Výběr z informačního bulletinu č. 145
/červen 2016/

Klubové zprávy

_____________________________________

* Velice rádi bychom Vás pozvali na 54. celostátní setkání klubu AFC, které se bude konat v sobotu 16. dubna 2016 v budově Letecké školy Řízení letového provozu ČR u Terminálu 3 (dříve "Jih") na starém letišti Praha-Ruzyně, adresa: K letišti 934 16100 Praha 6. Toto tradiční místo nám pomohl opět zajistit jeden ze zakládajících členů klubu Stanislav Trapp - děkujeme! Učebna je zamluvena na jeho jméno.
Plánovaný program setkání:
09:00 až 09:30 - příchody, registrace členů
1. 09:30 až 10:00 - Zpráva o hospodaření klubu (stav konta, příspěvky, atd.)
2. 10:00 až 10:30 - předání ceny za nejhezčí PF2016. Rozprava a diskuze o klubu, volba nové Rady AFC
3. 10:30 až 11:00 - Diskuze, výměny

* Bylo odsouhlaseno další "pivní" zasedání na tradičním místě v holešovické restauraci Avion 58 Komunardů 1584/42, 170 00 Praha. Sejdeme se tentokrát ve čtvrtek 16. června v 17:00 hod. Budeme se snažit zajistit stejná klidná místa, jako minule. Přineste opět něco ze svých sbírek. Objednání míst zajistí Míla Wolf.

* Nový profil letecké společnosti Cosmic Air. Profil společnosti Cosmic Air si můžete prohlédnout zde:

Profil společnosti Cosmic Air >

* 28. 2. 2016 zajímavý úspěch v propagaci sběratelství
* Náš klubový, neúspěšnější sběratel hygienických sáčků Jaromír Béda Král se ocitnul na titulní straně amerického "THE WALL STREET JOURNAL", když se u jeho stolu na loňské frankfurtské burze zastavil americký novinář Matthew Dalton a udělal s ním malé interview. Je to asi první a poslední sběratel z České republiky o kterém se píše v americkém tisku a hned na titulní straně. Gratulujeme k tomuto mimořádnému úspěchu v propagaci sběratelství. Článek přinášíme v plném znění.

Walter Brinker was boarding a plane at Zagreb airport in the early 1990s when he broke out of line and hurried across the tarmac to a plane emblazoned with the logo of Anic Airways, a small, now-defunct Croatian airline.
Though security personnel restrained the German gynecologist as he climbed the steps to the plane, Mr. Brinker managed to convey his urgent demand: He needed an airsickness bag.
An astonished stewardess gave him one, which is now the crown jewel in his collection of thousands of airline "barf bags." "No one else has this bag," Mr. Brinker says. "I wanted more but the security dragged me away."

Most air travelers would prefer to keep airsickness bags hidden from sight in the seat pocket in front of them, next to the card that tells you what to do if the plane crashes. Mr. Brinker is one of hundreds of collectors who chase down unusual, artistic and whimsical bags from airlines around the world.
Collectors prize bags for their humor, such as a Finnaviation bag depicting a reindeer throwing up ice cubes, or a bag from former German airline Hapag-Lloyd stating: "Thank you for your criticism."
Bags from obscure airlines, such as Anic, are also highly sought after; Mr. Brinker says he could sell the Anic bag for $100-$200 on eBay, but that he would never part with it. Another prized holding in Mr. Brinker's collection is a 1930s-era German bag, from before the days of pressurized cabins, that warns: "After use do not throw out of the window."

Mr. Brinker says a Dutchman who is known to frequent aviation fairs sporting a hat that says "Barf Bags Wanted" paid what collectors believe to be the highest price ever recorded for a bag: $500 for an 89-year-old one from the French airline Farman Airways.

Collectors are also queasy about the future of their obsession, fearing the golden age of the airsickness bag may have passed. "North America is a bag desert," says Paul Mundy, a collector based in Germany. "The American air carriers just don't treat their passengers right. You either get a plain bag or no bag at all."

Though it remains one of the few freebies given out by a penny-pinching industry, collectors and flight attendants say airlines no longer ensure that each seat has a sufficiently large, leakproof bag. Part of the problem is that airlines increasingly outsource the cleaning of planes, says Sara Nelson, international president of the Association of Flight Attendants.

"They're simply contracting with a company that's going to provide a smaller bag that's not leak resistant," Ms. Nelson says, adding that "once the fluids are in the bag, the last thing you need is the next minute for liquids to be dripping out the bottom."
In the early days of commercial flight, planes flew at relatively low altitudes, subjecting passengers to stomach-churning rides through bad weather. Early fliers were also left woozy from engine fumes that wafted through the cabins.

Getting sick was thus part of the ambience of these flights, and the containers airlines made available-bowls or flimsy paper bags-were primitive. That changed in 1949 when Gilmore Schjeldahl, an American inventor who had figured out how to bond plastic to paper, designed a leakproof bag for Northwest Orient airlines.

The result was a paper bag lined with polyethylene, one of many inventions that earned Mr. Schjeldahl a spot in the North Dakota Entrepreneurs Hall of Fame.
"The thing he least liked to be known for was the airsickness bag," says Bruce Gjovig, who helps run the hall and knew the late Mr. Schjeldahl for many years.
Collectors-who call themselves baggists-are a strangely regarded niche in the world of airline paraphernalia lovers.

"Those people are crazy," says Frank Litaudon, who was manning a table displaying airline safety cards at a recent collector's fair in a gymnasium near Frankfurt airport. Mr. Litaudon, a mutton-chopped former employee at Orly Airport near Paris, also had several dozen airsickness bags that he hoped to trade for safety cards and airline postcards.
"On the other hand," Mr. Litaudon says, looking around at hundreds of people milling around tables stacked with airline uniforms, seat belts and timetables, "we are all crazy."

Wolfgang Woerner, a research psychologist, showed his collection of bags and other paraphernalia from airlines of Southeast Asia, where he spent much of his childhood. "I'm not hooked on it," Mr. Woerner says. "I can just stop for a couple of weeks and then get back on it."

Jaromir Král, a baggist from the Czech Republic with more than 3,000 in his collection, had just purchased for a few euros an unusually large bag from Al Naser Airlines, a small Iraqi carrier. "Perhaps for a family?" Mr. Král says.

Airline officials put up stiff defenses against accusations that they are skimping on the bags. Even Ryanair Holdings PLC, the European budget airline whose seats don't have back pockets, insists it carries enough airsickness bags for everyone on board. They are just not within reach.
"Customers who are feeling unwell are provided with airsickness bags by our cabin crew," says Robin Kiely, a spokesman for Ryanair. "We simply store them in the galley of the aircraft, as opposed to the seat-back pockets."

Steve Silberberg, a U.S. collector, suspects that the biggest airlines in the U.S. and Europe provide boring bags to divert attention away from them.
"They want to give the impression that you can't get sick on a flight," Mr. Silberberg says. "A lot of times, they just call it a waste bag."

Yet die-hard collectors say even the plainest bags have their charms, particularly if they are from the distant past. Against all odds, they say, something that is meant to be thrown away has survived the ravages of time. "This is so unimportant, many people didn't keep it," says Mr. Brinker, owner of the Anic bag. "It's an item that shouldn't exist anymore."
(Zdroj: THE WALL STREET JOURNAL)

Zajímavosti z dopravy

_____________________________________

* 16. 2. 2016 Společnost Air Méditerranée skončila v likvidaci

Společnost Air Méditerranée, byla založena v roce 1997. Zprvu provozovala charterové lety z Toulouse a také pronajímala své letouny formou ACMI. Později zahájila pravidelné lety z letiště Charlese de Gaulla v Paříži, z Lyonu a dalších francouzských letišť do destinací v oblasti Středozemního moře. V roce 2010 se Air Méditerranée propadla do ztráty 2,6 milionů eur. V roce 2013 tak Air Méditerranée hospodařila v minusu 18,9 milionů eur, o rok později se ztráta snížila na 12,2 milionů eur. Společnost nedokázala čelit konkurenci nízkonákladových aerolinií a doplácela také pokles zájmu o lety do severní Afriky.
Obchodní soud ve francouzském městě Tarbes dle výše uvedeného poslal do likvidace leteckou společnost Air Méditerranée. Stalo se tak poté, co ve stanovené lhůtě nikdo nepodal nabídku na její koupi. Zadlužená letecká společnost byla od ledna 2015 v nucené správě. Krátce po rozhodnutí soudu společnost v pátek večer zastavila všechny své lety. O práci přijde 220 zaměstnanců společnosti. Podle vydaného prohlášení vrátí aerolinie, co nejdříve cestujícím peníze za neproletěné letenky. Před zastavením provozu Air Méditerranée provozovala pět letadel Airbus A321 a jeden Boeing 737-500, se kterými létala na linkách do Řecka, Španělska, Alžírska, Tuniska, Senegalu a Libanonu. Hermes Airlines pokračuje v provozu s dvěma letouny Airbus A320, dvěma A321 a jedním strojem Boeing 737-300.

* 17. 2. 2016 Po osmi letech jsou ČSA v černých číslech. Loni vydělaly 223 milionů

"Hospodaření ČSA skončilo nad očekávání dobře. (...) Oproti roku 2014, kdy byla provozní ztráta 600 milionů, jde o zlepšení o 850 milionů, což výrazně předčilo naše původní plány," řekl v rozhovoru pro Lidové noviny Sinčák.
Na kladném výsledku firmy se podle něj podepsala mimo jiné i levná ropa, jejíž dopady však negativně ovlivňoval nepříznivý kurz koruny k dolaru. V důsledku se tak vliv nižších cen paliv projevuje pouhými třemi procenty úspor v celkových nákladech. "Nelze si představovat, že pokles ceny ropy ze sta dolarů na 35 se ve stejné výši projeví u aerolinek. My navíc počítáme s tím, že v průběhu roku se cena ropy zase vyhoupne výše, a roční průměr se bude pohybovat kolem 50 dolarů za barel," uvedl. Ani pokles cen ropy však podle Sinčáka není jednoznačně kladem, protože devastuje ruské hospodářství a klesá zájem lety do Ruska. K lepšímu výsledku přispěl také prodej dvou starších boeingů. Na druhou stranu firma měla neočekávaný náklad 180 milionů, které společnost vydala na opravu jednoho poškozeného motoru Airbusu.
V dopravci drží necelých 20 % akcií stát, většinu mají korejská společnost Korean Air (44 %) a soukromá letecká společnost Travel Service (34 %). Zbylých 2,26 % drží Česká pojišťovna. (Ekonomika Idnes)

* 15. 2. 2016 Stíhačka Zero poprvé od 2. svět. války opět vzlétla

Síhačka Zero, kterou používali kamikadze, poprvé od války opět vzlétla. Stíhačka z druhé světové války přezdívaná Zero se opět po 71 letech odpoutala od země. Na základně Kanoja v Kagošimě na jihu Japonska předvedli stroj, který našel v roce 1970 na Papui-Nové Guineji americký sběratel. Již zrestaurovaný stroj nakonec zakoupil japonský podnikatel usazený na Novém Zélandu Masahiro Išizuka za tři a půl milionu dolarů. Japonci berou letoun Micubiši A6M, známý pod neoficiálním označením Zero - anglicky "nula" -, jako symbol tehdejšího technologického pokroku tichomořského ostrovního císařství. Zero sloužilo v námořním letectvu, ke svým misím ho používali i sebevražední letci "kamikadze". Letoun měří na délku devět metrů a na šířku dvanáct metrů.

* 20. 2. 2016 Lufthansa bude měnit typ A340 za A350 už v příštím roce

Německá Lufthansa má objednaných u výrobce Airbus Industrie celkem 25 letounů Airbus A350-900 s očekávanými dodávkami od ledna 2017. Podle zveřejněného plánu bude prvních 10 letadel umístěno na letiště v Mnichově, odkud budou obsluhovat dálkové linky a postupně nahradí stárnoucí flotilu A340-600, kterých u Lufthansy momentálně létá dvacet čtyři. O umístění zbývajících patnácti letadel A350 dosud nebylo rozhodnuto. A350 v podání Lufthansy pojme celkem 285 cestujících, se čtyřiceti sedadly v business třídě, 21 v enonomy plus třídě a zbývajícími 224 ve standardní ekonomické třídě. První lety A350 Lufthansy budou směřovat do Bostonu a do Dillí v Indii. (Zdroj: Planes)

* 21.2.2016 Letecké CARGO v Praze roste

Do Prahy bude létat od 3. března QATAR dvakrát týdně s letadlem Airbus A330-243F, který má kapacitu až 120 tun nákladu. Spojí Prahu a Dauhá přes Budapešť. QATAR vlastní 8 ks těchto Aerobusů v CARGO verzi. Protože v současné době má ve své flotile také 8 ks Boeingů B777-FDZ, (jeden má ještě objednán), je velice pravděpodobné, že v Praze uvidíme i tento typ.

*Airbus A330-243F A7-AFH byl nasazen 3. 3. 2016 na první pravidelnou nákladní linku Doha-Budapešť-Praha-Doha

Po letech jde o velké oživení. "Oblast carga, stejně tak jako osobní leteckou dopravu zasáhla ekonomická krize velkou měrou. Těší nás tak, že znovu nastává postupné oživení v odbavování leteckého carga," řekl Alexandr Michaljanič, jednatel letecké zasilatelské společnosti Smartex.
Půjde již o pátého dopravce s pravidelnými nákladními lety do Prahy. Dosud sem létá China Airlines Cargo (létající do Tchaj-peje a Dubaje dvakrát týdně), Ukraine International Cargo (létající do Kyjeva a Lutychu pětkrát týdně, pro své zásilky spoj využívá i gigant TNT) a FedEx (létající do Paříže čtyřikrát týdně), loni došlo k obnovení pravidelné linky největší zásilkové služby na světě - UPS. Pokud chceme trochu zaspekulovat, jak jsme Vám naznačili v minulém čísle, společnost díky změně typu na lince (B777 na A380) bude na Cargu vydělávat méně a je tedy docela pravděpodobné, že bude do Prahy vysílat občas i jeden přímý CARGO let.

Nedělní, druhý přílet pravidelné CARGO linky z Doha přes Budapešť: A330-243F QATAR CARGO A7-AFY
(Foto: WOM)

Nákladní letecká doprava se pomalu dostává na hodnoty před krizí: loni na Ruzyni odbavili 50 milionů tun nákladů, v roce 2007 dosáhla vrcholu s 55 miliony tun. "Objem přepravovaného zboží tak zatím nedosahuje hodnot jako v předkrizových letech, což se však brzy změní". Už koncem loňského roku díky UPS objemy rostly dvouciferným tempem a v letošním roce se díky zavedené pravidelné lince očekává osmiprocentní nárůst.
"V tuto chvíli jako jediná významná kurýrní společnost nemá pravidelnou linku v Praze společnost DHL, která posílá expresní zásilky pozemním spojem do svého evropského hubu v Lipsku, odkud jsou dále odbavovány do celého světa," dodal Alexandr Michaljanič.
Dodatek: První nákladní let ve čtvrtek 3. 3. 2016 QR8231 Qatar Cargo na své pravidelné lince Doha-Budapešť-Praha-Doha byl v Budapešti přivítán vodní slavobránou. V Praze přistál Airbus A330-243F registrace A7-AFH v 19:06. Odlet linky QR8232 zpět do Doha proběhl v 21:25 hod. (Zdroj: ekonomika idnes)

* 25.2.2016 SICHUAN AIRLINES poprvé v Praze

Příletem Airbusu A330-243 reg. B-6518 (ser. č. 1082) společnosti Sichuan Airlines byl 25.2.2016 slavnostně zahájen provoz nových přímých charterových linek mezi Prahou a městem Čcheng-tu (Chengdu), metropolí západočínské provincie S'čchuan (Sečuán, Sichuan). Viz foto na titulní straně.
Slavnostního ceremoniálu se vedle hejtmana Středočeského kraje Miloše Petery (ČSSD) a viceguvernéra provincie S'čchuan pana Liou Ťieho zúčastnili také ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), předseda představenstva Českého Aeroholdingu, a. s., Václav Řehoř, prezident Sichuan Airlines Li Chaj-jing, a další významní hosté.
Na dva charterové spoje 3U8295/8296 by měla navázat přímá pravidelná linka provozovaná Sichuan Airlines, které již požádaly čínský letecký úřad o schválení. Pravidelný spoj by pak byl operován dvakrát týdně, a sice ve čtvrtek a neděli. Charterové lety budou zatím zaplňovat především cestovní kanceláře turistickými skupinami. Lety mezi Prahou a Čcheng-tu bude obsluhovat Airbus A330-200 s kapacitou 36 sedadel v obchodní a 209 v turistické třídě.
S Airbusem, který do Prahy přivezl zástupce provincie S'čchuan a čínské novináře se zástupci tamních cestovních kanceláří, zpět do Číny odlétnou zástupci českých cestovních kanceláří a médií, aby absolvovali devítidenní cestu po provincii S'čchuan. Poznávání krás Prahy a dalších míst v České republice je připraveno i pro zástupce čínských médií a cestovních agentur.

Druhý charter 5.3.2016 Airbus A330-243 SICHUAN AIRLINES B-6518 (Foto: WOM)

* 18.3.2016 Start pravidelných linek z Čcheng-tu a Šang-chaj do Prahy se posouvá

Dříve oznámené pravidelné linky obou nových čínských dopravců v Praze, Sichuan Airlines z Chengdu (Čcheng-tu) a China Eastern Airlines ze Šanghaje (Šang-chaj), nezačnou létat podle plánů. Po dvou charterových letech Chengdu - Praha 27.2. a 5.3. měla začít linka létat jako pravidelná v polovině března - nyní se objevilo oznámení o odložení prvního letu pravidelného spojení Sichuan Airlines až na 16.6. V případě linky China Eastern Airlines ze Šanghaje došlo k oznámení o přeložení startu až na 22.6. již dříve, společnost však znovu zastavila prodej letenek na tuto trasu i po tomto oznámeném datu. Předpokládaným důvodem komplikací je zdlouhavý schvalovací proces udělení všech potřebných povolení na čínské straně. (Zdroj: Planes)

* 3.3.2016 Uzavírky drah na letišti v Praze-Ruzyni

Od 8 hodin ráno v pondělí 7.3.2016 bude pro pravidelnou údržbu uzavřena dráha 12/30 letiště Praha-Ruzyně. Tato uzavírka má trvat do 14 hodin 10. března. Od 15.3. do 18.3. pak bude vždy od 6:30 do 18 hodin uzavřena dráha 06/24. Na tyto pravidelné uzavírky bude navazovat téměř tříměsíční uzavírka (předběžně do 10.6.) dráhy 06 z důvodu rekonstrukce pojezdové dráhy F. Nejprve bude do 22.3. dráha 24 zkrácena na 3115 m po pojezdovou dráhu E a dráha 06 zcela uzavřena, poté bude dráha 24 v provozu po celé délce a dráha 06 bude k dispozici výhradně pro přistání letadel v nouzi. V tomto období bude standardně v provozu hlavní dráha ve směru 24 a v případě nevyhovujících povětrnostních podmínek vedlejší dráha RWY 12/30. Podle údajů letiště lze s ohledem na dlouhodobé statistiky proudění větru odhadovat provoz na vedlejší dráze na souhrnných přibližně 37 dní.

* 4.3.2016 Poslední let prvního B727 trval jen 15 min

První týden v březnu zažilo letiště Boeing Field u Seattlu přistání velmi neobvyklého stroje. Z nedalekého letiště Paine Field v Everettu sem přelétl boeing B727 s registrační značkou N7001U - vůbec první letoun tohoto typu, vyrobený v roce 1962. Je to jeden z posledních exemplářů tohoto typu. Na světě už jich létá jenom několik.
Na Paine Field letoun strávil 25 let - tak dlouho trvalo, než dobrovolníci opravili vysloužilý stroj natolik, aby byl schopen posledního přeletu. Svému dlouholetému "svěřenci" připravili slavnostní rozlučku - na poslední cestu jej vyprovodila slavnostní vodní přeprška, paralela vodních slavobran, které na letištích vítají nové přírůstky.
Během krátkého, asi patnáctiminutového letu Boeing doprovodily dva menší stroje. Velkou pozornost přeletu věnovali také novináři, odborníci i letečtí nadšenci, kteří let Boeingu pozorně sledovali, dokumentovali a hojně sdíleli na sociálních sítích. Například na Twitteru se pod hashtagem #727lastflight objevily desítky příspěvků.
Celý let absolvoval Boeing s vysunutým podvozkem a klapkami. Let ve výšce maximálně 2500 stop (asi 760 m) probíhal podle vizuálních pravidel letu (takzvaný VFR let), bez využití přístrojové navigace.
Poslední let pilotoval kapitán Tim Powell, jeden z mála amerických pilotů, který má platné typové zkoušky pro tento letoun. S sebou si vzal celou posádku, se kterou létá s jedním z dalších ojedinělých veteránů B727. "Bude to hořkosladké," řekl ještě před přeletem Tim Powell. "Už jsem podobné poslední lety absolvoval. Vždycky jsme po zaparkování těm letadlům řekli, že odvedla dobrou práci."
Ani z letu s tak dlouho odstaveným letadlem neměl Powell obavy. Pro magazín AirlineReporter.com poznamenal, že si byl jist, že vedoucí renovace z leteckého muzea, technici i posádka letadlo "probudili naprosto dokonale". Letadlo muselo pro svůj poslední let získat několik výjimek z amerických leteckých předpisů. Porušovalo jak emisní, tak hlukové limity, což dokázalo jak při motorových zkouškách, tak při samotném letu. Za strojem zůstávaly šedivé kouřové stopy a trojice motorů Pratt&Whitney JT-8D-7 hřměla nad Seattlem nejen kvůli malé letové výšce.
Třiapadesátiletý veterán převezl tři miliony cestujících
Nyní se zrenovovaný stroj stane přírůstkem leteckého muzea v Seattlu (The Museum of Flight). Místo v něm si plně zaslouží - má za sebou poměrně dlouhý a i na staré dopravní letadlo pestrý život. Byl prvním z více než 1 800 vyrobených B727, ve své době velice oblíbených třímotorových strojů. Byl vyroben koncem roku 1962, poprvé se vznesl v únoru 1963 a do roku 1964 sloužil jako testovací letadlo. Podílel se na zisku certifikací potřebných pro uvedení do provozu. Od roku 1964 létal u United Airlines, pro které během následujících sedmadvaceti let přepravil odhadem tři miliony cestujících. Nalétal téměř 65 000 hodin. V roce 1991 byl letoun vyřazen a United Airlines se rozhodly jej darovat seattleskému leteckému muzeu. Stroj dostal dobový nátěr z 60. let a přeletěl do Everettu, kde po dalších pětadvacet let stál a příležitostně procházel opravami. Dát jej do pořádku a především do letuschopného stavu si vyžádalo tisíce hodin práce dobrovolníků a také mnoho darů aerolinek z celého světa, které B727 postupně vyřazovaly a seattleskému muzeu čas od času věnovaly potřebné náhradní díly. Zlom nakonec představovaly dary společnosti FedEx, která nadšencům v květnu 2004 darovala celou jinou vyřazenou "sedmdvasedmičku". Díky tomu dostala celá akce nový impuls.
Začátkem roku 2016 byly všechny práce hotové a prvního března dostalo letadlo povolení k poslednímu přeletu. "Dneska ráno jsme dostali speciální letové povolení od FAA (americký úřad pro civilní letectví). "Máme to! Ode dneška nám běží čtrnáctidenní limit k přeletu," napsal na své stránce manažer celého projektu Bob Bogash. Svůj cíl splnili hned následujícího dne.
V seattleském leteckém muzeu bude nejstarší B727 k vidění od letošního léta. Pak by se podle CNN měl přestěhovat do krytého hangáru věnovaného především leteckým legendám 60. let. Bude tam v té nejlepší společnosti. V hangáru se potká například s vůbec prvním vyrobeným B737, s prvním "jumbem" B747 nebo s legendárním Concordem.

(Zdroj: technet idnes)

* 7.3.2016 Na kole kolem letiště

Propojit obce v okolí letiště Václava Havla Praha a zároveň nabídnout všem zájemcům možnost objet letiště na kole - to v budoucnu umožní síť cyklostezek k jejichž vybudování bylo letos nakročeno. Český aeroholding a okolní obce spolupracují na přípravě uceleného konceptu cyklistické dopravy a rekreace. Poslouží hned dvěma sdružením okolních obcí: Prague Airport Region a Mikroregion údolí Lidického potoka. Letiště Praha, dceřiná společnost Českého aeroholdingu, podpořilo zpracování materiálu částkou 300 tisíc korun. Zmapování rekreačních oblastí, specifikace cyklistických tras, jejich vzájemné propojení a návaznost na stávající cyklostezky i konkrétní představy členských obcí budou zpracovány do jednotného konceptu. Dokument bude základem při realizaci jednotlivých úseků a lze se na něj odkazovat v žádostech o získání finančních prostředků z evropských či jiných fondů. (Zdroj: Spolu březen 2016)

* 7.3.2016 Emiráty zrušily plány na linku do Panamy

Dříve oznámené a mediálně značně probírané plány společnosti Emirates na zahájení každodenní non-stop linky mezi Dubají a středoamerickou Panamou se skutečností nestanou. Původně měly být lety B777-200LR do Panama City zahájeny 1.2., poté došlo k posunu zahájení zprovoznění na datum 31. března. Nyní byly lety odstraněny z rezervačních systémů, včetně code-sharové spolupráce s panamskou společností Copa Airlines, která byla plánována na lince Emirates do Dubaje a na přípojích panamského dopravce z Panama City do měst v Kolumbii. Původně se mělo jednat o nejdelší non-stop linku na světě, mezitím však samy Emirates zahájily (1.2.) ještě delší non-stop lety mezi Dubají a novozélandským Aucklandem. (Zdroj: Planes)

* 9.3.2016 China Eastern do Prahy až koncem června

Čínské aerolinie China Eastern Airlines včera zveřejnily úpravy letového řádu na vybraných linkách do Evropy, které se týkají i očekávaného zahájení provozu na nové lince Šanghaj - Praha. Podle zprávy serveru airlineroute.net společnost odložila zahájení letů do Prahy na datum 22. června. Linka MU 707/8 nyní také dostala úplně nový letový řád, je stále plánována s frekvencí tří letů týdně, ale letové dny se změní na středu, pátek a neděli a místo večerních hodin se v Praze bude objevovat stejně jako Hainan Airlines ráno - ze Šanghaje vyletí v 00:45, průlet v Praze bude nově v ranních hodinách 06:35 - 08:35, návrat do Šanghaje v 01:05 následující den v noci. Rezervace na období 2. dubna - 21. června nejsou dostupné, od 22. 6 je k dispozici zatím jen plný tarif v obou cestovních třídách. Úplně novou oznámenou linkou je Šanghaj - Amsterdam, začne létat 4x týdně od 26. června, stejně jako do Prahy typem A330-200. China Eastern Airlines také navyšují na léto kapacitu na nejvytíženější lince do Evropy, Šanghaj - Paříž, kam létají 2x denně. Jedna z každodenních linek do Paříže bude nově létaná Boeingem 777-300ER místo A330-200, na druhé denní frekvenci je stále cestujícím k dispozici druhý jmenovaný typ letadla. (Zdroj: Planes)

* 10.3.2016 Na nejbizarnější evropské lince létá sedm lidí jednou týdně

Linka začala létat minulý týden mezi miniaturním letištěm Straubing - Wallmühle v Bavorsku a rakouským Salzburgem. Létá pouze jednou týdně (ve čtvrtek) s malým proudovým tryskáčem Cessna Citation používaným pro byznys lety. Po zemi je cesta mezi oběma letišti vzdálena 148 kilometrů. Maximální kapacita letadel, které má dopravce ve flotile, je sedm cestujících.
Firma letenky nabízí za ne zrovna levný tarif: za jednu cestu chce v přepočtu zhruba 7 500 korun. O nové lince informoval rakouský server Austrian Aviation Network. Firma současně spouští ještě další minilinku mezi Salzburgem a bavorským Augsburgem.
Dánové nečekají, že jim nová linka přinese zisk, cíl je jednoznačný: ukázat mezinárodnímu sdružení leteckých dopravců IATA, že jsou pravidelným dopravcem. K tomu je potřeba právě jedna týdenní frekvence.
Flexflight působí v oblasti pronájmů malých bizjetů a současně i jako prodejce letenek v globálních rezervačních systémech pod značkou Worldticket. Díky kódu pravidelné aerolinky pak mohou v globálních rezervačních systémech prodávat letenky malých dopravců, pro které je vstup do nich příliš drahý a nevyplatí se jim.
Na evropském nebi přitom létá podobná linka dalšího dopravce. Německý Hahn Air, který se rovněž zabývá hlavně prodejem letenek, létá dvakrát týdně proudovým bizjetem na lince Lucemburk - Düsseldorf. Letenky prodává zhruba od 5 400 korun. (Zdroj: Ekonomika Idnes)

* 10.3.2016 Nová letová dráha? Děkujeme, ne!

LYSOLAJE - Pět městských částí: Praha-Lysolaje, Praha-Suchdol, Praha-Nebušice, Praha-Dolní Chabry, Praha-Ďáblice a čtyři ústavy Akademie věd podaly v minulém roce žalobu na aktualizaci zásad územního rozvoje hlavního města Prahy. Týkala se té části dokumentu, ve které se hovoří o stavbě nové letové dráhy na Letišti Václava Havla v Ruzyni. V pátek 12. února byla však tato žaloba Městským soudem v Praze zamítnuta. Co na to říká jeden z předkladatelů žaloby Petr Hlubuček, starosta MČ Praha-Lysolaje?
Lysolaje jsou trvale proti stavbě nové letové dráhy na letišti v Ruzyni. Tato dráha je plánována o 1.8 km blíže k centru Prahy a hluk z letadel by tak významně zasáhl obyvatele městských částí Dolní Chabry, Suchdol, Lysolaje, Nebušice, ale i Prahy 8 a přilehlých obcí. Zasaženy výrazným hlukem by tak byly kupříkladu i rozsáhlé ústavy Akademie věd v Lysolajích, Česká zemědělská univerzita na Suchdole se svými 20 000 studenty či Zoologická zahrada v Troji.
Je pro nás naprosto nepřijatelné, aby dnes soukromá společnost , Letiště Praha a. s. svým provozem a ambicí stát se významným cargo překladištěm pro střední Evropu touto svojí, výdělečnou činností narušovala život tisíců občanů a poškozovala jejich zdraví. Ve všech civilizovaných zemích se letiště budují a odsouvají daleko za hranice měst, u nás je tomu naopak.
Nová letová dráha není tedy v Ruzyni zapotřebí?
Samotná potřebnost nové dráhy nebyla nikdy prokázána. Současná dráha je plně vytížena na pouze několik málo hodin denně v době ranní a odpolední špičky. Znáte snad nějaký příklad, kdy někdo neodletěl na dovolenou nebo se někam nedostal včas díky přetížení současné letové dráhy? Existuje ve světě mnoho významných letišť, které mají také pouze jednu hlavní dráhu a odbavují mnohem více letadel i cestujících než Letiště Václava Havla.
Při výstavbě nové letové dráhy by se velká část Lysolaj ocitla v tzv. ochranném hlukovém pásmu. Co by to pro obec znamenalo?
V praxi by to znamenalo, že v tomto pásmu by byly zásadně překračovány hygienické limity. Upozorňuji, že navíc hlukové limity se stanovují v uzavřeném prostoru. To znamená, že se nepočítá s,větráním ani pobytem občanů na záhradě. V Lysolajích máme zároveň Základní školu Járy Cimrmana, kterou navštěvuje téměř 300 žáků a mateřskou školu s 56 dětmi, znamenalo by to výrazné omezení jejich provozu, pobytu dětí venku a v krajním případě i jejich uzavření.
Jsem v Lysolajích starostou již druhé volební období. Ve volebním programu jsme měli také nesouhlas s výstavbou plánované letové dráhy. Občané mi ve volbách dali silný mandát k tomu, abych hájil jejich zájmy a zdraví. Naše aktivity tak směřují k tomu, abychom využili všechny legální, politické i společenské cesty k tomu, abychom nesmyslné výstavbě dráhy zabránili.
Jak budete postupovat dál?
Poté, co jsme neuspěli u Městského soudu v Praze, uvažujeme o podání kasační stížnosti. V případě, že bychom ani tam neuspěli, budeme se vyjadřovat jako městské části i ve všech dalších stupních stavební a projektové dokumentace.
Děkuji za rozhovor: Michal Korol (Zdroj: Náš Region čtvrtek 10.3/11.ročník/č.5/2016)

* 7.3.2016 Bombardier CSeries se představí na evropských letištích

Bombardier oznámil, že zahajuje lety CS100 po Evropě, protože se rychle blíží jeho dlouho očekávaný vstup do provozu (EIS) startovacího zákazníka Swiss International Air Lines. Program bude probíhat během jednoho měsíce v podobném duchu jak bylo prováděno minulý rok přes celou Severní Ameriku. Letoun bude na letištích předváděn pozemnímu personálu, aby se seznámil s novou technikou. Zpětná vazba od pozemního personálu poskytne přesné informace o tom, jak rychle bude letadlo odbavováno na různých letištích.
"jako startovacího zákazníka CS100 nás zajímá jeho evropské představení, které nám poskytne data jak bude letadlo operovat v naší síti až převezmeme první dodávku CS100" řekl Peter Wojahn, vedoucí technické údržby, Swiss International Air Lines. Měsíc dlouhé operace bude Bombardier provádět z hlavní základny Swiss International Air Lines Curychu. Podle Bombardieru, program zahrne také lety na několik významnějších evropských měst jako je Brusel, Vídeň a Varšava. (V rámci testování nejnovějšího stroje společnosti v Evropě, se 24. března, s rotací 10:15 - 11:15, objevil tovární letoun CS100 registrace C-FFCO i v Praze, viz foto níže).

BD CS-100-BD-500-1A10 Bombardier C-FFCO (Foto: WOM)

" tyto lety představí CS100 větší letecké veřejnosti v Evropě, která bude nakonec mezi prvními toto nové letadlo využívat. První kusy budou vyrobeny pro 100 až 150 cestujících" řekl Fred Cromer, prezident pro komerční letadla Bombardieru. Bombardier dodatečně potvrdil, že jeho osmý CS zkušební letoun a druhý CS300, zahájil minulý týden zkušební program. Připomeňme, že CS program byl sužován stále rostoucím překračováním rozpočtu a rozvrh pro EIS běžící dva roky, způsobil Bombardieru velké finanční problémy. Koncem loňského října, vláda Québecu oznámila miliardovou investici USD do tohoto programu.

* 8.3.2016 UNITED objednala 25ks B737-700 za vyřazování B747-400 do roku 2018

United Airlines oznámily objednávku na koupi 25ks nových B737-700. Společnost navýšila objednávku 40 ks, které objednala už v lednu. Tyto letadla mají za cíl vyměnit některá z menších, starších letadel, která používají jejich oblastní přepravci. Tento nový obchod United s B737-700 je velká rána pro program kanadského Bombardieru CS.
"Nové B737-700 jsou ideální pro naši flotilu, z důvodu jak stále musíme redukovat naše 50-ti sedačková letadla" řekla Gerra Laderman, starší finanční viceprezident UNITED.

* 9.3.2016 UNITED expanduje do Asie

United Airlines včera oznámily nové nonstop lety ze San Francisca do Hangzhou v Číně. Linka bude začínat 13. července 2016 a frekvence bude 3x týdně. Na této lince bude přepravce nasazovat své B787-9.
Hangzhou je páté pevninské čínské město do kterého UNITED zamířily, následují Beijing, Chengdu, Shanghai and Xi'an, kam budou sezonně od května do října létat. Tento rok, základna přepravce v Chicagu slaví své 30-té výročí přítomnosti na asijském trhu, když v roce 1986 od Pan Am převzaly jeho pacifickou linku.
Se svými 14 destinacemi v Asii, UNITED aktuálně vede největším množstvím kapacity mezi US a Čínou. Přepravce tak pokračuje v agresivitě udržet svou vedoucí pozici. Jeho linky pokryly nejprominentnější čínská města a dalším logickým pohybem pro UNITED bude expanze k sekundárním městům.
"Budeme nabízet zákazníkům jedinečné nonstop lety mezi západním pobřežím a čínskému, nejrychleji rostoucímu, cestovnímu trhu. Zájemci na cestování z Číny do USA najdou vhodné, spojení do San Francisca a dalších měst." řekl Jim Compton, vícepresident UNITED.
UNITED plánují vést linku ze San Francisco International Airport (SFO) do Hangzhou d odlety ve 14:15 každé pondělí, středu a v sobotu. Přílety budou v 18:10 druhého dne. Zpáteční lety budou z Hangzhou v 11:30 každé pondělí, středu a pátek s přistáním v San Franciscu v 08:25 ve stejný den (všechno místní časy). Lety budou k dispozici na leteckých portálech v co nejkratší době. UNITED Airlines spojí San Francisco v červnu také se Singapurem. Tato linka bude považována za nejdelší pravidelný let B787 a nejdelším plánovaným letem amerického přepravce o délce 8446 mil (13593 km).

* 9.3.2016 UNITED 7.2.1986 převzaly od Pan Am jejich pacifické linky

Tři dekády předtím, Pan Am začal usilovně hledat řešení jeho finanční krize. Za účelem navýšení majetku společnosti a získání hotovosti pro financování svých aerobusů A320 (objednávka z roku 1984) a A300 i A310 které už byly dodané, volil prodej jeho pacifického oddělení 22. dubna 1985 pro UNITED Airlines.

Linky Pan Am říjen 1985

Vlevo: Linky UNITED říjen 1985. V té době byly Havaj a Japonsko jediné pacifické cíle přepravce
Vpravo: Linky UNITED leden 1987. Včetně nových linek po Pan Am

Dohoda zahrnula veškeré linky i prostředky Pan Am v regionu (kromě Havaje), včetně celkem 18-ti letadel, B747SP a Lockheed L1011-500. Dále 2700 jeho zaměstnanců v leteckém obchodu, všechno za 750 milionů USD v hotovosti (v přepočtu dnešního kursu za téměř 1.7 miliardy USD).
Ačkoli se linky pro Pan Am rentovaly, letecká společnost cítila, že modernizace flotily je pro ní cenově nepřípustná. Na druhé straně, UNITED se staly v roce 1984 jedničkou mezi leteckými společnostmi ve Spojených Státech. Proto došlo v příznivé peněžní situaci 7. února 1986 k dohodě. Z UNITED se pomalu začala stávat globální společnost. Před nákupem linek od Pan Am, měly od roku 1983 jedinou zaoceánskou linku a to do Tokia přes Seattle. Od té doby UNITED stále buduje mezi americkými přepravci jednu z nejkomplexnějších cestovních sítí. Samozřejmě, že v trans-pacifické nabídce hrají prim i dnes.
Pro UNITED jsou linky do pacifické oblasti od zavedení také ziskové, dokonce i během minulých krizových let, po útoku na "dvojčata" v New Yorku.
Pro vlastní Pan Am, to byl začátek konce. Po půl století průkopnické činnosti v Pacifiku, se zrušily linky v Japonsku, Thajsku, Filipínách, Singapuru, Číně, Severní Koreji, Austrálii a na Novém Zélandu, kam všude létal populární "Clipper" po své velmi masivní cestovní síti.
V následujících létech, Pan Am prodávaly společnosti UNITED další firemní šperky jako byl v roce 1990 londýnský Heathrow. Potom následovala mezi roky 1990 až 1991 většina jeho evropské sítě s výjimkou linky Miami - Paříž. 8. ledna 1991 musel Pan Am nakonec deklarovat vynucený bankrot a 4. prosince 1991 zastavil své operace navždy.

Vlevo: TIME TABLES PAN AMERICAN 1938
Vpravo: Mapa linek z TIMES TABLES

<

Vlevo: TIME TABLES PAN AMERICAN rok 1981, 1985 a 1986

Vlevo: B727-235 PAN AMERICAN N4746 o/c na lince do Prahy (Foto: Petr Brož)
Vpravo: B727-235 PAN AMERICAN N4731 n/c na lince do Prahy (Foto: Petr Brož)


Hygienické sáčky PAN AM (sbírka Jaromír Béda Král)


Hygienické sáčky PAN AM (sbírka Jaromír Béda Král)

* 14.3.2016 Letecká linka Praha - Londýn rychle roste

Londýn za poslední měsíce výrazně upevnil svůj náskok v čele měst, kam z Prahy létá nejvíce cestujících. Jen za leden přibylo cestujících o 21 %. Na trasách mezi Ruzyní a čtyřmi různými londýnskými letišti letělo v lednu 80 tisíc cestujících. Důvodem je především rostoucí nabídka a díky konkurenci velmi nízké ceny. I přes velkou konkurenci, ale od letního letového řádu přibudou ještě další spoje. Travel Service od 26. května začne pod značkou SmartWings létat na letiště Gatwick dvakrát denně, dosud létá jednou. Pokud se ještě nezmění letové řády jiných dopravců, od května tak bude v nabídce každý den 13 letů mezi Prahou a Londýnem.
"Důvodem je již osvědčená vysoká poptávka po našich letech do Londýna během letního letového řádu," vysvětlila mluvčí Travel Service Vlaďka Dufková. K dosavadní lince s odletem z Prahy po obědě přidává ještě večerní otočku v osm večer z Prahy. Když přitom loni na trasu Travel Service vstupoval, řada lidí z oboru mu nedávala příliš šance. Ve Velké Británii není pro tamější zákazníky příliš známý, navíc letá v podobné časy jako konkurenční easyJet. Ten je většinou levnější.
Poptávku na trase táhnou hlavně nízkonákladové společnosti, což ukazuje i statistika, na jaká letiště z Prahy létá do Londýna nejvíce lidí. Poprvé nebylo v lednu první hlavní londýnské letiště Heathrow, ale Stansted. Tam létá easyJet a od loňského roku na trasu vstoupil s dvěma lety denně také Ryanair. To bylo patrné i na cenách, při troše štěstí se dá zpáteční letenka sehnat běžně pod 1 500 Kč.
S 80 tisíci cestujícími kraluje Londýn statistikám měst, kam se z Prahy nejvíce létá. V lednu byla druhá Moskva s 53 tisíci cestujícími. (Zdroj: Ekonomika Idnes)

* 15.3.2016 Air Transat - letecká společnost dvou tváří

Rozdíl mezi zimním a letním letovým řádem společnosti Air Transat je markantní. Obrovské změny jsou patrné na připojených mapách. V zimě převládají karibské směry a od 10. března do 9. srpna je favoritem Evropa. Je to jako se dívat na síť linek dvou různých aerolinií. Zdá se, že jediné stálice jsou Cuba a Puerto Rico.

Air Transat zimní Time Tables

Air Transat letní Time Tables

Air Transat je v březnu 2016 pátá největší letecká společnost Kanady v rámci týdenních spojů (za Air Canada, WestJet, Sunwing Airlines a Porter Airlines). Nicméně, ve druhém týdnu srpna tohoto roku se posune na čtvrté místo, protože Sunwing Airlines klesají dolů, ale naopak Porter Airlines rostou (z 69 560 na 73 186 týdenních sedačkových míst) čímž potvrzují své třetí místo. Tyto posuny nejsou nic neobvyklého, protože aerolinie se snaží nabízet cestujícím stále atraktivnější spoje. Zajímavější je přepínač cílových trhů, z převážně Karibského moře v zimě se v létě přepne do Evropy, ale vše na úkor Ameriky. V týdnu W15/2016 bude Air Transat operovat 64 048 sedačkových míst, oproti S16/2016, kdy bude operovat 65 163 sedačkových míst, což je jen 1.7% rozdíl mezi sezónami. Porovnejme tyto data s další kanadskou leteckou společností Sunwing Airlines, která kolísá mezi 72 198 a 22 113 sedačkovými týdenními místy mezi zimními a letními sezonami. Toto je možná hlavní rozdíl mezi funkcí leteckých flotil. Obě flotily čítají 40 letadel. Air Transat má 9ks A310, 12ks A330, 2ks B737-700 a 17ks B737-800, t. j. flotila obsahuje i widebody letadla, zatímco Sunwing Airlines widebody letadla nevlastní, má 40ks B73 -800. Následkem toho smíšená flotila dovoluje obsáhnout širší řadu cílů.
Aktuálně Air Transat operuje do 17 států, které v srpnu narostou na 20. Nicméně, trhy jsou významně různé. Na příklad St. Maarten, St. Lucia, Guadeloupe, Colombia, Kostarika a Martinique v Karibiku se nabízí v zimě, ale ne v létě. V srpnu, letecká společnost bude létat do devíti evropských zemí. Jsou to Itálie, Nizozemí, Řecko, Irsko, Belgie, Česká republika, Maďarsko, Chorvatsko a Švýcarsko, všechny tyto trhy však neobsluhuje v zimě.
Air Transat ještě v tomto roce plánuje zavést nové sezónní linky do Evropy: 25. května - Vancouver (YVR) - Rome Fiumicino (FCO), 29. května ? Montreal (YUL) - Glasgow (GLA), 29. května ? Toronto Pearson (YYZ) - Nice (NCE), 14. června - Toronto Pearson (YYZ) - Zagreb (ZAG), 7. listopadu - Toronto Pearson (YYZ) a Montreal (YUL) - Rio Hato (RIH).

* 15.3.2016 Letadlo Iron Maiden B747 bylo vážně poškozeno

"Ed Force One" bude vyžadovat rozsáhlé opravy, po vážném poškození při pozemním incidentu. Skupina intenzivně hledá náhradu, jak dopravit 20 tun vybavení na její koncerty.
Nebyla to chyba Bruce? Tato otázka se hned vynořila ve všech zprávách, že " Ed Force One" B747, který pilotuje frontman Iron Maiden Bruce Dickinson, byl v sobotu 12.3.2016 těžce poškozen po srážce s odtahovacím vozidlem na letišti v Santiago International Airport v Chile.

Poškozené motory (Foto: Iron Maiden)

Dva pozemní pracovníci byli po tomto incidentu hospitalizováni, ale jejich zranění nebyla vážná. Skupina Iron Maiden nebyla při tomto incidentu na palubě. Iron Maiden v současné době hledá způsob jak převážet vybavení na své koncertní cestě, protože jejich původní nákladní B747 bude déle uzemněno.
B747 "Ed Force One" bylo zřejmě špatně připojeno k tahači, když mělo být přetaženo na pozici, kde mělo být dotankováno na další let. Při otáčení vypadl přední podvozek z rejdového čepu. Vše se událo na letišti Santiago International Airport. "Při otáčení letadla, reagovala kinetická síla na pozemní trhnutí, tím se zničilo šasi pozemního tahače a dále dva z motorů. Dva pozemní operátoři se při této práci zranili" napsala skupina Iron Maiden na svém webu.
Pokud jde o letadlo, bude požadovat rozsáhlé opravy a možná dva nové motory, ale koncertní cesta bude pokračovat. Iron Maiden je na své cestě po Argentině, kde má nejbližší koncert naplánovaný na neděli jako součást "Jižní americké cesty". "Neočekáváme žádné přerušení cesty a intenzivně hledáme náhradní B747 za "Ed Force One"" ohlásila hudební skupina. Jak jistě už víte, skupina Iron Maiden má vystoupit i v české republice. Datum je stanoveno na 5. července 2016, místo EDEN ARÉNA. Spotterská obec doufá, že skupina už přiletí ve svém opraveném a specielně pomalovaném "Ed Force One". I když Praha na boku tohoto letadla napsaná není. Vypadá to, že pro pražský koncert se bude vykládat v Mnichově... (Zdroj: stránky skupiny Iron Maiden)

* 18.3.2016 Start pravidelných linek z Čcheng-tu a Šang-chaj do Prahy se posouvá

Dříve oznámené pravidelné linky obou nových čínských dopravců v Praze, Sichuan Airlines z Chengdu (Čcheng-tu) a China Eastern Airlines ze Šanghaje (Šang-chaj), nezačnou létat podle plánů. Po dvou charterových letech Chengdu - Praha 27.2. a 5.3. měla začít linka létat jako pravidelná v polovině března - nyní se objevilo oznámení o odložení prvního letu pravidelného spojení Sichuan Airlines až na 16.6. V případě linky China Eastern Airlines ze Šanghaje došlo k oznámení o přeložení startu až na 22.6. již dříve, společnost však znovu zastavila prodej letenek na tuto trasu i po tomto oznámeném datu. Předpokládaným důvodem komplikací je zdlouhavý schvalovací proces udělení všech potřebných povolení na čínské straně.
Další změna: Již potřetí ještě před zahájením provozu modifikoval čínský dopravce China Eastern Airlines letový řád připravované nové linky Šanghaj Pu Dong - Praha. Provoz má být podle nejnovějších informací zahájen o den později, 23. června. Letové dny linky MU 707/8 mají nyní být úterý, čtvrtek a neděle (dosud bylo plánováno středa, pátek, neděle), odlet linky z Prahy byl posunut z 08:35 na 14:30. Letový řád je nyní následující: Šanghaj 00:45 - Praha 06:35/14:30 - Šanghaj 07:00 následující den. Podle tvrzení serveru airlineroute.net byly lety opět zpřístupněny pro prodej v rezervačních systémech. (Zdroj: Planes)

* 18.3.2016 Volotea převzala první Airbus A319

Španělská nízkonákladová společnost Volotea převzala ve středu 9. března svůj první Airbus A319(EI-FMT). Slavnostní předání se uskutečnilo za přítomnosti zástupců společnosti Volotea, představitelů měst Toulouse a Nantes a dalších pozvaných hostů. Po převzetí následoval první let nového A319 z Toulouse do Nantes. První Airbus A319 má svou základnou na letišti v Nantes. Společnost počítá s nasazením letounu na pravidelné linky z Nantes do Ajaccia, Bastie, Benátek, Malagy, Montpellieru a Palma de Mallorky. Rovněž další tři A319, které budou dodány v letošním roce, budou bázovány v západofrancouzském Nantes.
Volotea opět zahájí od 25. března také pravidelné lety z Toulouse do Prahy.

* 28.3.2016 Prahu navštívil čínský prezident Si Ťin-pching

Pomineme politické souvislosti. Celá spoterská obec se těšila, že v Praze přivítá poprvé typ B747-8i, kterých Air China v současné době používá 5 ks. Zklamáním pak byl pro mnohé starší a známý typ B747-4J6 ser. č. 30158 / 1243 s registrací B-2472. Toto letadlo už navštívilo poprvé Prahu při státní návštěvě z číny 8. až 9. prosince 2005.
Při podrobnějším pohledu na aproon u Terminálu 3 však zjistíme, že největší stojánka S7A (pro alternativní stání) může dle předpisu z roku 2014 přijímat letadla do rozpětí max. 65 m. B747-8i má však rozpětí 68.50 m. Do budoucna bude muset pražské letiště provést úpravy na "Heavy" stojánkách, protože by některé státní návštěvy nemohlo přijímat tak jako doposud.
Takže premieru B747-8i v Praze asi získají opravdu KOREAN AIR, kteří změnu typu v letním letovém řádu slibovali už dříve.

B747-4J6 Air China B-2472 (Foto vlevo: Karel Zápotocký, vpravo: WOM)

* 16.3.2016 Air India podepsala dohodu o pronájmu 14ks A320neo

Během zahajovacího dne na "India Aviation airshow" v Hyderabadu, podepsala Air India dohodu s leasingovou společností ALAFCO na 14 ks A320neo.
V tiskovém prohlášení ALAFCO napsali, že letadla budou pronajaté po dobu 12 let. Prvních šest kusů bude dodáno v roce 2017, dalších šest v roce 2018 a poslední dvě v roce 2019. Air India jsou dnes největší letecká společnost v zemi, jejich flotila aktuálně obsahuje přes 100 letadel. Z toho je 68 ks Aerobusů (22 ks A319, 26 ks A320 a 20 ks A321). Přepravce má dlouholetou tradici jako A320 operátor, když jako první letecká společnost v Indii začala tento typ letadla používat už před 30-ti lety. A320neo hraje hlavní roli na indických airshow. První A320neo vlastní v Indii společnost IndiGo. Letadlo udělalo velký dojem na indické vládní úředníky, kteří navštívili airshow. Letadlo bylo dodáno minulý týden po přímém letu z Toulouse na Delhi International Airport.

* 29.3.2016 Český zázrak Skypicker nezadržitelně roste. Prodal letenky už za 2,2 miliardy

Čím dál víc amerických, skandinávských nebo východoasijských turistů si objednává letenky přes firmu Skypicker, která sídlí v několika brněnských vilách.
Pokud totiž leží jejich vysněná destinace trochu z ruky a aerolinky navíc nijak zvlášť nedbají na to, aby lety navazovaly, pravděpodobně se dostanou právě na webové stránky Skypickeru. A protože takových cestujících není na světě málo, utratili podle údajů firmy loni za letenky na Skypickeru přes 2,2 miliardy korun.
Tím se web zařadil mezi StudentAgency a Letušku.cz, které loni utržily 3,15, respektive 2,02 miliardy. Od nich se však Skypicker odlišuje tím, jak rychle roste. Zatímco firma Radima Jančury si pochvalovala, že ji k loňskému rekordu přivedl sedmiprocentní růst, Skypicker navýšil tržby o 1 500 procent.
To je samozřejmě i tím, že vycházel z mnohem menší základny. I nadále však tržby Skypickeru rostou o desítky procent každý měsíc. "Nyní máme měsíční obrat už okolo 400 milionů korun," uvádí šéf a spoluzakladatel firmy Oliver Dlouhý údaj, který už mezi českou konkurencí staví Skypicker do pozice jedničky. (Zdroj: Ekonomika Idnes)

* 30.3.2016 Kompromis mezi ČSA a Airbusem. Aerolinky pořídí novější letadla A320neo

Využitá opce na sedm airbusů je dědictvím bývalých managementů. Možnost opce připravil ještě při obřím nákupu airbusů Jaroslav Tvrdík, v roce 2008 ji podepsal tehdejší šéf Radomír Lašák. Podle původních plánů přitom měly ČSA už letadla odebírat, nemají na ně ale peníze.
"V úterý podepsaná nová smlouva se společností Airbus ve všech bodech nahrazuje tu starou a současně vypořádává všechny původní závazky ČSA vůči Airbusu," řekl předseda představenstva ČSA Jozef Sinčák.
Pro obě strany jde o kompromis, na kterém mohou vydělat. Airbus nepřišel o zákazníka, ČSA se zbavily hrozby odebrání letadel dříve v době, kdy poprvé po letech začaly lehce vydělávat a ještě si pořídí lepší, i když ceníkově dražší stroje. Původní smlouva počítala s vývojově starším typem letadla, než je A320neo.
K financování nových letadel využijí ČSA finanční i operativní leasing. "O jejich konkrétní podobě rozhodneme v průběhu následujících dvou let," řekl tiskový mluvčí ČSA Daniel Šabík.
Nová letadla Airbus A320neo postupně nahradí sedm v současnosti používaných strojů Airbus A319 po skončení jejich operativního leasingu, nejde tak o rozšíření flotily. Pro ČSA, ale bude i tak jejich pořízení výzvou. Stávající stroje A319 jsou menší než A320neo s kapacitou 180 nebo 186 míst, a firma se tak bude muset snažit zaplnit a prodat více míst. Letadel se stejnou kapacitou se ČSA už zbavily s tím, že jsou pro ně příliš velká.
"Nová letadla se do flotily dostanou postupně kolem roku 2021," uvedla firma ČSA ve svém prohlášení. (Zdroj: Ekonomika Idnes)

* 30.3.2016 ČSA zveřejnily letový řád nasazení pronajatého B737-400

B737-400, reg. OM-GTB, od slovenského charterového dopravce Go2Sky se na své pravidelné linky dostane od 1. května. Provoz B737-400 je u ČSA plánován až do konce zimní sezóny, do 28. října. Celkem má v průměru uskutečnit 3 - 4 rotace denně - u různých linek může B737 alternovat v různém období s Airbusem A319. Od začátku května bude OM-GTB létat každý všední den ranní rotaci linek OK 504/5 z Prahy do Kodaně, přes den pak na lince OK 724/5 do Říma, večer v pondělí, středu, pátek linky OK 722/3 do Milána Malpensy a v úterý a čtvrtek linku OK 508/9 do Kodaně. V sobotu ráno poletí na lince OK 718/9 do Milána, poté na nové lince OK 480/1 do Helsinek a večer odletí na lince OK 922 do ukrajinské Oděsy, odkud se vrátí v neděli ráno. V neděli pak uskuteční let na lince OK 802/3 do Bukurešti a večer na linkách OK 726/7 do Říma. Uvedené linky doplní noční lety na linkách OK 916/7 z Prahy do Kyjeva a OK 976/7 do Kyjeva přes Košice. Do Paříže bude B737 nasazen až od 28. června a to vždy na lince OK 766/7 v úterý. V plánovaném letovém řádu může samozřejmě docházet ke změnám.

* 31.3.2016 Emirates nasadí od 1.7. 2016 A380 také do Vídně

Emirates hledají nové trhy pro stále početnější flotilu největších letounů pro přepravu cestujících na světě, Airbusů 380. Kromě Prahy, kde se objeví na pravidelné lince poprvé 1.5., se letošní léto dočká první pravidelné linky A380 také letiště Vídeň v sousedním Rakousku. A380 bude nasazen na odpolední rotaci linek EK 127/8, s průletem ve Vídni mezi 12:55 - 15:05. Stejně jako v případě Prahy, bude i destinace Vídeň obsluhována Airbusem v provedení sedadel ve třech cestovních třídách, na rozdíl od linky do Kodaně, kam létá A380 v konfiguraci pro 615 cestujících pouze v obchodní a ekonomické třídě. Na druhé denní lince z Dubaje do rakouského hlavního města bude dále létat B777-300ER. (Zdroj: Planes)

* 1.4.2016 ČSA začnou létat do Saúdské Arábie, pronajmou si další letadlo

Lety do hlavního města Saúdské Arábie Rijádu spustí dopravce na začátku července, létat bude dvakrát týdně - v úterý a v sobotu. Linka poletí z Prahy v 19 hodin, po necelých šesti hodinách přistane v Rijádu. ČSA na trasu nasadí letadla Airbus A319. Cenu zatím ČSA nezveřejnily, trh letů mezi Evropou a Saúdskou Arábií není ale zdaleka tak konkurenční, jako například do Spojených arabských emirátů.
Dopravce míří především na saúdské klienty tuzemských lázní, kteří je navštěvují hlavně v českém létě. Podle dat Českého statistického úřadu loni ubytovací zařízení zaznamenaly celkem 103 tisíc přenocování občanů Saúdské Arábie, nejvíce právě v létě. Pro ČSA jde i o možnost, jak dopravit své posádky do Rijádu vlastními letadly: dva airbusy A319 provozované ČSA létají až do konce října v Rijádu pro Saudi Arabian Airlines.
České aerolinie na léto současně obnoví provoz pravidelných linek do Bilbaa, Porta, Liverpoolu, Linköpingu a Växjö, zároveň zahájí pravidelný provoz na nových linkách na Maltu, do Birminghamu, Helsinek, Pisy, Záhřebu, Skopje, Oděsy, Kaliningradu, Kazaně a Ufy. Celkem budou v letošní letní sezóně provozovat pravidelné linky do 47 destinací ve 23 zemích, ve spolupráci s partnery pak do více než 130 destinací ve 44 zemích.
Zvýšený počet letů si vyžádá i více letadel: na šest měsíců si dopravce pronajme B737-400 od slovenského dopravce Go2Sky. Příští týden se ve flotile objeví čtvrté turbovrtulové letadlo ATR 72-500, to si pronajme na dva roky. (Zdroj: Ekonomika Idnes)

* 6.4.2016 RYANAIR otevře bázi v Praze

Společnost Ryanair dnes na tiskové konferenci v Praze oznámila zřízení své 84. báze na ruzyňském letišti od 30. října 2016. Největší letiště v České republice bude domovem pro 2 stroje typu Boeing 737-800. Společně s tím otevře firma dvě nové linky do Milána-Bergama a Říma-Ciampino, obě budou provozovány jednou denně. Investice irské aerolinky by měla vytvořit až 470 pracovních míst na pražském letišti. V souvislosti s oznámením otevření báze nabídne Ryanair letenky od pouhých 639 korun na stávající pražské linky, které bude možné koupit do 11. dubna pro cesty v květnu a červnu. (Zdroj: Planes)

* 7.4.2016 ROSSYIA Airlines obržely první A319 a B747-400 v nových barvách

Ruský dopravce Rossiya Airlines se sídlem v Petrohradu, který od konce března 2016 posílil formálním sloučením dříve tří oddělených společností Rossiya Airlines, Orenburg Airlines a Donavia, minulý týden zařadil do flotily typ Boeing 747-400.
Jedná se o letoun výr. č. 26362, reg. EI-XLE, dříve provozovaný nyní již nefunkční společností Transaero. Jumbo již přeletělo prázdné z Dublinu do Petrohradu, je prvním z plánovaných třinácti letadel stejného typu, které zařadí společnost, kontrolovaná ze strany Aeroflot Group, tento rok do letadlového parku. Od 30. dubna mají být postupně nasazeny na pravidelné linky na Dálný Východ (Chabarovsk, Vladivostok, Petropavlovsk Kamčatskij) a do ruských prázdninových letovisek (Adler/Soči a nově Simferopol na Krymu). Zároveň s dodáním B747-400 Rossiya Airlines představily nové livery společnosti, které kombinuje červenou a bílou barvu a nové logo společnosti.
12. dubna 2016 přilétl do Petrohradu nový objednaný A319 registrace VQ-BCO také již v plných nových barvách.

B747-446 Rossyia Airlines EI-XLE (Foto: Stránky společnosti)

Z výroby

_____________________________________

* 17.2.2016 Stý kus motoru Trent XWB

Firma Rolls-Royce připravuje dodávku 100. motoru Trent XWB. Motor bude dodán do finální montážní linky v Toulouse a je určen k montáži na čtvrtý Airbus A350 pro singapurské aerolinie, 9V- SMD (c/n 037), který Airbus plánuje dodat koncem tohoto roku. Firma Rolls-Royce považuje tento milník jako důležitý stupeň ve zvyšování výroby těchto motorů. Výrobce již prodal celkově více než 1500 motorů pro 41 zákazníků a je jediný dodavatel motorů pro Airbus A350.

* 24.2.2016 Airbus zvyšuje výrobu A330

Airbus oznámil změnu v aktuální výrobě typu A330. Na rok 2017 plánuje zvýšit počet vyrobených letadel ze šesti na sedm za měsíc. Rok předtím, byla výroba snížena z 10 na 6 letadel, díky očekávanému, snižujícímu se zájmu zákazníků o A330ceo (aktuální motorová volba), ještě před (novou motorovou volbou - neo), další generace tohoto dopravního letadla.
Podle sdělení, je zvýšení výroby odpovědí na "nové komerční úspěchy" dosažené s tímto drakem letadla. Nedávno, Airbus skóroval velkou objednávkou u Íránu, který objednal více jak100 letadel, včetně 45 ks A330. Do 31. ledna 2016, bylo objednáno celkem 1610 ks letadel a z toho 349 ks bylo A330. Z tohoto počtu bylo 163 ks staré verze A330ceo, s aktuální motorovou volbou. Nové upravení výroby dovolí Airbusu hladký přechod bez nucených výrobních přestávek k typu A330neo. Očekává se, že tento typ vstoupí do služby na konci roku 2017.
"A330 se těší z dalšího komerčního úspěchu v Číně, Saudské Arábii a Jižní Africe. Přidejte k tomu zdravému požadavku ještě MRTT což jsou vojenské odvozeniny a máte knihu objednávek, která může snadno absorbovat zvýšení výroby o jedno letadlo za měsíc," řekl Eric Zanin, šéf programu rodiny A330.
Navzdory úspěšným objednávkám, výroba Airbusů je přehlcena a dodávky se zpožďují. Na příklad jeho nový A320neo "narrowbody", měl problémy s chlazením motoru Pratt&Whitney PW 1100GTF. Tato závada na motoru způsobila zpoždění v dodávkách tohoto typu letadla. Na nedávném Singapore Air Show, Akbar Al Baker GCEO Qatar Airways požadoval náhradu škody po zamítnutí dodání jejich prvního A320neo v původním termínu.
Také, v případě A350 XWB, výrobce docela nedávno dokončil jeho Roger Béteille Final Assembly Line (FAL - Finální výrobní linku) v Toulouse, jen těsně před plánovaným startem výroby jeho A350-1000. Firma Airbus je odhodlána zrychlit výrobu a dosáhnout navrhovaného cíle přinejmenším 50 ks A350 již v roce 2016.
Evropský výrobce letadel Airbus již zahájil finální montáž prodloužené verze modelu A350. První let letounu je naplánován na poslední čtvrtletí tohoto roku. Airbus A350 nasbíral celkem kolem osmi set objednávek, z toho necelé dvě stovky jsou na prodlouženou verzi -1000. Firma též naznačila, že plánuje vývoj ještě delšího modelu, prozatím označovaného jako A350-1100, definitivní rozhodnutí však zatím nepadlo.

* 24.2.2016 Boeing spustí program konverze B737-800 na CARGO verzi

Boeing spouští program konverze jeho nejúspěšnějšího typu B737-800 na CARGO verzi. Zatím má 55 objednávek od sedmi zákazníků. Konverze B737-800 je nejnovější dodatek v CARGO programu, když typy B767-300 a B747-400 v tomto programu už figurují. Začlenění nového typu dovolí Boeingu nabízet komplexní CARGO portfolio, s ekonomicky-možným řešením pro využití velkého množství B737 které byly vyrobeny a očekává se že budou staženy ze služeb pro cestující.
"zatímco zotavení globálního CARGO trhu bylo pomalé, vidíme nové požadavky na B737-800BC, pro vnitrostátní lety" říká Stan Deal, viceprezident komerčních letadel Boeing.
Modifikace přechodu z B737-800 pro cestující na CARGO verzi zahrnují instalaci velkých nákladních dveří na hlavní palubu (doposud byly nabízené jen pro B737-700 Combi verze). Manipulace s nákladem bude pak jednodušší.
Kupodivu většina startovacích zákazníků tohoto programu jsou čínské CARGO aerolinie, které zajistily téměř polovinu všech objednávek. Hangzhou Aerolinie objednaly 10 konverzí s opcí pro 10 dalších konverzí, zatímco Chinese cargo airlines objednaly 10 konverzí. Navíc má Boeing zabezpečeny ještě 13 objednávek od SF Airlines a Bulgarian carrier Cargo Air.
V období příštích 20 let, Boeing předpokládá, že bude potřeba více jak 1000 konverzí u typu B737 a z toho bude nejméně jedna třetina určena pro čínský domácí trh.
GE Capital Aviation (GECAS) poskytne několik letadel pro startovací konverze. Podle výrobce, B737-800BCF přepraví až 52800 liber nákladu, který může být uspořádán ve 12-ti pozicích, zahrnující 11 standardních palet a jednu poloviční paletu, které poskytnou celkem 5000 krychlových stop ložného prostoru na hlavní palubě, doplněno o další 1540 krychlových stop ložného prostoru ve spodním CARGO prostoru pod hlavní palubou. Firma Boeing sdělila, že první konvertovanou B737-800 dodá koncem roku 2017.

* 24.2.2016 První US Airbus

Aerobus si na finální montážní lince (FAL) v Alabamě splnil důležitý bod. Z linky vyjel první, na US půdě, smontovaný Airbus A321ceo určený pro JetBlue. Nyní bude přetažen do lakovny a získá plnohodnotný nátěr této společnosti.
Podle firmy Airbus bude toto letadlo (ser.č. 6512) pokračovat záletem, tak aby mohlo být na počátku jara dodáno provozovateli. Stejný proces čeká dalších šest A321ceo, které budou dodány k American Airlines. V současné době je na lince ještě šest letadel, které jsou v různých fázích montáže. Airbus očekává, že v Alabamě bude vyrábět do konce roku 2017 čtyři kusy letadel měsíčně.
Airbus oznámil globální plány pro zrychlení výroby A320 před koncem dekády, na základě velkého množství nových objednávek. Airbus očekává, že v roce 2018 bude na svých montážních linkách montovat 52 letadel za měsíc. Na zvýšení výroby se budou podílet všechny montážní linky v Německu, Francii, Číně a Spojených státech.

* 25.2.2016 Roll Out nového Embraeru E-Jet E2

V roce 2013 během 50-tého Pařížského aerosalonu ohlásil Embraer výrobu nové generace letounů E2. Typ E2 má nové modernější křídlo se zlepšenou aerodynamikou i mechanikou. Embraer vybral také nový motor Pratt&Whitney Geared Turbo Fan (GTF) PW1000G, na místo dosavadně používaného General Electric CF34.
Tato vylepšení mají uspořit palivo, ale také redukovat vypouštěný CO2 i hladinu hluku. Generace E2 také významně zvětšila svůj dolet. V případě E190-E2, byl dolet zvětšen o 400 nmil (741km) a celkový dolet má až 2800 nmil (5186km).
E2 také nabídne zlepšení v kabině pro cestující. Zatímco letadlo má stejný trupový příčný řez jako mají současné modely, Embraer zcela přepracoval umístění 2+2 standardního uspořádání sedadel s 97 místy ve dvou řadách ve dvoutřídním uspořádání nebo 106 míst v jedno třídním uspořádání.
Od ohlášení výroby této nové série E2, Embraer už získal 640 objednávek (267 závazných a 373 opcí). Dle Embraeru používá v současné době E-Jet asi 70 společností v 50 zemích. S více jak 50% podílu na trhu, drží Embraer globální vedoucí pozici v segmentu 130-ti sedadlového letadla.
Tento roll out je první z čtyř modelů které mají být použity pro certifikaci E190-E2. První let je naplánovaný na druhou čtvrtinu roku 2016 a první dodávka pro zákazníky se očekává v roce 2018. Dva větší E195-E2 budou později použity pro předvádění s předpokladem dodání v roce 2019 a tři další E175-E2 budou použity v kampani, která je naplánovaná tak, aby se tento model dostal k zákazníkovi v roce 2020.

* 4.4.2016 Roll-out & první let UL-39

Vývoj letadla UL-39 probíhal v Ústavu letadlové techniky, ČVUT v Praze ve spolupráci s firmami LA composite, s.r.o. a Jihlavan Airplanes, s.r.o. Uvedený projekt byl v období 2011 - 2014 finančně podporovaný Ministerstvem obchodu a průmyslu ČR v rámci programu TIP.
Snahou tohoto projektu bylo navrhnout letoun, jehož jedinečnost nespočívá jen v podobnosti s letounem L-39 ALBATROS, který sloužil jako předloha, ale navrhnout letoun pro kategorii sportovního létání, který nebude poháněn konvenční propulzní pohonnou jednotkou. Pohon UL-39 je zajištěn specielně navrženým dmychadlem poháněným vysokootáčkovým spalovacím motorem. UL-39 je označení pro malý sportovní letoun. Je koncipován, jako jednomotorový, dvoumístný, samonosný dolnoplošník, celokompozitové konstrukce s nekonvenčním "proudovým" motorem. Letoun má klasické uspořádání ocasních ploch a tříkolový zatahovací podvozek příďového typu. Letoun je navržen pro provoz v kategorii ULLa, ve shodě se stavebním předpisem UL-2. Zároveň je však sledováno splnění požadavků předpisu CS-VLA.
V Ústavu letadlové techniky byl vyvinut pohon unikátní koncepce pro ultralehká letadla. Jedná se o motor s ventilátorovým propulsorem složeným z nízkotlakového axiálního ventilátoru uloženém ve vnitřním proudovodu a poháněný pístovým spalovacím motorem. K pohonu propulsoru bylo nejprve použito motocyklového motoru Yamaha R1 2004 a poté BMW S 1000 RR. Tato motorová jednotka vydává zajímavý charakteristický zvuk, který by se dal vzdáleně přirovnat k italskému letadlu Piaggio P.180 Avanti. 4.4.2016 byl na letišti v Českých Budějovicích proveden zálet prvního prototypu. Druhý prototyp je rozestavěn.



Příspěvky a náměty pro Informační Bulletin č.146 i články našich web stránek prosím nadále posílejte na naši elektronickou adresu afclub@volny.cz po př. na korespondenční adresu J. Král, Brdičkova 1914, 15500 Praha 5. Uvítáme i Vaše fota určená pro titulní strany. Velice rádi je uveřejníme.

_______________________________________________________________________

Připravila — redakční rada AFC za přispění dalších členů klubu —
Pro WEB AFC zpracoval WOM (červen 2016)

 

Hlavní Zpět na hlavní stranu AFC    < zpět na stránku Bulletinů