One-Two-Go Airlines

Historie

Letecká společnosst One-Two-Go Airlines Co. Lte. byla nízkonákladová společnost se základnou na Don Mueang International Airport v Bangkoku v Thajsku. Společnost zahájila svojí činnost dne 3.12.2003 a specializovala se na pravidelné vnitrostátní lety do dvou turistických destinací.

Společnost byla vlastněna a řízena managementem mateřské společnosti Orient Thai Airlines, odkud měla rovněž pronajatá letadla. Jediným vlastníkem Orient Thai Airlines je rodina pana Tantiprasongchala.

Společnost byla 8.4.2009 dána Evropskou komisí na černou listinu leteckých společností, které mají zákaz vstupu do vzdušného prostoru geografického území Evropské Unie.

Po leteckém neštěstí letadla MD-82 v roce 2010 byl provoz společnosti zrušen odebráním letecké licence Uřadem pro civilní letectví Thajského království a zbylá letadla byla vrácena mateřské společnosti Orient Thai Airlines.

Destinace

Don Mueang International Airport Bangkok - Chiang Rai
Don Mueang International Airport Bangkok - Phuket

Flotila

5x McDonnell Douglas MD-82 (provozované Orient Thai Airlines)
1x Boeing 757-200 (provozovaný Orient Thai Airlines)

Společnost jednala s Japan Airlines o odprodeji několika použitých letadel MD-80 pro rozšíření flotily, ale tato jednání byla ukončena bez dohody a z plánovaného nákupu letadel tak sešlo.

Vlevo: MD-82 společnosti One-Two-Go registrační značky HS-OMD přistává na letišti
Mueang International Bangkok v říjnu 2006 (zdroj Airlines.net by Andrew Hunt)
Vpravo: MD-82 společnosti One-Two-Go registrační značky HS-OMC na letišti
Pukhet International v listopadu 2006 (zdroj Wikipedia,autor fota Seandigger)

Vlevo: B757-28A One-Two-Go HS-OTA (z archivu: Stanislav Vacek)
Vpravo: B747-306M One-Two-Go HS-UTK (z archivu: Stanislav Vacek)


Nehody

Dne 16.9.2010 let číslo OG269 letadlem MD-82 registrační značky HS-OMG z Bangkoku na Phuket se 123 cestujícími na palubě a 7 členy posádky se zřítil v prudkém dešti za silného větru při pokusu o přistání na Phuket International Airport. Po dopadu na zem se trup letadla rozlomil na 2 části a trosky zachvátil silný požár. Letadlo bylo totálně zničeno a v hořícím vraku zahynulo 89 cestujících a členů posádky. Přeživší cestující byli s rozsáhlými popáleninami převezeni do místní nemocnice. Kapitán letadla a co-pilot byli s těžkými zraněními mezi zachráněnými z vraku letadla. Většina obětí byli zahraniční turisté, kteří měli na Phuketu strávit dovolenou.
Mluvčí leteckého úřadu po zahájení vyšetřování prohlásil, že hlavní příčinou nehody bylo pravděpodobně špatné počasí v cílové oblasti. Ale po uzavření vyšetřování této letecké nehody bylo v závěrečné zprávě vyšetřovateli konstatováno, že pravou příčinou neštěstí bylo množství hrubých chyb posádky letadla, které vyplynuly ze systémových selhání včetně korupce a závažných nedostatků při výcviku posádek jak u společnosti, tak i v nedostatečném dohledu ze strany Úřadu pro civilní letectví Thajského království.


Pro AFC zpracoval Antonín Mareška dne 23.12.2016 (zdroj Wikipedia a Internet)


> Sběratelské materiály One-Two-Go Airlines <


Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Profily leteckých společností