Z informačního bulletinu č. 102

České aerolinie byly v roce 1998 druhým největším exportérem v ČR - takový je výsledek soutěže Exportér roku, kterou již popáté vyhlásila Hospodářská komora. Také přepravní výsledky ČSA za rok 1999 jsou podle dosud zveřejněných informací slibné: jejich služeb za jedenáct měsíců využilo více než 1,9 milionu cestujících - přesně 1 919 146. Ve srovnání se stejným obdobím roku 1998 je to o 239 854 pasažérů více, což v přepočtu činí nárůst 14,3 %. Ve využití sedačkové kapacity došlo v období leden až listopad 1999 k poklesu o 0,6 procentního bodu. V tomto ukazateli, který udává obsazenost letadel, je však třeba zohlednit skutečnost, že dodávkou čtyř letadel (B 737-500, kapacita 108 sedadel, B 737-400 se 144 místy a dvě ATR 42-320 pro 41 cestujících) se navýšila celková sedačková kapacita letadlové flotily ČSA. Za svoji výroční zprávu "1998" obdržely Cenu odborné veřejnosti (od sdružení Czech Top 100 v rámci soutěže 100 nejlepších výročních zpráv). Připomeňme jen, že i do této výroční zprávy ČSA, podobně jako do předešlé, náš klub přispěl svojí troškou do mlýna - zapůjčením některých sběratelských materiálů, které posloužily při grafické úpravě. 

Zimní letový řád ČSA zaznamenal zintenzivnění provozu oproti rokům předchozím - zejména díky rozšíření své flotily. ČSA svými letadly nabízejí spojení z Prahy do 54 měst a denně je z Prahy naplánováno průměrně 47 odletů - to je přibližně o 20 % více letů (především na evropském kontinentu). Nasazení dvojice nově pořízených ATR 42-320 umožilo podobně jako v létě 1999 operovat na vlastních linkách do Hannoveru a Berlína a navíc expandovat na Slovensko. Zároveň v zájmu rozšíření dosažitelné spádové oblasti ženevského letiště i o přilehlé oblasti Francie a Itálie změnily ČSA letový řád linky do Ženevy a Boloni. Podobně jako v letním letovém řádu 1999 nabízejí i přes zimu ve spolupráci se společností Lufthansa šest letů denně do Frankfurtu nad Mohanem a stejný počet letů společně s Air France do Paříže. Došlo také k rozšíření spolupráce s Continental Airlines a to o linku Praha - Bukurešť, na niž americký dopravce umístil svůj kód. Novinkou oproti loňské zimě je i spolupráce s Air Baltic na linkách mezi Prahou a Rigou zahájená v červnu 1999. Od zimního letového řádu 1999/2000 je také zahájena nová spolupráce s Croatia Airlines. Nadále pokračuje úspěšná spolupráce s dalšími leteckými společnostmi: Air Ostrava, Alitalia, Austrian Airlines, KLM, LOT, Malév a Swissair. 

Poslední let stroje Tupolev Tu-154M, posledního typu sovětské, resp. ruské, výroby v barvách ČSA, se uskutečnil 10. ledna 2000 na charterové lince mezi Prahou a Istanbulem. Poté byl tento typ z flotily ČSA vyřazen, čímž naše aerolinie završily důležitou etapu obnovy letadlového parku. Zároveň uzavřely další kapitolu své historie, v níž patřily sovětské stroje k nosným typům letadlové flotily společnosti. Letouny Tu-154M v barvách ČSA poprvé vzlétly v roce 1988, kdy aerolinie získaly první tři kusy, další trojice začala sloužit o rok později a poslední "tůčko" získaly v roce 1990. Třímotorová proudová letadla modernizované verze s úspornějšími motory létala na středních a delších pravidelných linkách až do konce března 1998. Poté v souvislosti s modernizací letadlového parku byly zbývající čtyři Tu-154M (první tři byly v roce 1992 odprodány společnosti China United Airlines) nasazovány pouze na charterové lety. Již zmíněný poslední charterový let v barvách ČSA uskutečnil letoun OK-UCE ("Mariánské Lázně"). Po vyřazení Tupolevů ze služby provozují ČSA 25 letadel s průměrným věkem 5 let a 5 měsíců. Páteř flotily tvoří stroje Boeing 737-400 s kabinou pro 144 cestujících a kratší -500 se 108 místy na palubě, kterými společnost obsluhuje většinu svých linek (jedná se o celkem 17 letounů, z toho 7 verze -400). Na dálkové lety do Spojených států amerických, Kanady nebo Thajska nasazují ČSA dvě letadla A 310-300 a na krátkých a regionálních tratích létá 8 turbovrtulových letadel ATR 72/42. Na charterových letech nahradí Tupolevy dva B 737-400 OK-WGF ("Jihlava") a OK-WGG ("Liberec") pro 162 cestujících. Charterové lety budou provozovány, tak jako v minulosti, i ostatními letadly flotily ČSA. Závěrem této zprávy připomeňme, že letadla Tu-154M nalétala v barvách ČSA více než 51 300 000 kilometrů, což je vzdálenost, kterou lze uletět 1 280× okolo zeměkoule podél rovníku. Celkem nalétala přes 70 340 letových hodin.

Po zatím dočasném povolení obchodních letů do Jugoslávie v první polovině února, zažádaly ČSA jugoslávské státní orgány o obnovení pravidelného leteckého spojení Praha - Bělehrad. V první fázi by chtěly provozovat tři lety týdně.

Dne 12. ledna bylo po letech navázáno letecké spojení Brna se západní Evropou a z brněnského letiště, které bylo využíváno jen pro charterovou dopravu a všeobecné letectví, by se měl stát významnější letecký přístav. Je pochopitelné, že na obnovení pravidelných leteckých linek a jejich rozšiřování mají zájem hlavně Brněnské veletrhy a výstavy, a.s., které podpisem smlouvy o leteckém spojení se společností Air Ostrava vycházejí vstříc zejména svým klientům - vystavovatelům a návštěvníkům veletrhů. Ale tento význaný krok se projeví v mnohem větší šíři - zkvalitní stávající infrastrukturu a přiblíží Brno a okolí také běžným turistům a jiným návštěvníkům. Pravidelné letecké spojení Brna s Prahou, z níž je možno pokračovat do celé Evropy a případně i mimo ni, bude ve všední dny provozováno 2× denně typem Saab 340 nabízejícím 32 míst pro cestující. Air Ostrava naopak zrušila pravidelné spojení Ostrava - Praha, na němž denně přepravovala průměrně 200 cestujících. 

Cestovní kancelář Čedok 14. ledna zakoupila podíl v Travel Service Airlines zabývajících se charterovou přepravou turistů pro cestovní kanceláře. Hlavním zákazníkem byla v uplynulém roce právě CK Čedok, dalšími Exim Tours, Firo Tour, Gloubtour, Canaria Travel, Bulgaria Travel a BTT. V roce 1999 měly aerolinie již třetinový podíl na trhu charterové dopravy v ČR. Podle očekávání vedení firmy by tržby za rok 1999 měly dosáhnout výše 1,2 miliardy Kč, což je značný nárůst oproti předchozímu roku, kdy aerolinie utržily 485 mil. Kč. CK Čedok získala podíl původně vlastněný Českou správou letišť, tedy 34 % akcií. Hlavním podílníkem aerolinií byla společnost Travel Service, s.r.o. se 66 % akcií. ČSL svůj podíl odprodala na základě dřívějšího rozhodnutí ministra dopravy Antonína Peltráma. Důvodem byly pochybnosti, zda ČSL neposkytuje Travel Servis Airlines jako své dceřiné společnosti výhody oproti jiným leteckým společnostem. Na tiskové konferenci 19. ledna uvedl Miroslav Res, generální ředitel CK Čedok, že vzrůstá podíl leteckých zájezdů na celkovém počtu prodaných zájezdů a tedy i jejich důležitost - v roce 1999 dosáhl jejich podíl 40 %, což je zvýšení o 10 % oproti roku 1997. Res na tiskové konferenci zveřejnil také některé informace o dalších plánech CK Čedok v oblasti letecké charterové dopravy, které mají zásadně ovlivnit další vývoj na trhu cestovního ruchu v České republice. Travel Service Airlines v současné době provozují dva letouny Boeing 737-400. Tupolev Tu-154M OK-VCP (výr. č. 858) odprodaly ruské společnosti Omsk Avia (RA-85841). Letoun opustil ruzyňské letiště opustil 27. 10. 99 ve 20.45 hodin. Poslední obchodní let pro Travel Service uskutečnil 09.10.99 na lince do Madridu. V březnu by Travel Servis Airlines měly převzít Boeing 737-800, první letoun daného typu ve flotilách společností ze střední a východní Evropy (OK-TVQ, výr. č. 29618, v úpravě pro dopravu 186 cestujících v jediné třídě). Nasazován by měl být především na nově uvažované trati do oblasti Dálného východu.

Od 27. března bude do Prahy pro TNT létat místo L-410 Silver Air letoun BAe 146. Časy by měly zůstat stejné.

Od letošní letní sezóny se Austrian Airlines Aviation Group připojí k celosvětovému leteckému seskupení Star Alliance - tedy Austrian Airlines spolu s Lauda Air a Tyrolean Airways. Protože ve stejnou dobu se členem této aliance stanou také Mexicana Airlines, počet významných partnerských aerolinií vzroste již na 11 (neboť v říjnu se ke společnostem Air Canada, Air New Zealand, Ansett Australia, Lufthansa, Scandinavian Airlines System, Thai Airways International, United Airlines a Varig Brasilian Airlines připojily All Nippon Airways). Počínaje letním letovým řádem bude toto sdružení operovat s téměř 2000 letouny na síti linek obsahující přes 800 destinací a ročně přepraví kolem 270 cestujících. Pro Austrian Airlines Group je spojení se Star Alliance strategickým tahem, příslibem pro možnou budoucí expanzi a posílení její pozice na trhu letecké přepravy, ale slibuje si od něj také možnost realizace další výstavby vídeňského mezinárodního letiště, které by se mělo stát ještě významnější leteckou křižovatkou, a také intenzivnější spolupráce s cestovními kancelářemi a rozšíření nabídky cestujícím. 

Nová letecká společnost Buzz, dceřinná firma KLM uk, od 4. ledna nabízí nízkotarifovou přepravu na sedmi linkách z londýnského letiště Stansted do Berlína, Düsseldorfu, Frankfurtu, Lyonu, Milána, Paříže a Vídně. Všechny trati jsou obsluhovány letouny typu BAe 146. Společnost dále plánuje, že od 27. března nabídne nízké ceny také na linkách do Helsinek, Marseille, Hamburku a Bordeaux. Zároveň KLM uk, druhá dceřinná společnost KLM ve Velké Británii, končí lety na svých dvou posledních vnitrostátních linkách - ze Stanstedu do Glasgow a Edinburku. 

Air France za cca 80 milionů DM odkoupila 70% podíl v Regional Airlines. Získala tedy významný podíl již ve třetí francouzské regionální společnosti (po Brit Air a Proteus). Letadlový park Regional Airlines sestává z 9 ERJ-145, 7 EMB-120, 8 Saab 2000 a 3 Saab 340. V budoucnu mají převzít 6 ERJ-145, 5 ERJ-135 a 10 ERJ-170, které nahradí letouny Saab 340/2000 a EMB-120.

Švédská společnost Skyways získala 63% posíl v konkurenční regionální společnosti Flying Enterprise. Skyways nyní jedná o odkupu zbývajících 37 % akcií a následném sloučení obou společností.

Belgická vláda a konsorcium bank připravují převod 51,5% podílu ve společnosti SABENA na SAirGroup, která by tak držela 100% podíl v belgickém "národním" dopravci. Výměnou by měla belgická vláda získat adekvátní podíl v SAirGroup. SAirGroup se rovněž podílí na privatizaci portugalského vlajkového dopravce TAP Air Portugal, v němž by měla získat 34% podíl. Vše samozřejmě podléhá schválení Komisí EU. Společnost TAP Air Portugal chce ve spolupráci s portugalskou CK Viagens Abreu vytvořit nového charterového dopravce. Podle zahraničních zdrojů by nová společnost (jako nejpravděpodobnější název je uváděn Portugal Air Tours) měla začít operovat od letošního července. S jedním A 310-300 by měla létat na Kubu, do Dominikánské republiky a Mexika a s jedním A 320-200 do evropských charterových destinací. Podle všeho budou oba stroje převedeny z flotily TAP. 

Koncem loňského roku se společnost Air Holland dostala do problémů, které mohlo vyřešit její uvažované převzetí společností Schreiner Aviation Group. Ta však 28. října od jednání odstoupila s tím, že současné leasingové smlouvy na 7 letounů Boeing, které létaly ve flotile Air Holland, jsou na neúměrně vysoké částky. Odstoupení zdůvodnila také tím, že by nemohla být úspěšná při jednáních o snížení leasingových poplatků se všemi sedmi leasingovými společnostmi (každý letoun byl pronajat od jiné!), ačkoli všechny zainteresované leasingové společnosti byly ochotny o úpravách cen jednat. Dalším negativním bodem byla i skutečnost, že cestovní kanceláře spolupracující s Air Holland, vyvíjely značný tlak na urychlení událostí okolo společnosti, aby mohly co nejdříve nechat vytisknout a rozšířit své katalogy s nabídkou leteckých zájezdů na novou letní sezónu. Poté se o převzetí společnosti pokusila organizace Sudtours, která již ve společnosti vlastní 40% podíl. Její pokus byl ale rovněž neúspěšný. Dne 4. listopadu bylo ohlášeno zastavení provozu společnosti a veškeré její závazně objednané lety byly převedeny společnosti Transavia. Po zastavení činnosti bylo všech 7 letadel (4 B 757-200 a 3 B 737-300) vráceno leasingovým společnostem. B 757-27B PH-AHI (výr. č. 24137/178) byl vrácen společnosti Martinair, B 757-23A PH-AHK (výr. č. 24291/215) Ansett Worldwide (AWAS) jako N291AN (a registrace PH-AHK 9. prosince vyškrtnuta z holandského registru); B 737-3L9 PH-OZA (výr. č. 23718/1402) byl vrácen majiteli jako N2371 a nizozemská registrace byla vyškrtnuta 23. prosince. Zbývající dva B 757-200 byly počátkem roku ještě zaparkovány na letišti v Amsterdamu, B 737 PH-OZC byl 23. listopadu přelétnut do Lashamu a poslední B 737 PH-OZB stál počátkem roku na letišti v Bruselu, kam byl ještě v době zastavení činnosti společnosti poslán z důvodu prohlídek. Ovšem podle nejnovějších zpráv byla na konci loňského roku společnost Air Holland převzata skupinou holandských investorů nazvanou LLP1 (Long Lasting Profit 1). Ti zaplatí 20 miliónů NLG jako vstupní kapitál společnosti Air Holland Leasing BV, která bude operovat pod názevem Air Holland. Plánované obnovení činnosti bylo stanoveno na 15. leden, kdy byly zahájeny první ad-hoc lety.

Od 22. listopadu 1999 probíhá částečná privatizace společnosti Iberia: British Airways získaly 9% podíl, American Airlines 1%, o zbývajících 30 % se podělili různí investoři. Státní holding SEPI disponuje 54 % akcií, ale 6 % nabízí prostřednictvím burzy k odkoupení a pravděpodobně nakonec odprodá větší část svého podílu. Koncem ledna převzala Iberia svůj první Airbus A 319, který nasadila na linky z Madridu a Barcelony do Istanbulu. Letos má převzít další nové letouny: 3 A 319, 11 A 320 a 3 A 340. 

Bavaria International Aircraft Leasing Company jako první evropský zákazník 31. prosince převzala dva letouny B 717-200. Už při slavnostním ceremoniálu v Boeing Long Beach Division byly oba stroje představeny v barevném schématu společnosti Olympic Aviation, která si je od 7. ledna pronajala, čímž se stala prvním evropským provozovatelem typu B 717 a zároveň prvním provozovatelem mimo USA, který je bude používat na pravidelných linkách (AirTran Airways se svými B 717-200 operují od konce loňského října na svých pravidelných spojích na jihu a středním západu USA). Již koncem ledna byly nasazeny na spojích z Athén a Soluně do Amsterodamu, Bruselu, Berlína, Mnichova, Paříže, Stuttgartu a Larnaky. Dalšími destinacemi mají být Skopje, Tirana, Bukurešť, Istanbul a Bělehrad. Oba letouny Boeing 717-2K9 (SX-BOA, výr. č. 55056/5015, a SX-BOB, výr. č. 55053/5016) mají uspořádání kabiny cestujících se 34 místy v obchodní třídě a 71 v turistické.

Air Rose byla nucena od 25. prosince zastavit svou činnost poté, co vláda rozhodla obnovit zákon, který nedovolí létat charterovým dopravcům, kteří provozují tři a méně letadel. V době obnovení platnosti zákona provozovala dva letouny B 737-300 (pronajaty od AWAS) a jeden B 737-700 (pronajat od Maersk Air). V současnosti společnost se základnou v Antalyi jedná o pronájmu druhého B 737-700 od Maersk Air, aby splnila literu zákona.

SAS Scandinavian Airlines uzavřely s Airbus Industrie kontrakt na nákup 17 letounů A 330/340 (10 pevných objednávek a 7 opcí), jimiž ve svém letadlovém parku nahradí stávající typ Boeing 767-300ER a současně zvýší sedačkovou kapacitu. Podle smlouvy má být v letech 2001 až 2004 dodáno 6 strojů A 340-300 a 4 A 330-300.

Společnost Boeing v roce 1999 dodala rekordních 620 civilních dopravních letounů, tedy ještě více než předloni, kdy to bylo 563. Jednalo se o 278 B 737 nové generace, 42 B 737-300/400/500, 67 B 757, 44 B 767, 83 B 777, 47 B 747, ale také 12 B 717, 26 MD 80, 13 MD 10 a 8 MD 11. V případě letounů MD 80 se jednalo o poslední vyrobené a dodané, neboť jejich kompletace v Long Beach byla ukončena. Poslední letoun MD 83 (a vůbec poslední celé řady MD 80) převzaly 21. prosince Trans World Airlines (výr. č. 53634/2287, N984TW, "Spirit of Long Beach"). V této skutečnosti lze vidět jistou ironii osudu, neboť "stejné" aerolinie převzaly v roce 1933 také zcela první letoun Douglas Commercial DC-1 (a zároveň iniciovaly jeho vznik...). Stejné v uvozovkách, neboť během uplynulých destetiletí došlo ve skutečnosti k mnoha změnám a posunům - ostatně za tehdejší zkratkou TWA se skrýval název Transcontinental and Western Air... Celkem bylo během let 1979 až 1999 dodáno 1191 letounů MD 80 a stále jich ještě létá 1180 (nejvíce u American Airlines - 250). Nabízí se otázka: bude typ B 717 podobně úspěšný? Lze vyslovit úspěšnou prognózu podle současného stavu objednávek? Pravděpodobně ne, nicméně 115 pevných objednávek a 110 opcí jen na stomístnou verzi lze považovat za dobrý příslib pro budoucnost. 

US Airways budou prvním dopravcem na severoamerickém kontinentu provozujícím 184místný A 321. Kontrakt s výrobcem zajišťující dodávku 34 letounů již mají uzavřen; byl oznámen loni v prosinci a zahrnuje také změnu již 34 objednaných letounů na typ A 319. Toto rozhodnutí znamená, že současný stav objednávek je 70 A 319, 50 A 320, 34 A 321 a 10 A 330.

Americký úřad pro dopravu povolil společnosti Allegiant Air zahájit provoz na pravidelných linkách. Dosud svými třemi letouny DC-9 zajišťovala pouze charterové lety na objednávku (hlavně do Kalifornie a nevadského Las Vegas). V únoru k nim připojila ještě čtvrtý stroj, s nímž bude provozovat novou linku z Long Beach do Salt Lake City.

BWIA - West Indies Airways 7. ledna jako první dopravce v oblasti Karibiku a Latinské Ameriky vůbec převzaly svůj první letoun B 737-800. Navíc byl dodávací let spojen s pomocí katastrofou postiženým oblastem Venezuely: letoun díky spolupráci BWIA a Northwest Medical Teams International z oregonského Portlandu dopravil do Karakasu zásilku humanitární pomoci, zejména léků. Aerolinie v letošním roce převezmou ještě 5 dalších letounů stejného typu, všechny budou mít pronajaté od ILFC. 

Embraer je jedním ze tří výrobců letounů pro regionální dopravu, kteří zahájili úspěšné pronikání na čínský trh. Závěrem roku 1999 s ním podepsaly Sichuan Airlines smlouvu o nákupu 10 padesátimístných EMB-145, přičemž celková hodnota kontraktu je 200 milionů USD a první dodávky by měly začít již letos v dubnu. Hainan Airlines od listopadu provozují první regionální letoun s proudovými motory na území Číny - Fairchild 328JET (s kabinou upravenou pro přepravu 32 osob). Aerolinie objednaly celkem 19 těchto letounů a na dalších 20 si zajistily předkupní práva. Kontrakt dosáhl výše 226 milionů USD. A konečně Shandon Airlines si v prosinci u Bombardier Aerospace zajistily předkupní práva na 5 letounů CRJ200. 

Společnost TransBrasil začátkem ledna rozšířila svoji flotilu o dva letouny B 737-300 (PT-TEW, PT-TET; ex Germania). TransBrasil a TAM Brasil, které dohromady ovládají 46 % domácího trhu, potvrdily, že společně projednávají určitou formu partnerství, které by mohlo spojit jejich provoz na domácích linkách. Tak se vzájemně doplní a pokryjí celou Brazílii: TransBrasil nyní dominuje na severu a TAM na jihu země. V pátek 18. února převzala TAM na slavnostním ceremoniálu v Toulouse první dva A 320 poháněné motory International Aero Engines V2527. TAM se svou objednávkou 32 letounů A 320 (s kabinami pro 150 cestujících) stal jedním z největších latinskoamerických zákazníků Airbus Industrie. Vedle nových A 320 již provozuje A 330 a má objednány také letouny A 319.

Vedení společnosti El Al po dlouhé době konečně rozhodlo, jakými letouny pro dlouhé trati doplní svoji flotilu. Jak jsme již informovali, šlo o volbu mezi společností Boeing, jejím tradičním dodavatelem, a konsorciem Airbus Industrie, které jí předložilo velmi výhodnou nabídku spojenou mj. i s vybudováním opravárenského a údržbářského střediska. Rozhodnutí vedení společnosti bylo překvapivé, neboť rozhodlo o zakoupení tří nebo čtyř letounů A 330. Poprvé tedy byla narušena hegemonie společnosti Boeing, což většina odborníků a komentátorů nepředpokládala. Pro Američany to je druhý neúspěch v poslední době, neboť pro své tři nové letouny Boeing 777 vybrala pohonné jednotky Rolls-Royce na úkor Pratt & Whitney... A ještě pro zajímavost: El Al pojmenovala jeden ze svých nových letounů Boeing 777 podle města s bohatou předbiblickou a biblickou historií - Nazareth. Je poněkud pikantní, že Nazareth je v dnešní době největším arabským městem v Izraeli...

Libyan Arab Airlines v lednu obnovily pravidelné lety do Paříže (s novým A 320 - s irskou společností TransAer uzavřely kontrakt na pronájem dvou letounů A 320-231 EI-TLG [výr. č. 428] a EI-TLT [výr. č. 415]). Oba stroje byly do Libye dodány již 10. prosince loňského roku v nových zlato-zelených barvách (svislá ocasní plocha ve zlaté barvě s logem v bílém kruhovém poli a zelené motorové gondoly a přechod trup SOP) a mají být nasazovány na obnovené linky do Londýna, Curychu, Athén a Frankfurtu. Svou flotilu dále rozšířily o jeden A 310-300 (ex Royal Jordanian Airways).

Společnost Air Caledonia International uzavřela s výrobním konsorciem kontrakt na tříletý pronájem letounu A 310-325ET (výr. č. 672, ex HB-IPN Swissair), jehož začátek je naplánován na březen 2000. Letoun bude od 8. dubna nasazen na nový spoj mezi městy Noumea a Osaka, který bude obsluhován dvakrát týdně.

Nová společnost Air Gulf Falcon se základnou v bezcelním pásmu na letišti v Sharjah získala od své sesterské společnosti Falcon Air Leasing (obě jsou dceřinné společnosti patřící Gulf Falcon Group) celkem 10 letounů na ACMI pronájem (jsou mezi nimi také dva B 747SP-09 China Airlines: B-18252 a B-18253 [výr. č. 21300/304 a 22298/445]). Podle leasingové dohody je navíc možné očekávat pronájem ještě dalších deseti B 747, tří B 747F a devíti letounů B 707 - a to do poloviny roku 2001. Falcon Air Leasing se rovněž poohlíží po 24 "úzkotrupých" dvoumotorových proudových letounech vhodných k pronájmu pro Air Gulf Falcon od počátku roku 2001.

Společnost Aeroflot Russian Int´l Airlines 7. ledna převzala dva letouny Boeing 767-300ER; oba si pronajala od GE Capital Aviation Services. DonAvia a Aeroflot ukončily jednání, kterým ruský národní dopravce získává 51% podíl ve společnosti bázované v Rostově na Donu. Naopak ARIA pronajme až 5 letounů Tu-154M DonAvii, aby mohla zlepšit svou činnost na linkách mezi SNS a západní Evropou. 

Transaero Airlines mají podepsán kontrakt v hodnotě 150 milionů USD s firmou Ilyushin Finance, který jim zajistil pronájem 10 Tu-204-110 s motory Perm PS-90. Pronajaty budou na 5 let za uvedenou měsíční cenu 280 000 USD za letoun. Kontrakt jim navíc umožňuje změnit pronájem kteréhokoli letounu (případně všech) na koupi a to po skončení pětiletého období pronájmu. Letouny budou dodány během tří let, z toho tři v příštím roce, tři v roce 2002 a zbývající čtyři v roce 2003.

Impulse Airlines již vstoupily do konečné fáze jednání, která se týkají nákupu 10 letadel Boeing 717-200. Dostaly návrh, že mohou získat až tři letouny, které byly vyrobeny jako prototypy pro letové zkoušky, což by znamenalo, že první dodávky by se mohly uskutečnit ještě v prvním čtvrtletí tohoto roku. Jednání jsou vedena s Boeing Company a leasingovými společnostmi Bavaria Leasing a Pembroke Group.

Hainan Airlines jednají s Airbus Industrie a Boeing o možnosti nákupu tří širokotrupých letounů. Volí mezi A 300-600R, A 330-200 a B 767-300ER. Jednání byla zahájena poté, co čínský civilní letecký úřad schválil žádost aerolinií o licenci mezinárodního provozu, ačkoli současným největším strojem v jejich flotile je Boeing 737-800.

Jak uvedl list The Sundey Business, britský koncern Rolls-Royce zvažuje fúzi se společností Pratt & Whitney, což by mělo vést ke konsolidaci letecko-strojírenského průmyslu, který dnes zahrnuje tři hlavní subjekty: Rolls-Royce, United Technologies Pratt&Whitney a General Electric - divize leteckých motorů. List neuvedl hodnotu zvažované fúze ani bližší údaje. Pouze konstatoval, že Rolls-Royce, který v posledních letech získal větší podíl na trhu především na úkor právě společnosti Pratt&Whitney, by měl ve vzniklé skupině dominantní postavení.

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů