americké (Alliance GP7200) provenience, pojme podle verze až osm set cestujících a jeho rozpětí je 79,8 metru. V nákladní verzi A380F má předpokladanou nosnost 150 tun.
V přepychové verzi letadla mají cestující k dispozici vlastní postel, bar, společenskou místnost nebo tělocvičnu. Jeho cena je přibližně 8,2 miliardy korun.
Airbus investoval do vývoje okolo deseti miliard eur. Pro tyto účely musel nechat postavit novou dopravní loď a vybudovat další výrobní halu. Za tuto cenu získal větší a tišší letadlo než Boeing 747 s větším doletem a menší spotřebou paliva. Firma Boeing na tuto výzvu odpověděla projektem Boeing 747-8.
Předpokladané první nasazení na linku je na konci roku 2006 u Singapore Airlines.
Celkem bylo zatím objednáno téměř 150 letadel. Přesto je otázkou, nakolik bude tento projekt rentabilní.
A380 bude dodáváno v několika verzích. Základní verzí je model pro 555 cestujících, jenž nese označení A380-800. První leteckou společností, jež objednala tuto verzi byla společnost Emirates. Společnost FedEx pak jako první objednala nákladní verzi s označením A380-800F, jež je schopna pojmout až 150 tun nákladu. Do budoucna se počítá též s kratší verzí -700 pro 480 cestujících a také prodlouženou verzí -900 pro 656 cestujících. První let A380 se uskutečnil v březnu 2005, do komerčního provozu by měl stroj vstoupit v březnu 2006 u Singapore Airlines.
Airbus počítá s prodejem 750 strojů v následujících dvaceti letech, přičemž bod zvratu (tj. okamžik, kdy letadlo začne být ziskové) je dle Airbusu zhruba na 250 kusech. Nezávislé analýzy však hovoří až o 530 kusech. Pravdou je, že konkurenční Boeing 747 je velice ziskový, údajně až 80% zisku Boeingu je tvořen právě prodejem 747. Na začátku devadesátých let dokonce Boeing a Airbus uvažovali o společném projektu na vytvoření super velkého dopravního letadla. Tyto úvahy však vzaly za své v roce 1994, kdy se obě společnosti rozhodly od spolupráce odstoupit. Boeing navíc považuje letadlo s tak velkou kapacitou za nadbytečné a nerentabilní, přičemž se opírá zejména o své zkušenosti s prodejem 747. Kdo bude vítězem tohoto souboje tak ukáže až čas.

První let: 27. dubna 2005
Zavedení: plánované pro singapurské aerolinie pro rok 2006
Stav: v letových zkouškách
Vyrobeno: 4 prototypy
Cena za kus: 295 miliónů $ v roce 2006

Pro virtuální navštívení cockpitu A380 kliknout: ZDE!

A380 na Airshow Paříž v roce 2005.


A380 hlavní podvozek a detail motoru Rolls-Royce Trent 900

Technická data:
Airbus A380-800
Rozměry:
Rozpětí: 79.75 m
Délka: 72.727 m
Výška: 24.199 m
Plocha křídel: 845 m2
Váhy:
Prázdná: 277 t
Maximální vzletová: 560 t
Užitečné zatížení: 66,4 t
Výkony:
Maximální rychlost: ?
Cestovní rychlost: 880 km/h
Dostup: 13100 m
Maximální dolet: 14800 km
Posádka: 3
Cestující: 555 až 850
Motorové jednotky:
evropské 4x Rolls-Royce Trent 900 Family
americké 4x Alliance GP7200


V pondělí 15. října 2007 konečně převzali první kus největšího dopravního letadla na světě od výrobce Singapore Airilnes, aby mohl tento obří Airbus A380 17. října 2007 13:45 přistát na letišti v Singapuru. Stroj dostala letecká společnost s osmnáctiměsíčním zpožděním. V konfiguraci pro Singapore Airlines pojme 471 cestujících, z toho 60 v obchodní třídě a 12 ve speciální první třídě nazvané Singapore Airlines Suites.

Airbus A380 přistává v Singapuru (foto Reuters).

Singapore Airlines budou mít exkluzivitu na první letadla několik měsíců. Příští rok se flotila obřích airbusů rozroste. Postupně by jich měly mít jedny z nejlépe hodnocených aerolinek devatenáct, jen příští rok dostanou další čtyři letouny. Nasadí je na linky ze Singapuru do Londýna, Hongkongu, Tokia a San Franciska. Jako druhý dopravce s nimi začne létat australský Qantas, poté Lufthansa a Emirates.
Praha si musí na obří superjumba počkat, na odbavování takových obrů není připravena. Na řadě letišť kvůli superjumbu vznikly úplně nové terminály, které umožní plynulé odbavení stovek cestujících najednou. Nejbližší od Čech bude ve Frankfurtu. Také singapurské letiště Changi prošlo před prvními lety superjumba velkými proměnami. Letiště tu do úprav pro A380 investovalo bezmála miliardu korun.

Airbus A380 je přetahován k hangáru (foto Reuters).

Stevardky společnosti Singapore Airlines stojí před vchodem do první třídy (foto Reuters).

Největší dopravní letadlo Airbus A380 společnosti Singapore Airlines absolvovalo 25, října 2007 svůj první komerční let. Krátce po druhé hodině ráno vzlétlo ze singapurského letiště a před půl desátou ráno přistálo v Sydney. Na palubě bylo 455 cestujících. Podle původních informací aerolinky mezi nimi byl i jeden Čech, nakonec se ale ukázalo, že zmiňovaného muže teprve čeká cesta zpět do Singapuru.
První pasažéři nebyli úplně obvyklí: šlo hlavně o letecké nadšence, kteří neváhali zaplatit v přepočtu až dva miliony korun za to, že budou první, kdo v Evropě vyvinutém a několik let opožděném letadle poletí. Zpáteční let absolvuje i jeden Čech. "Koupil si dvě letenky v ekonomické třídě," informoval Casey Owyong ze společnosti Singapore Airlines. Výtěžek z prvního letu dávají aerolinky na charitu. Od 28. října bude létat obří airbus mezi oběma městy každý den.

Postel přijde draho. Podle generálního manažera Singapore Airlines pro Německo, Rakousko, střední a východní Evropu Casey Ow Yonga se ceny v novém airbusu nebudou většinou lišit od letů v jiných letadlech této společnosti. Ve třídě economy a business budou stát stejně, dražší budou v první třídě. Ta se v A380 nejmenuje ani první třída, ale Singapore Airlines Suite. Jde o jakási uzavřená kupé, kde mají cestující naprosté soukromí a kde mají i vlastní postel. Sedačka tu je široká metr.
Nejlevnější zpáteční letenka na trase mezi Singapurem a Sydney se v této nejdražší třídě dá sehnat za zhruba sto tisíc korun. Pokud chcete v první třídě, i když ve starších strojích, letět z Prahy až do Sydney, připravte si nejméně 400 tisíc korun. Interiér letadla a služby je to, čím chtějí Singapore Airlines cestující přilákat. Pro aerolinky může být letadlo velmi výnosné: Má o čtvrtinu více míst než jejich největší Boeing 747-400, ale náklady na provoz jsou o patnáct procent nižší.

Singapore Airlines Suite (foto SIA)

Větší sedačky a tisíc programů. V letadle jsou tři třídy. I ekonomická třída, v které je 399 míst, je na poměry řady aerolinek velkým luxusem. Například řady sedaček mají mezi sebou o tři palce větší rozteč, každá sedačka má vlastní obrazovku s tisícovkou vlastních programů nebo s USB portem.
Kromě nabídky filmů, CD nebo televizních show mají aerolinky v palubním zábavném systému KrisWorld i některé kancelářské programy. O cestující se bude starat posádka čítající 17 stevardek a stevardů.
Podstatně větší luxus nabízí byznys třída, kam se vejde 60 lidí, kteří budou sedět na zatím nejširších sedačkách na světě. Byznys cestující sedí na horní palubě. Nejdražší kabinky jsou na spodní palubě vepředu, zbytek obsadí ekonomická třída. V rámci nadstandardní první třídy společnost nabízí cestujícím na hlavní palubě samostatné kabiny pro jednoho nebo dva cestující, navržené pro maximálně účelné využití předním francouzským designérem jachet Jean-Jaquesem Costem. Singapore nezvolil největší konfiguraci, do letadla se dá vtěsnat až 555 cestujících.

Singapore Airlines nadstandardní první třída (foto SIA)

Singapore Airlines ekonomická třída (foto SIA)


Pro AFC zpracoval WOM 9. srpna 2006. (2. listopadu 2007 byl doplněn dodatek na základě prvního komerčního letu).

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na Seznam modelů s historií předlohy   



NAVRCHOLU.cz