Yeti Airlines

Historie

Letecká společnost Yeti Airlines Pvt. Ltd. je soukromá společnost se základnou v Kathmandu v Nepálu. Byla založena v květnu 1998, a certifikát nepálského úřadu pro civilní leteckou dopravu (CAAN) pro leteckou přepravu cestujících obdržena 17. srpna 1998. Leteckou přepravu zahájila se 2 letadly typu STOL výrobce de Havilland Canada DHC-6 Twin Otter. Společnost Yeti Airlines je společně s dceřinou společností Tara Air největší domácí leteckou společností v Nepálu. Obě společnosti ovládají podstatnou část domácí letecké sítě a provozují linky do největšího počtu destinací v Nepálu. Letadla dceřinné společnosti Tara Air typu STOL (s krátkým startem a přistáním) DHC-6 Twin Otter (5 ks) a Dornier Do-228(2 ks) se specializují na přepravu obyvatel z mnoha izolovaných a vzdálených horských oblastí s malými letišti s horším povrchem přistávacích drah, zatímco letadla mateřské společnosti Yeti Arlines typu BAe Jetstream 41 provozují hromadnou přepravu cestujících z větších regionálních letišť s pevným povrchem.

Destinace

Společnosti Yeti Airlines a Tara Air nabízejí pravidelné lety do následujících destinací
(údaj z prosince 2012 - převzato z webových stránek)


Vlevo: Centrála společnosti v Kathmandu (Foto ©: Facebook)
Vpravo: Hangár na letišti Kathmandu-Tribhuval Int´l (Foto ©: Facebook)


Flotila

Společnost Yeti Airlines v současné době operuje se 7 letadly BAe Jetstream 41 pro 29 cestujících a 1 letadlem STOL typu Pilatus PC-6 Turbo Porter. V minulosti rovněž provozovala letadla STOL typů DHC-6 Twin Otter a Dornier Do-228, která však přenechala dceřinné společnosti Tara Air.

Vlevo: Pilatus PC-6 Turbo Porter Yeti Airlines HN-FNG (Foto ©: Sandy Siegenthaler)
Vpravo: DHC-6-300 Yeti Airlines 9N-AFE (Foto ©: Mathias Trachsel)


Vlevo: BAe J 41 9N-AHU ještě v barvách US Air Express (Foto ©: Facebook)
Vpravo: Kompletní flotila letadel BAe Jetsream (Foto ©: Facebook)


Vlevo: Posádka před letadlem reg. značky 9N-AIB (Foto ©: Facebook)
Vpravo: Dva piloti Yeti Airlines v letní uniformě (Foto ©: Facebook)


Vlevo: Stevardka Yeti Airlines na palubě (Foto ©: Facebook)
Vpravo: Piloti Yeti Airlines na palubě BAe Jetstream 41 (Foto ©: Facebook)


Nehody

25.5. 2004 letadlo de Havilland Canada DHC-6-300 Twin Otter, registrační značky 9N-AFD, nasazené na lince Flight 137 jako nákladní let (Cargo Flight) se zřítilo při přibližování k letišti Lukla. Při této nehodě zahynuli všichni 3 členové posádky;

Letadlo DHC-6-300 Twin Otter registrační značky 9N-AFD na letišti Pokhara v dubnu 2000,
toto letadlo bylo 25.5.2004 při havárii poblíž letiště Lukla zcela zničené (Foto ©: Paul Spijkers)


21.6.2006 další letadlo de Havilland Canada DHC-6 Twin Otter s registrační značkou 9N-AEQ bylo zcela zničeno po pádu do rýžového pole při přibližování k letišti Jumla. Při této nehodě zahynulo všech 6 cestujích na palubě a 3 členové osádky;

8.10.2009 opět letadlo de Havilland Canada DHC-6 Twin Otter s registrační značkou 9N-AFE, nasazené na lince Flight 103 bylo zcela zničeno při přistání na horském letišti Lukla v důsledku nepříznivého počasí a husté mlhy. Toto letiště patří k nejhorším v Nepálu, má přistávací dráhu dlouhou pouze 460 m o šířce 20 m, navíc je do příkrého kopce s úhlem 12 % a leží v nadmořské výšce 2 800 m. Při této nehodě zahynulo 16 cestujících na palubě z celkového počtu 17 (z toho 12 turistů z Německa a 2 Australané) a 2 ze 3 členů posádky. Přežil pouze těžce zraněný kapitán letadla.

Pro AFC zpracoval Antonín Mareška 12. března 2015 (zdroj Wikipedie a Facebook)


> Sběratelské materiály Yeti Airlines <


Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Profily leteckých společností