Výběr z informačního bulletinu č. 143
/leden 2016/

Klubové zprávy

_____________________________________

* Rozeslání Bulletinu 142. Jsme rádi, že po malém zdržení jste dostali všichni papírový Bulletin č. 142. Náš partner ČSA zřejmě dohledal smlouvu o naší vzájemné spolupráci a naše přinesené obálky na jejich podatelnu rozeslal. Další vydání Bulletinu však bude z naší strany, jak jsme již psali, ve zcela jiné režii, t.j. papírovou verzi budou dostávat pouze členové bez e-mail adresy přes českou poštu.

* Co připravujeme pro rok 2016: Pro rok 2016 máme zatím v plánu dvě akce AFC klubu. V rámci jarního sobotního celostátního setkání hodláme uskutečnit po delší době (od r. 2008) opět prohlídku letiště Praha-Ruzyně a někdy během léta bychom chtěli navštívit ve všední den výrobní závod L410 v Kunovicích a s tím i přilehlé kunovické muzeum, kde doufáme, že by už mohl být instalován jeden z vládních Tu154. Během roku budou dále pokračovat naše setkání v restauraci Avion58.
Pokud máte náměty na další akce, kterých by se mohl klub zúčastnit, pošlete je na naši adresu.

* Naše přítomnost na oslavě 50 let klubu KSK
Jak jsme Vás již dříve informovali, dostali jsme pozvánku na akci 50 let existence Klubu Sběratelů Kuriozit - KSK. Náš klub AFC má s tímto takřka legendárním klubem velmi dlouhou a dobrou spolupráci. Akce se konala dne 5.12.2015 v Masarykově koleji Suchbátarova 1, Praha 6 od 14:00-17: 00 hodin a níže je pro Vás pár postřehů z této akce, jak si je zaznamenal reprezentant a člen Rady našeho klubu ing. Roman Decastello.
Akci zahájil předseda KSK Ladislav Likler za účasti cca 150 delegátů. Slavnostní atmosféru podtrhla přítomnost vzácných hostů jako starosty městské části Praha 6, Mgr. Ondřeje Koláře, tajemníka městského úřadu v Praze 6 ing. Jana Holického a profesora Milana Knížáka, který provedl i grafickou úpravu pamětní listiny. Čestní hosté a členové KSK jako pan Jiří Suchý, Robert Křesťan a Petr Novotný byli omluveni.
V průběhu odpoledne byli vyznamenáni mnozí členové klubu. Jako první vyznamenání přijali zakladatelé klubu KSK z roku 1965 v počtu 7 členů ze 20 zakládajících členů. Ostatní se bohužel tohoto výročí nedožili a nebo se ze zdravotních důvodů omluvili. Dále se předávala Čestná uznání za sběratelé úspěchy, nejaktivnějším členům KSK, nejštědřejším sponzorům klubu atd.
Došlo i na ocenění spolupracujících zájmových klubů včetně AFC. Mezi sedmi spolupracujícími kluby byl jmenován i náš klub AFC. Čestné uznání za spolupráci a společnou reprezentaci jsem převzal z rukou Milana Knížáka, který tato ocenění předával
(profesor Milan Knížák je také členem KSK se sbírkou loutek v počtu cca 3.000 ks). Za dlouholetou aktivní činnost v klubu KSK (přes 25 let ve funkci předsedy) byl vyznamenán Ladislav Likler, kterému vzdal holt celý sál ve stoje.

Ladislav Likler přebírá Čestné uznání (ČT: Z metropole)

Pan Likler oznámil, že příští rok už nebude kandidovat do vedení klubu, především ze zdravotních důvodů. Zůstane pouze řadovým členem. Nejpravděpodobnějším novým předsedou klubu KSK bude nynější místopředseda Luboš Čech.
Po skončení oficiální části konference byl dán prostor na neformální rozhovory, který jsem využil a osobně jsem poblahopřál k výročí klubu panu Liklerovi, poděkoval za pozvání na konferenci a za ocenění naší spolupráce.
(pro AFC Roman Decastello)

* Ohlédnutí za velmi vydařenou akcí v podniku LOM

Část naší skupiny

Tuto akci jsme dlouho plánovali a s chutí jsme využili akce dne otevřených dveří, která Vám zajistila nekomplikovaný vstup do všech tří areálů podniku, včetně přesunu kyvadlovou dopravou. Na to, jak akce probíhala, se můžete podívat na odkaz níže.

Akce AFC v podniku LOM 2015 >

* Nový profil letecké společnosti RAF - Avia. Profil společnosti RAF si můžete prohlédnout zde:

Profil společnosti RAF - Avia >

* Naše první setkání v novodobé historii, které proběhlo v restauraci. Jak probíhalo si můžete prohlédnout zde:

Pohled na naše 1. setkání v restauraci Avion58 2015 >

Zajímavosti z dopravy

_____________________________________

* 19. 10. 2015 Singapore Airlines po dodání nových A350-900ULR obnoví nonstop lety do New Yorku

Evropský výrobce letadel Airbus Industrie se na základě dohody s klíčovým zákazníkem Singapore Airlines pustí do vývoje a výroby letounu Airbus A350 ve verzi pro ultradlouhé lety, pod označením A350-900ULR.
Bude se jednat o některé změny specifikace letounu, které umožní dlouhé non-stop lety okolo devatenácti hodin - tyto změny zejména spočívají ve zvýšení maximální certifikované vzletové hmotnosti (MTOW) letounu na 280 tun, přičemž standardní MTOW klasické verze A350-900 je 275 tun. Další klíčovou změnou je úprava palivové nádrže v křídle Airbusu, standardní maximální množství paliva je podle výrobce 141 000 litrů pro standardní verzi A350-900, 156 000 litrů pro verzi A350-100 a 165 000 litrů pro upravenou A350-900ULR.
Singapore Airlines ruku v ruce s ekonomickým oživením chtějí obnovit nonstop dálkové lety ze Singapuru do Spojených států, které byly ukončeny spolu s vyřazením posledních k těmto účelům vhodných letounů, A340-500, a také díky rostoucím cenám paliva, v listopadu 2013 - poslední let byl uskutečněn 23.11.2013. Singapurská společnost nyní změnila stávající objednávku u Airbusu, místo objednaných standardních A350-900 bude dodáno sedm strojů ve verzi A350-900ULR ve speciální konfiguraci pouze pro 170 cestujících. Dodávky mají začít od roku 2018. I tak se bude jednat o nárůst šedesáti sedadel oproti konfiguraci speciálně upravených letounů A340-500 (od r. 2008 pouze business class), kterými Singapore Airlines obsluhovaly své lety do USA v minulosti.
A350-900ULR umožní Singapore Airlines znovu otevřít legendární non-stop linku SQ 21 (svého času nejdelší na světě) ze Singapuru do New Yorku od roku 2018, společnost již tento plán avizovala na svém twitterovém účtu. Počítá se rovněž s nasazením stroje na nonstop lety na západní pobřeží USA.

* 24. 10. 2015 Hainan Airlines od prosince omezí lety do Prahy

Čínské Hainan Airlines se rozhodly od začátku prosince do konce platnosti zimní sezóny omezit počet letů mezi Pekingem a Prahou. Linka začala létat teprve 23. září s frekvencí 3x týdně, vždy v pondělí, středu a pátek. Počínaje středou 2. prosince jsou všechny lety ve středu zrušeny a linka HU 7937/8 bude létat jen v pondělí a v pátek. Nasazeným typem letadla zůstává až do konce zimní sezóny Boeing 767-300. Hainan Airlines létají z Pekingu do Evropy kromě Prahy také do Bruselu, Berlína (Tegel), Petrohradu a Moskvy a dále non-stop lety z Xi´anu do Paříže a z Chongqingu do Říma. Hainan Airlines provozují flotilu celkem 147 letadel, ze strojů vhodných pro dálkové lety 21 Airbusů A330 (12x A330-300 a 9x A330-200), 10x B787-8 a tři kusy B767-300. Tři Airbusy A340-600 již ukončily provoz a jsou odstaveny. (Zdroj: ekonomika.idnes)

* 25. 10. 2015 ČSA ruší bezplatné občerstvení v turistické třídě

Od 1. prosince letošního roku České aerolinie zavedou "novou koncepci" občerstvení na palubách jimi provozovaných letadel. Od uvedeného data budou CSA poskytovat bezplatné občerstvení již jen cestujícím v obchodní třídě Business. V sedadlově nejpočetnější turistické třídě Economy se skromného pokrmu v ceně letenky dočkají pouze cestující na linkách do Almaty a Soulu.
Na ostatní spojích ČSA, obsluhovaných proudovými letadly, si cestující budou moci předem zakoupit identické menu servírované v obchodní třídě v rámci nové "služby" Upgrade Menu. Na linkách ČSA do Ruska a Jerevanu se jedná o teplé menu za 12 eur (325 Kč) se salátem, zákuskem a čerstvým pečivem, na ostatních linkách ČSA v Evropě o studené jídlo, zákusek a rozpečené pečivo za 8 eur (217 Kč) V ceně této služby mají být zahrnuty kromě jídla také tři nápoje dle výběru zákazníků: jeden nealko (voda, cola nebo džus), jeden teplý (káva nebo čaj) a jeden alkoholický nápoj (moravské víno nebo plzeňské pivo).

* 25. 10. 2015 Boeing dodá 19 letadel Dreamliner pro Norwegian Air

Dle agentury Reuters norská nízkonákladová společnost Norwegian Air koupí od amerického výrobce letadel Boeing 19 letadel 787-9 Dreamliner v katalogové hodnotě více než pět miliard USD (119,6 miliardy Kč). Dohoda zahrnuje i opci na koupi dalších deseti letadel. Pro Boeing je to zatím největší objednávka na jeho letoun Dreamliner od evropských aerolinek.
Norwegian chtějí výrazně posílit svou flotilu letadel na dálkové lety kvůli plánované expanzi. V současnosti mají aerolinky v provozu osm Dreamlinerů a prostřednictvím leasingové společnosti mají objednáno dalších 11. Spolu s dnešní objednávkou mají Norwegian u Boeingu nevyřízené objednávky na více než 150 letadel, včetně 100 letadel 737 MAX.
Norwegian Air vznikly v roce 1993. Společnost v současnosti létá do více než 130 destinací v Evropě, severní Africe, na Blízkém východě, v jihovýchodní Asii a v USA. Kromě Dreamlinerů mají ve své flotile 90 letadel Boeing 737-800. Loni aerolinky přepravily téměř 24 milionů cestujících. Dreamliner je považován za nejmodernější dopravní letadlo s výraznou úsporou pohonných hmot a nižšími emisemi. Od uvedení do provozu v roce 2011, s tříletým zpožděním, ho však provázejí značné problémy. Závažné byly zvláště problémy s bateriemi.

* 18. 10. 2015 Konec značky US Airways

Posledníní let č. 1939 ze San Franciska do Filadelfie společnosti US Airways byl na první pohled jedním z tisíců, které firma denně vypraví. Přesto vstoupí do dějin: byl definitivně poslední, který se uskutečnil pod značkou US Airways. Všechny ostatní už jsou pod kódem American Airlines. Číslo letu nebylo vybráno náhodně: v roce 1939 US Airways vznikly.
Sama historie US Airways je plná fúzí a spojování: původní název firmy byl All American Aviation, firma deset let fungovala jako letecká pošta v Pennsylvánii. Pak začala vozit lidi a po mnoha fúzích v roce 1997 začala používat jméno US Airways. Vydrželo to do 18. října 2015.
Konec značky US Airways je o to zajímavější, že to byly právě ony, které se rozhodly koupit a spojit se s American Airlines, respektive s jejich vlastníkem, firmou AMR. Ta byla v době fúze v úpadku. Spojením z roku 2013 vznikla největší aerolinka na světě. Firma se rozhodla ale raději pokračovat dál pod značkou American Airlines.
Dnes jsou American Airlines Group největší aerolinkou na světě podle tržeb, za poslední finanční rok dosáhly tržby 42,7 miliard dolarů, zaměstnávají přes sto tisíc lidí. Na počet cestujících nejsou největší: převyšují je Delta Air Lines. US Airways jsou další velkou americkou značkou, která zmizela ze světového nebe. Po Pan Am či TWA skončily v roce 2012 Continental Airlines, které pohltily United. O dva roky později zmizely fúzí s Deltou Northwest Airlines.

* 27. 10. 2015 Rosaviacija zrušila AOC Transaero Airlines

Ruská agentura pro civilní letectví Rosaviacija zrušila společnosti Transaero Airlines s platností od pondělí 26. října platné osvědčení leteckého dopravce (AOC). Citovaným důvodem rozhodnutí regulátora je porušení celé řady ruských leteckých předpisů - hlavním je nedostatek finančních prostředků, který vede k obavám ze zanedbávání předepsaných úkonů pro bezpečnost leteckého provozu, jako je výcvik posádek, včasná údržba a opravy letadel a kontroly letové způsobilosti flotily. Jedná se o finální zrušení osvědčení leteckého dopravce, nikoliv pouhé pozastavení platnosti. Zbylé letouny ve flotile Transaero Airlines byly v průběhu neděle 25.10. přeletěny do Španělska. 6 000 z celkového počtu 10 tisíc zaměstnanců Transaero Airlines má najít práci u ruské společnosti Aeroflot. Není zcela jasné, jak poslední vývoj ovlivní 20. října oznámenou obchodní transakci, uzavřenou mezi šéfem S7 Airlines, Vladimirem Filevem a majoritním držitelem akcií Transaero Airlines, Alexanderem Plešakovem. Jmenovaní podepsali dohodu o záměru S7 Airlines odkoupit nejméně 51 % akcií postižené letecké společnosti, první zprávy hovoří o pokračování obchodu i přes náhlé zrušení licence Transaero Airlines regulátorem.

* 25. 10. 2015 30 let společnosti Emirates

Píše se rok 1984, Pan Flanagan je v 10-ti členném týmu, který připravuje obchodní plán nové letecké společnosti, která má být pojmenována buď Dubai Airlines, nebo Emirates airline. Šejch Mohammed hlasuje pro Emirates a je rozhodnuto o tom, že kromě společnosti dnata, která již zprostředkovává lety 25 leteckých společností, bude založena nová letecká společnost. V roce 1985 Šejch Mohammed představuje pana Flanagana svému strýci a budoucímu předsedovi společnosti Emirates, kterým je šejch Ahmed bin Sajíd Al-Maktúm. Pan Flanagan zahajuje ambiciózní misi, uvést do provozu leteckou společnost v hodnotě 10 milionů USD za pět měsíců. K týmu pana Flanagana se připojují šejch Ahmed a budoucí prezident, Tim Clark. Společnost Pakistan International Airlines souhlasí s tím, že společnosti Emirates pronajme dvě letadla. Šejch Mohammed věnuje letecké společnosti dva Boeingy 727-200.
Emirates Airlines jsou arabské aerolinie, které oficiálně vznikly 25. května 1985 a zakladatelem byla vláda emirátu Dubaj, členské země Spojených arabských emirátů. Aerolinky vznikly poté, co společnost Gulf Air začala omezovat lety do Dubaje. První let nové společnosti Emirates s kódem EK600 odstartoval 25. října 1985 na lince z Dubaje do pákistánského Karáčí a indické Bombaje. Pravidelné lety do Evropy byly zahájeny v červnu roku 1987 z Dubaje do londýnského Gatwicku a o tři roky později začaly Emirates létat do Singapuru. Emirates mají svou základnu na Dubai International Airport (Dubajském mezinárodním letišti) na území emirátu Dubaj. V říjnu roku 2008 přesunul dopravce veškeré své operace na nově postavený terminál 3 na Dubajském mezinárodním letišti. Ten byl speciálně postaven pouze pro tuto aerolinku. Emirates patří mezi členy holdingové společnosti Emirates Group, která aeroliniím poskytuje silné finanční zázemí. Díky tomu jsou Emirates nejrychleji rostoucím dopravcem v interkontinentální dopravě.

Vlevo: A6-EMC B727-2K5 Emirates A6-EMC DXB červen 1991
Vpravo: U zrodu Emirates už tehdy stál dnešní šéf Tim Clark


Dubaj byla v době vzniku Emirates závislá především na ropě, která tvořila polovinu HDP Emirátu. Al-Maktoum ale začal řešit situaci po letech, kdy ropa dojde. Při pohledu na mapu světa mu bylo jasné, že Dubaj má skvělou polohu pro cesty mezi Evropou, Asií a Afrikou. A začal z Dubaje budovat důležitou obchodní křižovatku. Bez aerolinek by to nešlo. Zatímco dnes ropa tvoří necelá dvě procenta HDP Dubaje, letecká doprava představuje více než čtvrtinu.
Dnešní šéf Tim Clark je jedna z největších osobností letecké dopravy. Z jeho hlavy vycházely plány na nové trasy, které firmě začaly vydělávat. Clarka, rodilého Brita, před rokem královna dokonce za jeho práci povýšila do rytířského stavu. Z Emirates se stal nejen největší dopravce v Perském zálivu, ale postupně i jeden z největších hráčů na světě. Flotilou 220 širokotrupých letadel sice není ještě největší, firma ale počítá s další expanzí: objednáno má přes 270 letadel. Svoji stopu mají Emirates i v Česku. Přímé spojení Prahy a Dubaje firma spustila před pěti lety v červenci 2010. Zejména letečtí fanoušci sní o tom, že by k nám firma posílala pravidelně Airbus A380, firma zatím do Prahy takový let vypravila jedinkrát v roce 2015 právě k připomínce svého 5-ti letého výročí na našem trhu. Emirates jsou i jedním z největších zákazníků Řízení letového provozu, především díky jejich spojení do Německa a Velké Britanie.
Emirates zůstávají státním dopravcem, jejich majitel se jim však, na rozdíl od řady evropských dopravců, do byznysu příliš neplete. Státní vlastnictví je trnem v oku jiných aerolinek, podle kterých firma dostávala nedovolenou podporu a těží z levné nafty. Jenže prokázat se jim to nikdy nepodařilo. Emirates mají ale na byznys rozhodně lepší podmínky: například dubajské letiště je v provozu 24 hodin denně, zatímco v Evropě jsou noční odstávky. I to výrazně vylepšuje vytížení letadel a snižuje celkové náklady. Firma 28 let v kuse vydělává, svému majiteli odvedla už 2,5 miliardy dolarů zisku.
Emirates dosahují úspěchů i díky standardu svých služeb. Zejména v ekonomické třídě dnes mají cestující od aerolinky často až přehnaná očekávání, přesto se firmě daří držet image prémiové aerolinky, s kterou lze letět za dobrou cenu. Emirates například jako první zavedly telefonování na palubě nebo monitory se zábavním programem v každé sedačce i v ekonomické třídě. A právě úspěch služeb Emirates přinutil i další dopravce své služby zlepšit.
Za třicet let je z firmy aerolinka s nejcennější značkou v letectví: Podle žebříčků Brand Finance's 2015 Global 500 má hodnotu 6,5 miliardy USD.
Emirates čeká na první pohled zářivá budoucnost. Letectví se ale vyvíjí často turbulentně a tak bude zajímavé sledovat, jak se podaří firmě dál růst, jak zvládne stěhování na nové letiště v Dubaji i odchod svého dlouholetého šéfa.

Společnost Emirates na dubajském aerosalonu oznámila největší nákup civilních letadel v historii.
Zleva doprava: dubajský koruní princ šejk Hamdan bin Mohamed al-Maktúm, prezident a výkonný ředitel společnosti Airbus Fabrice Brégier, výkonný ředitel Emirates Tom Enders, viceprezident Spojených arabských emirátů
šejk Mohamed bin Rašíd al-Maktúm, a předseda Emirates Ahmed bin Saíd al-Maktúm.


(Fota: Emirates)

* 26. 10. 2015 ACMI pronájem ATR72 ČSA k Air Mauritius

Druhým rokem pokračuje i letos spolupráce ČSA a Air Mauritius v oblasti pronájmu letadla ATR72. Letoun registrace OK-GFQ dnes večer odletěl z Prahy přes Soluň do egyptského Aswanu po své cestě na Mauricius. Cesta je naplánována na 24 hod a bude probíhat po trase SKG-ASW-NBO-RUN-MRU, kde bude do poloviny ledna 2016 létat pro místní společnost Air Mauritius. Týž letoun pronajímaly ČSA ve stejném období Air Mauritius také v minulém roce. (Zdroj: planes)

ATR-72-212A CSA OK-GFQ LKPR 7.6.2015


* 26. 10. 2015 Boeing 747 společnosti Mahan Air ztratil za letu motor

Boeing 747 mířil z teheránského letiště Mehrabad do Bandar Abbasu na jihu země. Pouhé dvě minuty po startu vypadla velká část třetího motoru a zasáhla přitom trup letadla. Motor dopadl na pole do okrajové části města kousek od obytných budov, nikdo přitom nebyl zraněn.
"B747 může letět bez potíží, pokud jeden z jeho motorů selže," vyjádřil se k nehodě pilot aerolinek Mahan Air Patrick Smith s tím, že podle pravidel by Boeing mohl pokračovat v letu i v případě, že jeden z motorů selže během kritických minut startu. V tomto případě však motor narazil do trupu letadla a nebylo jasné, jaké škody způsobil.
Faramarz Sarvi, zástupce soukromé letecké společnosti Mahan Air, prohlásil, že "letadlo prošlo před startem zevrubnou kontrolou a že příčiny nehody se nyní vyšetřují". Zároveň informoval, že "cestující z tohoto letu nakonec přepravilo do Bandar Abbasu jiné letadlo".

(Foto: Twitter)


Zastaralá letadla a mezinárodní sankce
Letecká společnost Mahan Air má ve své flotile pět B747, všechny přitom získala v letech 1986 až 1993. V Íránu se v posledních letech odehrála řada leteckých katastrof, které si vyžádaly stovky obětí. Posledním zveřejněným případem byla nehoda poblíž Teheránu v roce 2014, kdy se letadlo ve vzduchu vzňalo údajně poté, co ocas letadla narazil do elektrického vedení - tehdy zahynuly desítky lidí.
Letecká společnost Mahan Air provozuje kromě domácích i zámořské lety z Teheránu do Itálie, Německa, Řecka a Turecka. O lince z Prahy do Teheránu jedná nově i Česko.
Experti se shodují, že příčinami nehod v íránské letecké dopravě jsou stárnoucí letadla i špatná údržba. Součástí mezinárodních sankcí vůči Íránu byl dlouhá léta i zákaz prodeje západních letadel a jejich částí do této země. K určitým úlevám došlo v lednu 2014 po částečné dohodě ohledně jaderného programu, takže nyní je možné do země dovážet některé náhradní letecké díly, na prodej nových letadel se však sankce zatím nadále vztahují.
Nová dohoda o jaderném programu, uzavřená ve Vídni v červenci 2014, by měla vstoupit v platnost počátkem roku 2016 a měla by otevřít dveře i možnostem koupě nových letadel. Íránský ministr dopravy oznámil, že vláda jedná se společnostmi Boeing i Airbus a že se chystají postupně koupit každý rok 80 až 90 nových letadel, aby nakonec Írán získal schopnou flotilu 300 letadel.

* 28. 10. 2015 Růst Vietnam Airlines

Už je to šest měsíců po přesunu Vietnam Airlines z letiště Gatwick na největší londýnské letiště Heathrow. Let jeho prvním Boeingem 787-9 do Londýna č. VN055 se uskutečnil 1. září 2015. Letadlo mělo registraci VN-A861 (c/n 35151) a nahradilo používaný B777-200ER. Tento Dreamliner byl dodán americkým výrobcem o měsíc dříve a mohl být tak nasazen nejprve na vnitrostátní lince mezi Hanoi a Ho Chi Min City ještě před spuštěním dopravy na dlouhé trati. Posádky se tak mohli s tímto typem lépe seznámit.
Po úvodním letu byl B787-9 na linkách z Londýna do Hanoi / Ho Chi Min City nasazen 5x týdně. Vietnam Airlines jsou první společností, která operuje s poslední variantou "B787-9" mezi jihovýchodní Asií a Evropou. Přepravce plánuje od října 2015 zvětšit četnost linek na šest letů týdně a od letního letového řádu 2016 lety každý den v týdnu. To mu přináší prospěch ze silného přestupního dopravního uzlu a spolu se "- SkyTeam aliancí" velkou reklamu.
Vietnam Airlines se tedy staly se prvním asijským přepravcem, které operují s posledním widebody dopravním letadlem od Boeingu. Mají v plánu do roku 2019 používat 19ks B787-9 a 14ks A350-900. Díky dlouhodobé obnovovací strategii jeho devět A330-200 a devět B777-200ER bude nahrazeno do konce roku 2018 novými letouny A350 a B787, což je záruka budoucího růstu společnosti.

(Foto: Vietnam Airlines)


Prezentace společnosti Vietnam Airlines a Aliance Sky Team při příležitosti prvního letu na letiště Heathrow se zůčastnili jeho Excelence Nguyen Van Thao, vietnamský velvyslanec v UK; a současně generální manažer Vietnam Airlines pro UK & Irsko, a David O'Leary, manažer zákaznických vztahů a servisu na terminálu T4 Heathrow. Po krátké prezentaci pod SkyTeam na terminálu 4, měli novináři možnost prohlídky paluby nejnovějšího letadla ve flotile Vietnam Airlines.
Interiér kabiny je sladěn ve společností určených nových korporačních barvách, které jsou doplněné i novými posádkovými uniformami. B787-9 Vietnam Aerolinií jsou konfigurované pro 274 cestujících ve třech třídách. Celá nová kabina "Busines Class" má 28ks sedaček Zodiac Cirrus III s plně rozkládacím systémem a velkorysým rozestupem 42in (107cm) ve "stromečkovém" uspořádání 1-2-1, které dává každému cestujícímu možnost přímého výstupu do uličky. Všichni mají osobní 15.4in plochou obrazovku, protihluková sluchátka a svůj mini bar. Třída "Premium Economy" má 35 míst Timco 3050 rozvržené ve 2-3-2 uspořádání. Rozestup sedaček je také 42in s možností 7in (18cm) náklonu. "Economy Class" zahrnuje zbytek s 211 sedadly v uspořádání 3-3-3 s rozestupem 31-32in (79-81cm). Cestující "Premium Economy" mají osobní 10.6in (27cm) HD dotykovou obrazovku umístěnou v opěradle sedaček. Každá sedačka má vysokonapěťovou zásuvku a USB port. Během letu je pak možné WiFi i SMS připojení.

* 28. 10. 2015 KOREAN AIR mají svůj první B747-8I

KOREAN AIR jsou jedinou leteckou společností na světě, která momentálně operuje obě verze Boeingu 747-8 (osobní i nákladní). Národní přepravce převzal 25. srpna 2015 dodávku prvního z deseti B747-8Intercontinental, HL7630 (c/n 40905).


(obr: KOREAN AIR)


Výkonný viceprezident firmy a šéf marketingu, Walter Cho řekl: "toto nové letadlo nám ušetří mnoho nákladů za palivo. To je velmi důležité pro globální leteckou společnost jako je ta naše. První B747-8I v naší flotile podporuje náš cíl, stát se flotilou první světové třídy".
Korejské B747-8I jsou konfigurované pro 368 míst a zavádí zbrusu novou "First Class Kosmo Suite 2.0", pro 6 míst, která zahrnuje posuvné dveře a tím i vyšší úroveň poskytovaného soukromí pro cestující. Také 48 míst "Business Class Prestige" mají zajímavě umístěné sedačky, spolu s 18in (46cm) dotykovými obrazovkami s velkým rozlišením.

* 3. 11. 2015 Nová linka spojí Brno s Mnichovem

Nově vybudované parkoviště před letištěm v Tuřanech je obrovské. A v těchto dnech také zoufale prázdné. Aby ne. Období dovolených skončilo a s tím v Brně prořídly i lety pořádané cestovními kancelářemi. Krom nich už se dá z jižní Moravy letět jen do nizozemského Eindhovenu a na londýnské doplňkové letiště Stansted, které využívají hlavně nízkonákladové společnosti.
Změnu si vedení soukromé akciovky, která letiště provozuje, slibuje od příchodu nového dopravce. Menší britská společnost BMI Regional v pondělí představila své plány přímo v Tuřanech. Za čtrnáct dnů odsud začnou létat stroje Embraer 135 a 145, do kterých se vměstná nejvýše 49 pasažérů. Směr německý Mnichov, který je takzvaným hubem.

Foto od leva: Savvas Petoussis, Lukáš Valášek a FrankC ( bmi Regional Embraer ERJ-135ER G-RJXP)


Tedy velkým mezinárodním letištěm, odkud mohou brněnští pasažéři díky partnerství BMI Regional s Lufthansou zamířit dále do světa. A naopak, lidé ze všech koutů planety si tak mohou snáze najít cestu do Brna.
"16. listopadu se Brno vrátí na leteckou mapu světa. To je něco, co je pro nás historickým okamžikem," nešetřil superlativy Michal Hašek (ČSSD), hejtman Jihomoravského kraje, kterému letiště patří, ač ho má soukromá firma nevypověditelnou smlouvou pronajaté na 50 let. Cena jednosměrné letenky bude podle oznámení dopravce začínat na 2 150 Kč. Už nyní je možné rezervovat lety například prostřednictvím portálu Letuška.cz. Zpáteční spojení do evropských metropolí pro náhodné prosincové lety stojí zpravidla nejméně 10 tisíc korun. Na cestovatele citlivé na cenu letenek ovšem linka primárně necílí.
Nadšení v Brně chladí předchozí zkušenosti
Během let totiž byla v Brně s velkou slávou zahájena řada linek - a ty pak, už v tichosti, zase skončily. Potkalo to například spoje do italského Bergama a španělské Girony. Kvůli špatné kondici ruské ekonomiky je pozastavené také spojení do Moskvy. BMI Regional přitom není žádný nízkonákladový dopravce. Na webu se chlubí například tím, že na svých letech servíruje jídlo, což v minulých týdnech zrušily třeba i České aerolinie. A po cestujících nechce žádné poplatky navíc za zavazadla.
A před osmi lety z Tuřan přestaly létat i stroje do Mnichova. Po roce a půl kvůli prodělečnosti. Ve světlých barvách příchod do Brna vykreslují i představitelé dopravce.Město si prý vybrali po důkladném průzkumu. "Brno skvěle vyhovuje modelu rozvoje naší sítě a díky partnerství s Lufthansou můžeme napojit tento vysoce potenciální trh na spoje do celého světa," konstatoval obchodní ředitel BMI Regional Jochen Schnadt. (Zdroj:idnes)

* 3. 11. 2015 Korean Air v létě 2016 nasadí do Prahy B777-300ER

Korean Air plánují nasadit na svou linku Soul - Praha od 27. března 2016 letoun B777-300ER. Bude pokračovat frekvence letů čtyřikrát týdně, nový typ však nahradí letošní léto používané typy B777-200ER a B747-400. B777-300ER se objevoval v letní sezóně 2015 pouze jako změna typu, nebo na některých přidaných letech mimo klasické frekvence. Vyšší kapacity se cestující dočkají naopak na každodenní lince ze Soulu na londýnské letiště Heathrow - od 27.3. nahradí v zimní sezóně nasazený B777-300ER větší A380-800. Stejně jako toto léto, linka ze Soulu do Vídně má být v nejvyšší sezóně, od 1.6., provozována 5x týdně (používaný typ letadla bude B777-200ER). Uvedené změny letového řádu byly oznámeny 23.10., je možné a pravděpodobné, že korejská společnost zveřejní v dalším průběhu další změny.

* 4. 11. 2015 Plán nových destinací Českých aerolinií pro letní sezónu 2016

V nadcházející letní sezóně plánují České aerolinie opět provozovat pravidelné linky do Benátek (nově denní spojení), Bilbaa, Billundu, Boloně (také denně), Helsinek, Porta, Växjö a Linköpingu. Zmiňované destinace ČSA zavedly jako novinky v letní sezóně 2015 nebo zimní 2015/2016. Kromě toho ČSA plánují zahájit nebo obnovit provoz na pravidelných linkách na Maltu (2x týdně), do Keflavíku na Islandu (2x týdně), Birminghamu (až 5x týdně), Sarajeva (až 4x týdně), Skopje (3x týdně), Záhřebu (až 4x týdně), Kaliningradu (4x týdně), Kazaně (3x týdně), Ufy (2x týdně), Minsku (4x týdně) a Oděsy (3x týdně). Některé z plánovaných nových linek budou v provozu pouze sezónně (např. Malta nebo Keflavík), ostatní destinace dle vývoje poptávky. Prodej letenek na zmiňovaných linkách bude zahájen prostřednictvím všech distribučních kanálů postupně v průběhu října a listopadu.

* 5. 11. 2015 QATAR AIRWAYS slavili svůj 25. B787

Qatar Airways oslavili v "Boeing Everett Delivery Center" dodání jejich 24. a 25. B787 Dreamliner. CEO Akbar Al Baker je k tomuto typu velmi, velmi optimistický a doporučil některou z 30-ti "opcí" převést v blízké budoucnosti na závaznou objednávku.
Qatar Airways budou potenciálně používat 30 nových opcí B787-9 pro výměnu jejich aktuální flotily B787-8. Al Baker zároveň poznamenal, že přepravce zkusí udržovat průměrný věk flotily jen na 5-ti letech.

* 7. 11. 2015 ESTONIAN AIR přerušuje provoz

ESTONIAN AIR ukončili dne 07.11.2015 v 16:00 hod svůj provoz - a bylo s ním zahájeno insolvenční řízení. Odškodnění za zakoupené letenky bude zahájeno 11. prosince 2015. Žádosti je možné podávat až do 8. února 2016.

ERJ-170LR Estonian ES-AED


* 8. 11. 2015 Víte že

Slovácký aeroklub Kunovice se stal majitelem obou ex-vládních Tupolevů TU-154M. Letecké muzeum v Kunovicích zahájilo v loňském roce spolupráci s Leteckým muzeem Olomouc, prvním společným projektem měla být přeprava dvou letounů Tupolev TU-154M z vojenského letiště v Praze Kbelích do Olomouce a Kunovic. Jedná se o největší akci týkající se přepravy dvou takto rozměrných leteckých exponátů v historii České republiky, její příprava byla ale ohrožena nepředpokládaným stěhováním Leteckého muzea Olomouc do nových prostor, což mělo za následek jak zpoždění demontáže obou letounů tak hrozily navazující finanční komplikace.
Celou situaci pomohl zachránit Slovácký aeroklub Kunovice, který oba letouny odkoupil. K vyřešení významnou měrou přispělo Ministerstvo obrany České republiky, které prostřednictvím Agentury hospodaření s nemovitým majetkem pomohlo zajistit prodloužení užívání plochy stojánky na letišti v Praze - Kbely a to bezplatně, vzhledem k tomu, že se jedná o muzejní exponáty. Vstříc rovněž vyšlo velení 24. základny dopravního letectva AČR v Kbelích, které dobrovolníkům demontujícím oba letouny prodloužilo vstup do areálu letiště. O ochotném personálu letiště, který tam mechaniky z Kunovic musí trpět, nemluvě. Díky tomu budeme schopni úspěšně dokončit projekt "VELKÝ PŘELET aneb stádo slonů uchem jehly" - převoz dvou bývalých vládních speciálů a jejich umístěním do obou muzeí. Což znamená zachránit je před sešrotováním. Celá akce tedy pokračuje dál, pouze s posunem termínu realizace minimálně o půl roku.

* 11. 11. 2015 Úspěch Thales

CHINA SOUTHERN Airlines si u firmy Tales objednaly dvojité displeje v dead-up (HUD) uspořádání pro 30 jeho nových aerobusů A320. Francouzská firma oznámila, že nový systém byl certifikovaný pro aerobus na začátku tohoto roku. Je to krok vpřed ve srovnání pouze s jedním HUD displejem.
Kontrakt také zahrnuje letový systém řízení Thales a nový rádio-výškoměr. Je to poprvé od roku 2011, kdy je dvojité uspořádání displejů prodáno čínské letecké společnosti na základě povolení úřadu pro civilní letectví Číny (CAAC). Úřad také rozhodl, že všechna registrovaná letadla v Číně musí být vybavena alespoň jedním HUD - displejem do roku 2025.
Dead-up displeje se stávají velkou podporou pro práci pilotů i díky nové možnosti sdílení oboustranných informací.

* 11. 11. 2015 British Airways již mají od 30. září svůj první B787-9 Dreamliner

První B787-9 (c/n 38616) British Airvays obdržel registraci G-ZBKA. Další dva letouny tohoto typu očekává společnost v nejbližší době a budou mít registrace G-ZBKB (c/n 38617) a G-ZBKC (c/n 38621).
Nový typ byl nasazen 25. října 2015 na první linku do Delhi. Očekávalo se, že bude představen 5. listopadu na letišti v Abu Dhabi/Muscat. V prosinci pak v Kuala Lumpur a v únoru 2015 v texasském Austinu.

* 11. 11. 2015 Společnost Oman Air obdržela svůj první B787-8 Dreamliner

První ze šesti v roce 2011 objednaných B707-8 byl dodán také společnosti Oman Air. Připomínáme, že Oman Air v současné době provozuje: A330-200 4ks, A330-300 6ks, ATR42 2ks, B737NG-700 1ks, B737NG-800 17ks, B737NG-900 5ks, Emb 175 4ks a nově B787-800 1ks.

* 11. 11. 2015 CityJet nakupují Superjet

CityJet si vybralo pro obnovu flotily typ Sukhoi Superjet 100. Prozatímní dohoda, podepsaná s nejmenovaným pronajímatelem, zahrnuje 15 letadel plus deset s volbou za celkovou hodnotu 1 miliardy USD.
První 98-mi sedadlové letadlo je splatné po dodání k irskému oblastnímu přepravci v první čtvrtině roku 2016 s následujícími třemi ve stejném roce. Zbývající letadla budou dodaná v roce 2017.
"Jsme vůbec první leteckou společností v Evropě, která si vybrala tento typ letadla, které poskytuje pohodlí, přepychový vnitřní design i kajutovou kapacitu, která je daleko vyšší než všichni jeho konkurenti," výkonná ředitelka CityJet Pat Byrne dále řekla: "toto je velmi všestranný nový typ proudového letadla, které splňuje naše požadavky se způsobilostí operovat na menších letištích, jako je naše letiště City Airport v Londýně letiště a nabízí významné výhody v emisích i snížení hluku". Nové proudové letadlo, vymění naši existující flotilu BAE Systems Avro RJ85. Očekáváme jeho rychlou certifikaci pro možnost operování na londýnském City Airport konce příštího roku.
Byrne dodala, že "SSJ100 bude využito v čártrové aktivitě už v roce 2016 a na pravidelných linkách z letiště City Airport v roce 2017".

* 22. 11. 2015 Nový spoj do Toronta s Air Canada Rouge

Společnost Air Canada oznámila, že od 29. května 2016 zahájí pod značkou své dceřinné společnosti Air Canada Rouge sezónní provoz na lince spojující Prahu s Torontem. Přímé lety budou v provozu 3x týdně s odlety z Prahy v pondělí, ve čtvrtek a v sobotu typem Boeing B767-300ER s kapacitou 280 cestujících. Kanadské národní aerolinie se vrací do Prahy po 39. letech. Naposledy provozovaly spoj Montreal - Brusel - Praha v 70. létech s letounem Douglas DC-8.

* 23. 11. 2015 DELTA nasadí na linku do Prahy B767-400

DELTA Air Lines nasadí v letním letovém řádu 2016 na pravidelné lince do Prahy nejdelší verzi Boeingu B767-400. Konfigurace této verze je následující: celkový počet cestujících 246 (z toho 40 míst v business třídě; 28 míst ve třídě Delta Comfort+ a 178 ve standardní ekonomické třídě). B767-400 bude nasazen s každodenní frekvencí až do 7. září. Pak ho do konce letního řádu vystřídá B767-300, který na této lince létá doposud. DELTA Air Lines má ve své flotile 21 ks letounů Boeing B767-400. Jediným dalším provozovatelem verze -400 na pravidelných linkách jsou americké United Airlines (v počtu 16 kusů). Ještě jeden stroj je ve flotile bahrajnské královské letky.

* 29. 11. 2015 Emirates SkyCargo má nový nákladní terminál

Nový terminál Emirates SkyCentral je od mezinárodního letiště v Dubaji (DXB) vzdálený 77 km. Je umístěn ve výhodné lokalitě s továrnami a speditéry v přilehlých oblastech a v těsné blízkosti koridoru vyhrazeného pro přístav a Free Zone Jebel Ali. Emirates SkyCargo má 47 nákladních vozidel, která pendlují mezi dvěma letišti, přičemž každý nákladní automobil je vybaven satelitním sledováním, aby byla zajištěna bezpečnost nákladu i zaměstnanců.
Díky souběžnému provozu Emirates SkyCargo, je náklad určený do prostoru osobních letadel spravován v Cargo Mega Terminal na mezinárodním letišti v Dubaji a náklad určený do nákladních letadel je spravován na letišti DWC. Náklad mezi oběma letišti je převážen nákladními vozy 24 hodin denně, 7 dní v týdnu prostřednictvím přímé trasy. Od zahájení první činnosti na terminálu Emirates SkyCentral v květnu 2014 se pohyb zboží mezi oběma letišti bezproblémově zaběhl. Doba přepravy zboží mezi těmito dvěma místy je od příletu až do dalšího odletu pouhých pět hodin.
Emirates SkyCentral je speciální nákladní prostor, kde může najednou stát až 12 letadel. Jednou z jeho klíčových funkcí je těsná blízkost letadel a přijímacích doků, což umožňuje rychlý přesun zboží. Nákladní letadla, která operují z Emirates SkyCentral, létají do více než 50 destinací po celém světě.

Z výroby

_____________________________________

* 12. 10. 2015 První A350 XWB pro TAM Airlines vyjel z lakovny

Letadlo bude pokračovat v dokončovacích procesech ve výrobě, které zahrnují instalace kabiny pro cestující, motorů a cokpitu. Poté proběhnou pozemní a letové zkoušky.

(Foto: Aerobus)


Dodávka tohoto prvního Aerobusu je naplánována během prosince 2015, tak, aby mohl být nasazen na linky v lednu 2016. Má létat mezi Săo Paulo a Manaus, dále na mezinárodních linkách ze Săo Paulo do Miami a Madridu. TAM aerolinie tak budou první v Jižní Americe a čtvrté na světě operovat A350 XWB.
(1. prosince 2015 už tento Airbus absolvoval svůj první let a do konce roku bude předán brazilské společnosti TAM)

* 31. 10. 2015 Ruský vrtulník Mi-38 se blíží k vydání typového certifikátu k přepravě nákladů

Nový vrtulník, který má nahradit velmi rozšířený typ Mi-8 / 17, poprvé vzlétl v roce 2003, závěrečné certifikační cesty však byly zahájeny až koncem minulého roku. Po konfliktu v Gruzii bylo totiž uvaleno embargo na původní specifikované motory Pratt and Whitney, a nyní vrtulník létá s novými motory Klimov TV7-117V. Mi-38 unese 6 tun nákladu v kabině nebo 7 tun v závěsu pod vrtulníkem. Mil Mi-38 (nebo též Euromil Mi-38 podle názvu mezinárodního konsorcia zastřešujícího společnosti Eurocopter Group, Mil a Kazan Helicopters) je víceúčelový vrtulník střední kategorie navržený konstrukční kanceláří Mil. Původně nesl označení Mi-8M a měl nahradit stárnoucí helikoptéry Mi-8 a Mi-17. Je plánováno jeho využití ve vojenském i civilním sektoru. První let proběhl 22. prosince 2003.
Verze vrtulníku:
Mi-38 - Původní verze
Mi-382 - Varianta Mi-38 s ruskými motory Klimov VK-3000 (2 800 hp)
Mi-383 - Plánovaná vojenská verze vylepšeného Mi-38, měla by ve výrobě nahradit vrtulníky Mi-171M
Technické údaje
Motor: 2x turbohřídelový motor Pratt & Whitney Canada PW127TS o výkonu 1 865 kW (2 500 hp) *** náhrada viz výše
Průměr hlavního rotoru: 21,2 m
Délka trupu: 19,95
Výška: 5,13 m
Prázdná hmotnost: 8 300 kg
Maximální vzletová hmotnost: 15 600 kg
Posádka: 1-2
Výkony
Maximální rychlost: 320 km/h
Praktický dostup: 5 100 m
Dolet: 885 km

* 2. 10. 2015 Bombardier předvedl typ Dash 8 Q-400 ve verzi kombi

5 letounů ve verzi kombi si objednala na aerosalonu ve Farnborough malá letecká společnost Ryukyu Air Commuter Co., Ltd (RAC), která má hlavní základnu na ostrově Okinawa. Společnost v současné době operuje lety z ostrova Okinawa na ostrov Amani. Společnost má momentálně ve flotile 4x Dash 8 Q100 a 1x Dash 8 Q300.
" Ryukyu Air Commuter dlouhodobě spolupracuje s výrobcem Bombardier. Spolupráce započala v roce 1997, kdy jsme poprvé uvedli na japonský trh Dash 8 Q-100. Od té doby, se Dash 8 Q-100 stal páteří naší flotily," řekl Takashi Irei, prezident, Ryukyu Air Commuter.
Ačkoli dodací lhůty nebyly oznámené, dodávka Q-400 (RAC) proběhne ve standardní době, kterou poskytuje Bombardier. "doplněním naší flotily novými Q-400 kombi bude moci Ryukyu Air Commuter odbavit ještě více cestujících, kteří cestují na okolí ostrova Okinawa", přidal prezident Irei.


Verze kombi byla představena v červenci 2014. Dash 8 Q-400 kombinovaná varianta nabídne až čtyři různá uspořádání pro cestující od 50 do 68 míst a až 1150 ft3 nákladového prostoru. Výrobce ujistil, že palubní "třída C" je navržena dle standardů posledních předpisů.
Doposud vlastní Dash 8 Q-400 ve svých flotilách přes 60 společností v téměř 40 zemích, při odlétání více než 6 milionů letových hodin a přepravě více než 370 milionů cestujících.

* 12. 11. 2015 První let MRJ 90 STD (Mitsubishi Regional Jet)

12. lisopadu 2015 provedl japonský letoun MRJ 90 STD svůj první let. Letoun registrace JA21MJ strávil ve vzduchu celkem hodinu a půl, během níž byly prověřeny základní systémy a manévrovací schopnosti letounu jako řízené stoupání, klesání i stabilita v zatáčkách. Všechny manévry probíhaly podél pacifického pobřeží. Kapitán zkušebního letu Jošiuki Jasumura po přistání nový letoun vysoce ocenil. Stroj určený pro 70-90 cestujících poprvé představila firma na pařížském aerosalonu v létě 2007 a od té doby pokračuje vývoj bez výrazných problémů. Nyní čeká MRJ certifikace Federálního leteckého úřadu (FAA), pak by už nic nemělo bránit dodání letounu prvním uživatelům. Těmi by měli být v první řadě japonští zákazníci v čele s Japan Airlines a ANA Wings, odnoží All Nippon Airways. Pokud vše půjde podle plánu, měla by všech svých 32, respektive 15 objednaných letounů získat v průběhu druhého pololetí roku 2017. Mezi dalšími zákazníky jsou pak hlavně americké společnosti Trans States Holding, Sky West a Easter Air Lines.

MRJ 90STD (Foto: AP)


* 11. 11. 2015 Aerobus oznámil výrobu A350 Ultra Long-Range

AEROBUS oznámil zahájení výroby Ultra Dálkové Verze A350-900 u stávajících objednávek pro sedm letadel singapurských aerolinií (SIA). Nová varianta A350-900ULR, přidává několik změn do standardního modelu, včetně upravené palivové soustavy pro zvýšenou váhu paliva z 31 016 imp gal na 36 295 imp gal (141 000 l na 165 000 l). Letadlo bude mít také vyšší maximální startovací hmotnost 280 tun a mnoho dalších aerodynamických vylepšení. Goh Choon Phong, CEO SIA řekl: "naši zákazníci se nás ptají, kdy opět spustíme nonstop lety Singapore - US, které byly pozastaveny když jsme vyřadili v listopadu 2013 z linek do New Yorku a Los Angeles náš A340-500 (pro 100 cestujících). Jsme potěšeni že Aerobus je schopen nabídnout letadlo pro tak komerčně zajímavé linky."
SIA plánuje použít novou dálkovou verzi na nonstop linkách na západní pobřeží US a do New Yorku. To představuje vzdálenost 8 700 nm (16 110 km). Let do New Yorku se tak stane jednou z nejdelších světových komerčních linek na které bude poprvé nasazen A350-900ULR. Linka má být uvedena do provozu v roce 2018.
Dle dodatku k objednávce mezi SIA a Aerobusem bude sedm jejich letadel z existující objednávky na 63ks A350-900 změněno na ULR a celková objednávka je navýšena o čtyři standardní A350-900, což zvýší budoucí flotilu společnosti SIA A350 XWB na 67ks.

* 24. 11. 2015 Aerobus A320neo získal certifikace EASA a FAA

Evropská letecká bezpečnostní agentura (EASA) a Federální letecký úřad USA (FAA), certifikovaly A320neo pro letecký provoz, což je počáteční cesta před dodáváním tohoto nového typu zákazníkům. Obě certifikace byly uděleny pro A320neo s motory PW1100G-JM, které vyrábí Pratt & Whitney. A320neo s motory CFM bude certifikován během příštích měsíců. Také A321neo a A319neo v obou motorových variantách budou rychle následovat A320neo. Podle výrobce, tři zkušební letadla poháněná motory Pratt & Whitney nalétala přes 1070 letových hodin při cca 350 letech. "Tato dvojitá certifikace reprezentuje ohromný úspěch pro Aerobus. Byla tím oceněna tvrdá práce vykonaná všemi týmy ve firmách Aerobus i Pratt & Whitney. Demonstruje to také, že A320neo vyhovuje všem požadavkům" řekla Fabrica Brégier, prezident a CEO Aerobus a dodala "A320neo je nyní připraven pro první dodávku a může se nabízet dalším aeroliniím. Je to vítězná kombinace nepřekonatelné ekonomiky a výjimečného kajutového pohodlí."
"neo" neboli i volba "nových motorů" je velká aktualizace typu Aerobus a celé jeho rodiny s jednou uličkou v kabině. Podle výrobce A320neo by měl být o 15% účinnější než současně používané letouny se stávajícími motory.
Aerobus typu A320 se vyrábí ve výrobních závodech ve Francii, Německu a Číně. Koncem září byla zprovozněna nová finální montážní linka v Alabamě, která bude sloužit především severoamerickému trhu. Drak letadla A320 je připraven pro zrychlení výrobní fáze, pro uspokojení rostoucích požadavků, které se objevují na trzích jako jihovýchodní Asie a Čína. Objednávky Aerobus (ceo i neo) se na konci října zastavily na čísle 5466. Firma Aerobus slíbila doručení prvního A320neo koncem tohoto roku. První zákazník, který dostane nový model je Qatar Airways.

* 30. 11. 2015 Poslední Boeing C-17 Globemaster III opustil Long Beech

Poslední Boeing C-17 Globemaster III vyrobený v Long Beach opustil výrobní prostory. Je to oficiální konec letecké výroby v Kalifornii.
Tato událost byla doprovázena stovkami zaměstnanců. Poslední letoun odlétl do San Antonia, kde ho bude Boeing ještě připravovat pro dodání v příštím roce pro Qatar Air Force.
"toto je opravdový konec jedné éry. Je to smutný den pro všechny zaměstnance a dodavatele, kteří pracovali v průběhu let při výrobě tohoto obrovského letadla," řekla Nan Bouchard, více-prezident a C-17 programový manažer.
Úředníci firmy Boeing říkají, že budou pokračovat v dědictví Globemaster III. Bude poskytována podpora, údržba i modernizace celosvětové flotily C-17 na základě programu základní logistické dohody (GISP).
Long Beach byla část velkého leteckého výrobního komplexu, který byl založen během druhé světové války, kdy zde bylo postaveno 3000 ks B-17. Tyto výrobní linky pak vyráběly i komerční letadla Douglas: DC-8, DC-9 a DC-10, ještě nedávno MD-11, MD-80/-90 a nakonec Boeing 717.
Boeing v průběhu let zavřel nebo prodal většinu výrobních prostor včetně přilehlých pozemků. Poslední výrobní linka sloužila k výrobě C-17, kterých zde bylo postaveno 279 ks. Z toho bylo 223 ks dodáno U.S.A.F. a zbývající byly dodány cizím armádám. Nan Bouchard pochválila C-17, "je to jedno z nejlepších letadel pro poskytování humanitární pomoci a změnilo způsob, jakým U.S.A.F. a naši mezinárodní partneři mobilizují armádu do operací. Nemalá je i aeromedical podpora."
Ačkoli přerušení práce továrny na 25-ti ha pozemku může reprezentovat překážku pro místní ekonomiku, Boeing ujistil že v Kalifornii zůstává stopa Boeingu včetně obchodního letectva; satelitní výroba a práce pro nové trhy jako je cyber bezpečnost. Společnost Boeing má v Kalifornii více než 16000 zaměstnanců a mnoho z nich zůstane u obrany i komerčního obchodu.

* 1. 11. 2015 Slavnostní roll-out čínského letounu Comac C-919

Slavnostní roll-out dopravního letounu proběhl za přítomnosti politických špiček Čínské lidové republiky v pondělí 2. listopadu, první vzlet je plánován na druhé čtvrtletí 2016 a do komerčního provozu by měl být stroj nasazen o rok později. Podle údajů výrobce jsou v současnosti uzavřeny kontrakty na dodávku 500 kusů letounu C-919 ve valné většině s čínskými provozovateli. Jediným zahraničním zákazníkem by měla být americká leasingová společnost General Electric Capital Aviation Service, která údajně objednala dvě desítky letadel.
Comac C-919 je dvoumotorový dopravní letoun s plánovanou kapacitou kolem 170 pasažérů, který by měl konkurovat Airbusu A-320 nebo Boeingu 737. Jde o "člena rodiny" dopravních letounů Comac, kterou následně doplní další modely C-929 pro 300 a C-939 pro 400 osob. Comac C-919 bude podle čínského výrobce létat tratě dlouhé 4000 až 5500 km. Životnost stroje je plánována na 90 000 letových hodin nebo 30 let.
Letoun C-919, jehož vývoj začal kolem roku 2008, měl podle původních plánů poprvé letět už v roce 2014. Během vývoje došlo k několika posunutím termínu. I když to Čína popírá, není tajemstvím, že při vývoji se čínští inženýři "učili" při licenční výrobě amerického letounu McDonnell Douglas MD-80, který je v Číně znám jako ARJ-21.
"Čínská komerční letecká společnost (COMAC) předala během letu 30. 11 2015 první 90-ti sedadlové regionální proudové letadlo, ARJ21 jejímu startovacímu zákazníkovi, Chengdu Airlines. Let proběhl z Comac-výrobního závodu v Shanghai na letiště Chengdu Shuangliu a trval 2hod 48min. Letadlo tam bylo uvítáno vodní slavobránou."
Letoun C-919 měl být dokonce certifikován kromě Čínského úřadu civilního letectví (CAA) i americkým úřadem civilního letectví (FAA). Během vývoje však od tohoto plánu FAA odstoupil.

* 8. 12. 2015 Prodej letadel L-410 je slabší, část zaměstnanců dostala nucené volno

Zažili je už v letech 2000 a 2004. Nucené volno nebo tzv. uhelné prázdniny, které na několik dní až měsíců přerušily provoz, mají zaměstnanci kunovické letecké továrny i teď. Od úterý do práce nepůjdou. "Je to krátkodobé úsporné a přechodné opatření, které se dotkne části zaměstnanců," řekla ředitelka Aircraft Industries Ilona Plšková.
Na prosperující firmu, která deset let neměla s financováním žádné problémy, podle všeho dolehla situace v Rusku. Loňské sankce ze strany Evropské unie kvůli krizi na Ukrajině totiž způsobily zásadní propad rublu vůči dolaru. Právě do Ruska prodává firma, stoprocentně vlastněná ruským gigantem UGMK, většinu vyrobených strojů. To znamenalo citelný finanční zásah. "Ačkoliv jsme beze zbytku plnili letošní plán výroby, nepodařilo se stejným způsobem naplnit letošní plán prodeje," sdělila ředitelka. Jak dlouho nucené volno potrvá, není jisté. Dohoda o částečné nezaměstnanosti, kterou s vedením firmy uzavřeli odboráři, platí do konce ledna.
Majitel chce přesunout výrobu pro ruský trh do Ruska
Aircraft Industries je největším výrobcem civilní letecké techniky v Česku, zaměstnává kolem tisíce lidí. Nejistotu mezi zaměstnance společnosti v posledních týdnech vnášely také zprávy od ruských majitelů o připravovaném vlastním závodu na letadla L-410 na letišti Uktus u Jekatěrinburgu, který by měl od roku 2020 pokrývat poptávku z Ruska a okolních zemí. Andrej Kozicyn, generální ředitel Uralského těžebního a hutního závodu (UGMK), který je vlastníkem společnosti Aircraft Industries, ruské agentuře TASS ve středu sdělil, že Rusko nyní potřebuje 70 až 100 regionálních letadel L-410.
Lokalizace výroby českých letadel se má podle Kozicyna ujmout firma Uralský závod civilního letectví (UZGA) ve spolupráci s UGMK. "Část letadel by se podle našich plánů mohla v UZGA vyrábět v příštím roce," prohlásil Kozicyn.
Zmínil, že absolutní ruská soběstačnost při výrobě L-410 by mohla přijít s rokem 2020. "Ale záleží na tom, kdy dokážeme vyrábět avioniku nebo motory. To jsou problémy, na kterých teď pracujeme," upřesnil šéf UGMK. Právě úplná ruská soběstačnost a konec závislosti na Američanech jsou pro Rusy velkými tématy.
Při červencové prohlídce prototypu nejnovější verze letadla L-410 NG ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem a viceprezidentem Dmitrijem Rogozinem o tom hovořil také Timur Azerný, který v UMGK šéfuje speciálním projektům.
"Například trup letadla L-410 NG už nyní vyrábíme v městě Kamensk-Uralský. Jediná věc, kterou musíme dovážet z USA, je motor. Ale to je méně než deset procent z množství všech dílů letadla," prohlásil Azerný.
Také gubernátor tamní Sverdlovské oblasti Jevgenij Kubajšev na nedávném mezinárodním investorském fóru v Soči řekl, že by nedávalo smysl, kdyby se Rusko stalo pouhou "montovnou" letadla L-410. "Naším úkolem je vybudovat kompletní výrobu," zdůraznil Kubajšev, který nevyloučil ani ruské oprášení projektu většího letadla L-610, na jehož sériovou výrobu v Kunovicích nedošlo.
Podle dřívějších zpráv ruské agentury TASS půjde v příštích dvou letech do lokalizace výroby L-410 kolem 1,2 miliardy rublů (necelé půl miliardy korun). Výrobní závod má definitivně vzniknout na letišti Uktus u Jekatěrinburgu. O dalším osudu kunovického závodu se Rusové nezmiňují.
Vedení kunovické firmy ale uklidňuje, že konec výroby letadel L-410 na Slovácku nehrozí, společnost se chce zaměřit na pokrývání trhů v Asii, Africe a Americe.
Celou situaci budeme bedlivě sledovat už i kvůli tomu, že se náš klub chystal navštívít v roce 2016 tuto výrobu.



Příspěvky a náměty pro Informační Bulletin č.143 i články našich web stránek prosím nadále posílejte na naši elektronickou adresu afclub@volny.cz po př. na korespondenční adresu J. Král, Brdičkova 1914, 15500 Praha 5. Uvítáme i Vaše fota určená pro titulní strany. Velice rádi je uveřejníme.

_______________________________________________________________________

Připravila — redakční rada AFC za přispění dalších členů klubu —
Pro WEB AFC zpracoval WOM (listopad 2015)

 

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů