Výběr z informačního bulletinu č. 137
/březen 2015/

Klubové zprávy

_____________________________________


* 9. ledna 2015 Letošní klubovou soutěž o nejhezčí PF2015 vyhrál s velkým náskokem J. W. Janský. Jeho přístrojové animaci jste udělili nejvíce bodů.
Na druhém místě se shodně umístili Jan Jurečka a Radim Tyleček. Na vítěze čeká na našem jarním setkání tradiční cena.

* 11. ledna 2015 Děkujeme Vám za zaslané dotazníky. Vyhodnocení sbírek a ocenění majitelů největších z nich se bude konat na našem jarním setkání.

* 17. ledna 2015 Na základě Vámi zaslaných dotazníků byl sestaven adresář AFC 2014. Bude Vám předán na jarním setkání.

* 24. února 2015 Velice rádi bychom Vás pozvali na 53. celostátní setkání klubu AFC, které se bude konat v sobotu 18. dubna 2015 v učebně č. 221 ve 2. patře Letecké školy Řízení letového provozu ČR u Terminálu 3 (dříve "Jih") na starém letišti Praha-Ruzyně, adresa: K letišti 934 16100 Praha 6. Toto tradiční místo nám pomohl opět zajistit jeden ze zakládajících členů klubu Stanislav Trapp - děkujeme! Učebna je zamluvena na jeho jméno.

Zajímavosti z dopravy

_____________________________________

* 7. října 2014 oslavila společnost KLM 95 let svého působení

KLM - Koninklijke Luchtvaart Maatschappij NV, nizozemská královská letecká společnost, je nejstarší letecká společnost na světě, jež existuje od svého vzniku pod původním názvem a leteckou dopravu provozuje bez přerušení. Byla založena 7. srpna 1919. Pravidelný provoz zahájila 17. května 1920 pronajatým letounem na lince z Amsterdamu do Londýna. Používala tehdy upravená bombardovací letadla z 1. světové války de Havilland DH-9A pro dva cestující a náklad pošty. (citace z profilu KLM na našich www stránkách autor Jan Pěnkava)
Ano je to k neuvěření, společnost KLM už 95 let nepřetržitě provozuje leteckou přepravu. Pro tuto příležitost připravila společnost specielní logo KLM 95 years. Společnost KLM, Royal Dutch Airlines, v prvním roce svého provozu přepravila 345 cestujících a 25 tun nákladu (převážně pošty). Z dnešního pohledu je to úsměvné. Jediný Boeing 747 společnosti KLM na svém letu může nést více jak 400 cestujících a 20 tun nákladu (včetně pošty).
KLM95 logo (Foto ©: KLM) Součástí oslav byly specielní lety letounu DC-3 (foto na titulní stránce) pro vybrané cestující. Douglas C-47A-DK (DC-3A-456) PH-PBA (s/n 19434) má nátěr, který KLM používala v roce 1959.
(Dakota) DC-3, PH-PBA sloužila během druhé světové války u 8. letecké armády US. Po válce byla získaná Jeho Královskou Výsostí Princem Bernhardem, (princ Nizozemí) a později se stala prvním oficiálním letadlem holandské vlády.
Po vyřazení ze služby v roce 1975 se tato DC-3 stala součástí sbírek Aviodrome Museum. Do služby se vrátila v roce 1998 a létá dodnes. V roce 2010 dostala její aktuální historické KLM barevné schéma a byla pokřtěna jménem "Princes Amalia", po vnučce Prince Bernharda (aktuální dědička Holandského trůnu).
PH-EXD (Foto ©: WOM) Specielní logo "KLM 95 YEARS" bylo nalepeno jako první na jedno z jeho MD-11 s registrací PH-KCE. Postupně by se mělo objevit po jednom na všech typech letounů, které v součastnosti KLM používá.
Tajně jsme doufali, že společnost s takto označenou MD-11 provede několik specielních vyhlídkových letů pro fandy civilního letectví. Zatím se tak nestalo a tak budeme netrpělivě čekat na první Boeing / Embraer / Fokker označený tímto logem, který zavítá do Prahy.
S koncem platnosti letního letového řádu (26.102014) ukončila společnost KLM provoz typu MD-11. Poslední pravidelný let s cestujícími na lince KL672 z Montrealu vykonal právě letoun s imatrikulací PH-KCE.
11.11.2014 na Planes uveřejnil Daniel Vašut tento text: Na letišti v AMS dnes probíhá rozloučení s typem MD-11 v komerční osobní dopravě. KLM jako poslední provozovatel na světě, pořádá 3 vyhlídkové lety. Létá letoun PH-KCD. PH-KCB, PH-PBA je společně s DC-3 účastníkům připraven na ploše k fotografování.

Nemůžeme nevzpomenout, že ČSA na toto výročí teprve čeká ... dočkáme se???

První nalepené logo "KLM 95 YEARS" na MD-11 PH-KCE (Foto ©: KLM)

* Společnost LIVINGSTON COMPAGNIA AEREA

livingston-logozastavila dobrovolně činnost k 6. 10. 2014 s tím, že bude mít vyrovnány všechny závazky ke svým zaměstnancům.
Společnost LIVINGSTON disponovala 3 ks Airbusů A320-232 pro 180 cestujících. Na svém webu, který ještě nějakou dobu bude funkční, na příklad nabízela na svých letech za 10.-- € možnost výběru sedadla (pro vyšší cestující je to malá výhoda si pro sebe vybrat větší rozteč sedaček, třeba u nouzových východů). Tuto italskou společnost jsme mohli sporadicky vídat i na pražském letišti.

Vlevo: Mapa míst, kam společnost létala Vpravo: A320-232 LIVINGSTON EI-EUA Praha 2013 (Foto ©: WOM))

pro bulletin AFC č.137 převzato z aktualit našich WWW stránek autorem je Petr Liška

Sběratelské materiály LIVINGSTON COMPAGNIA AEREA:

"Hygienické sáčky / Blinkací pytlíky", "Air Sickness / Barf bags", sbírka J. Béda Král a bezp. instrukce: sbírka M.Wolf

* Letiště Václava Havla zorganizovalo pro hledače pokladů v r. 2014 jedinečnou GeoTour

Lovci pokladů najdou v areálu letiště, nebo v jeho těsné blízkosti 10 keší. Pražské letiště je první, které tuto hru zorganizovalo.
slogan (Foto ©: WOM) Pokud si rádi hrajete na detektivy. Na táborech jste milovali bojovky a najít podklad je pro Vás něco jako životní sen, pak je geocaching to pravé pro Vás. Projekt GeoTour na letišti vznikl ve spolupráci se zkušenými hráči z České asociace geocachingu, díky kterým se podařilo připravit vysoce hodnocenou sérii keší. Hra má přilákat nadšence, které baví překonávat překážky a dostávat se na netradiční místa. Zároveň má zábavnou formou poukázat na zajímavosti v areálu, díky kterým není letiště pouze místem odletu na dovolenou či pracovní cestu. Celou GeoTour provázi účastníky postava cestovatele Petra, se kterým se lovci keší projdou historií i současností letiště a podívají se na zajímavá místa, kde získají indicie potřebné k ulovení bonusové kešky. Omlouváme se zde kačerům, že porušujeme jejich pravidla. Jednu z kešek (tentokrát v kabátu kamery) a vtipný text umístěný u ní vidíte na připojených obrázcích. Kde je si však musíte najít sami. Ostatní stejně vtipné keše si necháme pro sebe a pro Vaši případnou hru.
keškaCo je to Geocaching?? Je to hra na pomezí Sportu a turistiky, která spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skryté schránky nazývané cache [keš], o níž jsou známy zeměpisné souřadnice. Při hledáni se používají turistické přijímače GPS nebo chytré telefony. Hráč, který se zabývá geocachingem bývá označován slovem geocacher nebo česky geokačer. Po objevení keše ze nálezce zapíše do přiloženého zápisníčku, případně si vezme něco z drobností ve schránce. Na oplátku vloží něco vlastního, pak schránku opět uschová a zamaskuje.
Samotná hra Geocaching vznikla v USA, když prezident Clinton dal příkaz k odstranění umělé odchylky signálu GPS a tím k jeho velkému zpřesnění. Hned druhého dne Dave Ulmer publikoval svou poznámku o možné celosvětové hře Stash Game a 3. května 2000 pak umístil historicky první keš. To dřevěné kolečko se jmenuje Czech Wooden Geocoin (zkráceně CWG) a slogan (Foto ©: WOM) dostanete ho ho spolu s hrací kartou na informacích terminálu T1, kde je první keš, jako dárek na památku. Každý si ho může za nějaký peníz (mám pocit 10 Kč/kus) nechat na speciálních stránkách vyrobit, třeba se svým kačeřím logem. Někteří kačeři je nechávají v keších, nebo je vyměňují za CWG kolegů a sbírají je (to je jako s hygienickými sáčky, prostě sběratelský předmět).
Brzy zjistíte, že na této GeoTour, co keš to další vynalézavý nápad. Tuto zábavnou hru doporučuji všem absolvovat, určitě se pobavíte. Jen doufáme, že letiště Praha bude tuto hru podporovat i v příštích létech. zdroj: RUNWAY 9/2014

* 13. října 2014 Boeing bez spojení, přelétající českou republiku, stíhaly Gripeny

Když jsme v minulém bulletinu psali jaké nadšení mezi cestujícími způsobily italské stihačky, které doprovázely náš letoun L410 spol. SILVER AIR nad mořem v rámci svého cvičení, nevěděli jsme, že naši piloti budou absolvovat svůj ostrý start k letounu, který na přeletu přímo nad naším územím neodpovídá a nehlásí se.
Boeing společnosti Transavia (registrace PH-XRZ) a letěl z Amsterodamu do Istanbulu ve výšce 39 tisíc stop, tedy zhruba 12 km. Do vzdušného prostoru České republiky vstoupil nedaleko Ústí nad Labem. Dle letového plánu měl dál pokračovat přes slovenské území.
Pro takové situace mají řídící letového provozu definované postupy. Snaží se o spojení s letounem na hlavní frekvenci, posléze na nouzové. Většinou se pak piloti ozvou. Let stále sledují radary, aby bylo jisté, zda se dodržuje letový plán. Boeing mířící do Istanbulu však mlčel dál. Ve Spojeném středisku řízení vzdušných operací (CAOC) v Německu, jehož zájmovým prostorem je oblast od Beneluxu až po Pobaltí, proto rozhodli: české gripeny musí do vzduchu.
Po vyhlášení poplachu musí být stíhačky do 15 min ve vzduchu. Naše území je maličké a letadla letící ve velkých výškách by snadno mohly přeletět bez zásahu do sousedního státu.
Dvě silné detonace vystrašily obyvatele Moravy v okolí Hodonína a Břeclavi. To dva Gripeny musely překonat zvukovou bariéru, aby se dostaly včas k mlčícímu Boeingu. Stíhačky pak civilní Boeing doprovodily až na hranice se Slovenskem, kde potom navázal spojení s oblastí Bratislava a pohotovostní Gripeny se mohly vrátit zpět na základnu.
O nekomunikujícím letadle zaslalo české řízení letového provozu protokol pro zdejší úřady, které dále kontaktují své kolegy v Nizozemsku, kde Transavia sídlí.

* 17. října 2014 ČSA dál škrtají lety na východ, na zimu nabídnou o třetinu méně míst

Velký pokles zájmu cestujících ze zemí bývalého Sovětského svazu o lety do Evropy má za následek, že od zimního letového řádu tak přestanou oproti původním plánům ČSA létat do kazašské Almaty a ruských měst Nižnij Novgorod a Perm. Přes zimu tak budou ČSA létat jen do čtyřech destinací bývalého Sovětského svazu: Moskvy, Petrohradu, Jekatěrinburgu a Kyjeva. Ostatní destinace obnoví ČSA až na jaře.
Rusko je přitom pro ČSA klíčovým trhem, v posledních měsících zažívá ale silný pád. ČSA v posledních letech na východní trhy sázely i díky tomu, že zatím mohou mezi českými a ruskými městy létat vždy jen dva dopravci, což umožňuje vyšší ceny letenek. Od příštího roku se to ale má změnit: na trasu mezi Moskvou a Prahou má například vstoupit český Travel Service a ruské Transaero.

* Nejstarší část odbavovací plochy LKPR prochází první etapou rekonstrukce

od poloviny srpna 2014 probíhá první etapa rekonstrukce nejstarší odbavovací plochy Jih (OP Jih) před Terminály 3 a 4. V rámci tohoto projektu dochází k opravě povrchu a výměně odvodňovacích štěrbinových žlabů v prostoru pojezdového pruhu podél odbavovací plochy. Součástí je i modernizace části pojezdové dráhy R.
terminál jih (obr ©: RUNWAY 9/2014) Pro zachování alespoň částečného provozu bylo nutné tuto akci rozdělit do tří fází. Hranice jednotlivých fází byly navrženy optimálně tak, aby dopady na letecký provoz byly co nejmenší. Pro případ odbavení letadel státně důležitých letů či jiných specifických letů, které se odbavují na odbavovací ploše Jih, bylo nutné zachovat provoz letadel s rozpětím křídel do 65 m (např. Boeing747).
Z tohoto důvodu byl zřízen provizorní pojezdový pruh podél staveniště. Pro zajištění provozní bezpečnosti se letadlům pojíždějícím po tomto provizorním pojezdovém pruhu poskytuje asistence vozidlem Follow Me. Pro provoz velkých letadel byly zpracovány speciální postupy, které vyžadují vyklizení a zastavení veškerého ostatního provozu na OP Jih. Jelikož se staveniště nachází v bezprostřední blízkosti provizorního pojezdového pruhu, bylo nutné zohlednit i působení výtokových plynů za letadly. zdroj: RUNWAY 9/2014

* Stojánka č. 14 na LKPR se upravuje pro přijímání velkokapacitních letadel

Na konci prstu B proběhne rekonfigurace stání č. 14, která umožní plnohodnotné odbavování letounů s rozpětím křídel nad 65 m (např. Airbus A380, B747-8). Rozšířeno bude samotné stání i příslušná odletová čekárna.
stoj. 14 (obr ©: RUNWAY 9/2014) Zatímco standardní stání mají jeden nástupní most (s výjimkou stání č. 16 se dvěma), č. 14 bude mít po úpravě hned tři. Nový nástupní most bude využíván jen pro přistavení k horní palubě letounu A380. To určuje další na LKPR zatím nedosažený limit, most musí být možné zvednout až do výšky 8 m nad úroveň odbavovací plochy.
Z provozního pohledu je uvedená přestavba výraznou změnou k lepšímu. Současná alternativní stání 14A a 14B budou zrušena. Místo nich bude vytvořeno nové alternativní stání, které bude sloužit jak pro letouny s rozpětím větším než 65 m, tak pro stroje příliš dlouhé, které nyní omezují provoz ostatních letadel, protože přesahují svými ocasními plochami do pojezdového pruhu. Úprava stání tedy povede nejen k jeho lepší využitelnosti, ale i ke zvýšení provozní bezpečnosti.
Samotný průběh rekonstrukce se projeví i u prstů A a C. Aby bylo možné s letouny bezpečně dojet na stání č. 14, bude posunuta osa pojezdového pruhu mezi prsty B a C, což způsobí dočasné uzavření (všech stání v prostoru mezi těmito prsty, tzv. zálivu). U prstu A pak budou po určitou dobu mimo provoz dvě stání, na kterých bude probíhat výměna nástupních mostů. Sem budou přesunuty pohyblivé části nástupních mostů právě ze stání č. 14. zdroj: RUNWAY 7-8/2014

* 27. října 2014 Travel Service se rozhodl, že nakoupí nové Boeingy

K dřívějším objednávkám doplnil Travel Service v posledních týdnech další. Ve všech případech půjde o letadla Boeing 737-8 MAX. Tři letadla kupuje přímo do vlastnictví, získat je má v roce 2018 a 2019. Další čtyři bude financovat leasingová společnost Gecas.
Letadla typu Boeing jsou dlouhodobě základem flotily Travel Service. V létě firma létala se 43 letadly včetně tří soukromých tryskáčů Cessna Citation, 25 letadel z toho byly typy Boeing 737-800. Stroje 737.8 MAX patří už k následníkům současné řady 737, poprvé je Boeing dodá zákazníkům až v roce 2017.

* Počet leteckých katastrof ve světě od roku 1945

Říjnová katastrofa soukromého letadla na moskevském letišti Vnukovo, když se srazilo se sněžným pluhem, mě vedla ke stažení tabulky počtů nehod s fatálním koncem od roku 1945 (Zdroj: Aviaton Safety Network). V troskách zahynul šéf francouzské ropné společnosti Total Christophe de Margerie a tři členové posádky. Řidič pluhu z nehody vyvázl bez zranění, ale podle vyšetřovatelů byl opilý.

* 20.11. 2014 Co přinese nový ministr dopravy a pražská primátorka?

Zřejmě budoucí pražská primátorka paní Krnáčová prohlásila v rozhovoru před volbami, že ANO preferuje spíše dostavbu metra na letiště, před modernizací železničního spojení. Problém je jednak, že se v posledních letech pracovalo pouze na přípravě modernizace železnice a také to, že metro neřeší spojení do Kladna a do dalších obcí v okolí letiště. Vše má samozřejmě své výhody a nevýhody, ale pokud se takto koncepční plány takto budou každou chvíli měnit, nerealizuje se nic a navíc nestihneme využít evropské dotace.
Personální turbulence a nestabilita v resortu dopravy i vedení českých drah též nevěstí nic dobrého ani v oblasti silniční infrastruktury. Ostrůvkem stability a kontinuity při přípravě a projednávání investic do rozumného rozvoje dopravní infrastruktury tak zůstanou snad alespoň obce v okolí letiště. Nic jiného nám nezbývá. zdroj: Náš REGION Čtvrtek 20.11./9.ročník/č.23/2014
Musíme se zde usmát. Houpačka pokračuje. Protože nový ministr dopravy vyšel z Metrostavu, hádám z křišťálové koule, že se metro z Motola na LKPR přece jen dotáhne. Ale pozor, jak jsme psali v minulých bulletinech, ministři i celé vlády se mění a až skončí dotace, může se stát, že se vše zakonzervuje a bude se jen provádět údržba stávajícího stavu.

* 30.11. 2014 Nová konstrukce trupů pro letadla s cestujícími

Britská společnost Centre for Process Innovation (CPI), navrhuje zcela revoluční konstrukci trupu dopravních letadel. Jejich inovativní návrh spočívá v úplném odstranění oken z trupu a výhled cestujících ven mají nahradit plastové ohebné panely typu OLED na které budou okolní situaci přenášet venkovní širokoúhlé kamery umístěné podél trupu letadla.
V současné době musí být trup okolo každého okna vyztužen a to zvyšuje celkovou váhu (váha zasklení není také zanedbatelná). Použitím lehkých plastových displejů by se tato váha významně snížila.

Širokoúhlé kamerové pole uspořádané podél trupu poskytne nerušený 360? výhled (obr ©: CPI)

S váhou letadla bojuje každý jeho konstruktér. Přes 80% celkové hmotnosti komerčního dopravního letadla je jeho vlastní váha plus jeho palivo. S každým 1% zmenšení váhy, se přibližně uspoří 0.75% paliva. A méně paliva, které spálíte během letu znamená méně CO2 emisí vypuštěných do atmosféry i snížení provozních nákladů. Ekonomicky to CPI vychází na jedničku. Návrhů na rozvržení i jak velká by měla elektronická okna být je víc. Otázkou je, jestli by cestující neměli během letu trvalé závratě, když by byly celé stěny, mimo podlahy, jakoby "otevřené" do okolí.

Výhled z trupu letounu (obr ©: CPI)

* 1.12. 2014 ČSA má svůj nový Logojet propagující Prahu

Základní nátěr získal A319 OK-NEP v římské lakovně, ze které se vrátil 13. 11. 2014, poté byl v hagáru "F" opatřen finálními polepy. Nový logojet ČSA se na svůj první let vydal 21. 11. 2014 na lince do Barcelony.

A319-112 ČSA OK-NEP nový logojet 2014 (Foto ©: WOM))

* 2.12. 2014 9 Air je nejnovější čínský letecký přepravce

První dva Boeingy B737-800 si přepravce pronajal od Lion Air. Rychlé povolení k provozu od vládních úřadů Číny svědčí o tom, že Čínu čeká velký rozmach letecké přepravy. Nicméně je pravda, že mnoho nově vznikajících přepravců jsou dceřinné firmy již stávajících aerolinek.
Také 9 Air (IATA kód AQ) začínají podnikat ve spolupráci s Juneyao Airlines, které vlastní většinový podíl akcií a které také uskutečnili jejich první operační let 2. prosince 2014. Zatímco mateřská firma operuje flotilu ze samých Airbusů, 9 Air se rozhodli pro Boeing.
9 Air vydali prohlášení, že budou první LCC v centrální a jižní Číně. Jejich inagurační let byl mezi jejich základnami v Guangzhouovi a Zhanjiang. Let byl spíše plný pozvaných hostů než platících cestujících. Podle místních zdrojů letecká společnost plánuje prodávat lístky po 9 Yuan, 99 Yuan a 199 Yuan, což není žádné velké překvapení.
Minulý rok, mezinárodní letiště Guangzhou Baiyun přepravilo 52.5 milionů cestujících a umístilo se na druhém místě po Pekingu. Analýza z prosincových plánových dat ukazuje že China Southern zajišťuje téměř polovinu všech letů na letišti. Již 15. května 2014 oznámili v "Reuters", že nový čínský LCC přepravce 9 Air podal objednávku na 50 ks Boeing 737. Tím se stal druhým čínským přepravcem který operuje celo - Boeing flotilu.
Objednávka zahrnuje Boeingy 737 NEXT Gen a 737 MAX. Obchod by mohl být v katalogových cenách za více než 3.80 miliardy USD. Prvním leteckým přepravcem, který má také flotilu pouze z typů Boeing je dceřinná firma společnosti China Southern Airlines Co Ltd, Xiamen Aerolinies.

* 4.12.2014 Úkol pro nového ministra dopravy: vlaky na pražské letiště

Jedním z hlavních úkolů nového ministra dopravy Dana Ťoka bude propojit českou železnici s Letištěm Václava Havla. Na konferenci Zlatá koruna to ve čtvrtek uvedl vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš.
O železnici na Letiště Praha se mluví už přes dvacet let, všechny plány však zůstávají stále jen na papíře. Vlaky na letiště se dostaly i do programového prohlášení vlády.
Podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jakuba Ptačinského je už dnes jisté, že vlaky na Ruzyň by měly vést ze současné trati do Kladna přes Dejvice a Veleslavín. Ta by měla projít zdvojkolejněním a elektrifikací. "První etapa celé akce začíná modernizací Negrelliho viadkutu, ta začne hned na jaře příštího roku," řekl Ptačinský. Podle něj však není dosud rozhodnuto, zda odbočka na letiště povede z Jenečku, nebo z Hostivic. To by mělo být jasné do roku 2018. Ptačinský uvedl, že už probíhá projektová příprava pro jednotlivé úseky rychlodráhy. Po Negrelliho viaduktu má přijít na řadu oprava Masarykova nádraží. "Budeme postupovat po jednotlivých úsecích, aby se Kladno dočkalo konečně dvojkolejné elektrifikované trati," dodal Ptačinský.
Letiště Václava Havla je jedním z mála letišť v metropolích evropských měst, které dosud nenabízejí spojení vlakem. Cestující musí využívat buď auta, taxíky nebo autobusy. "Kolejové napojení je naše velká priorita, ale není to plně v našich rukou," řekl mluvčí Českého aeroholdingu Jakub Puchalský. Podle něj řeší proto například i možnost, jak vylepšit současné autobusové spojení. Zdroj: ekonomika.idnes.cz

* 10.12.2014 Ruská společnost POLET Airlines ukončila svojí činnost

Moskevský soud 28. listopadu vyhlásil bankrot společnosti. Stalo se tak na návrh věřitele leasingové firmy Ilyushin Finance. Na leasingových splátkách dluží Polet Airlines již 163 mil. rublů. Další dluh vůči letišti ve Voroněži dosahuje údajně výše 40 mil. rublů.
V současnosti měl Polet Airlines ve své flotile již jen letouny Saab 340 a Saab 2000. V minulosti společnost také provozovala dva Antonovy An-148 (RA-61709, RA-61710) a jeden nákladní Antonov An-124 (RA-82068). Některé jejich letouny jsme mohli zahlédnout i v Praze, ať to bylo na pravidelné lince Voroněž - Praha, nebo při různých charterech nebo CARGO letech.

Vlevo: SAAB 2000 VP-BPM Vpravo: Antonov An-148 RA-61710 (Foto ©: WOM))

Antonov An-124 RA-82068 (Foto ©: WOM)

* 15.12.2014 Letiště Brno-Tuřany oslavilo v roce 2014 60 let své činnosti

Počátky leteckého provozu v Brně se datují již do časů první republiky. Už před druhou světovou válkou, bylo zřejmé, že travnaté letiště v Černovicích přestává stačit. Rozhodnutí vybudovat nový vzdušný přístav v nedalekých Tuřanech padlo až po osvobození Československa, práce začaly v roce 1950. Provoz byl na novém letišti s betonovou přistávací plochou zahájen 15. listopadu 1954 s tím, že první čtyři roky jej mohli využívat jen vojenští letci.
Na tuřanském letišti byl umístěn 3. stíhací letecký pluk, vyzbrojený v té době letouny Avia S-199 (československá verze německého u Messerschmittu Bf 109). Od ledna 1955 pak zbrusu nové letiště začalo sloužit proudovým letounům Jak-23 (v dobovém označení S-101), o několik týdnů později pak tuřanský pluk převzal první exempláře legendárního stíhacího letounu MiG-15 (v československém letectvu měly v té době označení S-102). Zároveň se letiště chystalo na dopravní letadla. Také civilní provoz, který byl oficiálně zahájen koncem dubna 1958, se do do Tuřan přesunul z Černovic. Soužití vojáků a dopravních pilotů pak provázelo nové brněnské letiště více než tři dekády, během let se ovšem měnil poměr civilního a vojenského provozu. Pasažéři aerolinií využívali brněnského letiště především na vnitrostátních linkách, z Tuřan se tak létalo do Prahy, Košic, Sliače, Bratislavy, Ostravy, Holešova nebo Karlových Varů.
Letecká doprava byla v Československu zejména v 60. letech na vzestupu, relativně levné letenky a prakticky neexistující dálniční síť totiž udělaly z cestování vzduchem poměrně běžnou věc. Již v šedesátých létech proto počet odbavených cestujících na brněnském letišti výrazně překročil 200 000, v roce 1967 byla pro pohodlí pasažérů vybudována nová odbavovací hala. V srpnu 1968 se letiště v Tuřanech stalo jedním z prvních cílů sovětské okupace, poté však zůstalo v československých rukou.
Ropná krize a následné zdražení letecké dopravy - ale také postupné dokončování dálnice mezi Prahou a Brnem v průběhu 70. let - znamenaly pro tuřanské letiště ústup ze slávy. V roce 1972 sice začaly práce na rozšíření letiště, to ale postupně sloužit stále více vojenským pilotům. V 70. a 80. létech tak ze betonových drah tuřanského letiště startovaly hlavně nadzvukové stíhačky MiG-21, civilní provoz byl v Brně obvyklý především v době konání mezinárodního strojírenského veletrhu.
Letiště bylo od ledna 1982 ve správě ministerstva obrany a v roce 1983 se stalo novým domovem pro 8. stíhací letecký pluk, který do té doby působil na letišti v Ostravě-Mošnově. I v té době ale pokračovalo další rozšiřování tuřanského zázemí, v roce 1986 byla například dokončena přístavba odbavovací haly. Koncem 80. let se začala zvyšovat poptávka po leteckém spojení Brna a se světem a ještě v roce 1989 Tuřany získaly statut veřejného mezinárodního civilního letiště. Po listopadu 1989 vojenské letectvo opustilo řadu míst a mezi prvními bylo právě brněnské letiště. Nadzvukové stíhačky, jejichž provoz výrazně obtěžoval obyvatele okolních obcí hlukem, se s Tuřany rozloučily v únoru 1991, kdy odtamtud odlétlo posledních deset letounů MiG-21. Od té doby je brněnské letiště čistě civilním vzdušným přístavem, byť mezi roky 2003 až 2008 bylo hostitelem přehlídky CIAF, na které se představovala i vojenská letecká technika.
Letiště, jehož majitelem je od roku 2004 Jihomoravský kraj (provozuje je ale soukromá firma Letiště Brno), od 90. let postupně otevřelo řadu nových spojení. V roce 1995 tak počet cestujících poprvé od 70. let překročil 100 000 a dále rostl, rekordním byl zatím rok 2011 s téměř 558 000 odbavených pasažérů. Rostoucí zájem o letiště také přinesl potřebu nového odbavovacího terminálu, podle návrhu P. Parolka otevřeného v září 2006, který získal prestižní titul Stavba roku. Dnes je letiště s nepřetržitým provozem plně vybaveno pro lety VFR (podle vidu) i IFR (podle přístrojů) a umožňuje provoz ve dne i v noci. Přesné přiblížení dle ICAO CAT I. (ILS (na dráze 28), VOR/DME, TAR,SSR) s limity dohledností 800 m horizontálně, 150 m vertikálně. Probíhají přípravy na implementaci postupů P-RNAV (Precision RNAV - přesná prostorová navigace). Zdroj: (ČTK/r)

* 18.12. 2014 - 100. Boeing B777-300(ER) pro společnost Emirates

Firma Boeing z Everettu a letecká společnost Emirates společně oslavily předání jubilejního 100. Boeingu 777-300(ER). Letoun (sn 41368, ln 1243) byl společnosti Emirates předán 28. 10. 2014 a ve flotile získal registraci A6-ENV.
Spolupráce obou společností započala před více než dvěma desítkami let, kdy si dubajský dopravce objednal u Boeingu svou první B777. Emirates je jedinou leteckou společností na světě, která má ve své flotile všechny verze letounu B777. V roce 2013 se společnost Emirates stala jedním ze stěžejních zákazníků Boeingu, na aerosalonu v Dubaji totiž učinila gigantickou objednávku na 150 strojů Boeing 777. Konečná smlouva pak byla podepsána v červenci tohoto roku.

18.12.2014 navštívil 100. dodaný kus flotily B777-31H(ER) Emirates A6-ENV poprvé i Prahu (Foto ©: WOM)

* 19.12. 2014 - Evropská komise vydala kladné stanovisko k akciovému vstupu společnosti Travel Service do Českých aerolinií

Evropská komise dnes podle očekávání zveřejnila své kladné rozhodnutí schvalující nabytí společné kontroly ze strany Českého aeroholdingu a společnosti Travel Servise nad Českými aeroliniemi. Tímto byla také splněna zásadní podmínka ke vstupu společnosti Travel Service jako dalšího akcionáře do Českých aerolinií. Tímto krokem se nemění statut Českých aerolinií jakožto evropského dopravce. Po vypořádání celé transakce, které je předpokládáno v horizontu dvou měsíců bude akcionářská struktura Českých aerolinií vypadat takto:
Korean Air 44 %, Travel Service 34 %, Český aeroholding 19,74 % a Česká pojišťovna 2,26 %. Jinými slovy ČSA přestanou být státním podnikem.
Společnost Český aeroholding, která v současné době vlastní 53,74% podíl v Českých aeroliniích, byla na konci roku 2013 informována společností Korean Air Lines o požadavku uplatnit formou opce právo na nákup dalších 34 % akcií Českých aerolinií, což je v souladu s kupní smlouvou o prodeji 44 % akcií Českých aerolinií (podepsanou mezi Korean Air a Českým aeroholdingem v dubnu 2013). Korejský dopravce chce následně tyto akcie prodat společnosti Travel Service. Transakci musely nejprve schválit čtyři příslušné národní soutěžní úřady a také Evropská komise.
Již 10. dubna 2013 byla podepsána smlouva o koupi 460 725 kusů (44 %) akcií Českých aerolinií od společnosti Český aeroholding, které byly korejskému akcionáři převedeny k 31. července 2013, a které i nadále bude v Českých aeroliniích držet.
Podle Jiřího Šimáněho, šéfa a spolumajitele Unimex Group, se Travel Service nebude podílet na manažerském řízení Českých aerolinií, bude mít své zástupce pouze v dozorčí radě.
ČSA a Travel Service budou dál na překrývajících se trasách letů z Prahy čelit "dostatečnému konkurenčnímu tlaku ze strany jiných dopravců", uvedla komise. "Předpokládáme, že vypořádání transakce, která byla předmětem vyžádání EK proběhne s největší pravděpodobností ve druhé polovině ledna 2015," dodala mluvčí Travel Service Vlaďka Dufková.
"České aerolinie vítají očekávané souhlasné stanovisko Evropské komise ke vstupu společnosti Travel Service, jakožto dalšího soukromého akcionáře, do Českých aerolinií. Jsme přesvědčeni, že tento krok přispěje ke stabilizaci Českých aerolinií a umožní to jejich další rozvoj," sdělil mluvčí ČSA Daniel Šabík. Zdroj: ekonomika.idnes a tiskové zprávy českého aeroholdingu

* 19.12. 2014 - FlyDubai je další letecká společnost, která od prosince spojuje Dubaj s Prahou

5. prosince 2014 se Praha stala novou destinací, která se zařadila do stále se rozšiřující sítě více než 85 destinací společnosti FlyDubai. směrovky (Foto ©: WOM) Linka společnosti FlyDubai mezi Dubají a Prahou představuje přímé spojení mezi těmito městy a mezinárodní letiště Dubai International Airport nabídne svým cestujícím možnost spojení s nejkrásnějšími a nejexotičtějšími kouty světa, jako jsou například Maledivy, Srí Lanka nebo Goa.
FlyDubai bude zpočátku do největšího města Spojených arabských emirátů létat čtyři dny v týdnu: v úterý, čtvrtek, pátek a v neděli. FlyDubai je třetí společností, která z Prahy do Dubaje létá. Kromě Emirates zajišťuje tento zhruba šestihodinový let také společnost SmartWings. Šéf aerolinek založených teprve v roce 2008 generální ředitel Ghaith Al Ghaith věří, že během několika měsíců budou létat do Prahy každý den. "Ze zavedení linky do Prahy mám speciálně velkou radost. Sledovali jsme tu situaci dlouho, a když už mezi ČR a Spojenými arabskými emiráty není vízová povinnost, bylo toto propojení logickým vyústěním," dodal Ghaith Al Ghaith na tiskové konferenci k novému spojení.

Vlevo: B737-8KN(WL) Fly Dubai A6-FEN Vpravo: Tabulka flotily Fly Dubai (Foto ©: WOM))

* 28.12.2014 ukončila letecká společnost Air Tran svojí činnost

Letecká společnost byla založena v roce 1992 s názvem Valu Jet Airlines. Operovat začala pod stejným názvem 26. října 1993. 17. listopadu 1997 byla společnost přejmenována na Air Tran Airways. logo 28. prosince 2014 společnost zanikla a byla připojena k Southwest Airlines. Air Tran byly nízkonákladové aerolinie s hlavní základnou v texaském Dallasu. Byly největším operátorem typu Boeing B717. Ve své flotile měly 88 ks B717-200 a dále 52 ks B737-700. Nějaký čas používaly i pár A320, které měly pronajaty od Ryan International Airlines. B737 přejdou plynule k Southwest, protože je ve své flotile také používají. Nad budoucností B717 však visí otazníky.
O poslední let s názven "Flight 1", plánovaný na neděli 28. prosince 22:25 hod z Atlanty do Tampy, byl obrovský zájem. Tento let nostalgicky kopíroval historicky první let této společnosti v roce 1993.

* Ak Bars Aero zastaví lety ke 14.1.2015

Ruská finanční krize, spojená s pádem hodnoty rublu, má po ukončení činnosti společnosti Polet Airlines další oběť v podobě dopravce z Kazaně, Ak Bars Aero. Nejdříve společnost v polovině prosince oznámila, že dočasně přestane provozovat všechny své lety ke dni 14.1.2015, ke konci prosince pak oficiálně vyhlásila, že po ukončení letů k oznámenému datu již lety obnoveny nebudou. Regionální linky v rámci subvencované dopravní obslužnosti místními úřady Tatarstánu byly již přerušeny k 1. lednu. Cestujícím, kteří si zakoupili letenky po uvedených datech, jsou postupně vraceny již zaplacené částky. Dopravce výslovně zdůrazňuje, že se jedná o přerušení letů, nikoliv o bankrot či likvidaci společnosti.Tu-154M (Foto ©: WOM) V tiskovém prohlášení Ak Bars Aero přímo udává důvody výše uvedeného rozhodnutí: zdražení zahraniční měny, potřebné k hrazení leasingových splátek letadlového parku a pravidelné údržby letadel a prudký pokles zájmu cestujících. Společnost Ak Bars Aero byla založena v roce 1993 pod názvem Bugulma Air Enterprise na základech divize Aeroflotu na letišti Bugulma v Tatarstánu. Od roku 2010 je dopravce znám pod současným jménem, začátkem roku 2014, po ukončení činnosti Tatarstan Airlines, se Ak Bars Aero stal oficiálním a největším dopravcem Republiky Tatarstán a přesunul své sídlo a hlavní objem své činnosti na letiště Kazaň. V roce 2014 měla společnost v letovém řádu 20 linek, převážně z měst Kazaň, Nižněkamsk a Bugulma, létaných typem Canadair CRJ200 a 18 místních regionálních linek v rámci Tatarstánu a přilehlých oblastí, na kterých byla používána 9-místná Cessna 208 Grand Caravan. Oznámení o přerušení činnosti přichází shodou okolností v době, kdy funguje "pravidelná" linka 2B 555/6 Kazaň - Praha - Kazaň, i když se jedná jen o tři jednotlivé lety v průběhu novoročních svátků, 27.12., 3.1. a 10.1. Stejnou sérii letů vykonala společnost v lednu 2014, kdy se tu objevil TU154M místo zrušené pravidelné linky Tatarstan Airlines. Zdroj: planes.cz

* 8. 1. 2015 - Lety SmartWings na londýnský Gatwick

SmartWings začal prodávat letenky na svou novou linku do Londýna. Na trať z Prahy do Gatwicku se bude B737 vydávat každé pondělí, čtvrtek, pátek a neděli od 02.04.2015. Odlety linky QS1096 jsou z Prahy v pondělí v 19:10, ve čtvrtek a pátek v 12:40 a v neděli v 20:00. Zpáteční let QS1097 bude létat z Londýna v pondělí v 20:50, ve čtvrtek a pátek v 14:20 a v neděli v 22:00. Obvyklá cena jednosměrné letenky se nyní pohybuje okolo 2500 korun. Zdroj: planes.cz

* 15. 11. 2014 Příspěvky a náměty pro Informační Bulletin č.137 i články našich web stránek

prosím nadále posílejte na naši elektronickou adresu afclub@volny.cz

_______________________________________________________________________

Připravila — redakční rada AFC za přispění dalších členů klubu —
Pro WEB AFC zpracoval WOM (únor 2015)

 

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů