Pocta "Herb" Kelleherovi

Herbert David Kelleher, zvaný "Herb" Kelleher, spoluzakladatel Southwest Airlines, zemřel 3. ledna 2019 ve věku 87 let. Byl spoluzakladatelem a později prezidentem a výkonným ředitelem první nízkonákladové letecké společnosti na světě, nyní největší nízkonákladové na světě. Změnil leteckou dopravu. Díky němu dodnes letěly stamiliony lidí, kteří by jinak neletěli…
Herb Kelleher se narodil 12. března 1931. Vystudoval práva a měl právnickou praxi v Texasu. V roce 1967 ho oslovil jeden z jeho klientů, Rollin King, který provozoval chartery s malými letadly. Oslovil ho s ideou letecké společnosti s levnými letenkami, létající jen po Texasu. Panu Kelleherovi se nápad zalíbil, vložil 10.000 dolarů za 1,8 % akcií
V té době byla letecká doprava v USA koncesovaná, koncese udílel Regulační úřad "Civil Aeronautics Board". Zavedení velcí dopravci vedli právní bitvy proti udělení koncese nové společnosti, hned od r. 1967. Herb Kelleher zastupoval budoucí leteckou společnost 4 roky zcela zdarma.
V roce 1971 zahájila SOUTHWEST AIRLINES provoz mezi 3 největšími městy Texasu: Dallas - Houston - San Antonio. Se třemi Boeingy 737-200. Jako každá nová firma byla první dva roky ve ztrátě. Od 3. roku provozu společnost vykázala zisk každý rok dodnes, čehož nedosáhla žádná jiná americká letecká společnost. Jako jediná velká americká letecká společnost nepožádala nikdy, ani po 11. září 2001, o ochranu před věřiteli.

Boeing 737-2A1 original cs 17.10.75 /Wikimedia - RuthAS/


Pro snazší udělení licence a vyhnutí se placení obrovských poplatků létali jen po Texasu až do přijetí zákona o "deregulaci civilní letecké dopravy" v r. 1978 (za prezidenta Cartera). První linku mimo Texas Southwest AL otevřel v r. 1979.

V době, kdy Braniff nabízel vnitrostátní linku po Texasu za minimálně 62 USD, Southwest přišla s cenou jako za autobus: 15 USD. Neměli rezervační systém na konkrétní sedadla, neposkytovali žádné jídlo ani teplé nápoje (při krátkém letu po Texasu to nebylo nutné, v autobuse také nedostanete ohřívané jídlo). Cestující dostávali jen pytlík buráků a lahvičku minerálky.
Až do změny zákonů po 11. září 2001 neměli palubní vstupenky: Cestující vyměnili letenku za číslovanou plastovou kartu, která jim byla posléze odebrána a používána při odbavení dalších letů. Nižší číslo, tedy dřívější příchod k odbavení, zajišťovalo cestujícím výběr jakéhokoliv volného sedadla. Southwest AL nikdy neúčtoval poplatky za zavazadla ani za změnu rezervace.
Herb Kelleher se stal prezidentem společnosti v r. 1978. Výkonným ředitelem byl od r. 1982 do r. 2001. V roce 2005 rezignoval na funkci prezidenta. Až do své smrti byl čestným prezidentem Southwest AL.
Uměl si dělat legraci sám ze sebe. Uměl vnést pozitivní přístup k práci, k problémům i k životu jak mezi zaměstnance, tak mezi cestující. Nechal se vyfotit oblečen do obleku a la Elvis, na Harleyi či s bosýma nohama na křídle letadla - vše v důchodcovském věku ! Trval na tom, aby ho všichni - cestující a až po posledního zaměstnance, oslovovali prostě "Herb(e)". Někdy nastoupil do letadla jen proto, aby celou cestu prohovořil s cestujícími. Nikdy, ale opravdu nikdy, nepropustil jediného nadbytečného zaměstnance. To společnosti přineslo jednu z nejmenších fluktuací v USA. Na druhou stranu, zaměstnanci věděli, že když jsou v práci, tak mají pracovat (a s úsměvem). V dobách, kdy letecká společnost měla finanční problémy, letušky mezi lety uklízely vnitřek letadla a někdy dokonce piloti pomáhali s nakládkou/vykládkou zavazadel. Letušky úřední oznámení někdy zpívali, piloti do mikrofonu cestujícím říkali vtipné historky. Mnoho "představení" palubního personálu si cestující natáčí a nahrávky kolují po netu.
V r. 1992 se Southwest začala přít se Stevens Aviation o slogan "Just Plane Smart". Herb navrhl, aby místo dlouhé a drahé právní bitvy uskutečnili on a ředitel Stevens Aviation veřejný souboj v páce (přetlačování jednou rukou na stole). Herb prohrál, ale získal tím takovou popularitu, že Stevens Aviation velice brzy přenechala slogan Southwest-u…
Základem úspěchu bylo jeho celoživotní krédo:

Employees first; customers second; shareholders third

Tj.: na prvním místě zaměstnanci, na druhém zákazníci, teprve na třetím akcionáři.
Paradoxně tento přístup přinesl dlouhodobě akcionářům vyšší zisky, než u firem, kde je "zisk až na prvním místě".
Herb uměl zaměstnancům jasně naznačit, kde končí legrace a začíná povinná rutina v zájmu bezpečnosti. Za jeho řízení neměla letecká společnost se stovkami letadel nikdy nehodu s obětí na životě.
(Dosud neměla nikdy nehodu s více obětmi na životech. První obětí byl chlapec v autě na zemi, když za prudké sněhové bouře 737 přejel krátkou dráhu letiště Midway v Chicagu 8. 12. 2005 a vjel do silnice. Prvním mrtvým na palubě byl jeden jediný cestující 17.4. 2018…). Při stovkách provozovaných letadel, většinou na krátkých linkách včetně přistání na některých letištích považovaných za méně bezpečné…)
Southwest Airlines začínala se 3 B 737-200. Když starý pán Herb odstupoval z funkce výkonného ředitele, tak provozovala 344 Boeingů 737. V současnosti má 749 Boeingů 737 tří různých verzí - jde o největší nízkonákladovou společnost světa. Společnost nikdy neprovozovala jiný typ letadla, než Boeing 737, samozřejmě různých verzí. Piloti a mechanici se nikdy nemuseli přeškolovat na jiný typ, zásoby náhradních dílů byly "tenčí", než u společností, které při pár desítkách letadel mají letadla 5 typů od tří různých výrobců. (Jedinou výjimkou byla léta 1979-87, kdy měli pronajatých několik Boeingů 727-200 od společností Braniff a People Express). Southwest byla prvním zákazníkem verzí 737-300 a -500 a v r. 2019 bude prvním provozovatelem 737 MAX7.
V souvislosti s jeho úmrtím mu vzdali čest nejen zaměstnanci Southwest a jiní Texasané, ale i konkurence. Jedna z prvních kondolencí přišla od American Airlines: "We'll miss you, Herb. A leader and a legend, you were a true pioneer." Čest mu vzdal i výkonný ředitel největší nízkonákladové společnosti v Evropě - Ryanair - Michael O'Leary: "Herb was the grand master of the low-fare airlines. He was the leader, the visionary and the teacher: without Herb, there would be no Ryanair, and no low-fares airlines anywhere."

Herb bral vždy život s úsměvem a s nadhledem.
Proto zde nepřikládáme jeho "úřední" fotku, nýbrž jednu z jeho nejslavnějších.


Petr Liška

A tribute to Herb Kelleher

Herbert David Kelleher, co-founder of the first low-cost airline in the World, died Jan 3rd, 2019 at the age of 87. Herb Kelleher made history when he disrupted the airline industry by making flying both fun and affordable.
His whole-life credo was:

Employees first; customers second; shareholders third

He had a sense of humour and wanted everybody to call him just "Herb". He looked after his People, so they looked after each other and took care of their customers. And the customers, returning again and again, took care of the business. He pioneered several attitudes to airline business. Southwest airlines under his leadership had profit every year, and never had a fatal accident.
To stay close to customers, Mr. Kelleher would often board flights just to chat with passengers.
American Airlines was among the first carriers outside of Southwest to post a tribute Tweet, saying "We'll miss you, Herb. A leader and a legend, you were a true pioneer."
Ryanair CEO Michael O'Leary said, "Herb was the grand master of the low-fare airlines. He was the leader, the visionary and the teacher: without Herb, there would be no Ryanair, and no low-fares airlines anywhere."
There is a long tribute to Herb here in Czech language.
In english, you can read several stories about his life and attitude towards employees and customers troughout internet. E.g.:

https://www.nytimes.com/2019/01/03/obituaries/herb-kelleher-whose-southwest-airlines-reshaped-the-industry-dies-at-87.html

https://edition.cnn.com/2019/01/03/business/southwest-airlines-founder-herb-kelleher-obit/index.html

And his curriculum vitae published during his life e.g.:

https://www.pocketbook.co.uk/blog/2016/06/07/herb-kelleher-employees-first/

https://www.nationalaviation.org/our-enshrinees/kelleher-herbert/

Petr Liška

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na Okénko do historie