Noorduyn Norseman V
František Frána - Česká Republika


Noorduyn Norseman je universální transportní letoun zkonstruovaný v Kanadě, jehož prototyp byl zalétán v roce 1935. Byl konstruován tak, aby odolával drsnému kanadskému podnebí a byl schopný provozu na kolovém podvozku, plovácích i na lyžích. Celkem se jej v několika verzích vyrobilo do roku 1959, kdy výroba skončila, kolem 900 ks. Z tohoto počtu převážnou část odebrala armáda USA pro výjimečné vlastnosti tohoto stroje. V současnosti je v provozu ještě několik Norsemanů převážně v Kanadě. Jeden z nich se stal předlohou této polomakety.

_________________________________________________________________

Projekt, modelu Norseman se rodil a zrál jen velice pomalu. První úvaha o stavbě modelu vyvstala po přečtení článku v L+K 19/1995 o sletu Norsemanů na Red Lake v Kanadě. Tehdy to bylo pro mne neznámé neokoukané, ale zajímavé letadlo. Obstaral jsem si monografii a sadu fotografií od firmy Aeromax, avšak od realizace stavby mne odrazovala náročnost konstrukce trupu a zvláště neobvyklé uchycení podvozku. Nakonec jsem přece jen projel internet a nashromáždil více než 500 fotografií různých Norsemanů. Z této sbírky se mi podařilo vybrat letoun CF-SAN, který byl nafocen jak s plováky, tak i s koly. To je ono!, řekl jsem si, neboť chci s Norsemanem létat jak na vodě, tak i na suchu. K této fotodokumentaci jsem upravil výkres a pustil se do stavby.

Jednu zimu jsem si dělal pouze stavebnici - všechna žebra, přepážky, nosníky, laminátový kryt motoru, podvozek s ostruhou, různá kování a shromažďoval veškerý stavební materiál. Další zimu jsem začal stavět.

Trup je klasické konstrukce. Nejdříve jsem slepil hlavní konstrukční uzel z 3 mm bukové překližky pevnostně spojující motor, podvozek a křídlo (obr. 1). Na tento celek je v přípravku napojen zbytek trupu. Přepážky jsou z topolové překližky 3 mm a smrkových nosníků 5 x 5 mm. Celek od motoru po odtokovou hranu křídla je potažen balsou 2,5 mm. Motorový kryt byl laminován na polystyrenovém jádru a vybroušen ve vrtačce. Z vrtačky byl celek vyjmut až po vytvoření konečného hladkého povrchu krytu.

Vlevo: (obr. 1) Hlavní konstrukční uzel trupu, Vpravo: Dokončená hrubá stavba.

Křídlo s profilem NACA 2412 (stejným jako u předlohy) je dělené, spojené duralovými trubkami o průměru 18 a 10 mm. Na nosníky jsem použil smrk 5 x 10 mm. Všechna žebra jsou z balsy 1,5 mm, jen kořenová a vždy dvě v místě uchycení vzpěr jsou z letecké překližky 1,5 mm. Torzní skříň je vytvořena tuhým potahem z balsy 1,5 mm.

Výškovka s profilem NACA 0012 je rovněž dělená. Na uhlíkové trubky o průměru 8 mm jsou navlečena žebra z balsy 1,5 mm. Tyto trubky zároveň slouží jako pouzdra pro spojovací tyčky z duralu.

Potah. Celý model je potažen nažehlovací textilií Solarfilm. Stejný materiál byl použit i na porty. Jen místa s tuhým potahem jsou přelaminována sklotextilem 30g/m2, vytmelena a vybroušena.

Podvozek. Jeho konstrukce byla malým rébusem. Podvozek vytváří pod trupem jakési kalhoty a z nich teprve vystupují vlastní podvozkové nohy. Nakonec jsem to vyřešil trubkovou příhradovou konstrukcí s pouzdry pro vsunutí podvozkových noh (obr. 2) nebo "oříšků" (obr. 3) pro připevnění vzpěr plováků. Podvozkové nohy jsou odpruženy. Ostruha je vyjímatelná. V plovákové verzi se na její místo instaluje kolík, na který je pak připevněna pomocná stabilizační plocha pod směrovkou.

Vlevo: (obr. 2) Pneumatiky hlavního podvozku, Vpravo: (obr. 3) Oříšky pro připevnění vzpěr plováků.

Plováky jsou mírně upravené laminátové od firmy HVP Modell.

Vzpěry křídel a plováků jsou z uhlíkových trubek o průměru 8 mm opatřenými duralovými koncovkami. Kapkovitý průřez dotváří tvarované hliníkové trubky navlečené na uhlíkové vzpěry.

Pohled do zadní části trupu.

Povrchová úprava. Imitace spojů plechů je provedena obvyklým tmelením a broušením k hraně vytvořené samolepící páskou. Celý model je nastříkán polomatnými akrylátovými barvami používanými na automobily. Stříkány jsou všechny detaily i nápisy. Samolepky byly použity pouze na imitaci nýtování.

Lakování.

Motor byl zvolen ZDZ 50 NG invertně uložený. Tlumič výfuku (obr. 4) jsem vytvořil specielní dvoukomorový tak, aby se při maximálním objemu a účinnosti vešel celý pod kapotu motoru. Motor s vrtulí ZDZ 24 x 8 a tímto tlumičem dosahuje stejných parametrů jako s tlumičem JMB. Elektronické zapalování napájí 4 NiCd články Sanyo 1000 mAh. Po několika prvních letech jsem vrtuli 24 x 8 vyměnil za JAS 23 x 10. Sice klesl výkon motoru, ale zůstal stále dostatečný. Hlavně ale klesly maximální otáčky motoru pod 6.000 ot./min (na zemi), které jsou příjemnější pro sluch. Při vodorovném letu využívám cca. 4.000 ot./min. Tím jsem se snažil přiblížit k realistickému zvuku motoru.

(obr. 4) Uložení motoru se speciélním tlumičem.

Dálkové ovládání. Vysílač Futaba FC 28, přijímač Futaba FP 129 DP, Install Box a elektronické vypínače jsem použil z produkce Jiřího Vlacha (obr. 5). Přijímač napájí 4 články Sanyo 1000 mAh, serva napájí 4 články Sanyo 1.800 mAh.

(obr. 5) Umístění ovládací elektroniky.

Zalétání. modelu proběhlo po několikerém odložení pro nevhodné počasí na letišti v Babicích. Po nezbytné kontrole funkčnosti a dosahu dálkového ovládání nahazuji motor a provádím několik rozjezdů po dráze, abych zjistil jak model drží směr při rozjezdu a zastavení. Pak najíždím na začátek dráhy a pozvolna přidával otáčky. Model bez klapek se rozjel, zvedl ocas a po chvíli začal plynule stoupat. Kromě vytrimování výškovky "o dva zoubky potlačit" nebyla nutná žádná korekce. Pak s modelem stoupám do výšky a zkouším minimální rychlost. Žádná snaha padat do vývrtky bez varování - jsem spokojen. Nyní zkouška vztlakových klapek. Na velké i malé se Norseman vzpíná. Budu muset na zemi ke klapkám domixovat větší potlačení výškovky. Po několika průletech nasazuji na přistání. Nepřistávám v ose dráhy, ale raději pro jistotu šikmo proti větru. Dosednutí na hlavní podvozek, pak i na ostruhu, trochu problém s udržením směru, zastavení. Padá ze mě velké napětí. Model je na zemi a celý! Pro druhý let dolaďuji mixování výškovky ke klapkám. Při letu zjišťuji, že je to stále málo. Třetí let byl již v pořádku.
Sedmý zalétávací let se uskutečnil už na vodě na rybníku Bezdrev v podvečer za ideálních podmínek. Mírný vítr jen lehounce vlní hladinu. Po několika cvičných rozjezdech a zastaveních startuji. Přitahuji výškovku, pomalu přidávám plyn, výškovku mírně povoluji, nabírám rychlost a pomalu přitahuji. Norseman se opět bez klapek plynule odpoutává od hladiny, ani nerozeznávám kdy a plynule stoupá. Po nabrání výšky kontroluji vytrimování a provádím stejné zkoušky jako na suchu. Kupodivu nemusím nic měnit, ani vytrimování výškovky. Přistání se podaří plynulé, jen s malými žabičkami.
Teď už jen dostat Norsemana "do ruky" a přát si, aby ho čekal dlouhý život.

Pózování před prvním startem.

Vlevo: Rolování na start, Vpravo: Ostrý start.

Soutěžní let.

Návrat ze soutěžního letu.

Vítězství v Evropském poháru 2008.

video: "noorduyn norseman 1"

video: "noorduyn norseman 2"

Buffalo Airways Noorduyn Norseman V, Yellowknife 25. června 1998. (foto: Michael Prophet).

Vlevo: Buffalo Airways Noorduyn Norseman V, Yellowknife 27. května 2001. (foto: Howard Chaloner).
Vpravo: Buffalo Norseman odpočívá v doku jezera Great Slave Lake v kanadském Yellowknife. 19. září 2005.
(foto: Ralph M. Petterson).

Buffalo Airways Noorduyn Norseman V, Yellowknife. Pomalé odtávání sněhu v jarním sluníčku. 25. března 2009.
(foto: Jason Pineau).

Zde si můžete poslechnout zvuk motoru Pratt & Whitney R-1340 v různých režimech:

Spouštění.

Start.

Let.

Stop.


Technická data:
Typ Noorduyn Norseman V
Rozměry:
Měřítko: 1:5,7
Rozpětí: 2740 mm
Délka s koly: 1660 mm
Délka s plováky: 1800 mm
Profil křídla: NACA 2412
Profil výškovky: NACA 0012
Hmotnost:
s koly: 10800 g
s plováky: 12300 g
Ovládání:
Prvky / serva: Směrovka, Ostruha, Kormidla plováků / 1 x HS 5735 MG
Výškovka / 2 x HS 645 MG
Křidélka / 2 x JR DS 811
Vztlakové klapky / 2 x HS 645 MG
Otáčky motoru / 1 x HS 425 BB
Sytič motoru / 1 x HS 425 BB
Vypínač zapalování / 1 x HS 425 BB
Zvedání kormidel plováků / 1 x HS 475 BB
Motorová jednotka:
Typ: ZDZ 50 NG
Elektronické zapalování
Jednoválec
Obsah: 50 ccm
Vrtání: 42 mm
Zdvih: 35 mm
Hmotnost: 1420 g


Pro AFC František Frána 6. prosince 2009.

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na Seznam RC-modelů dopravních letadel   NAVRCHOLU.cz