Výběr z informačního bulletinu č. 134
/duben 2014/

Klubové zprávy

_____________________________________

Nejdůležitější klubové zprávy jsou také nejsmutnější:
v pátek 10. ledna 2014 zemřel náhle náš předseda Jan Pěnkava. V čele klubu stál od roku 2004 a celých 10 let se věnoval této práci s plným nasazením. Jeho odchod je pro klub značná ztráta. Měl velkou sbírku pohlednic, diapozitivů a sběr. materiálů, věnoval se publikační činnosti.


Sestra pana Václava Poledne, který byl jedním ze zakládajících členů Klubu AFC, nám letos dopisem oznámila, že Václav zemřel náhle 1. října 2012. Konečně víme proč nebyl na minulém setkání. Václav byl dosavadním nejstarším členem našeho klubu. V soukromém životě byl velice činorodý. Doma pečoval o veterány motocyklů, chalupařil a za náš klub byl sběratelem odznaků a samolepek.

Čest jejich památce!

V sobotu 5. dubna 2014 proběhlo ve velkém konferenčním sále objektu Letecké školy Řízení letového provozu ČR u Terminálu 3 (dříve "Jih") na starém letišti Praha-Ruzyně, adresa: K letišti 934 16100 Praha 6, slavnostní celostátní setkání členů Klubu AFC (sál zajistil Standa Trapp, za což mu velmi děkujeme). Na tomto setkání jsme si připomenuli, že od doby založení Klubu uběhlo dlouhých 40. let. S hrdostí můžeme říkat, že je jen velmi málo takovýchto společenství, které se pravidelně schází a spolupracují v tomto sběratelském oboru.


Dosavadní místopředseda J.B.Král na úvod shrnul všechny podstatné mezníky klubu a informoval nás o smutných událostech z nedávné doby. Pak už následovala jen samá příjemná sdělení. Ke kulatému výročí nechal klub vytisknout příležitostní pohlednici (děkujeme za provedení Z. Otáhalovi), dále placku, magnetku a přívěsek s logem klubu. Tyto pozornosti, mimo přívěsku, obdrželi všichni přítomní členové, ostatním bude doručeno poštou.
Libor Zeman nás informoval, že je zajištěna exkurse na Simulátor letištního provozu v sousední budově. Exkurse proběhne 23. dubna 2014 se srazem 14:45 v recepci budovy, kde proběhlo setkání. Kdo se ještě nepřihlásil a chce se této akce zúčastnit dejte vědět max. do 18. dubna J. B. Královi, nebo M. Wolfovi. Pozdější přihlášky nebudou akceptovány.
Všichni přítomní zakládající členové Klubu dostali letní tričko se znakem loga Klubu. Stejné tričko obdržel i v současné době náš nejstarší člen Jiří Hanibal.
Probírala se i otázka naší klubové knihovny, která je v současné době uskladněna u pí. Pěnkavové. Jakmile se pí. Pěnkavová ozve, knihovna se převeze na jiné vhodné místo (udělá se nový seznam). Seznam Vám dáme k dispozici a pokud bude mít někdo z Vás o některou knihu zájem bude možné si ji převzít. Protože za dlouhé roky knihovnu nikdo nepotřeboval, pravděpodobně ji zrušíme.
Práci ve výboru klubu vzdal pro vytížení Pavel Kvasnička (děkujeme za dosavadní činnost). Dohodli jsme se, že není třeba volit nového předsedu. Vedení můžeme třeba říkat výkonná rada, nebo po staru výbor. S tím, že členové budou: R. Decastello, J. B. Král, Libor Zeman a nově i M. Wolf. Celý klub bude zastřešovat na venek svým jménem R. Decastello. Ostatní členové mu budou v jeho aktivitách nápomocni.

!!! POZOR !!! proběhla změna čísla klubového konta !!! POZOR !!! Nové číslo konta najdete v papírovém vydání IB 134, nebo na našich stránkách určených jen pro členy klubu. Děkujeme za pochopení. V nejbližší době ustanovíme ke kontu ještě jednoho disponenta a to R. Decastello. Někteří přítomní členové využili možnosti a zaplatili svůj členský příspěvek na místě. Příspěvek stále zůstává na min. 100 Kč ročně. Horní oblast není omezena :-) Při bezhotovostní platbě nezapomeňte doplnit do variabilního symbolu Vaše ID číslo.

Na přelomu roku proběhla tradiční soutěž o nejhezčí PF2014. Soutěž jsme vyhlásili těsně před úmrtím našeho předsedy a i přes tuto smutnou pozdější zprávu jsme jí nepřerušili. Honza Pěnkava byl jeden z členů, kteří svá PF mířil nejenom pro naše WEB stránky, ale i pro ostatní spřátelené kluby a kontakty. Na popud Honzy Jurečky jsme všechny Pěnkavovi známé PF soustředili do jednoho adresáře na našich stránkách, kde si je můžete prohlédnout (Otevřete si v hlavním menu sekci "O klubu"), nebo -> ZDE.
Do soutěže dorazilo dvanáct Vašich hezkých PF. Bodování členů klubu určilo toto pořadí: 1. místo Roman Hnízdil, 2. místo ing. Martin Tatek a 3. místo Standa Vacek. Tradicí se také téměř stává, že cenu za první místo si z různých důvodů soutěžící nemohou převzít a tak jí dostávají přítomní členové, kteří jsou další v pořadí. Letos takto cenu obdržel Jindřich Jánský. Gratulujeme.

Vítězné PF2014, které do soutěže poslal Roman Hnízdil


V 10:00 hod jsme si symbolicky připili na další úspěchy v naší činnosti (Martini Dry, oliva / Cinzano). Tady servis firmy FBA, která budovu provozuje trochu zaskřípal. Nápoj byl teplý a personál na toto naše přání nebyl zřejmě připraven, ale vlastní oběd proběhl již bez zaškobrtnutí. (polévky: kuřecí vývar s masem nudlemi / bramboračka s hříbky, hlavní menu: kuřecí prsa "Supreme" s grilovanou zeleninou, zámecké brambory / vepřová krkovice s houbovou omáčkou, tagliatelle, pečené rajče, nápoj: alko/nealko, káva dle nabídky jablečný koláč. Osobně mi velmi chutnalo a poslal jsem pozdrav kuchařce. Podle Vašich reakcí jste byli spokojeni také. Poděkuji osobním dopisem provozní Marcele Smrčkové, která servis zajišťovala.


Z klubu byli vyřazeni Bambásek Pavel a Lamač Pavel. Důvod: Mají dlouhodobě plný mailbox a maily se vrací zpět. Litujeme, ale neozvali se ani na zprávu zaslanou na jejich poštovní adresu. V současné době má klub 42 členů.
Letošní setkání skončilo cca v 15:30, ať žije setkání příští.
Upozorňujeme Vás, že se bude na letišti v Praze v hotelu Holiday Inn Prague Airport opět konat burza sběratelů PRG CONVENTION. Udělejte si pro návštěvu čas 26. dubna 2014 od 09:30 do 14:00 hod.

Zajímavosti z dopravy

_____________________________________

Prahu navštívil Airbus A380 společnosti KOREAN AIR

V pátek 14. března 2014 přilétl na letiště Praha-Ruzyně Airbus A380 společnosti KOREAN AIR.
Letecká společnost KOREAN AIR nasadila tento typ na svůj pravidelný páteční let s přistáním v 16:40, jen odlet byl díky oficialitám o hodinu opožděn a byl naplánován na 19:40 hod místního času.
Tento velkokapacitní letoun společnost nasadila v rámci světového IT veletrhu CeBIT který se konal v Hannoveru ve dnech 9. až 14. března 2014.
České aerolinie při této příležitosti podpořily lety SOUL-PRAHA-SOUL vypravením dvou zpátečních letů z Prahy do Hannoveru ve dnech 9. a 14. března v obou případech s dobrou návazností na pravidelné linky do Soulu.

Připomeňme si krátce jednotlivé návštěvy tohoto typu v Praze-Ruzyni.
Vůbec poprvé typ A380 v Praze přistál 2. října 2011 v rámci oslav 45. výročí působení německých aerolinek Lufthansa v Česku. Tehdy šlo o předváděcí let bez cestujících. Airbus A380-841 nesl registraci D-AIMF a Lufthansa si ho převzala tentýž rok na jaře. Přílet byl naplánovan na 9:05 hod a letoun byl za jasného dne již zdaleka vidět. Při prvním přiblížení provedl na žádost pražské strany a za nadšení leteckých fanoušků nízký průlet nad RWY 24. Po provedení druhého okruhu dosedlo největší dopravní letadlo na světě poprvé na dráhu ruzyňského letiště.
Na stojánku letadlo dojelo s dvojicí českých vlajek, které posádka vyvěsila z obou stran kokpitu. Letadlo v Praze přivítal Karsten Benz, viceprezident Lufthansy pro obchod a služby v Evropě.

Úplně vlevo přílet a úpně vpravo odlet (Foto ©: Karel Zápotocký), uprostřed stojánka (Foto ©: Martin Tatek)

Druhý byl Airbus A380-861 A6-EDS společnosti Emirates, který musel nouzově přistát 9. 11. 2012 kolem poledních hodin v Praze, díky mimořádné situaci na palubě během letu na lince z Dubaje do Amsterodamu. Do zdravotních potíží se během letu dostala jedna z cestujících a kapitán letounu se při letu nad naším územím rozhodl pro emergency mezipřistání. Po vyložení cestující pak odletěl ve 13:15 směrem na Amsterdam.

Jako třetí tedy přistál 14. 3. 2014 v 16:45 hod, opět za velké pozornosti diváků, Airbus A380-861 HL7614 společnosti KOREAN AIR.Sedačkový plán A380 KOREAN AIR Společnost KOREAN AIR, patří k předním mezinárodním leteckým dopravcům a v současné době provozuje spojení Prahy se Soulem čtyřikrát týdně. Dva dny v týdnu na této lince participuje ČSA s A330, který si mohla pořídit díky partnerstvím s KOREAN AIR.
KOREAN AIR po dobu zimního letového řádu provozuje na této lince Airbus A330-200 pro 218 cestujících, který někdy díky zvýšenému požadavku cestujících nahrazuje větším typem A330-300 pro 276 cestuijících. Po dobu letního letového řádu pak Airbusy nahrazuje čtyřmotorovým Boeingem B747-400 pro 333 cestujících. Na této lince se také objevují Boeingy B777-200 pro 261 cestujících po př. B777-300 pro 291 cestujících. Protože typ B747 ze své flotily hodlá KOREAN AIR vyřadit, je možné, že se na pravidelné lince ze Soulu mimo A330 a B777, občas objeví i Airbus A380.
V současné době KOREAN AIR provozuje 8 letadel A380, které jsou koncipovány pro tři cestovní třídy a dohromady nabízejí 407 sedadel, což je uspořádání s nejnižším počtem míst mezi všemi dopravci, kteří A380 disponují. Letadlo A380 je u Korean Air osazen špičkovým vybavením; na dolní palubě nabízí 12 super-luxusních Kosmo Suites v první třídě a 301 míst v ekonomické třídě, na horní palubě pak ve třídě Prestige (business) 94 sedaček sedadel typu Prestige Sleeper, která lze plně polohovat až do 180°. Letoun se může pochlubit jedinečnou nabídkou doplňkových služeb, jako je například první palubní "Duty Free" obchod na světě, tři bary a salonky, které cestujícím připraví nevšední a velmi příjemný prožitek z cesty.
Na palubách letadel Korean Air si cestující mohou pochutnat na delikátních pokrmech. V menu je možné nalézt korejskou i západní kuchyni včetně vynikajícího kaviáru a prvotřídního vína. Jídla v první a business třídě se podávají se saláty a chlebem z bioprodukce, což svědčí o péči, kterou Korean Air věnuje zdraví a pohodě svých cestujících. Již dvakrát společnost Korean Air získala prestižní cenu "Mercury Award" za své pokrmy Bibimguksoo (pikantní korejské nudle) a Bibimbab (zelenina s rýží).
Službu AVOD (audio video on demand) mohou využít všichni cestující včetně těch, kteří mají letenku v ekonomické třídě. Obsahem služby AVOD od společnosti Korean Air je přes 50 filmů, 60 krátkých programů a více než čtyři tisíce hudebních skladeb. Po ruce je i řada her a informačních služeb a také programy pro děti, které zabaví malé cestující.

Po netrpělivém čekání se konečně A380 vynořuje z celodenního oparu

vlevo: (Foto ©: Standa Vacek)
vpravo: (Foto ©: Radim Tyleček)

(Foto ©: Jaroslav Menzl)

Letiště Praha, provozovatel mezinárodního Letiště Václava Havla Praha, se postupně připravuje na neomezené přistávání největších letadel, tzv. typu F, mezi která patří A 380 nebo Boeing 747 - 8. "Od podzimu loňského roku máme certifikaci od Úřadu pro civilní letectví na možnost pravidelného přistávání letadel kategorie F," přiblížil připravenost letiště na provozování největších letadel ředitel Letiště Praha Jiří Pos a doplnil: "V současné době jsme vypsali výběrové řízení na stavební a technologickou úpravu stojánky 14 u Prstu B tak, aby byla schopna odbavit i největší letadla v kategorii F a v prodloužené verzi kategorii E, a Letiště Václava Havla v této oblasti bylo konkurenceschopné."

Fotografie z první návštěvy A380-861 KOREAN AIR HL7614 v Praze podél celé RWY24 (bez komentáře)

(Foto ©: Karel Zápotocký)

(Foto ©: Standa Vacek)

(Foto ©: WOM)

(Foto ©: Erik Lukeš)

po stranách: (Foto ©: WOM)
uprostřed: (Foto ©: Standa Vacek)

(Foto ©: Standa Vacek)

první dvě od leva: (Foto ©: Míra Voráček), další dvě: (Foto ©: TC)

(Foto ©: TC)

(Foto ©: TC)

(Foto ©: TC)

večerní odlet: (Foto ©: TC)



video: Airbus A380 Korean Air in Prague, 14.3.2014 (©: bugr)

a jak to viděl cestující horní paluby ...



Další zajímavosti z domova i ze světa

_____________________________________

* Airbus a Boeing v roce 2013
Americký Boeing se v roce 2013 staI světovou jedničkou mezi výrobci velkých dopravních letadel, když zákazníkům dodal celkem 648 nových strojů. Znamená to meziroční růst o 7,8 % a jedná se rovněž o nový historický rekord. Dařilo se především modelům 737, 777 a 787, jejichž počty byly rekordní, problémy má Boeing naopak s poslední generací řady 747. Přes tuto skutečnost a problémy s typem Dreamliner posílily akcie Boeingu v roce 2013 o 81%. Svou vedoucí pozici by však americký výrobce mohl ztratit již v příštím roce, neboť jeho rival Airbus ho překonal v počtu získaných objednávek (Boeing 1355, Airbus 1503 objednávek). Evropský Airbus podle oficiálních zdrojů dodal vloni 626 nových strojů a získal 1503 nových smluvně potvrzených a nezrušených objednávek za celkových 240 mld. USD. Airbusu se daří hlavně díky poptávce z Asie a Latinské Ameriky, ale úspěchy zaznamenal i u amerických aerolinek. Zajímavé je rovněž porovnání nevyřízených zakázek. Airbus jich měl ke konci loňského roku 5559, Boeing pak 5080. Pro Airbus takové číslo znamená při současném tempu výroby zajištěnou výrobu na devět let dopředu.
* AIRBUS A350 XWB MSN 3 - ČAS ZKOUŠEK
Třetí prototyp nejnovějšího dopravního Airbusu prochází po svém zalétání řadou náročných provozních zkoušek. Počátkem 1edna byl prototyp MSN 3 testován v Bolívii na vysokohorských letištích v Cochabamba a La Paz. První leží v nadmořské výšce dva a půl kilometru a druhé, které patří k nejvýše položeným letištím na světě, pak ve výšce téměř 4500 metrů. Následoval přelet v malé výšce z Bolívie do Fort de France na Martiniku, při kterém šlo o test vlivu vysokých teplot a vysoké vlhkosti na odolnost motorů. Poslední ze série zkoušek proběhly v extrémně chladném kanadském Iqaluitu, kde třetí prototyp nalétal téměř l00 tisíc km.
* Nové programy Aera Vodochody
Společnost Aero Vodochody AEROSPACE a.s. otevřela novou výrobní halu na montáž velkých podvozků pro dopravní letouny rodiny A320 a kompletní sestavy pro letouny L-410. Aero je dodává svým významným zákazníkům, francouzskému Messier-Bugatti-Dowty a Českým Aircraft Industries a.s. Nový provoz pro výrobu podvozků na ploše více 530 m^2, umožní výrazně navýšit produkci, jež se v roce 2014 oproti předchozímu roku zvýší o 75 % a do budoucna umožní navýšení až na trojnásobek produkce roku 2013.
Na veřejnost rovněž pronik|y zprávy o nově vyvíjeném pokračovacím cvičném letounu L-169 AJT perspektivní náhradě osvědčeného a ve světě oblíbeného stroje L-39 Albatros. Oproti němu nabídne svým provozovatelům nesrovnatelně komfortnější a efektivnější výcvikový stroj modulové koncepce, který bude možné vybavit systémy různých výrobců podle přání zákazníků a specifik na trhu. L-169 bude oproti svým předchůdcům vybaven integrálními nádržemi paliva v křídlech.
* České aerolinie ruší omezení na užívání tabletů a čteček v letadlech
České aerolinie se přidávají k dalším leteckým dopravcům a ruší omezení na používání drobné elektroniky během všech fází letu. Podmínkou je, aby tablety, chytré telefony, čtečky či další zařízení byly přepnuté do režimu "Letadlo". Zařízení se stále nesmí používat k volání a k surfování po internetu. Nová pravidla začnou u největšího dopravce na Ruzyni platit od začátku letní sezóny, tedy od neděle 30. března. Povolení se týká elektroniky, kterou je možné bezpečně držet v ruce nebo ji uložit do kapsy sedadla, upřesnily ČSA.
"Přístroje, které nevysílají ani nepřijímají elektronický signál (hry, hudební či DVD přehrávače, fotoaparáty nebo kamery a další), a které lze bezpečně držet v ruce, mohou cestující používat během celého letu, tj. včetně pojíždění, vzletů a přistání," píše se v tiskovém prohlášení. Dosud právě v těchto fázích letu platil zákaz. Platí nicméně pravidlo, že po uzavření dveří do letadla musí být všechny přístroje přepnuty do módu "Letadlo" nebo "Flight Safe". Starší přístroje bez této možnosti musí zůstat vypnuty během celého letu. Pravidla užívání notebooků zůstávají stejná - smí se používat jen do uzavření dveří letadla a opět až během letu, ale ještě před zahájením klesání. Notebooky se smí používat s vypnutou WiFi, případně v režimu "Letadlo" či "Flight Safe".
Uvolnění pravidel se mezi aerolinkami šíří lavinově po loňském rozhodnutí leteckých úřadů v USA i v Evropské unii, které dlouho kritizovaná pravidla zrušily. Nové technologie letadel i elektroniky jsou odolné proti signálům, které by mohly narušovat činnost leteckých přístrojů a působit komplikace.
* Letos oslaví menší letoun L-410 pro zhruba 20 pasažérů 45 let od zahájení výroby
Jen za loňský rok kunovická Aircraft Industries prodala dvacet letadel a zájem stále trvá. Ještě před pár lety se Letecké závody v Kunovicích stěží živily modernizacemi a opravami starých letadel. Konstrukce letounu je natolik nadčasová, že stroj stále dokáže na trhu obstát bez zásadních konstrukčních změn, ale samozřejmě s řadou vnitřních zlepšení, především v cokpitu.
Díky nasazení nových motorů a vrtulí, které bylo současně spojeno s náročnými zkouškami se Aircraft Industries podařilo získat zakázku v Nepálu, kde za 40 let žádný nový letoun v této kategorii nekoupili. Kunovická firma uspěla na místních vysokohorských letištích s velmi krátkou přistávací dráhou, jako je například jedno z nejobtížnějších letišť na světě v Lukle. V Nepálu je poměrně zastaralá flotila letadel a místní dopravci plánují jejich obnovu.
Aircraft Industries obchoduje nejen s Ruskem, ale v posledních letech dodali letadla třeba do Alžírska, Brazílie, Kazachstánu, Džibuti, Francouzské Guyany nebo na Slovensko. L-410 však létají téměř po celém světě - jak v mnoha zemích Afriky, Latinské Ameriky, Asie, tak i v Evropě. Velká síla L-410 je tam, kde nemají zpevněná letiště a nelétá tam mnoho letadel podobné velikosti, která by uměla přistát třeba na trávě a navíc na krátké dráze.
Aircraft Industries nespí na vavřínech a připravuje do výroby nový typ s názvem L-410NG. Do konce roku bude hotový první prototyp pro první vzlet a dále se bude pokračovat v dokončení inovací a náročné certifikaci. Dojde k zásadnímu zlepšení většiny vlastností. L-410NG bude mít větší maximální vzletovou hmotnost, větší maximální platící zatížení (hmotnost cestujících a nákladu), delší životnost, výkonnější pohonnou jednotku a větší zavazadlové prostory. Téměř zdvojnásobíme dolet, díky nové konstrukci křídel s integrálními palivovými nádržemi, které to umožní. Zcela nová bude i pilotní kabina s moderní technologií Glass Cockpit. Navíc se ušetří čas řádově stovky hodin při výrobě oproti současné verzi. Díky použitým novým materiálům by u provozovatelů mělo letadlo vydržet zhruba o třetinu déle než dosud. Celkem je na současném letadle kolem 16 tisíc dílů a na novém typu se bude měnit zhruba třetina. Všechny musí projít náročným testováním, které teď probíhá. Za předpokladu úspěšné certifikace letounu plánuje Aircraft Industries v roce 2016 spustit sériovou výrobu L-410 NG. Předpoklad je výroba cca 13 až 16 ks za rok. Pro pamětníky připomínáme, že v dobách největší slávy kunovického výrobce se vyrábělo ročně až 60 ks letounů L-410.

_______________________________________________________________________

Připravila — redakční rada AFC za přispění dalších členů klubu —
Pro WEB AFC zpracoval WOM (duben 2014)

 

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů