Z informačního bulletinu č. 101

Lufthansa, která v roce 1993 zahájila spolupráci formou code-share s Air Dolomiti, se nyní rozhodla získat v ní 26% podíl. Tato italská regionální společnost má v současné době např. třetí největší počet pohybů na mnichovském letišti, které je druhým ”hubem” Lufthansy. V návaznosti na toto strategické rozhodnutí německého vlajkového dopravce Air Dolomiti oznámila, že svoji flotilu sestávající z 10 letounů ATR 42, tří ATR 72 a dvou Fokker 100 posílí typem Fairchild 728JET, který bude zavádět také Lufthansa CityLine.

Augsburg Airways, operátor uskupení Team Lufthansa, od listopadu zajišťují denní spojení Hamburk - Newcastel letouny Bombardier Dash 8-300 (5× týdně) a dalším jejich novým mezinárdním spojem je linka Norimberk - Curych (2× denně). Koncem září si aerolinie objednaly další 2 letouny typu DHC 8-400Q a nyní mají tedy objednáno celkem 5 letadel tohoto typu.

Nová německá letecká společnost Eurosky byla po 14 dnech provozu nucena 13. září ukončit provoz na své nedávno otevřené lince Düsseldorf Express - Hamburg pro malý zájem cestujících (průměrně 2 cestujícící na jeden let). Příčinou nízkého zájmu bylo zejména rozhodnutí nedistribuovat letenky v rezervačních systémech, ale plně se spolehnout na přímý prodej na letištích.

Rhenus Air je nová společnost, jež byla založena ve Štrasburku. Zatím létá trase Lipsko - Düsseldorf Express - Štrasburk. Podle informací z oficiální webové stránky plánuje na jaře 2000 zahájení letů do Prahy a Ženevy.

V Řecku zahájily obchodní činnost Aegean Airlines se sídlem v Athénách, které usilují o to, aby se staly druhým největším dopravcem v zemi po Olympic Airways a daří se jim skutečně rychlá expanze na trhu letecké přepravy. Nyní od loďařské firmy Minoan Lines odkoupily 54% podíl v Air Greece a probíhají jednání o navýšení jejich podílu až na 70 %. Aegean Airlines zatím operují se třemi letouny Avro RJ100, čtvrtý mají převzít v prosinci a další dva začátkem příštího roku. Flotila Air Greece sestává ze tří ATR 72 a dvou Fokker 100. Stroje ATR s největší pravděpodobností bude používat i po provázání s Aegean Airlines, ale oba stroje Fokker nejspíš brzy odprodá a bude používat letouny svého majoritního vlastníka, jenž má v úmyslu objednat dalších šest letounů Avro, tentokrát však nové Avro RJX. Struktury linek obou společností budou propojeny a racionalizovány. V první fázi již Aegean zahájila lety na některých linkách, které původně provozovala Air Greece, a to z Heraklionu a Soluně do Stuttgartu, Düsseldorfu a Kolína. Air Greece nadále operuje mezi Heraklionem, Athénami a Soluní. Síť domácích i zahraničních linek obou společností se bude i nadále rozšiřovat – a to zřejmě i na úkor Olympic Airways, které nyní urychleně hledají náhradu za své již letité stroje Boeing 737-200.

Společnost KLM plánuje zastavení letů do Jakarty (stejně jako Swissair). Německá Lufthansa naopak od ledna příštího roku přidává další dva lety týdně. KLM plánuje na 4. leden 2000 zahájení provozu své dceřinné společnosti Buzz, která by měla být levným dopravcem a její hlavní základna bude na londýnském letišti Stansted. S osmi BAe 146 má létat do Berlína/Tegel, Frankfurtu, Lyonu, Milána, Paříže a Vídně.

Vzhledem k neutěšené situaci v oblasti jihovýchodní Asie zrušila Lauda Air od platnosti zimního letového řádu 1999/2000, tedy od října, linku do Hongkongu a frekvence na lince Vídeň-Bangkok-Denpasar byly zredukovány na jednu týdně (stále s B777). Tradiční zimní lety přes Bangkok do Phuketu byly zahájeny 11. října (1× týdně s B767); jinak je zajišťují partnerské Malaysia Airlines. V zimním letovém řádu také chybí linka Vídeň-Orlando-Puerto Plata. Lety do Austrálie nezaznamenají změny: všechny jsou létány s B 777, přičemž 3× týdně je to trasa Vídeň-Kuala Lumpur-Sydney-Melbourne a 1× týdně Vídeň-Kuala Lumpur-Sydney. K rozhodnutí vedl značný pokles turistiky ze střední Evropy po předání Hongkongu Číně. Rovněž hongkongská poptávka po letech do Evropy se vlivem asijské krize značně snížila.

America West Airlines potvrdily svůj velký kontrakt na nákup 77 letadel Airbus – 15 A 318 a 12 A 320 a na 50 dalších strojů si zajistil opci. Dodávky A 318 by měly být zahájeny v roce 2003, A 320 by měly být dodávány již od příštího roku.

Po krachu AeroPeru je na peruánském trhu letecké dopravy stále boj o dominantní postavení. Společnost AeroContinente obdržela příslušná povolení k provozování mezinárodního spoje Lima - Miami a 17. listopadu na něm zahájila provoz. LanPeru, v níž má 49% podíl LanChile, také zahájila pravidelné lety z Limy do Miami a expanduje i na krátkých a okrajových domácích linkách ve spolupráci se státním holdingem Tans. Posiluje také svoji flotilu, která by se měla rozrůst na 6 B 737-200. A do třetice je velmi aktivní TACA Peru, formálně známá jako TransAm, která 1. října zahájila vnitrostátní přepravu se dvěma letouny A 319 (z Limy do turisticky velmi přitažlivého města Cuzco a také do Iquitiosu v Amazonii) a 1. listopadu zahájila také mezinárodní lety – z Limy do Mexico City, Miami, Sao Paula a Buenos Aires. Uveďme si ještě, že 49 % akcií TACA Peru drží Grupo TACA a 51% podíl vlastní peruánský businessman Daniel Ratti. A konečně: Grupo TACA převzala první z 21 objednaných letounů Airbus A 319 poháněných motory International Aero Engines V2500 a s uspořádáním kabiny pro přepravu 120 cestujících.

Air Jamaica ohlásila založení regionálních Eastern Caribbean Airways, které by měly od léta 2000 operovat s letouny DHC-8 na Dominicu, Grenadu, St. Lucii, St. Vincent a Tobago.

Jihoafrická regionální společnost Nationwide v září zahájila pravidelné lety do Namíbie a Zimbabwe (Windhoek, Namíbie, Viktoriiny vodopády – a následně i Livingstone a Ndola). Posílila také svoji pozici na trhu, když uzavřela alianční dohodu se společností SABENA, jejíž název se objevil na trupech letounů, dále pak se společnostmi TAP Air Portugal a Alitalia a ještě jsou vedena jednání s Virgin Atlantic Airlines. Společnost plánuje také rozšíření svého podílu na vnitrostátních linkách a to z 8 na 10 % již v příštím roce. Zdá se, že po kolapsu SunAir se jí to může podařit. Operuje i na linkách s velkou frekvencí letů jako přípoj k mezinárodním linkám, např. spojení Johannesburk - Kapské Město ap. Operuje s 11 BAC 1-11-500, dvěma B 727-100 a jedním (od října dvěma) B 737-200.

Koncem října Air Namibia převzala svůj první Boeing 747-400Combi (pojmenován Welwitschia), kterým nahrazuje dosud používaný B 747SP na linkách do Londýna, Frankfurtu a Johannesburku.

Air Maldives svými třemi nedávno získanými letouny A 310 létá z Male do Bangkoku, Johannesburku, Kuala Lumpuru, Londýna a Paříže.

Regionální japonská společnost J-Air objednala dva letouny Canadair Jet. První stroj má převzít v listopadu 2000, druhý v březnu 2001.

Společnost SriLankan 27. října převzala svůj první A 330, 31. října zahájila lety do Bejrútu a od 12. listopadu má létat také do Stockholmu a Sydney.

První Boeing 767-400ER uskutečnil 9. října první let, který trval 5 hodin a 5 minut a směřoval z Everettu na Boeing Field jižně od Seattle. Tím byl zahájen 6a 1/2 měsíce dlouhý letový zkušební program, jehož se zúčastní tři letouny, které mají celkem nalétat 800 hodin. První zákazník, Delta Air Lines, má tento typ nasadit na své linky již v květnu 2000...

Brazilský Embraer ohlásil koncem září vývoj nového proudového regionálního letounu pro 44 cestujících. Nový letoun, jež má nést označení ERJ-140, má být k dispozici v roce 2001, kdy se mají uskutečnit první zkušební lety. Embraer předpokládá poptávku po novém typu zejména na americkém trhu. Některé technické charakteristiky připravovaného ERJ-140 (má být odvozen z typu ERJ-135): délka 28,52 m (tj. o 2,30 m více než ERJ-135), rozpětí 20,04 m, výška 6,76 m, max. vzletová hmotnost 20 100 kg, maximalní rychlost 0,78 Mach. Letoun by měl být poháněn dvěma motory Rolls-Royce/Allison AE3007 A1/3. Dne 30. září výrobce oznámil uzavření kontraktu se švédskými City Airlines na prodej jednoho ERJ-135 + dvě opce. Embraer získal na ERJ-135 již 140 pevných objednávek (plus 182 opcí), 8 letounů již bylo dodáno.

Vanguard Airlines, aerolinie se sídlem v Kansas City nabízející nízkotarifovou přepravu, jsou dalším potenciálním zájemcem o letouny Boeing 717 – Hawaiian Airlines objednaly více než 20 kusů, čímž se počet objednaných strojů zvýšil na 235. Výrobce přitom odhaduje, že letounů s 90/100 sedadly a s podobným doletem se v příštích 20 letech prodá až 1925. Vanguard Airlines chtějí nahradit svých 11 letounů Boeing 737-200 deseti Boeing 717 (nejspíš formou leasingu). Hawaiian Airlines si vybraly B 717 jako náhradu svých 15 MDD DC-9-50 (z objednaných 20 kusů je přitom 13 pevných objednávek v celkové částce 430 milionů USD a 7 jsou opce). Dodávky začnou v únoru 2001. První zákazník, AirTran Airways, by měly do konce letošního roku provozovat už osm letounů B 717, dalších osm mají převzít v příštím roce, 16 v roce 2001 a 18 v roce 2002. Dalším zákazníkem je společnost AeroMexico. Firma Boeing dosud vyrobila 14 letounů, ale v příštím roce již plánuje dodání 33 strojů (první půjde v únoru k TWA), v roce 2001 již má vyprodukovat 60 kusů (objevilo se i tvrzení, že až 120...).

A ještě také z trochu jiného soudku: vzducholoď Zeppelin LZ N07 je za polovinou svého testovacího programu – do září 1999 měla za sebou 300 letových hodin ze 600 naplánovaných. Zkoušky vzducholodi vyrobené zcela novou technologií byly odstartovány v době, kdy si svět připomínal, že již uplynulo 60 let od zahájení transatlantických letů vzducholodí LZ Hindenburg v květnu 1937. Nová vzducholoď by měla podle náměstka výrobní firmy Dietmara Blasiuse po ukončení zkušebního programu získat evropský certifikát, tedy již v příštím roce. Díky možnosti létat až 28 hodin bez doplňování paliva je vzducholoď zvláště vhodná pro námořní a pobřežní kontrolu, také pro kontrolu rybolovu či migrace různých živočichů a sledování přírody vůbec, monitorování oblastí postižených přírodními katastrofami, ale i pro reklamní účely – jako nepřehlédnutelný létající bilboard, ale samozřejmě také pro vyhlídkové lety, přepravu turistů i cestujících a nákladu na pravidelných tratích. Firma nesoucí jméno hraběte Zeppelina eviduje zatím pět zákazníků, přičemž jeden švýcarský má převzít svůj vzdušný koráb už začátkem roku 2001, druhá vzducholoď bude ve stejném roce dodána německému zákazníkovi, další dvě budou dodány v roce 2002 a pátá v roce 2003. Výrobce předpokládá, že jen v Evropě prodá 25 až 30 vzducholodí, jaký bude zájem severoamerických a dálněvýchodních zákazníků lze v tuto dobu těžko odhadnout. Vzducholoď je 75 m dlouhá a má objem 8225 m3. Kabina o délce 11 m je uzpůsobena pro pohodlnou přepravu 12 cestujících. Osádku tvoří dva lidé. Její konstrukce je z hliníku, resp. speciálních hliníkových slitin, v kombinaci s uhlíkovými kompozity, což jí dodává vysokou pevnost při velmi malé hmotnosti a za příznivou cenu. K pohonu slouží tři pístové motory Textron Lycoming 10-360 o výkonu po 150 kW, které jí umožňují letět cestovní rychlostí 115 kmhod-1; výška letu je cca 2400 m a dolet 1000 km. Cena vzducholodi je 8 milionů USD (pro srovnání: standardní verze letounu Piaggio P-188 Avanti stojí necelých 5 milionů USD). 

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů