Modely pro Microsoft Flight Simulator.

Ano myslím si, že toto je nejmladší kategorie modelářství. Modelářství virtuální. Skoro ve všech oborech počítačová technika nahradila některé složité úkony simulací, takže na př. elektronici odložili pájky a konstrukci svých obvodů řeší pomocí simulace skutečných součástek na monitoru počítače, po případě vytváří programy, které pak nahrávají do obvodů EPROM, v autoškolách se často používají simulátory řízení vozu, každá větší letecká společnost provozuje letový simulátor typu letadla, která vlastní. (ČSA má B737 a nyní přibude i A320). Jsou to velmi složitá zařízení, která však usnadňují a urychlují školení posádek.
Díky stoupající kvalitě počítačů se simulátory postupně dostávají nejenom k profesionálům, ale i k širší amatérské veřejnosti. Pionýrské doby simulace letu na př. na ZX Spectrum, kde díky grafice simulace vypadala jako by se létalo jen v noci, jsou nenávratně pryč. Vše bylo nakresleno jednoduchými čarami a body. Jenomže Vážení čtenáři, kteří jste nepřišli do styku s touto legendou, tento počítač měl jen 48kb paměť. V dnešní době nejnovějších digitálních fotografů by se na ní nevešla ani 1 fotografie....
Na trhu je mnoho firem, které vyvíjí s úspěchem letecké simulátory ať bojových nebo civilních letadel. Takovýto profesionální program samozřejmě perfektně simuluje chování různých letounů za každé situace, ale simuluje také povrchy nad kterými se létá, počasí a tak někdy v blízké budoucnosti dojem z řízení jakéhokoliv letounu bude naprosto dokonalý i v amatérských podmínkách.
Já osobně jsem propadl simulatoru od Fy. Microsoft, který mi předvedl kamarád (tenkrát to byla verze 98). Následovaly horší a lepší verze v současné době je to už 2004. I když stále používám velice dobrý 2002 těším se na další vydání tohoto simulátoru pro civilní letadla.
Komunitu lidí, kteří propadli stejnému hobby spojuje láska k letadlům a k létání vůbec. Osobně mám aktivní leteckou činnost už za sebou, ale kdo ví jestli se ještě nevrátím, takže simulátor mi teď dává pocítit znovu takovou svobodu pohybu a volnosti ve vzdušném prostoru nad naší "matičkou" jako v dobách kdy jsem aktivně létal.
Fy. Microsoft svojí politikou otevřené hry předvedla, že se dá vytvořit opravdu dobrý a logicky zajímavý simulátor. To potvrzují 1000covky různých addonů od nespočítatelného množství autorů. Samozřejmě, že k rozšíření přispěl fenomén dnešní doby a to "Internet". Bez tohoto významného článku by se vlastní simulátor jen těžce rozšiřoval a zkvalitňoval.
Důležitý byl i moment, že mnoho erudovaných lidí zapojilo své mozky a napsalo pro tento simulátor velice kvalitní a zásadní programy. Tyto programy pak dali volně k dispozici na web a ostatní členové této komunity už mohou simulátor vylepšovat sami. Samozřejmě, že někteří se pak zprofesionalizovali, ale základní impulz byl a vždy bude ve volně šířených doplňcích.
Existuje mnoho kategorií do kterých se dají tito "modeláři" zařadit, pokud to nejsou univerzálové. Tak na příklad: někdo se věnuje tvorbě scenérií jak vlastních letišť, tak třeba měst a hradů, někdo vytváří povrch země aby přesností odpovídal současným povoleným možnostem, někdo potahuje tyto povrchy dostupnými ortomapami, někdo vytváří modely letadel jak pro samo létání tak pro použití simulace ostatních letadel, která se pohybují okolo nás v simulátoru jsou nazývána AI, někdo vytváří repainty leteckých společností napasované právě na dříve zkonstruované modely dalčí vytváří originální zvuky motorů a zařízení na palubě. Někdo se zabývá počasím, leteckými řády, malými leč velmi potřebnými doplňky jako jsou stromy, různá auta, vlaky i lodě.
Protože jsem dostal od této komunity mnoho hezkých dopňků, které jsem si přál mít ve svém simulátoru a byly zdarma, rozhodl jsem se, že i já přispěju svým malým dílem ke zkvalitnění simulátoru a některé své výtvory jsem samozřejmě přes různé servery nabídl ostatním. Začal jsem jednoduššími věcmi jako jsou letové řády, později i repainty letadel. Je docela možné, že si udělám cvičně nějakou scenerii, která mi ještě chybí k mé spokojenosti, ale všechno dohromady žere čas a toho je všeobecně málo.

Následují ukázky některých mých prací.

Samozřejmě, že jsou tací, kteří by zaplnili celý server, ale já zde ukážu jen pár věcí, na kterých jsem pracoval dlouho po nocích. Moje práce, které se pokud možno vždy nějak týkají české republiky umísťuji hlavně na zatím podle mého nejlepší server u nás FlightSim PERISKOP, další na AVSIM Library, ale používám v menší míře i jiné.

Flight Plans - Letové řády.

Autor moc pěkného modelu československého zemědělského letounu Zlín Z-37 "ČMELÁK" Tibor Kokai mě inspiroval k napsání zcela fiktivního letového řádu pro tři tyto vzdušné pracanty OK-UJF, OK-YKF a OK-SJO. Nechal jsem tyto Čmeláky létat v týdenních turnusech po náhodně vybraných českých vnitrostátních letištích a tam provádět v okolí "fiktivní" práškování přilehlých polí.
Takže pokud létáte sportovní letouny můžete se s touto legendou potkat na některém domácím letišti. Tento typ s charakteristickou žlutou barvou nátěru byl vyroben řádově ve stovkách kusů a letá doposud.
Tady jsem se nechal inspirovat článkem ze staršího časopisu Letectví a Kosmonautika o skutečné airshow v Hradci Králové. Protože v té době vydali autoři M. Krechowski, K. Kříž, P. Priskin a J. Masník velmi pěknou scenerii bývalého vojenského letiště LKHK bylo rozhodnuto. Nejprve jsem vybral na různých servrech vhodné typy letadel (bohužel českých tehdy moc nebylo), upravil jsem pro ně stávající stojánky a na minutu jsem naplánoval časy příletů a odletů. Protože současný Flight Simulátor nedokáže ještě s AI letouny provádět akrobacii zkusil jsem zde použít úspěšně alespoň skupinové lety.
Tento letový provoz byl sestaven dle TIME TABLE ČSA, stažených informací z intetnetu a reprezentuje kompletní týdení provoz ČSA na přelomu let 2002-2003. Lety ČSA jsou sestaveny tak, aby letadla byla co nejvíce ve vzduchu a nezabírala zbytečně místa u stojánek. Protože jsem chtěl vyzkoušet jestli je schopna nadherná scenerie letiště Praha-Ruzyně od Vláďi Synka zpracovat všechny tehdejší pravidelné lety, zahrnul jsem také všechny lety následujících společností, které operovaly na Praha Ruzyně:
Aerlingus, Aeroflot, Air Baltic, Air France, Air Moldova, Air Ukraine, Alitalia, Augsburg Airways, Austrian Airlines, Belavia, British Airways, Croatia Airlines, EasyJet, EL AL, Finnair, GOFly, JAT, KLM, KLM Excel, KTHY, LOT, Lufthansa, Malév, Moldavian Air, Pulkovo, SAS, SKY EUROPE, SNBrusseles Airlines, SWISS, Tarom, TUNISAIR, Turkish Air, TYROLEAN. Pokud někdo chce do simulátoru kompletní zahraniční společnost, jednoduše nepoužije jen můj naprogramovaný let. Základ doplněný o nové Airbusy ČSA používám dodnes a na LKPR mám docela slušný provoz.

Repainty AI letadel, většinou i s Letovými řády.

Jak se říká někdy se začít musí. Potřeboval jsem k Letovým řádům konkrétní česká letadla, které však na internetu nikdo neprezentoval. Jednalo se mi spíše o letadla menších typů a zaplnit také trochu prázdný terminál Jih neboli "Staré letiště" na Praha-Ruzyně. Abych se naučil dělat nátěry na modely letadel udělal jsem si můj první a poslední fiktivní repaint. Námět jse si vzal u naší folk country skupiny "Kožený Hrdla" ve které mám tu čest také hrát. Model Short 360 vytvořil autor Dee Waldron a jak se mi klubový repaint povedl se můžete podívat vpravo. Kamárádi z kapely se docela bavili, když jsem jim předvedl výhody soukromého letadla.

Airbus A321-111 AUSTRIAN AIRLINES "Millenium" jsem si postavil plastový a protože se mi líbil neobvyklý specielní nátěr udělal jsem ho i do Flight Simulátoru. Dnes je to už také historie, v tomto zbarvení létal někdy kolem roku 2000.(obrázek vpravo)


Tento repaint jsem udělal při příležitosti prvního pravidelného CARGO letu Paříž Praha Americké společnosti FedEx. Zahajovací let v pondělí 30. srpna 2004 provedlo letadlo provozované Emerald Airways Hawker Siddeley HS-748 (obrázek vlevo), autor modelu De Waldron. Do dnešního dne se na této lince vystřídalo mnoho pěkných mašin.

Další repaint CARGO letounu Fokker F27, který provozovala na LKPR společnost ABA je už také historiií. Obě letadla F27 (OK-ABA, OK-ABB) již společnost prodala a provozuje dnes modernější. Za povšimnutí stojí některé realisticky propracované detaily PRAHY, které prosvítají mezi mraky. Mosty na Vltavě, Pavecký stadion v Podolí, Vyšehrad, Budějovické nám., Nuselský most s PAKULEM a Corinthia Tower, v dáli Hlavní nádraží a mnoho dalších udělal dle mého názoru král Prahy Pavel Beneš (obrázek vpravo).


Tady jsem udělal repaint jen proto, že se mi líbilo "LEGO" zbarvení modelu H. Tomkiewicz Beech C99, společnosti Danish Air Transport OY-PAG.(obrázek vlevo)

Repaint bojového vrtulníku MI-24 č. 0705 v tygřím zbarvení. Velmi pěkné fotky originálního nátěru mi poslal Josef Havránek. Malý doplněk k military AI provozu nad českou republikou.(obrázek vpravo)


Repaint prvního soukromého "tryskáče" Aero L-39C OK-JET jehož majitel i provozovatel je Pavel Píchal. Základnu má tento letoun na letišti Plzeň-Líně(obrázek vlevo)


Letounů Aero L-39C "Albatros" bylo vyrobeno více jak 2500 kusů. Operovaly v mnoha armádách a dnes je jich velmi mnoho v soukromých rukách. Na obrázcích vpravo je to na př. "American Spirit", francouzská akrobatická skupina "BREITLING" a Califonská skupina "PATRIOTS".

Když "dílna" RWAI představila AI model AN-2, neodolal jsem a udělal jsem repainty na 21 našich "Andulek". Na zbývajícíxh 11 ks které jsou ještě v registračním rejstříku nemám podklady, tak snad někdy později.


A protože v celém světě létá v aeroklubech ještě mnoho těchto veteránů, zpracoval jsem z mého pohledu výběr těch nejhezčích nátěrů. Mám rád, když na letounu vidím na jeho povrchu nějaký ten umělecký obraz. Tato tradice vznikla už v dobách pionýrských letadel a převážně za Druhé světové války.







Příležitostní nátěr směrovky L-39-ZA CEF 2433. První vzlet L-39 uskutečnil v roce 1968.
Na pravé straně směrovky je letící albatros a na levé portrét šéfkonstruktéra Vlčka.



Na obrázcích dole vidíte několik repaintů z celé serie letounů PZL 104 Wilga 35A autor modelu Tibor Kokai:


Česká společnost AEROTAXI General Aviation je klientům k dispozici po celých 24hod a provádí lety po celé Evropě. Autor modelu Cessna 414A Chancellor: Henry Tomkiewicz. (obrázek vpravo)

Česká společnost AEROTAXI General Aviation zakoupila v květnu 2005 nový exotický letoun Mitsubishi MU-2N (MU-2B-36A) vyrobený v roce 1978 dnes OK-HLB. Autor modelu: Mike Cronin (obrázek vlevo)


Mitsubishi MU-2N (MU-2B-36A) OK-HLB má dnes již nový nátěr. Autor modelu: Mike Cronin (obrázek vlevo)


Česká společnost AEROTAXI General Aviation zakoupila v září 2005 další letoun Mitsubishi MU-2K (MU-2B-25) vyrobený v roce 1973 dnes OK-ATX. Tato sedmimístná verze je osazena motory Honeywell (Garrett) TPE 331-6-252M a byla do Čech přelétnuta po trase Tulsa - Detroit - Bangor - Goose Bay - Narsarsuaq - Keflavík - Malmö - Letiště Ruzyně - Kbely. Autor modelu: Mike Cronin (obrázek vpravo)


Česká společnost Silesia Air zajišťuje charterovou dopravu osob a nákladů. Typickými cílovými oblastmi jsou Evropa, Afrika, Asie, Blízký a Střední Východ. Autor modelu Cessna 560 Citation V : Dee Waldron.(obrázek vlevo)

Česká společnost Silesia Air - Autor modelu C421C Golden Eagle :Henry Tomkiewicz. (obrázek vpravo)


Úřad pro civilní letectví České Republiky Beechjet 400A : Autor modelů Henry Tomkiewicz.(obrázek vlevo)

Úřad pro civilní letectví České Republiky Let L-410UVP-E : Autor modelu Viktor Schacht.(obrázek vpravo dnes v novém zbarvení)


Česká charterová společnost SILVER AIR nabízí dopravu osob a nákladů po celé Evropě a částečně v Africe i Asii. Zajišťuje také pravidelnou noční linku mezi Ostravou a Prahou pro Českou poštu. Autoři modelu C421C Golden Eagle: Henry Tomkiewicz.(obrázek vlevo)

Česká charterová společnost SILVER AIR. Autor modelu Let L-410UVP-E: Viktor Schacht.(obrázek vpravo)


Česká soukomná společnost Time Air provozuje Beechcraft King Air B200 pro přepravu osob a nákladů. Autor modelu Henry Tomkiewicz.(obrázek vlevo)

Společnost Argus Geo System provozuje Piper Seneca. Autor modelu Pavel Toman. (obrázek vpravo)


Česká soukomná letecká škola Petra Navrátila používá letoun L 200 MORAVA : Autor modelu Pavel Toman.(obrázek vlevo)

Společnost AUA zapůjčila tento Fokker F100 OE-LVG Slovenským aerolíniím. Autor modelu Fernando Martinez. Dnes už má F100 Slovenskou registraci s klasickým nátěrem. (obrázek vpravo)


Česká soukomná společnost ABS JETS, a.s. provozuje salónní Embraer EMB 135BJ Legacy OK-KKG jako druhý stroj tohoto typu. Letoun pohání dvojice turbodmychadlových motorů Rolls-Royce AE 3007 A1E, které mu dovolují max. cestovní rychlost M=0,80. S 10ti cestujícími na palubě překoná bez mezipřistání vzdálenost 6000 km. Stroj se dodává ve dvou základních provedeních: Executive pro 15, nebo Shuttle pro 19 cestujících. Autor modelu PAI.(obrázek vlevo)

Společnost Delta System-Air, a.s. zakoupila v r. 2004 letoun King Air C90 dnes OK-DSH. Více o této akvizici si můžete přečíst zde >
Autor modelu Henry Tomkiewicz. (obrázek vpravo)


Ondřej Moravanský uveřejnil na www.planes.cz hezkou fotku letounu Saab 340A s registrací OK-CCG na brněnském letišti Tuřany. Tento Saab společnosti CENTRAL CONNECT AIRLINES upravila firma Job Air, která má sídlo na letišti Ostrava - Mošnov na CARGO verzi. Job Air, LET'S FLY a CENTRAL CONNECTION AIRLINES (CCA)jsou členy skupiny ccg CENTRAL CONNECT GROUP. Z jediné fotografie si však nejsem jist, zdali má letoun zbarvení do tmavě modré a nebo spíše černé (v současné době jsem použil velmi tmavý odstín modré barvy). Pokud někdo může barvu upřesnit, napište mi na adresu klubu. Autor modelu PAI.(obrázek vlevo)

Nová společnost CENTRAL CONNECTION AIRLINES oznámila, že ve spolupráci s Austrian Airlines bude operovat od listopadu 2005 2x denně na lince Ostrava - Vídeň (odlety z Ostravy v pracovní dny vždy v 05:45 a v 15.10 hod). Na první pravidelnou linku nasadí společnost Saab 340A-087 s kapacitou 33 pasažerů, informoval ředitel společnosti Petr Soukup. Saab 340A s imatrikulací SE-KUT prošel několika společnostmi s různými nátěry a registracemi (SE-E87, LN-NFV, N110TA, OK-SGY, nyní SE-KUT). S registrací OK-SGY už v Ostravě létal pod ŠKODA AIR. Společnost si objednala další dva Saaby 340 pro rozšíření osobních i CARGO letů. Nejnovější přírustek nosí registraci OK-CCC. Autor modelu PAI. (obrázky vpravo)


Ostravská firma LET'S FLY člen skupiny ccg, používala tuto Cessnu T303 Crusaider OK-ELO pro taxi lety a i pro přezkušování žáků. Autor modelu P.Toman.(obrázek vlevo)
Používala proto, protože její poslední přistání, 10.1.2006 při přezkušování žáka na ostravském letišti Mošnov skončilo nehodou, která se naštěstí obešla bez vážných zranění. Příďový podvozek se po dotyku s dráhou údajně rozkmital a to zapříčinilo prudké vybočení z dráhy. V hluboké a tvrdé závěji se pak podvozek zlomil a letadlo se přídí zarylo do sněhu. Než se úplně zastavilo, tak se příď Cessny dost mechanicky zdeformovala a vypadá to, že OK-ELO půjde do leteckého nebe. Autorem fotografie nehody je M. Kubáň. (foto vpravo)

Ostravská firma LET'S FLY používá také tento svůj Beechcraft King Air Beech 200C OK-LFB z letiště Ostrava Mošnov pro taxi lety. Autor modelu Henry Tomkiewicz.(obrázek vlevo)



Z výše uvedeného je vidět, že i práce virtuálního modeláře může být zajímavá a pestrá. Sbíráním fyzických předmětů narůstá sbírka někdy do obludných rozměrů, tady však stačí jen malý Hardisk. Fotografie předloh pořizuji nejraději sám nebo mi je zajistí kamarádi, v neposlední řadě se dá hodně sehnat na Internetu. Sehnat někdy kompletní modely a repainty některých společností dá taky dost práce, pokud se sežene ještě aktuální Letový řád a vše se naprogramuje můžete třeba z řídící věže pozorovat reálný cvrkot na letišti, které si zvolíte.

A ještě jedna výhoda virtuálních modelů: nemusí se nikdy čistit od prachu :-)

WOM

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na plastové modely    < zpět na miniaturní modely hotové