LEVNÝ LET, ALE DRAŽŠÍ TAXI.

Nejen Češi stále častěji létají s nízkonákladovými, tzv. low cost aerolinkami. Jsou obvykle levnější než ty velké, třeba proto, že často využívají letišť, která jsou od cílových měst daleko. Cestujícím to ale podle všeho nevadí.
Low cost aeroliek přibývá - v roce 2003 jich létalo jen do Ceska osm, letos už přistávají v Ruzyni letadla sedmnácti takových společností. V Evropě také vyrostlo množství nových menších letišť, které nízkonákladové aerolinky využívají - patří mezi ně například letiště v Ženevě nebo v Charleroi u Bruselu. Jejich výhodou jsou především levnější poplatky. Nevýhodou naopak vzdálenostdo města. Například na. často využívaných londýnských letištích Stansted nebo Gatwick zaplatíte na poplatcích zhruba 550 korun, na letišti Heathrow běžně kolem částky 1200 korun a více. Čas strávený cestou ze všech tří letišť do Londýna se přitom nijak zásadně neliší - autobusy jedou zpravidla kolem 45 minut (záleží samozřejmě na destinaci), nejrychlejší je vlak, který cestu z Heathrow stihne asi za 20 minut. V této souvislo5u může být spíše problém přílet na některé z "malých" letišť v nočních hodinách, kdy nefunguje veřejná doprava a je třeba jet taxíkem.

Levné letiště i u nás?

U některých letišť tohoto typu je ale třeba počítat i s dalšími omezeními - mnohá se zatím s konkurencí nemohou měřit, pokud jde o vybavení letiště ", obchody a služby. Na některých z nich zase nemohou přistávat letadla s větší kapacitou než 150 cestujících. Další, zřejmě nejčastější komplikací může být to, že z něho nenavazují další letecké spoje. V mnohých městech s více letišti proto fungují mezi letištní přepravci, z nichž někteří jezdí ve špičce v intervalu řádově nanejvýš desítek minut.
Příkladem frekventovaného levného letiště je německý Kolín nad Rýnem-Bonn, využívaný zejména společností Germanwings. Dvě města v názvu znamenají, že letiště je "někde mezi", není ani v Kolíně, ani v Bonnu. Do obou měst však lze z letiště dojet během dvaceti minut. Z Kolína-Bonnu přitom létají desítky spojů do celé Evropy. V německých podmínkách je jeho poloha ideální - není daleko od hustě osídlených průmyslových měst a nabízí docela slušnou řádku destinací -například ve Spanělsku nebo i Turecku hned tři naráz.
O novém levném letišti se v současnosti uvažuje i v Česku, jednou z variant jsou Vodochody, přibližně 15 kilometrů severně od Prahy. O toto letiště má eminentní zájem anglický EASYJET a chtěl by zde udělat svoji leteckou základnu ve střední Evropě. Například skotský Ryan Air, jeden z největších low cost leteckých dopravců, který do značné míry určuje cenovou politiku na trhu nízkonákladových aerolinek, zatím létá jen do Brna. Jestliže autobusové linky z letiště v Ruzyni přepraví cestující k nejbližší stanici metra zhruba za 20 minut (Dejvická), respektive 15 minut (Zličín), nepředstavovalo by 30 minut cesty z Vodochod k nejbližší stanici metra Kobylisy pro cestující asi vážnější problém.

ATÉNY

Pro cesty do Řecka se nejčastěji využívá aténské mezinárodní letiště Eleftherios Venizelos.
Autobusem: Z letiště jezdí tři spoje. Linka E94 do a ze stanice metra Ethniki Amina, linka E95 (jezdí nonstop) spojuje letiště a náměstí Syntagma a linka E96 (nonstop) jezdí na náměstíKaraiskaki. Cesta trvá asi hodinu a stojí zhruba 3 eura (asi 90 korun). Při cestě do přístavu Rafina lze využít spojení linkou společností KTEL, která jezdí každých 40 min. mezi 6. a 21. hodinou. Cesta stojí 1.50 eura (zastávka Loutsa), 3 eura na konečnou.
Taxi: Cesta taxíkem do centra trvá asi 40 min. a zaplatíte za ni mezi 20 až 30 eury.

BERLÍN

Nejčastěji využívaná berlínská letiště jsou Tegel a Tepelhof. Třetí berlínské letiště se jmenuje Schonefeld.
Berlín-Tegel
Autobus:
Linka 109/X9 spojuje letiště se stanicí metra Jakob Kaiser Platz. Jízda trvá 4 min., jezdí i v noci a zaplatíte od 1,20 eura. K železniční stanici zoologischer Garten trvá cesta mezi 17 až 25 minutami v závislosti na denní době a jízdenka stojí 2 eura. Linka 128 ke stanici metra Kurt Schumacher Platz jezdí mezi 5. a 24. hodinou, cesta trvá zhruba 8 min. a jízdenka stojí od 1,20 eura.
Linka TXl jezdí mezi letištěm a stanicí Alexanderplatz. Jezdí mezi 5. a 23. hodinou, cesta trvá zhruba půl hodiny a jízdenka vyjde na 2 eura.
Taxi: Cesta do centra Berlína trvá zhruba 20 minut a nebude stát méně než 12 eur.
Berlín-Tepelhof
Autobus:
Linka 119 spojuje letiště a centrum Berlína. Cesta trvá kolem 25 minut, autobusy jezdí v intervalech 5 až 10 minut dle denní doby a jízdenka stojí 2 eura.
Vlak: Železnice spojuje letiště s centrem Berlína Friedrichstrasse. Vlak jezdí mezi 4. a 24. hodinou, cesta trvá zhruba 15 minut a vyjde na 3 eura.
Taxi: Do centra Berlína trvá cesta taxíkem kolem 20 minut a stojí mezi 10 až 15 eury.
Přeprava mezi letišti:
Mezi letišti Tepelhof a Schonefeld je nutné dvakrát přestupovat (metro linky 6, 7 a autobus 171), mezi Tepelhof a Tegel jednou - metro 6, bus 128.

BILBAO

Z letiště u španělského letoviska Bilbao se dostanete pouze autobusem nebo taxíkem.
Autobus: Dopravce Bizkaibus Service zajišťuje spojení mezi letištěm a městským centrem (Plaza Moyua) s několika zastávkami na trase. Cesta na konečnou trvá asi 30 min., autobusy jezdí mezi 6. a 23. hodinou, a to v intervalu 30 min. (od pondělí do pátku) a 60 min. v sobotu, neděli a o svátcích. I cena se mírně liší podle toho, zda je pracovní den nebo víkend -0.90 v prvním případě a 1 euro o víkendu.
Taxi: Cesta taxíkem do letoviska Bilbao trvá zhruba 15 až 20 min. a stojí od 10 do 12 eur (302-360 korun).

CURYCH

Některé low-cost aerolinie létají z Česka do švýcarského Curychu.
Autobus: Jízda trvá kolem půl hodiny v závislosti na destinaci, interval mezi spoji je rovněž 30 min. Linka 1 spojuje letiště a stanici Kloten, linka 2 jezdí přes Kloten, Balsberg a Egetswil a linka 3 spojuje letiště a Graswinkel. Jízdenka stojí mezi 3,60 a 7,20 CHF (70-140 korun).
Vlak: Spoje mezi letištěm a centrem Curychu jezdí v intervalu 10 až 15 min., cesta trvá asi 10 min. a stojí 5,40 CHF (asi 100 korun).
Taxi: Stanoviště vozů taxislužby je u terminálů A a B. Cesta do centra města vyjde na 50 CHF (asi 1000 Kč).

KOLÍN NAD RÝNEM - BONN

Toto letiště využívá například společnost Germanwings. Často se zde přestupuje na lety do jiných destinací.
Autobus do Bonnu: Linka 670, cesta trvá kolem 20 min., interval 30 min., cena 6 eur.
Taxi do Bonnu: cesta do centra města stojí v rozpětí 35-40 eur (1000-1200 Kč).
Vlak do Kolína n/R: Jezdí v intervalu 20 min., cesta trvá čtvrt hodiny, cena 2 eura.
Taxi do Kolína n/R: Cesta taxíkem do centra města stojí zhruba 25 eur.
Spojení do Aachen (Cáchy)
Do Cách jezdí denně 3 až 5 přímých autobusů, za jízdenku zaplatíte 20 eur.

LONDÝN

Poblíž metropole Velké Británie jsou tři letiště - Heathrow, Stansted a Gatwick.
Londýn-Heathrow
Hlavní londýnské letiště, které využívají zejména velké letecké společnosti.
Autobus: Linka A1 jezdí mezi letištěm a Victoria Station v centru. Linka A2 zajišťuje spojení mezi letištěm a Russell Square přes nádraží Euston a West End. Linka Direct jede přímo do centra. Cesta stojí 6 až 10 liber (260 - 430 Kč), autobusy jezdí každých 20 - 30min. a cesta trvá 45 - 75 min.
Vlak: Heathrow Express spojuje letiště se stanicí metra Paddington. Cesta trvá zhruba 20 min., vlaky jezdí ve zhruba stejném intervalu v době mezi 5. a 24. hodinou. Stojí 13 liber (560 Kč, třída Express Class).
Taxi: Cesta do centra trvá kolem 45 min., stojí 35 - 45 liber (1500 -2000 Kč).
Londýn-Stansted
Letiště zhruba 55 kilometrů severovýchodně od Londýna, využívají jej low-cost aerolinky.
Autobusem: Linka A6 na Victoria Station přes Stratford a Hendon. Cesta trvá zhruba 75 minut, interval 30 minut přes den, hodina v noci.
Vlak: 40 min., 12 liber
Taxi: zhruba 80 liber
Londýn-Gatwick
Autobus:
Linka A5, cesta trvá hodinu, stojí 8 - 10 liber.
Vlak: Cesta trvá 30 minut, vlaky jezdí v intervalu 15 min. a stojí 10/17 liber (1./2. třída).
Přeprava mezi letišti:
Autobusy
, které spojují letiště mezi sebou, jezdí každých 30 min. a cesta stojí 15 - 20 liber (650 -870 Kč)

PAŘÍŽ

V Paříži jsou dvě velká mezinárodní letiště - Charles de Gaulle a Orly.
Paříž-Charles de Gaulle
Autobus:
spojuje letiště se stanicí Place de I' Opera. Jezdí mezi 6. a 23. hodinou každých 15 min., cesta trvá od 35 do 50 minut. Jízdenka vyjde na 7 eur.
Vlak: Spojuje letiště s centrem Paříže, nádražím Gare du Nord. Jezdí každých 15 minut mezi 5. a 23. hodinou, cesta trvá okolo 30 minut a stojí 8 eur.
Taxi: Jízda taxíkem trvá v závislosti na provozu mezi 35 až 50 minutami a stojí kolem 35 eur. Za poplatek přibližně 100 eur si můžete pronajmout limuzínu.
Paříž-Orly
Autobus:
Tzv. Orlybus jezdí z letiště do stanice metra Denfert-Rochereau. Jezdí mezi 5. a 23. hodinou každých 15 minut, cesta trvá přibližně půl hodiny. Za jízdenku zaplatíte 5 eur.
Jetbus spojuje letiště se stanicí metra Villejuif-Louis Aragon. Jezdí mezi 6. a 23. hodinou každých 15 minut. Cesta trvá zhruba 30 minut a stojí 4 eura.
Vlak: Tzv. Orlyval spojuje oba terminály letiště Orly se stanicí metra Antony. Zde je potřeba přestoupit na tzv. Regional Express Train do Paříže.
Taxi: Cesta do centra vyjde na 25 eur a trvá zhruba 30 min.
Přeprava mezi letišti:
Letiště Charles de Gaulle a Orly spojuje autobusová linka Air France, která jezdí mezi 6. a 23. hodinou. Jezdí v intervalu 4 až 15 minut, cesta trvá kolem 50 minut a vyjde na 16 eur.

DALŠÍ PODROBNÉ INFORMACE SE DOZVÍTE NA ODKAZE "Mapy letištních terminálů":

Odkazy na nízkonákladové společnosti:

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku letiště, letenky a provoz