Prahu navštívil Airbus A380 společnosti KOREAN AIR

V pátek 14. března 2014 přilétl na letiště Praha-Ruzyně Airbus A380 společnosti KOREAN AIR.
Letecká společnost KOREAN AIR nasadila tento typ na svůj pravidelný páteční let s přistáním v 16:40, jen odlet byl díky oficialitám o hodinu opožděn a byl naplánován na 19:40 hod místního času.
Tento velkokapacitní letoun společnost nasadila v rámci světového IT veletrhu CeBIT který se konal v Hannoveru ve dnech 9. až 14. března 2014.
České aerolinie při této příležitosti podpořily lety SOUL-PRAHA-SOUL vypravením dvou zpátečních letů z Prahy do Hannoveru ve dnech 9. a 14. března v obou případech s dobrou návazností na pravidelné linky do Soulu.

Připomeňme si krátce jednotlivé návštěvy tohoto typu v Praze-Ruzyni.
Vůbec poprvé typ A380 v Praze přistál 2. října 2011 v rámci oslav 45. výročí působení německých aerolinek Lufthansa v Česku. Tehdy šlo o předváděcí let bez cestujících. Airbus A380-841 nesl registraci D-AIMF a Lufthansa si ho převzala tentýž rok na jaře. Přílet byl naplánovan na 9:05 hod a letoun byl za jasného dne již zdaleka vidět. Při prvním přiblížení provedl na žádost pražské strany a za nadšení leteckých fanoušků nízký průlet nad RWY 24. Po provedení druhého okruhu dosedlo největší dopravní letadlo na světě poprvé na dráhu ruzyňského letiště.
Na stojánku letadlo dojelo s dvojicí českých vlajek, které posádka vyvěsila z obou stran kokpitu. Letadlo v Praze přivítal Karsten Benz, viceprezident Lufthansy pro obchod a služby v Evropě.

Úplně vlevo přílet a úpně vpravo odlet (Foto ©: Karel Zápotocký), uprostřed stojánka (Foto ©: Martin Tatek)

Druhý byl Airbus A380-861 A6-EDS společnosti Emirates, který musel nouzově přistát 9. 11. 2012 kolem poledních hodin v Praze, díky mimořádné situaci na palubě během letu na lince z Dubaje do Amsterodamu. Do zdravotních potíží se během letu dostala jedna z cestujících a kapitán letounu se při letu nad naším územím rozhodl pro emergency mezipřistání. Po vyložení cestující pak odletěl ve 13:15 směrem na Amsterdam.

Jako třetí tedy přistál 14. 3. 2014 v 16:45 hod, opět za velké pozornosti diváků, Airbus A380-861 HL7614 společnosti KOREAN AIR.Sedačkový plán A380 KOREAN AIR Společnost KOREAN AIR, patří k předním mezinárodním leteckým dopravcům a v současné době provozuje spojení Prahy se Soulem čtyřikrát týdně. Dva dny v týdnu na této lince participuje ČSA s A330, který si mohla pořídit díky partnerstvím s KOREAN AIR.
KOREAN AIR po dobu zimního letového řádu provozuje na této lince Airbus A330-200 pro 218 cestujících, který někdy díky zvýšenému požadavku cestujících nahrazuje větším typem A330-300 pro 276 cestuijících. Po dobu letního letového řádu pak Airbusy nahrazuje čtyřmotorovým Boeingem B747-400 pro 333 cestujících. Na této lince se také objevují Boeingy B777-200 pro 261 cestujících po př. B777-300 pro 291 cestujících. Protože typ B747 ze své flotily hodlá KOREAN AIR vyřadit, je možné, že se na pravidelné lince ze Soulu mimo A330 a B777, občas objeví i Airbus A380.
V současné době KOREAN AIR provozuje 8 letadel A380, které jsou koncipovány pro tři cestovní třídy a dohromady nabízejí 407 sedadel, což je uspořádání s nejnižším počtem míst mezi všemi dopravci, kteří A380 disponují. Letadlo A380 je u Korean Air osazen špičkovým vybavením; na dolní palubě nabízí 12 super-luxusních Kosmo Suites v první třídě a 301 míst v ekonomické třídě, na horní palubě pak ve třídě Prestige (business) 94 sedaček sedadel typu Prestige Sleeper, která lze plně polohovat až do 180°. Letoun se může pochlubit jedinečnou nabídkou doplňkových služeb, jako je například první palubní "Duty Free" obchod na světě, tři bary a salonky, které cestujícím připraví nevšední a velmi příjemný prožitek z cesty.
Na palubách letadel Korean Air si cestující mohou pochutnat na delikátních pokrmech. V menu je možné nalézt korejskou i západní kuchyni včetně vynikajícího kaviáru a prvotřídního vína. Jídla v první a business třídě se podávají se saláty a chlebem z bioprodukce, což svědčí o péči, kterou Korean Air věnuje zdraví a pohodě svých cestujících. Již dvakrát společnost Korean Air získala prestižní cenu "Mercury Award" za své pokrmy Bibimguksoo (pikantní korejské nudle) a Bibimbab (zelenina s rýží).
Službu AVOD (audio video on demand) mohou využít všichni cestující včetně těch, kteří mají letenku v ekonomické třídě. Obsahem služby AVOD od společnosti Korean Air je přes 50 filmů, 60 krátkých programů a více než čtyři tisíce hudebních skladeb. Po ruce je i řada her a informačních služeb a také programy pro děti, které zabaví malé cestující.

Po netrpělivém čekání se konečně A380 vynořuje z celodenního oparu

vlevo: (Foto ©: Standa Vacek)
vpravo: (Foto ©: Radim Tyleček)

(Foto ©: Jaroslav Menzl)

Letiště Praha, provozovatel mezinárodního Letiště Václava Havla Praha, se postupně připravuje na neomezené přistávání největších letadel, tzv. typu F, mezi která patří A 380 nebo Boeing 747 - 8. "Od podzimu loňského roku máme certifikaci od Úřadu pro civilní letectví na možnost pravidelného přistávání letadel kategorie F," přiblížil připravenost letiště na provozování největších letadel ředitel Letiště Praha Jiří Pos a doplnil: "V současné době jsme vypsali výběrové řízení na stavební a technologickou úpravu stojánky 14 u Prstu B tak, aby byla schopna odbavit i největší letadla v kategorii F a v prodloužené verzi kategorii E, a Letiště Václava Havla v této oblasti bylo konkurenceschopné."

Fotografie z první návštěvy A380-861 KOREAN AIR HL7614 v Praze podél celé RWY24 (bez komentáře)

(Foto ©: Karel Zápotocký)

(Foto ©: Standa Vacek)

(Foto ©: WOM)

(Foto ©: Erik Lukeš)

po stranách: (Foto ©: WOM)
uprostřed: (Foto ©: Standa Vacek)

(Foto ©: Standa Vacek)

první dvě od leva: (Foto ©: Míra Voráček), další dvě: (Foto ©: TC)

(Foto ©: TC)

(Foto ©: TC)

(Foto ©: TC)

večerní odlet: (Foto ©: TC)



video: Airbus A380 Korean Air in Prague, 14.3.2014 (©: bugr)

a jak to viděl cestující horní paluby ...



pro AFC 15.03.2014 WOM (zdroj www.prg.aero a archivy autorů)

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku článků o letišti Praha-Ruzyně