RAF Avia

Historie

Lotyšská letecká společnost RAF-Avia byla založena 31.10.1990 jako první soukromá společnost na leteckou přepravu nákladů (cargo) se základnou na letišti Riga International. Společnost se specializuje na přepravu nákladů zejména pro firmy DHL, TNT, NEO a další. Společnost byla v době svého vzniku největší společností v Baltské oblasti, která zajišťovala přepravu rozměrných nákladů jak na pravidelných, tak i charterových linkách nejen v baltském regionu, ale i po celé Evropě.
V průběhu více jak dvacetileté činnosti společnost získala certifikáty pro přepravu radioaktivních a jiných zásilek s nebezpečným obsahem. Rovněž zajišťuje přepravu vojenské techniky a materiálu a rovněž poskytovala svá letadla OSN pro dopravu humanitární pomoci do regionů bývalé Jugoslávie.
V současnosti pro společnost pracuje 100 zaměstanců. Z toho 45 tvoří letový personál, 35 pracovníci údržby a zbylých 20 jsou ve vedení společnosti a kancelářské síly.
Údržbářská základna společnosti se specializuje na údržbu a drobné opravy letadel typů Saab 340 a Antonov An-26 i pro jiné letecké společnosti, které mají ve svojí flotile tato letadla.

Vlevo: An-26 RAF Avia YL-RAA (Foto ©:Alan Lebeda)
Uprostřed a Vpravo: An-26 RAF Avia YL-RAB (Foto ©:Alan Lebeda)


Vlevo:Saab 340 RAF Avia YL-RAG (Foto ©: stránky společnosti)
Vpravo: Saab 340 RAF Avia YL-RAH (Foto ©: stránky společnosti)


Flotila

Saab 340 (2 ks) v nákladové konfiguraci s únosností nákladu do hmotnosti 3,7 t (registrační značky letadel jsou YL-RAG a YL-RAH)
Antonov An-26B (6 ks) v nákladové konfiguraci s únosností nákladu do hmotnosti 5,5 t (registrační značky letadel jsou LY- RAA, RAB, RAC, RAD, RAE a RAF)
Dne 29.10.2014 bylo letadlo společnosti typu An-26 donuceno stíhačem RAF přistát na letišti Standsted vzhledem ke ztrátě komunikace s pozemní kontrolou nad jižní Anglií. Tento incident se obešel bez jakýchkoliv komplikací a po vysvětlení okolností a po opravě komunikačního zařízení mohl pilot pokračovat v letu do koncové destinace.

Pro AFC zpracoval Antonín Mareška 17. března 2015 (zdroj Wikipedie a stránky společnosti)


> Sběratelské materiály RAF Avia <


Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Profily leteckých společností