Montana Austria

Historie

Leteckou společnost Montana Austria založil v roce 1975 kapitán Hans Jörg Stöckl se základnou na letišti Vienna International Airport. Jméno společnosti bylo zvoleno tak, aby vyjadřovalo charakteristickou kopcovitou krajinu (mountaneous) v Rakousku.

Společnost zahájila leteckou přepravu se 2 letadly Boeing 707, která získala v letech 1976 a 1977 od australského Quantasu. Třetí letadlo Boeing 707 s nákladní úpravou získala společnost v létě 1979 od kanadské společnosti Wardair. Společnost zpočátku narážela na byrokratické překážky ze strany do té doby monopolní národní letecké společnosti Austrian Airlines, která se bránila jakékoliv konkurenci na trhu civilní letecké dopravy v Rakousku. Konečně v roce 1976 byla společnosti Montana Austria rakouskou vládou garantována práva na leteckou přepravu na trati Vídeň - Bagdád - Bangkok. Linky do dalších destinací, např. do New Yorku byly zavedeny později. Společnost provozovala pouze dlouhé letecké trasy, které v 70. letech neprovozovaly Austrian Airlines, a proto společnost úspěšně zaplnila tuto mezeru na trhu leteckého provozu v Rakousku.

Vlevo: B707-138B Montana Austria OE-INA
Uprostřed: B707-138B Montana Austria OE-IRA
Vpravo: B707-396C Montana Austria OE-IDA


Protože počet přepravovaných cestujících začal koncem 70. a začátkem 80. let klesat v důsledku ekonomické krize ve světě, Montana Austria přesunula částečně své aktivity z přepravy cestujících na nákladní dopravu. Ponechala si ve svém programu pouze jedinou osobní linku do New Yorku.

V roce 1981 došlo k incidentu, který velmi poškodil renomé společnosti a způsobil její zánik. Nákladní letadlo společnosti, které bylo naloženo zbraněmi určenými do Jižní Afriky, bylo celními úřady dne 11.5.1981 při mezipřistání z letiště New York JFK na letišti Houston, Texas zkontrolováno a následně zabaveno i s nákladem americkou vládou. Posádka letadla byla zadržena a vyšetřována. Ilegální náklad zbraní sestával z granátometů a střeliva v hodnotě 19 milionů šilinků a byl v rozporu s embargem na dovoz zbraní do Jižní Afriky vyhlášeným OSN v roce 1977. Bezprostředně poté hlavní investor Carl Press z čelní německé cargo společnosti ukončil finanční podporu společnosti Montana Austria. Poslední let uskutečnila společnost 17.7.1981 letadlem s registrací OE-IRA na trase New York JFK - Wien Schwechat. Rakouská vláda zrušila společnosti licenci na provozování letecké přepravy osob a nákladů a byl jí přidělen konkursní správce, který postupně rozprodal její majetek. Společnost definitivně ukončila svojí činnost koncem července 1981a byla vymazána z rejstříku.

Flotila

2x Boeing 707-138 B ve zvětšené verzi pro přepravu cestujících. Registrace OE-INA a OE-IRA.
1x Boeing 707-396 C upravený pro přepravu nákladů. Registrace OE-IDA.

Pro AFC zpracoval Antonín Mareška dne 18.6.2015 (zdroj Wikipedia a internetový časopis Austrian Wings, s příspěvkem ze dne 26.10.2013 s názvem Montana Austria - die Vergessene Airline. Odtud rovněž pocházejí všechny použité fotografie letadel).


> Sběratelské materiály Montana Austria <


Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Profily leteckých společností