Výběr z informačního bulletinu č. 142
/prosinec 2015/

Klubové zprávy

_____________________________________

* Přátelé, rada AFC s redakcí Bulletinu Vám přeje klidné a šťastné prožití svátků Vánočních a do Nového roku vše dobré.

* Také letos vyhlašujeme již tradiční soutěž pro členy klubu o nejhezčí PF. Své výtvory prosím posílejte cca týden před koncem roku a max. první týden v Novém roce na naši adresu afclub@volny.cz. Pak Vám, kteří máte email, opět pošleme vyhodnocovací formulář pro Vaše hodnocení PF. Vítěz od nás dostane lahev dobrého vína. Podmínky soutěže se nemění a jednou z podmínek je, že se vítěz pro lahev musí dostavit osobně :-) Předávání ceny se odehraje na našem jarním celostátním setkání v příštím roce. Vítězné PF se opět dostane na titulní stranu našich www stránek. Určitě je dobře, že Vaše náměty pocházejí z letectví, ale myslíme si, že se nemusíme držet tohoto klišé a klidně může zvítězit PF s úplně jiným tématem.

* K soutěži PF jsme dostali tento podnět. Když náš klub vedl Honza Pěnkava, vždy dělal jedno klubové PF, které pak bylo na našich stránkách (do vítěze soutěže). Toto PF se pak posílalo našim spřáteleným klubům. Pokud máte invenci na vytvoření klubového prestižního oficiálního PF, pošlete mi ho včas s označením ještě před koncem roku. Děkuji.

* Malé ohlédnutí za velmi vydařenou akcí v podniku LOM
Tuto akci jsme dlouho plánovali a s chutí jsme využili akce dne otevřených dveří, která Vám zajistila nekomplikovaný vstup do všech tří areálů podniku, včetně přesunu kyvadlovou dopravou. Časem tuto akci uveřejníme na našich stránkách.

Část naší skupiny

Zajímavosti z dopravy

_____________________________________

* 25. 7. 2015 Před 15-ti lety se v plamenech zřítil nadzvukový Concorde

Událost, která vedla ke konci nadzvukového dopravního létání. Jediná nehoda letounu Concorde si vyžádala 113 obětí, z toho na palubě 109 a další čtyři za zemi. Došlo k ní 25. července 2000 během vzletu stroje Air France na lince Paříž - New York. Stroj s imatrikulační značkou F-BTSC byl vyroben jako sedmý Concorde v roce 1975.
Letoun byl plný, všech 100 míst pro cestující bylo obsazeno. Na palubě bylo také devět členů posádky. Velel jí 54letý kapitán s náletem přes 13 000 hodin, padesátiletý druhý pilot měl nalétáno přes 10 000 hodin, z toho téměř třetinu právě na Concordu. Sestavu v kokpitu doplňoval také velmi zkušený palubní inženýr. O pohodlí a bezpečnost cestujících se mělo postarat šest členů palubního personálu.
Kolem půl třetí posádka dokončila běžnou předletovou přípravu, dostala povolení ke spuštění motorů a poté k vytlačování. Po krátkém čekání před aktivní dráhou 26R (později byla přeznačena na 27R) dostal Concorde ve 14:42 povolení ke vzletu. O pár okamžiků později se plně naložený letoun (podle závěrečné zprávy francouzského úřadu pro vyšetřování byl pravděpodobně mírně přetížený) rozjel po dráze. Ve 14:43:03 ohlásil druhý pilot, který stroj řídil, dosažení rychlosti V1. Je to takzvaná rychlost rozhodnutí: dokud jí letadlo nedosáhne, může pilot vzlet přerušit a bezpečně zastavit před koncem dráhy. Pokud však rychlost V1 přesáhne, letadlo už ubrzdit nelze a ve vzletu se musí pokračovat. A právě překonání rychlosti V1 bylo pro osud concordu rozhodující - asi právě proto se piloti ani nepokusili začít brzdit, když o pár okamžiků později začaly problémy. O sedm sekund později zaznamenala jedna z černých skříněk (CVR - Cockpit Voice Recorder čili záznamník hovoru v kabině) nezvyklý hluk. Posádka si jej také všimla. O další tři sekundy později už je informoval řídicí letového provozu, který jejich start sledoval: "Concorde nula... čtyři pět devět nula, plameny. (...) Jsou za vámi plameny".
Protože už nebylo možné letoun zastavit, zvedli piloti Concorde rychle do vzduchu. Stroj však stále ještě neměl dostatečnou rychlost, aby mohl bezpečně letět (nedosáhl ani rychlosti VR čili rychlost rotace, při níž pilot zvedá příďový podvozek). "Hlídat rychlost, rychlost, rychlost," opakoval druhý pilot, který letadlo řídil. Snažil se zatáhnout podvozek, čímž by alespoň trochu snížil odpor a zvýšil rychlost, jenže to nešlo; mechanismus zasouvání podvozku byl poškozený. Posádka aktivovala nouzové hašení v prostoru motoru, ale požár už byl příliš silný. Navíc nehořel přímo motor, ale palivová nádrž v levém křídle: šlehaly z něj dlouhé plameny. "Vážně to hoří. Nejsem si jistý, jestli je to z motoru," informoval posádku dispečer z věže. "Jsou za vámi velké plameny. Chcete přednost pro návrat na letiště?"
Piloti si byli vědomi kriticky nízké rychlosti, která letadlo nemohla dlouho udržet ve vzduchu. Vzápětí to potvrdil i další zvuk v kokpitu - výstraha nebezpečné blízkosti země (GPWS). Stroj klesal. Posádce bylo jasné, že nemají šanci otočit se a vrátit se na letiště Charles de Gaulle. "Negativ, zkusíme to na Le Bourget," rozhodl se rychle druhý pilot pro nepoužívané letiště, které leží pouhých několik kilometrů jihozápadně od Charles de Gaulle. Snažil se hořící letadlo stáčet vlevo. Poškozený stroj mu v tom "pomáhal" - na levé straně nefungovaly motory, takže se letadlo samo stáčelo doleva. Kapitán však věděl, že to nezvládnou. "Je moc pozdě. Nemáme čas, ne..."
Pak už se kokpitem začaly ozývat zvuky padajících předmětů, jak se Concorde řítil k zemi. Dopadl k zemi po minutě a dvaceti sekundách od první známky potíží. Zřítil se 1,5 kilometru před prahem dráhy Le Bourget, kam chtěl pilot doletět. Hořící letoun dopadl na hotel Les Relais Bleus v čtvrti Roissy-Gonesse. Pád a požár nepřežil nikdo ze 109 lidí na palubě. Navíc zahynuli další čtyři lidé v hotelu.
Havárie byla začátkem konce Concorde
Concorde (zbylých 7 u Air France a 5 u British Airways) byly do několika dní po nehodě uzemněny. Stroje prošly úpravami - dočkaly se například zpevněné kevlarové výztuhy palivových nádrží, odolnějších pneumatik nebo úpravy elektroinstalace, aby nemohla způsobit požár. V listopadu 2001 se sice Concorde na čas do vzduchu vrátily, ale o dva roky později byl jejich provoz definitivně ukončen. Naposled se Concorde s cestujícími proletěly u British Airways 24. října 2003. Poslední přelet se konal 26. listopadu 2003.
Pařížskou havárií Concorde definitivně ztratil pověst nejbezpečnějšího letadla vůbec, které bez jediné smrtící nehody létalo téměř pětadvacet let. Na odstavení se podepsala souhra více faktorů - kromě nabourané důvěry veřejnosti po pařížské havárii to byla také krize letecké dopravy po 11. září 2001. Hlavní důvod však byl ekonomický - provoz Concorde byl neúnosně drahý a aerolinky je musely dotovat.
O nadzvukovém létání s cestujícími se však stále uvažuje. V současnosti existují spíše koncepty menších nadzvukových letadel, která by byla atraktivní pro business klientelu na soukromé lety. Na běžné linky se nadzvukové letouny v dohledné době nejspíše nevrátí. (Zdroj: technet.idnes)

* 30. 7. 2015 Travel Service ruší lety s větším airbusem do Karibiku

Větší airbus měl - na rozdíl od stávajících letů s B737-800 - cestování urychlit. Boeing určený hlavně pro krátké a střední tratě totiž na jedno natankování nedoletí a tak muselo letadlo na cestě tam většinou přistát ještě na Azorských ostrovech a při cestě zpět v kanadském Ganderu.
"Po dohodě s obchodními partnery a z důvodu velmi malého zájmu o letenky do této destinace jsme se rozhodli plány na provozování pravidelné linky Praha - Varadero během zimní sezóny přehodnotit a pravidelnou linku neoperovat," potvrdila mluvčí Travel Service Vlaďka Dufková.
České cestovky už začaly klientům s koupeným zájezdem oznamovat, že poletí jiným letadlem. Travel Service chtěl původně létat dvakrát týdně, cestovky měly obavu, že tolik míst nezaplní. "Na Kubě navíc došlo k výraznému zdražení hotelů, k tomu je ještě vysoký kurz dolaru," vysvětlil šéf Exim Tours Ferid Nasr.
"Klientům, kteří si letenku na Varadero zakoupili, se za způsobené komplikace velice omlouváme a peníze za letenky jim vrátíme v plné výši," dodala Dufková.
Travel Service si Airbus A330 pronajal na čtyři roky od kanadského Air Transat. Podle Dufkové pronájem dál platí, firma ho nasadí ale na lety "z větších trhů". Konkrétní země ale neuvedla. (Zdroj: ekonomika.idnes)

* 16. 7. 2015 . Kuwait Airways se vrací do Mnichova

Kuwait Airways obnovily po 17-ti letech své lety do Mnichova (MUC), které je druhé německé letiště s největším provozem. Nová linka z Kuwait City (KWI) dlouhá 3734 km bude obsluhována 3x týdně letounem A340 a připojí se tak k již provozované lince do Frankfurtu. Lety byly zahájeny 16. července 2015 a nebudou mít žádnou konkurenci, protože žádná jiná společnost zde neoperuje. Další evropské cíle Kuwait Airways mimo Německo jsou Istambul, Londýn, Řím a Vídeň.

* 9. 8. 2015 V prosinci Emirates představí dvoutřídní A380

V prosinci nasadí Emirates na své lince do Kodaně svůj první dvoutřídní A380. Nasazení tohoto Aerobusu bude znamenat o 147 cestujících více na každé lince do a z Dubaje. Společnost Emirates otevřela linku do hlavního dánského města v srpnu 2011. Na palubách byla samozřejmě i první třída. Ke zrušení první třídy pan Christensen sdělil "Společnost Emirates se vzdala první třídy na lince do Kodaně po prvním roce nebo tak nějak, v té době jsme měli hodně spojů s B777-300. Myslím si, že jeden z důvodů pro tuto změnu byl, že Dánsko je příliš společensky demokratické, a první třída byla nenáviděna." Jeho odpověď na další expanzi Gulf operátora MEB3 byla velmi pozitivní. "když se díváme na zvýšení kapacity Emirates v Kodani a jak se zvyšují kapacity do všech evropských destinací musíme doufat, že uvidíme v budoucnosti další expanzi od všech operátorů. V současné době se těšíme na představení dvoutřídního A380." Airbus A380 Emirates v konfiguraci ve dvou cestovních třídách s 615 sedadly na palubě si měl odbýt svou premiéru prvního prosince. Nyní se objevují postupně zprávy o dalších destinacích, kde by měl být uvedený model cestování na palubě A380 zaveden. Ve stejném měsíci se cestující setkají s touto konfigurací sedaček na jedné ze šesti každodenních linek z Dubaje do Bankgkoku, linka EK 376/7, s odletem z Dubaje ve 03:30 ráno. Jedná se už o čtvrtou denní frekvenci letů do Bangkoku, na které bude nasazen A380, na zbývajících dvou denních rotacích bude pokračovat B777-300ER. Od 1.1.2016 tento A380 nahradí dosud používaný klasický A380 s třemi cestovními třídami na lince EK009/10 do Londýna Gatwicku a nově se objeví na letech EK 342/3 do Kuala Lumpur. S novým rokem 2016 bude také zavedena druhá denní linka do Lisabonu, EK 193/4 s průletem ve večerních hodinách. Lety do Lisabonu byly zavedeny teprve v červenci 2012; na obou denních linkách bude létat B777-300ER.

* 18. 6. 2015 Rozbitá okna, zničený radar. Let airbusu v USA zhatilo krupobití

Silná bouře s krupobitím v sobotu přerušila let amerického Airbusu A320. Kroupy poškodily okénka kokpitu a vyřadily z provozu meteorologický radar. Letoun se 130 lidmi na palubě musel nouzově přistát. Díky skvělé reakci pilotů se incident obešel jen s jedním lehkým zraněním.


Letoun společnosti Delta Airlines byl v pátek večer na cestě z Bostonu do Salt Lake City. Strojem však náhle zazmítala silná turbulence. Za okénky začaly šlehat blesky a až v kabině bylo podle cestujících slyšet, jak do letadla narážejí velké kroupy. "Létám pravidelně, ale tohle bylo nejděsivějších deset minut mého života," líčila pro televizní stanici Fox13 Robin Jonesová. Bouře poškodila okénka kokpitu i čumák letadla, kde vyřadila z provozu meteorologický radar. Jak uvádí server Aviation Herald, bez poškození se neobešly ani motory. Posádka proto ohlásila nouzové přistání v Denveru. To se jim s pomocí autopilota i podařilo, ačkoli přes rozbitá okna takřka nic neviděli.
Na palubě airbusu cestovalo 125 pasažérů a pět členů posádky. V nemocnici však díky pilotům skončil jen jeden člověk, který se lehce zranil. "Velmi pěkná práce, pane," ocenil kapitánův výkon dispečer z letištní věže.
Letecká společnost pasažérům zajistila náhradní letenky do Salt Lake City. Incidentem se podle CNN zabývá federální úřad pro letectví FAA. Zatím není jasné, proč se piloti silné bouři nevyhnuli.

* Historie Supermarine Spitfire LF IXe s původní registací RAF SL633

V letošním roce jsme si připomenuli 70 let od skončení II. Světové války. Pokud náš nějaký aeroklub, nebo letiště, v tomto roce pořádali svou airshow, neopoměli tuto událost připomenout. Nejlépe představením některého z "warbirdů" té doby.
Náš klub se několika takových letošních airshow zůčastnil (na našich stránkách můžete virtuálně navštívit reportáže z těchto akcí), po př. navštívit naši fotogalerii Letadla -Aircraft / veteráni. K vidění bylo mnoho zajímavých amerických, anglických, sovětských, ale i německých strojů. A nebyly to žádné ULL, nebo repliky, ale pravé, s láskou restaurované "warbirdy".
Namátkově můžeme jmenovat: Canadian Vickers PBV-1A Canso A Catalina, Cutriss P-40N Kittyhawk, Lockheed P-38L, N. A. P-51 Mustang, B-25J Michtel, Vought F4U-4 Corsair, Beech C-45H Expeditor, Boeing A-75N1 Stearman, N. A. Harward AT-6B Texan, Grumman TBM-3R Avenger, Hawker Hurricane 2B, Supermarine Spitfire Mk.XVI, Jakovlev Jak-3m, Polikaprov Po-2 Kukuruznik, Lisunov Li-2, Junkers Ju-52 3M-4, Hispano HA-1112-M1L, Fieseler Fi.156 Storch, Messerschmitt Bf.108 a mnoho dalších...
Vždy potěší, když se na takovém historickém stroji objeví nátěr, se kterým létal některý z našich válečných pilotů. Tak na př. Stepen Stead, který vlastní m. j. Supermarine Spitfire Mk.XVI s registrací G-MXVI nechal na počest Otto Smika přemalovat svůj Spitfire právě do barev tohoto slovenského stíhacího esa v době, kdy velel jedné ze dvou letek 312. perutě. V listopadu 1944 se stal velitelem 127. stíhací perutě. Otto Smik se nevrátil z bojového letu dne 28. 11. 1944 nad okupovaným Holandskem. Zahynul při nouzovém přistání, když jeho stroj těžce poškodil německý flak.
My se však dále budeme zabývat jedním z dalších slavných Spitfire, na kterém létali čeští piloti - s RAF regisrací SL633.

1945: v tomto roce SL633 začíná psát svou historii
Ačkoli druhá světová válka skončila, válečný průmysl stále setrvačností vyrábí. Velká Británie chce pomáhat českému stíhacímu letectvu - část slavné RAF Squadrony 312 - se nově přemístila na domácí základnu v Plané. Angličané poskytli čechům půjčku, která jim dovolila nakoupit dalších 54 ks letuschopných stíhačů Supermarine Spitfire. V poslední dodávce stíhačů, vyrobené v Castle Bromwich Factory, byl i letoun s registrací SL633. Tento Spitfire byl přidělen na anglickou základnu RAF v Manstonu, kde byl opět převelen do Čechoslovenska k vojenskému stíhacímu letectvu s kódovým označením DU-K a přelétl s ostatními na československou leteckou základnu v Plané.

Spitfire LF.Mk.IXE SL633 DU-K, na kterém se Karel Pošta vrátil do osvobozené vlasti


1946-1948: budování českého stíhacího letectva
Kódová značení nejen u SL633 měla u pilotů svou tradici, ale kódové označení DU-K je snadné popsat a vysvětlit. Spitfire SL633 byl určen pro kapitána letectva Karla Poštu, jehož pilotní zdatnost mu dovolila označit své letadlo jakousi "osobní známkou". V roce 1946 pak k jeho osobnímu kódu DU-K dostal nové kódové národní označení JT-10, což bylo označení 4. leteckého pluku s pořadovým číslem.

Spitfire LF.Mk.IXE SL633 JT-10 ( ex DU-K ), na kterém létal na leteckých dnech svá vystoupení Karel Pošta


Karel Pošta a jeho Spitfire byl zakrátko v poválečném Československu velice známý, vynikal v leteckých akrobaciích, které přitahovaly na letecké dny více než 100 000 diváků. Všestranný JT-10 létal také v různých tréningových programech včetně létání v nízkých výškách a spolupráce s pozemní armádou. Toto létání Karel Pošta skončil v roce 1947, kdy nastoupil na nové místo speciálního bojového tréninkového střediska stíhacího letectva v Plané. Do počátku roku 1948 JT-10 létal s mnoha zkušenými instruktory a talentovanými mladými piloty.

1948-1952: boj za Davidovu hvězdu
Komunistický převrat v roce 1948 ukončil tok dodávek stihaček Spitfire pro mladé československé vojenské letectvo. Ale výroba Sptfire pokračovala dál. Zatímco Československo bylo ještě autonomní zemí, jeho dny byly sečtené. Československo však přesto slíbilo zásobovat stát Izrael vojenskými zbraněmi, které by pomáhaly mladé zemi v jeho boji o existenci.
Tady se nám cesta Spitfire s registračním číslem SL633 ztrácí v dodávkách pro židovský stát. Když jeden člen skupiny mechaniků LF Mark IX později cestoval po Izraeli, našel toto letadlo, které překročilo československou hranici, rozebrané a zabalené v bednách, kde leželo na místě více než jeden rok. Tento Spitfire byl sestaven, kompletně opraven a byl upraven pro bojový průzkum. Letadlo dostalo izraelský kód 20-42 a ve službě létalo až do roku 1954.

1954-1957: přistání "na břicho" a přesun do Barmy
Mnoho vojenských pilotů zažilo pri přistání nekonečné pištění a skřípění, které znamenalo, že se podvozek správně nevysunul. Většina pilotů přežila s malými zraněními, ale letadlo bývá na odpis a nebo jen na náhradní díly. Po přistání SL633 v roce 1954 "na břicho ", byl odvezen do opravny Bedeck Aviation s více jak 4000 nalétanými hodinami. Po celkové opravě byl pak převelen k Burmese Air Force. Letadlo bylo registrováno jako UB-425 (a později vystaveno jako UB-424; mezi RAF označením SL633 a UB kódováním panují zmatky, což potvrdili bezradní historici během doby 23 let).
Nevíme jaké servisní práce během těchto let prováděl mechanik LF Mark IXe na tomto letounu v Barmě. Jediné co víme, že toto letadlo bylo jedno z hrstky Spitfire, které byly do Barmy dodány a po dvou dekádách bylo uschopněno opět létat.

1983-2006: proč je důležitá RAF registrace
Obnova každého historického letadla, které je schopné po restaurování opět létat, závisí na jeho původu a historii, vše může být pro potvrzení notářsky ověřeno. Ve většině případů, obnovení požaduje, aby letadlo mělo na sobě připevněný originální štítek se seriovým číslem z výroby. Když se naše letadlo dostalo do Historic Flying Limited v Duxfordu k jeho obnovení, všechny zapojené složky věděli, že mají v rukou historický Spitfire, ale bohužel jeho výrobní štítek chyběl. Letadlo mělo namontovanou směrovku z typu Harvard T-6 a na trupu bylo několik vrstev nátěrů včetně kódových označení.

Letadlo bylo dle historiků od roku 1983 k vidění v Mandalay, kde to bylo vystaveno na pylonu před královským palácem s kódovým označením UB-425 a již se zvláštním ocasem. V roce 1995, letecký historik Peter Arnold objevil další stopu tohoto letadla v Barmě, tentokrát označené s ručně malovaným kódem UB-424. V roce 1999 o tom sepsal dlouhý a zajímavý příběh, s tím, že letadlo bylo vskutku UB-425 a kdyby ne tak by existovaly dva exempláře UB-425; a náš LF Mark IXe byl letuschopný, bez odpovídajících dokladů.

Velká sporná otázka zůstala - jaké bylo originální sériové číslo RAF tohoto letadla? V roce 2006 jsme měli poklad v rukou, ale bez čísla a nemohli jsme to prokázat. Zatímco Arnold, Shlomo Aloni a Zdenek Hurt strávili léta praktické práce s cílem ustanovit přesný životní příběh našeho letadla, i když RAF číslo pocházelo ještě z dob AWOL (obchodu bez povolení). Heuréka rozhodující moment přišel, tak jak to bývá, nečekaně: celou dobu pátrání ho máte na dosah, pracujete do úmoru, ale kladný výsledek stále nevidíte. Peter Arnold zápasil s existující informací vysoké pravděpodobnosti, že seriové číslo RAF bylo SL634. Když Izraelem pověřený historik Shlomo Aloni procházel izraelské archivy ještě jednou, našel na jednom z dokumentů v horním rohu čmáranice inženýra, který řídil opravy. Na formuláři oprav s číslem 20-42 (číslo znamená izraelské kódování) byla ručně psaná poznámka "ex - 633." Dnes už tedy máme náš kvalifikovaný poklad.

Spitfire LF-IXE SL633 N633VS s registrací JT-10, kterou naposledy používal Karel Pošta
foto z letošní akce Flying Legends Air Show 2015 v anglickém Duxfordu © Jaroslav Menzl

(Pro AFC zpracoval WOM dne 20.8.2015)

* 25. 8. 2015 Emirates spustí v únoru 2016 nejdelší non-stop linku na světě

Nejnovější destinací Emirates se v únoru 2016 stane hlavní město středoamerického státu Panama, stejnojmenné Panama City. Linka EK 251/2 se na svou první cestu ve směrování Dubaj - Panama City - Dubaj vydá 1. února, Boeing 777 verze -200LR bude létat každý den. S 13 281 kilometry se tak v den svého zavedení stane nejdelší pravidelnou non-stop linkou na světě co se týče proletěné vzdálenosti a také nejdelší linkou ve smyslu proletěného času v jednom směru; doba trvání letu západním směrem bude 17 hodin 35 minut. Při návratu z Panamy do Dubaje východním směrem let potrvá pouze 15 hodin 45 minut. Emirates tak překonají dosud na vzdálenost nejdelší let Qantasu z Dallasu do Sydney, který létá od konce roku 2014. Lety Emirates do Panamy se mají stát klíčem k přístupu arabského dopravce na středoamerický trh, samotná Panama zažívá ekonomický boom a na letiště Tocumen International Airport v hlavním městě míří stále další nové linky. Z Evropy kromě tradičního spojení dopravců Iberia a KLM nedávno otevřely nebo plánují otevřít spojení také Air France a Lufthansa. Do konce roku 2015 Emirates postupně zahájí již avizované nové lety do Mašhadu a Orlanda (v září), Bamaka (v říjnu) a Boloni (listopad). (Zdroj: planes)

* 11. 8. 2015 Vueling obdržel své první čtyři A321

11. srpna Vueling zahájil komerční lety se svým prvním z jeho čtyř A321, které mu byly nedávno dodány.
První A321 dostal registraci EC-MGY a byl pojmenován "Possible by Vueling"
- což je jedno z posledních firemních hesel.

* 18. 8. 2015 El Al se vrátí na linky do Miami a Chicaga

Miami a Chicago budou opět destinace společnosti El Al. Společnost očekává od roku 2017 dodávky 28 ks B787-8 a -9 (15 ks přímo a 13ks Opce) a plánuje tyto nová letadla nasadit na tyto linky. (linka do Chicaga byla zrušena v dubnu 2007 a do Miami v srpnu 2008).
El Al CEO David Maimon řekl: "během dalších pěti let, tyto nová letadla vymění B747-400 a B767 v naší flotile, které jsou určeny pro obsluhu na dlouhých tratí (New York, Boston, Toronto, Bangkok, Peking, Mumbai, Jižní Afrika atd)."

tabulka ukazující nasazování typů B747-400, B767-300 B777-200 společnosti El Al.

Letecká společnost aktuálně vlastní 6ks B767-300 a 7ks B747-400 a tak když 15 nových letadel vymění existujících 13 ks zůstanou dvě letadla volná právě pro obnovení linek do Miami a Chicaga. Současně se zahájí výměna 6 ks B777-200. Po výměně všech 19 letadel dálkové flotily s celkovým potenciálem 28 ks na objednávce se pro El Al otevírá během pár let hodně prostoru pro své podnikání.

* 5. 9. 2015 Čínská společnost CEFC koupila podíl v Travel Service

Šestá největší čínská společnost CEFC s vedením v Šanghaji kupuje 10% podíl v letecké společnosti Travel Service a během dvou měsíců má dosáhnout podílu 49,92% a silně do společnosti investovat. Společnost s ročním obratem 35 miliard dolarů v posledních dnech oznámila koupi podílu ve fotbalové Slavii a pivovaru Lobkowicz, zakoupila také nemovitosti v Praze (budovu Živnobanky a Martinicův palác). Téměř 10% podíl má také ve finanční společnosti J&T.

* 9. 9. 2015 Praha bude mít novou přímou linku s kanadským Torontem

Letecká společnost Air Canada oznámila zahájení sezónních přímých letů mezi Prahou a Torontem, a to od 29. května 2016. Linka bude provozována dceřinou společností Air Canada rouge, která se zaměřuje především na lety do dovolenkových destinací.
"Nový přímý let do Toronta je jako každá dálková linka výsledkem velkého úsilí letištního týmu získávat nová spojení. Zároveň potvrzuje zvyšující se zájem kanadských turistů o Prahu. Jen za první pololetí letošního roku do České republiky z Kanady přicestovalo meziročně o 9 % pasažérů více. Věřím, že nová linka přispěje k dalšímu navýšení cestujících mezi oběma destinacemi," řekl Václav Řehoř, předseda představenstva Českého aeroholdingu, a dodal: "Pro cestující z Prahy znamená nová linka zvýšení komfortu v podobě přímého spojení bez mezipřistání, navýšení nabídky spojení do kanadské metropole a možnost využít návazných spojení do široké sítě destinací aerolinky, zejména v Kanadě či USA".
Lety budou dle informací dopravce zajišťovat spojení od konce května do konce září s frekvencí 3x týdně letadlem typu Boeing 767-300 s kapacitou 280 sedadel. Odlety z Prahy jsou plánovány vždy v pondělí, ve čtvrtek a v sobotu v 9:30 a přílet do Toronta ve 12:40 místního času. Z Toronta bude linka odlétat ve středu, v pátek a v neděli v 16:55 s příletem do Prahy v 7:20 následujícího dne.
Nové spojení s Torontem navýší celkovou sedačkovou kapacitu mezi Prahou a kanadskou metropolí o 145%.

* 18. 9. 2015 CSAT otevírá další linku těžké údržby

Už od 1. září 2015 připravuje společnost Czech Airlines Technics otevření čtvrté linky těžké údržby. K rozšíření nabízené kapacity společnost přistoupila na základě naplnění současných kapacit a následuje tak pokračující trend uzavírání obchodních smluv s dlouhodobě garantovanými objemy. Otevření další linky znamená mimo jiné i postupný nábor více než stovky nových zaměstnanců.
Dlouhodobá spolupráce
V posledních měsících se společnost svým zaměřením stále více posouvá směrem k těžké údržbě letadel, která v současné době tvoří už přes 50% z celkových výnosů CSAT. Pro novou linku jsme se rozhodli na základě několika úspěšných výběrových řízení, kterými jsme nedávno prošli. Aktuálně se navíc nacházíme v pokročilé fázi jednáni o dalších možných zakázkách, na které bychom bez rozšíření kapacity nebyli schopni adekvátně reagovat vysvětluje PaveI Haleš, předseda představenstva Czech AirIines Technics. Firma od začátku letošního roku uzavřela několik dlouholetých smluv s garantovanými objemy jak pro hlavni, tak i pro vedlejší údržbovou sezónu. U stávajících stabilních zákazníků se daří udržovat a postupně rozvíjet vzájemnou spolupráci. Také u nových klientů je potenciál dlouhodobé spolupráce založený na individuálním přístupu, kvalitě prováděných prací a důsledném plnění požadovaných terminů. Čtvrtá linka bude zřízena v hangáru F ve stávajícím technickém zázemí bez nutnosti dalších stavebních zásahů a úprav přesto bude její zavedení znamenat pro CSAT investici v hodnotě přibližně 20 milionů korun. Tato částka zahrnuje náklady na kompletní vybaveni hangárového stáni. Návratnost této investice firma očekává do dvou let.
Stovka nových zaměstnanců
V souvislosti s rozšířením kapacity je nutné navýšit i stávající počet kvalifikovaných zaměstnanců. Nábor na výhradně technické pozice začal 1. července 2015 "Zaměstnance chceme získávat nejen prostřednictvím veřejných výběrových řízeni, ale i z řad absolventů. Dlouhodobě podporujeme studenty Střední odborné školy civilního letectví v Praze-Ruzyni a Střední školu letecké a výpočetní techniky v Odolené Vodě. Cílem této spolupráce je garantovat zájemcům v budoucnu stálý pracovní poměr v CSAT", prozradila ředitelka RLZ Jaroslava Raisová. Ze současných 625 zaměstnanců se tedy již brzy stane 725. Hledají se odborné profese jako letecký mechanik/avionik, letecký mechanik, truhlář-kompozitář, čalouník, lakýrník, produkční dispečer, zásobovač/operativní nákupčí nebo technik příjmu. "Provoz 4. linky začneme spouštět postupně, podle možnosti firmy plnit jednotlivé zakázky. Obchodně se tedy přizpůsobujeme plánu náboru. Dosud jsme přijali zakázky na práce na sedmi letadlech. Zájem ze strany zákazníků byl větší, ale prozatím jsme další zakázky z opatrnosti odmítli" vysvětluje postup Pavel Haleš.
Přes 100 zakázek
V loňském roce Czech Airlines Technics provedli přes 100 zakázek těžké údržby na letadlech typu B737, A320 rodiny a ATR, přičemž podstatná část těchto zakázek byla realizována na letadlech zahraničních zákazníků. Mezi nejvýznamnější zákazníky CSAT patři ČSA, FINNAIR, Transavia, Germania, Travel Service, TUIfly, NEOS, Air Berlin a Czech Air Force. Nad rámec běžné údržby patří do portfolia poskytovaných služeb CSAT například realizace různých modifikací a servisních bulletinů, strukturálních oprav, výměn motorů, výměn a oprav letadlových podvozků a jiných letadlových komponentů. Za zmínku rovněž stojí modifikace Split Scimitar Winglets na letounech Boeing 737NG kterou CSAT provedli jako první v kontinentální Evropě. (Zdroj: RUNWAY 7-8/2015)

Z výroby

_____________________________________

* 7. 7. 2015 První E190-E2 vstoupil do výrobní fáze

Brazilský výrobce Embraer oznámil, že první E-Jets E2 letadlo vstoupilo do výrobní fáze. Jen dva roky po spuštění programu, se začalo ve firemní továrně v S?o José dos Campos pracovat na kompletaci prototypu E190-E2. Embraer sdělil, že už obdržel různé podsestavy od dodavatelů z několika zemí a kompletace probíhá dle plánu.
Portugalská firma Évora má připravené první podsestavy pro křídla a centrální trup, Aernnova Aerospace ve Španělsku dokončuje směrovku. Zavazadlové dveře byly už odeslány do Brazílie českou firmou Latecoere.
Komerční Senior Viceprezident Embraeru a COO, Luís Carlos Affonso, řekl: "je vzrušující vidět jak E2 postupně nabírá svůj tvar s velkým množstvím podsestav, které jsou zasílány do naší továrny, kde začala konečná montáž."

První dodávka E-Jets E2 ( E190-E2) je plánována na první čtvrtletí 2018, zatímco E195-E2 je naplánovaná tak, aby nastoupil službu v 2019. Další rok 2020 by měl být hotový E175-E2. (Zdroj: Embraer)

Příspěvky a náměty pro Informační Bulletin č.143 i články našich web stránek prosím nadále posílejte na naši elektronickou adresu afclub@volny.cz po př. na korespondenční adresu J. Král, Brdičkova 1914, 15500 Praha 5. Velice rádi je uveřejníme.

_______________________________________________________________________

Připravila — redakční rada AFC za přispění dalších členů klubu —
Pro WEB AFC zpracoval WOM (listopad 2015)

 

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů