Výběr z informačního bulletinu č. 144
/únor 2016/

Klubové zprávy

_____________________________________

* Velice rádi bychom Vás pozvali na 54. celostátní setkání klubu AFC, které se bude konat v sobotu 16. dubna 2016 v budově Letecké školy Řízení letového provozu ČR u Terminálu 3 (dříve "Jih") na starém letišti Praha-Ruzyně, adresa: K letišti 934 16100 Praha 6. Toto tradiční místo nám pomohl opět zajistit jeden ze zakládajících členů klubu Stanislav Trapp - děkujeme! Učebna je zamluvena na jeho jméno.
Plánovaný program setkání:
09:00 až 09:30 - příchody, registrace členů
1. 09:30 až 10:00 - Zpráva o hospodaření klubu (stav konta, příspěvky, atd.)
2. 10:00 až 10:30 - předání ceny za nejhezčí PF2016. Rozprava a diskuze o klubu, volba nové Rady AFC
3. 10:30 až 11:00 - Diskuze, výměny

* Pozvánka: 2.4.2016 (opět od 9:30 do 12:30) se bude konat Convention Prague, opět v Holiday Inn Airport Prague. (zve Vás Martin Štěpánek)

* Letošní klubovou soutěž o nejhezčí PF2016 vyhrál těsně o jeden bod Karel Zápotocký. Na druhém místě se umístil J. W. Janský se svým oficiálním klubovým PF (obr dole). Výhled z helikoptéry J. W. Janského se dostal na třetí místo. Zajímavé bylo, že všechny tyto 3 PF měly 1x nominaci na první místo. Na vítěze čeká na našem jarním setkání tradiční cena.

* Nový profil letecké společnosti KUBAN Airlines. Profil společnosti KUBAN Airlines si můžete prohlédnout zde:

Profil společnosti KUBAN Airlines >

* 6. 2. 2016 setkání klubu AFC v restauraci Avion58
Dne 6. 2. 2016 proběhlo v restaraci Avion58 v pražských Holešovicích již druhé setkání členů klubu AFC. Tentokrát se nás sešlo 10. Organizační chybou personálu jsme neměli stejné stoly jako minule, ale bylo nám nabídnuto náhradní místo v zadní části restaurace, kde jsme byli v absolutním soukromí. Což z našeho pohledu bylo velice přijatelné. Opět bylo na co koukat! Zvláště sekce odznaků se vyznamenala. Došlo také na výměny materiálů. Co zklamalo byla foto technika, které chyběla nabitá baterie, nebo lépe řečeno vybila se nevypnutím fotopřístroje. Protože v lednu 2016 oslavili dva naši členové klubu velmi významné výročí, připravil jsem pro ně malé překvapení v podobě kreativní směrovky :-) Velkoformátové foto jim bylo na tomto setkání předáno. (WOM)

Zajímavosti z dopravy

_____________________________________

* 1. 11. 2015 Cathay Pacific odhalili své nové barevné schéma

Aerolinie Cathay Pacific slavili další významný milník ve své 70. let trvající historii představením nového barevného schématu, které budou na svých letadlech používat. Nové barevné schéma bylo předvedeno na jednom z jejich Boeingů B777-300ER, s registrací B-KPM (c/n 36159), během této oslavy na mezinárodním letišti Hong Kong International Airport.
Letecká společnost sdělila, že v období příštích pěti let, tak jak každé letadlo prochází plánem údržby bude nový livrej postupně nahazovat stávající barvy celé jejich flotily. Více než 150 letadel nakonec budou mít stejné nové barevné schéma. Nový livrej představuje tři klíčové návrhy: aktualizovaný a zjednodušený motiv křídla, který byl představen už v říjnu 2014; zjednodušený soubor barev v paletě zelená, šedá a bílá; a více viditelného použití firemního jména i loga.

Přední část: Na přední části, bylo logo křídla zvětšeno tak, že přesahuje ze zelené linie, která ho v minulosti vždy obklopovala. Pozice se změnila jen mírně. Jméno Cathay Pacific, je teď posazeno nad okny. Použitý font je stejný, ale písmena jsou větší, takže jsou více čitelnější z dálky. Díky těmto změnám bude letadlo Cathay Pacific snadněji identifikovatelné i ze předu.
Trup: Spodní část trupu je od zeleného pruhu světle šedivá a vkusně propojuje příď s ocasem. Světle zelený pruh pod okny se táhne přes příď až k ocasu a ve spodní části navazuje na šedou barvu břicha. Dle návrhářů tyto nové detaily budou lépe zvýrazňovat Cathay Pacific.
Směrovka: Na směrovce je i nadále bílé křídlo na zeleném podkladu. Zelená barva je shodná s minulou livreí, ale nyní barevná změna zelené barvy leží podél zadní hrany ocasu, s jemným zesilování tónu zeleného pozadí v té oblasti. Ocasní část křídla loga byla zkrácena. Zkrácení údajně dovolí toto schéma dodržet i na odlišných typech letadel s jinou velikostí a tvarem výškovky.
První letadlo z výroby s tímto novým livrejem bude A350, které Cathay Pacific očekávají v roce 2016.

* 16. 12. 2015 Nový B777-300ER Swiss bude létat krátce do Prahy

V rámci programu výcviku posádek bude před nasazením nového přírůstku ve flotile, B777-300ER, na dálkové linky, používat švýcarská společnost Swiss letoun na vybrané evropské kratší lety. Bude se tak od 1.4. objevovat velmi často i na letech švýcarského dopravce Curych - Praha. Pravidelně bude obsluhovat lety LX 1486/7 s průletem v Praze mezi 13:45 a 14:45 a také vybrané rotace na večerní frekvenci letů do Prahy - LX 1498/9 v časech 18:50 - 19:50. Celkem se B777-300ER Swiss objeví mezi daty 1.4. a 7.8. v Praze přesně 90 x. Letenky včetně výběru místa v letadle je možno zakoupit na webových stránkách dopravce. Další evropská letiště, kde se spotteři setkají s lety B777 Swissu na linkách z Curychu jsou Ženeva, Barcelona, Frankfurt (již od 8.2.), Londýn Heathrow (od 12.2.), Atény, Hannover (od 27.2.) a Benátky (od 3.4.2016).
V pátek 29.1.2016 přistál na letišti v Curychu první z osmi Boeingů B777-300ER pro společnost SWISS, nesoucí registraci HB-JNA (c/n 44582). (Zdroj: Planes)

* 17. 12. 2015 Emirates nasadí na svou linku do Prahy A380

Airbus A380 nahradí na lince Boeing B777-300ER, který na trase dosud létá. Emirates budou první a jedinou společností, která bude s tímto typem letadla do Prahy létat pravidelně. Firma to ve čtvrtek 17.12.2015 oznámila ve své tiskové zprávě.
Pražské letiště už v minulosti prošlo nákladnou úpravou terminálu, aby sem mohl stroj A380 létat. Původně se ale mluvilo o plánech Korean Air, ty ale zatím dál své největší letadlo na trasu do Prahy nenasadily.
Kapacita linky vzroste nasazením nového letadla o 44 %: dosud má stávající Boeing kapacitu 360 sedaček, A380 bude mít 519 sedaček ve třech cestovních třídách včetně 14 soukromých kabinek se sprchou v první třídě. V ekonomické třídě bude 429 míst, v byznys třídě 76.
Od spuštění linky v červenci 2010 Emirates z Prahy přepravili milion cestujících. "Nasazení letadla A380 je pro náš tým důležitý milník a jsme velmi hrdí na vše, čeho jsme od zahájení linky v roce 2010 dosáhli," řekl Bořivoj Trejbal, ředitel českého zastoupení Emirates.
Největší osobní dopravní letadlo světa se v Praze objevilo zatím třikrát jen v rámci marketingových akcí dopravců. Nejprve s ním přilétla Lufthansa, poté Korean Air a loni právě Emirates. Ty jsou i největším provozovatelem tohoto typu letadla na světě.
Přílet do Prahy bude podle letového řádu ve 13:30, odlet v 15:40.

* 20. 12. 2015 malé zamyšlení k titulní stránce

Každá aerolinie za svého působení na trhu prochází různými fázemi vývoje. Nejen že se mění vnitřní struktura fungování podniku, ale mění se i cíle které si aerolinie vytýčili na začátku. Některých vnitřních změn si obyčejný cestující ani nevšimne, některé se ho přímo dotknou (jako na příklad cena letenky, nebo catering na palubách). To co ale cestující vidí na první pohled je grafické a barevné schéma na letadlech společností. Barevné schéma se obvykle mění při fúzi společností. Někdy jedno logo i barvy při tomto ději zanikají, nebo naopak, ty nejlepší a charakteristické tvary i barvy se spojí do zcela nového loga, které na první pohled ctí tradici původních značek. Jako příklad bych vybral společnost "UNITED", která se před časem spojila se společností "Continental". Kvůli extrémním podmínkám, kterými letadlo během své služby prochází, se musí vždy za nějakou dobu přelakovat. Kdy tato doba nastává, udává výrobce ve svém manuálu. Je to buď po odlétání určitého počtu letových hodin či za určitou pevně stanovenou dobu. V průměru letadla na přelakování "chodí" jednou za sedm let.
Na lak letadla samozřejmě působí mnoho vlivů. Nejvíce výkyvy teplot, které jsou zejména v létě opravdu extrémní. Na zemi může být například okolo 30 stupňů Celsia, v zemích Blízkého východu to na slunci může být v létě i 50 stupňů, kdežto při letu se letouny běžně pohybují v teplotách přesahujících minus 50 °C. Kromě toho na lak a barvu působí i nečistoty či odmrazovací kapalina, která se používá v zimní sezóně. V důsledku všech těchto vlivů lak i barevný nátěr postupně praská a pórovatí. Laky letadel se obnovují zpravidla jednotným barevným schématem flotily. Někdy se ve flotile vyskytne tzv. "logojet", t.j. letoun s úplně odlišným barevným schématem. Tento letoun je pak vlastně taková létající reklama k různým tématům. Další varianta livreje je příslušnost aerolinky k jednotlivým aliancím. Může však nastat jakýsi vnitřní tlak manažerů nové generace, kteří by chtěli i velmi tradiční schéma změnit dle nových grafických trendů. Další varianta je nedohoda s grafikem o plnění vzájemné smlouvy (viz ČSA).
Když nastanou poslední dvě varianty, velmi, velmi záleží na zadání nového vzhledu a pak na citu grafika, jak zadání zvládne. Některým aeroliniím, které nemají dlouhou historii nejde ani tak o tradici, ale o módní vlnu. Potom jsou všechny směrovky z dálky skoro stejné jako má konkurence. Ještě, že není oblíbená jednotná barva.
Na leteckém nebi jsou však stálice, které si svých barev váží. Mohu jmenovat na příklad německou společnost LUFTHANSA. Na titulní stránku tohoto Bulletinu jsme zařadili několik posledních změn, které aerolinky provedli na svých směrovkách. Jak změny dopadly posuďte sami. Abychom byli přesní, na naší titulní straně najdete pouze změny na směrovkách. Do celkového dojmu nových barev samozřejmě promlouvá i potisk trupu a motorů.
Ještě malá poznámka k tématu: Jistě víte, že na našich WEB stránkách existují ve fotogalerii dva adresáře. Směrovky-Tails LKPR a Směrovky-Tails World. Pod jednotlivými adresáři najdete směrovky, které byly viděny v Praze-Ruzyni a i na ostatních českých letištích a ve světě. Pokud máte ve svých archivech směrovku, která zde chybí, pošlete nám její fotografii a my jí umístíme s Vaším autorstvím mezi ostatní. Směrovku není třeba z pěkné fotografie vyřezávat, vše uděláme za Vás.(pro AFC WOM)

* 21.12.2015 Emirates investují do zábavy

Takřka megalomanská je nabídka zábavy na palubách letadel společnosti Emirates. Nový zábavní systém "ice" aerolinky z Dubaje zákazníkům slibuje větší obrazovky ve všech třídách, trojnásobné množství filmů, her a videí, překlady do 14 jazyků nebo zásuvky ve všech sedadlech. Dostupný bude v letadlech Boeing 777-300ER a Airbus A380.
Nové 13,3 palcové obrazovky v ekonomické třídě jsou údajně největší v leteckém odvětví, pro cestující v první třídě se obrazovky rozšiřují z 27 na 32 palců. "Jedná se tak o největší obrazovky na palubě letadel obecně," uvedla firma v tiskové zprávě. Podobně jako město Dubaj, si i Emirates zakládají na superlativech. Lákají mj. na největší výběr filmů a televizních pořadů dostupný u leteckých společností: 2 186 kanálů zábavy, 1 230 hudebních kanálů, přes padesát televizních seriálů a téměř 600 filmů.

Již v roce 2014 začal dubajský dopravce investovat do wi-fi připojení, které se postupně objeví ve všech 142 letadlech flotily.
Jen za datové připojení utratila firma již 15 milionů dolarů, tedy 383 milionů korun. Emirates si drží pověst prémiové aerolinky, která nabízí letenky za dostupnou cenu.
Zejména letečtí dopravci v USA se však bojí chystané expanze na americké půdě. Na příklad UNITED Airlines ukončují své lety do Dubaje. Oficiálním důvodem ukončení provozu linky je neférová konkurence ze strany Emirates, jejichž provoz údajně dotují Spojené Arabské Emiráty. Společnost, stejně jako Qatar Airways nebo Etihad Airways, které dlouhodobě čelí podobným obviněním, tyto dohady kategoricky vyvrací. Kritika směrem na Blízký Východ však míří od dalších amerických i evropských přepravců. Aerolinky Emirates jsou vlastněné státem. I v minulosti to bylo trnem v oku konkurence, které firmu obviňovala z nedovolené podpory a tvrdila, že těží z levné nafty. Prokázat se to nikdy nepodařilo. Firma 28 let v kuse vydělává, výhodu oproti konkurenci má i díky nonstop provozu dubajského letiště. Metropole Spojených arabských emirátů má čtvrtinové příjmy z letecké dopravy, zatímco z ropy pochází jen asi jedno procento HDP.(Zdroj: ekonomika idnes)

* 8.12.2015 Od nasazení DC-9 na pravidelnou linku DELTY uběhlo 50. let

Kolem roku 1950 vyvstala potřeba menšího letounu pro krátké tratě. Douglas Aircraft v té době disponoval větším typem DC-8 pro delší vzdálenosti, ale ten se pro tyto účely nehodil. V roce 1960, proto Douglas podepsal dvouletou smlouvu se Sud Aviation technickou spolupráci. Předmětem smlouvy bylo i to, že Douglas bude podporovat a uvádět na americký trh letoun Sud Aviation Caravelle, dále podpoří výrobu licencované verze, pokud si letecké společnosti objednají větší počet letadel. To se však nestalo a Douglas se po skončení smlouvy vrátil ke svými konstrukčním studiím.
V roce 1962 se konstrukční práce rozeběhly naplno. První verze pro 63 cestujících měla celkovou hmotnost 69000 lb (31300 kg) a projekt dostal název DC-9. 8. dubna 1963 dal Douglas souhlas k zahájení výroby prototypu. Na rozdíl od konkurenčního, ale většího třímotorového Boeingu B727, který používal max. komponentů z typu B707, konstrukce DC-9 byla zcela nová. DC-9 měla v zadní části namontován dva proudové motory Pratt & Whitney JT8D. Měla relativně malá, štíhlá křídla a ocasní plochy ve tvaru T. Vzletová hmotnost DC-9 byla omezena na 80000 lb (36300 kg) a dle předpisů Federal Aviation Agency té doby měla dvoučlennou posádku v kokpitu. DC-9 měla v ekonomické třídě 5 sedadel v jedné řadě a celkově byla pro 80 až 135 cestujících, v závislosti na verzi a uspořádání sedadel.

DC-9 byla navržena pro krátké a střední trasy, vedoucí často na menší letiště s kratší dráhou a menší pozemní infrastrukturou. Odbavení cestujících bylo zjednodušeno vestavěnými schody v přední části a v ocasu.
Konstrukce uložení motorů v ocasní části, hladká křídla a ocasní plochy ve tvaru T určitě vycházela z poznatků o letounu Sud Aviation. Klapky mohly být delší, protože nebyly přerušovány pylony motorů. Tato jednoduchá konstrukce zlepšila proudění vzduchu přes křídlo i při nízkých rychlostech a umožnila tím snížit rychlost vzletu. Součastně s tím se snížil i požadavek na délku vzletové dráhy. Další výhodou montáže motorů, které byly vysoko nad dráhou, bylo snížení možnosti nasání cizích předmětů z této dráhy. Díky této poloze motorů, mohla být snížena i světlá výška letounu, takže byl přístupnější pro manipulaci se zavazadly.
První kus z výrobní série DC-9 vzlétnul 25. února 1965. Druhý DC-9 o několik týdnů později. Testovací flotila pěti letadel, byla do července ve vzduchu. To umožnilo první sérii DC-9-10 získání osvědčení letové způsobilosti už 23. listopadu 1965.

Prvním zákazníkem byla Delta Air Lines, která novou DC-9-14 s registrací N3305L nasadila poprvé na let 791 z Atlanty do Kansas City přes Memphis. Denní pravidelná letecká linka začala o týden později 8. prosince 1965. Delta Air Lines se stala jedním z hlavních operátorů na světě, která operovala postupně všechny klasické varianty DC-9. Jen jedna specifická varianta DC-9-20 byla vyrobena dle požadavků společnosti SAS a která také byla jediným zákazníkem, která tuto variantu používala. Delta Air Lines neměla zpočátku nasazeny jejich DC-9 všude, nicméně díky dlouhotrvajícímu procesu získávání a slučování menších společností, její letadla létala v oblastech jako North Central, Southern, Hughes AirWest, Republic a Northwest. Delta Air Lines také koupila Western (1986) a Northeast (1973). Všehovšudy, od roku 1965 až do jejího sloučení v roce 2008 s Northwest přepravce operoval 305 ks DC-9. Delta Air Lines odhaduje, že při průměrné obsazenosti letadel 65%, jejich flotila DC-9 přepravila celkem jednu miliardu cestujících.

Delta Air Lines operovala velkou flotilu DC-9, hlavně se základním typem DC-9-30. Nakonec DC-9 nahradila i jejich B727-200 a B737-200. Poslední DC-9-30 Delta ze své flotily vyřadila v roce 1993. Nicméně, díky sloučení s Northwest Airlines, které měli hlavní základnu v Atlantě Delta opět převzala jejich 97 ks DC-9. Z toho bylo 51ks verze - 30, 12ks verze - 40 a 34ks verze - 50. Verze - 30 a - 40 zůstaly ve službě až do roku 2011. Poslední DC-9-50 Delta Air Lines vyřadila v lednu 2014. První kus této verze Douglas vyrobil v roce 1974.

Oficiální rozloučení s DC-9 proběhlo 6. ledna 2014 na posledních dvou letech, které měly symbolické kódy DL1965 (první rok nasazení DC-9 do služby) a DL2014 (poslední rok nasazení DC-9 do služby). Poslední let DL2014 letěl z Minneapolis/St. Paul do Atlanty. Dvě DC-9 zůstaly u Delty ještě několik týdnů, když suplovaly zpožděné dodávky typu B717. 22. ledna 2014, Delta Air Lines nasadila opravdu naposledy na let (DL310) DC- 9 s registrací N779NC. Let probíhal ze základny Eglin Air Force Base ve Valparaiso na Floridě do Atlanty.

Tradice DC-9 u Delty pokračuje v obrovském počtu MD-80 / MD-90 / Boeing B717 ve flotile. Flotila MD-90 stále roste, když do ní přebírají stroje od zaniklých aerolinií jako Hello Airlines, China Eastern Airlines, Japan Airlines a Blue1. Letecká společnost se snaží získat také všechny dostupné B717 na trhu. Jen v 2012 Delta Air Lines převzala 88 ks B717 po AirTran ze Southwest Airlines, když přepravce nechtěl čekat na objednané B737.
Delta Air Lines má dokonce i ve svém muzeu na Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport trvale vystavenou ikonu své flotily DC-9-50 s registrační značkou N657MC.
S více jak 200ks letadel Douglas, které jsou ještě ve službě, bude Delta Air Lines jedním z posledních (jestliže ne poslední) operátor na světě, který provozuje tak velkou flotilu letadel McDonnell Douglas. Protože několik z těchto letadel má nalétáno nízký počet cyklů, mohly by zůstat ve flotile ještě až dvě dekády.

DC-9 měla obrovský obchodní úspěch s celkovým počtem vyrobených kusů 976. Její výroba skončila v roce 1982. DC-9 drží další prvenství za to, že je jedním z nejdéle provozovaných letadel. Jeho spolehlivost a účinnost vedla k prodeji svých nástupců do 21. století. DC-9 rodina je jednou z nejúspěšnějších tryskových linkových letadel s celkem více než 2400 vyrobených kusů; to jí řadí na třetí místo za druhé místo rodiny Airbus A320 s více než 6000 vyrobených kusů a prvním místem Boeing B737 s více než 8000 vyrobených kusů.

Kdo si mohl představit před 50-ti lety, že DC-9 vydrží tak dlouho? Jak ten čas utíká … (Pro AFC: WOM Zdroj: wikipedia)

* 22. 12. 2015 Pilot omylem zvýšil tah motoru airbusu a ten nasál indického technika

Když se motor airbusu A319 začal rozbíhat, asi čtyřicetiletý servisní technik Ravi Subrsamani stál nedaleko. Motor ho však natáhl a zabil. Tělo zůstalo zaklíněné uvnitř a dlouhé hodiny ho nemohli dostat ven.
Nehoda se stala ve středu kolem půl deváté večer (kolem 16. hodiny SEČ) na letišti v Bombaji. Letoun měl plánovaný hodinový let do Hyderabádu ve vnitrozemí. Letadlo, které nemá možnost couvat, bylo vytlačováno z parkovacího místa k ranveji. Ravi Subrsamani kontroloval couvání. "Nikdo neví, co se stalo. Najednou jsme slyšeli, že to technika natáhlo do motoru," řekl webu Times of India zdroj z letiště.
Tělo bylo těžce znetvořené. A mnoho ze stovky pasažérů, kteří seděli v letadle, řeklo, že je událost traumatizovala. Do Hyderabádu je přepravil náhradní spoj se skoro čtyřhodinovým zpožděním.
Jak k nehodě vůbec mohlo dojít, nikdo netuší. "Když se letadlo vytlačuje k ranveji, jede motor na volnoběh a nikdy se nedostane na víc než třetinu výkonu. Technici navíc vědí, kde se nesmí pohybovat. K tomu, aby mohlo letadlo začít pojíždět, musí dostat povolení," cituje web jednoho z pracovníků letiště.
Podle webu The Independent je možné, že kopilot, který byl ještě nezkušený, si spletl jeden ze signálů jako příkaz k zapnutí motoru. Možnost zmiňuje i stránka s leteckými nehodami Aviation Herald.
Incident se nyní bude vyšetřovat a do Bombaje míří ředitel Air India Ašwani Lohani. "Jsme hluboce zarmouceni a litujeme této tragické nehody. Probíhá vyšetřování. Vyjadřujeme upřímnou soustrast pozůstalým," uvedl Lohani.
Nejde přitom o první podobnou nehodu v indické historii. V roce 1995 nasál motor muže na mopedu, který projížděl příliš blízko přistávajícího letadla. "Ten muž byl kolemjdoucí, který ani na letišti nepracoval. Půjčil si jen propustku od příbuzného policisty, který na letišti pracoval. Tak se mohl s mopedem dostat velmi blízko k ranveji. Tehdy ještě nebyly kontroly na letištích tak přísné a vstup tak kontrolovaný," cituje Times of India muže, který si celou nehodu pamatuje. (Zdroj: idnes)

* 25. 12. 2015 Unipetrol chce zrušit vlaky na letiště

Unipetrol plány s přesunem kerosinu potvrdil. "Za stávajících podmínek by mohla být doprava cisternami efektivnější než železniční přeprava a v případě Letiště Praha by díky dostupnosti dvou alternativních způsobů dopravy projekt mohl zvýšit bezpečnost dodávek paliva," řekl mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda. Na letiště se vozí letecké palivo z Kralup nad Vltavou a tvoří zhruba polovinu všech dodávek. Zbytek se vozí z Německa a Polska. Každý vlak má v průměru dvacet cisteren přičemž do silniční cisterny se vejde poloviční náklad. V praxi to znamená, že denně by z Kralup muselo jezdit kolem 60 silničních cisteren.
Plán Unipetrolu jde přesně proti snahám státu přesouvat čím dál víc nákladní dopravy ze silnic na železnici. Podle Dudy by ale takové logistické řešení umožnilo nabízet letecké palivo i na menší letiště, která nejsou připojena k železniční síti. (Zdroj: ek.-idnes)

* 25. 12. 2015 Návrat legendy??? Nebo zase kachna???

Poklidné vody letošního podzimu v letecké dopravě pořádně rozčeřila pro mnohé letecké fandy málo uvěřitelná informace. Skupině leteckých profesionálů i obyčejných nadšenců se po celém světě podařilo "nasbírat" astronomickou sumu přes 120 milionů anglických liber a chtějí uvést jeden letoun Concorde zpět do provozu! Mnohé ihned napadlo: jistě, to už tady mnohokrát bylo v X podobách, ale nyní je situace zcela jiná. Sázka padla na jeden letoun z muzea v Le Bourget v Paříži, který je držitelem několika světových rekordů při obletech naší planety.
Navíc je zde i další pádný důvod, hlavně pro letecké fandy v Anglii. Před lety se podařilo podobným způsobem opět zvednout do vzduchu legendární bombardovací letoun Avro Vulcan a tato obrovská "delta" se stala ozdobou mnoha leteckých dnů. Ovšem výrobce motorů Rolls Royce a další letecká firma, která má na starosti "razítka" na osvědčení o letové způsobilosti, začali prohlašovat, jak se původně deklarovaná životnost letounu Vulcan povážlivě blíží ke konci a jediným způsobem by byla skoro kompletní defektoskopie nejvíce namáhaných částí konstrukce letounu. Jenže to by byla veliká suma peněz a tak bylo oznámeno všem: "Dámy a pánové, váš milovaný Vulcan letos definitivně dolétá". Sečteno a podtrženo - v tomto případě je logické, jak se zraky mnohých (naštěstí i sponzorů) obrátily právě zpět ke Concordu.
A jaký stroj mají Angličané tvořící jádro organizace pro návrat Concordu vlastně v hledáčku? Jde o Concorde vystavený v muzeu Le Bourget v Paříži, který u Air France létal s registrací F-BTSD. Dnes stojí vedle prvního prototypu stejného typu letounu, na kterém létal tehdejší šéfpilot programu Concorde André Turcat. Jsme přátelé řadu let a jemu vděčím za více než 17 letových hodin na palubách několika Concordů v barvách Air France, včetně Sierra Delty (koncová písmena registrace SD).
Derniéra po vylepšení konstrukce byla krátká
Po tragické havárii v pařížské čtvrti Gonesse se osud vpravdě unikátních letounů málem ubíral tím nejhorším směrem. Pro všechny u Air France (a nejen pro ně) to byl krutý šok a naštěstí se našla odpovídající technická vylepšení, aby štíhlé letouny mohly opět létat. Air France sice nezbytné úpravy neprovedl na všech svých Concordech, ale právě "náš" F-BTSD mezi nimi byl. Dostal i nový moderní interiér a samozřejmě také nový nástřik speciální bílou barvou. Po opětovném uvedení do provozu se francouzské nadzvukové Concordy v provozu bohužel dlouho neudržely. Náš "krasavec" tak koncem května 2003 vezl naposled cestující do New Yorku a zpět. Až přistál 14. června, z letiště Charlese de Gaulla u Paříže udělal malý "skok" a přistál opodál na letišti v Le Bourget. Po jeho slavnostním předání se za nějakou dobu objevil v nové hale muzea vedle vůbec prvního prototypu Concorde s registrací F-WTSS.
Jaká je asi prognóza dalších jednání o jeho možném uvedení do provozu? Jedním slovem: komplikovaná! Air France je stále majitelem letounu a jak znám tuto společnost, jen politický tlak na patřičných místech pomůže zúčastněným pohnout se kupředu. Air France má nyní zcela jiné starosti - v médiích se přetřásá poslední stávka řady zaměstnanců, při ní dokonce došlo k fyzickému útoku na personálního šéfa společnosti. Nicméně na druhou stranu všichni profesionálové i letečtí fandové věří, že léta nesháněli takovou sumu zbytečně. Ostatně mnohým fandům se před lety v Anglii smáli, jak chtějí Avro Vulcan vrátit zpět do provozu. Smích je však brzy přešel, obrovská delta začala znovu létat a proto držme palce všem, kterým jako mně Concorde chybí. Ale o tom zase až někdy příště. Legenda civilní letecké dopravy spojuje mnohá srdce po celém světě a to je základ úspěchu. (Zdroj: technet-idnes, text:Lubor Obendrauf )

* 30. 12. 2015 Nové zařízení pro měření brzdných účinků

Od podzimu 2015 je pracoviště dispečinku Řízeni provozu ploch vybaveno zbrusu novým vozidlem Škoda Octavia Combi se zabudovaným zařízením pro měření koeficientů třeni na pohybové ploše letiště. Nové měřící vozidlo bude standardně využíváno v zimním období pro provozní měřeni (Operational Measurements) na plochách kontaminovaných sněhem, ledem či námrazou, ale také celoročně pro kalibrační měřeni dráhového systému (Maintenance Measurements).
Součástí nového měřicího zařízení Airport Surface Friction Tester je mobilní systém Mobile Frensor určený pro získávání meteorologických dat. Aktivní senzor kupříkladu dokáže vypočítat průběh teploty mrznutí na dráze, neboli "freezing point". Doplní tak stacionární sondy Boschung Mecatronic, které jsou na pražském letišti využívány již řadu let. Oproti stacionárním sondám je systém Mobile Frensor schopen vypočítávat a zobrazovat hodnoty kontinuálně, během jízdy měřicího automobilu po celé délce plochy. Výsledky měření lze navíc odeslat e-mailem přímo z vozidla. Stačí pouhé kliknutí na dotykovém displeji v dosahu řidiče. Dispečeři Řízení provozu ploch tak v reálném čase vidí výsledky měření i na počítači v kanceláři. (Zdroj: Runway 11-2015)

* 3. 1. 2016 EL AL objednali Dreamlinery

Izraelské aerolinie EL AL objednali devět Boeingů 787 Dreamliner. Obchod byl oceněn na více než 2,2 miliardy USD při aktuálních katalogových cenách. Tři z těchto letadel byly přidány na web stránky výrobce v listopadu 2015 a zbytek bude doplněn po dokončení smluvních požadavků.
Aerolinie mají také zájem o pronájem šesti dalších B787 od leasingové společnosti a směřují tak své úsilí k výměně a růstu své flotily pro dlouhé tratě. Tímto aktem se ještě zvýší rostoucí kapacita a větší cestovní flexibilita z a na letiště "Ben Gurion" v Tel Avivu. "toto je největší letecký pořizovací program v historii EL AL. Je to významný krok vpřed v optimalizaci naší cestovní sítě a zlepšení služeb na palubách pro cestující", řekl David Maimon, prezident a CEO EL AL.
Letecká společnost ve své flotile operuje jen letouny Boeing. Své první letadlo obdržela již v roce 1961 a aktuálně má ve flotile 22 ks B737, sedm B747, sedm B767 a šest B777.

* 3. 1. 2016 TAP PORTUGAL objednali 53 ks letounů Airbus

TAP PORTUGAL podepsali závaznou objednávku pro 53 aerobusů v rámci svého obnovovacího programu. Základním kamenem strategie lisabonské báze - je zrušení jeho objednávky 12-ti A350 XWB ve prospěch 14 ks remotorované verze A330-900neo, letecká společnost také získá 39 ks letounů A320neo (z toho bude 15ks A320neo a 24ks A321neo).
"naše poslední objednávka odráží náš pokračující závazek pro zařazení palivově úsporného letadla další generace do naší flotily" řekl TAP CEO Fernando Pinto. "A330neo, jako A320neo nám dají flexibilitu vstoupit na nové trhy a vylepšit existující díky kombinaci vysoké spolehlivosti, nízkým provozním nákladům a výjimečného pohodlí".
Revidovaný obnovovací program byl odhalen sotva týden po schůzce Atlantic Gateway - American-Brazilian aviation magnáta Davida Neelemana a majitele portugalské autobusové firmy Humberto Pedrosa - kde bylo dokončeno získání 61% lisabonského přepravce.

* 6. 1. 2016 DELTA bude létat do Prahy s B767-400 i A330-300

Jak jsme již informovali, americké Delta Air Lines chystají na léto 2016 premiéru typu B767-400 na lince do Prahy. Tato informace stále platí, nicméně v mezidobí došlo k úpravě rozsahu provozu linky DL 411/211 New York JFK - Praha a zpět, včetně další změny typu v nejvyšší sezóně - od 17. června do 6. září 2016 se bude na každodenní lince objevovat pravidelně ještě větší Airbus A330-300. Proti původnímu plánu začne být v letošní letní sezóně linka provozována již 1. května, první přílet do Prahy se uskuteční 2.5. ráno. První měsíc, od 2. května do 1. června bude na lince létat B767-300, na který již cestující a spotteři byli zvyklí z minulých sezón, od 2. do 16. června dojde ke změně na větší B767-400, který se znovu na lince objeví 7. září a bude létat až do konce platnosti letního letového řádu 29. října. V nejvyšší letní sezóně tak bude létat A330-300, Airbusy Delta Airlines se vrátí do Prahy po pěti letech. Rozdíl v počtu sedadel mezi B767-400 a A330-300 je 47 ve prospěch Airbusu, nicméně A330-300 Delty nabízí pouze 34 flat-beds v Delta One třídě (business class), oproti čtyřiceti polohovatelným postelím v B767-400. (Zdroj: Planes )

* 7. 1. 2016 All Nippon pravděpodobně objednali 3 ks A380

Ani Aerobus, ani ANA však zatím věrohodnost této zprávy nepotvrdili. Podle neoficiální zprávy, ANA převezme dodávku svého prvního A380 během roku 2018. ANA nutně potřebuje navýšit kapacitu na svých linkách na Havaj.
Jestliže se objednávka potvrdí, bude to první aerobus A380 dodaný do Japonska. Aerobus musel nedávno zrušit výrobu A380 pro japonské Skymark Airlines (6 kusů) i ruské Transaero kvůli finančním potížím. Tato nová akvizice měla u ANA podporu, protože dopravce začal postupně stahovat z provozu všechny své čtyř-motorové B747 a nahrazuje je novými dvoumotorovými letadly B777.
ANA má ve flotile přes 200 letadel, primárně typu Boeing. Přesto v březnu 2014 oznámili závazné objednávky pro 70 nových letadel (Aerobusů i Boeingů). Aerobus těsně vyhrál se 7 ks A320 neo a 30 ks A321 (4 ks "ceo" a 26 ks "neo"). Na druhou stranu Boeing zvítězil ve wide-body objednávkách. V každém případě to indikuje, že se ANA může v budoucnosti přiklonit k Aerobusu.
Ačkoli objednávka je pro Aerobus skromná, stále je možnost, že ANA přidá nějaký další A380. Nejmenší objednávka A380 přišla od Air Austral, ale zdá se, že nebude naplněna. Aerobus by teď rád někam umístil rozpracované A380 určené původně pro Air Austral a Transaero. Také China Southern má v současnosti u Aerobusu malou objednávku pro A380 (5 ks) a Aerobus by mohl tyto volné A380 prodat i do Číny.
Doplnění: 29.1.2016 ANA závazně potvrdila objednávku 3ks A380. Letadla budou mít motory Rolls-Royce Trent 900 a budou dodána v roce 2019.

* 10. 1. 2016 Aerolinky úmyslně prodlužují délku letů

Ukázala to studie britské společnosti OAG, která se dlouhodobě zabývá daty v letecké dopravě. Srovnávala dobu letu uvedenou v letových řádech letos a v minulosti na vybraných frekventovaných trasách.
Například mezi letištěm Heathrow v Londýně a Edinburghem ještě v roce 2000 létaly téměř všechna letadla za hodinu a patnáct minut, dnes mají v letových řádech o deset až patnáct minut navíc. Podobné je to mezi Madridem a Barcelonou, kde se doba letu prodloužila u většiny dopravců o třicet minut.
Zatímco u linky Londýn - Edinburgh vidí OAG jako důvod prodloužení přeplněné letiště v Heathrow, u trasy Barcelona - Madrid spíše marketing. Na trase je totiž velká konkurence rychlovlaků a aerolinky se tak chtějí chlubit tím, že létají přesně. OAG uvádí i příklad, že dopravci mají na stejný trasách velké rozdíly v časech i při stejném typu letadla. Například mezi Londýnem a Chicagem ve směru z Evropy uvádí British Airways dobu letu 8 hodin a 55 minut s Boeingem 777, stejné letadlo American Airlines letí podle letového řádu o hodinu déle.
"Je zřejmé, že uváděná doba letu se na některých trasách prodlužuje. Není ale jednoduché vinit pouze aerolinky, že to dělají jen kvůli tomu, aby si vylepšili ukazatele dochvilnosti," uvádí studie. Jako jeden z důvodů prodlužování "blokových hodin", tedy času od ukončení nástupu do letadla do přistání, uvádí například hustý letecký provoz nebo posuny ranvejí dál od terminálu. Například na novou ranvej v Amsterodamu, kterou tu postavili kvůli snížení hluku, letadla najíždí od letištních budov 15 minut.
Podle oficiálních statistik se za let bez zpoždění považuje takový, který se vejde do intervalu 15 minut po plánovaném příletu. V žebříčku OAG, který ale zahrnuje některé nízkonákladové společnosti, figuruje na prvním místě za rok 2014 společnost Air Baltic, která letěla včas u 94 % letů, následovaná Hawaiian Airlines a Austrian Airlines, které se dostaly ještě nad hranici 90%.
Zpoždění sleduje i pražské Letiště Václava Havla. Podle jeho statistik od ledna do října letělo letos 80 % letů na čas, průměrné zpoždění bylo asi deset minut. (Zdroj: Ekonomika Idnes )

* 10. 1. 2016 Qantas vypravil "jumbo" s pěti motory

Desetitunový proudový motor značky Rolls Royce potřeboval Qantas dopravit do Jižní Afriky co nejdříve, proto zavrhl loď. Nechtěl kvůli tomu vypravovat ani speciální let s nákladním letadlem. Proto se rozhodl k nezvyklému kroku: náhradní motor umístil na levé křídlo mezi první motor a trup letadla.
Standardně létá Boeing 747 se čtyřmi motory. Pátý motor samozřejmě nebyl nijak zapojen, dopravce jen využil speciálních kotvících částí, díky kterým jej mohl k letounu připevnit. "Podstoupili jsme tento výjimečný úkol kvůli tomu, aby se motor dostal do Jižní Afriky co nejrychleji a odstavené letadlo mohlo znovu létat," uvedl Qantas ve svém prohlášení.
Pro cestující to kromě mimořádného zážitku znamenalo i o hodinu a půl delší let. Pátý motor totiž zvýšil hmotnost letadla a pravidelná linka tak musela přistát ještě pro doplnění paliva v Perthu.

Není to poprvé, co aerolinky takto motor přepravily. Naposledy se tak Qantas rozhodl v roce 2011, jako první takový let s dalším motorem navíc zkusil už v roce 1970 na Boeingu 707. Piloti jsou na lety tohoto typu vycvičeni. (Zdroj: Ekonomika Idnes )

* 10. 1. 2016 Přes 3100 nových leteckých linek v roce 2015

V roce 2015 otevřelo 359 světových aerolinií světa přes 3100 nových linek spojujících 173 států. Průměrně to tedy vychází na téměř 60 nových linek týdně. Je to o 500 linek víc než bylo otevřeno v roce 2014. Kolem 44% z těchto nových linek bylo na letiště kde již operuje aspoň jeden další přepravce, ale zbytek (kolem 1760) byly opravdu nové linky.
Ryanair, který tradičně otevíral nejvíce nových linek (99) než jakýkoliv jiný přepravce (stejně jako obvykle nejvíce linek než jakýkoliv jiný přepravce rušil). S 99 novými linkami Ryanairu mohl soupeřit jen easyJet, který otevřel také 99 linek. Možná nejvíce překvapil další evropský LCC Vueling, který skončil s 90-ti novými linkami na třetím místě. Další evropský (U)LCC, Wizz Air, také silně expanduje jeho síť, když v roce 2015 otevřel 85 nových linek.
Evropští přepravci se umístili na předních 10 místech žebříčku ze 12 navzdory slabému ekonomickému růstu regionu. Pouze dva neevropští přepravci, oba z US, se dostali mezi TOP12. Byli to Southwest Airlines se 77 nově otevřenými linkami a Allegiant Air, které otevřeli 69 linek. Za zmínku stojí ještě sedmé místo ruského LCC Pobeda, která otevřela 47 nových linek. Letecká společnost Pobeda byla založena na konci roku 2014 jako dcera Aeroflotu.

* 10. 1. 2016 Nejbezpečnější aerolinka je stále QANTAS

Vyplývá to z dat, které zveřejnily servery airlinesrating.com a Aviation Safety Network. Loňský rok byl pro leteckou dopravu jeden z nejbezpečnějších v historii: počet nehod, při kterých byl někdo usmrcen, byl dokonce nejnižší v historii.
Qantas je nyní vyhlášen už potřetí za sebou nejbezpečnějším dopravcem. V první dvacítce nejbezpečnějších aerolinek je celkem šest evropských dopravců: Lufthansa, Finnair, KLM, SAS, Swiss a Virgin Atlantic.
AirlineRatings.com počítá do svého hodnocení řadu ukazatelů od auditů úřadů civilních letectví až po tragické nehody. Podle serveru je prvních dvacet aerolinek průkopníky i ve vylepšeních, jak ještě zvýšit bezpečnost.
Server současně sestavil žebříček i pro nízkonákladové dopravce, v nich jsou v desítce nejbezpečnějších čtyři evropští: Aer Lingus, Thomas Cook, TUI Fly a Flybe.
Žebříček hodnotil celkem 407 dopravců, 148 z nich dostalo nejvyšší možnou známku 7 hvězdiček. Mezi nimi jsou i České aerolinie. Největší tuzemský dopravce Travel Service získal jen pět hvězdiček, v žebříku je uveden jen pod svoji obchodní značkou SmartWings.
Výběr Qantasu, který létá nepřetržitě 95 let, vysvětluje server výjimečnými výsledky v oblasti bezpečnosti i používání nových technologií pro její zvýšení. Qantas chválí i za používání systému na kontrolu motorů letadel v reálném čase, které usnadňuje odhalení možných závad.
Podle statistik loni připadl jeden mrtvý na celkem 4857 milionu letů. Největšími nehodami byl pád letadla Airbus A321 společnosti Metrojet při letu z Egypta do Ruska, u kterého je za nejpravděpodobnější verzi považován teroristický útok. Druhá největší nehoda byl sebevražedný let pilota Germanwings z loňského března. (Zdroj: Ekonomika Idnes )

* 31. 12. 2015 Nová letecká společnost Colorful Guizhou Airlines

31. 12. 2015 vznikla nová čínská letecká společnost Colorful Guizhou Airlines. Tento začínající oblastní přepravce má aktuálně flotilu dvou E190, ale v červnu 2015 objednal u Embraeru dalších 17 letadel. Společnost obdržela IATA kód GY - který dříve používali Gabon Airlines. Úvodní let proběhl z jeho domácí základny Guiyang (KWE) do Bijie (BFJ). 171 km dlouhou linku již obsluhují 3x denně také China Airlines Express. Další nové linky, této společnosti, se budou v následujících týdnech postupně otevírat.

* 10. 1. 2016 Další letecká společnost vyřazuje B744

Delta Air Lines plánují postupně utlumit provoz typu B747-400, největšího letounu ve flotile, který zdědily při sloučení s Northwest Airlines v roce 2010. V letovém řádu na sezónu léto 2016, od 27. března, jsou plánovány již pouze následující linky, obsluhované Jumbem amerického dopravce (všechny s denní frekvencí letů): Detroit - Soul Inčon, Detroit - Šanghaj PuDong a Detroit - Tokio Narita - Manila. Navíc bude ještě B747-400 nasazen od 1. května na lety Honolulu - Tokio Narita a po dobu srpna 2016 na linku Seattle - Tokio Narita. Z uvedeného plyne, že již nebudeme mít možnost setkat se s B747-400 amerického dopravce na evropských letištích - ještě v létě 2015 byla Jumba k vidění na některých linkách do Amsterdamu a Paříže. Delta měla celkem ve flotile 21 kusů B747-400, v aktivní službě jich nyní zůstává devět. (Zdroj: Planes )

* 13. 1. 2016 IRON MAIDEN 2016 na cestě kolem světa

Vokalista BRUCE DICKINSON a kapitán B747-400 bude pilotovat toto jumbo přes 6 kontinentů ze 7. Hudební skupina tak absolvuje přes 55000 mil (88500 km) po celém světě. S programem "THE BOOK OF SOULS WORLD TOUR" hodlají navštívit kolem 35 zemí včetně České Republiky. Skupina poprvé navštíví Čínu a Salvador. Vzhledem k tomu, že skupina IRON MAIDEN má na 5. července 2016 naplánovaný koncert v pražském Edenu, existuje reálná šance, že jumbo "ED FORCE ONE" uvidíme i na letišti Praha-Ruzyně.
Na rozdíl od minulých "TOUR" si vybrali místo B757 pro rok 2016 jumbo B747. Bruce Dickinson je aktuálně v tréninku pro získání licence pilotovat tento typ letadla. Jumbo je podstatně větší nežli B757, které skupina použila na předchozích cestách v létech 2008/9 a 2011.
Bruce Dickinson komentuje: "když jsme dostali příležitost od mých přátel z Air Atlanta Icelandic k pronájmu B747(TF-AMI) pro náš program The Book of Souls World Tour byli jsme nadšeni, kdo by nebyl? Největší přínos cestování s B747 je, že kvůli jeho kolosální velikosti a nákladové kapacitě můžeme nést naši jevištní produkci a všechno naše jevištní vybavení včetně stolů v nákladovém prostoru najednou. Což s předchozím typem B757 nebylo možné. Vše dohromady to bude pro nás velká úspora času. - nicméně, musím se ještě učit ovládat toto letadlo, než ho povedu na naší TOUR. V současné době absolvuji trénink k získání kvalifikace pilota a kapitána na Boeingu 747. Zvyšování mé kvalifikace provádím v učebnách Cardiff Aviation, ve Wales, kde mají skvostný simulátor B747."

* 13. 1. 2016 VÍTE, ŽE ...

Hlavní dráha pražského letiště RWY 06/24 dříve měřila pouhých 3115 m? Na současnou délku 3715 m byla prodloužena teprve v roce 1983. V roce 2005 byla zvýšena její kapacita vybudováním tzv. rychlých výjezdů. V současné době se připravuje nová studie maximální využitelnosti dráhy, jejíž výsledky by měly být známy v únoru 2016. Provoz na dráze RWY 06/24 bude na jaře ovlivněn plánovanou rekonstrukcí pojížděcí dráhy TWY F, která bude probíhat ve dvou etapách od 15. března do 18. června.

* 18. 1. 2016 Letiště Václava Havla 2015 v číslech

Počet cestujících: 12 030 928 (meziroční nárůst +7,9%), Počet pohybů (startů a přistání): 128 018, Nejčastější země: V. Británie (1 540 986 cest. (+18,35), Německo (1 165 776 (+10,49%)), Itálie (972 670 (+8,02%)), Rusko (886 619 (-11,73%), Nejčastější destinace: Paříž/Charles de Gaulle (650 244 (-3,91%)), Moskva/Šeremetěvo (580 739 (-2,04%)), Frankfurt (554 017 (+8,73%)), Amsterdam (521 601 (+14,83%)), Nejvíce cestujících prošlo letištěm v srpnu: odbaveno bylo 1 377 433 cestujících.
Rekordním dnem byl 16. srpen, kdy odletělo či přiletělo celkem 49 752 cestujících. Průměrně Letiště Václava Havla Praha odbavilo 32 961 pasažérů a 351 vzletů a přistání denně. (Zdroj: Letiště Praha )

* 21. 1. 2016 40. let od zařazení Concorde do komerčního provozu

Právě před 40-ti lety 21.1.2016 byl zařazen supersonic Concorde do komerčního provozu, který pak trval celých 27 let.
První let Air France se konal 21.1.1976 a vedl z Paříže přes Dakar do Ria de Janeira. Současně British Airways vypravila let z londýnského Heathrow do Bahrajnu. Zpočátku byly lety do US odepřeny díky environmentálním zájmům a velkému hluku motorů. Navzdory všem protestům, Concorde nakonec 24. května 1976 přeci jenom ve Spojených státech poprvé přistál. Tím se pro oba dopravce vyšlapala cesta pro první pravidelné linky do Washington D.C.. Zákaz letů do New Yorku pokračoval až do listopadu 1977, kdy nejvyšší soud Spojených států odmítl soudní rozhodnutí nižší instance, která lety zakazovala. Boj za zákaz letů Concorde vedl tenkrát politik Carol Berman. První let na JFK pak proběhl 22. listopadu 1977.
Podle British Airways typický let z Londýna na JFK trval o trochu méně než tři a půl hodiny. Stejný podzvukový let trval kolem osmi hodin. Rekord nejrychlejšího nadzvukového letu civilního letadla přes Atlantik ustanovil kapitán Leslie Scott a jeho posádka, který 7. února 1996, tento let absolvoval za 2:52:59 hod.

FAKTA A STATISTIKY
♦ Concorde byl společný projekt britské a francouzské vlády. Letoun byl navržen firmami British Aircraft Corporation a Aerospatiale. Svůj první nadzvukový let úspěšně dokončil 1. října 1969
♦ Concorde létaly 11 mil vysoko, což je na okraji prostoru ve vrstvách mezi stratosférou a ionosférou, kde už mohli cestující vidět i zakřivení země
♦ Díky intenzivnímu teplu se mohl drak Concorde během letu prodloužit až o 10 palců. Každý vnitřní povrch, dokonce i okna, byla na dotek ruky během letu teplá
♦ Concorde nepřepravoval jen cestující, někdy byl užívan pro přepravu lidských orgánů, diamantů i peněz. Jako zajímavost můžeme uvést, že Concorde přepravoval i výtisky týdeního US časopisu "The Economist", přestože veškeré informace mohy být přeneseny do Evropy přes družice
♦ Menu prvního komerčního letu British Airways: Šampaňské Dom Perignon 1969, kaviár a langusta, grilovaný hovězí stejk, palmový salát s Roquefortovou zálivkou a čerstvé jahody se šlehačkou. Cestujícím byly také nabízeny doutníky Havana
♦ James Callaghan byl první britský premiér který použil Concorde na své návštěvě presidenta US Jimmy Cartera ve Washingtonu. Jeho Concorde přistál poprvé na americké půdě 10. května 1977. Tato druhá návštěva Concorde na americké půdě hodně přispěla k pozdějšímu zrušení zákazu přistávání tohoto typu na US letištích

DODATEK
V pondělí 4. ledna 2016 zemřel první zalétávací pilot Concorde, Andre Turcat, ve věku 94. let. Jeho první 27 minutový zkušební let byl bez zvláštních příhod na obou tryskových motorech. Celý let byl prováděn se sklopeným nosem a vysunutým podvozkem. Také on to byl, který s prototypem 001 cca o šest měsíců později překonal bariéru zvuku.
Za svůj život A. Turcat zažil vzestup i pád Concorde. Celý svůj život zůstal spolehlivým obhájcem tohoto letadla, dokonce i po pádu Concorde Air France při startu z letiště Charles de Gaulle v roce 2000, při kterém zahynulo 113 lidí. Ale tato havárie zapříčinila prozatímní konec nadzvukového osobního cestování.
Turcat se narodil v roce 1921 v Marseille. V roce 1947 se zúčastnil jako pilot vojenských vzdušných sil ve francouzské válce v Indočíně, po jejím skončení se stal zalétávacím pilotem.
V 1950 se stal se vrchním zalétávacím pilotem pro francouzské specializované letecké centrum. Když se společný program CONCORDE mezi Francií a UK rozeběhl, A. Turcat byla jasná volba pro vrchního zalétávacího pilota na francouzské straně. Přijal tuto práci v roce 1964 a trvala až do roku 1976. Později obdržel - současně s jeho britským protějškem Brianem Trubshaw, cenu Ivan C. Kincheloe udělovanou pro výjimečné zalétávací piloty.
Turcat odešel do důchodu v 54 letech a obrátil svou pozornost k politice. V letech 1971-1977 se stal zástupcem starosty města Toulouse a v letech 1980-1981 byl členem Evropského parlamentu. V roce 2005, obdržel jedno z nejvyšších francouzských civilních vyznamenání "Grand Officer of the Legion of Honour".

kapitáni Concorde Andre Turcat a Brian Trubshaw


To kapitán Leslie Scott, který pilotoval rekordní let přes oceán se 40-ti letého výročí Concorde dožil. Ještě před tímto výročím navštívil vystavený Concorde British Airways na "Intrepid Sea, Air & Space Museum".
Po návštěvě Concorde kapitán Scott řekl: "byl jsem potěšen návštěvou Concorde a sdílením příběhů s chlapy, se kterými jsem spolupracoval na JFK. Intrepid Sea, Air & Space Museum udržuje Concorde opravdu na profesionální úrovni, letadlo vypadá velmi dobře i po 40 letech! Jsem potěšen celkovým stavem letadla".
Concorde British Airways jsou dnes vystavovány ZDE:
       Reg      c/n           Místo
G-BOAA    206    Museum of Flight, East Fortune
G-BOAB    208    Heathrow Airport
G-BOAC    204    Aviation Viewing Park, Manchester Airport
G-BOAD    210    The Intrepid Sea, Air and Space Museum, New York
G-BOAE    212    Grantley Adams Airport, Bridgetown, Barbados
G-BOAF    216    Airbus UK, Filton, Bristol
G-BOAG    214    Museum of Flight, Seattle
A osmý Concorde, G-BBDG (c/n 202), British Airways, který nebyl nikdy nasazen do komerčního provozu, (byl použit jen k finálním testům), je vystaven v "Brookland Museum" ve Weybridge, Surrey.
Pro nás je nejblíže vystavený Concorde Air France F-BVFB v německém SINSHEIMu.

Foto: archiv Karel Zápotocký


Safety on board Concorde a palubní vstupenka z 15.10.2003 - let LHR - JFK , 5 dní před posledním letem tohoto éra do Birminghamu 20.10.2003 (Sbírka: Stanislav Stráský)

Přetah Concorde G-BOAC ke gate na LHR terminálu 4 před nástupem do letadla (Foto: Stanislav Stráský)


(pro AFC: WOM)

* 24. 1. 2016 Iran Air objedná 127 letadel Airbus

Íránská společnost Iran Air oznámila, že objedná 127 letadel Airbus. Definitivní kontrakt by měl být uzavřen příští týden. Největší íránský dopravce má zájem o 8 letadel A380, 16 strojů řady A350 a také 20 ks ATR 72-600. Zástupci společnosti také vyjednávají s výrobci Bombardier, Mitsubishi a Embraer. Nejméně pravděpodobná se zdá objednávka u Boeingu. (Zdroj: Planes )

* 28. 1. 2016 Qatar připravuje rekordní dálkový let

Qatar Airways plánují přímou linku mezi hlavním městem Kataru Dauhá a novozélandským Aucklandem. Cestující stráví na palubě 18 hodin a 34 minut. Trasa bude dlouhá 9 034 mil. Současným nejdelším letem je let z Dallasu do Sydney, který provozují australské aerolinky Qantas. Je dlouhý 8 578 mil a trvá 16 hodin a 55 minut. Tento let by však měl na konci března překonat jiný let aerolinek Emirates z Dubaje do Panamy, který bude trvat 17 hodin a 41 minut. Připomínáme, že Emirates patří k nejbohatším, nejrychleji rostoucím a nejmodernějším aerolinkám světa.
Do soutěže o nejdelší let by mohly znovu zasáhnout i Singapore Airlines (informovali jsme Vás o tom v IB143), které vyjádřily zájem, že by v roce 2018 obnovily přímý let mezi New Yorkem a Singapurem, který provozovaly do roku 2013. Let byl dlouhý 9535 mil a trval 18 hodin 50 minut.
Qatar Airways plánují nasadit na novou trasu Boeing B777-200LR, který má v ekonomické třídě 217 sedadel a dalších 42 v prémiové třídě. Těchto strojů má společnost ve své flotile devět. Letoun je schopen při plném naložení uletět bez zastávky 10 900 mil.
Nejdelší přímé linky v současnosti:
Dallas-Sydney, Qantas, 8,578 mil (16h 55m), Johannesburg-Atlanta, Delta, 8,439 mil (16h 40m), Abú Zabí-Los Angeles, Etihad, 8,390 mil (16h 30m), Dubaj-Los Angeles, Emirates, 8,339 mil (16h 35m), Džidda-Los Angeles, Saudia, 8,332 mil (16h 55m), Dauhá-Los Angeles, Qatar Airways, 8,306 mil (16h 25m), Dubaj-Houston, Emirates, 8,168 mil (16h 20m), Abú Zabí-San Francisco, Etihad, 8,158 mil (16h 15m), Dallas-Hong Kong, American Airlines, 8,123 mil (16h 20m), Dubaj-San Francisco, Emirates, 8,103 mil (15h 50m).

* 24. 1. 2016 29. 1. 2016 Soupeření o zákazníky

22.1.2016 převzala Lufthansa dodávku prvního A320neo. Hned 24.1.2016 byl tento Airbus s reg. D-AINA nasazen na svůj první let do Hamburku. Lufthansa k této události vydala jen krátké oznámení, bez zvláštní ceremonie, k zařazení tohoto nového typu do své flotily. Aerobus a Lufthansa však přeci jen připravují společnou oslavu až za několik týdnů. Lufthansa na základě této skutečnosti vyřadila z flotily všechny B737-500. B737-300, které jsou ještě v provozu, budou vyřazovány do konce roku 2016. A320neo se pro Aerobus stal "bestselerem". Výrobce prohlašuje, že již prodal přes 4400 letadel.
Jeho soupeř, Boeing 737MAX, se dostane ke startovacímu zákazníkovi Southwest Airlines až v roce 2017. 29.1.2016 vzlétl Boeing 737MAX teprve ke svému prvnímu letu. Boeing má na nové letadlo už téměř 3000 objednávek. Oproti stávající generaci letounů B737 má mít především až o pětinu nižší spotřebu paliva na sedačku a kilometr a také nižší hlučnost. Tento typ pro kratší a středně dlouhé tratě je pro Boeing zásadním modelem. Firma už oznámila, že navýší kapacitu a rychlost jeho výroby, naopak zpomaluje výrobu větších letadel typu 747 nebo 777.
Travel Service, věrný zákazník firmy Boeing, uzavřel historický kontrakt. Kupuje 16 nových B737MAX. Většina objednaných letadel půjde k Travel Service přes leasingové společnosti. V lednu letošního roku podepsala firma smlouvu na pronájem šesti letadel s GE Capital Aviation Services Limited (GECAS), už dříve s GECAS na čtyři stroje. Dalších deset nových letadel pořídí podle lednové smlouvy od AerCap. Od Boeingu si Travel Service koupí přímo tři letadla, další dvě jsou od Air Lease Corporation. Celkem tak přibude ve flotile celkem 25 nových strojů do roku 2021. Finanční hodnotu kontraktu firmy neuvedly, alespoň orientačně se však dá vypočítat z ceníku Boeingu. Za jeden Boeing 737-8 MAX chce výrobce dopravních letounů 110 milionů USD, tedy 2,75 miliardy Kč. Jen poslední dva kontrakty tak mají podle katalogu hodnotu 44 miliard Kč. Travel Service zatím neuvedl, v jaké konfiguraci letadla objedná, maximální kapacita je však 200 sedaček. Travel Service má přes zimu 2015/2016 ve flotile celkem 32 letadel, další tři menší stroje Cessna Citation patří ještě pod značku UG Air.

* 30. 1. 2016 Zajímavý přelet

Třiapadesátiletá britská pilotka Curtisová-Taylorová se svým dvojplošníkem Boeing Stearman, který byl vyroben v roce 1942, odstartovala z Farnborough 1. října 2015, aby se vydala ve stopách legendární letkyně Amy Johnsonové. Ta se v roce 1930 stala první ženou, která podnikla sólový let mezi Británií a Austrálií. Pilotka ve zrenovovaném letounu, pokřtěném "Spirit of Artemis", překonala vzdálenost 22 000 kilometrů na trase vedoucí přes 23 zemí. Špatné počasí ji zdrželo po několik dnů v Rumunsku a také musela obletět válčící Sýrii. Dočkala se i královského přivítání a vzala na vyhlídkový let saúdskou princeznu. Bylo to hodně jiné oproti letu Johnsonové z roku 1930, kdy se většina jejích zastávek nacházela v britském impériu. Legendární letkyni bylo tehdy jen 26 let a její let skončil v Darwinu, kde její následnice přistála 1. ledna 2016.

* 31. 1. 2016 B747-8i uvidíme na pravidelných linkách v Praze

Korean Air potvrdil, že od 1.7. do 30.9.2016 nasazuje na linku Soul/Incheon-Praha nejnovější letoun ve flotile Boeing 747-8i. Moderní interiér má kapacitu 368 míst ve třech cestovních třídách. V přední části hlavní paluby se nachází oddělená část se šesti zcela privátními kabinami Kosmo Suite 2.0. Za nimi je 26 míst třídy Prestige Suite, jejíž sedadla jsou snadno polohovatelná ve vodorovnou postel. Zbytek hlavní paluby tvoří 314 sedadel ekonomické třídy. Horní paluba pak nabízí dalších 22 míst třídy Prestige Suite. Rozmístění sedaček bylo ukázáno i graficky v IB143.

* 31. 1. 2016 ČSA zavádí na svých linkách odbavení s větším předstihem

Počínaje 1. únorem 2016 se cestující s Českými aeroliniemi budou moci nově odbavit již 36 hodin před plánovaným odletem. Cestující se budou moci na webových stránkách dopravce nebo přes mobilní aplikace ČSA odbavovat na všechny spoje provozované pod kódem OK. Odbavení pomocí internetu nebo mobilní aplikace ČSA končí hodinu před odletem.

* 1. 2. 2016 ČSA si pronajímá Boeing od Go2Sky

Po dlouhé době bude možné spatřit B737-400 v barvách ČSA. Společnost si totiž od slovenského dopravce Go2Sky pronajala stroj registrace OM-GTB. Není bez zajímavosti, že toto konkrétní letadlo už u ČSA létalo, a to mezi lety 2001 a 2009, s registrací OK-CGI. 19 let starý letoun dostane pro potřeby pronájmu samolepky ČSA, které na něj budou v nejbližších dnech nalepeny. Po 3 letech se tedy znovu otevírá kapitola provozu B737CL u ČSA. Smlouva je na 6 měsíců. (Zdroj: Planes )

* 2. 2. 2016 Titan Airways obdrží svůj první A321

Titan Airways oznámily, že v březnu 2016 obdrží do své flotily svůj první Aerobus A321. Letoun je v konfiguraci 212 sedaček a bude mít registraci G-POWN (c/n 3130). Společnost tak pokračuje v modernizaci své Boeingové flotily k celoAerobusové. V roce 2015 společnost představila také nové barvy.

* 5. 2. 2016 EasyJet chce šetřit palivo

Oranžová společnost EasyJet se v roce 2016 chystá létat "po zelené". Jak jistě víte, před několika lety se i na pražském letišti testovalo použití elektrického pohonu dopravních letadel. Zdá se, že první, kdo uvede tento pohon v život, bude právě EasyJet. Koncepční návrh pro jeho nová letadla, je stejný jako u automobilů s hybridním pohonem, v první řadě jsou poháněné fosilním palivem, ale budou doplněny obnovitelným zdrojem energie, v tomto případě vodíkovým palivovým článkem, který bude umístěn v nákladovém prostoru a bude zajišťovat dostatečný výkon pro pojíždění, bez spuštěných motorů letadla.
Vše začalo partnerstvím společnosti EasyJet s univerzitou Cranfield a na základě vzestupu používání vodíkových palivových článků v automobilech Toyota a Hyundai.

Dobíjení baterií za letu se předpokládá z fotovoltaických článků a těsně po přistání se počítá, že by zpětný nabíjecí proud dodávala roztočená kola podvozku. Dobíjení začne také po připojení pozemního zdroje. Vodíkový článek je hlavní odlišnost od již představeného systému WheelTug. Při funkci článek vypouští jen čistou vodu, která může být znovu použita.
Podle EasyJet, kolem 4% z leteckého paliva zkonzumovaného ročně je použito pro pojíždění letadla. S průměrnými 20-ti min. z taxi času za let může elektrický pohon ušetřit milionové náklady za palivo a přispět ke snížení vypouštěných emisí CO2.

* 12. 2. 2016 Malá úvaha

B777-300ER výrobce Boeing uvádí, že typ je pro 396 cestujících
(Emirates používá konfigurace: 3 třídy 364/358/354 , 2 třídy 427/442 cestujících)
Do nákladového prostoru běžné linky se vejde:
přední část: 8x paleta (243,8cmx317,5cm)
zadní část: 20x kontejner LD-3 z toho 13 kontejnerů je určeno pro kufry, zbývají malé prostory pro kusový další náklad
CARGO CELKEM: 201.6 m3: čisté CARGO: => 142.7 m3
(201.6-142.7=58,9m3 t.j. pro 13 kontejnerů LD-3 pro kufry, na obr. žlutě označeno)

A380 (Emirates používá konfigurace: 3. třídy mimořádně dlouhý let 489/491 cestujících, dlouhý let 517)
Do nákladového prostoru běžné linky se vejde:
36x kontejner LD-3 => 163,08 m3 ..... t. j. podle stejného pravidla výše musí být z toho cca 18 kontejnerů pro kufry
nebo 12 palet (???.?? cm x ???.?? cm) + 2 kontejnery LD-3
CARGO CELKEM: 163,08 m3: čisté CARGO: => 81,54 m3 (163,08-81,54=81,54m3)

Při změně typu na lince z B777 na A380 sice přepraví společnost o 44% více cestujících, což je její primární záměr, ale jen cca 51.14% původního CARGA než když na lince létal B777. Pokud bude chtít společnost Emirates vydělávat i na CARGO zboží tak jako dříve, bude muset zavést do Prahy občasnou specielní CARGO linku přímo z města Dubai.
Přístavy "Sharjah", ale hlavně "Dubai" používají společnosti, které provozují kombinovanou dopravu, pro přeložení zboží z dálného východu, z lodě na letadlo. Pro české firmy je časově výhodnější, když je jejich zboží je vyloženo v Praze, nežli třeba ve Frankfurtu.
Nebo se už společnost Qatar Airways na tuto příležitost připravuje předem, a proto zavádí novou CARGO linku. Od 3. března bude její nákladní Airbus A330 létat každý čtvrtek a neděli v trojúhelníku Dauhá-Budapešť-Praha-Dauhá. Čtvrteční přílety jsou plánovány na 18:25, odlety 19:55; nedělní v časech 13:45, resp. 15:15. Ovšem "Doha" je na trase v "Persian Gulf" pro námořní lodě připlouvající z dálného východu o cca 400 km vzdálenější přístav. To je nevýhodné z hlediska přepravní doby zboží pro společnosti, které tímto způsobem podnikají. (Pro AFC: Petr Brož a WOM)

Z výroby

_____________________________________

* 14.1.2016 Ikona USA v ohrožení

Je to neuvěřitelné, ale vyhlídky slavného Boeingu 747 jsou nejisté, aerolinky o slavný Jumbo Jet ztrácejí zájem. Přitom žádné jiné dopravní letadlo se nestalo ikonou tolika velkofilmů a do jisté míry je i symbolem USA - už proto, že jedno z těchto letadel nese označení prezidentského speciálu Air Force One. Budoucnost nového Boeingu je ve velkém ohrožení. I když za více než čtyřicet let od počátku výroby prošel mnoha inovacemi, zájem o 747 klesá. Některé aerolinky už začali starší typy vyřazovat ze svých flotil a nových objednávek nepřibývá. Jako příklad bych tu uvedl poslední let typu 747 u AIR FRANCE. 14. 1. 2016 se uzavřela téměř půl století dlouhá kapitola historie AIR FRANCE. V tento den totiž vzlétl Boeing 747 v barvách této společnosti ke svému poslednímu letu. Jednalo se o speciální rozlučkový okružní let po Francii. Vzlet z Paříže CDG byl naplánován na 11:30 a všem cestujícím se během letu dostalo občerstvení obchodní třídy a po přistání goodbye drinku přímo na ploše letiště pod letadlem. Letenky na let AF747 stály v přepočtu asi 6000 Kč a byly velmi rychle vyprodané. Na 16. a 17. ledna Air France společně s Leteckým muzeem v Le Bourget naplánovaly speciální prohlídky posledního Jumba u společnosti, kterými budou provázet zaměstnanci Air France. Tyto prohlídky jsou zdarma, nicméně musejí být předem rezervovány - během hodinového programu se setkají zájemci s mechaniky, piloty v kokpitu a palubním personálem v prostorách obchodní a ekonomické třídy, včetně návštěvy horní paluby. První Boeing 747-100 v barvách AIR FRANCE v Paříži poprvé přistál 3. června 1970 a za více než 45 let provozu typu u francouzské společnosti se vystřídalo více než 70 strojů tohoto typu ve verzích B747-100, -200, -300 a -400. V současné době létají u Air France poslední 4 kusy verze B747-400, s registracemi F-GITD, F-GITE, F-GITI a F-GITJ. Je tu předpoklad, že si Air France nadále vystačí s domácí produkcí A380.
Za rok 2014 uzavřel Boeing jen dvě zakázky na 747, loni to byla 0. Jedním z odběratelů je přitom samotná společnost, která letadla vyrobila sama pro sebe a v listopadu k nim uzavřela nájemní smlouvu pro Air Bridge Cargo, dceřinnou firmu ruských aerolinek Volga-Dněpr Group.

(Foto: Wikipedia)



Právě moskevská společnost vlastněná jedním z nejbohatších Rusů, Alexejem Isaykinem, platí za poslední známou naději slavného stroje. Před měsícem prohlásila, že plánuje nakoupit do své flotily osmnáct letadel nejnovější řady 747-8.
Agentura Bloomberg, která o chystaném obchodu informovala, však jeho uzavření nevidí příliš reálně. Připomíná potíže ruské ekonomiky a s tím související prudký pád rublu. I když nákup civilních letadel nespadá do mezinárodních sankcí, jimž musí Ruská federace čelit od propuknutí konfliktu na Ukrajině, těžkosti tamního hospodářství jsou velkou překážkou pro naplnění slibu.
Pokud k transakci skutečně dojde, pak podle ruského přepravce už v průběhu tohoto roku. Volga-Dněpr by si přála prostřednictvím leasingu koupit další dvě letadla a pak v následujících letech přikupovat dvě až tři ročně až do roku 2022. Hlavním lákadlem pro Rusy je velký nákladový prostor, přístupný díky vyklápěcímu nosu letadla. Isaykinova flotila se totiž právě na nákladovou přepravu do velké míry specializuje.
Slavný Boeing z trhu pomalu vytlačují Wide-body letadla se dvěma motory, jako například B777 a v budoucnu možná i A350. Většina aerolinek na světě využívá Jumbo Jet stále méně.
Společnost Boeing se mezitím usilovně snaží prodat již vyrobená letadla, kterých má momentálně v hangáru šest. Jejich hodnota dosahuje podle Bloombergu 2,2 miliardy USD. Spolu s tím, jak se obchody nedaří uzavřít, osekávají v Boeingu výrobu. V tomto roce ji plánují snížit na jeden stroj měsíčně.
Slavný stroj má i poměrně vlažnou podporu ve Washingtonu. Úřad prezidenta Obamy na začátku roku oznámil, že jím využívaná dvojice 747 pod označením Air Force One bude brzy potřebovat vyměnit. Jsou v provozu už od roku 1991. Za účelem nákupu nových, upravených modelů 747-8 už Washington předem oslovil právě Boeing. Jenže cena strojů se nelíbí strážcům rozpočtu v americkém kongresu a objednávka stále nepřichází. Transakce by měla překročit tři miliardy dolarů a je možné, že příští americký prezident se bude přepravovat v docela jiném letadle.

Přece se v hodině 12-té Boeing dočkal. V pátek 29. ledna USAF podepsaly kontrakt na výměnu starých Boeingů "Air Force One" za nové upravené B747-8i. Objednávka přišla po důkladné analýze požadavků, s tím že čtyřmotorové letadlo je přeci jen vhodnější, aby mohlo splnit všechny potřeby prezidentského letadla USA. Kontrakt USAF pro Boeing je první položka v programu Presidential Aircraft Recapitalization (PAR). Tento spásný kontrakt přišel jen pár dní po ohlášeném snížení tempa výroby tohoto typu. Boeing bude od září vyrábět během dvou měsíců jen jeden B747-8i z čehož vychází dlouhodobý průměr 1.3 letadla za měsíc.



Příspěvky a náměty pro Informační Bulletin č.145 i články našich web stránek prosím nadále posílejte na naši elektronickou adresu afclub@volny.cz po př. na korespondenční adresu J. Král, Brdičkova 1914, 15500 Praha 5. Uvítáme i Vaše fota určená pro titulní strany. Velice rádi je uveřejníme.

_______________________________________________________________________

Připravila — redakční rada AFC za přispění dalších členů klubu —
Pro WEB AFC zpracoval WOM (únor 2016)

 

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů