Z informačního bulletinu č. 123
/listopad 2005/

Klubové zprávy _____________________________________

43. celostátní setkání členů Aviation Fan Clubu, druhé v letošním roce, se uskuteční přesně podle našeho plánu v sobotu 3. prosince 2005 od 9 do 15 hodin ve velkém konferenčním sále objektu Letecké školy – Řízení letového provozu ČR na starém letišti Praha-Ruzyně. Srdečně zveme všechny členy klubu a těšíme se na naše zimní setkání!

Přesně podle dlouhodobého plánu také připravujeme sběratelské žebříčky a klubový „Adresář 2006“, ve kterém budou nejen korespondenční adresy, ale také e-mailové, telefonní čísla včetně mobilních telefonů, případně i adresy webových stránek. Prosíme Vás, vyplňte, co si přejete/nepřejete v adresáři uvést. Opakujeme, že pro plánované návštěvy ve vybraných objektech letiště, typicky v hangáru F, budeme potřebovat Vaše rodná čísla a čísla občanských průkazů plus souhlas s možností předání za účelem podání žádosti ke vstupu do letištních objektů, exkurzím a podobným příležitostem – v rámci společných akcí Aviation Fan Clubu.

_______________________________________________________________________

Co jsme udělali pro www.aviation-fan-club.com?

Titulní strana: bylo vloženo aktuální den v týdnu a datum, aktuální počasí na tři dny a pohyblivý upozorňovací řádek na zajímavé zprávy. Do levého sloupce pro Meny byl doplněn animovaný pohled na noc a den nad zeměkoulí a ikona loga AFC, kterou si může dát každý na své www stránky. Na root stránek byla doplněna „favicon“, takže, pokud máte naše stránky mezi oblíbenými, mělo by se Vám zobrazit u linku naše logo.
O sběratelství: tato sekce byla rozšířena o modely (dále členěno na: Plastové modely „kity“, miniaturní modely hotové a virtuální modely (repainty pro MS Flight simulátor).
Profily leteckých společností: Velmi pěkný profil FA od J. Pěnkavy jsem si dovolil doplnit o „poslední“ novinky, které se v této společnosti udály. (WOM)
Letiště, letenky: v této sekci najdete odkazy na letecké dopravce v ČR, kde si můžete zjistit odlety a přílety, popř. online koupit letenku. Nízkonákladové společnosti mají svůj zvláštní oddíl. Můžete zde také nalézt odkazy webových online kamer na více jak 200 evropských letišť.
Zajímavosti: v této sekci jsou nové články „Létající češi“, „Metrem na PRG“, „Hostivice 1945“.
Fotogalerie: Byly doplněny fotografie z návštěvy AFC rozestavěného terminálu S2 na Letišti-Ruzyně, některé foto z cest, sběratelské materiály (kalendář, grafické listy).
Petr Popelář ve své galerii představuje všechny letadla ČSA a ostatních společností, keré v ČR působí a působily, ve wom galerii (Miloslav Wolf) jsou fotografie povozu na Letiště-Ruzyně. Ve zvláštní sekci jsou fotografie směrovek společností, které na Letiště-Ruzyně operují. Pokud máte obdobnou fotografii směrovky, která tu ještě není, pošlete jí prosím na adresu AFC klubu, rádi jí doplníme i s Vaším jménem.
Doporučujeme navštívit: tady vznikl takový nový rozcestník na stránky, které se zabývají letectvím. Členění viz dále.
-Zahraniční kluby- odkazy na kluby s podobnou náplní
-Setkání sběratelů- informace o světových i domácích akcích včetně zájezdů na tyto i jiné akce
-Fotografie letadel- nejoblíbenější odkazy na stránky, kde můžete nalézt 100 tisíce fotografií z leteckého prostředí, včetně různých videoklipů a DVD nosičů.
-Spoterské informace- informace kde a jak se nejlépe fotí
-Vše o modelech- odkazy na výrobce modelů, prodejny a časopisy, které se věnují tomuto tématu
-Webkamery- všechny dostupné Webkamery v ČR
-Zpravodajství- odkazy na stránky, které se věnují zpravodajské činnosti o letecké dopravě dále na redakce vydávaných časopisů v ČR
-MS Flight Simulátor- odkazy na stránky, které se věnují letecké simulaci na podkladě „MS Flight Simulátor“ od firmy Microsift.
-Moje oblíbené- „Kožený Hrdla“ hudební skupina, která vystoupila i na srazu AFC a zajímavá stránka „Jak jsem objevil Ameriku“

Vaše příspěvky: v tomto roce poslali zatím své příspěvky pro www AFC tito členové klubu: J.Pěnkava, P. Popelář, P. Kvasnička a S.Vacek, (přes IB nepřímo i Z. Otáhal).
Přes naše www stránky mají zájem o vstup do našeho klubu tito noví přátelé: Zdeněk Lapáček (obnovené členství), Josef Mrkvička a Pavel Bambásek.
Vaše kontakty: sekci -Kontakty- stále využívá jen P. Popelář. Je to pro Vás ostatní škoda, protože při průzkumu návštěvnosti těchto stránek, zde velmi často hledají návštěvníci z WEBu jednotlivé kontakty.
Vaše výměny: sekci -Výmeny- jsme udělali po tlaku, že všeobecně výměn ubývá. Asi je to pravda, protože tuto možnost výměn přes internet zatím nikdo nevyužil. Zřejmě nikdo nic neshání a nemá co by měnil ?.

Stav www.aviation-fan-club.com:
V současné době mají naše www stránky velikost cca 200MB (z toho vlastní stránky představují cca 30MB). Samozřejmě, že největší měrou se na tomto navýšení podílejí fotografie. Pokud by došlo k dalšímu nárůstu k hranici 500MB free, museli bychom uvažovat o zvýšení prostoru, t. zn. placená verze, po případě některé nezajímavé fotografie mazat. Jiné cesty není.

Co se připravuje?
Překládají se další stránky do angličtiny (P. Kvasnička), připravuje se článek o sbírce modelů Herpa (R. Decastello) a je rozpracován profil společnosti ČSA (J. Pěnkava).

Z výše uvedeného vidíte, že se snažíme o to, aby naše stránky nebyly jen pouze o sběratelství, ale byl to také velmi zajímavý rozcestník odkazů na podobně zaměřené stránky včetně informací z letectví. Cíl je takový, nalézt všechny zajímavé informace o našem oboru z našich stránek a nemuset používat hledače. Pokud máte nějakou zajímavou stránku a na našem webu není, pošlete odkaz a my jí zařadíme.

Stále platí, že zajímavost stránek a tím i sledovanost zvyšují Vaše nové a originální příspěvky.

Webmaster Miloslav Wolf alias WOM

_______________________________________________________________________

Burzy a setkání sběratelů:

Setkání sběratelů pohlednic (akce KSK)
26. 11. 2005 8–12 hod. Menza ČVUT, Jugoslávských partyzánů 3, Praha 6
03. 12. 2005 8–12 hod. Menza ČVUT, Jugoslávských partyzánů 3, Praha 6

Sběratelská burza
10. 12. 2005 7–11 hod. Kongresový sál, Údolní 39, Brno

Hobby setkání sběratelů všech oborů
17. 12. 2005 od 8 hod. Klub M. K., Vlhká 21, Brno

Burza filatelistů a sběratelů pohlednic
10. 12. 2005 8–12 hod. restaurace „U Košků“, Liberec XIII

Setkání sběratelů všech oborů
03. 12. 2005 7:30–12 hod. hotel Česká beseda, Na rybníčku, Liberec

Sběratelské burzy všech oborů
11. 12. 2005 8–12 hod. Dům kultury, Velká hradební 19, Ústí nad Labem

_______________________________________________________________________

Novinky z civilní letecké dopravy

Mezinárodní letiště Praha/Ruzyně k 23. říjnu 2005 odbavilo již 9 milionů cestujících, tj. za necelých 10 měsíců roku 2005, zatímco za celý rok 2004 odbavilo 9,7 milionu cestujících. Odborníci tudíž předpokládají, že letošní rok bude opravdu Rekordní s velkým R a že padne „kouzelná“ hranice 10 milionů cestujících za rok. To by podle měřítek ACI Europe zároveň znamenalo zařazení pražského letiště do vyšší kategorie letišť s počtem odbavených cestujících 10–25 milionů. Počet pohybů od ledna do září byl 122 090, což je o 14,3 % více než za stejné období loňského roku (pravidelná přeprava 11 271, chartery 3245 pohybů). Množství odbaveného nákladu bylo za stejné období 37 412,9 t (to je nárůst o 0,4 %).

České aerolinie a České Dráhy představily společný projekt – rychlou železniční přepravu soupravou Pendolino z Ostravy, Olomouce a Pardubic na letiště Praha/Ruzyně. "Memorandum o spolupráci při společném provozování vlaků SC Pendolino" podepsali právě na palubě tohoto rychlovlaku na pražském Masarykově nádraží prezident Českých aerolinií Jaroslav Tvrdík a generální ředitel Českých drah Josef Bazala. Vybrané trati Pendolina ČD tak budou od zahájení provozu 11. prosince 2005 také codesharovými linkami Českých aerolinií. Spolu se standardním označením (kód Českých drah – SC a číslo vlaku) bude všech 6 párů vlaků Pendolino vedeno i pod kódem OK a ČSA budou nabízet až 11 denních spojení Ostrava–Praha a v síti ČSA se objeví 2 nové destinace – Pardubice a Olomouc. Cestující ČSA si tak budou moci zakoupit například letenku z Olomouce do New Yorku a dál v síti aliance SkyTeam, budou moci přirozeně využít i výhody vyplývající z jejich členství v programu OK Plus včetně zápočtu mil a budou mít také volný přístup do čekáren ČD Lounge, vyhrazených pro cestující 1. třídy vlaků vyšší kategorie. Všichni cestující ČSA budou přepravováni ve vozech ČD 1. třídy – jejich místa budou označena "Rezervace ČSA" a budou mít jen letenku ČSA, nebudou potřebovat „navíc“ i jízdenku ČD. Dodejme, že Pendolino by mělo v první fázi trasu Ostrava-Praha/Holešovice zvládat za 3 hodiny 25 minut, z Olomouce by mělo být v Praze za 2 hod. 25 min. a z Pardubic 55 minut. Po modernizaci trati mezi Českou Třebovou a Olomoucí se cestovní doba z Prahy do Ostravy zkrátí na 3 hod. 5 min. a do Olomouce na 2 hod. 5 min. Mezi nádražím Praha-Holešovice a ruzyňským letištěm budou přímou přepravu zajišťovat nízkopodlažní autobusy označené „Rail BUS“, a to v přibližně hodinovém intervalu. Pro transfer na/z letiště platí samozřejmě letenka/jízdenka pro spoj ČSA/ČD Pendolino, ostatní cestující mohou tuto autobusovou linku také využít – jízdenku bude možné zakoupit na všech pokladnách Českých drah.

Fischer Air uskutečnila 1. listopadu 2005 poslední obchodní let (8F 9215/9216 Praha–Neapol a zpět). Valná hromada K&K Capital Group rozhodla o likvidaci společnosti Charter Air, s.r.o., která letouny s označením Fischer Air v poslední fázi provozovala. Provoz nebyl rentabilní.






Ostravské Central Connect Airlines (CCA) 4. listopadu zahájily pravidelné lety z Ostravy do Vídně. Na lince operuje 2× v pracovní den letoun Saab 340 (SE-KUT) Job Air, tedy sesterské společnosti a pod jejím kódem 3B, minimální cena letenky jedním směrem je 1450 Kč a za zpáteční letenku 2900 Kč (bez letištních poplatků). CCA realizují také nákladní lety mezi Římem a Tunisem letounem Saab 340 (OK-CCG) v celonákladní úpravě.

SkyEurope Airlines oznámily, že získaly práva k provozování pravidelných letů z Bratislavy do Bukurešti (od 9. 12. 05) a Sofie (od 12. 12. 05). Ceny jednosměrných letenek bez tax začínají už na 25 euro. Na linkách budou operovat letouny Boeing 737-500, NE206/207 do Bukurešti v po, st a pá, NE202/203 do Sofie v út, pá a ne. Aerolinie chtějí od jara 2006 létat také do Prahy a mají dobrý předpoklad na našem trhu uspět, zejména pokud ČSA koupí společnost Travel Service. Té patří nízkotarifová SmartWings, která by poté pravděpodobně svoji obchodní činnost ukončila (to naznačil i šéf ČSA Tvrdík).

Společnost easyJet bude ze své základny na letišti EuroAirport, obsluhující Basilej, Mulhouse a Freiburg, rozšiřovat provoz na nových linkách do Paříže, Amsterdamu, Lisabonu a Prahy a bude zvýšen počet letů na linkách do Berlína a Hamburku. Na letišti proto bude navíc jeden Airbus A 319. Provoz na nových linkách má být zahájen 10. března 2006 (výjimkou je Paříž). Cena jednosměrné letenky bez letištních tax má začínat na 25 euro.

Swiss International Air Lines zveřejnily záměr založit v rámci Swiss Group dceřinnou společnost pro regionální přepravu Swiss European. Její flotila má čítat 18 letounů Avro RJ85 a RJ100, které bude své mateřské společnosti poskytovat formou wet-leasingu. Do její flotily bude převedeno i 7 letounů Embraer 145, které ovšem v příštím roce nahradí další letouny Avroliner. Začátekem listopadu zahájily Swiss a United Airlines spolupráci, jejímž prvním krokem bylo nahrazení spolupráce s American Airlines spoluprací s United Airlines/Star Alliance na vybraných linkách do USA (z Curychu do Chicaga, Los Angeles a Washingtonu) a kód UA budou mít i lety z Curychu do Dubaje a Muscatu a z Los Angeles do Honolulu.

Společnost eurofly podepsala s Airbus SAS předběžnou smlouvu o nákupu tří letounů Airbus A 350. První má převzít v roce 2013. Od konce roku 2006 má mít pronajaté další dva letouny Airbus A 330-200.

Delta Air Lines plánují v roce 2006 zahájit lety na deseti nových linkách do Evropy. Bude se jednat o spoje z Atlanty do Kodaně, Düsseldorfu, Edinburghu, Athén a Benátek a z New Yorku do Dublinu, Manchesteru, Nice, Budapešti a Kyjeva. Operovat na nich budou letouny Boeing 767 uvolněná z prodělečných vnitrostátních linek. Obnovena bude také linka Atlanta–Tel Aviv (kam Delta létala v letech 1991–1995, než přistoupila na codesharovou spolupráci se společností El Al). Tato linka bude druhým non-stop spojem mezi USA a Izraelem (Continental Airlines létají z Newarku). Má být otevřena 27. března 2006 a létat na ní bude Boeing 777-200ER.

Společnost MaxJet Airways zahájily 1. listopadu pravidelné lety. Jejich první linka vede z New Yorku/JFK do Londýna/Stansted a operuje na ní letoun Boeing 767-300ER. Nejnižší cena jednosměrné letenky bez letištních tax začíná už na 779 USD. Brzy má přibýt i druhý denní spoj a následovat mají spojení do Londýna z dalších severoamerických měst. Později by letouny MaxJet Airways měly létat i do dalších evropských zemí, Kanady, Chile a na Arubu v Karibiku. Proto již také zástupci aerolinií podepsaly předběžnou smlouvu o pronájmu dalších dvou dálkových letadel Boeing 767-300ER.

Mesa Air Group , podle časopisu Air Transport World nejlepší regionální společnost roku 2005, zveřejnila záměr založit na Havaji novou leteckou společnost zaměřenou na pravidelné spoje mezi jednotlivými ostrovy, tedy linky mezi Hilo, Honolulu, Kona, Lihue a Kahului, které bude zajišťovat několikrát denně proudovými regionálními letouny. Obchodní činnost má zahájit v 1. čtvrtletí 2006.

Americké aerolinie Eos Airlines , které se zaměřují na náročnou obchodní klientelu, od 1. listopadu 2005 létají z New Yorku/JFK do Londýna/Stansted, a to denně letouny Boeing 757 s kabinou uspořádanou pro 48 cestujících (sic!), navíc jsou jednotlivé sedačky pro maximální míru komfortu odděleny přepážkami a sestující má ve svém prostoru k dispozici ještě druhé sedadlo, aby mohl např. jednat s obchodním partnerem, anebo si s partnerkou pochutnat na dobrém jídle a moku. Chce-li odpočívat, samozřejmostí je možnost vytvořit ze sedadla lůžko dlouhé téměř 2 m. Ceny letenek: zpáteční = 6500 USD (nyní nejprve "v akci" za zaváděcí cenu 5000 USD). Zatím Eos Airlines provozují tři letouny Boeing 757 v této luxusní úpravě a koncem roku k nim přibude čtvrtý. A ještě krátce k názvu aerolinií: je odvozen od řecké bohyně ranních červánků Eós, která zrána vyjížděla na nebe a přinášela lidem světlo, jak napsal Homér.

Naopak pod ochranu před věřiteli se začátkem listopadu musela uchýlit nízkonákladová společnost Independence Air, kterou tvrdě postihly vysoké ceny ropy, neboť používá proudové regionální letouny ne zcela vhodné pro daný typ linek. Možným řešením je prodej společnosti – celé, nebo po částech, a to v aukci.

Osm leteckých dopravců z arabských zemí potvrdilo, že připravují založení první arabské aliance leteckých společností s pracovním názvem Arabesk – definitivní obchodní jméno zakládající členové teprve stanoví. Setkání představitelů společností Egypt Air, Gulf Air, MEA, Oman Air, Yemenia, Royal Jordanian Airlines, Saudi Arabian Airlines a Tunis Air se uskuteční 17. a 18. prosince v Káhiře a aliance má být založena začátkem roku 2006. Časem se pravděpodobně připojí i další společnosti. A na projektu by se mohly podílet i AACO – Arab Air Carriers Organisation a Sabre Airline Solutions, které letos zjara se šesticí prvních společností začaly analyzovat možnosti prohloubení spolupráce mezi menšími arabskými dopravci. Jedním z hlavních přínosů aliance bude koordinace letů v arabském regionu a racionalizace letových řádů, ve druhé fázi se předpokládá také koordinace letů mimo arabský svět a spolupráce s nearabskými dopravci.

Kuvajtské nízkonákladové Jazeera Airways zahájily obchodní činnost již na přelomu října/listopadu. S letouny Airbus A 320 pravidelné operují z Kuvajtu do Ammánu, Bahrajnu, Bejrútu, Damašku a Dubaje a plánují zahájit lety do Egypta, Indie a jihovýchodní Asie. Jsou první kuvajtskou plně soukromou leteckou společností a navíc bude nepříjemnou konkurencí státních Kuwait Airways, které jsou dlouhodobě ztrátové.

Koncem října přistál Boeing 737-200 Iraqi Airways po dlouhé době v Káhiře a irácké aerolinie plánují zahájit pravidelné lety na lince Bagdád–Káhira, v první fázi 2× týdně. A po 25 letech obnovily Iraqi Airways lety na trati Bagdád–Teherán. Jejich Boeing 727-200 v Teheránu poprvé přistál v neděli 6. listopadu brzy ráno a od poloviny listopadu je spojení pravidelné, a to 2× týdně.

Ariana Afghan Airlines objednaly čtyři letouny Boeing 737-700 s winglety s termínem dodání v roce 2009 a od Boeing Capital Corporation si pronajaly dva stroje Boeing 757-200, které se již budou podílet na přepravě muslimů při každoroční pouti hadždž do Mekky. Afghánské aerolinie ve své flotile mají 3 letouny Airbus A 300B4, 4 Boeing 727 a jeden stroj Antonov An-24.

Garuda Indonesia objednala 10 letounů Boeing 787-8 Dreamliner a 18 Boeing 737-800. Hodnota kontraktu je podle oficiálních cen okolo 2 mld. USD. Letouny Dreamliner má ve své flotile mít od roku 2011, desátý má převzít v roce 2013 a na dálkových linkách postupně nahradí letouny Boeing 747-400 a Airbus A 330-300. Dodávky nových strojů Boeing 737-800, které postupně nahradí modely Boeing 737-300/-500, mají být zahájeny v roce 2009.

Japan Airlines se chtějí stát členem aliance OneWorld. Jsou největšími aeroliniemi v Japonsku a jedny z největších na světě a dosud do žádné globální aliance nevstoupily. Mají jen řadu codesharových dohod s různými společnostmi, v Evropě např. Iberia, Air France a Swiss, a tento systém dvoustranných smluv budou chtít zachovat. Připomeňme si, že do Oneworld Alliance si přejí vstoupit ještě společnosti Royal Jordanian (asi se stane skutkem na přelomu 2006/2007) a Malév. Síť linek Oneworld obsahuje 599 destinací ve 134 zemích světa, pokud by se jejími členy staly tito tři další dopravci, čísla by se změnila na 686 míst ve 140 zemích.

_______________________________________________________________________

Z průmyslu ...

Airbus A 380 zavítal 29. října poprvé do Frankfurtu nad Mohanem. Uskutečnil zde první testovací přistání, při kterém vyzkoušel vybrané pojezdové dráhy a gatu před terminálem 2. Testováno mělo být i odbavení cestujících, nakládka jídel a pití, načerpání pitné vody, tankování paliva a další činnosti.
3. listopadu startoval k prvnímu záletu třetí testovací Airbus A 380. Let byl dlouhý cca 3 hodiny a nevyskytly se žádné komplikace. Jakmile budou realizovány všechny naplánované testy, přistane v Hamburku, kde mu jako prvnímu A 380 kompletně vybaví interiér a pak se vrátí do certifikačního programu.
Airbus A 380 MSN-001 uskutečnil v pátek 11. listopadu také první dálkový let mimo Evropu a krátce po 02:00 SEČ přistál v Singapuru/Changi, když za 13 hodin urazil 13 500 km z továrního letiště Airbus v Toulouse. Cíl cesty byl jasný: přilákat nové zákazníky a představit největší dopravní letoun světa přibližně rok před zahájením jeho dodávek prvním leteckým dopravcům a nasazením do provozu. Představen byl nejen v Singapuru, ale i v Brisbane, Sydney, Melbourne, kde se zúčastnil oslav 85. výročí vzniku Qantas Airways, a v Kuala Lumpuru a ve druhé polovině listopadu pak i na letecké výstavě v Dubaji. Letoun měl do Singapuru původně přiletět už v úterý, let byl ale odložen kvůli výměně dvou motorů. Dosud si 7 dopravců z asijsko-pacifického regionu objednalo 49 A 380 a po celém světě má Airbus zakázky na 159 kusů. Katalogová cena jednoho A 380 je 292 milionů USD. Připomeňme si, že prvním provozovatelem A 380 budou Singapore Airline, které kritizují Airbus za odklad termínu zahájení dodávek 10 objednaných strojů o 8 měsíců, tj. na listopad 2006. Oddálení termínů prvních dodávek není příjemné ani pro Qantas Airways a Malaysian Airlines. Společnosti budou nejspíš usilovat o finanční náhradu.
Společnost Emirates zvažuje založení nízkonákladové pobočky, která by operovala na dálkových tratích s letouny A 380, a to v úpravě „high density“ pro až 800 cestujících. S výhodou by tak bylo možno využít velmi nízké náklady na jedno sedadlo, což by bylo možno výrazně promítnout do cen letenek. Připomeňme si, že společnost Emirates je s objednávkou 45 A 380 největším zákazníkem tohoto typu.

_______________________________________________________________________

Ani společnost Boeing nezahálí a v poslední době je o ní hodně slyšet.

Konkurenční boj Airbus vs. Boeing je bohatší o další téma, kterým je výběrové řízení Qantas Airways, které hodlají dále obnovit a rozšířit svoji flotilu dálkových letounů. Jedná se až o 100 nových letadel, přičemž 60 má nahradit starší stroje a 40 pokrýt 5% meziroční nárůst osobokilometrů. Přibližná hodnota kontraktu dosáhne 20 miliard USD! Boeing se soutěže dle předpokladů zúčastní s typy Boeing 777 a 787 , samozřejmě včetně modelu 777-200LR s doletem 17 500 km, který je pro dálkové trati Qantas ideální (např. Londýn je pro Qantas klíčová evropská destinace a tento letoun trať Londýn–Sydney zvládne ve směru z Evropy bez mezipřistání). Airbus má kontrovat nabídkou typů Airbus A 340 a 350.

Boeing 777-200LR Worldliner ve čtvrtek 10. listopadu 2005 vytvořil nový světový rekord v délce letu: na trase z Hongkongu východním směrem přes Severní Ameriku do Londýna překonal vzdálenost 20 300 km za cca 23 hodin. Dosud rekord v této kategorii letadel držel Boeing 747-400, který v roce 1989 překonal non-stop letem trasu z Londýna do Sydney, tj. vzdálenost přibližně 17 000 km. Připomeňme si, že první mezikontinentální let uskutečnil Boeing 777-200LR Worldliner 10. června 2005, kdy zavítal na tradiční pařížskou leteckou výstavu. Během svého světového turné "Going the Distance", které odstartoval v Montrealu, navštívil do srpna přes 20 měst v Evropě, na Středním Východě, v Asii, Austrálii a Severní Americe. První zákazník, PIA – Pakistan International Airlines, převezme první B 777-200LR Worldliner v lednu 2006. Následovat budou dodávky pro EVA Airways, Air Canada a Air-India.

Velice zajímavou novinku představila společnost Boeing 14. listopadu: nový program Boeing 747-8 , v jehož rámci nabízí dvě základní verze inovovaného modelu 747-400, nyní s označením evokujícím Dreamliner, a to nikoli bezdůvodně. Jedná se o verzi pro přepravu cestujících B 747-8 Intercontinental s celonákladní verzi B 747-8 Freighter. Nejviditelnější inovaci představují křídla, pro jejichž tvarování byly využity poznatky z projektu B 787, ze kterého jsou využívány ale i další technologie, upraveno je vybavení pilotní kabiny. Nové jsou také pohonné jednotky General Electric GEnx, vycházející z technologií využitých u B 787 a nabízející zejména lepší ekonomiku provozu a snížení množství škodlivých emisí. Prvním zákazníkem je společnost Cargolux, která objednala 10 kusů B 747-8F a první stroj má převzít ve třetím čtvrtletí 2009. Na dalších 10 kusů si navíc zajistila předkupní práva. V současné době Cargolux provozuje flotilu sestávající ze 13 letounů Boeing 747-400F. Druhým zákazníkem jsou Nippon Cargo Airlines, které objednaly 8 B 747-8F (+ na 6 dalších mají opce) s tím, že první letoun převezmou ve čtvrtém čtvrtletí 2009. Také tyto japonské nákladní aerolinie nyní operují se 13 letouny Boeing 747F, avšak ještě mají objednáno 6 B 747-400F.
Boeing 747-8 Intercontinental je o 3,6 m delší než Boeing 747-400, trup tudíž pojme o 34 sedaded pro cestující více v typickém uspořádání se třemi třídami. Nový letoun je tudíž v kategorii pro přepravu 400–500 cestujících a jeho dolet činí 14 815 km. Zaujme i nově koncipovaným interiérem, který přináší více komfortu. Pohonné jednotky emitují méně škodlivých exhalací, mají nižší spotřebu leteckého petroleje a nabízejí ekonomičtější provoz. Tuto skutečnost ještě podtrhuje o 21 % větší objem prostoru pro cargo oproti B 747-400. V provozní ekonomice tyto skutečnosti znamenají, že nabízí o 22 % lepší provozní náklady než Airbus A 380.
Boeing 747-8 Freighter je delší než Boeing 747-400F o 5,6 m a celková nákladová kapacita činí 140 metrických tun (154 tun) včetně obalu – to je o 16 % více nákladu oproti B 747-400F. Delší trup poskytuje pro náklad prostor o objemu 117 m3 – pro 4 normalizované palety navíc, 2 další palety do podpalubí a 2 kontejnery. Nakládání je řešeno obdobně jako u B 747-400F – odklopenou přídí a bočními nákladovými vraty. O ekonomice provozu platí obdobné údaje jako u modelu pro přepravu cestujících.
Společnost Boeing předpokládá, že trh bude během nadcházejících 20 let potřebovat okolo 900 nových letounů pro přepravu osob a nákladů kategorie 400 a vícemístných.

Hlavní „želízko v ohni“ však představuje Boeing 787 Dreamliner, který zdaleka neláká jen futuristickým pojetím, ale také mírou využití nejnovějších technologií, výkony, ekonomikou provozu (až o 20 % nižší spotřeba paliva než konkurenční letouny), výborným poměrem užitné hodnoty k ceně a šetrností k životnímu prostředí. Představeny byly tři verze. „Základní“ B 787-3 Dreamliner, optimalizovaná pro kratší trati, představena byla v roce 2003 a ukončení procesu certifikace plus nasazení do komerčního provozu se předpokládá začátkem roku 2010. Druhá je B 787-8, která byla představena také v roce 2003, zahájení montážních prací je naplánováno na rok 2006, první let má být uskutečněn v roce 2007 a na rok 2008 je plánováno získání certifikace a nasazení na první obchodní lety. A třetí je B 787-9 – první stroje této verze mají být nasazeny do provozu u leteckých společností v roce 2010. Nabízeny jsou s pohonnými jednotkami General Electric Next Generation (GEnx/GENX), nebo Rolls-Royce Trent 1000.

Základní charakteristiky Boeing 787 Dreamliner:

Verze Boeing 787-3 Boeing 787-8 Boeing 787-9
Délka: 57 m 57 m 63 m
Výška: 17 m 17 m 17 m
Rozpětí: 52 m 60 m 60 m
Cestovní rychlost: 0,85 Mach 0,85 Mach 0,85 Mach
Max. vzletová hmotnost: cca 163 300 kg cca 217 700 kg cca 223 800 kg
Dolet: 6 500 km 15 700 km 15 400 km
Počet sedadel: 296 ve dvoutřídní konfiguraci 223 v trojtřídní konfiguraci 259 v trojtřídní konfiguraci
Konfigurace: dvě řady, šíře uličky 574 cm dvě řady, šíře uličky 574 cm dvě řady, šíře uličky 574 cm
Nákladový prostor: --- 5 palet + 5 LDS ---
Pilotní kabina: --- Podobná jako B777 ---

Pilotní kabina, kterou společnost Boeing Commercial Airplanes představila začátkem září, stojí rozhodně za zmínku. I když je zachovaná jistá podobnost s kokpitem letounů Boeing 777 (co se osvědčilo, to se nemění, ale hlavně: piloti mají usnadněn přechod z jednoho typu na druhý – stačí pětidenní tréninkový program!, což znamená také nezanedbatelné finanční úspory), nová koncepce působí velice příznivým dojmem a využívá nejnovější poznatky a technologie. Perfektní je celková koncepce pilotní kabiny, kterou lze nejlépe posoudit z uveřejněných obrázků. Piloti, sedící v pohodlných křeslech, mají výborný výhled a na dosah přehledně uspořádané ovládací a kontrolní prvky. Nové jsou LCD panely – dvojnásobně větší a s kvalitnějším obrazem, novým prvkem je zdvojený HUD – Head Up Display pro sledování údajů o letu a zdvojený pomocný navigační systém – sady elektronických map, tabulek a dalších nástrojů plus elektronické „pohyblivé“ mapy letišť, které mají zvýšit bezpečnost letadla na pojezdových drahách. K dispozici je i profil terénu, nad nímž se letoun pohybuje od startu po přistání.

A jak vypadají objednávky B 787? K 16. listopadu 2005, společnosti podle abecedy: Air Canada 14, Air China 15, Air New Zealand 2, China Eastern Airlines 15, Continental Airlines 2, Ethiopian Airlines 10, First Choice Airways 6, Icelandair 2, Japan Airlines 30, Korean Air 10, LOT 7, Northwest Airlines 18, Shanghai Airlines 9, Vietnam Airlines 4 a dalších 26 od dosud nezveřejněných kupců, celkem tedy 173 kusů.



Mezi dopravci, kteří učinili pevnou objednávku, dosud nefigurují All Nippon Airways. Ty přitom už v dubnu letošního roku oznámily, že mají zájem o 50 letounů Boeing 787 Dreamliner. Faktem je, že tento kontrakt dosud nebyl plně doladěn a na definitivní rozhodnutí představitelů ANA si ještě budeme muset počkat.

Air Canada navíc asi obnoví svoji původní objednávku 32 dálkových letadel Boeing, a to mj. díky výsledku arbitrážního řízení s odborovou organizací pilotů, který zaručuje, že provoz těchto letadel bude rentabilní.

Jedním z vážných zájemců o koupi letounů Boeing 787 vybavených motory GEnx je společnost Royal Air Maroc, která již podepsala předběžnou smlouvu na nákup 5 kusů s tím, že předpokládaný termín dodávky prvního letounu je říjen 2008. Společnost hodlá své Dreamlinery nasadit na trati do Kanady a USA.

Dalším vážným adeptem je společnost Garuda Indonesia, která předběžně objednala 10 letounů Boeing 787-8 Dreamliner s tím, že dodávky by se měly uskutečnit v období let 2011–2013.

Polský LOT má zájem o celkem 14 letounů B 787, pevně ale zatím objednal jen 7. Polské aerolinie zvolily pro své Dreamlinery pohonné jednotky Rolls Royce Trent 1000.





Zajímavá je pevná objednávka Icelandair, podepsaná koncem letošního února. Icelandair, člen Flugleidir Icelandair Group, hodlá díky B 787 expandovat na dlouhé trati, za dvojici svých Dreamlinerů zaplatí cca 240 milionů USD a nový typ nasadí na své trati v roce 2010.




Pozornost vzbudila objednávka čtyř letounů Boeing 787-8 Dreamliner z Vietnamské socialistické republiky. Kontrakt pro Vietnam Airlines má hodnotu okolo 500 milionů USD podle oficiálního ceníku a letouny mají být zařazeny do pravidelného provozu v období let 2009 a 2010. Smlouva navíc obsahuje opce na dalších 11 letounů s termínem dodání v letech 2010–2013. Připomeňme si, že vietnamské aerolinie operují se sedmi letouny Boeing 777-200ER a trojicí B 767-300ER, přičemž 4 stroje 777 přímo zakoupily od společnosti Boeing, ostatní stroje mají pronajaté. Hlavní trati Vietnam Airlines směřují z Hanoje a Hočiminova města do Moskvy, Paříže, Frankfurtu, Pekingu, Sydney, Melbourne, Soulu, Osaky, Tokya, Taipeje a Manily.

Objednávka Northwest Airlines byla očekávána od počátku. Dodejme, že k 18 objednaným strojům Boeing 787-8 Dreamliner mají ještě na dalších 50 kusů zařízena předkupní práva. Šest prvních strojů převezmou v letech 2008 (úplně první v srpnu toho roku), 2009 a 2010.

Dole vidíte několik obrázků z vývoje a první díl trupu:

novinky uzavřeny ke dni 16.11.2005

— Jan Pěnkava —

 

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů