Interaktivní systém Panasonic na letišti Praha-Ruzyně.


Pražské mezinárodní letiště je v elitní devítce světových letišť, na kterých společnost Panasonic instalovala svůj interaktivní informační a zábavní systém World of Ideas. Zástupci společnosti nám tento projekt představili ve středu 17. ledna.

Unikátní interaktivní projekt Panasonic - World of Ideas již byl instalován na letištích Sao Paulo, New York/JFK, Moskva, Sydney, Frakfurt nad Mohanem, Singapur, San Francisco a Osaka. Nově byla do systému zapojena Praha. Jeho služby mohou využít cestující odlétající z Terminálu Sever 2 ruzyňského letiště. Při prezentaci nás zaujalo, že Praha, v pořadí devátý člen systému, se sice v počtu odbavených cestujících nemůže s dříve zapojenou osmičkou rovnat, ovšem co se využití projektu týče je na místě šestém, přičemž k nejčastěji volenému obsahu patří informace o počasí, které jsou aktualizovány každou hodinu.

Interaktivní multimediální instalace umožňuje zobrazit na obří plazmové obrazovce filmové záběry ve vysokém rozlišení HD, on-line živé videozáběry z mnoha destinací nebo aktuální stav počasí v cílové destinaci, což patří k nejčastějším volbám cestujících. Působivý i praktický obsah a jeho prezentace navíc nabízejí lákavé ovládání pomocí virtuálního 3D globusu.

World of Ideas používá nepřehlédnutelný plazmový televizor s úhlopříčkou 165 cm, na kterém lze přehrávat působivé videoklipy ze života zvířat, s přírodními krásami, z podmořského světa a samozřejmě také představují světové kulturní dědictví, seznamují s vybranými světovými městy, ale také připomínají nejdůležitější okamžiky z olympijských her nebo závodů F1. Filmy natočené ve vysokém rozlišení HD reprodukuje obří plazmový televizor Panasonic VIERA TH-65PV600 velice věrně, s jemnými detaily, živými barvami a plynulými přechody jednotlivých barevných odstínů. Také ozvučení je na velmi dobré úrovni.

Systém je nepřetržitě připojen k internetu a díky tomu mohou cestující sledovat živé záběry z míst, kam za chvíli odletí, nebo která navštívili. Velmi oblíbené je grafické zobrazení aktuálního stavu počasí, teploty a času v kterémkoli místě na světě. Ovládání systému je řešeno v duchu nejnovějších trendů. Navigaci zajišťuje kulatý dotykový panel promítaný na vnitřní stranu skleněné vitríny LCD projektorem umístěným v zadní části expozice, jeho "pohyb" a kontrolu zajišťuje sada snímačů ukrytých v hranách ochranné skleněné vitríny. Panel v klidovém stavu zobrazuje nápis "Touch" vybízející k dotyku. Jakmile se jej prstem dotkneme, změní se na barevný 3D globus, který se ovládá pohybem ruky po skle, jakoby člověk točil opravdovým glóbem. Jakmile nalezneme požadované místo, stačí se dotknout ikony a plazmový televizor vybraný obsah přehraje nebo zobrazuje potřebné informace

Technické zázemí expozice je umístěno v zadní části, kde je trojice samostatných počítačů, které ovládají různé části systému, zařízení pro mix zvuku, dva monitory a internetový router pro připojení. Řízení, kontrola a změny obsahu, to vše je prováděno z dohledového Panasonic Centre v Tokiu, kde probíhá neustálý dohled nad fungováním celého systému 24 hodin 7 dní v týdnu a obsluha může okamžitě změnit obsah všech instalovaných expozic World of Ideas.


Připravil Jan Pěnkava leden 2007

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku článků o letišti Praha-Ruzyně